štednja u euro

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

edozenica
Posts: 18
Joined: 11/05/2011 16:13

#1 štednja u euro

Post by edozenica »

imam oročenu štednju u eurima.šta ako euro propadne gubim sve ili banka mora moju štednju pretvoriti u kM po kursu 1,95583??
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#2 Re: štednja u euro

Post by mousstapha »

Ako propadne EURO, ode i marka. Ma ode sve.
User avatar
baustelac
Posts: 1401
Joined: 16/07/2005 09:05
Location: AC-DE

#3 Re: štednja u euro

Post by baustelac »

edozenica wrote:imam oročenu štednju u eurima.šta ako euro propadne gubim sve ili banka mora moju štednju pretvoriti u kM po kursu 1,95583??
Uh mora da imas puno cim na 5 decimalu racunas :). Salu na stranu, situacija je stvarno zeznuta ali sam ja misljnja ako pukne euro puci ce mnogo sta vise. Cisto sumnjam da bi u tom slucaju i KM bila nesto vrijedna.
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#4 Re: štednja u euro

Post by chuchumbamayumbe »

Prekini štednju (ako možeš), podigni sve što imaš i kupi zlato. To je to.
8-)
talić
Posts: 1559
Joined: 03/11/2010 17:52

#5 Re: štednja u euro

Post by talić »

panika je najgora stvar jer se u panici čine najgori potezi. Čak i u onakvoj Jugoslaviji koja se raspadala si za jugodinare dobio BH dinare. Kakva god valuta bila dobit ćeš vrijednost približnu toj koju imaš (ako uopšte do toga dođe). Ja ne bih savjetovao kupovinu zlata koje je precjenjeno ali kupovinu dionica ovih koji se trenutno prodaju po izuzetno povoljim cijenama ( BH telekom, Cementara Kakanj, Elektroprivreda, Bosnalijek,..)to u svakom slučaju. Ako baš ne možeš spavati od brige onda uradi konverziju u norveške krone jer je to s obzirom na stabilnost Norveške, njene rezerve nafte vjerovatno uz CH franak najsigurnija valuta.
User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#6 Re: štednja u euro

Post by Control panel »

KM je vezan za euro.
User avatar
Ricken
Posts: 6037
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#7 Re: štednja u euro

Post by Ricken »

Pridružio bih se savjetima kolege Talića izuzev u dijelu dionica. Jer vrlo malo toga vrijedi na našoj berzi ako pukne euro, a pogotovo s obzirom na bogat promet na domaćim berzama i moguću likvidnost istih vrijednosnica.
zemo_online
Posts: 3497
Joined: 13/05/2007 12:00

#8 Re: štednja u euro

Post by zemo_online »

euro tesko da ce propast, iz razloga sto bi to mnogo vise kostalo clanice euro-zone nego akcija spasavanja eura.
zato ce se napraviti sve da se euro spasi.
User avatar
Ricken
Posts: 6037
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#9 Re: štednja u euro

Post by Ricken »

test01 wrote:euro tesko da ce propast, iz razloga sto bi to mnogo vise kostalo clanice euro-zone nego akcija spasavanja eura.
zato ce se napraviti sve da se euro spasi.
Nisam siguran, a Euro može opstat samo zahvaljujući Njemačkoj, pitanje je koliko je to njima u interesu srednjeročno.
talić
Posts: 1559
Joined: 03/11/2010 17:52

#10 Re: štednja u euro

Post by talić »

izvoz Njemačke u prošloj godini je iznosio 1600 milijardi eura. Njemačka ima daleko najviše koristi od zajedničke valute. Trenutno se jedino Njemačka protivi većem angažmanu europske centralne banke koja bi mogla "Uskočiti u spašavanje" posrnulih zemalja na način na koji to radi FED u Americi, posudbom jeftinog kapitala, kupovinom obveznica zemalja koje su u krizi uz nisku kamatu. Njemačka bi i pare i jare ali morat će popustiti jer trenutne kamate koje plaćaju Italija, Španija, Portugal, Slovenija, Belgija,...na obveznice su nešto ispod 7% što je pogubno visoko.
User avatar
ljiljan89
Posts: 302
Joined: 30/09/2011 01:14

