ŠTO TI JE VAŽNIJE-VJERSKA ILI NACIONALNA ILI NEKA DRUGA PRIPADNOST?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

šarf
Posts: 794
Joined: 20/12/2012 00:35

#1 ŠTO TI JE VAŽNIJE-VJERSKA ILI NACIONALNA ILI NEKA DRUGA PRIPADNOST?

Post by šarf »

Pripadati nekome ili nečemu je mnogima važna stvar.
Svojim postupcima ljudi se određuju što im je važnije,nacija,vjera,pripadnost nekoj navijačkoj grupi ili nečemu drugom.
Ako ,n.p.igra Dinamo i Hajduk,većina onih koji su na utakmici su Hrvati katolici.Ako se navijači tih timova međusobno fizički ili verbalno sukobe oni pokazuju da im je pripadnost navijačkoj grupi važnija od nacionalne ili vjerske pripadnosti.
Oni su spremni drugom Hrvatu ili katoliku razbiti glavu samo zato jer onaj drugi navija za protivnički tim.

Ako se u nekoj zemlji sukobe dva naroda iste vjere oni pokazuju da im je nacionalna pripadnost važnija od vjerske.

Što je tebi važnije?

Što bi trebalo biti važnije?
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#2 Re: ŠTO TI JE VAŽNIJE-VJERSKA ILI NACIONALNA ILI NEKA DRUGA PRIPADNOST?

Post by animals »

Ljudi se dijele i dijelice se po svim osnovama..
od religije, do naroda , preko navijaca, preko pripadanja jednom selu ili
jednoj kuci..
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#3 Re: ŠTO TI JE VAŽNIJE-VJERSKA ILI NACIONALNA ILI NEKA DRUGA PRIPADNOST?

Post by insomnia78 »

use, nase i podase da se ne lazemo
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#4 Re: ŠTO TI JE VAŽNIJE-VJERSKA ILI NACIONALNA ILI NEKA DRUGA PRIPADNOST?

Post by Connaisseur Karlin »

šarf wrote:
Ako se u nekoj zemlji sukobe dva naroda iste vjere oni pokazuju da im je nacionalna pripadnost važnija od vjerske.

Što je tebi važnije?

Što bi trebalo biti važnije?
napustiti takvu drzavu prvom prilikom :)
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#5 Re: ŠTO TI JE VAŽNIJE-VJERSKA ILI NACIONALNA ILI NEKA DRUGA PRIPADNOST?

Post by Dope_Man »

Nikakva takva glupost nije vazna. Nista od toga nismo birali. Nacije su samo torovi koje su nekad neki ljudi opcrtali kao svoje, i onda ljude unutar istih nazvali odredjenim imenom. Religiju poneko i odabere, ali vrlo rijetko, uglavnom se skoro svi drze one koja im je data. I ljudi su spremni ginuti i ubiti za to.. glupost.

I mislim da ti primjeri nisu dobri. To sto se recimo sukobe navijaci dva kluba ne znaci da im je npr. nacionalna pripadnost manje vazna od pripadnosti grupi navijaca (mada je huligana bolja rijec). Samo u tom trenutku, u toj situaciji, istaknut je osjecaj pripadnosti huliganskoj skupini. Tada niko niti ne razmislja o drugim, sirim skupinama kojima i jedni i drugi pripadaju. Vec sutradan bi mozda i jedni i drugi dali zivot zajedno braneci pripadnost nacionalnoj ili vjerskoj skupini. Sve ovisi od konteksta i koja etiketa ja istaknuta kao bitna u datom trenutku.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#6 Re: ŠTO TI JE VAŽNIJE-VJERSKA ILI NACIONALNA ILI NEKA DRUGA PRIPADNOST?

Post by triconja »

Najvaznije je da zna uraditi trostruki integral. :lol:
šarf
Posts: 794
Joined: 20/12/2012 00:35

#7 Re: ŠTO TI JE VAŽNIJE-VJERSKA ILI NACIONALNA ILI NEKA DRUGA PRIPADNOST?

Post by šarf »

Dope Man napisao si
"I mislim da ti primjeri nisu dobri. To sto se recimo sukobe navijaci dva kluba ne znaci da im je npr. nacionalna pripadnost manje vazna od pripadnosti grupi navijaca (mada je huligana bolja rijec). Samo u tom trenutku, u toj situaciji, istaknut je osjecaj pripadnosti huliganskoj skupini. Tada niko niti ne razmislja o drugim, sirim skupinama kojima i jedni i drugi pripadaju. Vec sutradan bi mozda i jedni i drugi dali zivot zajedno braneci pripadnost nacionalnoj ili vjerskoj skupini. Sve ovisi od konteksta i koja etiketa ja istaknuta kao bitna u datom trenutku."

