Sto su to tzv. muslimanska imena?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

hemac
Posts: 243
Joined: 28/02/2007 00:44
Location: Sarajevo

#251

Post by hemac »

Bavim se mišlju da dam djetetu dva imena jedno ovo semitsko drugo slavensko :)
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#252

Post by Ahmmed »

Šandor wrote:Ahmo, znam da nije tema al hajd ispričaj nam ba. Stvarno me zanima. Kakav je standard dole i koliko je nezaposlenih? Koliko je nepismenih? Jako me zanima da pokušam skontat koliko validnih argumenata ima EU kada konstantno odbija započeti pregovore o ulasku Turske u EU?

Znam da nije tema ali šta ima veze. Možemo malo skrenut s teme ko i uvijek. :D
Otvorit ćemo novu temu o ovome :) Za početak, EU, nažalost, ima solidan broj argumenata zbog kojih Turska još dugo neće u EU....
a.basko
Posts: 414
Joined: 26/11/2006 15:54

#253

Post by a.basko »

ahmo...gdje si otvorio temu? ...i pod kojim naslovom?... :? :roll: :D
nedim_uk
Posts: 99
Joined: 04/04/2006 11:58
Location: Ukrajina-Aktivan-Radio

#254

Post by nedim_uk »

Evo kod Engleza trenda sa imenom....
http://www.breitbart.com/article.php?id ... _article=1
Naphtali
Posts: 2
Joined: 25/05/2007 16:54

#255

Post by Naphtali »

da se vratim na temu

u velikom delu bivse YU imamo dva vrste imena staroslavenska i hebrejska.

Staroslovenska (ili paganska kako neko rece) se najvise koriste kod Srba kao sto su :
Goran, Dragan, Zoran, Milan, Svetlana, Zorica, Dragica.....
Ova imena su koristena uglavnom pre dolaska velikih religija i osvajaca koji su ostavili svoje tragove.

tako recimo jevrejsko ime Abrahaam postaje Avram, Jevrem ili Ibrahim,

Ima tu jos imena koji su dosli iz Austrije, Madjarske, Turske, Grcke i zadrzala se u razlicitim oblicima kod svih verskih zajednica.

Neka su cak i univerzalna kao recimo Jasmina, koje je arapskog porekla i upocetku se sretalo uglavnom kod Muslimana ali sve cesce ga daju deci i ostali.
El_comadante
Posts: 7945
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#256

Post by El_comadante »

Treba svak davati prema vlastitom izboru a ne da mu nego to "odredi"
Sarafcina
Posts: 2258
Joined: 19/09/2005 00:59

#257

Post by Sarafcina »

El_comadante wrote:Treba svak davati prema vlastitom izboru a ne da mu nego to "odredi"

uvijek je neko uticao :) ...
esmeralda je bila i prije... ali marisol sigurno nije :D
senka_s.
Posts: 80
Joined: 06/06/2007 10:57
Location: SARAJEVO

#258

Post by senka_s. »

ja sam se nedavno posvadjala sa svojim momkom kad sam rekla da bih htjela da mio se kcerka zove Jelena. meni je to ime super i nije mi bitno cije je. On medjutim kaze da nije muslimansko i da je to nemoguce. Odmah se izivciram :x :x :x
Uf, huja me neka obuzima
ja71
Posts: 5400
Joined: 31/03/2006 14:45

#259

Post by ja71 »

senka_s. wrote:ja sam se nedavno posvadjala sa svojim momkom kad sam rekla da bih htjela da mio se kcerka zove Jelena. meni je to ime super i nije mi bitno cije je. On medjutim kaze da nije muslimansko i da je to nemoguce. Odmah se izivciram :x :x :x
Uf, huja me neka obuzima
jako interesantna tema.....
koliko novih clanova se zbog nje zadnjih dana ovdje uclanilo
:roll:
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#260

Post by KOGOD KADGOD »

"arapska" ne znace neophodno "muslimanska" imena..

sto se tice arapskih, evo nekih balkanskih ekvivalenata:

Muhammed/Ahmed/Hamid = Slavko/Slavoljub itd
Hamida = Slavka
Selim = Mirko
Nedzmija = Zvjezdana
Selma = Mirna, Mira

itd.

