Stipendija za studenta

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
King1711
Posts: 8
Joined: 19/10/2020 20:41

#1 Stipendija za studenta

Post by King1711 »

Pozdrav svima. Dakle situacija je malo komplikovana. Neću ovdje davati nikakve lične podatke niti išta slično, ako nekog bude zanimalo pišemo u PP. Student sam, druga godina. Studiram poprilično daleko od svog rođenog grada. Prvu godinu sam nekako izgurao uz pomoć svojih financija, do kojih sam došao prije početka fakulteta. Naime, bio sam prisiljen raditi, jer su mi roditelji takvi da su mi u startu rekli da neće ni marke da mi šalju. Inače, roditelji su mi problem bili i kroz prošlost, otac pije, ne da mami često da radi, ona neće da ga ostavi i tako dalje i tako dalje. Duga priča uglavnom.

Na kraju prve godine, otišao sam kući, i proveo ljeto tu. Ista je situacija bila, ali ovaj put, rekli su mi da će mi početi slati pare. I stvarno mi je bilo drago, sve mislim hajde promijenili su se malo. I stvarno čitavo ljeto, nisam imao problema, imao sam povjerenja u to što su rekli. Dolazim nazad, na fakultet, i evo nekih 2-3 mjeseca poslije, ja ni marke ne dobijam od njih. Otac opet pije puno, ne da mami ništa, blokirali su me na svemu, jer očito samo hoće da me odjebu. Ovo je ispričano u najkraćim mogućim tezama, tako da ako nekog šta više zanima neka pita slobodno.

Eh, što se stipendije tiče, ja sam prošle godine dobijao lijepu stipendiju, međutim desi se situacija, da raspišu konkurs, i da u uslovima sa prijašnjih 8.0, bude 8.2 prosjek koji je potreban. U mene prosjek 8.1, i to je onda stvarno kad mi se ne da, onda se i ne da.

Mene sada zanima, postoji li šansa ikakva, ima li neki način za neku pomoć, ili za neku stipendiju za ovakve slučajeve. Nadam se da ćete pomoći.
User avatar
Osim_13
Posts: 2857
Joined: 06/11/2020 21:53

#2 Re: Stipendija za studenta

Post by Osim_13 »

Fondacija "Ikre" često objavljuje konkurse za stipendiranje, čak mislim da je nekad prije kao konstantno otvorena mogućnost da se prijavi neko, ne znam kako sad ide. Razgledaj im na stranici.

Pokušaj možda slati molbe ovim malo jačim firmama koje su usko vezane uz zanimanje za koje se školuješ.
King1711
Posts: 8
Joined: 19/10/2020 20:41

#3 Re: Stipendija za studenta

Post by King1711 »

Osim_13 wrote: 03/12/2022 10:25 Fondacija "Ikre" često objavljuje konkurse za stipendiranje, čak mislim da je nekad prije kao konstantno otvorena mogućnost da se prijavi neko, ne znam kako sad ide. Razgledaj im na stranici.

Pokušaj možda slati molbe ovim malo jačim firmama koje su usko vezane uz zanimanje za koje se školuješ.
Hvala Vam
User avatar
skrtica
Posts: 164
Joined: 03/06/2021 23:32

#4 Re: Stipendija za studenta

Post by skrtica »

Pogledaj i ovdje. Mislim da su mnogi vec od oktobra izbacivali konkurse, valjda nije prekasno.

https://studomat.ba/rubrika/prilike/stipendije/
User avatar
ZyzzSar
Posts: 2429
Joined: 08/04/2017 02:14
Location: Sarajevo

#5 Re: Stipendija za studenta

Post by ZyzzSar »

hmm, u kojem gradu je uslov neki prosjek za stipendiju
Udruženja „Spajalica“, Fond "Bošnjaci" gledaj oglase, tu su ti uslovi 8.0+ prosjek i materijalni status, imat ces dobre sanse (trebat ce ti platna lista od oca/majke)
ako studiras nesto vezano za IT, javljaj se IT firmama, zamoli ih da te prime za interna
User avatar
Euphoria
Posts: 10638
Joined: 15/11/2018 23:40
Location: Samo drsko na fin način!

#6 Re: Stipendija za studenta

Post by Euphoria »

Postoje li neke mogućnosti za stipendije za odrasle koji zele da se skoluju u IT oblasti?
User avatar
ZyzzSar
Posts: 2429
Joined: 08/04/2017 02:14
Location: Sarajevo

#7 Re: Stipendija za studenta

Post by ZyzzSar »

Euphoria wrote: 04/12/2022 22:23 Postoje li neke mogućnosti za stipendije za odrasle koji zele da se skoluju u IT oblasti?
kanton sarajevo finacira it smjerove -oslobodjeni skolarine koliko znam, kao sto je i onaj dvogodisnji na etfu/pmfu koji nije tesko upisati
Post Reply