STEDNJA - orocenje novca- koja banka???

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Alive
Posts: 386
Joined: 12/04/2010 15:05

#1 STEDNJA - orocenje novca- koja banka???

Post by Alive »

Pozdrav svima

Imam neke ustedjevine i htio bih to orociti na neki period ne manji od 3 godine s tim da imam mogucnost da recimo svaki mjesec uplacujem jos novca na racun (otvoreno orocena stednja).
Gledao sam malo po net-u i recimo u ovih "velikih" banaka kamatna stopa je dosta niska od 3-4% dok je kod ovih "malih" malih banaka kamatna stopa od 5,20 do 5,85%. Koja su vasa iskustva, gdje otvoriti...?
Sta u slucaju da banka propadne koliko ti novca isplacuju? ( procitah do 35 hiljada KM, sad jeli to bas tako??? )
Takodje ova kamatna stopa jeli se ona mijenja ili je recimo za vrijeme trajanja orocenja ista?
Dajte mi par savjeta gdje orociti ovaj novac. Gledao sam recimo ovu Bobar banku i Novu banku imaju dobre uslove... ima li neko iskustva?
Alive
Posts: 386
Joined: 12/04/2010 15:05

#2 Re: STEDNJA - orocenje novca- koja banka???

Post by Alive »

Bas nema niko da odgovori? :(
zemo_online
Posts: 3497
Joined: 13/05/2007 12:00

#3 Re: STEDNJA - orocenje novca- koja banka???

Post by zemo_online »

ne sekiraj se zemo ,ja cu da ti objasnim.
zemo_online
Posts: 3497
Joined: 13/05/2007 12:00

#4 Re: STEDNJA - orocenje novca- koja banka???

Post by zemo_online »

veca banka manji rizik i obratno. treba da znas i kolko drzava garantuje u slucaju propasti banke.
to je prvo.
zemo_online
Posts: 3497
Joined: 13/05/2007 12:00

#5 Re: STEDNJA - orocenje novca- koja banka???

Post by zemo_online »

imas valjda na net-u sve info o kamatama i stednji.
inace su kamate na stednju znatno pale i ako dobijes vise od inflacije ,dobro je.
znaci ,ako je kamata 6% ,a inflacija 4% ,ti si profitirao samo 2%.
User avatar
mavcs
Posts: 288
Joined: 06/03/2007 13:33
Location: Sa

#6 Re: STEDNJA - orocenje novca- koja banka???

Post by mavcs »

profit od kamate :roll: tuga... :(
bumboo
Posts: 269
Joined: 15/01/2010 23:47

#7 Re: STEDNJA - orocenje novca- koja banka???

Post by bumboo »

Ima takva opcija u Fima Banci, sad se zove ja mislim Moja banka, oročenje na 12, 24 ili 36 mjeseci s tim da možeš dodavati koliko hoćeš uplata, a možeš i podizati novac s tim da ostane min.iznos od 50 KM na računu. Kamata je malo manja nego kod klasičnog ugovora o oročenju, ne znam tačno stope, pa provjeri u njihovim poslovnicama. Dobre kamate na oročenje ima i Pro Credit banka. Uglavnom, kao što je već rečeno - manja banka, veće kamate.
enx
Posts: 352
Joined: 01/02/2010 18:02

#8 Re: STEDNJA - orocenje novca- koja banka???

Post by enx »

U domacu banku!!!
Ili kupi dionice BH telecom, garantovana isplata tromjesečno, a uvijek ih možeš prodati po toj cijeni.
User avatar
dottore
Posts: 1349
Joined: 06/02/2008 18:18
Location: Canton SA

#9 Re: STEDNJA - orocenje novca- koja banka???

Post by dottore »

enx wrote:U domacu banku!!!
Ili kupi dionice BH telecom, garantovana isplata tromjesečno, a uvijek ih možeš prodati po toj cijeni.
zasto u domacu?
propadne za 1 sekundu, i nikom nista... :mrgreen:
talić
Posts: 1559
Joined: 03/11/2010 17:52

#10 Re: STEDNJA - orocenje novca- koja banka???

