Statut sarajevske raje 1998.g. by FAN-magazin

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Da li ste za promjenu Statuta sa. raje?

Da
11
37%
Ne
2
7%
Ne znam
0
No votes
Da, ali u četvrtak, prvi koji dodje nakon prijema BiH u EU
3
10%
Ja sam u dijaspori
2
7%
Ja sam u entitetu
1
3%
Ja nisam sa. raja
1
3%
Da, al' IMT (Ima'l mene tu)
3
10%
Ko na izborima ne glasa protiv, nije raja
3
10%
Raja, jaja, Paja, udarim te u rimu br.2., pa čepom odozdo
4
13%
 
Total votes: 30

User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#1 Statut sarajevske raje 1998.g. by FAN-magazin

Post by PipiDugaDevetka »

ALČAK - Pravno savjetovalište, Magazin FAN-Prvi bh. magazin za mlade-1998.g. wrote:Poštovani,
Dostavljamo Vam u prilogu prijedlog statuta. Molimo Vas da nam date svoje mišljenje.
S poštovanjem,
Hamo Priglavak, predsjednik nezavisne, suverene, sekularne, jedinstvene i nedjeljive ekspertne grupe imenovane od strane Vijeća Skupštine sarajevske raje.


Statut sarajevske raje
U kojem se regulišu pitanja imovinsko-pravnih odnosa i ujedno sa njima zakona koji regulišu prava, dužnosti i obaveze tri sloja sarajevske raje: Šanera, čupa i šminkera.

član 1.

paragraf 1. Šaner je dužan nositi na sebi široke farmerke ili trenerku sa pijace na Otoci. Nike duks sa obavezno navuĆenom kapuljačom, ''original'' jaknu NBA tima Chikago Bulls kupljenu na štandu poznate firme ''United Colours uf Turkey''. Mora nositi tene firmi Adidas ili Reebok. Boja i dezen se ostavljaju na volju pojedincima.

paragraf 2. Zabranjeno je na odjeći nositi protucrnačke i protujevrejske poruke, zabranjeno je nositi maje koje reklamiraju sredstva za higijenu usta. Zabranjeno je skidati zlatni lanac sa vrata, koji treba braniti i svojim životom u slučaju pljačke ili kakvog drugog operisanja od novca.


član 2.

Šaner ima pravo da bazdi na luk i Čevape, obavezan je da ne pere zube niti da ide kod zubara, glavom se ne treba služiti kao misaonim predmetom već samo kao ubojitim oružjem.

član 3.
Šaner je obavezan da govori šatrovačkim dijalektom sa prizvukom vratničkog narječja i karakterističnim sarajevskim meHkim š.

član 4.
Na ulici je dužan da puši i pljuje, te pikavce baca na trotoar (zeleni :D ). U tramvaju ima pravo da otpušta iz službe golubove pismonoše radi modernizacije poštanske službe, da se kači na tramvaj i mlati reve koje se usude drznuti da ga ometaju zbog takve sitnice kao što je karta.

član 5.
paragraf 1. Šaner ima neopozivo pravo da prema svojim prijateljima čupama bude beskrajno druželjubiv, te da ih dočekuje i rukama i nogama. Ima neosporivo pravo da ih ganja, gaza, šiša i na drugi način ugnjetava fizički mu podređenu vrstu čupa.

paragraf 2. Šaner je dužan da u svakoj situaciji zajebava i spušta nos šminkerima te na taj način omogućuje nesmetan zračni saobraćaj iznad glavnog grada.


član 6.
Obavezan je da u zimskim mjesecima nosi sa sobom lance za snijeg, da bi se zaštitio od povreda ruke pri masiranju čupinih bubrega. U zimsku opremu spada i protupožarni aparat da bi mogao čupu preurediti u Deda Mraza.

član 7.
Obavezan je da sluša narodnjake, preporučuje se ćirilica i domaće zvijezde folk scene kao što su Hikmeta Kajdanka - Hiki i Mahir Podpazušnjak.