Ako mi je nešto važno ili važnije od nečeg drugog onda mi je to uvijek važno i važnije od drugog.
Važnost nečega upravo određuje trenutak sukoba dvije ili više važnosti.
Pretpostavimo da je na suprotnoj strani u gomili tvoj tjelesni brat koji navija za protivničku ekipu.Što bi tu bilo važnije?
Ili da je u rovu sa druge strane da li bi pucao na njega ?Da li bi ga ubio zbog toga što brani drugu stranu?
Ako ne bi ,pokazuješ što ti je važnije?
Ako bi ,pokazuješ što ti je važnije?


Ali ne zaboravimo,molim vas,osnovno pitanje.

Što je tebi važnije?
Što bi trebalo da je važnije?
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#8 Re: ŠTO TI JE VAŽNIJE-VJERSKA ILI NACIONALNA ILI NEKA DRUGA PRIPADNOST?

Post by Connaisseur Karlin »

šarf wrote: Ali ne zaboravimo,molim vas,osnovno pitanje.

Što je tebi važnije?
Što bi trebalo da je važnije?
najvaznije je da uradis nesto sto je tebi najvaznje :D tako bi trebalo biti :D
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#9 Re: ŠTO TI JE VAŽNIJE-VJERSKA ILI NACIONALNA ILI NEKA DRUGA PRIPADNOST?

Post by HAVANA »

Ne znam kako bi ti reko.Puca mi kurac i za vjerom,nacijom,fudbalom i navijacima.Ja zena,djeca,porodica,poso,kuca,prijatelji,pojest,popit,zguzit...i to je to.To mi treba i to mi je vazno.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#10 Re: ŠTO TI JE VAŽNIJE-VJERSKA ILI NACIONALNA ILI NEKA DRUGA PRIPADNOST?

Post by triconja »

Nadam se da necu dobiti ban poslije ovakvih sovinistickih recenica.

Kroz citavu skolu sam se naslusao propagande koja je od mene pravila sovinistu, ni od starije raje nije manjkalo. Meni sa ispranim mozgom je najvaznija etnicka pripadnost.

Da smo u rovu i da treba pripucat, ne bi bio problem da mi je caca tamo sa druge strane, naravno ako on mene prvog ne ubije :lol:
šarf
Posts: 794
Joined: 20/12/2012 00:35

#11 Re: ŠTO TI JE VAŽNIJE-VJERSKA ILI NACIONALNA ILI NEKA DRUGA PRIPADNOST?

Post by šarf »

Posmatrajmo ovo pitanje u širem kontekstu.
N.p. brak.Iste nacije ali druge vjere.Iste vjere ali druge nacije.
Prijetelji.Koga zoveš na ručak?

Pomozite mi da proširim listu situacija gdje može doći do pitanja ,što mi je važnije.
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#12 Re: ŠTO TI JE VAŽNIJE-VJERSKA ILI NACIONALNA ILI NEKA DRUGA PRIPADNOST?

Post by O'zone »

Nekako sam u ovom @Havaninom. Nije mi bitno ko je i kakav je ako se čovjek može nasmijat, provest, osjećat ugodno. Ne osjećam nikakvu pripadnost, niti me nešto veže...tu sam gdje sam ako bude prilike bit ću na nekom drugom mjestu i osjećati se isto....iskreno gade mi se ti neki zatvoreni i otvoreni krugovi i želja da se pripada nečemu....
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#13 Re: ŠTO TI JE VAŽNIJE-VJERSKA ILI NACIONALNA ILI NEKA DRUGA PRIPADNOST?

Post by HAVANA »

šarf wrote:Posmatrajmo ovo pitanje u širem kontekstu.
N.p. brak.Iste nacije ali druge vjere.Iste vjere ali druge nacije.
Prijetelji.Koga zoveš na ručak?

Pomozite mi da proširim listu situacija gdje može doći do pitanja ,što mi je važnije.
Sta brak? :D Ja musko,ona zensko,volimo se,izrodili djecu i eto.Kako koga zovem?Pa prijatelje.Necu neprijatelje zvat.
šarf
Posts: 794
Joined: 20/12/2012 00:35

#14 Re: ŠTO TI JE VAŽNIJE-VJERSKA ILI NACIONALNA ILI NEKA DRUGA PRIPADNOST?

Post by šarf »

Triconja,
ali i otac je etničke pripadnosti kao i ti,ako bi ubio pripadnika iste etničke pripadnosti onda ti etnička pripadnost nije najvažnija
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#15 Re: ŠTO TI JE VAŽNIJE-VJERSKA ILI NACIONALNA ILI NEKA DRUGA PRIPADNOST?

