Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post Reply
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#426 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by jefff »

to su politicki odnosi. to sve moze biti tako a i ne mora.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#427 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by tempuser »

Sta, kao odgovornost je manja ako intimno nesto ne podrzavas, ali radis zbog politickih odnosa? Meni je licno to puno gore.
Whatever, ucinjeno je ono sto je ucinjeno, i prakticno za posljedice nema nikakve razlike da li je to bilo iz licnog uvjerenja ili zbog politike.
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#428 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by jefff »

Nisu se oni ni s cim razracunali. Tu je bio cilj par pojedinaca koji njima iz nekog razloga nisu pasali.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#429 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by tempuser »

jefff wrote:Nisu se oni ni s cim razracunali. Tu je bio cilj par pojedinaca koji njima iz nekog razloga nisu pasali.
Slazem se!
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#430 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by pirpa »

jefff wrote:Nisu se oni ni s cim razracunali. Tu je bio cilj par pojedinaca koji njima iz nekog razloga nisu pasali.
bas tako....ali je u interesu mnogih da svu krivicu svale na mrtve...jbg, sad im je prica, nista cuo, nista vidio...
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#431 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by tempuser »

Sarajmen wrote:Barbarska opsada grada Sarajeva nije prestala 1993., kao ni odbrana njegovog područja- Starog Grada. Legalna vlast je izuzetno složenim okolnostima smogla snage i obračunala se sa odmetnicima i nosiocima kriminalnih radnji sa područja Starog Grada.
Kako se kaze, revolucija jede svoju djecu. Ta ista legalna vlast je proizvela Cacu, postavila ga na celo brigade, dala mu moc i prostor da uradi sto je uradio. Kad se uzme u obzir sta je ista vlast dopustila 2.1196 i da je odmetnika i kriminalca #2 nagradila poslovnim pozamasnim prostorom u najekskluzivnijoj ulici u gradu, pitanje je da li se vlast obracunala sa kriminalcima ili je to bila nuzna mjera i predstava da se zadovolji forma, a ne sustina.
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#432 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by pirpa »

nisi vala trebao editovati post. ;-)
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#433 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by tempuser »

Da ne bude previse grubo za one koji to vide drugacije, a poenta je ista... ;-)
Vlast je sve lijepo popeglala da kad podvuces crtu nakon 25 god nema ni zlocinaca ni zlocina... Nesto malo osudili za KD, prakticnom rehabilitacijom zlocinca su pokupili glasove onih za koje je bio heroj, iskazi se primjenili, svjedoci se ne mogu sjetiti, niko pravosnazno osudjen ra ratni zlocin, elem pojeo vuk maragca.
nc1
Posts: 25
Joined: 09/07/2014 08:02

#434 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by nc1 »

14.12.1998, Faruk Konjhodžić: (Izvor: Ljiljan 309) https://bit.ly/2EepXpA

...Zatim su me hapsili Cacini vojnici i odveli na kopanje. Neki momak me šćepao ispred kuće. Ja sam pokazao akreditaciju na kojoj je bio broj 01/1. Morao je biti taj broj jer sam generalni direktor. Njemu je taj broj bio sumnjiv. Džaba sam ja objašnjavao da sam neurohirurg, da nas je samo dvojica u Gradu, da će i njega dovesti meni ako mu se, ne daj Bože, šta desi... Pravac – Širokača! I, dođemo mi gore. Drugi prihvatiše što lopatu, što krampu, što motiku, a meni ostaviše civare. I, hajde, kopaj rovove. Kažem da neću ni po cijenu života. On meni kaže: Kopaj, ubit ću te! Ubij, velim, ostao još jedan neurohirurg poslije mene, pa i njega ubij. Utom, i on malo razmisli, zovnu nekog i – mene pravac kod Cace, u štab. Caco se užasnuo, izvinjavao mi se, htio je kazniti tog momka... Pusti, rekoh, čovjeka, gdje ćeš kažnjavati borca...
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40654
Joined: 29/06/2011 23:39

#435 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by dječak sa šibicama »

To je bilo vrijeme kad je zadnji klosar iz Berkuse ili sa Bostarica, onaj zadnji talog drustva, lokalni alkoholicari, sitni kriminalci, djeparosi, besposlicari i propalice, taj je dobio vlast uzeo pusku i mogao hapsiti koga je htio, kad je htio, mogao je i ubiti koga je htio.

