Stid

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
Gaggy!i
Posts: 64
Joined: 20/11/2010 13:01
Location: Nedođija bb

#1 Stid

Post by Gaggy!i »

Stid ne mozete nikada u potpunosti prebroditi vjezbanjem, radeci na sebi. Izvor stida lezi u nedostatku osjecaja jedinstva sa svim. Nedostatku ljubavi prema najblizem. Dok god se osjecamo odvojeni i ne volimo sebe i druge - postojat ce stid u nama, jer postoji i mogucnost osude i odbacivanja.

Nama je potrebno jedinstvo. U suprotnom se javlja nesklad u nama, a tad smo laka meta za sve ono sto nas cini destruktivnim, izaziva anksioznost i veze nas okovima. :)
User avatar
Rasomon
Posts: 10
Joined: 07/10/2012 01:18

#2 Re: Stid

Post by Rasomon »

Gaggy!i wrote:Stid ne mozete nikada u potpunosti prebroditi vjezbanjem, radeci na sebi. Izvor stida lezi u nedostatku osjecaja jedinstva sa svim. Nedostatku ljubavi prema najblizem. Dok god se osjecamo odvojeni i ne volimo sebe i druge - postojat ce stid u nama, jer postoji i mogucnost osude i odbacivanja.

Nama je potrebno jedinstvo. U suprotnom se javlja nesklad u nama, a tad smo laka meta za sve ono sto nas cini destruktivnim, izaziva anksioznost i veze nas okovima. :)

Stid je potpuno pozitivna emocija, cini mi se :)
Moze biti neprijatna sigurno, ali "pali" onaj alarm u nama.
Gubitak dostojanstva je snaznija tema od stida. I ima vece posledice. Stid uzimam za pozitivno.

gubitak dostojanstva opasnom stvari. Skoro sam citala da je u Japanu, u slucaju sramote, vlada drzavnim sluzbenicima naredjivala ubistvo hari kirijem. A gubitak dostojanstva je najveci razlog samoubistva u svijetu.

svima nama je potrebno da se osjecamo potrebni drustvu.

Hegel je bio potpuno u pravu kada je rekao da je, zelja svih ljudi da drugi prihvate nasu ljudskost.
User avatar
brezan
Posts: 139
Joined: 11/10/2012 02:43

#3 Re: Stid

Post by brezan »

Uvijek me je bilo stid pisati u javnim toaletima rame uz rame sa drugim deckima.
User avatar
Rasomon
Posts: 10
Joined: 07/10/2012 01:18

#4 Re: Stid

Post by Rasomon »

brezan wrote:Uvijek me je bilo stid pisati u javnim toaletima rame uz rame sa drugim deckima.
pa jesi li prevazisao to stanje? :-D
User avatar
Kroksica
Posts: 3062
Joined: 04/08/2012 03:42
Location: Iščapljine

#5 Re: Stid

Post by Kroksica »

Gaggy!i wrote:Stid ne mozete nikada u potpunosti prebroditi vjezbanjem, radeci na sebi. Izvor stida lezi u nedostatku osjecaja jedinstva sa svim. Nedostatku ljubavi prema najblizem. Dok god se osjecamo odvojeni i ne volimo sebe i druge - postojat ce stid u nama, jer postoji i mogucnost osude i odbacivanja.

Nama je potrebno jedinstvo. U suprotnom se javlja nesklad u nama, a tad smo laka meta za sve ono sto nas cini destruktivnim, izaziva anksioznost i veze nas okovima. :)
Pricas kao da je stid nesto lose. Pa danas ga haman nema, pa vidi dje smo.
mariner
Posts: 363
Joined: 18/03/2011 19:39
Location: Los Rajvos

#6 Re: Stid

Post by mariner »

