Sto su to tzv. muslimanska imena?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#26

Post by Ahmmed »

Kid_A wrote:Bogoljub je lijepo ime...

Ali me isuvishe asocira na narod koji je izvrsio genocid nad muslimanima...

I to vishe puta ...
Muhammed a.s. je rekao: "Talha i Zubejr su moji susjedi u džennetu"....
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#27

Post by Ahmmed »

Maksim wrote:
Kid_A wrote:Bogoljub je lijepo ime...

Ali me isuvishe asocira na narod koji je izvrsio genocid nad muslimanima...

I to vishe puta ...
Pazi, to ti ne mijenja identitet. Ime Milan ima i kod Srba i kod Hrvata..... jel se to treba odreci svoga imena jer ga nosi i narod agresor-protivnik? Turci su cak preko 400 godina vladali Bosnom..... radi se o okupatorima..... na sto li to neke asocira pa da djeci davaju njihova imena?
Pokreni inicijativu revizije povijesti u kontekstu bošnjačkoga promišljanja o osmanskom periodu.
Kid_A
Posts: 217
Joined: 14/03/2007 07:42

#28

Post by Kid_A »

Maksim wrote:
Kid_A wrote:Bogoljub je lijepo ime...

Ali me isuvishe asocira na narod koji je izvrsio genocid nad muslimanima...

I to vishe puta ...
Pazi, to ti ne mijenja identitet. Ime Milan ima i kod Srba i kod Hrvata..... jel se to treba odreci svoga imena jer ga nosi i narod agresor-protivnik? Turci su cak preko 400 godina vladali Bosnom..... radi se o okupatorima..... na sto li to neke asocira pa da djeci davaju njihova imena?
Osmanlije su jedina svjetla tacka u historiji ove napachene zemlje ...
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#29

Post by Ahmmed »

Kid_A wrote:
Maksim wrote:
Kid_A wrote:Bogoljub je lijepo ime...

Ali me isuvishe asocira na narod koji je izvrsio genocid nad muslimanima...

I to vishe puta ...
Pazi, to ti ne mijenja identitet. Ime Milan ima i kod Srba i kod Hrvata..... jel se to treba odreci svoga imena jer ga nosi i narod agresor-protivnik? Turci su cak preko 400 godina vladali Bosnom..... radi se o okupatorima..... na sto li to neke asocira pa da djeci davaju njihova imena?
Osmanlije su jedina svjetla tacka u historiji ove napachene zemlje ...

Sad si obro bostan :D :D
forUMASH
Posts: 2180
Joined: 24/01/2006 04:12
Location: Razjedinjene Drzave BIH

#30

Post by forUMASH »

Maksim wrote:Pazi, to ti ne mijenja identitet. Ime Milan ima i kod Srba i kod Hrvata..... jel se to treba odreci svoga imena jer ga nosi i narod agresor-protivnik? Turci su cak preko 400 godina vladali Bosnom..... radi se o okupatorima..... na sto li to neke asocira pa da djeci davaju njihova imena?
....ja ne kontam jednu stvar....sto tebe sekira kakva ko imena daje.....jel' nam to na eurosongu automatski minus 10 bodova za tusko ime , pa ti ovo iz patriotizma il' je nesto drugo u pitanju.... :?
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#31

Post by Ahmmed »

forUMASH wrote:
Maksim wrote:Pazi, to ti ne mijenja identitet. Ime Milan ima i kod Srba i kod Hrvata..... jel se to treba odreci svoga imena jer ga nosi i narod agresor-protivnik? Turci su cak preko 400 godina vladali Bosnom..... radi se o okupatorima..... na sto li to neke asocira pa da djeci davaju njihova imena?
....ja ne kontam jednu stvar....sto tebe sekira kakva ko imena daje.....jel' nam to na eurosongu automatski minus 10 bodova za tusko ime , pa ti ovo iz patriotizma il' je nesto drugo u pitanju.... :?
Ma, čovjeku je muka od života....Što su mu roditelji, ne znajući, dali mrsko okupatorsko ime :D
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#32 Re: Sto su to tzv. muslimanska imena?