A to su i radili, sve pod parolom "branimo grad" a na kraju su se pod istom parolom svi izvukli od odgovaranja pred zakonom, oni najpodobniji medju njima su se uhljebili u politici, vec 20 i kusur godina cuvaju jedni drugima ledja i nema ni optuznica ni presuda sve zataskano sakriveno pod tepih, ali valjda ima Boga pa ce im on suditi.

Puno su oni ljudi pod zemlju poslali i porodica u crno zavili.
Stari kenjac
Posts: 516
Joined: 23/10/2009 13:01

#436 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by Stari kenjac »

dječak sa šibicama wrote:To je bilo vrijeme kad je zadnji klosar iz Berkuse ili sa Bostarica, onaj zadnji talog drustva, lokalni alkoholicari, sitni kriminalci, djeparosi, besposlicari i propalice, taj je dobio vlast uzeo pusku i mogao hapsiti koga je htio, kad je htio, mogao je i ubiti koga je htio.

A to su i radili, sve pod parolom "branimo grad" a na kraju su se pod istom parolom svi izvukli od odgovaranja pred zakonom, oni najpodobniji medju njima su se uhljebili u politici, vec 20 i kusur godina cuvaju jedni drugima ledja i nema ni optuznica ni presuda sve zataskano sakriveno pod tepih, ali valjda ima Boga pa ce im on suditi.

Puno su oni ljudi pod zemlju poslali i porodica u crno zavili.

ovi su najgori i bili, a prije rata se nisu smjeli ni potucikako teba. krili se iza onog: cacin, celin, jukin... Bilo bi ih i danas nedaj Boze da se sta slicno dogodi. jedva bi docekali!!! :-x
PM72
Posts: 17742
Joined: 30/04/2012 16:54

#437 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by PM72 »

dječak sa šibicama wrote:To je bilo vrijeme kad je zadnji klosar iz Berkuse ili sa Bostarica, onaj zadnji talog drustva, lokalni alkoholicari, sitni kriminalci, djeparosi, besposlicari i propalice, taj je dobio vlast uzeo pusku i mogao hapsiti koga je htio, kad je htio, mogao je i ubiti koga je htio.

A to su i radili, sve pod parolom "branimo grad" a na kraju su se pod istom parolom svi izvukli od odgovaranja pred zakonom, oni najpodobniji medju njima su se uhljebili u politici, vec 20 i kusur godina cuvaju jedni drugima ledja i nema ni optuznica ni presuda sve zataskano sakriveno pod tepih, ali valjda ima Boga pa ce im on suditi.

Puno su oni ljudi pod zemlju poslali i porodica u crno zavili.
Ja se sjećam izvjesnog Ćebleta koji je imao zapasan kolt koji mu je bio do koljena - o kakvoj se ljudskoj gromadi radilo. :lol: Znam da se qrčio i maltretirao raju ali samo do tranzita...
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40654
Joined: 29/06/2011 23:39

#438 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by dječak sa šibicama »

Znao sam jednog, odrasli smo zajedno ko djeca, uzeo pusku pocetkom rata iako je imao 16 godina, na Zlatistu ubio cetu instiktivno, sreli se licem u lice i usrali se obojica, ovaj povukao obarac iz straha i ubio cetu. Donijeli ga na ramenima, kao junak, a on zelen ko trava u licu, danima nije sebi dolazio. Sto je razumljivo... kasnije bio kod Cace u stabu, svasta pisu za njega da je radio, ubijao civile, ali ja licno ne vjerujem jer ne vidim njega u toj ulozi, mozda se varam ali fakat nije bio takav lik...

Burazer mu bio stariji, imao 18 kad je poceo rat, poginuo sa 20 na Nisicima. Mangup uvijek bio, hrabar lik, bio kod Cace u jurisnoj, kad su gore na Trebevicu bjezali od ceta i skakali sa stijena, lomili noge, on ostao jedini sa pkt-om i rokao po cetama. Tako je i na Nisicima poginuo, ostao sam u okruzenju imao cecu u rukama, pucao dok je imao municije. Ne zna niko jel zadnji metak ostavio za sebe ili su ga zivog uhvatili. Razmijenjen izmasakriran.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#439 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by Nekako s proljeća »

Muharem Ljaljaj.
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#440 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by pirpa »

dječak sa šibicama wrote:Znao sam jednog, odrasli smo zajedno ko djeca, uzeo pusku pocetkom rata iako je imao 16 godina, na Zlatistu ubio cetu instiktivno, sreli se licem u lice i usrali se obojica, ovaj povukao obarac iz straha i ubio cetu. Donijeli ga na ramenima, kao junak, a on zelen ko trava u licu, danima nije sebi dolazio. Sto je razumljivo... kasnije bio kod Cace u stabu, svasta pisu za njega da je radio, ubijao civile, ali ja licno ne vjerujem jer ne vidim njega u toj ulozi, mozda se varam ali fakat nije bio takav lik...

