Statistički podaci o BH dijaspori

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2802
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#26 Re: Statistički podaci o BH dijaspori

Post by ovo_malo_duse »

Zviz wrote:Po pitanju Danske je negdje 1998 izasla brojka oko 24.000 ljudi sa prostora BiH, zadnja je pisala 12.500. Veliko broj je jos krajem 90ih napustio Dansku za Svedsku, USA itd. U zadnjih dosta godina postoje povratni programi, a ima i ljudi koju su odlucivali na povratak jos 90ih. Licno poznam 5 porodica iz tog vremena. A brojka danas je mnogo veca u odnostu na tada. Ipak Danska nije bila skrta po pitanju povratnika. Dosta prijevremenskih i klasicnih penzionera se odlucilo na povrat ili preseljenje npr. u Austriju.

Brojevi iz 2011 u danskoj statistici kazu 17.580, a za 2014 14.691 (pardon moja greska sa 12.500), npr. iz Poljske 28.043 (2012).

Koliko mrzis Bosance pa to nije normalno fakat te treba banovat dozivotno. Haj postiraj tu statistiku lazove jedan. U 2014 je 17334 + 5200 potomci = 22534 slovom i brojem.
http://www.dst.dk/pukora/epub/upload/19004/indv.pdf

Jos kaze pardon moja greska. Fakat te treba proslijedit fakinima ala onaj Mirza da te malo bucnu u fjordu tamo u Slagelse ili gdje se vec nalazis.
User avatar
zambaklija
Posts: 2734
Joined: 27/03/2008 14:56
Location: budžak

#27 Re: Statistički podaci o BH dijaspori

Post by zambaklija »

muminovic wrote:Ti navodis podatke za Njemacku 110.000 - a ovdje stoji 157.000

Ovo su podaci iz 2008 - sada je vjerovatno na danasnji dan 2015g.. - 500.000 ljudi otislo.

Evo gledam podatke iz 2014 1.8 MILIONA stanovnika, otidji na sluzbenu stranicu i sve pogledaj.

Ne moras dalje ovdje iznositi imas Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice.

Samo je BiH prosle godine (2014) napustilo jos 67.000 ljudi.

Dakle sve ovo plus minus 200.000 gore dole.
Hallo, ja rekoh samo u pokrajini gdje sam ja,...
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#28 Re: Statistički podaci o BH dijaspori

Post by Zviz »

ovo_malo_duse wrote:
Zviz wrote:Po pitanju Danske je negdje 1998 izasla brojka oko 24.000 ljudi sa prostora BiH, zadnja je pisala 12.500. Veliko broj je jos krajem 90ih napustio Dansku za Svedsku, USA itd. U zadnjih dosta godina postoje povratni programi, a ima i ljudi koju su odlucivali na povratak jos 90ih. Licno poznam 5 porodica iz tog vremena. A brojka danas je mnogo veca u odnostu na tada. Ipak Danska nije bila skrta po pitanju povratnika. Dosta prijevremenskih i klasicnih penzionera se odlucilo na povrat ili preseljenje npr. u Austriju.

Brojevi iz 2011 u danskoj statistici kazu 17.580, a za 2014 14.691 (pardon moja greska sa 12.500), npr. iz Poljske 28.043 (2012).

Koliko mrzis Bosance pa to nije normalno fakat te treba banovat dozivotno. Haj postiraj tu statistiku lazove jedan. U 2014 je 17334 + 5200 potomci = 22534 slovom i brojem.
http://www.dst.dk/pukora/epub/upload/19004/indv.pdf

Jos kaze pardon moja greska. Fakat te treba proslijedit fakinima ala onaj Mirza da te malo bucnu u fjordu tamo u Slagelse ili gdje se vec nalazis.

