ŠTO TI JE VAŽNIJE-VJERSKA ILI NACIONALNA ILI NEKA DRUGA PRIPADNOST?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

šarf
Posts: 793
Joined: 20/12/2012 00:35

#51 Re: ŠTO TI JE VAŽNIJE-VJERSKA ILI NACIONALNA ILI NEKA DRUGA PRIPADNOST?

Post by šarf »

Arzuhal,
htio sam reći sa nekima od identiteta.Naravno da je taj spoj moguć,to niko ne spori.

Dope Man,Arzuhal ovo ste izvrsno pojasnili.Hvala vam.Razumjeli smo bolje što je sve povezano sa ovim pitanjem.
Ko mi onda može odgovoriti na pitanje,što ti je važnije...?

Hoćete li vi?

I možda usput i reći zašto ti je to važnije.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#52 Re: ŠTO TI JE VAŽNIJE-VJERSKA ILI NACIONALNA ILI NEKA DRUGA PRIPADNOST?

Post by Connaisseur Karlin »

HAVANA wrote:Vjerovala ti ne vjerovala,tako ti je.Neko se zna izboriti,neko ne.Sa mnogim stvarima u zivotu,ne samo ovim.
pa dobro,ali ti si napisao konkretan primmjer :) ne razumijem takve roditelje,ali ne razumijem ni njen slab otpor :)

ja cvrsto znam, da ako se za nesto istinski boris, imat ces plodove vlastite borbe, eto ,ti si sebi jako liijep primjer :kiss:

ponata: kako posije tako i pozanjes :)
dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#53 Re: ŠTO TI JE VAŽNIJE-VJERSKA ILI NACIONALNA ILI NEKA DRUGA PRIPADNOST?

Post by dadinjo33 »

šarf wrote:Pripadati nekome ili nečemu je mnogima važna stvar.
Svojim postupcima ljudi se određuju što im je važnije,nacija,vjera,pripadnost nekoj navijačkoj grupi ili nečemu drugom.
Ako ,n.p.igra Dinamo i Hajduk,većina onih koji su na utakmici su Hrvati katolici.Ako se navijači tih timova međusobno fizički ili verbalno sukobe oni pokazuju da im je pripadnost navijačkoj grupi važnija od nacionalne ili vjerske pripadnosti.
Oni su spremni drugom Hrvatu ili katoliku razbiti glavu samo zato jer onaj drugi navija za protivnički tim.

Ako se u nekoj zemlji sukobe dva naroda iste vjere oni pokazuju da im je nacionalna pripadnost važnija od vjerske.

Što je tebi važnije?

Što bi trebalo biti važnije?
Ima jedna stara priča upravo o tim identitetima i njihovoj hijerarhiji...

Nekad davno, kad je Otomansko carstvo bilo na vrhuncu moći, ulazi u kafanu, sa dvojicom pratilaca, jedan nakinđuren vojnik, u sjajnoj uniformi. Svi ustaju na noge, neki trče da mu ljube ruku, a neki padaju ničice pred njeg. Samo jedan ostaje sjediti za svojim stolom u ćošku i mirno, gledajući to, glasno srče svoju kafu.

