Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post Reply
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#351 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by pirpa »

The Warrior and the Pacifist The life and end of the altruistic and brave pacifist Gabriele Moreno Locatelli and of his adversary, the Moslem warrior-criminal Mušan Topalović, called "Commander Caco", in the scenario of intrigues, conspiracies and mysteries of the Siege of Sarajevo.



When, on 1st October 1993, the annus horribilis of the Siege of Sarajevo, Gabriele Moreno Locatelli and ** Mušan Topalović – Caco** meet, neither knows that they will both share the same settled fate. The meeting is tense, but the “Moslem falcon” reassures the pacifist and his Catholic companions: “Go ahead with your protest on the Vrbanja Bridge… if I wanted to kill you I’d do it right away, without waiting for tomorrow.”

Two days later, Gabriele, a generous and idealistic man, the first and only Italian victim of the thousand-day siege, would be cut down by a burst of Kalashnikov fire on the Vrbanja Bridge, a symbolic site of the beginning of the siege, a no-man’s-land between the various warring factions and the theatre of terrible dramas.

Caco, his executioner, a Moslem warrior and crime boss of Sarajevo, would die 23 days later in a conspiracy of the Bosnian rulers, from whom he got his orders.


Their deaths were to remain emblems of unavowable truths, their names a banner of opposing manipulations and political and religious exploitation. “The Warrior and the Pacifist” tells of the life and end of two extremely different people, in the scenario of intrigues and mysteries, yet to be divulged, of the longest siege in history.
decembar2017
Posts: 1388
Joined: 13/12/2017 13:40

#352 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by decembar2017 »

da li je ispravna ta karta koja je postavljena po kojoj ispada da je Armija bila direktno na obadvije strane mosta ( sa sjeverne Specijalna jedinica a sa juzne 10 Brigada ,Cacina) ?
User avatar
Filter
Posts: 8013
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#353 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by Filter »

ispravna
muai22
Posts: 4
Joined: 14/05/2018 00:00

#354 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by muai22 »

Moze li neko nacrati na karti tacnu liniju prve brdske brigade
Last edited by muai22 on 25/12/2018 14:58, edited 1 time in total.
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#355 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by pirpa »

Image
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#356 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by DaffyDuck »

I nikad ne dodje na svoje :(
duplooooo21
Posts: 100
Joined: 10/05/2008 15:33

#357 Krvava Svadba Bascarsija 1992

Post by duplooooo21 »

Jovan Tintor o svatovima..
istina ili propaganda.. ??
Zanima me poslje svadbe sta se pricalo gradom o ovom? Delalic po ovom tek tako pobjegao sa mjesta te od Policije? Nesta kontam da je bio poznat po gradu vec u to vrijeme.. nikad nije bio hapsen?? Te snimak od Delalicu koji prica tek tako o tome kao da je sanjao sve.
Mirise da se stimalo na rat..
User avatar
nivla
Posts: 4282
Joined: 12/01/2008 23:44

#358 Re: Krvava Svadba Bascarsija 1992

Post by nivla »

prvo je celo ubio srpsku nejac na svadbi, a onda su oni morali da se brane i spase tako sto su tenkovima okruzili i blokirali sarajevo, uz osvetu turcima, i ruseci sve sto je imalo poveznicu sa muslimanima

ovi filmovi su cista propaganda, a celo jedan obicni kriminalac bez koga je sarajevo moglo kako u odbrani tako i bez rata
Melbourne_Australia
Posts: 2577
Joined: 06/11/2012 14:20

#359 Re: Krvava Svadba Bascarsija 1992

Post by Melbourne_Australia »

Def je ovo razlog zasto je rat poceo :lol: :lol: Svugdje u svijetu zbog ubistva jedne osobe pocinje rat :lol: Ovo je bio znak, da ce srbi nestati i oni su morali da u roku 24 sata se organizuju i brane nejac srpsku....Tenkove i topove su u roku 3 sata ukopali oko Sarajeva a municiju su za rekordna 2 sata, dostavili na polozaje...U istoriji ratovanja se nikad nije jedna vojska tako brzo pripremila kao srpska nejac...
User avatar
stari lisac
Posts: 343
Joined: 18/07/2018 23:58
Location: Probudi u sebi starog lisca