Odgovor Alčakovog pravnog savjetnika:

Poštovani gospodine Priglavak,

Vaš Statut je dobra polazna osnova, ali sadrži mnoge nedorečenosti.
Sa ove vremenske distance i tačke motrišta/gledišta, ja @PipiDugaDevetka, mogu samo potvrditi da ovo jeste dobra polazna osnova, ali ne sadrži samo ''mnoge nedorečenosti'', nego sadrži korjenite nedorečenosti. Recimo, fale wehabije, fale entitetlije koje studiraju i rade, šaneri kao da su izumrli i ne voze se više tramvajima, sport zvani kačenje za tramvaje je zaboravljen, šaneri sada nose vatreno i hladno oružje, treniraju bejzbol, utrkuju se bjesnim autima, a i Deda Mraz je nerelevantan na ovom turbulentnom vaktu i zemanu glavnog grada,...itd. ....itd.

Dopunite, preuredite, predložite nešto svoje, a prvih 6. predlagača ulaze u ekspertnu grupu Vijeća Skupštine sarajevske raje koja će donijeti novi Statut, nakon što ja pregledam i odobrim.
Last edited by PipiDugaDevetka on 28/09/2008 17:01, edited 4 times in total.
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#2 Re: Statut sarajevske raje 1998.g. by FAN-magazin

Post by bach »

Mnogi tadašnji šaneri su mala maca za ove današnje kriminalce.

Ja sm išao u jednu školu, po tadašnjim mjerilima problematičnu školu, li niko nije nosio oružje, možda čakijucu, današnji balavci nose rambo noževe i nadmeću se pred curicama, ko ima bolji Gun.

Većina šanera iz 1998, bar onih koja ja znam se smirila, guraju kolica sa dječicom po Vilsonovom, a neki su postali i ono što su prezirali, nosaju odijela i aktovke.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#3 Re: Statut sarajevske raje 1998.g. by FAN-magazin

Post by PipiDugaDevetka »

Pa, @bache,
Došlo je vrijeme da se Statut mijenja. Prevazidjen je ovaj od prije 10 godina. Još onda je genijalno prefrigani pravni savjetnik Alčaka fino rekao da Statut ''sadrži'' mnogo ''nedorečenosti'', biva ničega nema, a sadrži,...Šuplja koju možeš čuti i danas svukuda kada treba ništa ne reći, odnosno, iz šupljeg u prazno preliti.
Prije rata je Mašinska tehnička pjevala:
Od Vardara pa do Triglava, svi se boje nas limara!
Šta danas pjevaju?
drug_komesar
Posts: 113
Joined: 04/04/2007 18:51

#4 Re: Statut sarajevske raje 1998.g. by FAN-magazin

Post by drug_komesar »

da napomenem da se mi cupe osjecamo potpuno marginalizirano
niti jedan saner vise ne obraca panju na nas
a i u slucaju da se to nekada desi koristi se sasvim nemastovitim metodama, ili napada coporativno
User avatar
milivoje
Posts: 2084
Joined: 30/07/2006 11:59
Location: rajvosa, ba

#5 Re: Statut sarajevske raje 1998.g. by FAN-magazin

Post by milivoje »

Eh...stara dobra vremena.
Sjecanja naviru...suza u oku zaigra...ostarilo se. Beli ostarilo
User avatar
fishtrija
Posts: 796
Joined: 13/03/2006 19:16
Location: tamo odakle nisam mak'o...

#6 Re: Statut sarajevske raje 1998.g. by FAN-magazin

Post by fishtrija »

Nismo ti mi za toga više... Još malo i ganjaću gdje jeftinije kakva štapa zbavit rad leđa...
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#7 Re: Statut sarajevske raje 1998.g. by FAN-magazin

Post by PipiDugaDevetka »

Fakat je krajnje vrijeme promijeniti Statut. Toliko toga se promijenilo od 1998.g. da su i neki nazivi grupa i podgrupa tzv. Sarajevske raje izašli iz upotrebe i uporabe.
:D :skoljka:

Molim prebaciti na ''Bez cenzure''
filozofija
Posts: 730
Joined: 19/03/2012 10:46
Location: Ojropa!