Onom nakinđurenom je odmah zapao za oko i on pođe brzim koracima do njegovog stola, uhvati za držak sablje i povika: "A šta je razlog što ti nisi ustao da mi odaš počast, je li to imaš nešto protiv mene, ili još gore, protiv NAS?" Onaj što je sjedio bezrječno i sporo ga odmjeri, pa upita: "A zašto bih ustajao, ko si ti pa da trebam ustati?" Vojnik proguta knedlu, a onda uze dosta zraka, pa započe: "Ja sam izdanak čuvene stare plemićke i ulemanske porodice Turkolu. Iako sam vojnik, svjetlajući ime moje plemenite porodice sam ujedno i hafiz Kur'ana uzvišenog. Za mene kažu da sam najveći anadolski sin u zadnjih 50 godina, jer nijednu bitku izgubio nisam. Dušmani drhte kad čuju moje ime, a u domovini sam ponos turski, dika cijelog muslimanskog ummeta. Pukovnik Osman. Čudno da me nisi odmah prepoznao". A onaj što je sjedio za stolom reče: "Nisam ni čuo za tebe, a kamoli da te prepoznam. Nego, ti reče da si pukovnik, a ima li nešto više od pukovnika, nešto što bi ti mogao postati ako budeš sretne sudbine?" Pukovnik proguta još jednu knedlu, pa zamuca: "Ovaj, da, ima, general, to mogu postati, to jest, već sam trebao postati, ali ću ubrzo postati..." "Dobro, a ima li išta iznad generala?" Pukovnik nastavi mucati: "Pa, da glavnokomandujući čitave carske vojske, to ću možda postati, ali nije sigurno, ako poživim..." "Dobro, a ima li išta veće od tog glavnokomandujućeg?" Pukovnik se uzbudi: "Pa šta će biti više od njeg, samo Sultan". A onaj što je sjedio reče: "Dobro, a ima li šta da se može postati, a da je više od sultana?" Pukovnik je već bio potpuno zbunjen: "Od Sultana? Kakve gluposti pričaš..." Onaj što je sjedio se brzo nadoveza: "Pa reci, šta je više od sultana?" Pukovnik promrmlja: "Pa ništa..." A onaj što je sjedio mirno reče: "E, vidiš, ja sam ti to ništa, pa zato nisam ustao kad si ti ušao u kafanu", te se okrenu na drugu stranu, u znak da je razgovor završen i nastavi piti onu svoju kafu.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#54 Re: ŠTO TI JE VAŽNIJE-VJERSKA ILI NACIONALNA ILI NEKA DRUGA PRIPADNOST?

Post by Connaisseur Karlin »

moze, sve, nek' samo nije jugosloven :D
dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#55 Re: ŠTO TI JE VAŽNIJE-VJERSKA ILI NACIONALNA ILI NEKA DRUGA PRIPADNOST?

Post by dadinjo33 »

Je li to sad ideoloska ili starosna odrednica? :P
User avatar
Ludzak
Posts: 5467
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#56 Re: ŠTO TI JE VAŽNIJE-VJERSKA ILI NACIONALNA ILI NEKA DRUGA PRIPADNOST?

Post by Ludzak »

Bošnjacima je važnija religijska pripadnost, zapravo na Balkanu je nacija usko vezana za religiju, to dođe gotovo na isto. Oni bi se i sa četnicima udružili samo da očiste državu od ateista. :lol:
User avatar
Dope_Man
Posts: 7773
Joined: 03/06/2016 16:31

#57 Re: ŠTO TI JE VAŽNIJE-VJERSKA ILI NACIONALNA ILI NEKA DRUGA PRIPADNOST?

Post by Dope_Man »

Ludzak wrote:Bošnjacima je važnija religijska pripadnost, zapravo na Balkanu je nacija usko vezana za religiju, to dođe gotovo na isto. Oni bi se i sa četnicima udružili samo da očiste državu od ateista. :lol:
To vazi za sve tri strane ovdje na Balkanu, pa i sire cak. Ne mogu se podnijeti X i Y religija, ali pojave se LGBTABCDEF osobe i odjednom ovi skontaju da imaju iste stavove protiv njih, isto tako i za ateiste, pa cak i biilo koju drugu religiju. Ovaj zajednicki bog jednako inspirise mrznju prema svemu gdje on nije u centru paznje. A kad nema tih vanjskih grupa onda moze i medjusobno tamarenje opet :D

Podsjeti me na jedan klip.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#58 Re: ŠTO TI JE VAŽNIJE-VJERSKA ILI NACIONALNA ILI NEKA DRUGA PRIPADNOST?

Post by Gojeni H »

šarf wrote:Arzuhal,
htio sam reći sa nekima od identiteta.Naravno da je taj spoj moguć,to niko ne spori.

Dope Man,Arzuhal ovo ste izvrsno pojasnili.Hvala vam.Razumjeli smo bolje što je sve povezano sa ovim pitanjem.
Ko mi onda može odgovoriti na pitanje,što ti je važnije...?