Jos kad bi znao procitati da prva brojka je ukupna a od te brijke je toliko to drugo o cemu pises procitaj malo bolje za buduce!
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#29 Re: Statistički podaci o BH dijaspori

Post by Zviz »

I jos nesto u Danskoj ne zivi 24.000 ljudi iz BiH. Ta brojka je bila kad su masovno dolazili tokom 1992-1996. Jedan dio oko 5-10% nije mogao dobiti stalni boravak. Dobar dio se odlucijo na povratak, neki na spajanje s rodbinom u Svedsku gdje je po tom pitanju zakon mnogo labilniji, neki su iz Danske odabrali drugu zemlju za izbjeglistvo, to je isto drzava nudila. Gotovo 90% koji su dosli u periodu kraj 1996 do 2000 su vraceni. Zadnje koje sam ja licno ispratio iz izbjeglickog centra Pandrup su bili pocetkom 2009 godine. Ti su boravili nepunih 9 godina u izbjeglickom centru, pokusavali se vaditi na bazi dusevne bolesti i sl. cak je jedan konstanto hodao sa uzetom oko pasa i prujetio vjesanjem, jer nije htjeo u BiH nazad. Gotovo połovica penzionera se vratila i uzela pomoc povratnicku. Na svakih 40 porodica si imao jednu povratnicku, i tako od 1998 godine! U zadnjih 7-8 godina brojni prijevremenski penzioneri se sele u Austriju evt. juzni dio Njemacke kod rodbine a inace borave u BiH 3/4 vremena. Jedini iz BiH koji su doselili se ovi preko udaje i tih je na zanemrivo mal broj. Tako da ista brojka iz perioda 1995-1998 nemoze nikako danas biti ista. I manite se propagande i laganja. Prije si u po Fredericije mogao gotovo cuti BHS jezik na svakom cosku, danas da trazis jedva. Sjeverna Danska imala pet izbjeglicki centara za ljude iz BiH pa danas ih gore nema nikako, i dok sam prevodio ljudima po tim krajevima, vecina je nabrajala povratnike ili ove koji su dalje se selili. I to nema nista sa tvojim optuzbama itd. Na kraju krajeva ako si onaj koji se tjesi joj vidi koliko nas je itd. i mislis da sutra dodjes da ce te zagrliti isti ti "zemljaci" jebo si jeza u ledja. Mentalitet ljudi se izmjenio, vecina gleda iskljucivo svoja cetri zida itd. Bila je ovdje jedna gospodja, muz joj umro u izbjeglistvu u Danskoj, prije par godina se odlucila na povratak, imala posao i sve u DK - nako dobar posao. Te troje odrasle djece, dvi cerke i sina. ja mislio u bih se vratila, kad prije nekoliko dana sretnem sina pred nekim mercedesom amg model na monaco tablice zino do poda, reko sta je ovo tamo vamo auto od majke, tamo vamo ljudi maznuli na lutriji izgleda, ocigledno, pa reko gdje ste vi sad pa svi se odselili. Jedino ova jos jedna sestra zavrsava skolu u dk pa ce i ona. Eto ti jedan primjer znaci mati, cerka i sin, te od sina zena i muz od cerke koji su isto bili kao ibjeglice u dk, te jedno dijete od cerke te. Opada brojka nasih koji zele da univce ustedjevine ili kapital, jer danska je jedina drzava u svijetu gdje mozes imati dva puba a i dalje se vozati na biciklu, jer ovdje se opariti poslovno i nemozes to moras uciniti vani. I svi nasi koji u slajpeku imaju po 200-300.000 eura i ne zive vise u Danskoj a takih je bar po mojoj procjeni 10%.
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2802
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#30 Re: Statistički podaci o BH dijaspori

Post by ovo_malo_duse »

Zviz wrote:
ovo_malo_duse wrote:
Zviz wrote:Po pitanju Danske je negdje 1998 izasla brojka oko 24.000 ljudi sa prostora BiH, zadnja je pisala 12.500. Veliko broj je jos krajem 90ih napustio Dansku za Svedsku, USA itd. U zadnjih dosta godina postoje povratni programi, a ima i ljudi koju su odlucivali na povratak jos 90ih. Licno poznam 5 porodica iz tog vremena. A brojka danas je mnogo veca u odnostu na tada. Ipak Danska nije bila skrta po pitanju povratnika. Dosta prijevremenskih i klasicnih penzionera se odlucilo na povrat ili preseljenje npr. u Austriju.

