stiropor s unutrašnje strane stana,iskustva?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

senadd
Posts: 166
Joined: 04/08/2005 12:06
Location: vares

#76 Re: stiropor s unutrašnje strane stana,iskustva?

Post by senadd »

Hemel wrote:
kafanski_covjek wrote:odem sa kolegom do jednog gradilista da upita u vezi vikendice i stiropola, nadjemo sefa gradilista i upita ga oko te plijesni i covjek se samo nasmijao, kaze ako su tackasto nanosili ljepilo nije ni cudo sto se to desava vec se mora po cijelom obodu stiropola i dijagonalno nanjeti ljepilo...Evo vec 10 god kako je uradio, ni traga od plijesni.
Prije ce ljepilo u fugama stvoriti plijesan nego tackasti nanos ljepila.

Tačno,imam kod sebe priliku da vidim u vanjskim uglovima pločica,gdje je vjerovatno betonski nosač.
senadd
Posts: 166
Joined: 04/08/2005 12:06
Location: vares

#77 Re: stiropor s unutrašnje strane stana,iskustva?

Post by senadd »

dobojlija81 wrote:opiči dvicu tvrdu u jednu sobu za probu
citajuci ovo doci ces do 20 cm smnanjit pola stana :)
Blizu sam rješenja na ovaj način za jednu prostoriju
-(tvrdi stiropor ESP 70 tricu iznutra samo na jedan/vanjski zid u spavaćoj sobi i nove troslojne prozore s roletnom)

O kuhinji s dnevnim boravkom,još trebam "guglati i KLIX ati)
pozdrav
epik
Posts: 1492
Joined: 10/05/2011 14:15

#78 Re: stiropor s unutrašnje strane stana,iskustva?

Post by epik »

Zasto da ne, preporucio bih ti 5 cm 15-kilski stiropor, ako su prostorije vec mozes staviti i deblji. Mozes ljepiti sa ljepilom (slicno pur pjeni) ili klasicnom metodom, izravnati utopiti mrezu izravnati i edelpuc, obojis.
15-kilski stiropor je jeftiniji a za unutrasnje oblaganje ne treba tvrdji.
epik
Posts: 1492
Joined: 10/05/2011 14:15

#79 Re: stiropor s unutrašnje strane stana,iskustva?

Post by epik »

Ci-Nick wrote:S vanjske ili sa unutrašnje strane,..stiropor je u svakom slučaju smeće.
Moja sestra je prije dvije godine izgradila kuće u Njemačkoj, novo naselje, stotinjak kuća i sve bez stiropora.
Gradi se modernim materijalima blokovi 35 cm debljine, vulkanski kamen, perlit i samo fasada preko toga.
Zid diše, a tako i treba. Dobila je certifikat ekološke gradnje, grijanje toplotnom pumpom, računi za struju 50 do 70 eura.
Ja ne bi stiropor stavio sa unutrašnje stranje ni u kom slučaju.
Obiđi malo trgovine pogledaj da li ima ovih novih materijala.
http://www.redstone.de/innendaemmung/lo ... ensenkung/
http://www.haganatur.ch/produkte/isolationen-wdvs/
Smanji dozivljaj batice kakav vulkanski kamen i moderni materijali itd...
Za izgradnju takve kuce je dovoljno koristiti siporex, kod nas popularan ytong, zida se ljepilom, za svaku vrstu konstukcije napravljeni su kalup blokovi (serklazi hor. i vert. nadvratnici...) na takav zid ide samo ljepilo za izravnavanje i fasada. Toplotnu pumpu moze koristiti bilo koji tip kuce, o iskoristivosti zavisi od stolarije, utopljenost kuce, polozaj kuce u odnosu na sunce...
I naravno nije svaki stiropor isti, 17-kilski je namjenski za vanjsko oblaganje kuce, toplinski mostovi se sprjecavaju postavljanjem stirodura, ljepilo mora da bude ravnomjerno rasporedjeno, sastavi popunjeni, ucvrsceno sve plasticnim cepovima, navuceno ljepilo i utopljena pvc mrezica.......
Nije to samo reci ne valja stiropor... Valja, samo ga treba uraditi kako treba...
User avatar
arman1
Posts: 5339
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#80 Re: stiropor s unutrašnje strane stana,iskustva?