Post by talić »

šteta je novac držati na banci ako si siguran da ti ne treba tri godine..... U naradne tri godine možeš dobiti kamate cca 12% a inflacija će biti 10 do 15% . Ne znam o kojem se iznosu radi ali oroči nešto sa mogućnošću raskida ugovora a veći dio uloži u dionice. Npr. Cementara Kakanj, BH Telekom, IKB Zenica, Elektroprivreda,.. Osim što će biti dividende (bar kod ove prve dvije firme) vrijednost će rasti minimalno 50%.
kone
Posts: 972
Joined: 03/10/2008 18:02

#11 Re: STEDNJA - orocenje novca- koja banka???

Post by kone »

enx wrote:U domacu banku!!!
Ili kupi dionice BH telecom, garantovana isplata tromjesečno, a uvijek ih možeš prodati po toj cijeni.
Cega???KOliko se sjecam,isplata je na godisnjem nivou!
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#12 Re: STEDNJA - orocenje novca- koja banka???

Post by HAVANA »

:cry: Zar bas nemas nista pametnije od orocenja?Zali boze para...
User avatar
Karabaja
Posts: 2157
Joined: 18/04/2004 16:12
Location: Njemačka

#13 Re: STEDNJA - orocenje novca- koja banka???

Post by Karabaja »

uvijek je inflacija veća od kamate na štednju :)
zemo_online
Posts: 3497
Joined: 13/05/2007 12:00

#14 Re: STEDNJA - orocenje novca- koja banka???

Post by zemo_online »

talić wrote:šteta je novac držati na banci ako si siguran da ti ne treba tri godine..... U naradne tri godine možeš dobiti kamate cca 12% a inflacija će biti 10 do 15% . Ne znam o kojem se iznosu radi ali oroči nešto sa mogućnošću raskida ugovora a veći dio uloži u dionice. Npr. Cementara Kakanj, BH Telekom, IKB Zenica, Elektroprivreda,.. Osim što će biti dividende (bar kod ove prve dvije firme) vrijednost će rasti minimalno 50%.



kako znas da ce rast bar 50%?
Alive
Posts: 386
Joined: 12/04/2010 15:05

#15 Re: STEDNJA - orocenje novca- koja banka???

Post by Alive »

I mene zanima to pitanje? Da je tako lagano "zaraditi" na dionicama svako bi to radio. Ogroman je to rizik
enx
Posts: 352
Joined: 01/02/2010 18:02

#16 Re: STEDNJA - orocenje novca- koja banka???

Post by enx »

kone wrote:
enx wrote:U domacu banku!!!
Ili kupi dionice BH telecom, garantovana isplata tromjesečno, a uvijek ih možeš prodati po toj cijeni.
Cega???KOliko se sjecam,isplata je na godisnjem nivou!
Neki isplaćuju tromjesečno, ali evo zadnji provjeren podatak da BH Telecom nije u zadnjih par godina nikako isplaćivao dividendu, ali u svakom slučaju raste im cijena, pa ti tu pare ne mogu propasti.
Bosnalijek npr, ne isplaćuje dividendu ali ti daje na kraju godine dodatne dionice.
Cijene nekih dionica konstantno rastu posljednjih godina.
A domaća banka iz razloga što država garantuje isplatu potraživanja u iznosu od najmanje 5.000,00KM, a u slučaju nekih nepredviđenih okolnosti, možeš ih uganjati sudski. Već smo se jednom opekli na "stranim" bankama.

Rizik od kupovine dionica uvijek postoji, ali i od propadanja banaka. Tako da bih ja uvijek radije u dionice,
Ili nekretnine.
User avatar
mavcs
Posts: 288
Joined: 06/03/2007 13:33
Location: Sa

#17 Re: STEDNJA - orocenje novca- koja banka???

Post by mavcs »

HAVANA wrote::cry: Zar bas nemas nista pametnije od orocenja?Zali boze para...
:thumbup:
ArmandoSA
Posts: 59
Joined: 26/05/2010 13:47

#18 Re: STEDNJA - orocenje novca- koja banka???