Post by triconja »

šarf wrote:Posmatrajmo ovo pitanje u širem kontekstu.
N.p. brak.Iste nacije ali druge vjere.Iste vjere ali druge nacije.
Prijetelji.Koga zoveš na ručak?

Pomozite mi da proširim listu situacija gdje može doći do pitanja ,što mi je važnije.
Pogresno ti je to ista nacija, nacija je nesto iznad etnosa. Preciznije je reci etnicka pripadnost jer ih "religije" najbolje razdvaju (u vecini slucajeva). Brakovi izmedju pripadnika razlicitih etnickih skupina je tabu.

Imam prijatelja raznih religija (u stvarnosti, ne preko interneta) i nemam nikakvih problema sa njima :lol:
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#16 Re: ŠTO TI JE VAŽNIJE-VJERSKA ILI NACIONALNA ILI NEKA DRUGA PRIPADNOST?

Post by triconja »

šarf wrote:Triconja,
ali i otac je etničke pripadnosti kao i ti,ako bi ubio pripadnika iste etničke pripadnosti onda ti etnička pripadnost nije najvažnija
U ratu kad te posalju i kazu pucaj, moras pucati. Ne treba se sa tim zamarati :lol:
šarf
Posts: 794
Joined: 20/12/2012 00:35

#17 Re: ŠTO TI JE VAŽNIJE-VJERSKA ILI NACIONALNA ILI NEKA DRUGA PRIPADNOST?

Post by šarf »

Havana,jesu li ti prijatelji sa kojima ručaš iste vjere kao ti?Ili iste nacije kao ti?
šarf
Posts: 794
Joined: 20/12/2012 00:35

#18 Re: ŠTO TI JE VAŽNIJE-VJERSKA ILI NACIONALNA ILI NEKA DRUGA PRIPADNOST?

Post by šarf »

Triconja napisao si
"U ratu kad te posalju i kazu pucaj, moras pucati. Ne treba se sa tim zamarati"

Zar kao ljudi ne bismo trebali imati neke kvalitete,vrijednosti kojih se trebamo držati bez obzira koliko nas to koštalo?
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#19 Re: ŠTO TI JE VAŽNIJE-VJERSKA ILI NACIONALNA ILI NEKA DRUGA PRIPADNOST?

Post by triconja »

Ovdje ljudi ne bi bili toliko "covjek je covjeku vuk" da ih se sa svih strana ne indoktrinira.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#20 Re: ŠTO TI JE VAŽNIJE-VJERSKA ILI NACIONALNA ILI NEKA DRUGA PRIPADNOST?

Post by triconja »

šarf wrote:Triconja napisao si
"U ratu kad te posalju i kazu pucaj, moras pucati. Ne treba se sa tim zamarati"

Zar kao ljudi ne bismo trebali imati neke kvalitete,vrijednosti kojih se trebamo držati bez obzira koliko nas to koštalo?
Ne mozes sam protiv lavine. Pokusaj nesto na svoju ruku pa ces zaplatiti glavom (mislim na rat).
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#21 Re: ŠTO TI JE VAŽNIJE-VJERSKA ILI NACIONALNA ILI NEKA DRUGA PRIPADNOST?

Post by HAVANA »

šarf wrote:Havana,jesu li ti prijatelji sa kojima ručaš iste vjere kao ti?Ili iste nacije kao ti?
Nisu,sto?Ima svega.Zasto je to bitno? :?
šarf
Posts: 794
Joined: 20/12/2012 00:35

#22 Re: ŠTO TI JE VAŽNIJE-VJERSKA ILI NACIONALNA ILI NEKA DRUGA PRIPADNOST?

Post by šarf »

Zašto dopustiti drugima da određuju što ti je važno u životu?
Ako i zaplatiš kako ti kažeš,to je bilo zbog nečega što je moje.
Moj stav ,moja ideja,moj cilj....

Neko pomenu indoktrinaciju.

Ne može te niko indoktrinirati ako imaš prave vrijednosti.
Primjer:pogrešno je ubiti čovjeka.Zašto odjednom kada izbije rat više nije pogrešno ubiti tog istog čovjeka.Onda rat stane i opet je pogrešno ubiti tog čovjeka ,ako već nije ubijen?
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#23 Re: ŠTO TI JE VAŽNIJE-VJERSKA ILI NACIONALNA ILI NEKA DRUGA PRIPADNOST?