#8 Re: Statut sarajevske raje 1998.g. by FAN-magazin

Post by filozofija »

Ovo gadja u bubreg :) Sjecanja fakat naviru. Meni se fakat od kume place :( Rat je malte ne tek bio stao, ali se covjek nije morao bojati kao danas.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#9 Re: Statut sarajevske raje 1998.g. by FAN-magazin

Post by PipiDugaDevetka »

filozofija wrote:Ovo gadja u bubreg :) Sjecanja fakat naviru. Meni se fakat od kume place :( Rat je malte ne tek bio stao, ali se covjek nije morao bojati kao danas.
Valjda će omladina što na njima ostaje svijet predložiti prvo izmjenu naziva grupa i podgrupa tzv. Sarajevske raje, te ostalo.
Sjećam se da je u FAN-u opisano ''Kaćenje za tramvaje'', pa je Hadžo pristigao sa polovnim BMW-om iz Austrije ili neke druge zapadne zemlje, parkirao BMW-a pred Muzeje i zakačio se za tramvaj samo jedan džir da ga želja mine.
:( :D :( ;-)
User avatar
anonimnaosoba
Posts: 2015
Joined: 05/01/2012 00:01
Location: JOSIP KVESIĆ 3 !!!
Contact:

#10 Re: Statut sarajevske raje 1998.g. by FAN-magazin

Post by anonimnaosoba »

mogu li se nositi Nike trenerke ili moraju bit' ove s Otoke ? :lol:
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#12 Re: Statut sarajevske raje 1998.g. by FAN-magazin

Post by PipiDugaDevetka »

anonimnaosoba wrote:mogu li se nositi Nike trenerke ili moraju bit' ove s Otoke ? :lol:
Ma, to bijaše 1998.g., prošlo svršeno vrijeme=aorist.
User avatar
branimir stulic
Posts: 904
Joined: 07/03/2007 16:37
Location: sarajevo

#13 Re: Statut sarajevske raje 1998.g. by FAN-magazin

Post by branimir stulic »

Rodjen sam na Vratniku tako da moram reci da se termin "pikavac" u sarajevu vrlo malo koristi i to od sarajlija koji imaju rodbinu iz Beograda, Nisa, .... U Sarajevu je uglavnom u upotrebi termin "opušak" tako da bi se to moglo ispraviti..
Hmm... i ovo "novac".. bolje je "lova" "pare" "genge"....
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#14 Re: Statut sarajevske raje 1998.g. by FAN-magazin

Post by PipiDugaDevetka »

branimir stulic wrote:Rodjen sam na Vratniku tako da moram reci da se termin "pikavac" u sarajevu vrlo malo koristi i to od sarajlija koji imaju rodbinu iz Beograda, Nisa, .... U Sarajevu je uglavnom u upotrebi termin "opušak" tako da bi se to moglo ispraviti..
Hmm... i ovo "novac".. bolje je "lova" "pare" "genge"....
Mora da ti je supruga sa Bistrika, memli strane? Samo još dojavi jesi li rođen ''Ispod grada'' ili ''Ispod oraha''?

Postavi koncepciju Statuta i tako pomozi omladini da napiše svoj Statut.

Ih, ti si mi neki državni službenik,... :-) :roll: :D
User avatar
Kinaski
Posts: 7579
Joined: 08/05/2011 22:52

#15 Re: Statut sarajevske raje 1998.g. by FAN-magazin

Post by Kinaski »

zanimljiva tema

Sent from my GT-S5570 using Tapatalk 2
User avatar
duspi
Posts: 749
Joined: 17/04/2008 02:11
Location: SA

#16 Re: Statut sarajevske raje 1998.g. by FAN-magazin

Post by duspi »

eh da su nam stari dobri šaneri sad, s njima sam bar znao na kraj izaći (i sačuvati dugu kosu, mada se znalo i fasovat :D) a danas me djece strah hahaha

sve u svemu, osjećam se blago pregažen u vremenu, više ni ne kontam kako ovaj grad funkcioniše, tako da nisam mjerodavan da išta dopunjavam hahah
ma_hajde_jadan
Posts: 16
Joined: 20/07/2012 22:02

#17 Re: Statut sarajevske raje 1998.g. by FAN-magazin

Post by ma_hajde_jadan »

Statut se ni pod razno ne treba mijenjati, vec treba ukinuti ove nove nabrojane vrste i da se vrati na ove tri izvorne. Da ovo bude zakon koji mora da se postuje, a svako istupanje iz jedne od ove tri grupe da se strogo kaznjava :!:
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#18 Re: Statut sarajevske raje 1998.g. by FAN-magazin