Stid je ''supresivna'' emocija u smislu kontrole ponasanja, misli se na samoregulator amoralnog ponasanja. Ova emocija je normalna i bitna stvar, a kod kulturnog covjeka je vidljiva. Ukoliko stid postoji kao normalna reakcija u odredjenim situacijama moze se reci da je i potrebna, jer kontrolise postupke koji nisu u skladu sa zajednicom. Ali ako stid ima jak intenzitet i pretjerano se javlja ki onesposobljava nosioca, onda se radi o neurotskom ili na drugi nacin poremecenom karakteru. Potrebno je poznavati licnost u potpunosti sa svim drugim elementima da bi se ocijenilo dali se radi o poremecaju. Kod psihopata i drugih slicnih poremecaja licnosti savjest, stid, moralk potpuno nedostaju. Zna za to ali nece da se mjenja.
fiza
Posts: 127
Joined: 15/10/2012 08:04

#7 Re: Stid

Post by fiza »

Gaggy!i wrote:Stid ne mozete nikada u potpunosti prebroditi vjezbanjem, radeci na sebi. Izvor stida lezi u nedostatku osjecaja jedinstva sa svim. Nedostatku ljubavi prema najblizem. Dok god se osjecamo odvojeni i ne volimo sebe i druge - postojat ce stid u nama, jer postoji i mogucnost osude i odbacivanja.

Nama je potrebno jedinstvo. U suprotnom se javlja nesklad u nama, a tad smo laka meta za sve ono sto nas cini destruktivnim, izaziva anksioznost i veze nas okovima. :)
Sve vise i vise nestaje stida u ljudima a kamoli u narodu, Nekad je bilo sramota slagati, danas laze svaka druga osoba, Nekad je bilo sramota ukrasti danas krade svaka 4.ta osoba, Nekad je bilo sramota da dijete rodi dijete, sramota je bilo da se cuje da je zenska prije braka trudna ( a kamoli da se ocisti) sramota je bilo stosta danas je to svakodnevnica-ako nisu u skladu sa njima onda si ti kao postnen, cist, moralan covjek cudan!
casanova123
Posts: 1495
Joined: 04/04/2011 22:16

#8 Re: Stid

Post by casanova123 »

Stid je nekad dobra stvar, a nekad te potkopa kao nikog.. stid sprjecava osobu da iskoristi prilike koje nikad vise mozda nece dobiti.. stid te takodjer moze spasiti veliki broj puta.

Stid je dobar, ali u odredjenoj mjeri..
fiza
Posts: 127
Joined: 15/10/2012 08:04

#9 Re: Stid

Post by fiza »

casanova123 wrote:stid sprjecava osobu da iskoristi prilike koje nikad vise mozda nece dobiti.

i..
Kao na primjer... :roll:
casanova123
Posts: 1495
Joined: 04/04/2011 22:16

#10 Re: Stid

Post by casanova123 »

ah.. imas priliku da spavas sa nekom curom ili da nesto vise bude sa njom i tebe bude stid i popusis.. ko prije djevojci djevojka njegova :D
mehoxy
Posts: 894
Joined: 30/09/2012 20:26

#11 Re: Stid

Post by mehoxy »

casanova123 wrote:ah.. imas priliku da spavas sa nekom curom ili da nesto vise bude sa njom i tebe bude stid i popusis.. ko prije djevojci djevojka njegova :D
Propustio sam takve prilike i mogu reci da mi nije zao.Cemu stid ako mislis da je takvo nesto dobro i moralno?
User avatar
Kroksica
Posts: 3062
Joined: 04/08/2012 03:42
Location: Iščapljine

#12 Re: Stid

Post by Kroksica »

mehoxy wrote:
casanova123 wrote:ah.. imas priliku da spavas sa nekom curom ili da nesto vise bude sa njom i tebe bude stid i popusis.. ko prije djevojci djevojka njegova :D
Propustio sam takve prilike i mogu reci da mi nije zao.Cemu stid ako mislis da je takvo nesto dobro i moralno?
Ocito se on neceg drugog stidi. :lol: :lol:
User avatar
Gaggy!i
Posts: 64
Joined: 20/11/2010 13:01
Location: Nedođija bb

#13 Re: Stid

Post by Gaggy!i »

Rasomon wrote: Stid je potpuno pozitivna emocija, cini mi se :)
Moze biti neprijatna sigurno, ali "pali" onaj alarm u nama.
Gubitak dostojanstva je snaznija tema od stida. I ima vece posledice. Stid uzimam za pozitivno.

gubitak dostojanstva opasnom stvari. Skoro sam citala da je u Japanu, u slucaju sramote, vlada drzavnim sluzbenicima naredjivala ubistvo hari kirijem. A gubitak dostojanstva je najveci razlog samoubistva u svijetu.

svima nama je potrebno da se osjecamo potrebni drustvu.

