Starlink internet

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

cicagorio
Posts: 198
Joined: 01/11/2021 09:56

#76 Re: Starlink internet

Post by cicagorio »

nivla wrote: 11/06/2023 23:08 starlink kaze brzine do 150mbps, evo pisu prosjek nesto iznad 20, eto nek bude i 150 to su brzine i konekcije koje nisu stabilne kao na bilo kojem kablu, a to je cesto mnogo vaznije od toga da ces urijetko imati 150 a inace se vrtiti oko 20-30mbps, linkovi takodjer nisu simetricnenbrzine nego je upload sporiji
uglavnom ne govorim da nije i ovo dobra stvar ali npr upotrebnu vrijednost ima kad vozis prekookeanski brod gdje i nemas alternative, ili u nekim istrazivackim pripizdinama, gdje ti treba hefta da se vozis do destinacije
Ne znam gdje si to našao da je prosjek 20-30. Po hrvatskim forumima ljudi kažu da imaju 200/60 sa starlinkom i da dijele sa "susjedima" pa to dodje jeftinije. Ovo isto tako nije tipični satelitski internet tako da ima vrijednost i za "normalne" korisnike. Prvi korisnici u HR su bili u Zagrebu. Šta ti to govori? Ali ti imaš svoju neku teoriju i vidim da nema smisla diskutovati s tobom.
probook wrote: 12/06/2023 07:45 Vjerujem da placaju 45-50 KM u prosjeku. Ako predju na star link, onda mu treba jos tv sa strane i to je 25-30 KM mjesecno. Znaci ode to na 130 KMjesecno? Mislis da ce to ljudi masovno uzimati? Evo ja sam mladja generacija pa mi ne treba net brzi od 30 mbps, meni je bitno da je usluga sto jeftinija.
Ako tebi ne treba, ima kome treba. Ima ljudi kojima ne treba nikako internet, to je najjeftinije. Razumijem da ima ljudi kojima ne treba, ali tvrdim da je starlink bolji i isplativiji jer nudi više nego naši provideri. Ne možeš porediti cijenu BHT ADSLa na paketu 30/10 sa cijenom Starlinka koji ti daje kao što ljudi koji ga koriste kažu 200/60, ali eto recimo da je 100/10. Telekom za xdsl 100/10 traži 100KM.
neki
Posts: 6778
Joined: 17/02/2005 07:57

#77 Re: Starlink internet

Post by neki »

cicagorio wrote: 11/06/2023 22:58
neki wrote: 11/06/2023 22:20
Koliko ljudi u teočaku, Sapni, čeliću i Zavidovićima je spremno dati petinu svoje plate na starlink svaki mjesec?
Možeš ih na prste jedne ruke nabrojati.. Ostali su zadovoljni i sa 10 Mbit..
Neće starlink pomesti postojeće operatere kao što pišeš, neće se oni ni po guzici počešati ako starlink počne nuditi usluge..
Pa ljudi u tim mjestima već plaćaju moja tv Pakete 70+ KM i niko nije zadovoljan internetom.

Ali prije si napisao
Za naše uslove i ponudu koju već imamo starlink je totalno neisplativ..osim ako ne živiš u Lukomiru
nisi mi odgovorio na pitanje - koji paket će mi za 100KM dati neograničen prenos podataka i brzinu 100-250Mbps? Ne živim u Lukomiru.


Dalje - koliko BH telekom naplaćuje za INTERNET od 100Mbps:
https://mojwebshop.bhtelecom.ba/INTERSH ... niinternet

Netflat 100, brzina 100/8 - 100KM uzima telekom. Za 100KM mi starlink nudi 100-250Mbps u ovom trenutku a ići će do 500Mbps u budućnosti. Kako je to neisplativo?
Pitao sam te koliko ljudi u malim mjestima je spremno dati 130KM mjesečno samo za internet? Ti možda hoćeš, ali takvih kao ti u svim tim malim mjestima možeš na prste jedne ruke nabrojati. S obzirom na to i ponuda je takva kakva jeste, ni jednom provideru se ne isplati ulagati u infrastrukturu kad zna da niko neće htjeti platiti preko 100 KM za brz internet.
Ti si pisao da će Starlink kad dođe pomesti ostale providere na 80% teritorije, shvataš li koliko je smiješna ta tvrdnja?
cicagorio
Posts: 198
Joined: 01/11/2021 09:56

#78 Re: Starlink internet

Post by cicagorio »

neki wrote: 12/06/2023 08:13
cicagorio wrote: 11/06/2023 22:58

Pa ljudi u tim mjestima već plaćaju moja tv Pakete 70+ KM i niko nije zadovoljan internetom.

Ali prije si napisao

nisi mi odgovorio na pitanje - koji paket će mi za 100KM dati neograničen prenos podataka i brzinu 100-250Mbps? Ne živim u Lukomiru.


Dalje - koliko BH telekom naplaćuje za INTERNET od 100Mbps:
https://mojwebshop.bhtelecom.ba/INTERSH ... niinternet

Netflat 100, brzina 100/8 - 100KM uzima telekom. Za 100KM mi starlink nudi 100-250Mbps u ovom trenutku a ići će do 500Mbps u budućnosti. Kako je to neisplativo?
Pitao sam te koliko ljudi u malim mjestima je spremno dati 130KM mjesečno samo za internet? Ti možda hoćeš, ali takvih kao ti u svim tim malim mjestima možeš na prste jedne ruke nabrojati. S obzirom na to i ponuda je takva kakva jeste, ni jednom provideru se ne isplati ulagati u infrastrukturu kad zna da niko neće htjeti platiti preko 100 KM za brz internet.
Ti si pisao da će Starlink kad dođe pomesti ostale providere na 80% teritorije, shvataš li koliko je smiješna ta tvrdnja?
Pitao sam i ja tebe dva puta:
nisi mi odgovorio na pitanje - koji paket će mi za 100KM dati neograničen prenos podataka i brzinu 100-250Mbps? Ne živim u Lukomiru.
Nisi mi odgovorio.