Post by PipiDugaDevetka »

ma_hajde_jadan wrote:Statut se ni pod razno ne treba mijenjati, vec treba ukinuti ove nove nabrojane vrste i da se vrati na ove tri izvorne. Da ovo bude zakon koji mora da se postuje, a svako istupanje iz jedne od ove tri grupe da se strogo kaznjava :!:
Gdje su te ''nove nabrojane vrste'', citiraj, pobroj....Ovo je samo ideja da ''nova pismena mladost napiše svoj Statut''?
Eto, ti počni, pa nam reci ko su ti novi?
ma_hajde_jadan
Posts: 16
Joined: 20/07/2012 22:02

#19 Re: Statut sarajevske raje 1998.g. by FAN-magazin

Post by ma_hajde_jadan »

PipiDugaDevetka wrote:
ALČAK - Pravno savjetovalište, Magazin FAN-Prvi bh. magazin za mlade-1998.g. wrote:Poštovani,
Dostavljamo Vam u prilogu prijedlog statuta. Molimo Vas da nam date svoje mišljenje.
S poštovanjem,
Hamo Priglavak, predsjednik nezavisne, suverene, sekularne, jedinstvene i nedjeljive ekspertne grupe imenovane od strane Vijeća Skupštine sarajevske raje.


Statut sarajevske raje
U kojem se regulišu pitanja imovinsko-pravnih odnosa i ujedno sa njima zakona koji regulišu prava, dužnosti i obaveze tri sloja sarajevske raje: Šanera, čupa i šminkera.

član 1.

paragraf 1. Šaner je dužan nositi na sebi široke farmerke ili trenerku sa pijace na Otoci. Nike duks sa obavezno navuĆenom kapuljačom, ''original'' jaknu NBA tima Chikago Bulls kupljenu na štandu poznate firme ''United Colours uf Turkey''. Mora nositi tene firmi Adidas ili Reebok. Boja i dezen se ostavljaju na volju pojedincima.

paragraf 2. Zabranjeno je na odjeći nositi protucrnačke i protujevrejske poruke, zabranjeno je nositi maje koje reklamiraju sredstva za higijenu usta. Zabranjeno je skidati zlatni lanac sa vrata, koji treba braniti i svojim životom u slučaju pljačke ili kakvog drugog operisanja od novca.


član 2.

Šaner ima pravo da bazdi na luk i Čevape, obavezan je da ne pere zube niti da ide kod zubara, glavom se ne treba služiti kao misaonim predmetom već samo kao ubojitim oružjem.

član 3.
Šaner je obavezan da govori šatrovačkim dijalektom sa prizvukom vratničkog narječja i karakterističnim sarajevskim meHkim š.

član 4.
Na ulici je dužan da puši i pljuje, te pikavce baca na trotoar (zeleni :D ). U tramvaju ima pravo da otpušta iz službe golubove pismonoše radi modernizacije poštanske službe, da se kači na tramvaj i mlati reve koje se usude drznuti da ga ometaju zbog takve sitnice kao što je karta.

član 5.
paragraf 1. Šaner ima neopozivo pravo da prema svojim prijateljima čupama bude beskrajno druželjubiv, te da ih dočekuje i rukama i nogama. Ima neosporivo pravo da ih ganja, gaza, šiša i na drugi način ugnjetava fizički mu podređenu vrstu čupa.

paragraf 2. Šaner je dužan da u svakoj situaciji zajebava i spušta nos šminkerima te na taj način omogućuje nesmetan zračni saobraćaj iznad glavnog grada.


član 6.
Obavezan je da u zimskim mjesecima nosi sa sobom lance za snijeg, da bi se zaštitio od povreda ruke pri masiranju čupinih bubrega. U zimsku opremu spada i protupožarni aparat da bi mogao čupu preurediti u Deda Mraza.

član 7.
Obavezan je da sluša narodnjake, preporučuje se ćirilica i domaće zvijezde folk scene kao što su Hikmeta Kajdanka - Hiki i Mahir Podpazušnjak.