Hegel je bio potpuno u pravu kada je rekao da je, zelja svih ljudi da drugi prihvate nasu ljudskost.
Interesantno misljenje! :)
Prije svega, osvrnut cu se na dostojanstvo. Gubitak istog, iz nekog razloga (to cesto mogu da budu i uzasno prozaicni razlozi, samo sto ljudi od toga prave bauk) ne bi trebalo znaciti smak svijeta za nekoga. "Utopi sav svoj ponos, i iskapi casu ponizenja", neka tamo poslovica to fino objasnjava.
Ukoliko izgubis dostojanstvo u nekom drustvu, trazi jednostvano novi kolektiv u kome ces poceti ispocetka. To sto neka tradiciji ili kultura ima svoja neka pravila po kojima nisi mogao igrati ne znaci da si postao bezvrijedan. Inace, sistem u kome zivimo je ono sto bi trebalo odbaciti (prim. prev. mjenjati), a ne ljude koji se s mukom probijaju kroz njega.

Bez sumnje, mudro zbori taj Hegel. "Najvece blago" je biti prihvacen od drugih sa svim svojim manama i greskama, sto nas i cini ljudskim. Eh, a tu opet stid pocinje igrati svoju ulogu, sto cu objasniti u daljnjem tekstu.
(Uzgred recno, ima i druga strana. Zelja svih ljudi je da ispune svoje zelje, zahtjeve, pozude, ceznje. Bilo to u seksualnom ili materijalno obliku, ili eventualno u obliku prestiza i teznjom za moci. Sve to je uzrok konflikta, jer se zelje cesto ne podudaraju. Tako da je potrebno napustiti zelju za zeljom da bi se ostvarilo to sto Hegel spominje. A u stvari je to ono sto sam rekao u svom prvom postu... "ljubav prema najblizem")

Kroksica wrote: Pricas kao da je stid nesto lose. Pa danas ga haman nema, pa vidi dje smo.
fiza wrote: Sve vise i vise nestaje stida u ljudima a kamoli u narodu, Nekad je bilo sramota slagati, danas laze svaka druga osoba, Nekad je bilo sramota ukrasti danas krade svaka 4.ta osoba, Nekad je bilo sramota da dijete rodi dijete, sramota je bilo da se cuje da je zenska prije braka trudna ( a kamoli da se ocisti) sramota je bilo stosta danas je to svakodnevnica-ako nisu u skladu sa njima onda si ti kao postnen, cist, moralan covjek cudan!
Tu pricu prica covjek sto malo zna o onome o cemu iznosi misljenje, i nista ne stoji iza toga sem nepromisljenost i neznanje.

Mislim da stid nije pozitivna emocija. Ustvari, necu emocije ni svrstavati prema tome da li su pozitivne ili ne. Datu
emociju smatram nepotrebnom, cak stavise, ometajucom.
Covjek bez stida nije ekvivalentan covjeku bez morala. Biti bez stida ne znaci, ni u kom slucaju, i biti bezosjecajan
ili amoralan. Empatija i osjecaj moralnosti ne proizilaze iz stida, ukoliko se ne varam. U suprotnom bi permanentno
morali osjecati stid da ne bi postupali nehumano, a ako je tako - onda jadni mi.
To sto je neko bez stida, ne znaci da iskljuvico laze, ili da nemilosrdno nanosi nekom drugom stetu, bol... s izutkom onih kojima manjka na zdravom razumu (svejedno osjecali stid ili ne).

