Što je uništilo Jugoslaviju ?

Post Reply

Tko(što) je kriv za raspad Jugoslavije ?

Njen loš sistem i gušenje demokracije
45
19%
Nacionalisti sa svake strane
152
63%
Jednostavno joj istekao rok trajanja
45
19%
 
Total votes: 242

Replay
Posts: 135
Joined: 13/01/2009 18:54

#1 Što je uništilo Jugoslaviju ?

Post by Replay »

Jugoslavija je bila zemlja s ogromnim potencijalima. Na odličnom geostrateškom položaju ,s morem ,planinama ,ravnicama... I dosta je dugo trajala , 45 godina...

A opet često je vladala nestašica ,ljudi su stajali u redu za ulje ,deterđent ,benzin ,inflacija ,zaduživanja ,na kraju je ta zemlja pod kraj 80-ih doživljela totalni kolaps ,sa ogromnom inflacijom ,skrivanjem nezaposlenosti ,zahtjevom MMF-a za likvidacijom na tisuća firmi... Zašto Jugoslavija nikada nije profunkcionirala ,zašto danas Jugoslavija ne postoji ?

Često se može čuti da su je uništili "nacionalisti i kriminalci sa svake strane" . Ali je to slabo objašnjenje ,pogotovo jer se i u Jugoslaviji svakog kritičara i nezadovoljnika prozivalo - ustašom ,nacionalistom ,fašistom...

Jesu li Jugoslaviju stvarno uništili nacionalisti ili je ipak najveća odgovornost na promašaju "socijalističko samoupravljanje". Jeli pohlepa svakog naroda presudila Jugi ili je odgovornost na jugoslavenskom dopuštanju korupcije ,lopovluka ,lijenosti ,neogovornosti ,favorizma ,jeli odgovornost na diktaturi,gušenju demokracije...
halo_ba
Posts: 1582
Joined: 05/10/2005 21:06

#2 Re: Što je uništilo Jugoslaviju ?

Post by halo_ba »

Replay wrote:Jugoslavija je bila zemlja s ogromnim potencijalima. Na odličnom geostrateškom položaju ,s morem ,planinama ,ravnicama... I dosta je dugo trajala , 45 godina...

A opet često je vladala nestašica ,ljudi su stajali u redu za ulje ,deterđent ,benzin ,inflacija ,zaduživanja ,na kraju je ta zemlja pod kraj 80-ih doživljela totalni kolaps ,sa ogromnom inflacijom ,skrivanjem nezaposlenosti ,zahtjevom MMF-a za likvidacijom na tisuća firmi... Zašto Jugoslavija nikada nije profunkcionirala ,zašto danas Jugoslavija ne postoji ?

Često se može čuti da su je uništili "nacionalisti i kriminalci sa svake strane" . Ali je to slabo objašnjenje ,pogotovo jer se i u Jugoslaviji svakog kritičara i nezadovoljnika prozivalo - ustašom ,nacionalistom ,fašistom...

Jesu li Jugoslaviju stvarno uništili nacionalisti ili je ipak najveća odgovornost na promašaju "socijalističko samoupravljanje". Jeli pohlepa svakog naroda presudila Jugi ili je odgovornost na jugoslavenskom dopuštanju korupcije ,lopovluka ,lijenosti ,neogovornosti ,favorizma ,jeli odgovornost na diktaturi,gušenju demokracije...
U tvom uvodnom postu je previse netacnih navoda, tako da ovu temu nisam shvatila ozbiljno.
User avatar
sistem
Posts: 650
Joined: 04/06/2008 19:09

#3 Re: Što je uništilo Jugoslaviju ?

Post by sistem »

samo male ispravke:
- jugoslavija je trajala 73 godine
- nestasice su trajale neke dvije godine, pocetkom 80-tih, a one prije su bile u cijeloj evropi, posljedica WWII
- jugoslavija jeste funkcionisala
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#4 Re: Što je uništilo Jugoslaviju ?

