Stid

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
Nomad123
Posts: 116
Joined: 18/10/2016 21:56

#51 Re: Stid

Post by Nomad123 »

Danasnji covjek se od malena uči biti licemjer, moderno društvo želi stid proglasiti "ostacima prošlosti". Religija te itekako potiče na stid, ali zašto ? Da li je to isti onaj stid koji imamo pred izlazak sa "ugladenom" djevojkom (primjer). Da li je stid osjecaj neophodan da bi covjeka spriječio postati "monstrumom" ili samo puki proizvod ega ?
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#52 Re: Stid

Post by sadie_forever »

arzuhal wrote:
sadie_forever wrote:Stid razlikuje covjeka od hajvana
Ne znam jel baš stid (kako ga mi razumijemo i doživljavamo), al' znam da i hajvani pokazuju stid i njegove oblike...Tako da stid razlikuje insana od insana...
Kako pas pokazuje stid
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#53 Re: Stid

Post by arzuhal »

sadie_forever wrote:
arzuhal wrote:
sadie_forever wrote:Stid razlikuje covjeka od hajvana
Ne znam jel baš stid (kako ga mi razumijemo i doživljavamo), al' znam da i hajvani pokazuju stid i njegove oblike...Tako da stid razlikuje insana od insana...
Kako pas pokazuje stid
:mrgreen:

User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4869
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#54 Re: Stid

Post by ¤ jelena ¤ »

:D :srce:
User avatar
petunija
Posts: 3023
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#55 Re: Stid

Post by petunija »

Božeeee, preslatki su :kiss:
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#56 Re: Stid

Post by HardcoreMX »

Nocty
Posts: 1058
Joined: 12/01/2010 05:50

#57 Re: Stid

Post by Nocty »

Postoji pozitivan i negativan stid.
sedma_7
Posts: 711
Joined: 03/04/2007 18:24

#58 Re: Stid

Post by sedma_7 »

Gaggy!i wrote:Stid ne mozete nikada u potpunosti prebroditi vjezbanjem, radeci na sebi. Izvor stida lezi u nedostatku osjecaja jedinstva sa svim. Nedostatku ljubavi prema najblizem. Dok god se osjecamo odvojeni i ne volimo sebe i druge - postojat ce stid u nama, jer postoji i mogucnost osude i odbacivanja.

Nama je potrebno jedinstvo. U suprotnom se javlja nesklad u nama, a tad smo laka meta za sve ono sto nas cini destruktivnim, izaziva anksioznost i veze nas okovima. :)

Fino si ovo napisao.
User avatar
Ironman_88
Posts: 1096
Joined: 20/03/2017 17:11

#59 Re: Stid

Post by Ironman_88 »

Povučenije i stidljive osobe za mene imaju neprocjenjivu pozitivnu osobinu - s tim osobama možes voditi pravi razgovor. Obratite pažnju u socijalnoj interakciji sa osobama koje se vode kao dosta otvorene, socijalne, popularne u društvu. Po mom iskustvu, u većini slučajeva s njima ne možes voditi pravi razgovor - ne znaju slušati, ne zanima ih šta ti imaš reći, tvoj doprinos razgovoru je samo prelaz da nadovežu na to sasvim neku drugu priču gdje su oni u centru pažnje.

Stidljive osobe imaju puno više poštovanja i razumjevanja prema drugim. Potrebno im je malo više vremena da se skroz opuste, ali nakon što se otvore prema tebi, radi se obično o veoma nekompliciranim i ugodnim osobama s kojima možeš o svemu pričati i da imaš osjećaj da zaista vodiš pravi razgovor.
ruzmarin32
Posts: 39
Joined: 06/12/2017 14:51

#60 Re: Stid

Post by ruzmarin32 »

Mene je stid kad vidim da je nekog drugog stid :D
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#61 Re: Stid

Post by moonca »

Stid je urodjena, svi je osjecamo. Moguce da je povezana i sa kompleksima koje samo mi vidimo, osjecamo.