#11 Re: štednja u euro

Post by ljiljan89 »

talić wrote:izvoz Njemačke u prošloj godini je iznosio 1600 milijardi eura. Njemačka ima daleko najviše koristi od zajedničke valute. Trenutno se jedino Njemačka protivi većem angažmanu europske centralne banke koja bi mogla "Uskočiti u spašavanje" posrnulih zemalja na način na koji to radi FED u Americi, posudbom jeftinog kapitala, kupovinom obveznica zemalja koje su u krizi uz nisku kamatu. Njemačka bi i pare i jare ali morat će popustiti jer trenutne kamate koje plaćaju Italija, Španija, Portugal, Slovenija, Belgija,...na obveznice su nešto ispod 7% što je pogubno visoko.

sta pricas? dodick placa po 8-9 i 10 pa nikom nista :lol:
glockov kolac
Posts: 1414
Joined: 30/04/2011 15:53

#12 Re: štednja u euro

Post by glockov kolac »

S obzirom da sam laik žešći, ta mislite o konverziji EUR-a u švicarske franke? KOliko je fanak stabilan u ovom trenutku?
User avatar
butterfly_01
Posts: 548
Joined: 13/02/2011 23:18

#13 Re: štednja u euro

Post by butterfly_01 »

sta ce biti s kreditima koji su vezani za euro?
User avatar
JohnnyS.
Posts: 440
Joined: 22/04/2011 19:12
Location: Meni ne treba google, moja zena zna sve!

#14 Re: štednja u euro

Post by JohnnyS. »

butterfly_01 wrote:sta ce biti s kreditima koji su vezani za euro?
postat ce bespovratni :D
drastic
Posts: 1355
Joined: 05/06/2010 00:52

#15 Re: štednja u euro

Post by drastic »

edozenica wrote:imam oročenu štednju u eurima.šta ako euro propadne gubim sve ili banka mora moju štednju pretvoriti u kM po kursu 1,95583??
proguglaj malo pa vidi koliko su velike korporacije povukle kesha iz evropskih banaka.
User avatar
karanana
Posts: 47251
Joined: 26/02/2004 00:00

#16 Re: štednja u euro

Post by karanana »

sta znaci ovo "euro propadne"?
sta znaci propast eura? jeli to znaci da ako danas imam 100 eura i euro propadne preko noci, sutra nemam nista?
ili to jednostavno znaci euro se gasi i sve novcanice eura se prebacuju u nove-stare valute marka, franak, pesete, drahme, tolari......
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#17 Re: štednja u euro

Post by atko »

znaci mnogo panike, lova u mutnom i oscilacija ... ko ima kesha ima ko nema nema ... s tim da bi neke banke mogle biti nelikvidne ...

situacija definitivno nije apokalipticna koliko se napumpava ... al panika odradjuje svoj poso nadprosjecno ... :roll:
User avatar
Truba
Posts: 81742
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#18 Re: štednja u euro

Post by Truba »

opet ponavljam

dezinformacije i širenje panike proglasiti krivičnim djelom i slati ljude u ćuzu

ekonomija mnogo ovisi o stanju duha kod ljudi
kad su optimistični biće potrošnje i investicija

kad se širi panika svi nešto čekaju i sve propada


euro može propasti ali niko ništa neće izgubiti... pa nisu nijemci ludi...

10 eura će postati 19.50 DM

i zdravo ba panika
User avatar
Edinz
Posts: 375
Joined: 03/11/2008 15:03

#19 Re: štednja u euro

Post by Edinz »

Black swan wrote:opet ponavljam

dezinformacije i širenje panike proglasiti krivičnim djelom i slati ljude u ćuzu

ekonomija mnogo ovisi o stanju duha kod ljudi
kad su optimistični biće potrošnje i investicija

kad se širi panika svi nešto čekaju i sve propada


euro može propasti ali niko ništa neće izgubiti... pa nisu nijemci ludi...