Post by osa »

jednostavno je nestala potreba za jugoslavijom kod većine njenih naroda, a uz to bez blokovske podjele, jugoslavija više nije bila zanimljiva ni velikim svjetskim igračima, jugoslaviju je u principu uništila "glasnost i perestrojka"mihaila gorbačova, naravno i sve ono što je išlo uz to.
Replay
Posts: 135
Joined: 13/01/2009 18:54

#5 Re: Što je uništilo Jugoslaviju ?

Post by Replay »

halo_ba wrote:U tvom uvodnom postu je previse netacnih navoda, tako da ovu temu nisam shvatila ozbiljno.
Sve je točno što sam napisao u uvodu.

Ali ajde ,daj barem jedan od tih mnogih primjera...
seka wrote:ooooooo neeeeeeeeeeeeeeeeeee opet
kako vam ne dodije :roll:
Nemože nam to dodijati.

Skužili smo da nam se ne isplati boriti za bolju budućnost ,pa smo se okrenuli borbi za bolju prošlost.
Bandierra Rossa
Posts: 492
Joined: 05/03/2009 23:24

#6 Re: Što je uništilo Jugoslaviju ?

Post by Bandierra Rossa »

Jugoslaviju su uništili:

Ljudi sa ravnim tabanima,
Ljudi sa kokošijim prsima,
Ljudi sa pokvarenim zubima,
Lepa Brena,
Velikodržavni projekti,
Strane obavještajne službe,
Ustaška emigracija,
Četnička emigracija,
Novopečeni biznismeni,
Eksplozija osjećaja nacionalne i vjerske pripadnosti,
Turbo folk (u svakom smislu)...
Replay
Posts: 135
Joined: 13/01/2009 18:54

#7 Re: Što je uništilo Jugoslaviju ?

Post by Replay »

sistem wrote:samo male ispravke:
- jugoslavija je trajala 73 godine
- nestasice su trajale neke dvije godine, pocetkom 80-tih, a one prije su bile u cijeloj evropi, posljedica WWII
- jugoslavija jeste funkcionisala
Nestašica je bilo u par navrata ,i u dužim periodima. (svi su krivi WW2 ,nacionalisti ,kriminalci - ali Juga - nikada :) )
Kako to da je onakva zemlja kao što je bila Juga zaostajala za zapadom ?

Jeste funkcionirala uz udb-u ,političke zarobljenike ,jednoumlje i jednu partiju ,koncentraciju sve moći kod malog broja ljudi i kampove za neistomišljenike...ali takvom sustavu je cijeli civilizirani svijet početkom 90ih rekao jasno i glasno - ne!
Replay
Posts: 135
Joined: 13/01/2009 18:54

#8 Re: Što je uništilo Jugoslaviju ?

Post by Replay »

Bandierra Rossa wrote:Jugoslaviju su uništili:

Ljudi sa ravnim tabanima,
Ljudi sa kokošijim prsima,
Ljudi sa pokvarenim zubima,
Lepa Brena,
Velikodržavni projekti,
Strane obavještajne službe,
Ustaška emigracija,
Četnička emigracija,
Novopečeni biznismeni,
Eksplozija osjećaja nacionalne i vjerske pripadnosti,
Turbo folk (u svakom smislu)...
Svi su krivi ,ali

"Snađi se druže"
svačije i ničije društveno vlasništvo
Radnički savjeti
"Što volim ovaj režim novac ide ,a ja ležim"
nacionalni ključevi
progon neistomišljenika
jednoumlje
korupcija ,lopovluk ,neodgovornost
...

Su potpuno nedužni i nemaju veze s raspadom Jugosvije :)
halo_ba
Posts: 1582
Joined: 05/10/2005 21:06

#9 Re: Što je uništilo Jugoslaviju ?

Post by halo_ba »

Replay wrote:
halo_ba wrote:U tvom uvodnom postu je previse netacnih navoda, tako da ovu temu nisam shvatila ozbiljno.
Sve je točno što sam napisao u uvodu.

Ali ajde ,daj barem jedan od tih mnogih primjera...
seka wrote:ooooooo neeeeeeeeeeeeeeeeeee opet
kako vam ne dodije :roll:
Nemože nam to dodijati.

