Stednja, savjeti (nebankarska)

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#26 Re: Stednja, savjeti (nebankarska)

Post by channel10 »

SSemir wrote:
geralt wrote:
SSemir wrote:Uzmes pare od banke, kupis auto od tih para od banke, vratis kredit ostane ti auto viska.
Onu ustedjevinu si u mesjuvremenu investirao.
Rezultat: ustedjevina plus zarada od ustedjevine plus auto.
Bez kredita imas auto, nemas ustedjevine, nemas zarade od ustedjevine.
Gledaj na kredit kao na investiciju ;-)
U racunici ti fale dvije krupne stavke:

- kamata koju ces platiti banci;
- nova ustedjevina koju mozes steci u vremenu u kojem bi inace vracao kredit banci
Naravno da ima kamata, ali i sa troskom kamate ti ostane vrijednost auta. 15 000 kredit plus kamata. Poslije 3 godine ti to auto vrijedi idalje 5 000.
Dok stedis, opet ti treba auto jbg..
Ne fale dvije, nego ih fali dosta vise. Nigdje konkretnih podataka, od tačne visine plate, koliko je išlo dotad na stranu, kolika je rata kredita, kolika je ukupna kamata....

Razumijem dati 50 posto ustedjevine, a ostalo kredit, ali sve iz kredita, to ne ide jer su tu svašta nešto mijenja i nije kao sto je bilo.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#27 Re: Stednja, savjeti (nebankarska)

Post by S4mpion »

Za početak, ne izdvajaš neke veće cifre, već fino uzmeš neku teglu, dobro je zapečatiš i u nju, bez nekog posebnog plana, ubacuješ neku siću(da ne kažem feninge) koja ti se zatekne u novčaniku, a koju nećeš doživljavat' kao udar na budžet. Puno je lakše odreći se danas 2-3 marke, nego 100KM odmah u početku mjeseca.

Kupovina x stvari na rate je ubistvo, jer se čini kao da se neće osjetit', a zapravo zakla-ništa, što mi nije prijeko potrebno, ne kupujem na rate, ili imam pare za to ili nemam, pogotovo kad se radi o mobitelima.

Planirani veliki troškovi, koji nisu hitni, kao što je kupovina TV-a, mobitela i sl. se ostavljaju za kraj mjeseca(za visoke datume), kad si svjestan kako stojiš, a i ako se zavališ, ide plata za koji dan, što je puno bolje nego da se zavališ, a plata ti tek za mjesec, pa se moraš zaduživat' i past' travu da preživiš.

Kupovinu namirnica obavezno obavljati u tržnim centrima i to možda 2-3 puta mjesečno, ići svaki dan nanovo u lokalnu prodavnicu je bacanje para.
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#28 Re: Stednja, savjeti (nebankarska)

Post by zijancer »

napravi se mali predmjer i predračun :P baziran na pažljivom razgledanju režija iz predhodnih par mjeseci
tu se vidi gdje je moguće pripaziti, a fiksne režije ostaju kako ostaju
a za hranu napraviti pažljiv plan kombinacije namirnica (inspiracija je knjiga Hotel by Arthur Hailey :P ...kad, negdje pred kraj priče, mladi pomoćnik u kuhinji od raspoloživih namirnica sastavi puno bolji meni od dotadašnjeg)
to je osnova :-D ove dvije stavke su uvijek tu negdje, vrlo malo variraju, a onda ih naučiš da variraju u skladu s čika jorganom :P

tako i džeparac :-D
i kreneš polako, početak uštede je uspjeti ne posuđivati od narednog mjeseca :skoljka:
User avatar
Rockefeller
Posts: 7299
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#29 Re: Stednja, savjeti (nebankarska)

Post by Rockefeller »

Zena i ja idemodva puta mjesecno u kupovinu namirnica. 400€ mjesecno smo odvojili za ovaj mjesec. Kupili smo sve sto nam treba osim mesa i povrca/voca. To se dnevno kupuje ili svaka dva dana. Za sad je super jer se napravio plan. Nije tesko. Disciplina je vazna.

Isto tako licno ne trosim vise pare na gluposti. Samo se treba organizovati.