Odgovor Alčakovog pravnog savjetnika:

Poštovani gospodine Priglavak,

Vaš Statut je dobra polazna osnova, ali sadrži mnoge nedorečenosti.
Sa ove vremenske distance i tačke motrišta/gledišta, ja @PipiDugaDevetka, mogu samo potvrditi da ovo jeste dobra polazna osnova, ali ne sadrži samo ''mnoge nedorečenosti'', nego sadrži korjenite nedorečenosti. Recimo, fale wehabije, fale entitetlije koje studiraju i rade, šaneri kao da su izumrli i ne voze se više tramvajima, sport zvani kačenje za tramvaje je zaboravljen, šaneri sada nose vatreno i hladno oružje, treniraju bejzbol, utrkuju se bjesnim autima, a i Deda Mraz je nerelevantan na ovom turbulentnom vaktu i zemanu glavnog grada,...itd. ....itd.

Dopunite, preuredite, predložite nešto svoje, a prvih 6. predlagača ulaze u ekspertnu grupu Vijeća Skupštine sarajevske raje koja će donijeti novi Statut, nakon što ja pregledam i odobrim.
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#20 Re: Statut sarajevske raje 1998.g. by FAN-magazin

Post by quarterback »

PipiDugaDevetka wrote:
ma_hajde_jadan wrote:Statut se ni pod razno ne treba mijenjati, vec treba ukinuti ove nove nabrojane vrste i da se vrati na ove tri izvorne. Da ovo bude zakon koji mora da se postuje, a svako istupanje iz jedne od ove tri grupe da se strogo kaznjava :!:
Gdje su te ''nove nabrojane vrste'', citiraj, pobroj....Ovo je samo ideja da ''nova pismena mladost napiše svoj Statut''?
Eto, ti počni, pa nam reci ko su ti novi?
Koja pismena mladost ? Unkovic je bio cetnik ali nas je, iako smo isli u masinsku, natjerao da procitamo bar 20 knjiga lektire godisnje, i hvala mu na tome.

Danas je krajnji domet izrazavanja mladosti - ocam, arane, alaham i slicno.
ma_hajde_jadan
Posts: 16
Joined: 20/07/2012 22:02

#21 Re: Statut sarajevske raje 1998.g. by FAN-magazin

Post by ma_hajde_jadan »

quarterback wrote:
PipiDugaDevetka wrote:
ma_hajde_jadan wrote:Statut se ni pod razno ne treba mijenjati, vec treba ukinuti ove nove nabrojane vrste i da se vrati na ove tri izvorne. Da ovo bude zakon koji mora da se postuje, a svako istupanje iz jedne od ove tri grupe da se strogo kaznjava :!:
Gdje su te ''nove nabrojane vrste'', citiraj, pobroj....Ovo je samo ideja da ''nova pismena mladost napiše svoj Statut''?
Eto, ti počni, pa nam reci ko su ti novi?
Koja pismena mladost ? Unkovic je bio cetnik ali nas je, iako smo isli u masinsku, natjerao da procitamo bar 20 knjiga lektire godisnje, i hvala mu na tome.

Danas je krajnji domet izrazavanja mladosti - ocam, arane, alaham i slicno.

Ma nije samo omladine, nego generalno. Moj direktor mi posalje dopis i u potpisu stavi "marketing menađer". Ne zna svoju titulu da napise, a ne nesto drugo.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#22 Re: Statut sarajevske raje 1998.g. by FAN-magazin

Post by PipiDugaDevetka »

.......
Last edited by PipiDugaDevetka on 30/08/2012 15:28, edited 1 time in total.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#23 Re: Statut sarajevske raje 1998.g. by FAN-magazin

Post by PipiDugaDevetka »

ma_hajde_jadan wrote:
Ma nije samo omladine, nego generalno. Moj direktor mi posalje dopis i u potpisu stavi "marketing menađer". Ne zna svoju titulu da napise, a ne nesto drugo.
Pridruži se Poderalistima iz bivše Dobrinjske gimnazije:
Poderalizam - Neoegzistencijalistički pravac humora,
nastao krajem XX stoljeća, u zagušljivim prostorijama
Dobrinjske Gimnazije, a usmjeren na ismijavanje svega što
ne valja, parodijom, negacijama, satirom, i ostalim alatima, a
sve u cilju zabave i otvaranja očiju onih koji nemaju sreće ni
pameti da stvari sagledaju iz šireg ugla. Poderalizam je,
može se reći, i ogranak New Primitivizma, pokreta koji
harao osamdesetih, pa nadalje (LG Kurtović, Nadrealisti).
Svrha i ciljevi djelovanja