Post by arman1 »

epik wrote: Nije to samo reci ne valja stiropor... Valja, samo ga treba uraditi kako treba...
To i ja objašnjavam ali kineski, njemački i francuski forumaši rekli da ne valja. Knjige iz vremena prije stiropora rekle da ne valja.
Prije par godin me nabijeđivao neki samouki moler da sam se zeznua, a lik napravio kuću šljako betonskim blokom. Zmi ga ni šleper drva ne može pokriti. Svastiku i staru mater na smjene angažuje da lože da im se ne smrzne voda. Ali ne dolazi u obzir da uradi unutrašnju izolaciju, a za vanjsku nema para jer je napravi dvorac da se može ganjati po njem. :-)
epik
Posts: 1492
Joined: 10/05/2011 14:15

#81 Re: stiropor s unutrašnje strane stana,iskustva?

Post by epik »

arman1 wrote:
epik wrote: Nije to samo reci ne valja stiropor... Valja, samo ga treba uraditi kako treba...
To i ja objašnjavam ali kineski, njemački i francuski forumaši rekli da ne valja. Knjige iz vremena prije stiropora rekle da ne valja.
Prije par godin me nabijeđivao neki samouki moler da sam se zeznua, a lik napravio kuću šljako betonskim blokom. Zmi ga ni šleper drva ne može pokriti. Svastiku i staru mater na smjene angažuje da lože da im se ne smrzne voda. Ali ne dolazi u obzir da uradi unutrašnju izolaciju, a za vanjsku nema para jer je napravi dvorac da se može ganjati po njem. :-)
E to je to... Bitno da je kuca velika jebo funkcionalnost, kome to treba :)
ja71
Posts: 5400
Joined: 31/03/2006 14:45

#82 Re: stiropor s unutrašnje strane stana,iskustva?

Post by ja71 »

Zaboravite stručnjake i litetaturu, pitajte aramana
neki
Posts: 6694
Joined: 17/02/2005 07:57

#83 Re: stiropor s unutrašnje strane stana,iskustva?

Post by neki »

arman1 wrote:
epik wrote: Nije to samo reci ne valja stiropor... Valja, samo ga treba uraditi kako treba...
To i ja objašnjavam ali kineski, njemački i francuski forumaši rekli da ne valja. Knjige iz vremena prije stiropora rekle da ne valja.
Prije par godin me nabijeđivao neki samouki moler da sam se zeznua, a lik napravio kuću šljako betonskim blokom. Zmi ga ni šleper drva ne može pokriti. Svastiku i staru mater na smjene angažuje da lože da im se ne smrzne voda. Ali ne dolazi u obzir da uradi unutrašnju izolaciju, a za vanjsku nema para jer je napravi dvorac da se može ganjati po njem. :-)
Upravo za takve kuće je najmanje preporučljiva unutrašnja izolacija, jer su vodovodne cijevi jos više izložene hladnoći..
Možda je on samouki moler, ali si ti isto tako samouki izolater ;-)
User avatar
kurty
Posts: 45059
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#84 Re: stiropor s unutrašnje strane stana,iskustva?

Post by kurty »

Ima jedno filozofsko gradjevinsko pitanje...
Zasto siporeks nije uzeo siru upotrebu do danasnjeg dana???
epik
Posts: 1492
Joined: 10/05/2011 14:15

#85 Re: stiropor s unutrašnje strane stana,iskustva?

