stiropor s unutrašnje strane stana,iskustva?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
senadd
Posts: 166
Joined: 04/08/2005 12:06
Location: vares

#1 stiropor s unutrašnje strane stana,iskustva?

Post by senadd »

Molio bih znalce ove oblasti da malo prokomentarišu ovu temu,jer ja planiram utopliti stan,da bih ga grijao konvektorom.
Stan je nedostupan da se s vana uradi,pa ostaje varijanta utopljavanja s unutarnje strane.
Interesuju me rješenja:stiropor,gips ploče,neki malteri i sl...
Htio bih odmah mijenjati i stolariju,pa da to bude nešto normalno,jer za sada mi je nemoguće grijati se na struju(loša stolarija,dva vanjska zida..
Molim za komentare,jer nisam pronašao sličnu temu.
pozdrav
ja71
Posts: 5400
Joined: 31/03/2006 14:45

#2 Re: stiropor s unutrašnje strane stana,iskustva?

Post by ja71 »

sjecam se da sam jednom davno citao da to nije jednostano uraditi iznutra.

kratkorocno to dobro funkcionise ali dugorocno je problematicno.
fazon je sto se u tom slucaju vanjski zid jos manje grije cime se povecava vjerovatnoca da orosi sto opet stvara mem (gljivice).

generelno to jeste moguce ali bi to trebali raditi profesionalci da bi se izbjegao ovaj gore problem.

ali posto ja nisam znalac ...
User avatar
dobojlija81
Posts: 3541
Joined: 20/07/2012 22:03

#3 Re: stiropor s unutrašnje strane stana,iskustva?

Post by dobojlija81 »

kod mene stiropor trojka iznutra,s vana 5ica
nema nikakve vlage,kondenza i sl

pro- zimi ugrijes sa sijalicom od 100w :D
contra- ljeti ti treba klima
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#4 Re: stiropor s unutrašnje strane stana,iskustva?

Post by Streptokok »

10g i do sada nikakvih problema.
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#5 Re: stiropor s unutrašnje strane stana,iskustva?

Post by GAU8 »

senadd wrote:Molio bih znalce ove oblasti da malo prokomentarišu ovu temu,jer ja planiram utopliti stan,da bih ga grijao konvektorom.
Stan je nedostupan da se s vana uradi,pa ostaje varijanta utopljavanja s unutarnje strane.
Interesuju me rješenja:stiropor,gips ploče,neki malteri i sl...
Htio bih odmah mijenjati i stolariju,pa da to bude nešto normalno,jer za sada mi je nemoguće grijati se na struju(loša stolarija,dva vanjska zida..
Molim za komentare,jer nisam pronašao sličnu temu.
pozdrav
Izoluj mineralnom vunom ili nečim što diše, inače će vanjski zid da rosi iznutra i potencijalno stvara probleme sa gljivicama.
radostan dan
Posts: 27092
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#6 Re: stiropor s unutrašnje strane stana,iskustva?

Post by radostan dan »

Svi vanjski zidovi plus komplet plafon citavog stana...nit je nauka, nit je skupa investicija.
Racuni osjetno nizi u odnosu na drugu stambenu jedinicu bez siropora. Iako je ta druga okruzena stanovima i okolo, i odozgo, i odozdo...
elk
Posts: 2795
Joined: 14/08/2006 12:03

#7 Re: stiropor s unutrašnje strane stana,iskustva?

Post by elk »

Ima li neko da prepruci nekog kvalitetnog iz sarajeva za termo fasadu,ali izvana?
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#8 Re: stiropor s unutrašnje strane stana,iskustva?

Post by HAVANA »

Uradio tricom stirodur unutra,kompletno potkrovlje.Nikakvih problema.Na 85m2 stana sa skoro 5 metara visine na sredini potkrovlja 95 maraka plina za decembar. :) Sa vanjske strane desetka...Milina i super povoljno grijanje...
Disciplin A Kitschme
Posts: 62
Joined: 18/01/2017 12:41

#9 Re: stiropor s unutrašnje strane stana,iskustva?

Post by Disciplin A Kitschme »

ja namjeravam radit kamenom vunom 5-10cm debljine vidjet ću, vanjska izolacija

sumirprimus
Posts: 81500
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#10 Re: stiropor s unutrašnje strane stana,iskustva?

Post by sumirprimus »

senadd wrote:Molio bih znalce ove oblasti da malo prokomentarišu ovu temu,jer ja planiram utopliti stan,da bih ga grijao konvektorom.
Stan je nedostupan da se s vana uradi,pa ostaje varijanta utopljavanja s unutarnje strane.
Interesuju me rješenja:stiropor,gips ploče,neki malteri i sl...
Htio bih odmah mijenjati i stolariju,pa da to bude nešto normalno,jer za sada mi je nemoguće grijati se na struju(loša stolarija,dva vanjska zida..
Molim za komentare,jer nisam pronašao sličnu temu.
pozdrav
losij opcija utopljavanja...
prostoriju definitivno ugusiis...
sto ljudi sto cudi,,sto zena...
ja svoje reko razmisli dobro :thumbup:
User avatar
mayab
Posts: 27139
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#11 Re: stiropor s unutrašnje strane stana,iskustva?