Post by triconja »

šarf wrote:Zašto dopustiti drugima da određuju što ti je važno u životu?
Ako i zaplatiš kako ti kažeš,to je bilo zbog nečega što je moje.
Moj stav ,moja ideja,moj cilj....

Neko pomenu indoktrinaciju.

Ne može te niko indoktrinirati ako imaš prave vrijednosti.
Primjer:pogrešno je ubiti čovjeka.Zašto odjednom kada izbije rat više nije pogrešno ubiti tog istog čovjeka.Onda rat stane i opet je pogrešno ubiti tog čovjeka ,ako već nije ubijen?
Sistem ti tako radi da ti drugi u "kriznim" situacijama odredjuje sta je najbolje za tebe.

Indoktrinacija mozda ne radi na meni ili tebi ali neka svako mjesto ima po minimalno 10 % indoktriniranog stanovnistva (sto je i realno) i neka svi dobiju "snagu" u ruke i vidjet ces ti kako ces raditi sta ti njihov nadredjeni kaze. Za glupe stvari ne vrijedi ginuti (mislim iz nekih svojih principa) dok npr. kao sto ima nekoliko primjera kad su stali na stranu uhvacenog vojnika (civila) pa i oni sami bili ubijeni iz svojih principa ne postoje rijeci kojima se moze opisati taj cin (ne postoje toliko dobre rijeci koje mozes koristiti). Takvi ljudi zasluzuju neko obiljezje u svim vecim gradovima i sramota je sto toga nema.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#24 Re: ŠTO TI JE VAŽNIJE-VJERSKA ILI NACIONALNA ILI NEKA DRUGA PRIPADNOST?

Post by Dope_Man »

O'zone wrote:Nekako sam u ovom @Havaninom. Nije mi bitno ko je i kakav je ako se čovjek može nasmijat, provest, osjećat ugodno. Ne osjećam nikakvu pripadnost, niti me nešto veže...tu sam gdje sam ako bude prilike bit ću na nekom drugom mjestu i osjećati se isto....iskreno gade mi se ti neki zatvoreni i otvoreni krugovi i želja da se pripada nečemu....
Potpisujem i ovo, i Havanino. Da sam Super Mario mozda bih i potrosio jedan zivot na takve gluposti, ali ovako imam premalo zivota da ih uzalud bacim na nesto tako nebitno kad mogu sebi ugoditi okruzujuci se ljudima s kojima mogu lijepo provesti vrijeme, i iduci na mjesta gdje cu se osjecati dobro.
r_faruk
Posts: 4686
Joined: 20/01/2003 00:00

#25 Re: ŠTO TI JE VAŽNIJE-VJERSKA ILI NACIONALNA ILI NEKA DRUGA PRIPADNOST?

Post by r_faruk »

šarf wrote:Posmatrajmo ovo pitanje u širem kontekstu.
N.p. brak.Iste nacije ali druge vjere.Iste vjere ali druge nacije.
Prijetelji.Koga zoveš na ručak?

Pomozite mi da proširim listu situacija gdje može doći do pitanja ,što mi je važnije.
evo, iste smo nacije, ja ateista ona muslimanka. ja kupio knjigu zabluda o bogu, ona kupila zbirku dova (isli smo zajedno na sajam, a knjige su bile u istoj kesi :) :D ).
apsolutno se ne svadjamo i nemamo nikakvih problema kada je u pitanju vjerska ili nacionalna ili etnicka ili bilo koja druga pripadnost. podrzavamo i gey-populaciju i transrodne i ine druge koje bi mnogi koji osjecaju odredjenu pripadnost marisali.
osjecam i ja pripadnost i to pripadnost bosni i hercegovini i osjecam se kao bosanac i hercegovac, ali mi ustav iste te bosne i hercegovine ne dozvoljava da se tako izjasnim (sto sam ja ipak ucinio na popisu,a to me svrstava u ostale). dakle, stanovnik bosne i hercegovine koji se izjasni kao bosanac i hercegovac je u biti "ostali".


prijatelja ima raznih vjera i nacija. jedan od katolika (hrvata, jer mi to u BiH izjednacavamo) se izjasnio kao dzedaj, vitez iz ratova zvijezda..... prijatelja imam i pravoslavaca i katolika. neki od njih imaju putovnicu, a neki ne. svi su rodjeni u BiH i osjecaju se kao stanovnici ove zemlje i ako ni njima kao ni meni ustav to ne dozvoljava. zovem ih sve na rucak zajedno i ne odvajam niti sam ih ikada posmatrao na nacin kako si to napisao u citiranom. jednostavno ne razmisljam na taj nacin. jako mi je bitno kakva je osoba sa kojom provodim vrijeme, o imenu i pripradnosti ne razmisljam.
Post Reply