Samo jedan primjer sto se hrane tice.
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#30 Re: Stednja, savjeti (nebankarska)

Post by iceman ze »

Planiram za 3 mjeseca imati mogucnost mjesecne stednje oko 300 km. S obzirom da trenutno cistim izdatke oko registracije, zimskih guma itd. Opet zahvaljujuci kucnom porodicnom budzetiranju koji moze pokriti nase izdatke za hranu, rezije, vrtic..itd.
User avatar
Pujdo12
Posts: 217
Joined: 11/08/2018 21:10

#31 Re: Stednja, savjeti (nebankarska)

Post by Pujdo12 »

Pozdrav prije svega!

Ovako radimo ja i moja supruga: 1. Ako si zaposlen i izdržavas nekoga užeg člana porodice, provjeri jesu li ti na poreznoj kartici. Čini mi se da sad moras sam to u Pu.
2. Opet porez, ako ti je supruznik bio na birou imas pravo na povrat poreza na osnovu supruznika za period nezaposlenosti (apsurd je da nemas pravo na povrat poreza na dijete ako si propustio da ga stavis na poreznu karticu, iz nekog razloga niko nece da ti kaze, čim dobiješ dijete odmah ga stavi na poreznu) na godišnjem nivou skupi se par 100,00
3. Ako si u mogućnosti, koristi električne potrošaće u periodu jeftine tarife, 50% ušteda samo na struju
4. Pored tekučeg računa napravi i štedni, te trajnim nalogom definiši iznos svaki mj. Prebacivanje iznosa na štedni, moras tačno definisati koliko češ prebacivati mjesečno i taj dio se ne dira. Ovo je jako bitno, prvo psihološki, automatski ne razmišljaš o tome, koristiš samo tekući. Stvar je u navici, nakon nekog vremena ti je teško zamisliti život bez ušteđevine. Mi smo odredili skupiti iznos da možemo živjeti godinu bez posla, skromno naravno, iz nekog čudnog psihološkog razloga skupili smo i mnogo više, što je najsmješnije ništa nismo uskratili, idemo na more, kupujemo šta nam se svidi ali oprezno naravno, izlazimo....
5. Stvari koje nekad poželiš kupiti, a nisu ti nužno neophodne odmah, ne moraš se odricati ali odgodi kupovinu za tri dana, često se desi da se predomisliš i sutra gledaš drugačije na taj Tablet.......itd.
6. Ako možeš odgodi za slijedeću platu

Imao bih još, ali mislim da su sitnice
User avatar
perfect_guy
Posts: 6509
Joined: 18/04/2008 23:08
Location: Anfield road
Contact:

#32 Re: Stednja, savjeti (nebankarska)

Post by perfect_guy »

kakve su recimo opcije u osiguravajućim kućama?
sedma_7
Posts: 716
Joined: 03/04/2007 18:24

#33 Re: Stednja, savjeti (nebankarska)

Post by sedma_7 »

zudda wrote:
SSemir wrote:Uzmes pare od banke, kupis auto od tih para od banke, vratis kredit ostane ti auto viska.
Onu ustedjevinu si u mesjuvremenu investirao.
Rezultat: ustedjevina plus zarada od ustedjevine plus auto.
Bez kredita imas auto, nemas ustedjevine, nemas zarade od ustedjevine.
Gledaj na kredit kao na investiciju ;-)
Znaci isti sam.
Nikad mi plata nije docekala kraj mjeseca i onda sam skontao da dignem kredit i kupim luksuzno auto. Isto ko prije nmg sastaviti mjesec ali makar imam dobro auto :D.
:-D :-D :thumbup: :lol:
zrakomlat
Posts: 10240
Joined: 23/09/2012 17:22

#34 Re: Stednja, savjeti (nebankarska)

Post by zrakomlat »

Boemica wrote:Ja imam dobar sistem, ali trebam i dosta samokontrole :D
o čemE se radi? doduše, svaki je dobar kad imaš samokontrole, al de otkrij svoj, da vidim jel primjenjiv :D
zudda
Posts: 41
Joined: 05/02/2011 12:10