Brojevi iz 2011 u danskoj statistici kazu 17.580, a za 2014 14.691 (pardon moja greska sa 12.500), npr. iz Poljske 28.043 (2012).

Koliko mrzis Bosance pa to nije normalno fakat te treba banovat dozivotno. Haj postiraj tu statistiku lazove jedan. U 2014 je 17334 + 5200 potomci = 22534 slovom i brojem.
http://www.dst.dk/pukora/epub/upload/19004/indv.pdf

Jos kaze pardon moja greska. Fakat te treba proslijedit fakinima ala onaj Mirza da te malo bucnu u fjordu tamo u Slagelse ili gdje se vec nalazis.

Jos kad bi znao procitati da prva brojka je ukupna a od te brijke je toliko to drugo o cemu pises procitaj malo bolje za buduce!
Eto ti's me naucit, trollu jedan, pises ovdje da si bio prevodliac, jadan je onaj kome si ti prevodio. U ostalom ne treba ni znat citat dovoljno je pogledat graf 1.3 i skontat ces sam da se te dvije brojke sabiraju. Al et nek je negativno pa makar. Nego crknut ces od muke ne natezi se dzaba...
User avatar
sinuhe
Posts: 11483
Joined: 03/06/2011 11:33

#31 Re: Statistički podaci o BH dijaspori

Post by sinuhe »

Image

Ovo je opet manje od 24 ili nevjerovatnih 28 000. Otkud ministarstvu "službeni" podaci?
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#32 Re: Statistički podaci o BH dijaspori

Post by Zviz »

Haj ba gledaj svoja posla, ti si ono sto ja kazem stereotip mentaliteta prosjecnog spontano disorijetiranog balkanca. Obicna Vegeta. Ni qurcu ne valja u svasta je ko fol mozes turati. Koliko moras biti nesposoban da vjerujes da je brijka ista kad je najvise bilo 1997 i danas :-) od 2000 godine niko nije mogao iz bih dovesti ni kucnog ljubimca a ne oca ili mater itd.

Ako niste znali potomci stranaca su stranci generacija 2 tj i dalje imigranti bar tako je u danskoj.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#33 Re: Statistički podaci o BH dijaspori

Post by Zviz »

sinuhe wrote:Image

Ovo je opet manje od 24 ili nevjerovatnih 28 000. Otkud ministarstvu "službeni" podaci?

U danskoj djeca nasih tj potomci su i ako danski dryavljai mozda, se broje kao imigranti druga generacije i brojka je 17 ukupno a 5 je od toga djeca potomci sto je relano, jer ako uzmete podatke o broju povratka onda po ovom ispada da je u periodu zadnjih par godina sa neba splao 8.000 iz Bosne! Nigdje veze.
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2802
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#34 Re: Statistički podaci o BH dijaspori

Post by ovo_malo_duse »

Zviz wrote:Haj ba gledaj svoja posla, ti si ono sto ja kazem stereotip mentaliteta prosjecnog spontano disorijetiranog balkanca. Obicna Vegeta. Ni qurcu ne valja u svasta je ko fol mozes turati. Koliko moras biti nesposoban da vjerujes da je brijka ista kad je najvise bilo 1997 i danas :-) od 2000 godine niko nije mogao iz bih dovesti ni kucnog ljubimca a ne oca ili mater itd.

Ako niste znali potomci stranaca su stranci generacija 2 tj i dalje imigranti bar tako je u danskoj.
Hahaha. E moj zviz rekoh ti da se ne natezes, crknut ces od zavisti. Vidi se da ne pripadas nigdje, klasicni primjerak isfrustriranog kokosara, koga su raja procitala i odbacila kao posljednji isprdak, pa sad pljuje po svemu sto ima predznak Bosansko.

Kao cardak ni na nebu ni na zemlji a ubrajaju ga u statisticku gresku " iz Jugoslavije prije raspada". Za dance stranac, a niko ga nece.