Stid, proizilazi iz osjecaja manje vrijednosti, iz straha od osude, odbacivanja od stane drugih.
(A, da se vratim opet na nehumanost - ukoliko je nekom potreban strah od iskljucenja iz drustva koji bi ga sprijecio od toga da ubije nekog drugog, ili zlostavlja... onda nam se stvarno crno pise.)
Uglavnom, stid ce covjeka da sputa u tome da bude ono sto jeste... te ce isti da glumi nesto sto nije - sto je naporan rad. Dalje, stid ce sprijeciti covjeka da pokaze ili cini ono sto u stvari moze - vjerujem da ljudi mogu mnogo vise nego sto to na prvi pogled pokazuju, samo se plase da cine izuzetne stvari.
Evo fin citat koji ce to temeljnije objasniti:
Nelson Mandela wrote:Our greatest fear is not that we are inadequate,
but that we are powerful beyond measure.

It is our light, not our darkness, that frightens us.
We ask ourselves, Who am I to be brilliant, gorgeous, handsome, talented and fabulous?
Actually, who are you not to be?

You are a child of God.
Your playing small does not serve the world.
There is nothing enlightened about shrinking
so that other people won't feel insecure around you.

We were born to make manifest the glory of God within us.
It is not just in some; it is in everyone.

And, as we let our own light shine,
we consciously give other people permission
to do the same.As we are liberated from our fear,
our presence automatically liberates others.
mariner wrote:Stid je ''supresivna'' emocija u smislu kontrole ponasanja, misli se na samoregulator amoralnog ponasanja. Ova emocija je normalna i bitna stvar, a kod kulturnog covjeka je vidljiva. Ukoliko stid postoji kao normalna reakcija u odredjenim situacijama moze se reci da je i potrebna, jer kontrolise postupke koji nisu u skladu sa zajednicom. Ali ako stid ima jak intenzitet i pretjerano se javlja ki onesposobljava nosioca, onda se radi o neurotskom ili na drugi nacin poremecenom karakteru. Potrebno je poznavati licnost u potpunosti sa svim drugim elementima da bi se ocijenilo dali se radi o poremecaju. Kod psihopata i drugih slicnih poremecaja licnosti savjest, stid, moralk potpuno nedostaju. Zna za to ali nece da se mjenja.
Siguran sam da nije empiriski dokazvio to sto iznosis. Niti cu da zalazim u to koju litertaturu tu ustvari citiras ili parafraziras. Niti je vjerovatno to da je stid uvjet za ljudskost. Kao sto rekoh, stid nije uslov za empatiju, moralnost ili zdrav razum.

Pa ne znam u kojoj mjeri mislis na to sto nekoga onesposobljava, pa cu koristiti svoju neku mjeru i smatram da u tom slucaju ne poznajem ni jednog covjeka koji nije neurotican (sto vjerovatno i nije tako daleko od istine) ili boluje od kakvog drugog poremecaja karaktera.


Mozda bi se mi svi slozili da imamu istu predstavu o stidu. Eto ja sam iznjeo neku svoju, pa se nadam da cete bolje razumjeti ono o cemu kuckam. :)
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#14 Re: Stid

Post by Great Cornholio »

mariner wrote:Stid je ''supresivna'' emocija u smislu kontrole ponasanja, misli se na samoregulator amoralnog ponasanja. Ova emocija je normalna i bitna stvar, a kod kulturnog covjeka je vidljiva. Ukoliko stid postoji kao normalna reakcija u odredjenim situacijama moze se reci da je i potrebna, jer kontrolise postupke koji nisu u skladu sa zajednicom. Ali ako stid ima jak intenzitet i pretjerano se javlja ki onesposobljava nosioca, onda se radi o neurotskom ili na drugi nacin poremecenom karakteru. Potrebno je poznavati licnost u potpunosti sa svim drugim elementima da bi se ocijenilo dali se radi o poremecaju. Kod psihopata i drugih slicnih poremecaja licnosti savjest, stid, moralk potpuno nedostaju. Zna za to ali nece da se mjenja.
:thumbup:
User avatar
Gaggy!i
Posts: 64
Joined: 20/11/2010 13:01
Location: Nedođija bb