Hoćete li vi?

I možda usput i reći zašto ti je to važnije.
Jesi li gledao Hacksaw ridge?

Image

Pogledaj. Film je zasnovan na istinitom dogadjaju. Govori o covjeku, subotaru, koji ide do kraja odbijajuci da uzme oruzje u ruke, istovremeno se dobrovoljno se javlja za sluzbu u vojsci u toku 2. svj. rata ... i dobije Medalju casti u procesu.
Veoma interesantna prica. Ustvari govori najvise o tome, da se identiteti mogu spojiti, i da se ne moraju nuzno sukobiti. Sukobljavaju se za neke druge, ali ne za glavnog junaka.
šarf
Posts: 793
Joined: 20/12/2012 00:35

#59 Re: ŠTO TI JE VAŽNIJE-VJERSKA ILI NACIONALNA ILI NEKA DRUGA PRIPADNOST?

Post by šarf »

Gojeni,što misliš da li bi se Isus prijavio u američku vojsku?
Ili bilo koju drugu?
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#60 Re: ŠTO TI JE VAŽNIJE-VJERSKA ILI NACIONALNA ILI NEKA DRUGA PRIPADNOST?

Post by Connaisseur Karlin »

Gojeni H wrote:
šarf wrote:Arzuhal,
htio sam reći sa nekima od identiteta.Naravno da je taj spoj moguć,to niko ne spori.

Dope Man,Arzuhal ovo ste izvrsno pojasnili.Hvala vam.Razumjeli smo bolje što je sve povezano sa ovim pitanjem.
Ko mi onda može odgovoriti na pitanje,što ti je važnije...?

Hoćete li vi?

I možda usput i reći zašto ti je to važnije.
Jesi li gledao Hacksaw ridge?

Image

Pogledaj. Film je zasnovan na istinitom dogadjaju. Govori o covjeku, subotaru, koji ide do kraja odbijajuci da uzme oruzje u ruke, istovremeno se dobrovoljno se javlja za sluzbu u vojsci u toku 2. svj. rata ... i dobije Medalju casti u procesu.
Veoma interesantna prica. Ustvari govori najvise o tome, da se identiteti mogu spojiti, i da se ne moraju nuzno sukobiti. Sukobljavaju se za neke druge, ali ne za glavnog junaka.
to nije toco, doticni je bio drafted :D
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#61 Re: ŠTO TI JE VAŽNIJE-VJERSKA ILI NACIONALNA ILI NEKA DRUGA PRIPADNOST?

Post by Gojeni H »

Connaisseur Karlin wrote: to nije toco, doticni je bio drafted :D
U pravu si, mada ako je vjerovati Wikipediji
Doss entered military service – despite being offered a deferment for his shipyard work[5] – on April 1, 1942 at Camp Lee, Virginia.[6]
https://en.wikipedia.org/wiki/Desmond_Doss#cite_note-5
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#62 Re: ŠTO TI JE VAŽNIJE-VJERSKA ILI NACIONALNA ILI NEKA DRUGA PRIPADNOST?

Post by Gojeni H »

šarf wrote:Gojeni,što misliš da li bi se Isus prijavio u američku vojsku?
Ili bilo koju drugu?
Mislim da se Isus ne bi prijavio u vojsku, ali mislim da bi branio svoju domovinu. Ne znam na koji nacin, ali mislim da bi dao svoj doprinos necemu tako svetom kao sto je odbrana porodice, zajednice i domovine.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#63 Re: ŠTO TI JE VAŽNIJE-VJERSKA ILI NACIONALNA ILI NEKA DRUGA PRIPADNOST?