"Muslimansko" (misleci na VJERSKO, tj. vjernika u Boga, bilo koje religije) ime ne treba da ima lose znacenje, kao ni ime koje ukazuje na ropstvo nekome do samo Bogu, ka npr. Abdul Uzza (Rob Uzze, idola), ili imena, i nadimci, koja znace neki ruzan pridjev (Smrdonja, Ruzni, i sl.) - mada se pocesto iz neznanja nalaze u muslimanskim zemljama ne-arapskog porijekla, npr. Abdul-Rasul (Rob Poslanika) kao npr. u Afghanistanu, Pakistanu i Indiji.

Ukoliko ime nema lose znacenje, u Islamu ne postoji nikakvo ogranicenje u smislu davanja imena (ili promjene pri prelasku na Islam). Jedini razlog da se koriste imena arapsko/perzijsko/turskog origina (Elma = tur. Jabuka) bi bili to da se istakne pripadnost Islamu kao VJERI, ili, radije nepripadnost izumljenim religijama (koje su, kao sto znamo, nastale kao derivativi VJERE u Boga, jedne i iste svim ljudima).

Takodje se cesto, pri promjeni imena, jednostavno koriste arapski izgovori imena Poslanika kao David = Dawuud, Solomon = Sulejmaan, Isus = 'Isaa, Abraham / Avraam = Ibrahim itd.

Ta su imena u originu hebrejska jer su prijasnje tri Objave (prije Qur'ana, sto na araskom znaci jednostavno "CITANKA" od rijeci "qar'a" = citanje, ucenje) bile poslate jevrejima a koji su koristili hebrejski kao i armenijski jezik. To ne znaci da nisu postojale Objave na drugim jezicima koje nisu ocuvane jer su objavljene davnim i drevnim narodima preko davnih i drevnih Poslanika.

Meni licno je ime Natasa (Natalija) stvaralo osobno neugodnost, jer je derivativ od Natal (Bozic, rodjenje "boga") i stoga sam ga odlucila promijeniti, mada ne bih bila nista manje vjernik i musliman i da sam ga zadrzala - posvecenje vjeri i svijest o Bozijem Postojanju je to sto formira svijest vjernika a ne ime koje nosi.


Imena se smatraju, u nekim interpretacijama, dovama tj. molitvama - dakle kada nekoga zovemo odredjenim imenom mi u stvari molimo Boga da ta osoba nosi kvalitete znacenja tog imena, na bilo kojem jeziku da ih koristimo.
Imena koja nemaju nikakvo odredjeno znacenje ili imaju banalna znacenja se izbjegavaju - mada nema nikakvih konkretnih dokaza da nekoj osobi nedostaju dobri kvaliteti radi imena koje nosi - kao ni to da osoba sa imenom "dobrog" znacenja neophodno ima dobre kvalitete.
Mnogi se Abdullah (Rob Boziji) i Muhammed (Slavko, koji slavi Boga) moze naci u kafani pijan ili nasilan prema porodici, kao i mnogi Mirko i Ljubomir koji je daleko od osobe koja je smirene i miroljubive naravi, naprotiv.

Kvaliteti osobe i njeno ponasanje ovise vecinom od okoline i sredine u kojoj je odrastala zajedno sa genetskim osobinama, kao i od njenog obrazovanja i sposobnosti da odabere, na osnovu novih saznanja, sta smatra da su pozitivne i dobre osobine i usvoji ih u praksi dok ne postanu njena druga priroda.
Stoga se mogu "kriviti" drugi, roditelji, sredina itd. ali samo do odredjene tacke zrelosti, kada smo obavezni da sami sagledamo sebe i svoje osobine i svjesno odlucimo sta od njih pozitivno treba da zadrzimo i ocuvamo a sta treba da zamijenimo pozitivnijim osobinama.