#360 Re: Krvava Svadba Bascarsija 1992

Post by stari lisac »

Od cega je celo mogo zivjet i kockat se poslje rata nego od para koje je dobio zbog zakuhavanja,drugacije nije mogao ni zatvorsku kaznu izbjeci,sve mu se poklopilo.To da je bio biznimsmen jest al opet od para koje je dobio da zakuha.Evo mu i sin na konto toga sada uziva u privilegijama kriminala
Last edited by stari lisac on 22/12/2018 15:19, edited 1 time in total.
User avatar
Diwan
Posts: 6546
Joined: 12/11/2005 00:59
Location: Transcendencija

#361 Re: Krvava Svadba Bascarsija 1992

Post by Diwan »

duplooooo21 wrote: Jovan Tintor o svatovima..
istina ili propaganda.. ??
Zanima me poslje svadbe sta se pricalo gradom o ovom? Delalic po ovom tek tako pobjegao sa mjesta te od Policije? Nesta kontam da je bio poznat po gradu vec u to vrijeme.. nikad nije bio hapsen?? Te snimak od Delalicu koji prica tek tako o tome kao da je sanjao sve.
Mirise da se stimalo na rat..
Ratovi ne počinju 'onako'
User avatar
luckylaka
Posts: 22428
Joined: 15/01/2010 06:28

#362 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by luckylaka »

Opps pogrijesio forum ,mislio da sam na serbian cafe :run:
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#363 Re: Krvava Svadba Bascarsija 1992

Post by aldinjo »

nivla wrote:prvo je celo ubio srpsku nejac na svadbi, a onda su oni morali da se brane i spase tako sto su tenkovima okruzili i blokirali sarajevo, uz osvetu turcima, i ruseci sve sto je imalo poveznicu sa muslimanima

ovi filmovi su cista propaganda, a celo jedan obicni kriminalac bez koga je sarajevo moglo kako u odbrani tako i bez rata
Rahmetli Ćelo Ramiz je dao svoj doprinos u ratu.
User avatar
nivla
Posts: 4282
Joined: 12/01/2008 23:44

#364 Re: Krvava Svadba Bascarsija 1992

Post by nivla »

aldinjo wrote: Rahmetli Ćelo Ramiz je dao svoj doprinos u ratu.
veliki je red, prije delalica, ljudi koji imaju ratne zasluge
naravno da nije moglo i bez kriminalnog miljea,ali bilo je dosta casnih koji su dali svoje zivote i zdravlje, a nisu dobili ni penziju, a kad i jesu, smanjen im je komisijski procenat invalidnosti, moglo je sarajevo bez jednog ramiza, musana, juke, ismeta i njima slicnih da se brani, ali eto nama je ponos i u centru grada ukopan caco cije zrtve( jako mladi policajci republike bih) leze pokopane u parku
ramiz klasicni kriminalac, da nije bio on, bio bi neko drugi, nije bas da nije bilo kandidata
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8569
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#365 Re: Krvava Svadba Bascarsija 1992

Post by Pitar sa Kariba »

nivla wrote: veliki je red, prije delalica, ljudi koji imaju ratne zasluge
naravno da nije moglo i bez kriminalnog miljea,ali bilo je dosta casnih koji su dali svoje zivote i zdravlje, a nisu dobili ni penziju, a kad i jesu, smanjen im je komisijski procenat invalidnosti, moglo je sarajevo bez jednog ramiza, musana, juke, ismeta i njima slicnih da se brani, ali eto nama je ponos i u centru grada ukopan caco cije zrtve( jako mladi policajci republike bih) leze pokopane u parku
ramiz klasicni kriminalac, da nije bio on, bio bi neko drugi, nije bas da nije bilo kandidata
:thumbup:
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#366 Re: Krvava Svadba Bascarsija 1992