Post by ArmandoSA »

enx wrote:
kone wrote:
enx wrote:U domacu banku!!!
Ili kupi dionice BH telecom, garantovana isplata tromjesečno, a uvijek ih možeš prodati po toj cijeni.
Cega???KOliko se sjecam,isplata je na godisnjem nivou!
Neki isplaćuju tromjesečno, ali evo zadnji provjeren podatak da BH Telecom nije u zadnjih par godina nikako isplaćivao dividendu, ali u svakom slučaju raste im cijena, pa ti tu pare ne mogu propasti.
Ne lupaj gluposti sa tvojim provjerenim informacijama. BH Telecom svake godine isplacuje dividendu. Prošle godine je isplaćeno 1,73 KM po dionici
User avatar
drndalo
Posts: 22806
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#19 Re: STEDNJA - orocenje novca- koja banka???

Post by drndalo »

enx wrote:
kone wrote:
enx wrote:U domacu banku!!!
Ili kupi dionice BH telecom, garantovana isplata tromjesečno, a uvijek ih možeš prodati po toj cijeni.
Cega???KOliko se sjecam,isplata je na godisnjem nivou!
Neki isplaćuju tromjesečno, ali evo zadnji provjeren podatak da BH Telecom nije u zadnjih par godina nikako isplaćivao dividendu, ali u svakom slučaju raste im cijena, pa ti tu pare ne mogu propasti.
Bosnalijek npr, ne isplaćuje dividendu ali ti daje na kraju godine dodatne dionice.
Cijene nekih dionica konstantno rastu posljednjih godina.
A domaća banka iz razloga što država garantuje isplatu potraživanja u iznosu od najmanje 5.000,00KM, a u slučaju nekih nepredviđenih okolnosti, možeš ih uganjati sudski. Već smo se jednom opekli na "stranim" bankama.

Rizik od kupovine dionica uvijek postoji, ali i od propadanja banaka. Tako da bih ja uvijek radije u dionice,
Ili nekretnine.
Malo si ti to pomijesao...

BH Telecom je isplacivao dividendu... Svaka banka ovdje je "Domaca" banka, jer je registrovana na BH sudu, i od stranaca ima samo vlasnika, ime, brend... Marketing, mozda... Isplatu potrazivanja koje je baj-d-vej >5000 koje ti spominjes ne garantuje Drzava, nego fond u koji sve banke nesto moraju uplacivati pod kontrolom Cent. Banke...
zemo_online
Posts: 3497
Joined: 13/05/2007 12:00

#20 Re: STEDNJA - orocenje novca- koja banka???

Post by zemo_online »

enx wrote:
kone wrote:
enx wrote:U domacu banku!!!
Ili kupi dionice BH telecom, garantovana isplata tromjesečno, a uvijek ih možeš prodati po toj cijeni.
Cega???KOliko se sjecam,isplata je na godisnjem nivou!
Neki isplaćuju tromjesečno, ali evo zadnji provjeren podatak da BH Telecom nije u zadnjih par godina nikako isplaćivao dividendu, ali u svakom slučaju raste im cijena, pa ti tu pare ne mogu propasti.
Bosnalijek npr, ne isplaćuje dividendu ali ti daje na kraju godine dodatne dionice.
Cijene nekih dionica konstantno rastu posljednjih godina.
A domaća banka iz razloga što država garantuje isplatu potraživanja u iznosu od najmanje 5.000,00KM, a u slučaju nekih nepredviđenih okolnosti, možeš ih uganjati sudski. Već smo se jednom opekli na "stranim" bankama.

Rizik od kupovine dionica uvijek postoji, ali i od propadanja banaka. Tako da bih ja uvijek radije u dionice,
Ili nekretnine.


bh telekom svake godine isplacuje dividendu. tako je i prosle.
ibrik
Posts: 440
Joined: 15/01/2005 12:16

#21 Re: STEDNJA - orocenje novca- koja banka???