#15 Re: Stid

Post by Gaggy!i »

Zasto smatrate da je stid uslov za sprjecavanje amoralnog ponasanja?
Moze savjest da djeluje i bez stida. I kad se uzme u obzir cijeli paket: savjest, empatija, ljubav i zdrav razum onda nema potrebe za stidom.
Uzgred receno, mozes da ubijes covjeka iako osjecas stid. Mozes da ukrades, uprkos tome sto osjecas stid. Ali ono sto ce da te kazni je savjest koja ce da te tisti i da ti neda mira. Za mene takva reakcija od strane savjesti nije ekvivalentna stidu. Griza savjest nije jednaka stid. Ili se varam?
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#16 Re: Stid

Post by Great Cornholio »

Gaggy!i wrote:Zasto smatrate da je stid uslov za sprjecavanje amoralnog ponasanja?
Moze savjest da djeluje i bez stida. I kad se uzme u obzir cijeli paket: savjest, empatija, ljubav i zdrav razum onda nema potrebe za stidom.
Uzgred receno, mozes da ubijes covjeka iako osjecas stid. Mozes da ukrades, uprkos tome sto osjecas stid. Ali ono sto ce da te kazni je savjest koja ce da te tisti i da ti neda mira. Za mene takva reakcija od strane savjesti nije ekvivalentna stidu. Griza savjest nije jednaka stid. Ili se varam?
Ja mislim da savjest i stid djeluju u "paketu". Kad nas neko postidi, i kad mi uvidimo da je taj neko u pravu,to za posljedicu ima javljanje savjesti, a savjest je ta koja nas koči da ne učinimo nešto, ona reguliše naše ponašanje.
Iako se nama kasnije može činiti da je stid nestao, da mi ne činimo nešto zbog uvjerenja da je to nešto loše,ne činimo nešto zbog straha od grižnje savjesti, iskustvo nas je naučilo da izbjegavamo neugodne situacije, ipak je tu prisutan i stid, samo ga je savjest "poklopila" pa ga ne osjetimo.
mariner
Posts: 363
Joined: 18/03/2011 19:39
Location: Los Rajvos

#17 Re: Stid

Post by mariner »

Gaggy!i wrote:Zasto smatrate da je stid uslov za sprjecavanje amoralnog ponasanja?
Moze savjest da djeluje i bez stida. I kad se uzme u obzir cijeli paket: savjest, empatija, ljubav i zdrav razum onda nema potrebe za stidom.
Uzgred receno, mozes da ubijes covjeka iako osjecas stid. Mozes da ukrades, uprkos tome sto osjecas stid. Ali ono sto ce da te kazni je savjest koja ce da te tisti i da ti neda mira. Za mene takva reakcija od strane savjesti nije ekvivalentna stidu. Griza savjest nije jednaka stid. Ili se varam?
Kad bi se tako ostro entiteti rezali i ocrtavali onda bi ti bio u pravu sa tom konstataciijom. Mnogo sto sta tu im atacno sto si navelo.
But... Posto psiha ima prelive entiteta i milionitih individualnih varijacija, potrebno je uzeti stvari sa relativitetom.
Stid kod malog djeteta je uocljiva u trenutcima kada ga se dovede u nezgodnu ( njemu) situaciju. POstidi se, svi znamo za to kako to izgleda i koje situacije su ga proizvele.