Post by mayab »

senadd wrote:Molio bih znalce ove oblasti da malo prokomentarišu ovu temu,jer ja planiram utopliti stan,da bih ga grijao konvektorom.
Stan je nedostupan da se s vana uradi,pa ostaje varijanta utopljavanja s unutarnje strane.
Interesuju me rješenja:stiropor,gips ploče,neki malteri i sl...
Htio bih odmah mijenjati i stolariju,pa da to bude nešto normalno,jer za sada mi je nemoguće grijati se na struju(loša stolarija,dva vanjska zida..
Molim za komentare,jer nisam pronašao sličnu temu.
pozdrav
Toplotna izolacija u pravilu ide na hladnu stranu, tj vanjsku stranu , gdje ti onda zid ostaje kao tampon zona koja akumulira toplotu i vlagu, te odrzava temperaturu i mikroklimu u stanu povoljnijom, sa sporijim varijacijama!
Naravno, ako imas hladan vanjski zid, i ne mozes mu prici izvana, nema ti druge nego izolirati iznutra (imao isti slučaj, i to uradio sa 5 cm stiroporom i rijesio problem kondenzacije vlage i pojave plijesni):naravno to treba uraditi veoma pazljivo i kvalitetno, ne dozvoliti pojavu zracnih džepova izmedju zida i izolacije, jer se potencijalno tu moze javiti plijesan koju ne vidis a truje te.
I, naravno, ako ti stolarija "puše" , prvo to mijenjaj
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58711
Joined: 03/08/2010 19:04

#12 Re: stiropor s unutrašnje strane stana,iskustva?

Post by kakavdanakneiskustvu »

senadd wrote:Molio bih znalce ove oblasti da malo prokomentarišu ovu temu,jer ja planiram utopliti stan,da bih ga grijao konvektorom.
Stan je nedostupan da se s vana uradi,pa ostaje varijanta utopljavanja s unutarnje strane.
Interesuju me rješenja:stiropor,gips ploče,neki malteri i sl...
Htio bih odmah mijenjati i stolariju,pa da to bude nešto normalno,jer za sada mi je nemoguće grijati se na struju(loša stolarija,dva vanjska zida..
Molim za komentare,jer nisam pronašao sličnu temu.
pozdrav

isplatice ti se,slicnu sam stvar uradio,prije godinu i po kupio stan,zamijenio svu stolariju,grijao stan konvektorima,racuni za struju bili oko 140 maraka,prije 8 mjeseci postavio stiropor peticu iznutra,racun za novembar 50,za decembar i pocetak januara 86 km
bigboy79
Posts: 40
Joined: 05/07/2009 20:46

#13 Re: stiropor s unutrašnje strane stana,iskustva?

Post by bigboy79 »

Stavio prije sedam godina na vanjske zidove i plafon do sada nikakvih problema zimi toplo ljeti hladno.Ja i stari sami poljepili sa ljepilom za plocice to dodje najjeftinije majstor na kraju stavio mrezicu i gletovao.
ja71
Posts: 5400
Joined: 31/03/2006 14:45

#15 Re: stiropor s unutrašnje strane stana,iskustva?

Post by ja71 »

Stičem utisak da neki nisu ni pročitali (ili shvatii )1. Post .
Čovjek je izričito rekao da ne može uraditi sa vanjske strane
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#16 Re: stiropor s unutrašnje strane stana,iskustva?

Post by O'zone »

Ja sam u stanu iskoristio dekorativni stiripor da iznutra izolujem stan. Lijepio ga samo na vanjske zidove i dalo je rezultata. Dosta je toplije. Ne gubi se prostor jer je dekorativni stiripor veoma tanak, ima ga u različitom dizajnu, može se krečiti/bojiti a što je najbitnije nije skup. Lijepi se akrilnim silikonom za zid i ide pravo brzo plus veoma lako se urezuje ako je negdje potrebno.
User avatar
Sarayman
Posts: 1313
Joined: 25/10/2006 09:12
Location: Sarajevo

#17 Re: stiropor s unutrašnje strane stana,iskustva?

Post by Sarayman »

Razmisli o 3 cm stirodura koji bi trebao dati bolji rezultat od 5 cm stiropora. Stirodur je uvijek skuplji od iste debljine stiropora, nije to bezveze. Tanji i bolji a manje gubis prostorije.
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#18 Re: stiropor s unutrašnje strane stana,iskustva?

Post by Hemel »

senadd
Posts: 166
Joined: 04/08/2005 12:06
Location: vares

#19 Re: stiropor s unutrašnje strane stana,iskustva?

Post by senadd »

dobojlija81 wrote:kod mene stiropor trojka iznutra,s vana 5ica
nema nikakve vlage,kondenza i sl

pro- zimi ugrijes sa sijalicom od 100w :D
contra- ljeti ti treba klima
Ovo sam i ja vidio svojim očima i istina je.
Samo ja nemanm priliku raditi izvana.
pozzzz
senadd
Posts: 166
Joined: 04/08/2005 12:06
Location: vares

#20 Re: stiropor s unutrašnje strane stana,iskustva?