Burazer mu bio stariji, imao 18 kad je poceo rat, poginuo sa 20 na Nisicima. Mangup uvijek bio, hrabar lik, bio kod Cace u jurisnoj, kad su gore na Trebevicu bjezali od ceta i skakali sa stijena, lomili noge, on ostao jedini sa pkt-om i rokao po cetama. Tako je i na Nisicima poginuo, ostao sam u okruzenju imao cecu u rukama, pucao dok je imao municije. Ne zna niko jel zadnji metak ostavio za sebe ili su ga zivog uhvatili. Razmijenjen izmasakriran.
Što mi nekako ružno zazvuči ovo" bježali sa Trebevića"....a ako si već tako napisao ...onda si trebao i da napišeš tko ih je ostavio na cjedilu pa su morali skakati sa stijena da ne padnu četnicima živi u ruke.......

A i što se tiče Cace..

Caco jeste ratni zločinac ali je to postao jer je živio u gradu pički i ljigavaca koji su držali ruke u džepovima dok su se oko Sarajeva postavljali topovi...e da su se ti licemjeri na vrijeme stavili svom gradu na raspolaganje ,Caco bi najvjerovatnije bio samo komandir IDV ili u najboljem slučaju postao komandir IDC..ako ćemo već realno da pričamo....

I da ja ne bi puno palamudio ....pogledaj snimak na temi' drugi korpus' o manevarskog jedinice SUP,a... Obrati pažnju na uniforme i naoružanje...a onda pokušaj se sjetiti Sarajevskih jedinica iz toga doba i njihovih uniformi...
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40654
Joined: 29/06/2011 23:39

#441 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by dječak sa šibicama »

Kazem bjezali sa Trebevica jer ne znam koja je tacna lokacija u pitanju, jel na Vranjacama ili u nekoj od akcija koje su traljavo isplanirane od strane ljudi koji veze nisu imali sa vojnom taktikom ili obrazovanjem, komandant ZB na tom podrucju je bio Faik koji je ako se dobro sjecam prije rata bio mesar ali mozda grijesim stvarno se ne sjecam, taj Faik je inace zarobio Rasima Delica i vezanog ga sveo u grad, po tome je najpoznatiji.
Bilo je tih akcija na trebevickoj cesti, na Ablakovini, Curinim njivama, klasicne zavale, jedna od poznatijih je ona iz 8. juna `92 kad je zbog ko zna koga zivot izgubio Dino Magoda i jos sijaset mladica a nisu morali. Mozda je u svemu tome i bilo dobre namjere ali eto ispalo je tragedija.

O Caci je suvisno, ja znam da je on nekima heroj, njihovo misljenje. On i njegovi banditi su najmanje ratovali, ne mislim na cijelu brigadu jasno, bilo je prasinara po rovovima koji su iznijeli najveci teret rata dok su Cacini banditi pljackali, otimali ljude, terorisali grad, ubijali civile. Tako to valjda uvijek ide, nepoznati stvarni junaci
se zaborave a neki likovi se pamte.
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#442 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by pirpa »

Izgleda da mene hebe što ja pokušavam da gledam van kutije a ti iz kutije....

Nego...akcija koju spominješ, ona je rađena u maju 93.... Ali kako uvjek biva... istina bude ono što je zapisano na papiru....


Image
Image
Image
decembar2017
Posts: 1388
Joined: 13/12/2017 13:40

#443 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by decembar2017 »

.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#444 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by tempuser »

pirpa wrote:
Caco jeste ratni zločinac ali je to postao jer je živio u gradu pički i ljigavaca koji su držali ruke u džepovima dok su se oko Sarajeva postavljali topovi...e da su se ti licemjeri na vrijeme stavili svom gradu na raspolaganje ,Caco bi najvjerovatnije bio samo komandir IDV ili u najboljem slučaju postao komandir IDC..ako ćemo već realno da pričamo....
Nemojte siriti iluzije i nakon 27 godina. Nije Caco, kao ni ostali iz tog miljea, postao komadant brigade zato sto je bio obrazovan, sposoban, patriota veci od ostalij ili hrabar, a ostalu *icke i ljigavci, nego sto je stranka svoje vojno krilo, da ne kazem stranacku miliciju, mogla napraviti jedino od takvih likova i za to se trebalo oduziti. Da se ne lazemo za neke je to bio vise biznis i interes nego patriotski poziv, i ko se od njih nije znao snaci dobio je metak, ko jeste kes, konekciju na budzet, stanove, poslovne prostore...
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18167
Joined: 11/02/2013 11:32