:-?
Bellomo
Posts: 767
Joined: 15/03/2018 20:25

#62 Re: Stid

Post by Bellomo »

moonca wrote:Stid je urodjena, svi je osjecamo. Moguce da je povezana i sa kompleksima koje samo mi vidimo, osjecamo.

:-?
Gdje je logika ovdje? Kompleksi nisu urođeni, stid jeste. Nesigurnost i manjak samopouzdanja mogu biti povezani sa kompleksima. A ovo dvoje nije ni blizu isto što i stid.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#63 Re: Stid

Post by moonca »

Dobro :)
User avatar
gradskadjeca
Posts: 472
Joined: 01/07/2009 10:00

#64 Re: Stid

Post by gradskadjeca »

Imam situaciju. Na drugom topicu je na ovom forumu. Večeras sam krenuo da tražim sve o stidu, odnosno nedostatku istog.

Živim sa osobom koja ima katastrofalno ponašanje prema drugima u svojoj okolini, bez bilo kakvog stida je cinila grozne stvari drugim ljudima. U zadnje vrijeme veoma loše stvari čini svojoj porodici. Zatekao sam se kako u proteklom periodu, svaka druga mi je "Kako te nije stid", te sam pomislio da je nedostatak empatije i te emocije ključni problem sa psihom ove osobe koja je i psihijatrijski slučaj kad gledamo sa strane kakve stvari čini. ALI NE ŽELI DA JOJ IKO POMOGNE.

Hvala Vam na ovoj temi, malo ste mi oči otvorili. Zaista sam neke stvari povezao. Altruista sam i želio bih da otvorim oči osobi koja je trenutno emotivno slijepa. Tim očima mene više nikad neće gledati, ali za ubuduće, ne želim da pati ali želim da shvati.

I upravo sam prateci ovaj trag, a pokusavajuci sebi da objasnim zasto mi se sve ovo desilo u protekla 4 mjeseca, dosao do bolnog zakljucka, da sam se ozenio psihopatom. Zajedno smo vec 13 godina, i poznajem sve crte licnosti. Prva je bila nedostatak stida, pa empatije, pa osjecaja krivice........ Tipična psihopatija. Pazite se ljudi, takve osobe su opasne, a malo ih uopste žele prihvatiti pomoć.
User avatar
Nomad123
Posts: 116
Joined: 18/10/2016 21:56

#65 Re: Stid

Post by Nomad123 »

gradskadjeca wrote:Imam situaciju. Na drugom topicu je na ovom forumu. Večeras sam krenuo da tražim sve o stidu, odnosno nedostatku istog.

Živim sa osobom koja ima katastrofalno ponašanje prema drugima u svojoj okolini, bez bilo kakvog stida je cinila grozne stvari drugim ljudima. U zadnje vrijeme veoma loše stvari čini svojoj porodici. Zatekao sam se kako u proteklom periodu, svaka druga mi je "Kako te nije stid", te sam pomislio da je nedostatak empatije i te emocije ključni problem sa psihom ove osobe koja je i psihijatrijski slučaj kad gledamo sa strane kakve stvari čini. ALI NE ŽELI DA JOJ IKO POMOGNE.

Hvala Vam na ovoj temi, malo ste mi oči otvorili. Zaista sam neke stvari povezao. Altruista sam i želio bih da otvorim oči osobi koja je trenutno emotivno slijepa. Tim očima mene više nikad neće gledati, ali za ubuduće, ne želim da pati ali želim da shvati.