Skužili smo da nam se ne isplati boriti za bolju budućnost ,pa smo se okrenuli borbi za bolju prošlost.
Malo sam pogledala tvoje postove. Od nekih 90 postova, 60-70 je o "tamnici naroda", "diktatoru Titu" i slicno.
Imas li ti bolan neki hobi?
Replay
Posts: 135
Joined: 13/01/2009 18:54

#10 Re: Što je uništilo Jugoslaviju ?

Post by Replay »

halo_ba wrote: Malo sam pogledala tvoje postove. Od nekih 90 postova, 60-70 je o "tamnici naroda", "diktatoru Titu" i slicno.
Imas li ti bolan neki hobi?
Imam hobi - pronošenje istine o tamnici naroda :)

Nego što mi je u uvodu netočno ?

P.S. ja sam hrvatski domoljub pa mi dojadilo pljuvanje po obrambenom i nametnutom ratu ,po Hrvatskoj braniteljima i Tuđmanu kao i neutemljeno uzdizanje Juge.
halo_ba
Posts: 1582
Joined: 05/10/2005 21:06

#11 Re: Što je uništilo Jugoslaviju ?

Post by halo_ba »

Replay wrote:
halo_ba wrote: Malo sam pogledala tvoje postove. Od nekih 90 postova, 60-70 je o "tamnici naroda", "diktatoru Titu" i slicno.
Imas li ti bolan neki hobi?
Imam hobi - pronošenje istine o tamnici naroda :)

Nego što mi je u uvodu netočno ?
Zalostan hobi. Meni vise lici na "vici na juce da operes danas".
U uvodu ti je skoro sve netacno. Ostrasceno, povrsno, sa jasnom odbojnoscu. Ko da je Mile Budak sastavio.
Ok, shvatila sam istinu o tamnici naroda. Hoces li sad prestati?
I ostali su shvatili. Jelde, raja?
Replay
Posts: 135
Joined: 13/01/2009 18:54

#12 Re: Što je uništilo Jugoslaviju ?

Post by Replay »

halo_ba wrote:
Replay wrote:
halo_ba wrote: Malo sam pogledala tvoje postove. Od nekih 90 postova, 60-70 je o "tamnici naroda", "diktatoru Titu" i slicno.
Imas li ti bolan neki hobi?
Imam hobi - pronošenje istine o tamnici naroda :)

Nego što mi je u uvodu netočno ?
Zalostan hobi. Meni vise lici na "vici na juce da operes danas".
U uvodu ti je skoro sve netacno. Ostrasceno, povrsno, sa jasnom odbojnoscu. Ko da je Mile Budak sastavio.
Ok, shvatila sam istinu o tamnici naroda. Hoces li sad prestati?
I ostali su shvatili. Jelde, raja?
Sve je točno (opet od brda primjera ti ne pokažeš ni jedan) :)

I naravno po jugo receptu - odmah sam ustaša i ne voliš slušati utemljene kritike :|
Bandierra Rossa
Posts: 492
Joined: 05/03/2009 23:24

#13 Re: Što je uništilo Jugoslaviju ?

Post by Bandierra Rossa »

Replay wrote:
Bandierra Rossa wrote:Jugoslaviju su uništili:

Ljudi sa ravnim tabanima,
Ljudi sa kokošijim prsima,
Ljudi sa pokvarenim zubima,
Lepa Brena,
Velikodržavni projekti,
Strane obavještajne službe,
Ustaška emigracija,
Četnička emigracija,
Novopečeni biznismeni,
Eksplozija osjećaja nacionalne i vjerske pripadnosti,
Turbo folk (u svakom smislu)...
Svi su krivi ,ali

"Snađi se druže"
svačije i ničije društveno vlasništvo
Radnički savjeti
"Što volim ovaj režim novac ide ,a ja ležim"
nacionalni ključevi
progon neistomišljenika
jednoumlje
korupcija ,lopovluk ,neodgovornost
...