Za takvu samo-analizu je potrebno dosta iskrenosti i istinoljubivosti, jer ljudi mogu godinama da lazu sebe i druge, nalazeci izgovore za svoje negativne osobine ili za nedostatak pozitivnih - ali ne mogu lagati Stvoritelju koji nam je Svojim Apsolutnim Znanjem blizi nego zila kucavica...

Ime je nacin identifikacije osobe, i ne postoji "muslimansko" ili "hriscansko" ime - nego samo "arapsko" ili "hebrejsko"/"grcko" itd. ovisno od znacenja i origina tog imena.

Gledajmo na osobine i djelatnosti a ne samo na ime - mada su mnogi izgubili zivote imena radi, ni krivi ni duzni... Ljudi su nemilosrdni kada ih zahvati ludilo masovne svijesti (radije besvijesti)...

Mir svima.

p.s. odlicna tema :thumbup:
walkabout
Posts: 7869
Joined: 19/05/2007 00:46

#261

Post by walkabout »

Da li neko zna kada su ljudi poceli da dobijaju imena uopste ? :-?
ate
Posts: 162
Joined: 22/02/2007 14:15

#262

Post by ate »

walkabout wrote:Da li neko zna kada su ljudi poceli da dobijaju imena uopste ? :-?
ne zna niko tacno ali se nagadja :D
encian
Posts: 1309
Joined: 22/12/2006 15:42

#263

Post by encian »

"muslimanksa imena" su balkanska izmisljotina. ni arapi cak nemaju muslimanska i nemuslimanska imena. imaju imena koja nose lijepo znacenje na njihovom jeziku ("DAJITE SVOJOJ DJECI LIJEPA IMENA JER CE TIM IMENIMA BITI PROZIVANA NA SUDNJEM DANU"). zbog toga, a i iz same logike logicnije mi je ime svjetlana nego nura. mislim da smo zbog ove gluposti izgubili mnogo svoga identiteta jer smo zanemarili stvaranje svojih imena i prihvatili arapska kojima ne znamo ni znacenje. glupost!

a ja sam zapela da mi sin nosi svedsko ime :oops: haj nek stisne ko sta da kaze :D
Šandor
Posts: 2383
Joined: 13/04/2005 20:26
Location: Negdje izmedju

#264

Post by Šandor »

Donio sam odluku. Moja djeca zvat će se: Murat, Mehmed i Sulejman. :D:D:D
Sarafcina
Posts: 2258
Joined: 19/09/2005 00:59

#265

Post by Sarafcina »

encian wrote:"muslimanksa imena" su balkanska izmisljotina. ni arapi cak nemaju muslimanska i nemuslimanska imena. imaju imena koja nose lijepo znacenje na njihovom jeziku ("DAJITE SVOJOJ DJECI LIJEPA IMENA JER CE TIM IMENIMA BITI PROZIVANA NA SUDNJEM DANU"). zbog toga, a i iz same logike logicnije mi je ime svjetlana nego nura. mislim da smo zbog ove gluposti izgubili mnogo svoga identiteta jer smo zanemarili stvaranje svojih imena i prihvatili arapska kojima ne znamo ni znacenje. glupost!

a ja sam zapela da mi sin nosi svedsko ime :oops: haj nek stisne ko sta da kaze :D
ja ipak mislim da su imena koja danas nosimo...ipak dio naseg identiteta, a sta bi bilo kad bi bilo.. je skroz nezahvalno kontanje ;).
muslimanska imena postoje i kaze se da su to imena lijepog znacenja.
svjetlana ne moze biti bosnjacko ime... (sasvim druga prica je koga je briga za to ;)).
sabanss
Posts: 4590
Joined: 13/08/2006 11:20

#266

Post by sabanss »

Šandor wrote:Donio sam odluku. Moja djeca zvat će se: Murat, Mehmed i Sulejman. :D:D:D
Cestitam, dobar izbor :D

Moja ce biti (bez smajlija): Sulejman, Ibrahim, Hanifa ili Zulejha. Pun mi je k**ac bezlicnih "lafo modernih i internacionalnih" imena koje roditelji po mjesec dana smisljaju a koja nemaju nikakvo znacenje. To mi je veca malogradjanstina nego razmisaljanje da je neko od ovih imena malogradjansko.
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#267