I upravo sam prateci ovaj trag, a pokusavajuci sebi da objasnim zasto mi se sve ovo desilo u protekla 4 mjeseca, dosao do bolnog zakljucka, da sam se ozenio psihopatom. Zajedno smo vec 13 godina, i poznajem sve crte licnosti. Prva je bila nedostatak stida, pa empatije, pa osjecaja krivice........ Tipična psihopatija. Pazite se ljudi, takve osobe su opasne, a malo ih uopste žele prihvatiti pomoć.
Kakve su to stvari koje cini, zbog kojih bi je mogao nazvati 'psihijatrijskim slucajem ? Da li bi mogao navesti jednu situaciju njene bestidnosti ?
User avatar
gradskadjeca
Posts: 472
Joined: 01/07/2009 10:00

#66 Re: Stid

Post by gradskadjeca »

Nomad123 wrote:
gradskadjeca wrote:Imam situaciju. Na drugom topicu je na ovom forumu. Večeras sam krenuo da tražim sve o stidu, odnosno nedostatku istog.

Živim sa osobom koja ima katastrofalno ponašanje prema drugima u svojoj okolini, bez bilo kakvog stida je cinila grozne stvari drugim ljudima. U zadnje vrijeme veoma loše stvari čini svojoj porodici. Zatekao sam se kako u proteklom periodu, svaka druga mi je "Kako te nije stid", te sam pomislio da je nedostatak empatije i te emocije ključni problem sa psihom ove osobe koja je i psihijatrijski slučaj kad gledamo sa strane kakve stvari čini. ALI NE ŽELI DA JOJ IKO POMOGNE.

Hvala Vam na ovoj temi, malo ste mi oči otvorili. Zaista sam neke stvari povezao. Altruista sam i želio bih da otvorim oči osobi koja je trenutno emotivno slijepa. Tim očima mene više nikad neće gledati, ali za ubuduće, ne želim da pati ali želim da shvati.

I upravo sam prateci ovaj trag, a pokusavajuci sebi da objasnim zasto mi se sve ovo desilo u protekla 4 mjeseca, dosao do bolnog zakljucka, da sam se ozenio psihopatom. Zajedno smo vec 13 godina, i poznajem sve crte licnosti. Prva je bila nedostatak stida, pa empatije, pa osjecaja krivice........ Tipična psihopatija. Pazite se ljudi, takve osobe su opasne, a malo ih uopste žele prihvatiti pomoć.
Kakve su to stvari koje cini, zbog kojih bi je mogao nazvati 'psihijatrijskim slucajem ? Da li bi mogao navesti jednu situaciju njene bestidnosti ?
Pronasla drugog covjeka u Beogradu, zivimo od plate do plate inace nas troje. Otisla kod njega na 5 dana kad je primila platu, ostavila mene i 10-godisnje dijete sa 20 KM i praznim friziderom. Snasao sam se u trenu, ali.... Njemu i njegovoj djeci kupuje laptope, mobitele, djetetu svom nece da kupi nove cizmice. Cijela porodica sa njene syrane je osudjuje i pokusava joj objasniti sta cini. Kad se posvadja sa njim svi joj valjamo i u pravu smo. Cim se pomiri, ista prica. A svadjaju se bar 2 mjesecno.
Impulsivna do ludila, ma 7 ili 8 godina traje ovo sve a prevara neka 4 mjeseca.
nema me tamo
Posts: 13597
Joined: 30/10/2013 18:58

#67 Re: Stid

Post by nema me tamo »

Ne traje prevara 3 ili 4 mjeseca traje od prvog momenta kad ste se zaljubili budi uvjeren u to.
User avatar
gradskadjeca
Posts: 472
Joined: 01/07/2009 10:00

#68 Re: Stid

Post by gradskadjeca »

nema me tamo wrote:Ne traje prevara 3 ili 4 mjeseca traje od prvog momenta kad ste se zaljubili budi uvjeren u to.
Da khm, tesko je to priznati, veoma interesantan stav, i ranije je bilo chatova sa drugim muskarcima, ali su bili daleko, Egipat, UK, Saudija...... Preko toga sam prelazio jer sam joj vjerovao da prica samo nako'. I prekidala je te chatove zaista. Od zadnjeg je proslo vise od dvije godine, mozda i tri.