#445 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by Ramzess Veliki »

tempuser wrote:Mozda nije najpodesnije poredjenje ali Cacino herojstvo je otprilike kao krava koja da puno mlijeka i onda se ritne i prospe sve.
Sve sto je napravio za odbranu ovog grada je ponistio i nadmasio svojim zlocinima.
Sto se tice Cela, Juka, Omerovica, Puski i ostatka garniture, necemo se ni lagat, ni zavaravat, nema tu nekog velikog patriotizma. Svi su oni na krilima nove demokratije bili u istom krugu sa Delimistaficem, Sajama, Cengicima itd itd u kojem je cirkulisalo oruzje i kroz stranku formacijski bili ukljuceni u odbranu jer su (ispavno) procjenili da ce im se to beskrajno isplatiti. Svi iz tog miljea koji su ostali zivi su iz rata izasli nemjerljivo bogatiji i mahom su svoje aktivno ratovanje zavrsili u prvih godinu dana rata dok se grad nije temeljito opuhao. Da nije bilo interesa i mogucnosti da se masni opare svi bi se oni redom noge uhvatili...
Najbolja analiza prve godine rata I tih navodnih heroja. :thumbup:
Kad se pise o Starom Gradu treba pitati te heroje gdje nestade zlato iz carsijskih zlatara.
Ne samo zlato. Gdje nesta onoliki vozni park?
I jedinice koje su svercale preko linija razgranicenja ...
Za sve nas koji se sjecamo komentara da ce grad biti deblokiran kad u njemu vise ne bude bilo para. :novine:
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#446 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by tempuser »

Ramzess Veliki wrote: Najbolja analiza prve godine rata I tih navodnih heroja. :thumbup:
Kad se pise o Starom Gradu treba pitati te heroje gdje nestade zlato iz carsijskih zlatara.
Ne samo zlato. Gdje nesta onoliki vozni park?
I jedinice koje su svercale preko linija razgranicenja ...
Za sve nas koji se sjecamo komentara da ce grad biti deblokiran kad u njemu vise ne bude bilo para. :novine:
To nije karakteristika Starog Grada, isti sablon se pojavjivao po cijelom gradu (vjerujem i sire).
Da su se stranacke milicije pravile od ljudi delikventnog profila je bio modus operadni sve tri "demokratske" stranke.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18167
Joined: 11/02/2013 11:32

#447 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by Ramzess Veliki »

tempuser wrote:
Ramzess Veliki wrote: Najbolja analiza prve godine rata I tih navodnih heroja. :thumbup:
Kad se pise o Starom Gradu treba pitati te heroje gdje nestade zlato iz carsijskih zlatara.
Ne samo zlato. Gdje nesta onoliki vozni park?
I jedinice koje su svercale preko linija razgranicenja ...
Za sve nas koji se sjecamo komentara da ce grad biti deblokiran kad u njemu vise ne bude bilo para. :novine:
To nije karakteristika Starog Grada, isti sablon se pojavjivao po cijelom gradu (vjerujem i sire).
Da su se stranacke milicije pravile od ljudi delikventnog profila je bio modus operadni sve tri "demokratske" stranke.
Ama jasno, govorim o zlatarskoj ulici kao najatraktivnijoj lokaciji koju je prizeljkivao svaki lopov. Po Dobrinji su krali motokultivatore, ulje iz trafostanice, na kraju hranu od vojnika i garderobu iz humanitarne.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#448 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by tempuser »

Ramzess Veliki wrote: Ama jasno, govorim o zlatarskoj ulici kao najatraktivnijoj lokaciji koju je prizeljkivao svaki lopov. Po Dobrinji su krali motokultivatore, ulje iz trafostanice, na kraju hranu od vojnika i garderobu iz humanitarne.
U svakom dijelu grada je bila poneka Zlatarska ulice, samo negdje vise, a negdje manje zlatna! ;-)
decembar2017
Posts: 1388
Joined: 13/12/2017 13:40

