Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post Reply
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40388
Joined: 29/06/2011 23:39

#451 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by dječak sa šibicama »

tempuser wrote: Nemojte siriti iluzije i nakon 27 godina. Nije Caco, kao ni ostali iz tog miljea, postao komadant brigade zato sto je bio obrazovan, sposoban, patriota veci od ostalij ili hrabar, a ostalu *icke i ljigavci, nego sto je stranka svoje vojno krilo, da ne kazem stranacku miliciju, mogla napraviti jedino od takvih likova i za to se trebalo oduziti. Da se ne lazemo za neke je to bio vise biznis i interes nego patriotski poziv, i ko se od njih nije znao snaci dobio je metak, ko jeste kes, konekciju na budzet, stanove, poslovne prostore...
Naravno da je SDA nukleus, Timur Numic i Pecari su znali gdje stati, kada sutiti, gdje pognuti ledja i njih nije stigao metak. A znamo danas ko je Timur Numic i kakva mu je pozicija u SDA. Cuvar sehare, ni manje ni vise.

Caco je pogrijesio sto nije znao kada stati i koliko smije uraditi, licno mislim a to kazu i ljudi koji su bili uz njega i ratovali sa njim, da je njegov problem bio morfij odnosno nakon ranjavanja navukao se na narkotike. I na kraju vise nije znao jel posao ili je dosao.
Da je znao odnosno bio priseban, danas bi bio uvazeni general ili nesto slicno, o Kazanima niko ne bi pricao ili bi se sve prebacilo na neke prasinare, a Caco bi bio nesto a la Timur Numic. Koji je Caci bio desna ruka u ratu.

Cacinoj materi su nakon njegove smrti, tamo oko kraja rata negdje taj period, redovno dolazili emisari SDA sa vjerovatno novcanim poklonima, to znaju oni sta su joj donisili i zasto su dolazili. Jedan od tih emisara je danas ugledni SDA zastupnik u kantonalnoj skupstini i donedavno ministar u kantonalnoj vladi.

Nista Caco nije radio na svoju ruku, nista, ono sto je uradio na svoju ruku na kraju svog "mandata", to je i platio glavom.
User avatar
sime_cipol
Posts: 16000
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#452 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by sime_cipol »

Radio je Caco dosta stvari na svoju ruku, zato je mnogima stao na žulj. Mislio je da je veci od nekih koji su mu i dali moć. Zato je njegov status i rijesen kako je rijesen.
Ovo o gradu picki i ljigavaca necu ni komentarisati :roll: :-)
Jeste, 4 godine nas odbranili Caco, Čelo 1 i 2, Juka i sl. :-) Da se njih pitalo i da su mogli sta hajrovat, prodali bi nas dok kazes keks.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#453 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by tempuser »

decembar2017 wrote:
tempuser wrote:
Nemojte siriti iluzije i nakon 27 godina. Nije Caco, kao ni ostali iz tog miljea, postao komadant brigade zato sto je bio obrazovan, sposoban, patriota veci od ostalij ili hrabar, a ostalu *icke i ljigavci, nego sto je stranka svoje vojno krilo, da ne kazem stranacku miliciju, mogla napraviti jedino od takvih likova i za to se trebalo oduziti. Da se ne lazemo za neke je to bio vise biznis i interes nego patriotski poziv, i ko se od njih nije znao snaci dobio je metak, ko jeste kes, konekciju na budzet, stanove, poslovne prostore...
Ozbiljno ??? Stranka trebala svoje vojno krilo pa caco i juka postali glavni? Pa sto ta stranka nije isto tako i po Zenici, Jajcu, Bihacu, Travniku i sl gdje je sda imala vlast davala komandu kriminalcima ? Ili mozda nije do stranke , vec kao sto je to @pirpa dobro opisao, kada se trebalo spremati za odbranu u nasem lijepom seher sarajevu tada se govorilo da " nece raja na raju " i " da je moze rat svuda da se dogodi ali samo ne u Sarajevu, jer tu je gradska raja koja to nece da dozvoli" , ili kada je Drina krvava tekla po Sarajevu su se nosale titine slike i jugoslovenske zastave , ili kada se i po Sarajevu zapucalo pitalo " dragi Nermine ko to na nas puca " ? Jel i za to stranka kriva ili je to bas do nasih sarajlija koje su do tada drzale ruke u dzepovima pa se onda pitali " a kako to da Caco postane komandir " ?

