stednja/vidovi stednje

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

akcija007
Posts: 2806
Joined: 17/05/2008 23:50

#76 Re: stednja/vidovi stednje

Post by akcija007 »

Uskoro jos ce da padaju kamatne stope na stednju jer Centralna banka uvodi negativnu stopu komercijalnim bankama na viskove likvidnosti. tih je viskova 2,5 milijari maraka , to je lacnao proizvesti pad kamata i poskupljenje usluga tipa vodjenja racuna , provizija i sl....
kokolina
Posts: 219
Joined: 03/12/2006 15:55
Location: mostar

#77 Re: stednja/vidovi stednje

Post by kokolina »

bumerangss wrote:
drndalo wrote:
bumerangss wrote:Da, trend je smanjenja kamata na stednju ali opet su vece nego na zapadu. Nije vise ni u Moja banka tako isplativo stediti jer su i oni iskopirali Raiffeisen i uveli su i oni naknadu os 1% ako se dize vise od jednog puta u tri mjeseca i najveca kamata im nije 3,5 nego 2,6 i to na 5 godina.

Ima jos isplativija slobodna stednja :D
Koja molim te, da ne trazim dzaba okolo...? Moze i na PP, ako se stidis reklamirati... :wink:

Ja sam "stari slobodnjak" prvo RZB-ov, a kad su se pohasili Moje banke... Sad su se i oni pohasili, pa im ne dam vise...

Cuj "slobodna", a mogu dizati 1x u 3 mjeseca, ili max. 20% mjesecno... :cry:
Ne stidim se reklamirati, naprotiv drago mi je pomoci bilo kome. ja kad gledam koja mi je najpovoljnija ukucam CBBH tj centralna banka BIH i tu kliknes na BANKE U BiH i dobijes spisak svih banaka u FBiH i u RS-u. U RS-u su nesto vise kamate, vjerovatno su i rizicnije :D pa to mi nije opcija. I ja sam imao slobodnu u RZB u latnom periodu prije recesije kad je kamata bila 4% :) . Na zalost ta vremena su prosla i kamate su se srozale u svim bankama ali ovo je kapitalizam i svak gleda svoj interes i banke i klijnti pa ja mijenjam banke ko frizere i teretane :lol:

Sve banke imaju neka ogranicenja slicna ka u RZB ali su kamate makar više a ne mizernih 0,6%. Vidi na stranici CBBH ali evo ja ti izdvajam Intesa Sanpaolo banku slobodna stednja na 36 mjeseci, kamata 2,1% uz minimalno stanje na racunu od 500KM i mozes dizati i uplacivati neograniceno.
Onda imas u Sber banci slobodnu stednju na 36 mjeseci kamata 2,5% plus bonus 0,5% ako uplacujes godisnje minimalno po 500KM. I oni imaju isto kao u RZB ogranicenje za dianje mjesecno 20% od iznosa ili vise uz naknadu od 1%. minimalan saldo 50KM.
Onda imas u Vakufskoj slobodnu stednju na 37 mjeseci kamata je 2,5% uz minimalni ulog 1000KM a maximalni je 20000KM i sto je najbitnije nemas ogranicenja za isplatu osim da je na racunu minimalno tih 1000KM a pripis kamate je mjesecno na dan sklapanja ugovora i pripisuije se na glavnicu. Po meni ovo je najslicnija staroj slobodnoj u RZB.
Bilo je nesto slicno i u Ziraat ali evo vidim sklonili su sa stranice. Odaberi sta ti odg i sretno :thumbup:
i jos jedna prednost za vakufsku banku je ta sto ukoliko stedis u eurima pri podizanju uz konverziju u KM nema provizije, racunaju 1,95583
tako je i u NLB banci samo sto su i oni sad smanjili kamate
za sber banku znam da naplacuju proviziju kad podiizes uz konverziju
akcija007
Posts: 2806
Joined: 17/05/2008 23:50

#78 Re: stednja/vidovi stednje

Post by akcija007 »

Flexi stednja me interesuje I suzio se izbor na Vakufsku 37 mj 2,50% . min. saldo 1000 KM kamatu pripisuju glavnici mjesecno sto znaci da ide kamata na kamatu I neogranicen broj isplata I uplata ili na Sberbank slobodna stednja 48 mj 2,50% plus 0,50% ako se godisnje uplacuje min 500 KM. jednom mjesecno isplata 20% iznosa bez provizije na ostalih 1% provizije I min saldo 50 KM.

sta je bolje za uzeti ?
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#79 Re: stednja/vidovi stednje

Post by quarterback »

unicredit
bumerangss
Posts: 4445
Joined: 12/01/2015 16:47

#80 Re: stednja/vidovi stednje

Post by bumerangss »

akcija007 wrote:Flexi stednja me interesuje I suzio se izbor na Vakufsku 37 mj 2,50% . min. saldo 1000 KM kamatu pripisuju glavnici mjesecno sto znaci da ide kamata na kamatu I neogranicen broj isplata I uplata ili na Sberbank slobodna stednja 48 mj 2,50% plus 0,50% ako se godisnje uplacuje min 500 KM. jednom mjesecno isplata 20% iznosa bez provizije na ostalih 1% provizije I min saldo 50 KM.

sta je bolje za uzeti ?
sberbank zbog bonusa
User avatar
drndalo
Posts: 22733
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#81 Re: stednja/vidovi stednje

Post by drndalo »

Meni je slobodna ako je slobodna, a ne 20% slobodna... *ebo 0.5% poena razlike ako ti treba da dizes kad hoces...
Post Reply