Post by epik »

kurty wrote:Ima jedno filozofsko gradjevinsko pitanje...
Zasto siporeks nije uzeo siru upotrebu do danasnjeg dana???
Za obicne ljude je najskuplji za izgradnju.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4473
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#86 Re: stiropor s unutrašnje strane stana,iskustva?

Post by VladaFBiH »

kurty wrote:Ima jedno filozofsko gradjevinsko pitanje...
Zasto siporeks nije uzeo siru upotrebu do danasnjeg dana???
Možda je jedan od razloga "čvrstoća" jer u njega ne možeš ni šraf/ekser staviti da sliku objesiš :) + da ga mravi vole - ovo je jedan od glavnih razloga koji sam čuo "kontra" siporeksa a opet nisam građevinar pa samo govorim što sam čuo a ne iz iskustva iako mi je ovo za mrave baš debilno i napisao sam isključivo zato jer to "ljudi" pričaju
User avatar
arman1
Posts: 5339
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#87 Re: stiropor s unutrašnje strane stana,iskustva?

Post by arman1 »

neki wrote:
arman1 wrote:
epik wrote: Nije to samo reci ne valja stiropor... Valja, samo ga treba uraditi kako treba...
To i ja objašnjavam ali kineski, njemački i francuski forumaši rekli da ne valja. Knjige iz vremena prije stiropora rekle da ne valja.
Prije par godin me nabijeđivao neki samouki moler da sam se zeznua, a lik napravio kuću šljako betonskim blokom. Zmi ga ni šleper drva ne može pokriti. Svastiku i staru mater na smjene angažuje da lože da im se ne smrzne voda. Ali ne dolazi u obzir da uradi unutrašnju izolaciju, a za vanjsku nema para jer je napravi dvorac da se može ganjati po njem. :-)
Upravo za takve kuće je najmanje preporučljiva unutrašnja izolacija, jer su vodovodne cijevi jos više izložene hladnoći..
Možda je on samouki moler, ali si ti isto tako samouki izolater ;-)
Ja sam sam svoj majstor i ne klinčim se da sam majstor. Bapraviti kuću u BiH,a ne razmišljati kako je izolovati je dokaz nerazmišljanja.
Pola kuće ne koristiti jer nemaš potrebu za tolikim prostorijama, postavlja se pitanje što je toliku pravio. Bolje da je radio po mjeri i izolovao ono šta je napravio.
I pored sve izolacije za zidove cijevi se dodatno izoluju, postoje materijali za to i uopšte nisu skupi. Ali kad dunđer gradi ništa od tog.
User avatar
arman1
Posts: 5339
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#88 Re: stiropor s unutrašnje strane stana,iskustva?

Post by arman1 »

kurty wrote:Ima jedno filozofsko gradjevinsko pitanje...
Zasto siporeks nije uzeo siru upotrebu do danasnjeg dana???
Čisto iz nepoznavanja materije i vijekovnih navika.
Zidao sam nešto sa siporeksom i jako je zahvalan materijal za rad, posebno kad ti zidanje nije struka. Kad se radi s njim vanjski zid poženjo ga je što prije zaštiti od kiše.
User avatar
kurty
Posts: 45059
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#89 Re: stiropor s unutrašnje strane stana,iskustva?

Post by kurty »

mi smo radili neku grubu analizu cijena, i cijena je bara bara... Naravno, mislili smo na kompletnu gradnju, kljuc u ruke...
i u razgovoru sa drugima iz struke, fakat je pitanje, zasto siporeks nije sire zastupljen...

da, cuo sam i ja to vezano za mrave...
ima on potrebnu cvrstocu, moze se u njega zakucai i zasarafiti...
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#90 Re: stiropor s unutrašnje strane stana,iskustva?