I naravno sve to radi bez imalo stida, gleda te u oci i laze, npr kad bih joj pokazao kravu, recimo da je to moze kompromitovati u datom trenutku, rekla bi nije to krava to je ovca.

Interesuje me na osnovu cega postavljas tu konstataciju, koja mi je veoma interesantna i koju nukad nisam htio sebi da priznam, jer sam joj duboko i iskreno vjerovao ?
nema me tamo
Posts: 13597
Joined: 30/10/2013 18:58

#69 Re: Stid

Post by nema me tamo »

gradskadjeca wrote:
nema me tamo wrote:Ne traje prevara 3 ili 4 mjeseca traje od prvog momenta kad ste se zaljubili budi uvjeren u to.
Da khm, tesko je to priznati, veoma interesantan stav, i ranije je bilo chatova sa drugim muskarcima, ali su bili daleko, Egipat, UK, Saudija...... Preko toga sam prelazio jer sam joj vjerovao da prica samo nako'. I prekidala je te chatove zaista. Od zadnjeg je proslo vise od dvije godine, mozda i tri.

I naravno sve to radi bez imalo stida, gleda te u oci i laze, npr kad bih joj pokazao kravu, recimo da je to moze kompromitovati u datom trenutku, rekla bi nije to krava to je ovca.

Interesuje me na osnovu cega postavljas tu konstataciju, koja mi je veoma interesantna i koju nukad nisam htio sebi da priznam, jer sam joj duboko i iskreno vjerovao ?

Pa šta ja znam na nacin na koji pišeš o njoj mi smrdi da je to od pocetka tako..

Uzmi mene za primjer koji sam bio u vezi nekoliko godina da istina neuporedivo sam mlađi imam 25, al' znam po zenskom društvu kako se ponašaju jer sam pricao s njima oko ovih tema..

I ja ponavljam koji sam bio u vezi sam varao svaku priliku koju sam imao što opet s druge strane ne znaci da je nisam volio naprotiv..

U suštini ne znam koliko godina imas i vidim da dijete imaš jebena situacija cini mi se isto da ona jedina zarađuje?
User avatar
gradskadjeca
Posts: 472
Joined: 01/07/2009 10:00

#70 Re: Stid

Post by gradskadjeca »

nema me tamo wrote:
gradskadjeca wrote:
nema me tamo wrote:Ne traje prevara 3 ili 4 mjeseca traje od prvog momenta kad ste se zaljubili budi uvjeren u to.
Da khm, tesko je to priznati, veoma interesantan stav, i ranije je bilo chatova sa drugim muskarcima, ali su bili daleko, Egipat, UK, Saudija...... Preko toga sam prelazio jer sam joj vjerovao da prica samo nako'. I prekidala je te chatove zaista. Od zadnjeg je proslo vise od dvije godine, mozda i tri.

I naravno sve to radi bez imalo stida, gleda te u oci i laze, npr kad bih joj pokazao kravu, recimo da je to moze kompromitovati u datom trenutku, rekla bi nije to krava to je ovca.

Interesuje me na osnovu cega postavljas tu konstataciju, koja mi je veoma interesantna i koju nukad nisam htio sebi da priznam, jer sam joj duboko i iskreno vjerovao ?

Pa šta ja znam na nacin na koji pišeš o njoj mi smrdi da je to od pocetka tako..

Uzmi mene za primjer koji sam bio u vezi nekoliko godina da istina neuporedivo sam mlađi imam 25, al' znam po zenskom društvu kako se ponašaju jer sam pricao s njima oko ovih tema..

I ja ponavljam koji sam bio u vezi sam varao svaku priliku koju sam imao što opet s druge strane ne znaci da je nisam volio naprotiv..