Su potpuno nedužni i nemaju veze s raspadom Jugosvije :)
Nije meni toliko bitan okvir (Jugoslavija) nego društveno uređenje iste.Dakle,više volim ono uređenje nego ovo.
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#14 Re: Što je uništilo Jugoslaviju ?

Post by mIRCerka »

Replay wrote:
halo_ba wrote: Malo sam pogledala tvoje postove. Od nekih 90 postova, 60-70 je o "tamnici naroda", "diktatoru Titu" i slicno.
Imas li ti bolan neki hobi?
Imam hobi - pronošenje istine o tamnici naroda :)

Nego što mi je u uvodu netočno ?

P.S. ja sam hrvatski domoljub pa mi dojadilo pljuvanje po obrambenom i nametnutom ratu ,po Hrvatskoj braniteljima i Tuđmanu kao i neutemljeno uzdizanje Juge.
Da Bog i nas pogleda pa nas vrati u onu tamnicu....
Replay
Posts: 135
Joined: 13/01/2009 18:54

#15 Re: Što je uništilo Jugoslaviju ?

Post by Replay »

Bandierra Rossa wrote:
Nije meni toliko bitan okvir (Jugoslavija) nego društveno uređenje iste.Dakle,više volim ono uređenje nego ovo.
I meni je onaj okvir bolji nego ovaj (samo forma ,ali ne i onaj sadržaj)
User avatar
bruce lee
Posts: 796
Joined: 19/09/2007 01:37

#16 Re: Što je uništilo Jugoslaviju ?

Post by bruce lee »

Replay wrote: Jeste funkcionirala uz udb-u ,političke zarobljenike ,jednoumlje i jednu partiju ,koncentraciju sve moći kod malog broja ljudi i kampove za neistomišljenike...
ako je tebi ovo jedini razlog sto je propala i vise ne postoji, onda bi morale propasti kao drzave i poljska i bugarska, a zemlje nasljednice sssr-a i cehoslovacke bi trebale biti na istom nivou kao sto je sada BiH iliti nam istocni susjedi.. pogotovo zato sto je u poredjenju sa njihovim sistemom juga izgledala kao oaza demokratije i liberalizma.
Replay
Posts: 135
Joined: 13/01/2009 18:54

#17 Re: Što je uništilo Jugoslaviju ?

Post by Replay »

bruce lee wrote:
Replay wrote: Jeste funkcionirala uz udb-u ,političke zarobljenike ,jednoumlje i jednu partiju ,koncentraciju sve moći kod malog broja ljudi i kampove za neistomišljenike...
ako je tebi ovo jedini razlog sto je propala i vise ne postoji, onda bi morale propasti kao drzave i poljska i bugarska, a zemlje nasljednice sssr-a i cehoslovacke bi trebale biti na istom nivou kao sto je sada BiH iliti nam istocni susjedi.. pogotovo zato sto je u poredjenju sa njihovim sistemom juga izgledala kao oaza demokratije i liberalizma.
Ali nisam ni rekao da je to jedini razlog.
User avatar
Prozor
Posts: 4178
Joined: 23/05/2007 00:54

#18 Re: Što je uništilo Jugoslaviju ?

Post by Prozor »

Idolatrija medju prvim razlozima, Tito je izjednacen sa drzavom sto je dovelo do nemogucnosti funkcioniranja iste dugorocno nakon njega. Da je Tito 60-ih, kada je drzava manje-vise stala na noge u svakom smislu, sisao i pustio nekome novom da preuzme i uspostavio neku vrstu predsjednicke demokracije u kojem bi Juga naucila zivjeti i bez istog, gdje bi se narod naucio da se sam mora brinuti o svojoj drzavi i da nikakve tekovine tu nisu presudne, mozda bi bolje bilo.... Ipak, neispravno je kriviti Tita, cinjenica je da je drzava najvise otisla nizbrdo 80-ih nakon njega....
Ja bih samo naveo neke od najgorih naslijedja prethodnog rezima, otvorenih pitanja koja se nisu mogla(ili htjela) rijesiti adekvatno 80-ih, a to su
albansko-kosovsko pitanje(treci narod po velicini a manjina bez republike)
ekonomski dugovi
nedostatak stranog kapitala u drzavi(mocne zemlje moraju imati neki interes u jednoj zemlji da bi je odrzale mirnom, "kupujmo domace" vodi do 0 interesa sa strane kapitalistickih mocnika)
velike razlike izmedju ekonomskih potencijala republika, sto je dovelo do izraza "krava muzara" za recimo sloveniju ili hrvatsku

bosnjacko pitanje je rijeseno u zadnji cas, sto je presudno za Bosnu, kao i pitanje potpune decentralizacije drzave. sto se nije svidjalo srpskim nacionalistima, a i komunistima.