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

VladaFBiH wrote:
kurty wrote:Ima jedno filozofsko gradjevinsko pitanje...
Zasto siporeks nije uzeo siru upotrebu do danasnjeg dana???
Možda je jedan od razloga "čvrstoća" jer u njega ne možeš ni šraf/ekser staviti da sliku objesiš :) + da ga mravi vole - ovo je jedan od glavnih razloga koji sam čuo "kontra" siporeksa a opet nisam građevinar pa samo govorim što sam čuo a ne iz iskustva iako mi je ovo za mrave baš debilno i napisao sam isključivo zato jer to "ljudi" pričaju
Ja bih siporeks samo na završne spratove gdje nema puno opterećenja. Podrum i temelje naravno beton, prizemlje i sprat ciglani blokovi 30, ništa ispod. Pregradni zidovi također može siporeks ili tanji ciglani blok. Betonske blokove ni za živu glavu. Nisam imao iskustva sa stiroporom iznutra ali iskreno ne bih nikad tu opciju osim ako ne bih morao. Ja sam kod sebe prije 7 godina stavio stiropor (laštro) 10cm sa vanjske strane u kombinaciji sa Baumit završnim malterom, ljepilom i mrežicom i evo nigdje za ovih 7 godina nije puklo ili ima nekih promjena. Boja maltera je nevjerovatno postojana i za 7 godina ima vrlo malo promjene. Znam da stiropor nije najbolja opcija za izolaciju ali bolje ikakva nego nikakva. Ako bih ponovo stavljao izolaciju razmislio bih o kamenoj vuni ili nekim drugim opcijama mada ne bih bježao ni od stiropora. U ono vrijeme sve druge opcije su bile pre, pre, pre skupe tako da je stiropor 10cm bio optimum razumne invisticije i onoga šta dobivam.
Lopez1981
Posts: 1015
Joined: 19/07/2016 22:27

#91 Re: stiropor s unutrašnje strane stana,iskustva?

Post by Lopez1981 »

Stiropor samo sa unutrasnje strane je smrt, ni pod razno ne raditi, znam ljude koji su stavili unutra stiropor i zbog vlage i smrada morali stavljati i sa vanjske strane, zidovi im crni bili doslovno.

Sa vanjske strane je odlican, nemas probleme ni sa vlagom, a i ugrijes kucu lakse.
epik
Posts: 1492
Joined: 10/05/2011 14:15

#92 Re: stiropor s unutrašnje strane stana,iskustva?

Post by epik »

kurty wrote:mi smo radili neku grubu analizu cijena, i cijena je bara bara... Naravno, mislili smo na kompletnu gradnju, kljuc u ruke...
i u razgovoru sa drugima iz struke, fakat je pitanje, zasto siporeks nije sire zastupljen...

da, cuo sam i ja to vezano za mrave...
ima on potrebnu cvrstocu, moze se u njega zakucai i zasarafiti...
Kod analize cijena treba uzeti u obzir da nije isto raditi siporex sa keramickim ljepilom, zavrsno obicno ljepilo, i obicne serkalze to vecina radi sto je jbg pogresno i tu se dobije na toj kalkulaciji. Medjutim, ako se analiazira cijena sa elementima za serklaze i ostale posebne elemente, namjensko ljepilo itd onda je skuplja investicija u siporex, ali dugorocno se dobije na toplinskoj izolaciji.
epik
Posts: 1492
Joined: 10/05/2011 14:15

#93 Re: stiropor s unutrašnje strane stana,iskustva?

Post by epik »

kurty wrote:Ima jedno filozofsko gradjevinsko pitanje...
Zasto siporeks nije uzeo siru upotrebu do danasnjeg dana???
Sve arapske kucice u Bosni su izradjene od siporexa.
User avatar
Altsa
Posts: 7345
Joined: 19/03/2004 18:31

#94 Re: stiropor s unutrašnje strane stana,iskustva?

Post by Altsa »

Lopez1981 wrote:Stiropor samo sa unutrasnje strane je smrt, ni pod razno ne raditi, znam ljude koji su stavili unutra stiropor i zbog vlage i smrada morali stavljati i sa vanjske strane, zidovi im crni bili doslovno.