Postoje mnoga ogranicenja koja se integrisu u formaciju superego strukture( svjest) Nije samo stid tu glavna stvar, postoje i druge osjecajne forme .
''Savjest'' kao psihicka instancija u psihi je posebno ustrojstvo i nastalo je u posebnim trenutcima individualne razvojne istorije, prvenstveno edipala faza rzvoja i ''obaveza'' da se izvsti identifikacija djeteta sa identifikacionim uzorom. Kada se to postiglo dobijamo ego strukturu koja je potisnula nedozvoljene zelje i zahtjeve iz nsv.psihe.
Identifikacija je kompromis, koliko toliko bar privremeno rijesenje da se otkloni tjeskoba, strah, napetost proizvedene pokusaje da se probiju nedozvoljeni porivi. U tome ego odbrane , savjest pomazu i drze na odstojanju te porive. Stid moze kod odredjenih individua biti izrazena emocija, kod nekih manje, to je individualno.
Koliko ljudi toliko individualnih zivotnih stilova i tipologija licnosti. puno je stvari neuhvatljivo za objasniti, ali ipak postoje odredjeni sabloni i pravila koji su pokazali svoju funkcionalnost.

Stid u hipertrofiranom obliku moze dati karakter koji nije adaptabilan i funkcionalan, jos ako je to perzistentno, moze davati jaku ekscentricnost koja se granici ili je uistinu sizoidni poremecaj licnosti.
newera86
Posts: 247
Joined: 11/12/2012 00:18

#18 Re: Stid

Post by newera86 »

:skoljka:
Last edited by newera86 on 08/01/2013 18:53, edited 1 time in total.
mariner
Posts: 363
Joined: 18/03/2011 19:39
Location: Los Rajvos

#19 Re: Stid

Post by mariner »

thats right
User avatar
WildRedRose
Posts: 23712
Joined: 03/09/2012 00:58
Location: Nikad fiksna.

#20 Re: Stid

Post by WildRedRose »

nama je danas 'ovakvo' stanje kad djeca djecu radjaju, jeftinih profila djevojaka sve vise i sl.situacija zato sto je stid imati stida :-) :-)
Nefs-i Mulhima
Posts: 605
Joined: 07/01/2013 23:18

#21 Re: Stid

Post by Nefs-i Mulhima »

Stid je jedna od pozitivnih osobina, medutim rijetko dolazi do izrazaja u ovom napacenom vremenu i pocinje se smatrati kao nesta negativno....
User avatar
Logovan
Posts: 94159
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#22 Re: Stid

Post by Logovan »

Nefs-i Mulhima wrote:Stid je jedna od pozitivnih osobina, medutim rijetko dolazi do izrazaja u ovom napacenom vremenu i pocinje se smatrati kao nesta negativno....
Ngetivno je jedino u društvu.
mehoxy
Posts: 894
Joined: 30/09/2012 20:26

#23 Re: Stid

Post by mehoxy »

Nefs-i Mulhima wrote:Stid je jedna od pozitivnih osobina, medutim rijetko dolazi do izrazaja u ovom napacenom vremenu i pocinje se smatrati kao nesta negativno....
I jeste negativno za nekoga ko je stidan.Stid sputava u svemu.
User avatar
fake believer
Posts: 211
Joined: 28/10/2011 18:26

#24 Re: Stid

Post by fake believer »

mehoxy wrote:
Nefs-i Mulhima wrote:Stid je jedna od pozitivnih osobina, medutim rijetko dolazi do izrazaja u ovom napacenom vremenu i pocinje se smatrati kao nesta negativno....
I jeste negativno za nekoga ko je stidan.Stid sputava u svemu.
Ne sputava u svemu. Samo u onome cega te je sram :oops: A to je vec individualno pitanje...
mehoxy
Posts: 894
Joined: 30/09/2012 20:26

#25 Re: Stid

Post by mehoxy »

fake believer wrote:
mehoxy wrote:
Nefs-i Mulhima wrote:Stid je jedna od pozitivnih osobina, medutim rijetko dolazi do izrazaja u ovom napacenom vremenu i pocinje se smatrati kao nesta negativno....
I jeste negativno za nekoga ko je stidan.Stid sputava u svemu.
Ne sputava u svemu. Samo u onome cega te je sram :oops: A to je vec individualno pitanje...
Mene je sputavao u svemu.Najobicnije,trivijalne stvari su mi predstavljale problem zato sto sam bio jako stidan.Dobro,nije svako stidan u tolikoj mjeri ali ocito je da stid ne sprijecava samo nemoralna djela.
Post Reply