Stari sis vs. Bolonja (anketa o kvaliteti visokog obrazov)

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Alkos

Stari sis vs. Bolonja (anketa o kvaliteti visokog obrazov)

Post by Alkos » 08/12/2011 01:31

Poštovane kolege i kolegice,

Zamolio bih vas za jednu malu uslugu. Naime, potrebna mi je vaša pomoć pri izradi master teze, a pomoći mi možete tako što ćete odvojiti koji minut slobodnog vremena i popuniti postavljenu anketu. Ne trebam ni spominjati da bez vaše pomoći i dovoljnog broja ispunjenih anketa ne mogu završiti ovaj rad.

Anketa ima za cilj ustanoviti mišljenja i stavove studentske populacije i javnosti općenito o kvaliteti «tradicionalnog» i bolonjskog sistema visokog obrazovanja. Rezultati koje dobijemo će se koristiti pri pisanju magistarskog rada na temu „Stavovi studenata i javnosti o kvaliteti sistema visokog obrazovanja u Kantonu Sarajevo“. Svi dobiveni rezultati će se koristiti samo kao skupni pokazatelji prilikom analize, te niti jedan podatak neće ni na koji način ukazivati na identitet osobe koja je popunjavala anketu. Molim Vas da ovu anketu popunite što preciznije, prateći upute koje su date uz pojedina pitanja. Najbolje je anketu popunjavati tako što ćete boldirati svoje odgovore ili ih označiti drugom bojom, ukoliko se u pitanju ne traži drugačije. Na pitanje broj 5 obratite pažnju, potrebno je ispuniti obje kolone bez obzira na završeni studij, jer su u pitanju stavovi i mišljenja studenata, ne iskustva!

Ispunjenu anketu pošaljite na mail [email protected].
Kako god, unaprijed Vam zahvaljujem na saradnji, izdvojenom trudu i vremenu, pa i onima koji samo pročitaju ovaj post!

Linkovi gdje možete preuzeti anketu:
http://www.megaupload.com/?d=BYAEJWAO
http://www.2shared.com/document/cKJ8fXh ... denti.html
http://www.mediafire.com/?w17mg32d5118pk3
http://uploading.com/files/dff137a4/UPI ... denti.doc/

TRANCE

Re: Stari sis vs. Bolonja (anketa o kvaliteti visokog obrazov)

Post by TRANCE » 08/12/2011 21:44

Buraz, bez uvrede, ali ti prije svega ne znaš koristiti internet. Da si malo guglao, našao bi da Google i brojne druge kompanije nude besplatnu uslugu da kreiraš sebi online ankete. Evo link:
http://www.google.com/google-d-s/forms/
A to zaboravi da će neko skidati word dokument preko megauploada, ispunjavati ga u wordu, pa tebi slati na mail odgovore. Dobro nisi stavio da ti faksiraju odgovore ili isprintaju, pa donesu kući na vrata :lol:

nermin9200

Post by nermin9200 » 08/12/2011 23:56

TRANCE wrote:Buraz, bez uvrede, ali ti prije svega ne znaš koristiti internet. Da si malo guglao, našao bi da Google i brojne druge kompanije nude besplatnu uslugu da kreiraš sebi online ankete. Evo link:
A to zaboravi da će neko skidati word dokument preko megauploada, ispunjavati ga u wordu, pa tebi slati na mail odgovore. Dobro nisi stavio da ti faksiraju odgovore ili isprintaju, pa donesu kući na vrata :lol:
'bem ti vakve magistre :lol:

dharma

Post by dharma » 09/12/2011 00:12

Sretno sa anketom, pitanja su stvarno dobro postavljena, ali zbog sebe si mogao koristiti neku od internet stranica koje pruzaju uslugu postavljanja besplatnih anketa. bilo bi ti znatno lakse generirati rezultate, a nama popuniti.

U svakom slucaju, sretno ti :thumbup:

cyprus
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Post by cyprus » 09/12/2011 00:42

Ja popunio anketu i poslo... Nije baš svima mrsko :D

Vincent_Chase

Post by Vincent_Chase » 09/12/2011 09:44

nermin9200 wrote:
TRANCE wrote:Buraz, bez uvrede, ali ti prije svega ne znaš koristiti internet. Da si malo guglao, našao bi da Google i brojne druge kompanije nude besplatnu uslugu da kreiraš sebi online ankete. Evo link:
hehe, ti ocigledno imas nesto protiv bolonje i "novih" magistara (sudeci i drugoj temi koju su postavi vezano za diplomce i magistre)....

to sto covjek treba da magistrira ne znaci da mora biti strucnjak u koristenju online anketa.....