Malo si bukvalno shvatio, pomesti ih PONUDOM i BRZINAMA!

Ali evo da završimo diskusiju nas dvojica - shvatam koliko je smiješno - diskutovati sa tobom i većinom ljudi na ovom forumu o ovakvim stvarima. Izvini, pametniji si, znaš više i upravu si. Starlink smeće, BHT, mtel i eronet su najbolji.
User avatar
nivla
Posts: 4340
Joined: 12/01/2008 23:44

#79 Re: Starlink internet

Post by nivla »

https://www.tomsguide.com/reviews/starlink
Furthermore, while initial connections for video conferencing looked crisp and clear, dropouts continued to thwart services like Skype and Zoom. Apologizing to business colleagues for the frequent disconnects gets old, fast. Whether these problems are the result of a much larger subscriber base overwhelming Starlink in our test area, we cannot say. But other subscribers in other areas have consistently reported declining service speeds over the past year.


It's also true that Starlink does better than other satellite Internet services from the likes of Hughes, which tend to be more vulnerable to snow and rain. Starlink thwarts snow by actually heating the dish and melting the flakes as they land. During several heavy snow storms this worked well, especially compared to a TV satellite dish that we had to occasionally sweep clean. However, we did experience a reduction in bandwidth during heavy downpours. Bandwidth would typically be cut in half during these periods to around 20 Mbps download speeds.

https://www.pcmag.com/reviews/starlink
(The one caveat here is that, due to congestion issues, Starlink may not let you back on the service when you're ready to resume if your area has too many active users.)
Starlink once offered download speeds that were much, much faster than what satellite competitors could offer, but the company changed its plans and pricing in May of 2023. Today, the service sells home internet with download speeds of 25–100 Mbps, upload speeds of 5–10 Mbps, and latency in the range of 25–50 ms. Those speeds look fast enough for gaming and video conferencing on paper, but third-party research from Ookla found that Starlink users are getting average download speeds of about 66 Mbps, upload speeds of nearly 8 Mbps, and latency of a 62 ms in the first quarter of 2023. That kind of service might be good enough for online shopping or even streaming one show in high definition, but you wouldn’t be able to make video calls, play some online games, or livestream your gameplay. (1)

That same study showed Starlink performed better on all speed metrics than competitors Viasat or HughesNet, but was worse than cable and fiber providers across the board. Unfortunately, Starlink speeds are slowing as the company adds new subscribers because of network congestion. The change in plan offerings is the best evidence of that, but it's not hopeless. The company has launched nearly 4,000 satellites and is planning new launches with updated V2 equipment it says will improve reliability and handle much more bandwidth.
Bobi
Forum administrator
Posts: 32552
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#80 Re: Starlink internet

Post by Bobi »

Svrstani smo medju afričke države :mrgreen:
Image
User avatar
irac300
Posts: 9042
Joined: 18/07/2009 18:36

#81 Re: Starlink internet

Post by irac300 »

Bobi wrote: 17/06/2023 09:12 Svrstani smo medju afričke države :mrgreen:
Image
Pa realno, tu i pripadamo.

Inače, mogu li se torrenti skidati preko ovog čuda? :mrgreen: Ovisi li i u ovom slučaju u kojoj si državi?
User avatar
Mishelinke
Posts: 2360
Joined: 16/01/2023 10:01

#82 Re: Starlink internet

Post by Mishelinke »

Bobi wrote: 17/06/2023 09:12 Svrstani smo medju afričke države :mrgreen:
Image
To ti nešto rasistički insinuiraš? :lol:
Bobi
Forum administrator
Posts: 32552
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#83 Re: Starlink internet

Post by Bobi »

irac300 wrote: 17/06/2023 14:18 Inače, mogu li se torrenti skidati preko ovog čuda? Ovisi li i u ovom slučaju u kojoj si državi?
Image
Bobi
Forum administrator
Posts: 32552
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#84 Re: Starlink internet

Post by Bobi »

Mishelinke wrote: 17/06/2023 15:42 To ti nešto rasistički insinuiraš?
Ni pomislio :D valjda bi napisao crnačke države :D, više sam mislio po društvenom uredjenju. Ovdje izgleda naš RAK ne da dozvolu još, to ti je procedura,mislim da nema ni u najavi da ce razmatrat uopšte :D.
User avatar
Mishelinke
Posts: 2360
Joined: 16/01/2023 10:01

#85 Re: Starlink internet

Post by Mishelinke »

Bobi wrote: 17/06/2023 16:02
Mishelinke wrote: 17/06/2023 15:42 To ti nešto rasistički insinuiraš?
Ni pomislio :D valjda bi napisao crnačke države :D, više sam mislio po društvenom uredjenju. Ovdje izgleda naš RAK ne da dozvolu još, to ti je procedura,mislim da nema ni u najavi da ce razmatrat uopšte :D.
Naravno. On mislio ovdje se širiti. Ništa bez RAK-a, propisi su propisi :lol:
Post Reply