#449 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by decembar2017 »

tempuser wrote:
pirpa wrote:
Caco jeste ratni zločinac ali je to postao jer je živio u gradu pički i ljigavaca koji su držali ruke u džepovima dok su se oko Sarajeva postavljali topovi...e da su se ti licemjeri na vrijeme stavili svom gradu na raspolaganje ,Caco bi najvjerovatnije bio samo komandir IDV ili u najboljem slučaju postao komandir IDC..ako ćemo već realno da pričamo....
Nemojte siriti iluzije i nakon 27 godina. Nije Caco, kao ni ostali iz tog miljea, postao komadant brigade zato sto je bio obrazovan, sposoban, patriota veci od ostalij ili hrabar, a ostalu *icke i ljigavci, nego sto je stranka svoje vojno krilo, da ne kazem stranacku miliciju, mogla napraviti jedino od takvih likova i za to se trebalo oduziti. Da se ne lazemo za neke je to bio vise biznis i interes nego patriotski poziv, i ko se od njih nije znao snaci dobio je metak, ko jeste kes, konekciju na budzet, stanove, poslovne prostore...
Ozbiljno ??? Stranka trebala svoje vojno krilo pa caco i juka postali glavni? Pa sto ta stranka nije isto tako i po Zenici, Jajcu, Bihacu, Travniku i sl gdje je sda imala vlast davala komandu kriminalcima ? Ili mozda nije do stranke , vec kao sto je to @pirpa dobro opisao, kada se trebalo spremati za odbranu u nasem lijepom seher sarajevu tada se govorilo da " nece raja na raju " i " da je moze rat svuda da se dogodi ali samo ne u Sarajevu, jer tu je gradska raja koja to nece da dozvoli" , ili kada je Drina krvava tekla po Sarajevu su se nosale titine slike i jugoslovenske zastave , ili kada se i po Sarajevu zapucalo pitalo " dragi Nermine ko to na nas puca " ? Jel i za to stranka kriva ili je to bas do nasih sarajlija koje su do tada drzale ruke u dzepovima pa se onda pitali " a kako to da Caco postane komandir " ?

nije da branim sda, haram bilo ako sam marku od njih dobio , ali previse se vise sve svaljuje na njih, jeste lahko tako reci ali nije istina da je sve do njih. Evo primjer, koliko se od agresije do danas promjenilo stranaka na vlasti , od sda, sdp,szbih, sbb,df, ns a sarajevo nase ni pitku vodu ne moze sebi da organizuje ...ali to je do stranke :lol: ali eto , prodaje se prica da je samo stranka ili alija pozvali, citavo Sarajevo bi se diglo na oruzje vec 1991 da o aprilu 92 ni ne pricamo, ali na zalost nije tako, i vi to znate ali prodajete drugu pricu.
il dottore
Posts: 1460
Joined: 12/04/2014 20:35

#450 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by il dottore »

decembar2017 wrote:
Ozbiljno ??? Stranka trebala svoje vojno krilo pa caco i juka postali glavni? Pa sto ta stranka nije isto tako i po Zenici, Jajcu, Bihacu, Travniku i sl gdje je sda imala vlast davala komandu kriminalcima ? Ili mozda nije do stranke , vec kao sto je to @pirpa dobro opisao, kada se trebalo spremati za odbranu u nasem lijepom seher sarajevu tada se govorilo da " nece raja na raju " i " da je moze rat svuda da se dogodi ali samo ne u Sarajevu, jer tu je gradska raja koja to nece da dozvoli" , ili kada je Drina krvava tekla po Sarajevu su se nosale titine slike i jugoslovenske zastave , ili kada se i po Sarajevu zapucalo pitalo " dragi Nermine ko to na nas puca " ? Jel i za to stranka kriva ili je to bas do nasih sarajlija koje su do tada drzale ruke u dzepovima pa se onda pitali " a kako to da Caco postane komandir " ?

nije da branim sda, haram bilo ako sam marku od njih dobio , ali previse se vise sve svaljuje na njih, jeste lahko tako reci ali nije istina da je sve do njih. Evo primjer, koliko se od agresije do danas promjenilo stranaka na vlasti , od sda, sdp,szbih, sbb,df, ns a sarajevo nase ni pitku vodu ne moze sebi da organizuje ...ali to je do stranke :lol: ali eto , prodaje se prica da je samo stranka ili alija pozvali, citavo Sarajevo bi se diglo na oruzje vec 1991 da o aprilu 92 ni ne pricamo, ali na zalost nije tako, i vi to znate ali prodajete drugu pricu.
Istina
Post Reply