Ciljevi djelovanja BH Šerpi su: demistifikacija,
prepoznavanje i neutralizacija papaka, povećanje genetskog
potencijala našeg puka, promovisanje Poderalizma,
promovisanje turističkih vrijednosti BIH.
Demokratska nacela
Klub BH Šerpi počiva na demokratskim načelima, koja
funkcioniraju na temelju slobodnih i demokratskih izbora.
Svako volonterstvo na prisilnoj osnovi nece biti tolerisano.
BH Šerpe ne služe vojsku, jer se to kosi sa osnovnim nacelu
BH Šerpi - Ko tebe hljebom, ti njega web kamerom!
Disciplina
Disciplina se postiže samokontrolom, obrazovanjem,
svakodnevnim psiho-fizičkim treniranjem i poštovanjem
savjeta nadređenih (iskusnijih i starijih). U ovome se Šerpe
nastoje ugledati na Spartansku državu, u vrijeme njene
najveće slave.
Članak II
Popis prava
Sve Šerpe uživaju ljudska prava i temeljne slobode iz ovog
članka, što uključuje:
Pravo na život i odlazak na more dva puta godišnje.
Pravo na bespovratni i beskamatni kredit bez žiranata.
Pravo Šerpe da ne bude podvrgnuta nehumanom
postupanju (npr. slušanje Cece, Seke, Mine i sl.).

9
Pravo šerpe da ne obnaša prisilan rad (npr. kopanje
kamenoloma bez rukavica).
Pravo na privatni život, topli dom i kamin sa hipo kockama.
Pravo na pokretnu imovinu (npr. mlin za kafu, usisivač) i
nepokretnu imovinu (televizor, kauč, tepih).
Pravo na ženidbu i udaju, te osnivanje obitelji na kvatro
pogon.
Pravo na obilan seksualni život i obrazovanje (temeljno
pravo svake Šerpe!).
Pravo na slobodu treniranja i gomilanja mišićne mase.
Pravo penjanja na sve vrhove svijeta, u zavisnosti od psihofizičke
kondicije i ovjerene vize.
Članak II
Nadležnosti BH Šerpi
Slijedeći poslovi su u nadležnosti BH Šerpi:
- Kontrola zračnog prometa na nadmorskoj visini
iznad 2000m
- Postavljanje reda u našoj zemlji, i kažnjavanje dorata
za počinjena dijela
- Donošenje propisa o transportu i razmjeni fluida
među ljudima
- Regulacija imovinskog stanja nasih članova
- Finansiranje pohoda širom BiH
- Lokalizacija karijesa i efektivna terminacija nositelja
- Uvrštavanje novih članova u naše redove i njihovo
rangiranje po činovima

10
Koordinacija
Šerpe vrše koordinaciju na sve moguce načine i u svim
koordinatnim pravcima i sistemima, neovisno o broju
stepeni slobode i položaju srednjeg uha.
Dodatne jurisdikcije
Dodatne jurisdikcije BH Šerpi obuhvataju:
- Šamaranje nacista, fašista, taksista i ostalih papaka
gdje god ih se zatekne
- Čitanje između redova
- Kopanje strateških rovova, u uslovima taktičkog
ratovanja
- Popločavanje Ferhadije, ukoliko se ukaže potreba
- Setnje na mjesečini, u rane jutarnje časove
- Košenje trave na Stojčevcu, u terminima kada nema
bića koja se pare jer nemaju svoj stan
- Sistematizacija birokratskog aparata (izbacivanje
trenutnih službenika kroz prozor i ostale silicijumske
tvorevine)
Članak III
Zapovjedni lanac
Šerpe su dužne na adekvatan način uništavati osobe koje
nose lanac od srebra ili zlata (zapovijedni lanac), težak
minimalno pola kg, pomoću kojeg se, galamom i
papanlukom zapovijeda obrazovanim i normalnim licima.
Šerpe ne poznaju takve vidove upravljanja ljudima i oštro se
protive tome.