Vratio se jedan dio porodica uglavnom penzioneri to je tacno, uzeli ljudi otpremnine, dobili dozivotne penzije, pomoc za lijekove itd. Zasto ne . I ovako dodzu kod djece provedu svake godine 3-4 mjeseca, preko zime njacesce, ljepota.
Ali brojeve koje ovaj bilmez navodi nemaju smisla od 1994- 2011 u repatrijaciji ( dobrovoljni povratak) se vratilo u BiH 1977 osoba .
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#35 Re: Statistički podaci o BH dijaspori

Post by Zviz »

Od 1996 do danas je ljudi iz BiH koji su dosli tokom 1992 - 2000 napustilo 4.700 ljudi, jedan dio njih cca. 40% je odlucio se na povratak u BiH sto dobrovoljno sto primorano. Ostatak je kao receno izmjenio drzavu izbjeglistva. Ima tek sakica slucaja od 2006 godine doseljenih sa slovenackim papirima koje BiH vlasti nemogu racunati u svojoj statistici ali rijec je o cca. 30 ljudi. 2003 godine kad je Danska uvela povratak za novac tj. start kapital je u Danskoj bilo nepunih 20.000 ljudi iz BiH porijeklom inkľ. i njihovih potimaka tj druge generacije. Uzmimo u obzir da je broj potomaka proporcionalno bio isti broj smrtnika te oduzmi od te brojke novo nastale povratnike kojih je cca. 1.700 pretezno penzioneri a nato cca. 1.200 je iselilo se u druge drzave unutar EU. E sad fino kad sve saberes i oduzmes procjena o 24-28.000 smijesna, jer to teba da znaci, da je u periodu 2003 do 2014 cca. 7 - 11.000 ljudi sa prostora BiH palo s neba u Danskoj. A od kako je modifikovan program povratk koji cak garantuje penziju i do 1.270KM netto mjesecno ja mislim da starije generacije za 3-5 godina od danas skoro nece biti.
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2802
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#36 Re: Statistički podaci o BH dijaspori

Post by ovo_malo_duse »

Haj ba ne provaljuj se vise postajes dosadan.

Prvo slazes za podatke pa kad ti se pokaze oficielni statisticki podatak onda opet slazes.
Zviz wrote:Jos kad bi znao procitati da prva brojka je ukupna a od te brijke je toliko to drugo o cemu pises procitaj malo bolje za buduce!
Image

Ovo za 2005 ali pametnom je i isaret dovoljan.

Pa onda za repatrijaciju da te ne citiram evo zvanicnog podatka

Image

Ali ti nastavljas palamudit:
Zviz wrote:Od 1996 do danas je ljudi iz BiH koji su dosli tokom 1992 - 2000 napustilo 4.700 ljudi, jedan dio njih cca. 40% je odlucio se na povratak u BiH sto dobrovoljno sto primorano. Ostatak je kao receno izmjenio drzavu izbjeglistva. Ima tek sakica slucaja od 2006 godine doseljenih sa slovenackim papirima koje BiH vlasti nemogu racunati u svojoj statistici ali rijec je o cca. 30 ljudi. 2003 godine kad je Danska uvela povratak za novac tj. start kapital je u Danskoj bilo nepunih 20.000 ljudi iz BiH porijeklom inkľ. i njihovih potimaka tj druge generacije. Uzmimo u obzir da je broj potomaka proporcionalno bio isti broj smrtnika te oduzmi od te brojke novo nastale povratnike kojih je cca. 1.700 pretezno penzioneri a nato cca. 1.200 je iselilo se u druge drzave unutar EU. E sad fino kad sve saberes i oduzmes procjena o 24-28.000 smijesna, jer to teba da znaci, da je u periodu 2003 do 2014 cca. 7 - 11.000 ljudi sa prostora BiH palo s neba u Danskoj. A od kako je modifikovan program povratk koji cak garantuje penziju i do 1.270KM netto mjesecno ja mislim da starije generacije za 3-5 godina od danas skoro nece biti.
Zvanicni CPR registar kaze drugacije.

Image

Zali boze truda sto si ulozio mogo si ga bacit...lakse bi ti bilo...Nije da mi tebe ne razumijemo. Lijepo ti je neko napisao sve tabletice uzimat na vrijeme sto dao cika doktor i onu plavu obavezno i bit ce sve u redu...