Sa vanjske strane je odlican, nemas probleme ni sa vlagom, a i ugrijes kucu lakse.
Nakon koliko vremena od postavljanja stiropora im se pojavila ponovo vlaga?
User avatar
arman1
Posts: 5339
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#95 Re: stiropor s unutrašnje strane stana,iskustva?

Post by arman1 »

Altsa wrote:
Lopez1981 wrote:Stiropor samo sa unutrasnje strane je smrt, ni pod razno ne raditi, znam ljude koji su stavili unutra stiropor i zbog vlage i smrada morali stavljati i sa vanjske strane, zidovi im crni bili doslovno.

Sa vanjske strane je odlican, nemas probleme ni sa vlagom, a i ugrijes kucu lakse.
Nakon koliko vremena od postavljanja stiropora im se pojavila ponovo vlaga?
Odmah nakon što su na internetu pročitali odgovarajuće štivo.
Lopez1981 wrote:.... znam ljude koji su stavili unutra stiropor i zbog vlage i smrada morali stavljati i sa vanjske strane, zidovi im crni bili doslovno....
Moraš se sam sa sobom dogovoriti.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#96 Re: stiropor s unutrašnje strane stana,iskustva?

Post by stakasa »

senadd wrote:
Hemel wrote:Stiropor nije smece jer ima rasirenu upotrebu. Svi mi znamo za debele zidove, duple zidove a izmedju min.vuna, multipor, perlit(koji se kod nas upotrebljavao i prije rata)...tako da, koliko para toliko muzike.
SLAŽEM SE,
ali iskustva su različita,pa se mi tražimo (mislim na ovakve kao ja),da riješimo svoje probleme.
Stirodur mi hvale trgovci (valja im prodati),a "majstori" kažu da nije loš za beton,temelje i u podrumskim prostorijama,samo je 2x skuplja ugradnja.
Ovo s plijesni sam vidio kod komšije,ali kaže da su stiropor lijepili tačkasto,da ne održavaju istu temperaturu zimi (kao odu na posao ugase konvektore jer pojedoše KW).Predpostavljaju da kad bi držali uvijek istu temperaturu,vjerovatno ne bi bilo tog crnila,koje se ukazuje samo oko prozora i ne smrdi.
Ljeti ga samo skinu četkom.
Eto,sto ljudi toliko i iskustava
pa pratim još ratmišljanja i iskustava.
HEMEL,svaka Ti čast što si dao ovaj komentar sa skicama(koji sam ranije vidio) i slažem se da nauku moramo uvažavati.
HVALA
:D
Lopez1981
Posts: 1015
Joined: 19/07/2016 22:27

#97 Re: stiropor s unutrašnje strane stana,iskustva?

Post by Lopez1981 »

O cemu pricas?
Kad vec ljudi zeznu stvar i stave stiropor sa unutrasnje strane jedino rijesenje tada je obloziti kucu i sa vanjske strane, evo mi prvog komsije uradio iznutra stiropor i nema sta nije pokusavao ali vlagu nije mogao rijesiti, nisi mogao u kucu uci od ruznog mirisa. I na kraju oblozio kucu i sa vanjske strane i rijesio problem. Sad mu ne treba 2 metra drva zimi da grije cijelu kucu :-D
User avatar
Altsa
Posts: 7345
Joined: 19/03/2004 18:31

#98 Re: stiropor s unutrašnje strane stana,iskustva?

Post by Altsa »

Lopez1981 wrote:O cemu pricas?
Kad vec ljudi zeznu stvar i stave stiropor sa unutrasnje strane jedino rijesenje tada je obloziti kucu i sa vanjske strane, evo mi prvog komsije uradio iznutra stiropor i nema sta nije pokusavao ali vlagu nije mogao rijesiti, nisi mogao u kucu uci od ruznog mirisa. I na kraju oblozio kucu i sa vanjske strane i rijesio problem. Sad mu ne treba 2 metra drva zimi da grije cijelu kucu :-D
Ne odgovori ti meni
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#99 Re: stiropor s unutrašnje strane stana,iskustva?