#35 Re: Stednja, savjeti (nebankarska)

Post by zudda »

sedma_7 wrote:
zudda wrote:
SSemir wrote:Uzmes pare od banke, kupis auto od tih para od banke, vratis kredit ostane ti auto viska.
Onu ustedjevinu si u mesjuvremenu investirao.
Rezultat: ustedjevina plus zarada od ustedjevine plus auto.
Bez kredita imas auto, nemas ustedjevine, nemas zarade od ustedjevine.
Gledaj na kredit kao na investiciju ;-)
Znaci isti sam.
Nikad mi plata nije docekala kraj mjeseca i onda sam skontao da dignem kredit i kupim luksuzno auto. Isto ko prije nmg sastaviti mjesec ali makar imam dobro auto :D.
:-D :-D :thumbup: :lol:
Jel se ti to meni nabacujes? :P :P :P
sedma_7
Posts: 716
Joined: 03/04/2007 18:24

#36 Re: Stednja, savjeti (nebankarska)

Post by sedma_7 »

zudda wrote: Jel se ti to meni nabacujes? :P :P :P
NAravno :skoljka:
User avatar
W0rM
Posts: 2347
Joined: 26/11/2011 13:49
Location: Jedna Jedina
Grijem se na: sunčevu energiju
Vozim: se po mahali

#37 Re: Stednja, savjeti (nebankarska)

Post by W0rM »

Nacini na koje sam ja stedio:
- Dok sam radio posao s manjom platom, ostavljao sam mjesecno po 20-30KM, 50 KM max. jer sam imao neke dugove da vratim ali zelio sam imam i za ne daj Boze situacija.
- Kad sam se rijesio dugova nekako istovremeno sam hvala Bogu nasao bolji posao, gdje sam mogao ostavljati veci iznos na racnunu, sto sam i radio jer navika se osladi, drago ti je vidjeti da nesto postizes iz mjeseca u mjesec, tako da sam time dobio neku samokontrolu.
Tacno sam znao koliko sedmicno smijem izaci na kafu, sta i kad mogu sebi priustiti.
- Gledao sam da ne kupujem stvari koje mi ne trebaju. Htio sam da kupim auto, ali onda shvatim da bi mi to bio ogroman trosak koji bi me dodatno opteretio, te sam tako odlucio da ga ne kupim, jer mi nije bio nuzno potreban.
- Neko spomenu da ne treba kupovati na rate i slazem se s tim. Gotovinom obicno dobijas popust, u nekim slucajevima se cak mozes i cijenkat, jer cash danas nema bas svako, te ces time ostvariti dodatnu pogodnost.
User avatar
azurna_obala
Posts: 5597
Joined: 06/11/2010 03:22
Location: Tamo gdje nebo ljubi more

#38 Re: Stednja, savjeti (nebankarska)

Post by azurna_obala »

Pujdo12 wrote:Pozdrav prije svega!

Ovako radimo ja i moja supruga: 1. Ako si zaposlen i izdržavas nekoga užeg člana porodice, provjeri jesu li ti na poreznoj kartici. Čini mi se da sad moras sam to u Pu.
2. Opet porez, ako ti je supruznik bio na birou imas pravo na povrat poreza na osnovu supruznika za period nezaposlenosti (apsurd je da nemas pravo na povrat poreza na dijete ako si propustio da ga stavis na poreznu karticu, iz nekog razloga niko nece da ti kaze, čim dobiješ dijete odmah ga stavi na poreznu) na godišnjem nivou skupi se par 100,00
3. Ako si u mogućnosti, koristi električne potrošaće u periodu jeftine tarife, 50% ušteda samo na struju
4. Pored tekučeg računa napravi i štedni, te trajnim nalogom definiši iznos svaki mj. Prebacivanje iznosa na štedni, moras tačno definisati koliko češ prebacivati mjesečno i taj dio se ne dira. Ovo je jako bitno, prvo psihološki, automatski ne razmišljaš o tome, koristiš samo tekući. Stvar je u navici, nakon nekog vremena ti je teško zamisliti život bez ušteđevine. Mi smo odredili skupiti iznos da možemo živjeti godinu bez posla, skromno naravno, iz nekog čudnog psihološkog razloga skupili smo i mnogo više, što je najsmješnije ništa nismo uskratili, idemo na more, kupujemo šta nam se svidi ali oprezno naravno, izlazimo....
5. Stvari koje nekad poželiš kupiti, a nisu ti nužno neophodne odmah, ne moraš se odricati ali odgodi kupovinu za tri dana, često se desi da se predomisliš i sutra gledaš drugačije na taj Tablet.......itd.
6. Ako možeš odgodi za slijedeću platu

