Stephen King

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
Piaty
Posts: 5675
Joined: 01/12/2020 00:58

#1 Stephen King

Post by Piaty »

Evo teme za ljubitelje filmova Stephena Kinga.

Ne, knjiga nego filmova. Filmovi nas zanimaju.

Sta volite, a sta mrzite?

Meni je i dan-danas-danile najdrazi "Oluja stoljeca" jer sam gledao kao mali i tada me ocaralo pa me drzi i do danas. To je islo i kao TV serija iz 4 dijela.

Najgori (mada nije los jer King nema nista lose) je Cell (nasi previde kao Mreza) iz 2016 sa Cusackom i L. Jacksonom.

U zadnje vrijeme je Doctor Sleep nesto sto je najgenijalnije. Ja ga zovem i Isijavanje 2.
User avatar
geralt
Posts: 5175
Joined: 14/09/2017 12:45

#2 Re: Stephen King

Post by geralt »

The Mist je odlican, posebno zavrsetak. Sam King je izjavio da mu se vise svidja zavrsetak filma nego njegove price. The Stand miniserija (ona iz 1994.) je isto ekstra. The Dead Zone sa Christopherom Walkenom je dobar i pomalo zaboravljen film.

The Running Man sa Schwarzeneggerom je objektivno los, ali meni drag.
Piaty
Posts: 5675
Joined: 01/12/2020 00:58

#3 Re: Stephen King

Post by Piaty »

geralt wrote: 23/08/2021 17:55 The Mist je odlican, posebno zavrsetak. Sam King je izjavio da mu se vise svidja zavrsetak filma nego njegove price. The Stand miniserija (ona iz 1994.) je isto ekstra. The Dead Zone sa Christopherom Walkenom je dobar i pomalo zaboravljen film.

The Running Man sa Schwarzeneggerom je objektivno los, ali meni drag.
Sve bih isto napisao glede Running Man, Dead Zone i Stand. Mist je super.

Meni je super ekraniziran Langoliers, vise sam uzivao u filmu nego u knjizi. Prijatelj mi je to gledao napusen skupa sa mnom i cas se isprepada pa ga cas uhvati nekakav manijakalni smijeh, a meni je, cini mi se, bilo sve to jos i strasnije :)

Ovdje bih usput spomenuo strahovito dobru dramu (bez imalo upliva neke mistike i nadrealnog) koja se zove Dolores Claiborne. Film o majci i kcerki koja te ne ostavi ravnodusnim pa ako nisi gledao onda preporuka.
SuperSy
Posts: 446
Joined: 12/07/2021 21:27

#4 Re: Stephen King

Post by SuperSy »

Po meni King je poznat podjednako po misteriji i po horor žanru.
Meni je dobra Heaven serija. Volim misterije a ovu sam skoro otkrio :D
Skoro sam je počeo pratiti, završio prvu sezonu. Ima ih pet da li vrijedi odgledati do kraja seriju?
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40657
Joined: 29/06/2011 23:39

#5 Re: Stephen King

Post by dječak sa šibicama »

Ispravnije je reci filmovi snimljeni po romanu Stevena Kinga.

I opcenito vlada misljenje da su ekranizacije vise lose nego dobre. Izuzetak Misery, Isijavanje, Keri, Shawshenk, na zalost mnogi su podbacaj u odnosu na knjige recimo Zamka za snove i jos neki.
User avatar
dale cooper
Posts: 28457
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#6 Re: Stephen King

Post by dale cooper »

Kod Kinga je problem što su mu završnice knjiga često neuvjerljive i pomalo razočaravajuće tako da i filmovi pate od istog sindroma.
Osim kada režiser ne odluči da ne poštuje izvorni materijal u slovo. Kao Kubrick. Ali onda to raspizdi Kinga. :mrgreen:
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40657
Joined: 29/06/2011 23:39

#7 Re: Stephen King

Post by dječak sa šibicama »

Meni licno je on malo i precijenjen pisac, dobar jeste ali ne toliko dobar kakav ga glas prati.

Ima lose zavrsetke, Isijavanje je meni jako los kraj, epilog, onako dobra prica i onda se ovaj zaledi u lavirintu. Nigdje veze. Na stranu misticna strana price.

Ali nisu romani slucajno bolji od filmova, ima on neke privlacne melanholije u izrazaju, taj Maine koji on uvijek provlaci kroz price je predivna zemlja. Malo je to teze na ekranu docarati.
User avatar
dale cooper
Posts: 28457
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#8 Re: Stephen King

Post by dale cooper »

Zna on izgraditi priču i atmosferu, ali da je precijenjen...to svakako jeste.
sikstinajn
Posts: 1437
Joined: 15/01/2017 19:21

#9 Re: Stephen King

Post by sikstinajn »

''oluja stoljeća'' je izuzetan film.
znam da je pravljen kao mini serija ali ja sam pregledao film.
sjećam se da sam cijelu noć presjedio gledajući taj film.
baš ono....sadržajan.