11
Stalni komitet
Stalni komitet čine: Vojno vijeće (četiri Šerpe sa največim
činom) i Civilno vijeće (osam šerpi sa nižim činovima).
Vojno vijeće odlučuje o vojno-taktičkim potezima Šerpi
(npr. izvlačenje iz obruča), a Civilno o svakodnevnim
civilnim pitanjima (suđenje zločincima, postavljanje zapreka
za volove, opravljanje javnih kupatila).
Izmjene i dopune
Ustav je sklon izmjenama i dopunama, kao i dodavanju
Anexa i Grbavica.
08.12.2006. Strgačina, Općina Rudo, Bosna i Herecegovina
OFICIJELNA HIMNA
Lijepo li je šerpa biti
Majko naša, hvala ti
Ljubit bosnu, bližnjeg svoga
Ne udisat gradskog smoga
Sad pogledaj sa visine
Šerpe naše domovine
Bosanaska nas krila nose
Tim čobani se ponose
A ratari pozdravljaju
Svoju bosnu domovinu
Voli ljude i slobodu
Služi šerpinskom rodu
Živi vječno, bosno naša
Nemoj strepiti od pljačkaša
Šerpa će te uvijek znati
Časno ljubit' i odbranit'.
Auror: Centurion
Last edited by PipiDugaDevetka on 30/08/2012 15:29, edited 1 time in total.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#24 Re: Statut sarajevske raje 1998.g. by FAN-magazin

Post by PipiDugaDevetka »

12
2. Kako su počele Šerpe na mome otoku
" Sa lijepom riječju i pištoljem može se
postići mnogo više nego samo lijepom
riječju! "
(Al Capone)
Nekada sam bio neodlučan! A
mozda i nisam! Sjedim na svome
dvosjedu na nerazvlačenje i
razmišljam o prolaznosti života.
Obično se odmaram po danu, da
noću mogu spavati, ali ovaj put
nisam mogao zaspati. Sjećanja su još
uvijek svježa, rane još uvijek bole. Iza mene je još jedno ludo
ljeto. Ljeto koje će se pamtit'. Po prvi put upotrijebio sam
izraz Šerpa, ne znajući kojim putem idem. Vodao sam neke
poznanike iz Ljubljane po Sarajevu, dosađivao se i osjećao
kao Šerpa, nosač kofera, beznadežan slučaj. Ipak, da nije sve
crno-bijelo uvjerila me dobra prijateljica iz Maribora; reče
mi da nije ni tako loše biti Šerpa, upoznaješ raju, budžet ti se
smanjuje, a možeš i iznajmljivati sobu pretežno ženskim
osobama. I tako su počele Šerpe na mome otoku. Najbolji
jaran složio se sa idejom da osnujemo klub BH Šerpi, kako
bi promovisali genetički inžinjering u Sarajevu i
multikulturalnost među našim domaćim životinjama.
Zajedno smo skupa, pomislih i nježno ga odalamih palijom
po glavuši.
Tako smo počeli upoznavati raju iz Švedske, Slovenije,
Engleske, Emirata, Hrvatske, Čečenije ... Vodali smo
rodbinu bez predaha amo i tamo, odmarali se samo kad bi
nas izdale šape. A znali smo da nam neće niko reć' 'fala.

13
Obišli smo po' Bosne, Igman, Bjelašnicu, Bijambare, Mostar,
iskupali se u Termalnoj rivijeri, otišlo se i dvaput na more.
Ma ludnica živa, smijeh bez granica. Nekako... mogu se
oduprijet svemu, osim iskušenju.
Vrijeme je relativan pojam, a relativnost se može objasniti
jednostavno na slijedeći način: ako ti neko zabije nos u
guzicu, i ti i on imate nos u guzici, ali si ti u relativno boljem
položaju. Slijedeće ljeto će, siguran sam, biti još bolje. Ovaj
grad i zemlja pocinju disati. Osjeća se nešto u zraku, plin je
počeo ponovo kolati našim crijevima. Ne dajmo da se ta nit
izgubi.
Za kraj jedna moja misao poznatih ljudi: "Ponekad jedan
posto ludosti nadjača devedeset devet posto razuma!".
Autor: Centurion
ma_hajde_jadan
Posts: 16
Joined: 20/07/2012 22:02

#25 Re: Statut sarajevske raje 1998.g. by FAN-magazin

Post by ma_hajde_jadan »

PipiDugaDevetka wrote: Šerpe su dužne na adekvatan način uništavati osobe koje
nose lanac od srebra ili zlata (zapovijedni lanac), težak
minimalno pola kg, pomoću kojeg se, galamom i
papanlukom zapovijeda obrazovanim i normalnim licima.
[/quote]

Ja se potpisujem.. :thumbup:
Post Reply