U suštini ne znam koliko godina imas i vidim da dijete imaš jebena situacija cini mi se isto da ona jedina zarađuje?
39 mi je godina. Imamo predivnu curicu, primjeran ucenik. Sto se privredjivanja tice imam dobro vecu platu od nje, a ona je na drzavnim jaslama. Bavim se telekomunikacijama u privatnom sektoru.

Problem je taj sto se tokom zimskog perioda nakamaralo racuna (grijanje na struju) te bez mene to ne moze rijesiti nikako, da nemamo dijete, koje cu uzeti sebi na sudu ( i sa tim se pomirila ) otisao bih davno. Ovako prolazim kroz svojevrsnu mentalnu torturu svakodnevno, te prica sa njim na viber, te se porukama dopisuju, sve to radi u drugoj sobi ali...

Na nasilje i ne pomisljam zbog djeteta, ne smijem da userem sada sve. Vjerujem da cu u 7 mjesecu otici odavde, ali do tada sam nervozan kao leptir. Cak je nedavno predlozila i da ode ona, da nadje sebi neki stancic. Ima jos toga da se prica na ovu temu, i me smatram da je OT. Grob te jebo, kada sam sa njom u gradu ranije hodao pa kad sretnem neku drugaricu koju nisam vidio 10-15 godina, od nje dobijem jezika milion. Ko je, sta je, sta te ima pozdravljati. Posvadjamo se i stavim tacku na i. Ali sada radi tako beskrupulozne stvari bez imalo srama da je to za jedne dobre knjige. Ja da sam to uradio, mrzio bih samog sebe znajuci da sam veoma losa osoba. Medjutim ona nema srama, savjesti, empatije prema mojim osjecanjima, jednostavno cisti psihopata. Curica od 10 godina nas moli za mobitel koji je 130 KM mjesecima, i otmem joj telefon neku noc i podjem listati viber u kojem joj ljubavnik se zali da mu je mobitel usporio, ona napise "kuoit cu ja tebi drugi sutra ljubavi moja". Najljepse u svemu tome je da njen lover nema pojma, da je ona udata jos uvijek, da ima ovdje 550 KM kredita, DA JE PREVARILA MUZA. Ja ga cak imam na viberu, znam sve o njemu i nekoliko.puta sam prijetio da cu mu se javiti i sve mu reci, i onda ona me moli, nemoj mi to uraditi itd... Stalno mu kupuje stvari, ves masinu mu je kupila laptop fen, i mikion stvari jer i on ima 3 djece i radi za 400 KM. Jucer je zakukala, jesam peh da naletim na covjeka koji nema love ????. Dakle ona kupuje njegovu ljubav bukvalno, plasi se da je ne ostavi, poruke koje sam vidio da mu je pisala su me podstakle da pocnem psihologiju izucavati. Stope ti ljubim, ja sam tvoja robinja, u viberu je dala mu ime Moj Glavni, ne spava sa njim jer odavno ima psihicki poremecaj. Da li zelis da mi gurnes duboko u grlo.

Uzas. Bez stida bilo kakvog.
sekerbay
Posts: 3748
Joined: 04/01/2017 22:45

#71 Re: Stid

Post by sekerbay »

Da, da, i stid je dio imana :)
Za bestidnika mjesta u dženetu nejma :)
nema me tamo
Posts: 13597
Joined: 30/10/2013 18:58

#72 Re: Stid

Post by nema me tamo »

Pozdrav za tebe imaš po ovome 2 opcije da budeš što se kaze Cuck boy ili da je ostaviš na tebi je da izabereš.
User avatar
gradskadjeca
Posts: 472
Joined: 01/07/2009 10:00

#73 Re: Stid

Post by gradskadjeca »

nema me tamo wrote:Pozdrav za tebe imaš po ovome 2 opcije da budeš što se kaze Cuck boy ili da je ostaviš na tebi je da izabereš.
No second thoughts here :-)
User avatar
nostalgicar
Posts: 1150
Joined: 23/07/2003 00:00