nermin9200

Post by nermin9200 » 09/12/2011 11:01

Vincent_Chase wrote:
nermin9200 wrote:
hehe, ti ocigledno imas nesto protiv bolonje i "novih" magistara (sudeci i drugoj temi koju su postavi vezano za diplomce i magistre)....

to sto covjek treba da magistrira ne znaci da mora biti strucnjak u koristenju online anketa.....
naravno :D doktori nauka koji su titulu dobili natrpavanjem vise knjiga u jednu, neoriginalnim radovima... sorry, mozda i nije tako, ali po mom pojmu ako je neko vec doktor nauka, onda treba da je izdao originalan rad od kojeg će ljudi imati nekakve koristi, jer ipak doktor nauka je DOKTOR NAUKA, a ne inzenjer ili profesor koji se malo bolje potrudio... barem ja na to gledam tako...
napravis anketu, analiziras i magistriras... easy as can be :lol:

Alkos

Post by Alkos » 09/12/2011 11:57

Hvala svima kojima nije bilo mrsko skinuti anketu, ispuniti je i poslati. A hvala i ovim dusebriznicima, da nije njih ne znam sta bih. Bavim se istrazivanjem, analizom rezultata, kao i radom u SPSS-u jako dugo, ali vidim da ima i onih "pametnijih" koji znaju puno vise od mene. Kamo srece da je tako, da cilj nije ismijati onog drugog.

Ako vam je vec bilo mrsko ispuniti anketu, niste trebali komentarisati nista jer ovako nit' ste ispali pametni, a ni pametniji. Imam svoju metodu, svoj nacin rada, a kada vi budete aBd radili svoje radove, radite kako vam je volja i kako su vas ucili. U svakom slucaju hvala na "lijepim" i "iskrenim" savjetima.

Pozz

alibaba_i_30_godina
Has thanked: 5 times

Post by alibaba_i_30_godina » 09/12/2011 18:13

nermin9200 wrote:
A to je prije 15-tak godina postojala sva ova tehnologija i od pamtivijeka se sve radilo preko interneta?! Kako su ljudi u 80-im zavrsavali magisterije i doktorate?!

Nemojte bespotrebno degradirati ljude o kojima ne znate nista, ili imate vrlo malo informacija.

Buduci da sam i saam u procesu izrade magistarskog rada, znam koliko je tesko doci do potrebnih podataka, a o tome koliko su drugi ljudi kooperativni i tolerantni se moze pisati danima. :roll:

Preporucujem kolegi, postavljacu teme, da istu anketu napravi preko google-a, anonimnost je zagarantovana a i lakse ti je grupirati rezultate i samim tih analizirati.

Alkos

Post by Alkos » 10/12/2011 16:32

NeyDan wrote:
nermin9200 wrote:
A to je prije 15-tak godina postojala sva ova tehnologija i od pamtivijeka se sve radilo preko interneta?! Kako su ljudi u 80-im zavrsavali magisterije i doktorate?!

Nemojte bespotrebno degradirati ljude o kojima ne znate nista, ili imate vrlo malo informacija.

Buduci da sam i saam u procesu izrade magistarskog rada, znam koliko je tesko doci do potrebnih podataka, a o tome koliko su drugi ljudi kooperativni i tolerantni se moze pisati danima. :roll:

Preporucujem kolegi, postavljacu teme, da istu anketu napravi preko google-a, anonimnost je zagarantovana a i lakse ti je grupirati rezultate i samim tih analizirati.
Prijatelju,

Hvala ti puno na savjetu. Nekoliko puta sam koristio online ankete i ne nosim bas pozitivna iskustva sa njima, zato ih i izbjegavam i volim ici ovako pjeske, sigurniji sam. Ja sve ove rezultate unosim rucno u excel, a onda prebacujem u SPSS, jer mi je tako lakse i imam bolju kontrolu. Mozda su sada te online ankete dosta poboljsane i nemaju nekih negativnih strana, ali sto je sigurno sigurno je. U svakom slucaju, hvala! :)

Alkos

Post by Alkos » 17/12/2011 20:09

Hvala svima koji su do sada ispunili. Do sada sam dobio 10ak anketa, sto ipak nije dovoljno, pa molim sve kojima nije mrsko da ispune anketu. Ako vam je problem ispuniti na ovakav nacin, napravit cu online anketu da vam bude lakse. Hvala!

shambho

Post by shambho » 17/12/2011 20:19

Alkos wrote:Hvala svima koji su do sada ispunili. Do sada sam dobio 10ak anketa, sto ipak nije dovoljno, pa molim sve kojima nije mrsko da ispune anketu. Ako vam je problem ispuniti na ovakav nacin, napravit cu online anketu da vam bude lakse. Hvala!
S obzirom da imam iskustva sa anketama, cisto prijedlog mada vjerovatno imas razloge sto radis na ovaj nacin (uzorak mozda sta ja znam..), ali zasto ne isprinati i doci jedan dan na neki fakultet i zamoliti profesora 10 min prije predavanja da studenti ispune.. Doduse ima puno listova radila sam je ..al' ako je za master.. Don't know u know al' brze je u svakom slucaju.. :-D Sretno!