Isijavanje je tkđ. remek djelo u žanru horora.

Mizeri je odličan...


ostalo.....It (loše) zamka za snove (dobar do pola),

Keri je prvi njegov ekranizovani . Ona ruka iz groba je baš ono +18.
mislim da je i Kristina snimljen po njegovoj priči.

uglavnom, ima se tu šta za pogledati. :)

kad smo već kod horor literature i filmova, ova knjiga je zbirka odabranih horor priča. neke su i ekranizovane a neke su i puno bolje od Kingovih.

npr... Vij (Вий) gogoljeva priča, dakle ruska , po kojoj je snimljen jugoslovenski film ''sveto mesto''.

Image
User avatar
dale cooper
Posts: 28457
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#10 Re: Stephen King

Post by dale cooper »

Carrie je recimo klasik što se tiče horor filmova.
User avatar
Riddle
Posts: 8193
Joined: 28/01/2011 20:20
Location: Safe Lane

#11 Re: Stephen King

Post by Riddle »

The Mist je fenomenalan. Vrhunac mu je kraj koji je crnjak preko svake mjere, ali jos jaci dojam je na mene ostavila ona luda zena u marketu. Stvarno pokazuje kakve budale i kakvim apsurdnim idejama mogu preuzeti vlast u ocajnim vremenima.

Shawshank je film koji mogu uvijek gledati, tako lijep, a istovremeno tuzan. Mogli su mu dati ime Hope i potpuno bi odgovaralo. Ima i finog humora u tako crnoj atmosferi. Had to come to prison to be a crook. :lol:
Piaty
Posts: 5675
Joined: 01/12/2020 00:58

#12 Re: Stephen King

Post by Piaty »

dječak sa šibicama wrote: 25/08/2021 23:38 ima on neke privlacne melanholije u izrazaju, taj Maine koji on uvijek provlaci kroz price je predivna zemlja
:thumbup:
Piaty
Posts: 5675
Joined: 01/12/2020 00:58

#13 Re: Stephen King

Post by Piaty »

Kritizirate kraj filma cesto ali sta je sa krajem od Oluje stoljeca?

Genijalnost!
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#14 Re: Stephen King

Post by 90minut »

Riddle wrote: 26/08/2021 00:15 The Mist je fenomenalan. Vrhunac mu je kraj koji je crnjak preko svake mjere, ali jos jaci dojam je na mene ostavila ona luda zena u marketu. Stvarno pokazuje kakve budale i kakvim apsurdnim idejama mogu preuzeti vlast u ocajnim vremenima.

Shawshank je film koji mogu uvijek gledati, tako lijep, a istovremeno tuzan. Mogli su mu dati ime Hope i potpuno bi odgovaralo. Ima i finog humora u tako crnoj atmosferi. Had to come to prison to be a crook. :lol:
:thumbup:
User avatar
Sanjarko
Posts: 23199
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#15 Re: Stephen King

Post by Sanjarko »

Jel ko pogledo Plague. Neki pricaju ko da je s tim predvidio ovo sr*nje.

https://en.wikipedia.org/wiki/The_Stand The Stand

Edit: Ja mislio zove se Plague.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#16 Re: Stephen King

Post by tranquil »

Nedavno sam gledao nastavak "Isijavanja", "Doctor Sleep" sa Ewan McGregor-om. Nije "Isijavanje", drugačiji je film, ali je i dalje iznenađujuće dobar, preporučujem.
lorente
Posts: 421
Joined: 20/07/2013 03:04

#17 Re: Stephen King

Post by lorente »

Riddle wrote: 26/08/2021 00:15 The Mist je fenomenalan. Vrhunac mu je kraj koji je crnjak preko svake mjere, ali jos jaci dojam je na mene ostavila ona luda zena u marketu. Stvarno pokazuje kakve budale i kakvim apsurdnim idejama mogu preuzeti vlast u ocajnim vremenima.

Ja ga hebem ko nije skočio od sreće kada su upucali onu rospiju 😀😀
Piaty
Posts: 5675
Joined: 01/12/2020 00:58

#18 Re: Stephen King

Post by Piaty »

:mrgreen:
tranquil wrote: 06/09/2021 16:01 Nedavno sam gledao nastavak "Isijavanja", "Doctor Sleep" sa Ewan McGregor-om. Nije "Isijavanje", drugačiji je film, ali je i dalje iznenađujuće dobar, preporučujem.
Mozda je ovo hereza ali jebiga meni je bolji od Isijavanja, sto se tice same radnje. Nekako je ludja, zapetljanija. Genijalna.

Za one koji vole Kingovsku atmosferu, preporuka je Reflecting Skin - drama/misterija sa Vigom Mortensenom.
Post Reply