10 eura će postati 19.50 DM

i zdravo ba panika
Pa normalno, da je pad eura bukvalan poslijedice bi bile nesagledive, u najmanju ruku anarhija i ratovi a naravno da toga nece doci
talić
Posts: 1559
Joined: 03/11/2010 17:52

#20 Re: štednja u euro

Post by talić »

karanana wrote:sta znaci ovo "euro propadne"?
sta znaci propast eura? jeli to znaci da ako danas imam 100 eura i euro propadne preko noci, sutra nemam nista?
ili to jednostavno znaci euro se gasi i sve novcanice eura se prebacuju u nove-stare valute marka, franak, pesete, drahme, tolari......
u najgorem slučaju bi se moglo desiti da se donese odluka da od npr. 01.01.2013. svaka od članica vraća svoju valutu i da se zamjena eura za nove valute može izvršiti do npr. 01.01.2014. god. U tom slučaju bi naša centralna banka donijela odluku da se konvertibilna marka veže za DM a onda svi koji imaju eura izvršili konverziju u željenu valutu (najvjerovatnije DM). Ma ništa strašno za onog ko ima bilo kakvih šuškavih, mnogo je veći problem ako se nema šta zamjeniti. :-)
Trebam te
Posts: 2006
Joined: 26/10/2010 13:53

#21 Re: štednja u euro

Post by Trebam te »

Nije da i nije losa, poskupljenja ce biti dok se ne namiri dug, opast ce zivotni standard, a das e covejk osigura najbolje je investirati u nesto poput kupiti komad zemlje, :dance:
User avatar
Truba
Posts: 81742
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#22 Re: štednja u euro

Post by Truba »

amerikanci i britanci opet vode specijalni rat protiv europljana

nakon što njihovi "bezvrjedni papirići" :D u vidu funti i dolara gube valutni rat protiv eura franka i jena
oni koriste najbolju moguću taktiku... ZAPLAŠI neprijatelja nek se okrene dolaru i funti umjesto euru...

britanci imaju najviše imaginarnih proizvoda dok amerikanci nešto i rade osim što ratuju
ne može se više štampati i ratovati... mora se i raditi... a sve ode u istočnu europu i aziju...


ne bojim se dok smo s nijemcima...
Trebam te
Posts: 2006
Joined: 26/10/2010 13:53

#23 Re: štednja u euro

Post by Trebam te »

JohnnyS. wrote:
butterfly_01 wrote:sta ce biti s kreditima koji su vezani za euro?
postat ce bespovratni :D
:lol: :lol: Sto je babi milo u snu joj se snilo :D
Trebam te
Posts: 2006
Joined: 26/10/2010 13:53

#24 Re: štednja u euro

Post by Trebam te »

Black swan wrote:amerikanci i britanci opet vode specijalni rat protiv europljana

nakon što njihovi "bezvrjedni papirići" :D u vidu funti i dolara gube valutni rat protiv eura franka i jena
oni koriste najbolju moguću taktiku... ZAPLAŠI neprijatelja nek se okrene dolaru i funti umjesto euru...

britanci imaju najviše imaginarnih proizvoda dok amerikanci nešto i rade osim što ratuju
ne može se više štampati i ratovati... mora se i raditi... a sve ode u istočnu europu i aziju...


ne bojim se dok smo s nijemcima...

Izvini Black Swan mislim da nisi u pravu, mislim da su britanci u velikoj prednosti u odnosu na Evropu...kako god oni vrte i menadzuju lovu, sve berze i svakodnevno poslovno zatvaranje oko 70% evropskih komapnija ide preko engleske berze...

Davno su oni sarafali, :dance:
User avatar
A_I_
Posts: 1211
Joined: 27/01/2003 00:00
Location: Dovlići
Contact:

#25 Re: štednja u euro

Post by A_I_ »

Black swan wrote:amerikanci i britanci opet vode specijalni rat protiv europljana

nakon što njihovi "bezvrjedni papirići" :D u vidu funti i dolara gube valutni rat protiv eura franka i jena
oni koriste najbolju moguću taktiku... ZAPLAŠI neprijatelja nek se okrene dolaru i funti umjesto euru...

britanci imaju najviše imaginarnih proizvoda dok amerikanci nešto i rade osim što ratuju
ne može se više štampati i ratovati... mora se i raditi... a sve ode u istočnu europu i aziju...


ne bojim se dok smo s nijemcima...

I meni se cini.

Vise je nego ocito da kad god amerima zagusti u smislu povjerenja u $ i njihove banke, prebacuju lopticu na EU kojekakvim shupljak izjavama i 'upozorenjima' u vezi Eura i Grcke :-)

A Nikad da spomenu kako su upravo njihovi Goldmani, Lehmani, Berclaysi itd. odgovorni za unistavanje Islanda, Grcke, Spanije, Italije, Irske...
Post Reply