I nemoj vise molim te da te ne spucam oficijelnim dokumentom koji sadrzi svu statistiku za Bosance i Hercegovce u Danskoj...
Idi sad posalji mail UDLSTY mozda ti izadju u susret. :lol: :lol: :lol:
Ostali koga interesuje moze na PP.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#37 Re: Statistički podaci o BH dijaspori

Post by stakasa »

Ja sam ga citirao finih 20 postova gdje je bezocno lagao. Po svojoj prilici se radi o psihopati. Da je luzer i neostvaren nema nikakve sumnje. Problem je sto ce mu povjerovat neko ko ne poznaje stanje stvari na terenu i eventualno promjenit neku zivotnu odluku. Zato bi najzgodnije bilo da ga se trajno banira :D
paladinka
Posts: 1884
Joined: 23/06/2013 17:08

#38 Re: Statistički podaci o BH dijaspori

Post by paladinka »

Zviz laze , citala sam zvanicnu dansku statistiku , sve brojke je slagao . http://www.statistikbanken.dk/statbank5 ... asp?w=1920 , nema razloga da izmislja neke brojke kad ovdje sve fino pise.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#39 Re: Statistički podaci o BH dijaspori

Post by Zviz »

Ja samo sto te gore brojek su iz 2005, a broj povratnika/izseljenih penzionera u periodu 2010 i 2014 je gotovo slican kao i ta za citav taj period.

Druga stvar cpr ured drzi brojke svih koji su aktivno zivi a boravili nekada u danskoj, tako da ako si 2007 nqpustio i vartis se 2015 ti ces opet imati svoj broj koji je aktivan zbog evt. poreza tako da brojka od 22.000 je ukljucujuci sve one koji su i iselili se a imali cpr broj pa sad fino nadji brojku od 2014 iseljenih pa oduzmi i vidjet ces da sam u pravu! :wink: tolko od mene. Brojka je oko 17-18.000 koji trenutno borave u Danskoj, pa cak i ta sa 22.000 po podatcima iz cpr je niza od 24-28.000 ;) zato manite se laganja i zelja.
atomiccph
Posts: 28
Joined: 31/05/2012 15:30

#40 Re: Statistički podaci o BH dijaspori

Post by atomiccph »

Ne mogu da vjerujem da si tako opterecen. Zasto imas potrebu tako se prosipati ovdje?

Uglavnom vec su izneseni svi podatci, ima tu i linkova, tako da te raja bas fino poklopila. Ne znam kako mozes valjati gluposti o hiljadama povratnika, ili o ljudima koji su u velikim brojevima napustili Dansku za Svedsku jer u Danskoj nisu mogli dobiti papire? O nekim selidbama za Austriju?!

Te gluposti se mogu samo od tebe cuti.

I zar je tebi zao sto nas je 20000 +/- ?! Da li bi radije da nas je 12000? Koja je tvoja dijagnoza?
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#41 Re: Statistički podaci o BH dijaspori

Post by uglavnomja »

ovo_malo_duse wrote:Haj ba ne provaljuj se vise postajes dosadan.

Prvo slazes za podatke pa kad ti se pokaze oficielni statisticki podatak onda opet slazes.
Zviz wrote:Jos kad bi znao procitati da prva brojka je ukupna a od te brijke je toliko to drugo o cemu pises procitaj malo bolje za buduce!
Image

P.

a koji su jugovici? :izet:


znam za par slucajeva ljudi koji su dosli u norvesku sa yu pasosem (iz bosne) i nisu htjeli vaditi bh pasos nego su sjedili 5 ili 7 godina bez mogucnosti napustanja zemlje dok nisu dobili norveski pasos ...
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#42 Re: Statistički podaci o BH dijaspori

Post by stakasa »

atomiccph wrote:Ne mogu da vjerujem da si tako opterecen. Zasto imas potrebu tako se prosipati ovdje?

Uglavnom vec su izneseni svi podatci, ima tu i linkova, tako da te raja bas fino poklopila. Ne znam kako mozes valjati gluposti o hiljadama povratnika, ili o ljudima koji su u velikim brojevima napustili Dansku za Svedsku jer u Danskoj nisu mogli dobiti papire? O nekim selidbama za Austriju?!