Post by senadd »

Sarayman wrote:Razmisli o 3 cm stirodura koji bi trebao dati bolji rezultat od 5 cm stiropora. Stirodur je uvijek skuplji od iste debljine stiropora, nije to bezveze. Tanji i bolji a manje gubis prostorije.
Molim Te ako znaš koja je razlika u cijeni tog stirodura i da li se radi na isti način (ljepilo.to ljepilo,mrežica itd?
pozzz
Last December
Posts: 686
Joined: 13/10/2014 11:55

#21 Re: stiropor s unutrašnje strane stana,iskustva?

Post by Last December »

Gledao sam negdje brojke - stirodur ima manju izolacionu moć od stiropora a i skuplji je bar 30%. Njegova primjena je opravdana gdje treba da trpi vlagu i pritisak, znači podovi, temelji i sl. Mislim da nema smisla na zidove stavljati to, pogotovo unutra.
User avatar
arman1
Posts: 5330
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#22 Re: stiropor s unutrašnje strane stana,iskustva?

Post by arman1 »

Iako ima već tema i u ovu ću se uključiti. Vidim da sve više raje ima iskustva sa nužnim zlom izolovanjem iznutra.
Uradio sam to prije desetak godina jer mi je vanjska izolacija u tom trenutku iz više razloga bila nedostižna.
2 cm stiropor ploče. Imale su fenomenalan učinak.
Za zid se koristi obični stiropor u debljini 2-5 cm, ne više. Obratiti pažnju na utičnice. Kod ljepljenja se strana koja se lijepi čitava premaže ljepilom(najbolje onim za keramiku iz više razloga).
Ne radi se pikovanje -tačkasti nanos čisto iz fizičkih razloga, da se obezbijedi čvrstina. Čak i ako ostane vazduha između stiropora i zida NIKAKVA plijesan se ne može pojaviti. Priće o zatvaranju plijesni i truljenju ispod stiropora su obične gluposti onih koji nisu upučeni i nisu se sretali sa ovim.

Kad se ploče zalijepe na zid stavljate mrežu preko njih i nanosite ljepilo da prekrije mrežu. Ovo je bolje da uradi neko ko zna fino izravnati ljepilo čisto iz estetskih razloga. Ljepilo se osušilo dovoljno za krečenja kad cijeli zidovi poprime ujednačenu svijetlosivu boju.
Prostorija se mora provjetravati da se isuši ljepilo. Kad se ljepilo osuši sačekajte 2-3 dana i možete odmah krečiti.
Nosive grede i slične dijelove koji nisu rađeni od cigle ili elemenata nego su nalijevani poželjno je uzeti deblji stiropor.

Kad se lijepi izolacija iznutra na plafon radi se pikovanje, na stiropor ploču se nanosi lijepilo naodređen broj tački i lijepe se spojevi između ploča. Najbolje je koristi specijalno lijepilo za dekorativni stiropor koje dođe pripremljeno u malim kanticama ili tubama.
eeeeeee
Posts: 750
Joined: 02/01/2006 00:06

#23 Re: stiropor s unutrašnje strane stana,iskustva?

Post by eeeeeee »

senadd wrote:
dobojlija81 wrote:kod mene stiropor trojka iznutra,s vana 5ica
nema nikakve vlage,kondenza i sl

pro- zimi ugrijes sa sijalicom od 100w :D
contra- ljeti ti treba klima
Ovo sam i ja vidio svojim očima i istina je.
Samo ja nemanm priliku raditi izvana.
pozzzz

da li ima opastnosti da se ispod ova 3 cm unutra stvori kondenz/vlaga.
Jer čitam da nije proporučljivo ako imas vanjsku izolaciju stavljati unutrašnju dobijes kao da je soba/stan umotana u najlon sad vjerovatno neko bolje ovdje zna...
Last December
Posts: 686
Joined: 13/10/2014 11:55

#24 Re: stiropor s unutrašnje strane stana,iskustva?

Post by Last December »

Stavljati unutra izolaciju ako već imaš vanjsku je baš šteta, jer se gubi termoakumulativno svojstvo blokova u zidu. Ja lično ako bih htio da podebljam išao bih fasadu na fasadu.
ja71
Posts: 5400
Joined: 31/03/2006 14:45

#25 Re: stiropor s unutrašnje strane stana,iskustva?

Post by ja71 »

arman1 wrote: Priće o zatvaranju plijesni i truljenju ispod stiropora su obične gluposti onih koji nisu upučeni i nisu se sretali sa ovim.
Evo bas sam sad, ponukan tvojom izjavom, prelistao 3-4 internet-stranice sa savjetima i svi upozoravaju na isti problem :
stvaranja plijesni usljed toga sto zid ostaje hladan pa omogucava kondenzaciju.

Ne bih da stavljam linkove posto su stranice na Njemackom
Post Reply