Post by danas »

Ahmmed wrote:
Eeeee, nije end of story :D Maksim bi svima mijenjao imena,da ispravi povijesTnu nepravdu :D
aha -- trebamo davati djeci habsburg-ska imena :D :D
jes' da su i oni bli okupatori ali zar maksim(ilijan) ne zvuci puno bolje od mehmed :D :D


PS sad ozbiljno... :-)
da, recimo turci u zadnje vrijeme daju originalna turska (da ne kazem paganska) imena... ja imam rodice pinar i bashak, aksu i ilsu u istanbulu -- a ta imena neces cuti u bosni. i sta sa tim? ako ti se ne svidja dzenana ili sabahudin, a ti lijepo nadjeni djetetu ime dusanka i zoran... valjda je ime djeteta licni izbor roditelja...
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#33

Post by Ahmmed »

Avdo, Mujo, Huso, Tale, Haso, Suljo, Fata, Rapka,.....Ne znam u koju bi kategoriju ova imena stavio :D
Kid_A
Posts: 217
Joined: 14/03/2007 07:42

#34 Re: Sto su to tzv. muslimanska imena?

Post by Kid_A »

danas wrote:
Ahmmed wrote:
Eeeee, nije end of story :D Maksim bi svima mijenjao imena,da ispravi povijesTnu nepravdu :D
aha -- trebamo davati djeci habsburg-ska imena :D :D
jes' da su i oni bli okupatori ali zar maksim(ilijan) ne zvuci puno bolje od mehmed :D :D


PS sad ozbiljno... :-)
da, recimo turci u zadnje vrijeme daju originalna turska (da ne kazem paganska) imena... ja imam rodice pinar i bashak, aksu i ilsu u istanbulu -- a ta imena neces cuti u bosni. i sta sa tim? ako ti se ne svidja dzenana ili sabahudin, a ti lijepo nadjeni djetetu ime dusanka i zoran... valjda je ime djeteta licni izbor roditelja...
Ma to ti zavisi koliko ko praktikuje Islam.

Cisto sumnjam da ce neko ko praktikuje vjerske obaveze , dati djetetu pagansko ime.
forUMASH
Posts: 2180
Joined: 24/01/2006 04:12
Location: Razjedinjene Drzave BIH

#35

Post by forUMASH »

Ahmmed wrote:Avdo, Mujo, Huso, Tale, Haso, Suljo, Fata, Rapka,.....Ne znam u koju bi kategoriju ova imena stavio :D
....u kategoriju viceva.... :D
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#36 Re: Sto su to tzv. muslimanska imena?

Post by Ahmmed »

danas wrote:
Ahmmed wrote:
Eeeee, nije end of story :D Maksim bi svima mijenjao imena,da ispravi povijesTnu nepravdu :D
aha -- trebamo davati djeci habsburg-ska imena :D :D
jes' da su i oni bli okupatori ali zar maksim(ilijan) ne zvuci puno bolje od mehmed :D :D


PS sad ozbiljno... :-)
da, recimo turci u zadnje vrijeme daju originalna turska (da ne kazem paganska) imena... ja imam rodice pinar i bashak, aksu i ilsu u istanbulu -- a ta imena neces cuti u bosni. i sta sa tim? ako ti se ne svidja dzenana ili sabahudin, a ti lijepo nadjeni djetetu ime dusanka i zoran... valjda je ime djeteta licni izbor roditelja...

Ma, nije ime lični izbor roditelja....Rodditelji su glupi i ne znaju, pa je zbog toga Maksim tu, da ih sve redom, prosvijetli.....
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#37

Post by Ahmmed »

forUMASH wrote:
Ahmmed wrote:Avdo, Mujo, Huso, Tale, Haso, Suljo, Fata, Rapka,.....Ne znam u koju bi kategoriju ova imena stavio :D
....u kategoriju viceva.... :D
:D
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#38 Re: Sto su to tzv. muslimanska imena?