nije da branim sda, haram bilo ako sam marku od njih dobio , ali previse se vise sve svaljuje na njih, jeste lahko tako reci ali nije istina da je sve do njih. Evo primjer, koliko se od agresije do danas promjenilo stranaka na vlasti , od sda, sdp,szbih, sbb,df, ns a sarajevo nase ni pitku vodu ne moze sebi da organizuje ...ali to je do stranke :lol: ali eto , prodaje se prica da je samo stranka ili alija pozvali, citavo Sarajevo bi se diglo na oruzje vec 1991 da o aprilu 92 ni ne pricamo, ali na zalost nije tako, i vi to znate ali prodajete drugu pricu.
Naravno da jeste i to ne jedna nego sve na vlasti + HSP sa HOS-om. Ja ne mislim da je ijedan Celo, Caco, Juka ista veci patriota od mene (njihov vojnicki staz je duplo kraci od mog) ali meni nije niko pokucao na vrata i tutnuo puski u ruke jer moja porodica nije bila u stranci (ako to nije grijeh) niti smo se vrtili oko lolalnih poglavica!
Govori se iskljucivo o Sarajevu gdje je i previse primjera koji apsutno potvrdjuju ovo sto ja pisem.
Nema potrebe da se vracamo na 100 x predjeno gradivo, ali kad vec potezes i druge krajeve mozemo i o tome kako su i pod kojim uslovima focanska “aristokratija” i organizatori otpora dijelili (prodavali) oruzje za odbranu, ko su likovi tipa Saje, Cengici, Zuke Alispage itd, sta su bili i sta su imali nekad, a sta sad,ali na drugoj temi.
Na kraju krajeva, ovo je demokratka drzava, ako ce ti biti lakse vjeruj da je to bio beskompromisni i cisti patriotizam, ne bi bio jedini...
decembar2017
Posts: 1388
Joined: 13/12/2017 13:40

#454 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by decembar2017 »

tempuser wrote:
Naravno da jeste i to ne jedna nego sve na vlasti + HSP sa HOS-om. Ja ne mislim da je ijedan Celo, Caco, Juka ista veci patriota od mene (njihov vojnicki staz je duplo kraci od mog) ali meni nije niko pokucao na vrata i tutnuo puski u ruke jer moja porodica nije bila u stranci (ako to nije grijeh) niti smo se vrtili oko lolalnih poglavica!
Govori se iskljucivo o Sarajevu gdje je i previse primjera koji apsutno potvrdjuju ovo sto ja pisem.
Nema potrebe da se vracamo na 100 x predjeno gradivo, ali kad vec potezes i druge krajeve mozemo i o tome kako su i pod kojim uslovima focanska “aristokratija” i organizatori otpora dijelili (prodavali) oruzje za odbranu, ko su likovi tipa Saje, Cengici, Zuke Alispage itd, sta su bili i sta su imali nekad, a sta sad,ali na drugoj temi.
Na kraju krajeva, ovo je demokratka drzava, ako ce ti biti lakse vjeruj da je to bio beskompromisni i cisti patriotizam, ne bi bio jedini...
O cemu ti pricas ? ko je pricao o patriotizmu ? Ovdje se pricalo da se pokusava podmetnuti da su problemi u Sarajevu, koji su i doveli do toga da kriminalci postaju alfa i omege u gradu , nastali zbog stranke ali to nije istina. Svuda su se kriminalci koristili za prljave poslove i to niko ne negira ali samo su u Sarajevu postali to sto jesu pa se pitaj zbog cega je to samo tu bilo tako , da nije zbog onoga sto sam ranije naveo ?

I ne bi prodavali oruzje po Foci da su oni koji se danas prodaju kao FGR , demokrati i anti-nacionalisti dijelili oruzje dzabe ali nisu i tu tome je problem. Sto se isticu mane tih kriminalca i neka , neka se istice ali bi trebali bi ali nece da se vide mane onih koji su spali na to da su ti isti kriminalci vise uradili za odbranu i za narod nego FGR koja se danas zgrazava na pomisao na njih a 1991/92 se kleli da nece biti rata U Sa jer tu je " prava gradska raja a ne papci ".
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#455 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by tempuser »

Tvrditi da su u Sarajevu (a i sire) kriminalci postali gospodari rata bez amina i talova sa strankom je u najmanju ruku smijesna, ali ako je tebi lakse vjerujovati u bajke da je bilo drugacije - vjeruj, niko ti ne brani!
decembar2017
Posts: 1388
Joined: 13/12/2017 13:40