Alkos

Post by Alkos » 18/12/2011 15:59

shambho wrote:
Alkos wrote:Hvala svima koji su do sada ispunili. Do sada sam dobio 10ak anketa, sto ipak nije dovoljno, pa molim sve kojima nije mrsko da ispune anketu. Ako vam je problem ispuniti na ovakav nacin, napravit cu online anketu da vam bude lakse. Hvala!
S obzirom da imam iskustva sa anketama, cisto prijedlog mada vjerovatno imas razloge sto radis na ovaj nacin (uzorak mozda sta ja znam..), ali zasto ne isprinati i doci jedan dan na neki fakultet i zamoliti profesora 10 min prije predavanja da studenti ispune.. Doduse ima puno listova radila sam je ..al' ako je za master.. Don't know u know al' brze je u svakom slucaju.. :-D Sretno!
Trebaju mi diplomirani studenti :) Isao sam i na master, ali vecinom su to bolonjci, a meni trebaju i oni sa starog sistema... A njih je malo teze pronaci na fakultetu u danasnje vrijeme. :) Hvala ti svakako na prijedlogu!

alibaba_i_30_godina

Post by alibaba_i_30_godina » 18/12/2011 16:32

Nisam popunio anketu jer istom nije osigurana anonimnost, sto bi trebalo biti. Vec sam ti ranije predlozio da napravis anketu na provjerenom i sigurnom mjestu kao sto je Google Docs.

Vise ce ljudi uraditi istu a i tebi ce biti lakse analizirati rezultate.

Alkos

Post by Alkos » 18/12/2011 19:27

Kroz koji dan cu je kreirati i postaviti ovdje, valjda ce biti vise ispitanika. Nije mi bila nikakva namjera zloupotrebljavati necije podatke ili bilo sta slicno. Vecinu anketa sam prikupio normalnim putem, tako sto sam podijelio studentima upitnike, tako da sto se tice obrade i analize rezultate isto mi ga dođe, odredjeni dio svakako trebam rucno unositi i to mi je provjereniji nacin. Ali dobro, ako ce ovako biti veci odaziv nema problema.

Pozdrav

dharma

Post by dharma » 18/12/2011 19:28

Hoce sigurno. Nego, za stari program. Pokusaj kontaktirati ljude koji su zavrsili po starom programu (ako koga znas) i zamoli da podijele link raji sa kojom su jos u kontaktu. Neko ce ti valjda izaci u susret

Alkos

Post by Alkos » 18/12/2011 19:36

Kontaktirao sam, zvao, dijelio, ali sam naisao na jako slab odziv. Eh, da li je ljudima mrsko ispuniti jer je anketa stvarno poduga, i zao mi je zbog toga, ali drugacije nije moglo, ili nekog drugog razloga stvarno ne znam. Kroz nekih pola sata cu postaviti link za online anketu.

Pozz

Rimad

Post by Rimad » 18/12/2011 19:45

Koliko je neko, ko je završio po starom, kompetentan da daje ikakvo mišljenje o bolonjskom procesu (osim ako nije direktno uključen) i obratno?

TRANCE

Post by TRANCE » 18/12/2011 20:58

Rimad wrote:Koliko je neko, ko je završio po starom, kompetentan da daje ikakvo mišljenje o bolonjskom procesu (osim ako nije direktno uključen) i obratno?
Vala baš :thumbup:

Alkos

Post by Alkos » 18/12/2011 21:05

Tema rada su stavovi, a ne iskustva studenata. Cilj rada je upravo pokazati stavove i misljenja studenata (negativni vecinom) prema drugom sistemu, a vecina njih nije imala neposrednog iskustva sa tim sistemom.
Sjetit cemo se da je, ne tako davno, na ovom forumu postojala tema o Bolonji, gdje su svi bili kompetentni i eksperti da ocjenjuju da je "Bolonja prelagan sistem"/ "stari sistem kampanjski nacin rada"... Tada su svi bili strucnjaci i davali su svoja misljenja i stavove, a sada je odjednom problem isto to odraditi i u anketi?!

