stitnjaca i problemi sa njom

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

User avatar
Pasiflora
Posts: 3838
Joined: 30/03/2007 20:41
Location: Bolje bi bilo da je malo dalje

#51 Re: stitnjaca i problemi sa njom

Post by Pasiflora »

@mima, hvala.
Isla je kod jednog privatnog doktora koji se i spominje na ovoj temi i on joj je rekao da dozu ovoga sto pije 1/4 poveca na 1 cijelu tabletu.
Na lijeku smo procitale da naglo povecanje doze moze izazvati predoziranje...
User avatar
Truba
Posts: 81669
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#52 Re: stitnjaca i problemi sa njom

Post by Truba »

mogu li muški imati problema sa štitnjačom

sad sam pravio neke sebiće i vidim da mi je vrat ko u bivola

još me guši

sve od proklete nervoze i spinova
i to na godišnjem odmoru
detroit-mercy
Posts: 16059
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#53 Re: stitnjaca i problemi sa njom

Post by detroit-mercy »

Black swan wrote:mogu li muški imati problema sa štitnjačom

sad sam pravio neke sebiće i vidim da mi je vrat ko u bivola

još me guši

sve od proklete nervoze i spinova
i to na godišnjem odmoru
mogu
User avatar
pukepuke
Posts: 2258
Joined: 18/08/2008 16:16
Location: Sjever-jug

#54 Re: stitnjaca i problemi sa njom

Post by pukepuke »

Black swan wrote:mogu li muški imati problema sa štitnjačom

sad sam pravio neke sebiće i vidim da mi je vrat ko u bivola

još me guši

sve od proklete nervoze i spinova
i to na godišnjem odmoru
Puno rjeđe nego žene ali mogu, naravno, još ako imaš genetsku predispoziciju... Po uputnicu liječniku opće prakse, izvade ti krv iz vene i nalazi hormona gotovi za par dana. Uz to treba napraviti UZV štitnjače.
User avatar
Truba
Posts: 81669
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#55 Re: stitnjaca i problemi sa njom

Post by Truba »

joj
nisam krv vadio 10 godina
i to vadio kad sam ganjao stipendiju za drugi kontinent

najmrzi dio doktorw mi je vadjenje krvi

kao simptomi malaksao i umoran = otkako znam za sebe takav sam
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#56 Re: stitnjaca i problemi sa njom

Post by mousstapha »

Izvadim krv nakon sto godina i onda vidim da imam problema sa ovim sranjem. S druge strane to daje objasnjenje za neke simptome koji mi nisu nikako bili jasni.
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#57 Re: stitnjaca i problemi sa njom

Post by Bluemore »

mousstapha wrote:Izvadim krv nakon sto godina i onda vidim da imam problema sa ovim sranjem. S druge strane to daje objasnjenje za neke simptome koji mi nisu nikako bili jasni.
Koje su ti vrijednosti?
I koje simptome Imas??
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#58 Re: stitnjaca i problemi sa njom

Post by mousstapha »

Bluemore wrote:
mousstapha wrote:Izvadim krv nakon sto godina i onda vidim da imam problema sa ovim sranjem. S druge strane to daje objasnjenje za neke simptome koji mi nisu nikako bili jasni.
Koje su ti vrijednosti?
I koje simptome Imas??
Na nalazima krvi koje sam dobio pise da je normalno do 4, a kod mene vrijednost skoro 20. Doktorica veli da je moguce da je razlog i to sto je uzorak krvi uzet na kraju dana, tako da sam dogovorio u naredni ponedjeljak jos jedan termin da vadim krv rano ujutro sa fokusom na stitnjacu. Vidjecemo koje ce vrijednosti pokazati, pa onda krecem sa terapijom. Generalno, ne vjerujem da ce biti nesto znatno manje, odnosno da je to bilo samo trenutno.

Inace, ne znam, ovo mi je prilicno novo, nisam ni razmisljao o ovome, ali kad vidim na internetu koji su simptomi moram reci da kod mene neki postoje vec duze vremena. Iako realno nepotrebno, izgleda da sam sebi nabaco nekog stresa, postoji nekad taj konstantni osjecaj nervoze i uzbudjenosti kao da se ne mogu totalno smiriti. To dovodi i do nervoze i problema sa spavanjem, znojenje. Srce nekad krene jace kucati bez nekog razloga. Psihicki se to sve nekako odrazava tako da cesto osjecam totalnu bezvoljnost i bojim se da ne upadnem u zacarani krug depresije.