Post by danas »

Kid_A wrote:
danas wrote:
Ahmmed wrote:
Eeeee, nije end of story :D Maksim bi svima mijenjao imena,da ispravi povijesTnu nepravdu :D
aha -- trebamo davati djeci habsburg-ska imena :D :D
jes' da su i oni bli okupatori ali zar maksim(ilijan) ne zvuci puno bolje od mehmed :D :D


PS sad ozbiljno... :-)
da, recimo turci u zadnje vrijeme daju originalna turska (da ne kazem paganska) imena... ja imam rodice pinar i bashak, aksu i ilsu u istanbulu -- a ta imena neces cuti u bosni. i sta sa tim? ako ti se ne svidja dzenana ili sabahudin, a ti lijepo nadjeni djetetu ime dusanka i zoran... valjda je ime djeteta licni izbor roditelja...
Ma to ti zavisi koliko ko praktikuje Islam.

Cisto sumnjam da ce neko ko praktikuje vjerske obaveze , dati djetetu pagansko ime.
sta je pagansko ime?
dusanka i zoran? dzenana i sabahudin? :)
Kid_A
Posts: 217
Joined: 14/03/2007 07:42

#39 Re: Sto su to tzv. muslimanska imena?

Post by Kid_A »

danas wrote:
Kid_A wrote:
danas wrote: aha -- trebamo davati djeci habsburg-ska imena :D :D
jes' da su i oni bli okupatori ali zar maksim(ilijan) ne zvuci puno bolje od mehmed :D :D


PS sad ozbiljno... :-)
da, recimo turci u zadnje vrijeme daju originalna turska (da ne kazem paganska) imena... ja imam rodice pinar i bashak, aksu i ilsu u istanbulu -- a ta imena neces cuti u bosni. i sta sa tim? ako ti se ne svidja dzenana ili sabahudin, a ti lijepo nadjeni djetetu ime dusanka i zoran... valjda je ime djeteta licni izbor roditelja...
Ma to ti zavisi koliko ko praktikuje Islam.

Cisto sumnjam da ce neko ko praktikuje vjerske obaveze , dati djetetu pagansko ime.
sta je pagansko ime?
dusanka i zoran? dzenana i sabahudin? :)
Pa navela si u prethodnom postu svoje rodice...
xon_sa
Posts: 1181
Joined: 30/10/2005 14:16

#40

Post by xon_sa »

Maksim wrote:
xon_sa wrote:Mnoga slavenska imena su vezana za paganska vjerovanja pa prema tome nisu prigodna da se daju muslimanima.
:lol:

Ovo su moram zapisati i poslati Feralu..... a znas u kojoj to rubrici zavrsi :)

E moj x-son, vecina arapskih imena su predislamska imena.....

Da su slavenska imena paganska imena ne bi ih nosili ni krscanski Slaveni :-)
od tvoje arogancije vece je samo tvoje neznanje. provjeri znacenje slijedecih imena:
Vatroslav
Vesna
Davor
Svarog
Veles
Mokoš
Morana
Podaga
Porenuta
Porevit
Potrimba
Danica
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#41

Post by danas »

nisu ateisti ako me to pitas... da navedem jos jedan primjer... druga rodica, sevgi (po naski -- dragana, ili mozda ljubica) klanja svih 5 vakat namaza, kao i roditelji joj... :)
hocu reci -- turcima je pinar (izvorka) isto tako (ne)pagansko kao i sabahudin (zoran) :wink:
Maksim
Posts: 931
Joined: 18/11/2006 03:25
Location: Bec, Austrija
Contact:

#42

Post by Maksim »

xon_sa wrote:
Maksim wrote:
xon_sa wrote:Mnoga slavenska imena su vezana za paganska vjerovanja pa prema tome nisu prigodna da se daju muslimanima.
:lol:

Ovo su moram zapisati i poslati Feralu..... a znas u kojoj to rubrici zavrsi :)

E moj x-son, vecina arapskih imena su predislamska imena.....

Da su slavenska imena paganska imena ne bi ih nosili ni krscanski Slaveni :-)
od tvoje arogancije vece je samo tvoje neznanje. provjeri znacenje slijedecih imena:
Vatroslav
Vesna
Davor
Svarog
Veles
Mokoš
Morana
Podaga
Porenuta
Porevit
Potrimba
Danica
Covjece, otkud ti padaju na pamet "paganska" imena? :lol:

Tko se danas u Slavena zove Svarog, Mokos, Veles, Porenuta....? I otkud ti Vatroslav pagansko ime? De mi prvo objasni sto je to uopce pagansko ime? To su praslavenska imena covjece a Svarog je bio samo nositelj jednog slavenskog imena kao i ostali slavenski bogovi kao Perun, Vesna, Veles itd...... koliko li je samo arapskih imena koja su sinonim za vatru pa nisu paganska?....... no, meni je smijesno da se ti hvatas paganskih imena.....