ova ekonomska i nacionalna pitanja, plus raspad istocnog bloka, jugoslavija na vjetrometini, budjenje velikosrpskog nacionalizma, su po meni glavni razlozi. Nazalost srpski nacionalisti su na kraju desetljeca bilo kakav dijalog o kompromisnom rijesenju navedenih pitanja ucinili nemogucim.
halo_ba
Posts: 1582
Joined: 05/10/2005 21:06

#19 Re: Što je uništilo Jugoslaviju ?

Post by halo_ba »

Eto, da se slozimo da je ono bila tamnica i da je Tito bio diktator. Hoce li zato ovaj jad od drzava nasljednica postati manji jad, hoce li cetnici i ustase postati manji zlocinci?
I ti nam pricas o "zivljenju u proslosti".
User avatar
Luke Perry
Posts: 1862
Joined: 07/04/2008 17:59

#20 Re: Što je uništilo Jugoslaviju ?

Post by Luke Perry »

Izbori su trebali biti 1980 a Kosovo republika i danas bi jos bila Jugoslavija. Ali valjda bi to bilo kontrarevolucionarno
Last edited by Luke Perry on 12/05/2009 13:13, edited 1 time in total.
SijuksA
Posts: 202
Joined: 21/03/2007 15:31

#21 Re: Što je uništilo Jugoslaviju ?

Post by SijuksA »

@Replay
dobro si odabrao taj nickname - nikad prestati laprdati,kao pokvarena ploca
tipican si primjer sistema kojega se gnusas, ponavljas jedno te isto da bi te narodne mase na kraju prisvojile ... po principu ko se najvise cuje, taj ima pravo
:zzzz:
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#22 Re: Što je uništilo Jugoslaviju ?

Post by osa »

Prozor wrote:Idolatrija medju prvim razlozima, Tito je izjednacen sa drzavom sto je dovelo do nemogucnosti funkcioniranja iste dugorocno nakon njega. Da je Tito 60-ih, kada je drzava manje-vise stala na noge u svakom smislu, sisao i pustio nekome novom da preuzme i uspostavio neku vrstu predsjednicke demokracije u kojem bi Juga naucila zivjeti i bez istog, gdje bi se narod naucio da se sam mora brinuti o svojoj drzavi i da nikakve tekovine tu nisu presudne, mozda bi bolje bilo.... Ipak, neispravno je kriviti Tita, cinjenica je da je drzava najvise otisla nizbrdo 80-ih nakon njega....
Ja bih samo naveo neke od najgorih naslijedja prethodnog rezima, otvorenih pitanja koja se nisu mogla(ili htjela) rijesiti adekvatno 80-ih, a to su
albansko-kosovsko pitanje(treci narod po velicini a manjina bez republike)
ekonomski dugovi
nedostatak stranog kapitala u drzavi(mocne zemlje moraju imati neki interes u jednoj zemlji da bi je odrzale mirnom, "kupujmo domace" vodi do 0 interesa sa strane kapitalistickih mocnika)
velike razlike izmedju ekonomskih potencijala republika, sto je dovelo do izraza "krava muzara" za recimo sloveniju ili hrvatsku

bosnjacko pitanje je rijeseno u zadnji cas, sto je presudno za Bosnu, kao i pitanje potpune decentralizacije drzave. sto se nije svidjalo srpskim nacionalistima, a i komunistima.

ova ekonomska i nacionalna pitanja, plus raspad istocnog bloka, jugoslavija na vjetrometini, budjenje velikosrpskog nacionalizma, su po meni glavni razlozi. Nazalost srpski nacionalisti su na kraju desetljeca bilo kakav dijalog o kompromisnom rijesenju navedenih pitanja ucinili nemogucim.
zar je moguće da ustaše i tuđman baš ništa nisu krivi za raspad voljene države.
Klodovik
Posts: 2727
Joined: 12/03/2007 00:39

#23 Re: Što je uništilo Jugoslaviju ?