Vidjecu na kraju kako ce biti sa terapijom, jos uvijek nisam siguran sta su tacno simptomi stitnjace, a sta za uzrok ima totalno druge stvari.
Neregistrirani
Posts: 1252
Joined: 27/07/2007 22:44
Contact:

#59 Re: stitnjaca i problemi sa njom

Post by Neregistrirani »

mousstapha wrote:
Na nalazima krvi koje sam dobio pise da je normalno do 4, a kod mene vrijednost skoro 20. Doktorica veli da je moguce da je razlog i to sto je uzorak krvi uzet na kraju dana, tako da sam dogovorio u naredni ponedjeljak jos jedan termin da vadim krv rano ujutro sa fokusom na stitnjacu. Vidjecemo koje ce vrijednosti pokazati, pa onda krecem sa terapijom. Generalno, ne vjerujem da ce biti nesto znatno manje, odnosno da je to bilo samo trenutno.

Inace, ne znam, ovo mi je prilicno novo, nisam ni razmisljao o ovome, ali kad vidim na internetu koji su simptomi moram reci da kod mene neki postoje vec duze vremena. Iako realno nepotrebno, izgleda da sam sebi nabaco nekog stresa, postoji nekad taj konstantni osjecaj nervoze i uzbudjenosti kao da se ne mogu totalno smiriti. To dovodi i do nervoze i problema sa spavanjem, znojenje. Srce nekad krene jace kucati bez nekog razloga. Psihicki se to sve nekako odrazava tako da cesto osjecam totalnu bezvoljnost i bojim se da ne upadnem u zacarani krug depresije.

Vidjecu na kraju kako ce biti sa terapijom, jos uvijek nisam siguran sta su tacno simptomi stitnjace, a sta za uzrok ima totalno druge stvari.
Uz hormone stitne, obavezno izvadi i antitijela (za pocetak), jer ona mogu praviti problem i vazna su za oredjivanje tacne dijagnoze. Hormoni stitne bas i ne zavise od doba dana, ali je nepisano pravilo da se vade ujutro i prije terapije, ako nesto pijes.
Simptomi zavise od toga da li si hipo ili hiper.
Sretno.
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#60 Re: stitnjaca i problemi sa njom

Post by Bluemore »

mousstapha wrote:
Bluemore wrote:
mousstapha wrote:Izvadim krv nakon sto godina i onda vidim da imam problema sa ovim sranjem. S druge strane to daje objasnjenje za neke simptome koji mi nisu nikako bili jasni.
Koje su ti vrijednosti?
I koje simptome Imas??
Na nalazima krvi koje sam dobio pise da je normalno do 4, a kod mene vrijednost skoro 20. Doktorica veli da je moguce da je razlog i to sto je uzorak krvi uzet na kraju dana, tako da sam dogovorio u naredni ponedjeljak jos jedan termin da vadim krv rano ujutro sa fokusom na stitnjacu. Vidjecemo koje ce vrijednosti pokazati, pa onda krecem sa terapijom. Generalno, ne vjerujem da ce biti nesto znatno manje, odnosno da je to bilo samo trenutno.

Inace, ne znam, ovo mi je prilicno novo, nisam ni razmisljao o ovome, ali kad vidim na internetu koji su simptomi moram reci da kod mene neki postoje vec duze vremena. Iako realno nepotrebno, izgleda da sam sebi nabaco nekog stresa, postoji nekad taj konstantni osjecaj nervoze i uzbudjenosti kao da se ne mogu totalno smiriti. To dovodi i do nervoze i problema sa spavanjem, znojenje. Srce nekad krene jace kucati bez nekog razloga. Psihicki se to sve nekako odrazava tako da cesto osjecam totalnu bezvoljnost i bojim se da ne upadnem u zacarani krug depresije.

Vidjecu na kraju kako ce biti sa terapijom, jos uvijek nisam siguran sta su tacno simptomi stitnjace, a sta za uzrok ima totalno druge stvari.
Pa ti ne znas Koja vrijednost ti je previsoka?
Imas ths Hormon hipofize koji regulisu hormone Stirne
Zatim dva Hormona Stitne Koja se prate
I naravno antitijela i ultrazvuk
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#61 Re: stitnjaca i problemi sa njom

Post by mousstapha »

Bluemore wrote: Pa ti ne znas Koja vrijednost ti je previsoka?
Imas ths Hormon hipofize koji regulisu hormone Stirne
Za THS stoji da je 19,67 ako se dobro sjecam. Ostalo su generalni rezultati nalaza krvi.
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#62 Re: stitnjaca i problemi sa njom