Post by Connaisseur Karlin »

Gojeni H wrote:
Connaisseur Karlin wrote: to nije toco, doticni je bio drafted :D
U pravu si, mada ako je vjerovati Wikipediji
Doss entered military service – despite being offered a deferment for his shipyard work[5] – on April 1, 1942 at Camp Lee, Virginia.[6]
https://en.wikipedia.org/wiki/Desmond_Doss#cite_note-5
1940 godine je pocelo sa sakupljanjem potencijalnih vojnika, ulaskom u rat , drugi drafting je imao '42 godine ,ali on jeste imao opciju, s obziomna posao , bude primljen u vojsku kasnije ( postopone) ; no on je odbio ,jer nije prihavtio ponudjene opcije od sluzbe iz vojske,s ozbiom na njegove posebene potrebe ili zahtjeve; kasnije je prihvatio , ali nije koristio oruzje :) ali jeste imao imresivan dio zivota, vezan za spasavanje vojnika :thumbup:
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#64 Re: ŠTO TI JE VAŽNIJE-VJERSKA ILI NACIONALNA ILI NEKA DRUGA PRIPADNOST?

Post by HAVANA »

Vidio sam ja u ratu četvoricu tih jehovinih kad su odvedeni u centralni.Nece pusku,nece nista.Eto ti pametan i miroljubiv a mi zli i naopaki.Ja ruke i noge od drugova skupljo po zuci,mater kuci gladna i sestra totalno pukla.Ni lijeka ni hrane.Ubise sa svih strana.Nit me ko sta pito bil ja il ne bi,nit sam imo izbora.Eto on ima a ja nemam.Jebo ti bog mater.Jos ga u muriju odvede na 3 obroka.I toplo.A mi cemo skakat i mozda mu materi glavu spasit.On ce lezat.Kaznjen on.Nepravda.Zatvorilo ga u ratu.Kakav ba isus i picke materine.Koga vi folirate.Mogu i ja vikat,djeca cvijeca,zika,hajmo se seksat,pusit ,ljubit...Sta cu ba ljubit odra levat sa brda.Ubi me,ne da mi vode,struje,hrane...I fol ja miroljubiv nesta,sta li.De ba.Jebo suplju.Zivot nije knjiga.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#65 Re: ŠTO TI JE VAŽNIJE-VJERSKA ILI NACIONALNA ILI NEKA DRUGA PRIPADNOST?

Post by Connaisseur Karlin »

HAVANA wrote:Vidio sam ja u ratu četvoricu tih jehovinih kad su odvedeni u centralni.Nece pusku,nece nista.Eto ti pametan i miroljubiv a mi zli i naopaki.Ja ruke i noge od drugova skupljo po zuci,mater kuci gladna i sestra totalno pukla.Ni lijeka ni hrane.Ubise sa svih strana.Nit me ko sta pito bil ja il ne bi,nit sam imo izbora.Eto on ima a ja nemam.Jebo ti bog mater.Jos ga u muriju odvede na 3 obroka.I toplo.A mi cemo skakat i mozda mu materi glavu spasit.On ce lezat.Kaznjen on.Nepravda.Zatvorilo ga u ratu.Kakav ba isus i picke materine.Koga vi folirate.Mogu i ja vikat,djeca cvijeca,zika,hajmo se seksat,pusit ,ljubit...Sta cu ba ljubit odra levat sa brda.Ubi me,ne da mi vode,struje,hrane...I fol ja miroljubiv nesta,sta li.De ba.Jebo suplju.Zivot nije knjiga.
pa moras postovati njihov izbor :) ja sam na njihovoj strani :-D
šarf
Posts: 793
Joined: 20/12/2012 00:35

#66 Re: ŠTO TI JE VAŽNIJE-VJERSKA ILI NACIONALNA ILI NEKA DRUGA PRIPADNOST?

Post by šarf »

Gojeni,prema ovom citatu dole,
Luka 21:20-21- Kad vidite da Jeruzalem opkoli vojska i utabori se oko njega, tada znajte da se približilo opustošenje njegovo! 21 Tada neka oni koji budu u Judeji BJEŽE u gore! Oni koji budu u gradu (Jeruzalemu) neka ga NAPUSTE, a koji budu u selima neka ne ulaze u grad! "

Što misliš kakav je Isusov stav prema odbrani domovine?

