Stereotipne uloge "Bosanca/Bosanke" na TV/filmu?

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
iz dna duše
Posts: 1396
Joined: 24/06/2008 13:38

#1 Stereotipne uloge "Bosanca/Bosanke" na TV/filmu?

Post by iz dna duše »

Zašto su uloge Bosanaca u bh serijama i filmovima , kao i serijama susjeda, svedeni na likove kao iz viceva o Husi i Hasi/ Sulji i Muji? Bosanke nisu takođe puno bolje prošle, jer su one predstavljene mahom kao neuredne, čangrizave žene, bez manira, neobrazovane...
Naravno ne generalizujem, ali takav je moj dojam.

Takođe, bh glumci i glumice, kada glume u projektima zemalja u regionu ili zajedničkim projektima sa BiH, većinom igraju u takvim ulogama, glume "vic" figure...
Zanima me i vaše mišljenje?
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#2 Re: Stereotipne uloge "Bosanca/Bosanke" na TV/filmu?

Post by Nierika »

Na koje filmove/serije misliš?
Piaty
Posts: 5688
Joined: 01/12/2020 00:58

#3 Re: Stereotipne uloge "Bosanca/Bosanke" na TV/filmu?

Post by Piaty »

iz dna duše wrote: 28/01/2022 19:22 Zašto su uloge Bosanaca u bh serijama i filmovima , kao i serijama susjeda, svedeni na likove kao iz viceva o Husi i Hasi/ Sulji i Muji? Bosanke nisu takođe puno bolje prošle, jer su one predstavljene mahom kao neuredne, čangrizave žene, bez manira, neobrazovane...
Naravno ne generalizujem, ali takav je moj dojam.

Takođe, bh glumci i glumice, kada glume u projektima zemalja u regionu ili zajedničkim projektima sa BiH, većinom igraju u takvim ulogama, glume "vic" figure...
Zanima me i vaše mišljenje?
Takva stereotipizacija je posljedica komunizma jer sve ono sto se moglo cuti o Bosnjacima od strane Osmanlija, Austrijanaca je stroga suprotnost od toga sto si ti napisao (ono gospoda, begovi, bljestavilo...) stoga ne vidim da je ta vrsta stereotipa mogla poteci iz bilo ceg drugog osim komunizma.
Post Reply