Te gluposti se mogu samo od tebe cuti.

I zar je tebi zao sto nas je 20000 +/- ?! Da li bi radije da nas je 12000? Koja je tvoja dijagnoza?
Jeste.
Problem je sto nije on sam. Ili on i jos petorica luzera vecih od njega
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#43 Re: Statistički podaci o BH dijaspori

Post by Zviz »

uglavnomja wrote:
ovo_malo_duse wrote:Haj ba ne provaljuj se vise postajes dosadan.

Prvo slazes za podatke pa kad ti se pokaze oficielni statisticki podatak onda opet slazes.
Zviz wrote:Jos kad bi znao procitati da prva brojka je ukupna a od te brijke je toliko to drugo o cemu pises procitaj malo bolje za buduce!
Image

P.

a koji su jugovici? :izet:


znam za par slucajeva ljudi koji su dosli u norvesku sa yu pasosem (iz bosne) i nisu htjeli vaditi bh pasos nego su sjedili 5 ili 7 godina bez mogucnosti napustanja zemlje dok nisu dobili norveski pasos ...

Gotovo svi koji su dosli 1992 - 1993 u dansku su dosli kao izbjeglice iz Jugoslavije. To je ta grupa koja je dobila drzavljanstvo u periodu 2000/2001 godine i kod njih pise drzava rodjena Jugoslavia kao i kod mene. Ja kad izvadim papire iz policije il bilo sta pise drzava rodjena Jugoslavija. Trenutna broja povratnika u BiH je 2.250 okrugla brojka no statistika se ne vodi nad onima koji su odselili se u zadnje vrijeme da zive npr. U svedsku, austriju, bar u mojoj komuni je bosanaca se odselilo od toga 28 u austriju, 4 u sloveniju, 19 u svedsku, 33 u njemacku, 1 u luksemburg, 3 u hrvatsku, 5 u australiju i 6 u francusku oko 5.000 je to ucinilo po mjoj procjeni od kada je moguce prenjeti penziju u 100% iznosu u neku drugu eu drzavu.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#44 Re: Statistički podaci o BH dijaspori

Post by Zviz »

stakasa wrote:
atomiccph wrote:Ne mogu da vjerujem da si tako opterecen. Zasto imas potrebu tako se prosipati ovdje?

Uglavnom vec su izneseni svi podatci, ima tu i linkova, tako da te raja bas fino poklopila. Ne znam kako mozes valjati gluposti o hiljadama povratnika, ili o ljudima koji su u velikim brojevima napustili Dansku za Svedsku jer u Danskoj nisu mogli dobiti papire? O nekim selidbama za Austriju?!

Te gluposti se mogu samo od tebe cuti.

I zar je tebi zao sto nas je 20000 +/- ?! Da li bi radije da nas je 12000? Koja je tvoja dijagnoza?
Jeste.
Problem je sto nije on sam. Ili on i jos petorica luzera vecih od njega
Ajde balavac dosta te je vise. Idi u skolu uci sta bog te mazo, nebudi tolika nula.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#45 Re: Statistički podaci o BH dijaspori

Post by stakasa »

Zviz wrote:
stakasa wrote:
atomiccph wrote:Ne mogu da vjerujem da si tako opterecen. Zasto imas potrebu tako se prosipati ovdje?

Uglavnom vec su izneseni svi podatci, ima tu i linkova, tako da te raja bas fino poklopila. Ne znam kako mozes valjati gluposti o hiljadama povratnika, ili o ljudima koji su u velikim brojevima napustili Dansku za Svedsku jer u Danskoj nisu mogli dobiti papire? O nekim selidbama za Austriju?!

Te gluposti se mogu samo od tebe cuti.