Jos mi privezujes aroganciju i neznanje.... :?

Jel´ to znaci da mi govorimo jednostavno paganskim jezikom?

Na ostale komentare ne bih puno obracao paznju, jer su neki krenuli sa licnim udarima pokusavajuci tako skrenuti sa teme. Dijete nosi ime po izboru roditelja. To je u redu, nema problema i nije uopce vazno ako se djetetu ime daje radi ljepote i jos bolje uz to lijepog znacaja, no kod nas ljudi iz neznanja misle da se radi o muslimanskim imenima i ne poznaju znacaj. Jednostavno daju takva imena, jer misle da to svaki musliman mora ciniti.

Ja ne govorim o sebi i o svom imenu, nego samo pored teme naveo da je i moje ime u toj listi i nije "okupatorsko" kako netko rece ovdje nego arapsko.

Maksim mi je nadimak i nazvao sam se po liku iz jednog romana, Maksimu Kammereru.
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#43

Post by danas »

hajde, evo ja cu se sloziti da dosta ovih tvojih 'tzv. muslimanskih' imena pre-datira islam... i, sta sa time?

sta tebe bolan sekira kako ko zove svoju djecu? :? ?
herzeg
Posts: 20
Joined: 12/03/2007 04:54

#44

Post by herzeg »

Povukoste i mene za maternji jezik.....

Muslimani (vjernici) imaju duznost da su ujedinjeni i da se razlikuju od nemuslimana, po imenima i osobinama, a ime treba da ima lijepo znacenje i reflektuje osobine individualca. Problem je sto dosta bosanskih muslimana daje arapska imena bez znanja znacenja istog, ili sa pogresnim izgovorom ili kroz neke mutacije nekoliko imena. Ime treba da ima lijepo znacenje, da nosi neku jezicnu vrijednost i da se izgovara pravilno.

Primjer: "Bosnjacko" ime Sidik, izgovara se kako se i pise. Dok, recimo, na turskom, sidik (koje se izgovara i pise kao nase ime Sidik) znaci urin, ili jednostavnije, pisaca. Izvorno arapsko ime Siddeeq (citaj Siddiik) znaci istinit, iskren, vjernik ali samo sa pravilnim izgovorom. Znaci moramo se pridrzavati nekih jezickih pravila ako bas hocemo da dajemo arapska imena.

Ako necemo da pratimo opsta pravila znacenja i izgovora, kao i neiskrivljavanja imena, ona je ljepse davati imena tipa Dragan, Bogoljub, Slobodan, Milan, nego Mujo, Zulfo, Hilmo, Salko, ili jos gore, Larisa, Vanesa, Elvis, Varnes, Svemir, Nemir, itd itd.

Inace, imenovanje je izbor roditelja, a svak ima pravo davati ime koje mu se svidja, koliko god glupo zvucilo.
herzeg
Posts: 20
Joined: 12/03/2007 04:54

#45

Post by herzeg »

Danas: Zoran i Sabahudin nemaju isto znacenje. To je kao da poredis, recimo, Roboljub i Abdullah.

Sabahuddin znaci "zora vjere".
bajazit
Posts: 102
Joined: 01/05/2005 17:11

#46

Post by bajazit »

svi su muslimani braca i svejedno je jeli neko ime arapsko ili tursko.mozda bi trebali davati ruska imena kao sto je maksimilijan pa bi u ocima komsija bili dobri muslimani bosnjaci.
User avatar
Bosanac_21
Posts: 1313
Joined: 07/05/2005 04:56
Location: Bosanski Novi

#47

Post by Bosanac_21 »

Vazda se davalo i daje :D
Nek sam ja cist u dusi, nek moje srce vjeruje, to je najvaznije.
Sto se tice imena, volio bi znati koliko je vjerskim pravednim putem ime i dato.
Npr. u mojoj porodici su stariji ucili i zvali djete imenom sve dok se ne okrene
i ne pogleda u njih, s strane prema Kibli.
Meni je hiljadu puta ljepse cuti imena poput Hilmije, Mehmeda, nego sad ova
nova u kojima se iskrece slovo poput: Amir u Amar, pa neke sad Sare,
Farah, itd. Svasta ljudi nadjevaju, al kako se sve u svijetu mjenja tako i imena.