Post by stakasa »

Zakalwe wrote:
belfy wrote:
Zakalwe wrote:Vrlo je vazno da se nikad ne montiraju dvije barijere koje ne propustaju vodu/vlagu. Ako stavis stiropor na zid koji vec ima vanjsku barijeru protiv vlage onda je nemoguce vlazi da ispari/pobjegne i eto budj, gljivice itd. Dakle NIKAD ne montirati dvije barijere za vlagu jednu na drugu. Ja bas i ne znam kako su zidovi i exYu zgradama pravljeni...ako nemaju membranu prema vani onda mozda nije toliki problem lijepiti stiropor på unutrasnjim zidovima.

Generalno, stiropor ima sljedece mane:

- Ako dodje do pozara, gori ko lud i razvija otrovne gasove. Ako ti plane nesto u sobi izolovanoj stiroporom, buknuce citava soba kao baklja.
- Slabo propusta vlagu, prema tome se moze smatrati membranom za vodenu paru.

Ovdje u Svedskoj se stiropor rijetko koristi. Obicno se stavlja fasada (drvo ili cigla), pa staklena vuna (koja ne moze da gori), pa onda plasticna folija pa onda unutrasnji zid (daske + gipsane ploce).
:? :shock:
Vjerovao ili ne, vecina privatnih kuca u nazadnoj Svedskoj su izgradjene od drveta a ne od cigle/elemenata itd.
Kao recimo moja kuca. Betonska ploca, a zidovi od greda sa izolacijom od staklene vune.

Tipicna Svedska kuca (moja je maltene ista, ali druge boje):
Image

Fasada je od dasaka, iza dasaka je obicno OSB drvena ploca, onda staklena vuna, onda jos jedna ploca, onda gips. "noseci" elementi u zidovima su daske, CC 90 ili 60. Drvo kao materijal je "organsko" i takve kuce su mnogo lakse za ugrijati nego, recimo, kuce napraljene od elemenata bez izolacije.
Jebla te ta kuca kad je granata drmne prode kroz nju
User avatar
kurty
Posts: 45059
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#100 Re: stiropor s unutrašnje strane stana,iskustva?

Post by kurty »

epik wrote:
kurty wrote:mi smo radili neku grubu analizu cijena, i cijena je bara bara... Naravno, mislili smo na kompletnu gradnju, kljuc u ruke...
i u razgovoru sa drugima iz struke, fakat je pitanje, zasto siporeks nije sire zastupljen...

da, cuo sam i ja to vezano za mrave...
ima on potrebnu cvrstocu, moze se u njega zakucai i zasarafiti...
Kod analize cijena treba uzeti u obzir da nije isto raditi siporex sa keramickim ljepilom, zavrsno obicno ljepilo, i obicne serkalze to vecina radi sto je jbg pogresno i tu se dobije na toj kalkulaciji. Medjutim, ako se analiazira cijena sa elementima za serklaze i ostale posebne elemente, namjensko ljepilo itd onda je skuplja investicija u siporex, ali dugorocno se dobije na toplinskoj izolaciji.
Mislim da ide fleksibilno, a ne keramicko ljepilo... nejse...
Uzimas u obzir dalje da ti treba manja debljina termoizolacije...
unutra... nema maltera i sprica, imas samo dvije ruke ljepila i mrezicu... brzina izvedbe
kasnije "stemanje" za instalacije i tako dalje
epik wrote:
kurty wrote:Ima jedno filozofsko gradjevinsko pitanje...
Zasto siporeks nije uzeo siru upotrebu do danasnjeg dana???
Sve arapske kucice u Bosni su izradjene od siporexa.
nisu sve... ali dio jeste
vecinom su se radile one kuce gdje je investitor kupovao materijal... tj gdje su "arapi" kupovali materijal, a majstori ugradjivali
Post Reply