I zar je tebi zao sto nas je 20000 +/- ?! Da li bi radije da nas je 12000? Koja je tvoja dijagnoza?
Jeste.
Problem je sto nije on sam. Ili on i jos petorica luzera vecih od njega
Ajde balavac dosta te je vise. Idi u skolu uci sta bog te mazo, nebudi tolika nula.
To i govorim, star si, neostvaren, sam...
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#46 Re: Statistički podaci o BH dijaspori

Post by Zviz »

U Danskoj je 17.500 do 18.000 iz bih inkl. potomci. Oko 2.300 je vratilo se u BiH preko 4.000 se u zadnjih 5 godina preselilo u neku drugu drzavu unutar EU i svi ti cca. 6.500 se i dalje vodi u registru cpr zbog isplate penzije odnosno poreza! Tu brojku oduzmite od 22.500 i dobijete realnu cifru tj. fizickih lica u Danskoj sa porijeklom iz BiH inkl. potomke aka druga generacija. Znaci oko 17.500 u vrh glave je u Danskoj. To vam moze svaka budaletina sa prostora dole koja se sjeca nekada gustice i danas manje, skoro svak pozna po vise od tri primjera povratnika / izseljenika. Dovoljno je viditi da pisu da cca. Do 28.000 tolika brojka nije bila 1998 kad je najvise bilo cca. oko 24.000 ukljucujuci i one koji su dosli 1996 pa cekali na odgovor u azil centrima.
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2802
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#47 Re: Statistički podaci o BH dijaspori

Post by ovo_malo_duse »

uglavnomja wrote:
ovo_malo_duse wrote:Haj ba ne provaljuj se vise postajes dosadan.

Prvo slazes za podatke pa kad ti se pokaze oficielni statisticki podatak onda opet slazes.
Zviz wrote:Jos kad bi znao procitati da prva brojka je ukupna a od te brijke je toliko to drugo o cemu pises procitaj malo bolje za buduce!
Image

P.

a koji su jugovici? :izet:


znam za par slucajeva ljudi koji su dosli u norvesku sa yu pasosem (iz bosne) i nisu htjeli vaditi bh pasos nego su sjedili 5 ili 7 godina bez mogucnosti napustanja zemlje dok nisu dobili norveski pasos ...
Ma ovo je podatak stari cisto da ovg indijanca poklopim po usima da se podatak izbjeglica i potomaka sabira a ne oduzima ,a upravu si dosta ih je imalo stari pasos cak i kad su ih zamjenili jos uvjek su ih racunali u Jugovice.

To vise nije slucaj osim ovih nezbrinutih poput Zviza
atomiccph
Posts: 28
Joined: 31/05/2012 15:30

#48 Re: Statistički podaci o BH dijaspori

Post by atomiccph »

Pa posto je meni skroz nepoznata cinjenica da se nasi masovno sele u Austriju i Njemacku, de napisi o kojoj se opstini radi? Mozda mozes i navesti neke podatke u privatnoj poruci.

Ti ovdje iznosis neke podatke koji su samo tebi poznati? I bitno ti je da ljudi private tvoje dezinformacije.

Osim toga tvoj broj se vidim povecao sa 12000 na 18000 za par sati. To je +50%. Ako tako nastavis, nas ce u Danskoj biti preko 100000 i onda opet valja sa tobom diskutovati :)

Opusti se, mozda nesto i naucis. Vidis kako ti forumasi pomazu, da dodjes do tacnih podataka. Tu smo da pomognemo :)

I tebi pise Jugoslavija zato sto najvjerovatnije nisi izbjeglica vec imigrant. U tom slucaju si ti u onoj koloni gdje pise Jugoslavien. Znaci ti si Bosanac i nisi uracunat u tih 20000.
todd_smith
Posts: 30074
Joined: 23/06/2009 14:14
Location: Ja se ovdje samo zajebajem

#49 Re: Statistički podaci o BH dijaspori

Post by todd_smith »

Ne razumijem zasto se polemise sa Zvizom, vi znate da je to neko dijete iz Sanskog Mosta ili kojeg vec sela, koje trolla ovdje raju? Provaljen je davno, pa prvi post na ovom forumu mu je bio o tome kako da polaze vozacki sa 17-18 godina, i sad odjednom ima 30+ godina u Danskoj :lol:
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#50 Re: Statistički podaci o BH dijaspori

Post by Zviz »

atomiccph wrote:Pa posto je meni skroz nepoznata cinjenica da se nasi masovno sele u Austriju i Njemacku, de napisi o kojoj se opstini radi? Mozda mozes i navesti neke podatke u privatnoj poruci.