#456 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by decembar2017 »

tempuser wrote:Tvrditi da su u Sarajevu (a i sire) kriminalci postali gospodari rata bez amina i talova sa strankom je u najmanju ruku smijesna, ali ako je tebi lakse vjerujovati u bajke da je bilo drugacije - vjeruj, niko ti ne brani!
da ponovim :
Svuda su se kriminalci koristili za prljave poslove i to niko ne negira ali samo su u Sarajevu postali to sto jesu pa se pitaj zbog cega je to samo tu bilo tako , da nije zbog onoga sto sam ranije naveo ?
tako ako ti zelis da vjerujes u bajke da je u seher Sarajevu bilo kako je bilo zbog stranke , iste one stranke koja je imala vlast i u drugim mjestima gdje kriminalci nisu postjali alfa i omege kao u Sarajevu , nastavi . Glavu u pijesak a do tada skonatj da ni pitku vodu ne mozete da organizujete u svome gradu a izmjenjalo se stranaka , nema koje nije bilo. I zato je svako drugi kriv samo nase drage Sarajlije nisu krive za stanje u kojem su se nalazile i u kojem se nalaze :thumbup:
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#457 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by pirpa »

tempuser wrote:
pirpa wrote:
Caco jeste ratni zločinac ali je to postao jer je živio u gradu pički i ljigavaca koji su držali ruke u džepovima dok su se oko Sarajeva postavljali topovi...e da su se ti licemjeri na vrijeme stavili svom gradu na raspolaganje ,Caco bi najvjerovatnije bio samo komandir IDV ili u najboljem slučaju postao komandir IDC..ako ćemo već realno da pričamo....
Nemojte siriti iluzije i nakon 27 godina. Nije Caco, kao ni ostali iz tog miljea, postao komadant brigade zato sto je bio obrazovan, sposoban, patriota veci od ostalij ili hrabar, a ostalu *icke i ljigavci, nego sto je stranka svoje vojno krilo, da ne kazem stranacku miliciju, mogla napraviti jedino od takvih likova i za to se trebalo oduziti. Da se ne lazemo za neke je to bio vise biznis i interes nego patriotski poziv, i ko se od njih nije znao snaci dobio je metak, ko jeste kes, konekciju na budzet, stanove, poslovne prostore...
Nije iluzija da oni nisu čekali da im niko pokuca na vrata i da pušku u ruke, već su oni išli i kucali ljudima po vratima i molili za pušku....

Mada kasnije to postade nešto drugo......bilo je to vrijeme druge komandne linije prema 10bbr i nije daleko od istine kad kažeš da su pretvoreni u stranačko vojno krilo, ali i to su postali isto uz pomoć pojedinih ljudi iz DB.a..koliko i stranke...


Kako kažu...tri prstena,tri spone...brigada...pa od brigade izdvoji 150 ljudi....a od tih 150 proberi ....pa kad se sve završi,ukloniti spone...bez spona nema dodira između tri kruga koji su to povezivali i sinkronizirano vrtili... A vrtili bi se ti krugovi još dugo da nisu skontali da su samo pijuni...ali kao god bilo...pojebali su im mnoge planove pa su zbog toga i morali biti zamijenjeni poslušnijim...

Oni koji vjeruju da bi jedna od kapija grada bila tek tako prepuštena Caci bez kontrole živi u iluzijama..
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#458 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by pirpa »

Ramzess Veliki wrote: Najbolja analiza prve godine rata I tih navodnih heroja. :thumbup:
Kad se pise o Starom Gradu treba pitati te heroje gdje nestade zlato iz carsijskih zlatara.
Ne samo zlato. Gdje nesta onoliki vozni park?
I jedinice koje su svercale preko linija razgranicenja ...
Za sve nas koji se sjecamo komentara da ce grad biti deblokiran kad u njemu vise ne bude bilo para. :novine:
mnogo su zlatari propatili i nepravde se nagledali ali po Dubrovniku i Makarskoj rivijeri :mrgreen:

Prvi koji su pobjegli i prvi koji su se nakon rata vratili i radnje na čaršiji otvorili su bili zlatari....
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#459 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by tempuser »

decembar2017 wrote:
tako ako ti zelis da vjerujes u bajke da je u seher Sarajevu bilo kako je bilo zbog stranke , iste one stranke koja je imala vlast i u drugim mjestima gdje kriminalci nisu postjali alfa i omege kao u Sarajevu , nastavi . Glavu u pijesak a do tada skonatj da ni pitku vodu ne mozete da organizujete u svome gradu a izmjenjalo se stranaka , nema koje nije bilo. I zato je svako drugi kriv samo nase drage Sarajlije nisu krive za stanje u kojem su se nalazile i u kojem se nalaze :thumbup:
Po matematickoj, statistickoj i svakoj drugoj logici naravno da u Sarajevu, koje je bilo daleko najvece, centar piliticke, ekonomske i svake druge moci, taj fenomen biti najizrazeniji i medijski najizlozeniji. Jesu li Senad Sahinpasic Saja, Hamdija Abdic Tigar ili npr. Zulfikar Alispago Zuka iz Sarajeva, a vidi cuda svi nosioci otpora i miljenici royal family i njihove stranke? Samo lud moze tvrditi da je to slucaj samo sa Sarajevom.
Upalo mi je u oko ovo boldirano, pa ako to je to "nas grad" i ako smo mi "nase drage Sarajlije" ne znam sta radis na ovoj temi?
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#460 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by tempuser »