#74 Re: Stid

Post by nostalgicar »

Zbog svog posla sam se par puta nasao u situaciji da osoba jednostavno krade neku vrstu robe i naravno na meni je to da kazem doticnoj osobi. Ljudi moji,mene njemu stid reci "hej ukrao si to i to" neka knedla mi u grlu stoji,jedva to izgovorim plus se gubim ko abdest. Dok te takve osobe mrtve hladne stoje i vracaju ono sto su ukrali,cak neki i uz recenicu "neka ostane medju nama."
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#75 Re: Stid

Post by Tomahawk11 »

gradskadjeca wrote:
39 mi je godina. Imamo predivnu curicu, primjeran ucenik. Sto se privredjivanja tice imam dobro vecu platu od nje, a ona je na drzavnim jaslama. Bavim se telekomunikacijama u privatnom sektoru.

Problem je taj sto se tokom zimskog perioda nakamaralo racuna (grijanje na struju) te bez mene to ne moze rijesiti nikako, da nemamo dijete, koje cu uzeti sebi na sudu ( i sa tim se pomirila ) otisao bih davno. Ovako prolazim kroz svojevrsnu mentalnu torturu svakodnevno, te prica sa njim na viber, te se porukama dopisuju, sve to radi u drugoj sobi ali...

Na nasilje i ne pomisljam zbog djeteta, ne smijem da userem sada sve. Vjerujem da cu u 7 mjesecu otici odavde, ali do tada sam nervozan kao leptir. Cak je nedavno predlozila i da ode ona, da nadje sebi neki stancic. Ima jos toga da se prica na ovu temu, i me smatram da je OT. Grob te jebo, kada sam sa njom u gradu ranije hodao pa kad sretnem neku drugaricu koju nisam vidio 10-15 godina, od nje dobijem jezika milion. Ko je, sta je, sta te ima pozdravljati. Posvadjamo se i stavim tacku na i. Ali sada radi tako beskrupulozne stvari bez imalo srama da je to za jedne dobre knjige. Ja da sam to uradio, mrzio bih samog sebe znajuci da sam veoma losa osoba. Medjutim ona nema srama, savjesti, empatije prema mojim osjecanjima, jednostavno cisti psihopata. Curica od 10 godina nas moli za mobitel koji je 130 KM mjesecima, i otmem joj telefon neku noc i podjem listati viber u kojem joj ljubavnik se zali da mu je mobitel usporio, ona napise "kuoit cu ja tebi drugi sutra ljubavi moja". Najljepse u svemu tome je da njen lover nema pojma, da je ona udata jos uvijek, da ima ovdje 550 KM kredita, DA JE PREVARILA MUZA. Ja ga cak imam na viberu, znam sve o njemu i nekoliko.puta sam prijetio da cu mu se javiti i sve mu reci, i onda ona me moli, nemoj mi to uraditi itd... Stalno mu kupuje stvari, ves masinu mu je kupila laptop fen, i mikion stvari jer i on ima 3 djece i radi za 400 KM. Jucer je zakukala, jesam peh da naletim na covjeka koji nema love ????. Dakle ona kupuje njegovu ljubav bukvalno, plasi se da je ne ostavi, poruke koje sam vidio da mu je pisala su me podstakle da pocnem psihologiju izucavati. Stope ti ljubim, ja sam tvoja robinja, u viberu je dala mu ime Moj Glavni, ne spava sa njim jer odavno ima psihicki poremecaj. Da li zelis da mi gurnes duboko u grlo.

Uzas. Bez stida bilo kakvog.
Horor :(
Svaka ti čast i razumijem da je zbog djeteta, ali dobro si ikako normalan.
Inače, to kad je predložila da ode, trebao si joj pomoći da se spakuje.
Jasno da je riječ o bezobraznom stvoru. Ne kontam šta se desi, pa ljudi postanu tolika đubrad.
Kakav to bijes udari u glavu...
Post Reply