Ti ovdje iznosis neke podatke koji su samo tebi poznati? I bitno ti je da ljudi private tvoje dezinformacije.

Osim toga tvoj broj se vidim povecao sa 12000 na 18000 za par sati. To je +50%. Ako tako nastavis, nas ce u Danskoj biti preko 100000 i onda opet valja sa tobom diskutovati :)

Opusti se, mozda nesto i naucis. Vidis kako ti forumasi pomazu, da dodjes do tacnih podataka. Tu smo da pomognemo :)

I tebi pise Jugoslavija zato sto najvjerovatnije nisi izbjeglica vec imigrant. U tom slucaju si ti u onoj koloni gdje pise Jugoslavien. Znaci ti si Bosanac i nisi uracunat u tih 20000.
Gotovo sve i jedna opcina povis i zapadno od Kopenhagena ima u arhivi Bosance iseljenike. A isti slucaj nije samo popularan u ovom dijelu Danske, vec i na Jylland-u itd. Danska je zbog jako velikog broja penzionera i prijevrmeneskih penzionera prije nekoliko godina popustla zakon oko iseljavanja gradjana u druge zemlje unutar EU. Jedinu sumu koju nije moguce prenjeti je tkz. 13 penzionerska plata i beneficije poput stanarine, te placanja ostalih oblikatornih troskova poput struje, vode itd. Znaci sumu penzije je. Licno poznam nekoliko primjera koji su odlucili na iseljenje npr u Austriju. Najprakticniji razlog, imaju rodbinu u Austriji, a Austrija ima svoje banke u BiH tako da gotovo nista ne gube od penzije kad borave u BiH, a vecin na taj nacin boravi u BiH dok primaju prijevremensku penziju i ako to nebi mogil, jer prenos pune penzije samo vazi za drzave unutar EU ali ne jos za HR, a po pitanju Slovenije se koliko znam neki % odbija zbog sumlje zlouoptrebe. Tako pricaju svi koji su naumili da idu istim korakom.

Da ja sam u koloni onih Jugosloveni, jer sam tkz imigrant / useljenik. No ja nisam jedini, poznem bar jedan slucaj izbjeglica iz 1992 god. gdje im isto pise.

Brojka od 12.000 izbjeglih i potomaka nato daje cca 17.500 koja je realna i iz prve statistike tako opisana. Kao sto sam i ranije pisao nek je broj potomaka proporcionalno jednak sa brojem smrtnika i ako se samo uzme u obzir da 2.300 je trazilo povrat to znaci da od 2003 godine je u Danskoj nastalo 2.300 novih Bosanaca sto nije moguce, jer jedini nacin je doci iz BiH u Dansku putem braka ili da je 2.300 Bosanaca iz drugih zemalja npr. njemace se doseliko u tom rasponu! Cpr brojka od 22.000 i kusur je svih Bosanaca zivih koji su u Danskoj imali cpr broj, sto nemora znaciti da i zive vise u Danskoj. Da bi u bih zivili i imali povratnu penziju ili se preselili u npr. austriju oni moraju imati aktivan cpr broj zbog isplate i poreza znaci u Danskoj nikako fizicki nemoze biti 22.000 i kusur Bosanaca ako uzmemo u obzir da 2.300 cca. 10% je odlucilo se na povrat u BiH. Znaci samo u tom primjeru je brojka 19.800 - 20.200 omjer. A oduzmimo brojku iseljenih u druge drzave clanice EU za koje tvrdim da je duploveci broj nego povrat u BiH, ali recimo da je isti znaci 18.000 u najkrajnem ili bolje receno vise lici na 17.500. Tako da moja racunica je tacna 1/1. Ali nebitno recimo da koristimo brojku koju kaze cpr servis. Opet ista je znatno niza od predpostavke 24.000 do 28.000 koju ministarstvo vanjskih poslova bih nagadja. U naj guscem periodu brojka je jedva dostigla 25.000, a to je bilo prije nepunih 20 godina.
Post Reply