Ima i vaznijih stvari o kojima bi trebali vise voditi brigu. Moze se insan zvati i
Bogoljub i Ivan i Hamdija, al' najvaznije je to da je taj covjek covjek u dusi
i srcu.
User avatar
lady midnight
Posts: 2624
Joined: 24/04/2007 16:06
Location: iznad oblaka

#48

Post by lady midnight »

zashto djeci ne naditi imena kao recimo Alga, Ameba, T-Rex...
ta svi su postojali josh prije i pagana i prije kristijanizacije balkana i prije islamizacije...to mi sad bolje znamo od nashih predaka, pa zashto se ne vratiti izvorima???
a josh kad nam semke svojenozhno iskopa piramide sunca, e onda cemo znati da smo najstariji, pa cemo imena djece ispisivati hijeroglifima...

kakva logika :? :? :?
nemam nishta protiv rovarenja po istoriji, naprotiv; ali ako neko iz toga bavljenja istorijom izvlachi zakljuchke poput ovih, a uz to je josh zadivljen genijalnoshcu svojih prijedloga pa se chudom chudi kako ostaje neshvacen, onda je taj fulo more s broda totalno.
bavljenje istorijom podrazumijeva i malo dublju reflekciju znachenja istorije za sadashnjost, a ne povlachenje nekih povrshnih analogija....
od tih poziva tipa "vratimo se na forme identiteta koje su imali nashi preci prije nekoliko stotina godina" stvarno boli glava.

jedan primjer toga "povratka izvornim imenima" (a na to valjda pochetni post cilja) se desio u bugarskoj izmedju 1985 i 1989 kada je sprovodjena politika nasilne bugarizacije turske manjine, uz svesrdnu pomoc nacionalistichkih istorichara.
hiljade ljudi je zakonom NATJERANO da svoja turska imena promijene u bugarska, a istorichari su se u skladu sa partijskim direktivama potrudili da dokazhu kako su "pravi korijeni" turske manjine "ustvari" bugarski... pa ih je kao valjalo "vratiti" korijenima, jer oni, jadnici, toga nisu bili svjesni...
krshenje elementarnih ljudskih prava, to je o chemu se ovdje radilo, praceno egzodusom nekoliko stotina hiljada turaka u tursku.

logika argumentacije je bila ista kao i ova koja je otpochela ovu temu. ipak, da ne bih pretjerivala: sreca nasha pa maksim nema niti ce po svoj prilici imati iste ovlasti i mogucnosti kao zhivkov :D :D , tako da se ne trebamo bojati ovakvih mjera (pa cu ja sad mirno spavati sa svojim lijepim i dragim muslimanskim imenom, i to bez i najmanje krize identiteta :D :D )
User avatar
Prpa.ba
Posts: 11021
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#49

Post by Prpa.ba »

Kid_A wrote:Osmanlije su jedina svjetla tacka u historiji ove napachene zemlje ...

:?

:lol: :lol: :lol:


Osmanlije su okupator koji nam je eksploatisao zemlju i koristio stanovnistvo kako bi branio svoje interese. Zbog njihovog "naprednog" drustvenog sistema, zakasnili smo na voz moderne industrije i tehnologije, a utjecaj koji su imali na mentalitet naroda je nevjerovatan. Ti, kao vrsna bosnjacina, bezbeli ne smatras "svijetlom tackom", a mozda nisi ni cuo za bosansko kraljevstvo koje postojase prije 1463. i dolaska tvojih na ove prostore. I onda vam se gadi kad bosnjake zovu turcima. :-)
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#50

Post by Fair Life »

Kid_A wrote:Osmanlije su jedina svjetla tacka u historiji ove napachene
zemlje ...
Jadni li su oni koje nije obasjavala "osmanlijska svjetla tacka" u historiji
njihove zemlje...

Blago nama...
Post Reply