http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... 37&t=55235

Direktni link na anketu:
https://docs.google.com/spreadsheet/vie ... SkZSSGc6MQ

Ako ima nekih gresaka neka neko javi da se ispravi, molicu vas. Anketa je poprilicno opsirna, ali za 10ak minuta se moze uraditi, pa vas molim za malo strpljenja. Hvala!

alibaba_i_30_godina

Post by alibaba_i_30_godina » 18/12/2011 21:32

E to je vec nesto kolega! Evo i ja sam sada popunio anketu. Nisam znao da si i ti student ekonomije, mislio sam da si sa politickih nauka, pa postoji mogucnost da se i znamo. :mrgreen:

Elem, imam nekoliko primjedbi, ali nisu toliko vazne, anketa je dobro napravljena sa preciznim pitanjima.

Ono sto mi je posebno zapelo za oko je tvrdnja:
"Studenti koji studiraju po bolonjskom sistemu imaju neodgovarajući obim znanja zbog smanjenog obima predmeta."

Ovo bi trebao da znas da nije istina, buduci da su studenti ekonomije konkretno imali vise predmeta strpanih u 3 godine nego studenti koji su studirali po starom sistemu 4 godine.

Sretno u daljem radu.

Alkos

Post by Alkos » 18/12/2011 21:45

NeyDan wrote:E to je vec nesto kolega! Evo i ja sam sada popunio anketu. Nisam znao da si i ti student ekonomije, mislio sam da si sa politickih nauka, pa postoji mogucnost da se i znamo. :mrgreen:

Elem, imam nekoliko primjedbi, ali nisu toliko vazne, anketa je dobro napravljena sa preciznim pitanjima.

Ono sto mi je posebno zapelo za oko je tvrdnja:
"Studenti koji studiraju po bolonjskom sistemu imaju neodgovarajući obim znanja zbog smanjenog obima predmeta."

Ovo bi trebao da znas da nije istina, buduci da su studenti ekonomije konkretno imali vise predmeta strpanih u 3 godine nego studenti koji su studirali po starom sistemu 4 godine.

Sretno u daljem radu.
Kolega,

Moguce je da se znamo :mrgreen:
Hvala ti puno na komplimentima i sto si izdvojio vremena da popunis ovu ospirnu anketu. Obecavam da cu, cim rad bude gotov, ovdje objaviti rezultate i kompletnu analizu :)

Sto se tice navedene tvrdnje, ona je namjerno tako formulisana, i tu je ostavljena mogucnost da svako ocijeni onako kako misli, i pomocu takvih izjava i tvrdnji cemo mjeriti stavove i studenata i profesora. Logicno je da se bolonjci nece sloziti, dok ce se vecina predbolonjaca sloziti sa tom tvrdnjom.

Hvala ti i pozdrav!

Rimad

Post by Rimad » 18/12/2011 22:25

Alkos wrote:Tema rada su stavovi, a ne iskustva studenata. Cilj rada je upravo pokazati stavove i misljenja studenata (negativni vecinom) prema drugom sistemu, a vecina njih nije imala neposrednog iskustva sa tim sistemom.
Sjetit cemo se da je, ne tako davno, na ovom forumu postojala tema o Bolonji, gdje su svi bili kompetentni i eksperti da ocjenjuju da je "Bolonja prelagan sistem"/ "stari sistem kampanjski nacin rada"... Tada su svi bili strucnjaci i davali su svoja misljenja i stavove, a sada je odjednom problem isto to odraditi i u anketi?!

http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... 37&t=55235
Ako porediš magistarski rad sa temom na forumu ...

Alkos

Post by Alkos » 18/12/2011 22:29

Prijatelju,

Magistarski nije zasnovan na toj temi na forumu, niti je pravljena bilo kakva usporedba sa nekom temom na forumu. "Bolonja vs stari sistem" je nesto sto je aktuelno i dan danas, i u mom drustvu se cesto zna zapoceti upravo rasprava na tu temu. Studenti/ljudi danas, pogotovo na ovim prostorima, samo znaju kritikovati druge, suditi drugom i drugacijem, omalovazavati tudje, bas kao sto i ti sada radis. Ne znam sta sam ti ja skrivio i sta te natjeralo da se uopste javis ovdje, pa te molim, i tebe i ostale, ako mi ne mozes pomoci, nemoj ni odmagati svojim komentarima. Ako imas neki konstruktivan prijedlog ili kritiku, rado cu te poslusati.

Ako ti trebam objasniti sta su stavovi, rado cu to uciniti, mada mislim da za tim nema potrebe?!

Budi pozdravljen i sve naj ti zelim.

Post Reply