Isus nije pozivao da se grad Jeruzalem i Judeja brane ,naprotiv,rekao je ,bježite.
Isusovi sljedbenici su svoje sugrađane upozoravali 35 godina na ovaj događaj.Nisu poslušali.
Razorenjem Judeje i Jeruzalema od strane Rimljana poginulo je preko milion ljudi.

Oni koji su poslušali i pobjegli ostali su živi.

ZA ISUSA, LJUDSKI JE ŽIVOT VAŽNIJI OD DOMOVINE.

I još jedna stvar.

U Ivanu 6:15 piše-" A Isus je znao da žele doći te ga uhvatiti i učiniti kraljem, pa se opet povukao u goru, posve sam."
Isusa su njegovi sugrađani htjeli postaviti za kralja Judeje.Isus to nije htio.

Što misliš koliko bi bio od koristi domovini kao kralj,kakvu bi moć time dobio?
Međutim on je svojim postupkom pokazao šta misli o svojoj domovini.
šarf
Posts: 793
Joined: 20/12/2012 00:35

#67 Re: ŠTO TI JE VAŽNIJE-VJERSKA ILI NACIONALNA ILI NEKA DRUGA PRIPADNOST?

Post by šarf »

Havana,
na drugoj strani je također bilo Jehovinih svjedoka ,bili su po zatvorima jer nisu htjeli pucati na tebe.
Jer im RS ništa nije značila.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#68 Re: ŠTO TI JE VAŽNIJE-VJERSKA ILI NACIONALNA ILI NEKA DRUGA PRIPADNOST?

Post by Gojeni H »

HAVANA wrote:Vidio sam ja u ratu četvoricu tih jehovinih kad su odvedeni u centralni.Nece pusku,nece nista.Eto ti pametan i miroljubiv a mi zli i naopaki.Ja ruke i noge od drugova skupljo po zuci,mater kuci gladna i sestra totalno pukla.Ni lijeka ni hrane.Ubise sa svih strana.Nit me ko sta pito bil ja il ne bi,nit sam imo izbora.Eto on ima a ja nemam.Jebo ti bog mater.Jos ga u muriju odvede na 3 obroka.I toplo.A mi cemo skakat i mozda mu materi glavu spasit.On ce lezat.Kaznjen on.Nepravda.Zatvorilo ga u ratu.Kakav ba isus i picke materine.Koga vi folirate.Mogu i ja vikat,djeca cvijeca,zika,hajmo se seksat,pusit ,ljubit...Sta cu ba ljubit odra levat sa brda.Ubi me,ne da mi vode,struje,hrane...I fol ja miroljubiv nesta,sta li.De ba.Jebo suplju.Zivot nije knjiga.


Za vrijeme rata u Tuzli kod medicinske skole imali neku svoju kancelariju.
A kad se ljudi zaJehovise. :D

Iskreni Jehovin svjedok nece uzeti pusku ali ce kao Desmond Doss (lik kojeg glumi Andrew Garfield u Hacksaw Ridge) uzeti torbicu i kao sanitetlija ici sa diverzantima i spasavati ljudske zivote.
Takvih je bilo - nijedan. Jehovini svjedoci su bili utociste za poluljude koji nisu imali nikakvih moralnih problema s tim da ti i ja branimo njega, njegovu kucu, porodicu, itd. a da on chunom ne mrdne. Zivotinjski svijet, nista vise.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#69 Re: ŠTO TI JE VAŽNIJE-VJERSKA ILI NACIONALNA ILI NEKA DRUGA PRIPADNOST?

Post by Gojeni H »

šarf wrote:Gojeni,
...
Izvini, zaista ne poznajem krscanstvo dovoljno dobro da bih mogao odgovoriti na tvoje pitanje.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#70 Re: ŠTO TI JE VAŽNIJE-VJERSKA ILI NACIONALNA ILI NEKA DRUGA PRIPADNOST?