Post by _BosanaC »

A jesul malogradjanska nemuslimanska imena? :-)
sabanss
Posts: 4590
Joined: 13/08/2006 11:20

#268

Post by sabanss »

_BosanaC wrote:A jesul malogradjanska nemuslimanska imena? :-)
Ma nije na tome poenta, nego na "svemirskim" imenima :roll:
luciferino
Posts: 1960
Joined: 18/08/2005 17:54

#269

Post by luciferino »

Ja ne smijem ni da pitam...zakuhace se...
Kopka me ona Svjetlana sto ne moze biti bosnjacko ime. Nego, moze li Svjetlana biti Bosnjak ako nema bosnjacko ime?

:run:
salihh
Posts: 795
Joined: 25/01/2007 12:36

#270

Post by salihh »

luciferino wrote:Ja ne smijem ni da pitam...zakuhace se...
Kopka me ona Svjetlana sto ne moze biti bosnjacko ime. Nego, moze li Svjetlana biti Bosnjak ako nema bosnjacko ime?

:run:
moze, ali da ode pod noz i hapa hormone u vecim kolicinama... inace, svjetlana moze i treba biti bosnjakinja...
luciferino
Posts: 1960
Joined: 18/08/2005 17:54

#271

Post by luciferino »

salihh wrote:
luciferino wrote:Ja ne smijem ni da pitam...zakuhace se...
Kopka me ona Svjetlana sto ne moze biti bosnjacko ime. Nego, moze li Svjetlana biti Bosnjak ako nema bosnjacko ime?

:run:
moze, ali da ode pod noz i hapa hormone u vecim kolicinama... inace, svjetlana moze i treba biti bosnjakinja...
Sto volim kada me ispravljaju na sitnicama...Feministo jedan... :-)
Sarafcina
Posts: 2258
Joined: 19/09/2005 00:59

#272

Post by Sarafcina »

luciferino wrote:Ja ne smijem ni da pitam...zakuhace se...
Kopka me ona Svjetlana sto ne moze biti bosnjacko ime. Nego, moze li Svjetlana biti Bosnjak ako nema bosnjacko ime?

:run:

tradicija... kao sto ni mehmedalija ne moze biti srpsko ....

doduse... ko zna sta ce biti za sto godina :)

buducnost pocinje SADA :)
luciferino
Posts: 1960
Joined: 18/08/2005 17:54

#273

Post by luciferino »

Upravo tako, tradicija.
ja71
Posts: 5400
Joined: 31/03/2006 14:45

#274

Post by ja71 »

encian wrote:"muslimanksa imena" su balkanska izmisljotina. ni arapi cak nemaju muslimanska i nemuslimanska imena. imaju imena koja nose lijepo znacenje na njihovom jeziku ("DAJITE SVOJOJ DJECI LIJEPA IMENA JER CE TIM IMENIMA BITI PROZIVANA NA SUDNJEM DANU"). zbog toga, a i iz same logike logicnije mi je ime svjetlana nego nura. mislim da smo zbog ove gluposti izgubili mnogo svoga identiteta jer smo zanemarili stvaranje svojih imena i prihvatili arapska kojima ne znamo ni znacenje. glupost!

a ja sam zapela da mi sin nosi svedsko ime :oops: haj nek stisne ko sta da kaze :D
ovaj tekst je tvoja izmisljotina.
zbog toga, a i iz same logike logicnije mi je da te uptiam imas li ti problema sa identitetom.

u svedskoj problemi ZDRAVO !

------------------------------------------
"Puuuuut putuuuje Laaaatif-Agaaaa
saaa jaraaanom Suuulejmanom"
luciferino
Posts: 1960
Joined: 18/08/2005 17:54

#275

Post by luciferino »

Valjda je lična stvar kakvo će ko ime davati i iz kojih razloga. Ako je tradicija, neka bude tradicija, ako je iz vjerskih razloga, pa neka bude, ako neko daje po dedi, baki nani, neka daje, ako neko hoće da bude ultra moderan, neka bude. Mislim da je stvarno bezveze diskutovati o tome.
Post Reply