Imao bih još, ali mislim da su sitnice

Stavka 2.
Nas malac je na poreznoj kartici od muža, prijavili ga kad se rodio. Kako da provjerimo da li se to šta skupilo, ne znam kako ide ta sva procedura?
Puf
Posts: 917
Joined: 07/02/2008 00:34

#39 Re: Stednja, savjeti (nebankarska)

Post by Puf »

azurna_obala wrote:
Pujdo12 wrote:Pozdrav prije svega!

Ovako radimo ja i moja supruga: 1. Ako si zaposlen i izdržavas nekoga užeg člana porodice, provjeri jesu li ti na poreznoj kartici. Čini mi se da sad moras sam to u Pu.
2. Opet porez, ako ti je supruznik bio na birou imas pravo na povrat poreza na osnovu supruznika za period nezaposlenosti (apsurd je da nemas pravo na povrat poreza na dijete ako si propustio da ga stavis na poreznu karticu, iz nekog razloga niko nece da ti kaze, čim dobiješ dijete odmah ga stavi na poreznu) na godišnjem nivou skupi se par 100,00
3. Ako si u mogućnosti, koristi električne potrošaće u periodu jeftine tarife, 50% ušteda samo na struju
4. Pored tekučeg računa napravi i štedni, te trajnim nalogom definiši iznos svaki mj. Prebacivanje iznosa na štedni, moras tačno definisati koliko češ prebacivati mjesečno i taj dio se ne dira. Ovo je jako bitno, prvo psihološki, automatski ne razmišljaš o tome, koristiš samo tekući. Stvar je u navici, nakon nekog vremena ti je teško zamisliti život bez ušteđevine. Mi smo odredili skupiti iznos da možemo živjeti godinu bez posla, skromno naravno, iz nekog čudnog psihološkog razloga skupili smo i mnogo više, što je najsmješnije ništa nismo uskratili, idemo na more, kupujemo šta nam se svidi ali oprezno naravno, izlazimo....
5. Stvari koje nekad poželiš kupiti, a nisu ti nužno neophodne odmah, ne moraš se odricati ali odgodi kupovinu za tri dana, često se desi da se predomisliš i sutra gledaš drugačije na taj Tablet.......itd.
6. Ako možeš odgodi za slijedeću platu

Imao bih još, ali mislim da su sitnice

Stavka 2.
Nas malac je na poreznoj kartici od muža, prijavili ga kad se rodio. Kako da provjerimo da li se to šta skupilo, ne znam kako ide ta sva procedura?
Imas skupljeno koliko si skupio/skupila/skupili. Po prirodi tvog pitanja imam osjecaj da ocekujes da je drzava nesto skupila para samo zato sto je prijavljen na oca??

Ispravi me ako sam nesto pogresno shvatio.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#40 Re: Stednja, savjeti (nebankarska)

Post by ExNihilo »

Skupilo se ako ste onaj dio poreznog oslobođenja po osnovu djeteta štekali. :D :D :D
User avatar
azurna_obala
Posts: 5597
Joined: 06/11/2010 03:22
Location: Tamo gdje nebo ljubi more

#41 Re: Stednja, savjeti (nebankarska)

Post by azurna_obala »

Puf wrote:
azurna_obala wrote:
Pujdo12 wrote:Pozdrav prije svega!