Post by ibrik »

Država, odnosno konkretno Agencija za osiguranje depozita BiH, garantuje za sva oročenja do 35.000KM
vade_mecum
Posts: 2300
Joined: 16/08/2009 09:34

#22 Re: STEDNJA - orocenje novca- koja banka???

Post by vade_mecum »

enx wrote:
kone wrote:
enx wrote:U domacu banku!!!
Ili kupi dionice BH telecom, garantovana isplata tromjesečno, a uvijek ih možeš prodati po toj cijeni.
Cega???KOliko se sjecam,isplata je na godisnjem nivou!
Neki isplaćuju tromjesečno, ali evo zadnji provjeren podatak da BH Telecom nije u zadnjih par godina nikako isplaćivao dividendu, ali u svakom slučaju raste im cijena, pa ti tu pare ne mogu propasti.
Bosnalijek npr, ne isplaćuje dividendu ali ti daje na kraju godine dodatne dionice.
Cijene nekih dionica konstantno rastu posljednjih godina.
A domaća banka iz razloga što država garantuje isplatu potraživanja u iznosu od najmanje 5.000,00KM, a u slučaju nekih nepredviđenih okolnosti, možeš ih uganjati sudski. Već smo se jednom opekli na "stranim" bankama.

Rizik od kupovine dionica uvijek postoji, ali i od propadanja banaka. Tako da bih ja uvijek radije u dionice,
Ili nekretnine.
pitanje: ako preduzece emituje ograniceni broj dionica x kako onda moze dati dodatne dionice?
User avatar
drndalo
Posts: 22806
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#23 Re: STEDNJA - orocenje novca- koja banka???

Post by drndalo »

Tako da ako ima profita u toj godini npr. 1.000.000 KM, a sve dotadasnje dionice su nominalne vrijednosti npr. 1 KM, taj milion profita uloze u emisiju povecanjem ukupne dionicke mase firme za milion dionica, vrijednih po tu 1 KM... A te nove dionice podijele starim dionicarima u skladu s njihovim brojem dionica, pa npr. ja dobijem novih 38 komada, pa da umjesto 470 kom. imam 508...

A kompletna masa dionica firme je npr. porasla sa 100.000.000 kom, na 101.000.000 kom...
enx
Posts: 352
Joined: 01/02/2010 18:02

#24 Re: STEDNJA - orocenje novca- koja banka???

Post by enx »

@ ArmandoSA
Ne lupaj gluposti sa tvojim provjerenim informacijama. BH Telecom svake godine isplacuje dividendu. Prošle godine je isplaćeno 1,73 KM po dionici[/quote]

Nema potreba za vrijeđanjem! Ja nikog ovdje ne vrijeđam.
Ali doduše kultura se uči, ne rađamo se s tim! Možda nisi stigao da pročitaš taj dio iz Bontona. Toplo ti preporučujem da i to pročitaš.
Ako si ti dobio prošle godine dividendu onda svaka čast.
Tri mala dioničara koje ja znam nisu! Iz moje porodice!!!!
Last edited by enx on 03/03/2011 14:04, edited 1 time in total.
enx
Posts: 352
Joined: 01/02/2010 18:02

#25 Re: STEDNJA - orocenje novca- koja banka???

Post by enx »

drndalo wrote:
Malo si ti to pomijesao...

BH Telecom je isplacivao dividendu... Svaka banka ovdje je "Domaca" banka, jer je registrovana na BH sudu, i od stranaca ima samo vlasnika, ime, brend... Marketing, mozda... Isplatu potrazivanja koje je baj-d-vej >5000 koje ti spominjes ne garantuje Drzava, nego fond u koji sve banke nesto moraju uplacivati pod kontrolom Cent. Banke...
Sve ok! tih 5.000,00 je bilo "najmanje" s obzirom da ne znam tačan podatak koliko država (CB) garantuje.
A što se tiče BH telecoma, možda je "nekom" isplaćivao dividendu, ali tvrdim da mali dioničari iz moje porodice nisu dobili ništa posljednjih nekoliko godina.
A što se tiče Bosnalijeka, dali su im dionice na kraju godine!
Post Reply