Post by aldinjo »

nivla wrote:
aldinjo wrote: Rahmetli Ćelo Ramiz je dao svoj doprinos u ratu.
veliki je red, prije delalica, ljudi koji imaju ratne zasluge
naravno da nije moglo i bez kriminalnog miljea,ali bilo je dosta casnih koji su dali svoje zivote i zdravlje, a nisu dobili ni penziju, a kad i jesu, smanjen im je komisijski procenat invalidnosti, moglo je sarajevo bez jednog ramiza, musana, juke, ismeta i njima slicnih da se brani, ali eto nama je ponos i u centru grada ukopan caco cije zrtve( jako mladi policajci republike bih) leze pokopane u parku
ramiz klasicni kriminalac, da nije bio on, bio bi neko drugi, nije bas da nije bilo kandidata
Mogao je da se brani ali kako?
User avatar
nivla
Posts: 4282
Joined: 12/01/2008 23:44

#367 Re: Krvava Svadba Bascarsija 1992

Post by nivla »

aldinjo wrote: Mogao je da se brani ali kako?
upravu si, sami Allah nam je poslo celu i njemu slicne da nas brani od agresora
znam ja malo vise tih heroja pickica, sto su u podrumu sa puskama na stupu zavrsili 14. maja 92, dok je moj otac sa jos jednim komsijom pucao iz pistolja na cetnike u kasindolskoj, kao i mog komsiju koji je sam usao u pola kasindolske( danas je invalid 30% na komisiji mu smanjili sa 80%) eh takvi ko moj stari koji je prezivio rat (i mnogi koji nisu) su nas branili, dok su celo i njemu slicni svercovali i “hranili” gladni narod kilom secera za 100km, e poserem se ja na takve heroje, takvih se treba stiditi
sve narkotike iz stefkovog magacina na stupu koji su pripadali danasnjem medimpexu juka svojim narkomancicima pokupio, da ne govorim za koliko su smrti zbog nepromisljenosti i furanja momaka od 17-20 godina da su rambo ti “heroji” zasluzni
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#368 Re: Krvava Svadba Bascarsija 1992

Post by aldinjo »

nivla wrote:
aldinjo wrote: Mogao je da se brani ali kako?
upravu si, sami Allah nam je poslo celu i njemu slicne da nas brani od agresora
znam ja malo vise tih heroja pickica, sto su u podrumu sa puskama na stupu zavrsili 14. maja 92, dok je moj otac sa jos jednim komsijom pucao iz pistolja na cetnike u kasindolskoj, kao i mog komsiju koji je sam usao u pola kasindolske( danas je invalid 30% na komisiji mu smanjili sa 80%) eh takvi ko moj stari koji je prezivio rat (i mnogi koji nisu) su nas branili, dok su celo i njemu slicni svercovali i “hranili” gladni narod kilom secera za 100km, e poserem se ja na takve heroje, takvih se treba stiditi
sve narkotike iz stefkovog magacina na stupu koji su pripadali danasnjem medimpexu juka svojim narkomancicima pokupio, da ne govorim za koliko su smrti zbog nepromisljenosti i furanja momaka od 17-20 godina da su rambo ti “heroji” zasluzni
Završio sam raspravu.
User avatar
nivla
Posts: 4282
Joined: 12/01/2008 23:44

#369 Re: Krvava Svadba Bascarsija 1992

Post by nivla »

aldinjo wrote: Završio sam raspravu.
tesko je prihvatiti stvarnost da su celo i ostali pomenuti bili samo kriminalci kojim danas neki pripisuju bozanske zasluge za odbranu u ratu
sarajevo su odbranili cestiti ljudi koji nisu dali na sebe, jer kao sto vidis uglavnom su ovi “ala celo heroji” izgubili zivote u mafijaskim obracunima, nekom su mozda i danas ideal kakav covjek treba biti, ali su egzaktan primjer kakav covjek ne treba biti
za primjer treba uzeti divjaka i njemu slicne, to su pravi heroji i uzori
kako dodjoh do zakljucka
celo je danas mrtav, ubio ga neko u nekim nerasciscenim mafijaskim racunima, ostavio nasljednika koji se kune u Allaha i uvijek ucestvuje u nekim pucnjavama po sarajevu(istina, nije bas u vijestima u posljednje vrijeme)
divjak ima fondaciju koja potice obrazovanje mladih, dodjeljuje stipendije mladim, uvijek vrijedi poslusati sta isti ima za reci kad se pojavi bilo gdje
nemoj to
Posts: 661
Joined: 15/11/2018 09:38