Ovako radimo ja i moja supruga: 1. Ako si zaposlen i izdržavas nekoga užeg člana porodice, provjeri jesu li ti na poreznoj kartici. Čini mi se da sad moras sam to u Pu.
2. Opet porez, ako ti je supruznik bio na birou imas pravo na povrat poreza na osnovu supruznika za period nezaposlenosti (apsurd je da nemas pravo na povrat poreza na dijete ako si propustio da ga stavis na poreznu karticu, iz nekog razloga niko nece da ti kaze, čim dobiješ dijete odmah ga stavi na poreznu) na godišnjem nivou skupi se par 100,00
3. Ako si u mogućnosti, koristi električne potrošaće u periodu jeftine tarife, 50% ušteda samo na struju
4. Pored tekučeg računa napravi i štedni, te trajnim nalogom definiši iznos svaki mj. Prebacivanje iznosa na štedni, moras tačno definisati koliko češ prebacivati mjesečno i taj dio se ne dira. Ovo je jako bitno, prvo psihološki, automatski ne razmišljaš o tome, koristiš samo tekući. Stvar je u navici, nakon nekog vremena ti je teško zamisliti život bez ušteđevine. Mi smo odredili skupiti iznos da možemo živjeti godinu bez posla, skromno naravno, iz nekog čudnog psihološkog razloga skupili smo i mnogo više, što je najsmješnije ništa nismo uskratili, idemo na more, kupujemo šta nam se svidi ali oprezno naravno, izlazimo....
5. Stvari koje nekad poželiš kupiti, a nisu ti nužno neophodne odmah, ne moraš se odricati ali odgodi kupovinu za tri dana, često se desi da se predomisliš i sutra gledaš drugačije na taj Tablet.......itd.
6. Ako možeš odgodi za slijedeću platu

Imao bih još, ali mislim da su sitnice

Stavka 2.
Nas malac je na poreznoj kartici od muža, prijavili ga kad se rodio. Kako da provjerimo da li se to šta skupilo, ne znam kako ide ta sva procedura?
Imas skupljeno koliko si skupio/skupila/skupili. Po prirodi tvog pitanja imam osjecaj da ocekujes da je drzava nesto skupila para samo zato sto je prijavljen na oca??

Ispravi me ako sam nesto pogresno shvatio.

Pitanje je, kako da znam da imamo pravo na to nešto preko porezne kartice i kako?
Nema veze što je na oca prijavljen, zar ima veze preko koga je???

Možda se ja nisam izrazila najjasnije, ne kontam se u ove procedure.
Puf
Posts: 917
Joined: 07/02/2008 00:34

#42 Re: Stednja, savjeti (nebankarska)

Post by Puf »

azurna_obala wrote: Pitanje je, kako da znam da imamo pravo na to nešto preko porezne kartice i kako?
Nema veze što je na oca prijavljen, zar ima veze preko koga je???

Možda se ja nisam izrazila najjasnije, ne kontam se u ove procedure.
Ne konta tebe niko sta pitas. Ako zivis u BIH, nemas NISTA, osim onog sto si ustekao u banci ili u jorgan ili u jastuk (kako ko preferira). Kraj.Ende.Fin.Over.
Matris
Posts: 336
Joined: 05/08/2018 11:27

#43 Re: Stednja, savjeti (nebankarska)

Post by Matris »

Kazu ljudi da se stednja ne isplati. Ali da li ste znali da kad bi dnevno ostavljali samo po 5KM i godisnjom stednom stopom od 3% da bi za 300 godina bili milioner.
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#44 Re: Stednja, savjeti (nebankarska)

Post by iceman ze »

Moj sistem:
1.platim rezije i odvojim za hranu, nakon toga su moji troskovi racun mob., gorivo itd.
2.ostatak dijelim na 4 koverte do sljedece plate.
3.peta koverta je stednja i neplanirani troskovi.
- Sve sto uspijem ustediti u toku sedmice prebacujem na stednju.
- Na rezimu sam vec treci mjesec i lijepo je kad se ne mora u minus.
- neko je predlozio da za kraj mjeseca ostavim ako nesto planiram kupovati - super ideja jer tokom mjeseca imas sumu koju mozes interventno potrositi za nesto hitno itd.
- planiram budzet za naredni mjesec da bi izbjegao neplansko trosenje.

Sretno u nebankarskim stednjama.... :thumbup:
Post Reply