Post by Connaisseur Karlin »

Gojeni H wrote:
HAVANA wrote:Vidio sam ja u ratu četvoricu tih jehovinih kad su odvedeni u centralni.Nece pusku,nece nista.Eto ti pametan i miroljubiv a mi zli i naopaki.Ja ruke i noge od drugova skupljo po zuci,mater kuci gladna i sestra totalno pukla.Ni lijeka ni hrane.Ubise sa svih strana.Nit me ko sta pito bil ja il ne bi,nit sam imo izbora.Eto on ima a ja nemam.Jebo ti bog mater.Jos ga u muriju odvede na 3 obroka.I toplo.A mi cemo skakat i mozda mu materi glavu spasit.On ce lezat.Kaznjen on.Nepravda.Zatvorilo ga u ratu.Kakav ba isus i picke materine.Koga vi folirate.Mogu i ja vikat,djeca cvijeca,zika,hajmo se seksat,pusit ,ljubit...Sta cu ba ljubit odra levat sa brda.Ubi me,ne da mi vode,struje,hrane...I fol ja miroljubiv nesta,sta li.De ba.Jebo suplju.Zivot nije knjiga.


Za vrijeme rata u Tuzli kod medicinske skole imali neku svoju kancelariju.
A kad se ljudi zaJehovise. :D

Iskreni Jehovin svjedok nece uzeti pusku ali ce kao Desmond Doss (lik kojeg glumi Andrew Garfield u Hacksaw Ridge) uzeti torbicu i kao sanitetlija ici sa diverzantima i spasavati ljudske zivote.
Takvih je bilo - nijedan. Jehovini svjedoci su bili utociste za poluljude koji nisu imali nikakvih moralnih problema s tim da ti i ja branimo njega, njegovu kucu, porodicu, itd. a da on chunom ne mrdne. Zivotinjski svijet, nista vise.
nije to morlani problem, a niste iskljucivo branili njega, shvatite, lmnogi ljudi ne zele uzeti oruzje u ratu :)

ljudska masa je glupa jer pristaje da se sa njom manipulise od strane politicara , koji im daju oruzje u ruke ;-)
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#71 Re: ŠTO TI JE VAŽNIJE-VJERSKA ILI NACIONALNA ILI NEKA DRUGA PRIPADNOST?

Post by HAVANA »

A sta sam trebo?Smotat dzoint,guzit se s komsinicom s trinestog i svirat 2,3 pjesme iz kose...? Iii gooot liffffe.... :kontrabas: https://youtu.be/-1LRD3DtFAo
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#72 Re: ŠTO TI JE VAŽNIJE-VJERSKA ILI NACIONALNA ILI NEKA DRUGA PRIPADNOST?

Post by HAVANA »

Vidis,sad kad vako procitam ovaj post,dobro zvuci pravo.Trebo sam. :D
šarf
Posts: 793
Joined: 20/12/2012 00:35

#73 Re: ŠTO TI JE VAŽNIJE-VJERSKA ILI NACIONALNA ILI NEKA DRUGA PRIPADNOST?

Post by šarf »

Gojeni,ja sam rođen u Tuzli ,živio sam u selu pokraj Tuzla.Zadnjih 14 godina živim u Travniku.
Moji roditelji su još tamo.Kad odem kod njih mogli bi se naći,da čuješ iz prve ruke priču.
šarf
Posts: 793
Joined: 20/12/2012 00:35

#74 Re: ŠTO TI JE VAŽNIJE-VJERSKA ILI NACIONALNA ILI NEKA DRUGA PRIPADNOST?

Post by šarf »

Ne kod medicinske škole.
Kod kipova.
Sada ima u Vilušićima .
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#75 Re: ŠTO TI JE VAŽNIJE-VJERSKA ILI NACIONALNA ILI NEKA DRUGA PRIPADNOST?

Post by Connaisseur Karlin »

HAVANA wrote:A sta sam trebo?Smotat dzoint,guzit se s komsinicom s trinestog i svirat 2,3 pjesme iz kose...? Iii gooot liffffe.... :kontrabas: https://youtu.be/-1LRD3DtFAo
trebao!? nije vazno sto si trebao, vec sto si mogao :)
Post Reply