Post by Klodovik »

Interes i volja za opstanak Jugoslavije su bili odviše maleni da bi ona ostala u životu. Where there is a will, there is a way.
Replay
Posts: 135
Joined: 13/01/2009 18:54

#24 Re: Što je uništilo Jugoslaviju ?

Post by Replay »

Prozor wrote:Idolatrija medju prvim razlozima, Tito je izjednacen sa drzavom sto je dovelo do nemogucnosti funkcioniranja iste dugorocno nakon njega. Da je Tito 60-ih, kada je drzava manje-vise stala na noge u svakom smislu, sisao i pustio nekome novom da preuzme i uspostavio neku vrstu predsjednicke demokracije u kojem bi Juga naucila zivjeti i bez istog, gdje bi se narod naucio da se sam mora brinuti o svojoj drzavi i da nikakve tekovine tu nisu presudne, mozda bi bolje bilo.... Ipak, neispravno je kriviti Tita, cinjenica je da je drzava najvise otisla nizbrdo 80-ih nakon njega....
Ja bih samo naveo neke od najgorih naslijedja prethodnog rezima, otvorenih pitanja koja se nisu mogla(ili htjela) rijesiti adekvatno 80-ih, a to su
albansko-kosovsko pitanje(treci narod po velicini a manjina bez republike)
ekonomski dugovi
nedostatak stranog kapitala u drzavi(mocne zemlje moraju imati neki interes u jednoj zemlji da bi je odrzale mirnom, "kupujmo domace" vodi do 0 interesa sa strane kapitalistickih mocnika)
velike razlike izmedju ekonomskih potencijala republika, sto je dovelo do izraza "krava muzara" za recimo sloveniju ili hrvatsku

bosnjacko pitanje je rijeseno u zadnji cas, sto je presudno za Bosnu, kao i pitanje potpune decentralizacije drzave. sto se nije svidjalo srpskim nacionalistima, a i komunistima.

ova ekonomska i nacionalna pitanja, plus raspad istocnog bloka, jugoslavija na vjetrometini, budjenje velikosrpskog nacionalizma, su po meni glavni razlozi. Nazalost srpski nacionalisti su na kraju desetljeca bilo kakav dijalog o kompromisnom rijesenju navedenih pitanja ucinili nemogucim.
Slažem se s tobom.

Samo bi dodao da je sve otišlo nizbrdo krajem 80-ih ,ali taj sustav koji je otišao tada nizbrdo je instalirao još Tito i ništa se u sustavu rada i razmišljanja nije promjenilo nakon njega.

Da je uveo nekakvu demokraciju još dok je bio živ ,da je dopustio drugačije mišljenjenje i kritiku - možda bi bilo lakše i 80ih i ranije uvesti kvalitetne promjene.
User avatar
sheilak
Posts: 17840
Joined: 29/12/2006 21:44
Location: kod njega

#25 Re: Što je uništilo Jugoslaviju ?

Post by sheilak »

Isti ljudi koji uništavaju balkanske zemlje danas ( nacionalizam, korupcija, kriminal ) ili njihovi učenici, puleni i sljedbenici, uništili su i Jugoslaviju, koja je , sama po sebi, plemenita i napredna ideja, ali samo ukoliko je ostvarena na odredjenim postulatima, od kojih je jedan i ravnopravnost . Inače se izrodi u sistem za izrabljivanje, sličan robovlasničkom društvu, pod maskom komunizma, bratstva, jedinstva i zajedničkog prosperiteta, čemu smo bili svjedoci.
Last edited by sheilak on 12/05/2009 13:33, edited 1 time in total.
Post Reply