pirpa wrote:
Nije iluzija da oni nisu čekali da im niko pokuca na vrata i da pušku u ruke, već su oni išli i kucali ljudima po vratima i molili za pušku....
Ajoj sto me nasmija!!!!! :lol: :lol: :lol:
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#461 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by pirpa »

06.09.1993
Image
Tromblon
Posts: 2026
Joined: 18/01/2015 19:37

#462 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by Tromblon »

Sarajmen wrote:Dakle, kroz tek prokopani tunel ispod aerodromske piste je dio 10 bbr izašao na područje Igmana, da se bori protiv neprijatelja koji je ozbiljno namjeravao da grad Sarajevo stavi u potpuno i duboko okruženje.
Veliko otkriće.
Možda je i dio Ramizovih izašao zajedno?
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#463 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by pirpa »

Nije otkriće koliko je pokazatelj da su bili u sistemu RiK,a...
Tromblon
Posts: 2026
Joined: 18/01/2015 19:37

#464 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by Tromblon »

Naravno da su bili.
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#465 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by pirpa »

Većina iz ŠVK i danas tvrde da nisi bili....čak pojedini su u Hagu tako i isvjedočili ....
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#466 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by pirpa »

:mrgreen:

Image
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#467 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by pirpa »

Image
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#468 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by pirpa »

Image
Image
Tromblon
Posts: 2026
Joined: 18/01/2015 19:37

#469 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by Tromblon »

Sarajmen wrote:
Tromblon wrote:
Sarajmen wrote:Dakle, kroz tek prokopani tunel ispod aerodromske piste je dio 10 bbr izašao na područje Igmana, da se bori protiv neprijatelja koji je ozbiljno namjeravao da grad Sarajevo stavi u potpuno i duboko okruženje.
Veliko otkriće.
Možda je i dio Ramizovih izašao zajedno?
Kasnije, kada su boravili na području Konjica i Jablanice.
Ne nego bas na Igman. Znam to od ranije. A o tome je i Sefer govorio u dokumentarcu o Igmanu.

Uostalom i Cacini i Ramizovi su dolazili na ispomoć u Aziće i na Stup. Sigurno nisu samoinicijativno dolazili nego ih je slala komanda 1. Korpusa.
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#470 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by pirpa »

Image
Image
...
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#471 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by pirpa »

:mrgreen:
Image
Last edited by pirpa on 10/03/2019 23:22, edited 1 time in total.
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#472 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by pirpa »

Image
Image
Image
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#473 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by pirpa »

Image

Image
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#474 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by pirpa »

Neka je rahmet i smiraj dušama tvojim drugovima a našim borcima ...

A to da se legalna vlast obračunala sa ' odmetnutim komandantima ' je jedna obična šarenada i farsa tadašnje dvije unutrašnje politike koje su vladale Sarajevom...a koje su svoje račune svodili preko leđa vojske...

Oni koji su ih napravili ,oni su ih i uništili...


Isto kao što su napravili da se 'Crni' vodio na papirima kao komandir jedinice na građevinskom fakultetu od polovine 92, pa skoro do kraja 93...a on na drugom terenu komandir jedinice za posebne namjene....

Često mi padne na pamet rečenica jednog pametnog čovjeka... kaže... partijsko razmještanje kadrova... Pa se onda sjetim gdje je 'Crni' stanovao i tko su mu bile komšije...


pa se onda ponovo pitam, tko mu je sređivao logističku podršku u MTS, finansije, propusnice, rješenja...tko im je davao naloge za praćenja...


Često ja pomislim o tome...možda čak i svakodnevno....pitam se šta je to toliko veliko bilo pa su se govnari i mrtvog ga se plašili, pa su mu kod porodice 97, slali čovjeka pod lažnim izgovorom da krade dokumentaciju....


Ali haj neka bude da se legalna vlast obračunala sa ' neposlušnim '.....
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#475 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by zijancer »

ljubičaste civilne pantole :mrgreen: :cry:

šta je APCs?
Post Reply