Post by Bluemore »

mousstapha wrote:
Bluemore wrote: Pa ti ne znas Koja vrijednost ti je previsoka?
Imas ths Hormon hipofize koji regulisu hormone Stirne
Za THS stoji da je 19,67 ako se dobro sjecam. Ostalo su generalni rezultati nalaza krvi.
Znaci Imas vjerovatno hipo a moguce i hasimoto
Nikad Nisam cula da ths oscilira toliko i toku dana
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#63 Re: stitnjaca i problemi sa njom

Post by Bluemore »

mousstapha wrote:
Bluemore wrote: Pa ti ne znas Koja vrijednost ti je previsoka?
Imas ths Hormon hipofize koji regulisu hormone Stirne
Za THS stoji da je 19,67 ako se dobro sjecam. Ostalo su generalni rezultati nalaza krvi.
I sta bi?
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#64 Re: stitnjaca i problemi sa njom

Post by mousstapha »

@Bluemore

Fake news, drugi nalazi rekose 3,60 vrijednost onog TSH-a. Kao sve ok, ponovo kontrolisati nekad tamo sljedece godine. Ne kontam ni ja ovo vise nista, mozda sam cekajuci rezultate preuvelicao ove simptome.

http://prntscr.com/l4bqb3
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#65 Re: stitnjaca i problemi sa njom

Post by Bluemore »

mousstapha wrote:@Bluemore

Fake news, drugi nalazi rekose 3,60 vrijednost onog TSH-a. Kao sve ok, ponovo kontrolisati nekad tamo sljedece godine. Ne kontam ni ja ovo vise nista, mozda sam cekajuci rezultate preuvelicao ove simptome.

http://prntscr.com/l4bqb3
Pa sto ti nisu sve testirali
Ths nije jedino mjerodavan
srecom Kad je jos granicno mozes se informisati i ishranom i ostalim korigovati sve
Poslusaj malo na Youtube savjete Isabela wentz
Objasnjava i sta se treba pratiti itd
aldm
Posts: 258
Joined: 21/08/2008 22:17

#66 Re: stitnjaca i problemi sa njom

Post by aldm »

Je li neko koristio Thyromax? Meni su svi hormoni ok osim TSH (oko 5.5 vec godinu dana). Zelija mi je dala Thyromax. Prvih 2 mjeseca pio redovno, vadio krv, isti nivo TSH ko prije. I onda mi na kontroli produzi jos 4 mjeseca da pijem duplu dozu pa ponovo kontrola. Nekako mi zvuci puno da to pijem 6 mjeseci. Na kutiji pise bezbjedno piti 3 mjeseca po 2 tablete max. Imate li ikakvog iskustva sa Thyomaxom?

:sax:
User avatar
drugodtvogdruga
Posts: 878
Joined: 01/10/2010 02:30
Location: Mostar
Contact:

#67 Re: stitnjaca i problemi sa njom

Post by drugodtvogdruga »

Zna li iko moze li doci do temporarne paralize glasnih zica kod ljudi kojima je uklonjena stitnjaca i da li to moze uzrokovati da osoba ima problema sa disanjem i da dobija napade gdje par minuta ne moze da dise ili se osjeca da dise na slamku dok taj napad ili temporarna paraliza prodje?


Sto se detalja tice, prije nekih desetak godina majka mi je imala operaciju stitnjace tj. Stitnjaca joj je izvadjena i izgleda dok je hirurg radio operaciju desilo se da je skalpelom dirnuo do lijeve glasne zice koju je porezao ali srecom nije je prerezao skroz....

Od tada pije tablete naravno ali evo deset godina kasnije i kada se dobro umori ili izadje uz stepenice ili udahne dima ili kad kuha ako nesto zadimi i udahne to zna se desiti da dobije nekakav napad gdje bukvalno ne moze da dise....

Uhvati je panika i izgleda kao neki napad azme, pokusava da udahne ali zvuci kao da jedva udise zrak kao da na skrge dise... To brutalno izgleda i nekih 2-3 minute koje se cine kao godina i prodje i polako prodise i vrati se na normalu....

Iscrpi je skroz i prepane totalno kao sto mozete zamisliti. Vodio sam je raznim doktorima i jedini specijalista jedan otorinolarolog kako li se kaze, rekao je kao da misli da dodje do temporarne paralize lijeve gladne zile i to prouzrokuje navedeno ali nema pojma zasto ni kako lijeciti....

Ako iko ima ikakav savjet ili je cuo za ovako nesto molim vas javite se i ostavite komentar....

Hvala.
Post Reply