#370 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by nemoj to »

Ili ko moj što je izgubio u jurišanju uz brdo, kakve crne Cele i kurci nisu vidjeli juriša.
User avatar
nivla
Posts: 4282
Joined: 12/01/2008 23:44

#371 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by nivla »

santo gral wrote:Vidi podrumasa sto su jezik pustili. Kad su Cele, Cace, Juke, Vikici, Puske i Solakovici bili jedini otpor cetnickom agresoru vi ste po podrumima se sakrivali
cinjenica je da je celo( obojica) bio samo kriminalac
juka lokalni klosar koji je zaista uspjesno rjesavao problem snajperista, pa 93-94 presao na stranu hvo-a i pucao na one koje je do juce branio od hvoa i cetnika, ipak na kraju zavrsio mrtav zbog kriminala
caco, definicija zlocinca, pobiti one policajce na onakav nacin(ili narediti isto) mogao je samo okorjelo zlocinac, stavljam ga u ravan onih sto su po srebrenici ubijali sve sto ima predznak muslimanskog, ne razlikujem ga od onog sto je rekao da se fahrudin muminovic vrati mazad, pa strijelja sa drugom turom nenaoruzanih muskaraca muslimana

to su ti cinjenice, ostatak ove recenice je samocenzura jer nisi vrijedan trajnog bana koji bih fasovo da nisam obrisao ono sto sam mislio napisati
prvo pocisti ispred svojih vrata i ogradi se od sranja koje su cinili tvoji da ti ovi sto su radili( nazalost i gore stvari) ne bi mogli prigovarati kako smo svi isti, i kako nas zavadise amerika i evropa

ja svome djetetu ne mogu pozeljeti djetinjstvo koje ja nisam imao, i na prvi pucanj bicu pizda i odoh iz ove zemlje gdje se pravi heroji ne spominju, a svercerima i ratnim profiterima daje status evlija, iako su im zasluge minimalne, i kad citam koliko su zasluzni cesto mislim da citam alan forda
nemoj to
Posts: 661
Joined: 15/11/2018 09:38

#372 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by nemoj to »

On je klasicni lik koji je nekad slušao orgijanje mase kako uzvikuju ime tih takozvanih heroja i napravio je sebi sliku u glavu kao da pricamo o Rambu..

A u suštini 90 posto njih likovi koji su ustvari slali likove poput mog starog u smrt i jurišanje..

Jer budite uvjereni jedini su pravi borci koji su završili invalidi i oni koju su pod zemljom zar vam ne govori ništa da je svaki prijeratni kriminalac preživio?
muai22
Posts: 4
Joined: 14/05/2018 00:00

#373 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by muai22 »

Caco je jedini narodni komandant u Sarajevu da je vodio rat kako je trebao , uzmite u obzir sve njegove zasluge koje je uradio na najtezoj linij u Sarajevu . Ostali su sve bili sminkeri . Na kraju krajeva raspitajte se malo kod raje sa memli strane da vam kazu misljenje o njemu . U Kazanima su svi zavrsili sa nekim razlogom ( dojave ,snajperi itd .
A one policajce je korpus zavalio jer se znalo da ce Caco reagovati kako jeste vec . Ubijen je samo zato sto nije bio podoban za tadasnju vlast i jer nije htio da slusa Aliju i ostale JNA oficire kojima nije u interesu bio rat nego pljacka .
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8569
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#374 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by Pitar sa Kariba »

De ba obrisi sam gluposti koje si napisao.
Mozes ostaviti samo ovo oko sminkeraja.
muai22
Posts: 4
Joined: 14/05/2018 00:00

#375 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by muai22 »

Buraz normalno ti kazem da su Caco, Enver Sehovic i Safet Zajko bili jedini komandanti u Sarajevu koji nisu bili pijuni nego su se borili za Bosnu i Hercegovinu .Uzmi u obzir i to da prve jedinice koja su izasle kroz tunel sa Seferom da brane Igman su bile Cacina jurisna i Celina jurisna Ceta .
Post Reply