Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post Reply
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40352
Joined: 29/06/2011 23:39

#26 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by dječak sa šibicama »

Linije su cuvali svi, od najmladjih do najstarijih, mada bilo je i onih sto fataju krivine. Nije rat za svakoga, recimo par komsija je bilo u jurisnoj ceti a to je znacilo bukvalno kad krenu od kuce pozdrave se sa ukucanima kao da se vide zadnji put. A bilo ih je koji su glumili da su bolesni, nesposobni, ganjali neka ljekarska uvjerenja i slicno.
Ne mozes reci kukavica, neko nije za puske i to je to.

Na linijama su se prijateljstva stvarala, kao i svugdje, sjecam se nakon rata toliko je bilo nekog jaranstva medju komsijama, tih par godina, sve je to u rovovima nastalo. Ali nakon par godina, vratise se na predratne pozicije, gledas komsiju preko nisana :D

Licno nemam neka iskustva, osim sto sam cuvao strazu sa PAP-ovkom kod tunela na Brdodzamiji, dali pusku meni i prijatelju lafo mi legitimisemo prolaznike. Svaki drugi nas mrsne i prodje, ko veli vi cete balavci mene legitimisati. Eto kakve su straze bile, da je sta susnulo u mraku, mi bi pobjegli. To je pocetak rata, proljece ljeto.

Negdje u junu sam isao do Komatina, na zalost ili kako se to kaze, poginuo rodjak na kamionu skidao ranjenike i pokosio ga PAM maltene prepolovio, tragedija velika bila jer je mlad poginuo. Sjecam se da su ovi jurisnici pod komandom lokalnog mesara, sve mu ime zaboravim, snosili krevete iz Osmica, nadrealna situacija. Gore na platou ispred motela srpski tenk i njihova straza, a ovi dole iznose krevete kroz prozor, 20 metara nize.
Tada nekada je doslo i do egzodusa vecine stanovnistva u hotel Evropu, mada neki su ostali gore, ja se i danas cudim recimo ovim mojim rodjacima. Sa terase kuce puca pogled na Osmice, odozgo mozes kamenom pogoditi kucu, a oni cijeli rat proveli u kuci. Sin im je poginuo, nazalost, ali kako su oni zivjeli i prezivjeli ne znaju valjda ni sami. Kretali se po noci, koliko sam ih razumio kasnije u prici.

Cudim se i sam sebi sto sam isao gore, staroj zivot skracivao jer ona nije smjela iz podruma izaci par mjeseci, valjda mlad pa nesvjesan opasnosti. Danas, nebi me atomska iz podruma pomakla. Kasnije sam i sam skratio posjete memli strani, poceli problemi sa Cacom polako, barikade svako malo, svakakve price su se po mahali pricale. To je tamo bila drzava u drzavi, recimo raju su prepadali pricom kao ide policija na stari grad, Ganic izvrsio drzavni udar, Silajdzic izvrsio drzavni udar, svakakve izmisljotine.
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#27 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by karanana »

da li je uopste i bilo chetnichkih napada na tim linijama na trebevicu i pokusaja da prodru nize u grad i u padinska naselja?
User avatar
Creasy
Posts: 2980
Joined: 27/11/2010 08:33

#28 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by Creasy »

calculator
Posts: 1351
Joined: 25/11/2013 12:32

#29 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by calculator »

karanana wrote:da li je uopste i bilo chetnichkih napada na tim linijama na trebevicu i pokusaja da prodru nize u grad i u padinska naselja?
NE! Bilo je pucanja i pomjeranja s Vidikovca koji metar naniže, ali samo radi zaposjedanja bolje pozicije za osmatranje i pucanje, ili za miniranje.

Na Borijama takođe nije bilo pokušaja silaska u naseljena područja, u Faletiće ili Brusulje. Jedino jednom, '93. bio je pokušaj pješadije VRS da zauzme jednu dominantnu kotu na Borijama, pomognut tenkom, ali su dobili po pi.ki i razbježali se ko miševi, a tenk je stao pola metra od protivtenkovske mine.

Na Špicastoj stijeni isto tako, bila samo pucačina i zaposjedanje bolje osmatračke i pucačke pozicije. Uostalom, izuzimajući Pofaličku bitku, kojoj je cilj bio presjecanje grada na dva dijela, ali uvjeren sam - samo zbog jačeg pritiska na Vladu RBiH da poništi rezultate referenduma i ponovo uspostavi državnu zajednicu sa ostatkom Jugoslavije tada, i nekoliko pokušaja boljeg pozicioniranja na zapadnoj strani Sarajeva, većih i značajnijih bitaka i pokušaja osvajanja teritorije nije bilo. Po mom mišljenju, paravojnoj i paradržavnoj RS nije bio cilj okupacija Sarajeva, već snažan pritisak kako bi vlast bila slomljena i što prije kapitulirala pred njihovim zahtjevima.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40352
Joined: 29/06/2011 23:39

#30 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by dječak sa šibicama »

karanana wrote:da li je uopste i bilo chetnichkih napada na tim linijama na trebevicu i pokusaja da prodru nize u grad i u padinska naselja?
Pocetkom rata dok jos nije bilo ni linija formiranih, njima je prioritet bio onu cestu Lukavica - Pale obezbjediti, to im je bila zila kucavica cijeli rat.

Koliko ja znam, glavnina snaga im je bila na cesti, cuvali su cestu, i mastali o zauzimanju obilaznice od Kozije cuprije do Jevrejskog, zato se cijeli rat provlacila ta prica Karadziceva da njikma pripada lijeva obala Miljacke i slicno. Zimi je trebevicka cesta manje vise neprohodna, mislim na snijezne uvjete.
Sad imaju onu cestu iz Toplika prema Jahorini, ne znam jel to nova, ratna prije rata zapoceta, to ce neko drugi znati. Ali i danas je glavna veza Pala i Lukavice preko obilaznice.

U pocetku su imali zestoke napade tamo na Kozijoj cupriji, nekog veceg napada sa ceste prema Bostaricima ili Bogusevcu mislim da nije bilo. Njima je ocito bilo bitno drzati cestu sigurnom za promet.

Kada je formirana kvalitetna linija sa transejima i rovovima, onda su nasi pokusavali presjeci trebevicku cestu, i tu je bilo niz suludih pokusaja, mislim da je najsuludiji bio kopanje tunela ispod ceste koju su planirali dici u zrak dinamitom. Kopaci su bili nesretnici koje je Caco kupio po gradu.

Prvi veci napad sa nase strane je bio napad 8. juna, kada je zauzet Vidikovac od strane Dine Magode i Alije Miladina. Medjutim zavaljeni su od komande, ostavljeni gore da cekaju pojacanje koje nikad nije stiglo, u kontranapadu poginulo puno mladica, medju njima i Dino. Momci su u jurisu uzeli Vidikovac, preko Coline kape i Pandurevica kuca, ali kad su dosli gore nisu pojma imali o tome kako se drze dostignuti polozaji. Ili nisu ni planirali, jer su navodno trebali dobiti pojacanje. Do noci, srbi su vratili polozaje. Eto cijeli jedan dan viorili su se ljiljani na Vidikovcu, kazu zastavu licno Dino stavio.

Bio je i napad na Ablakovini, Curine njive otprilike taj rejon, nasi prosli cestu presjekli je, zauzeli polozaje iznad ceste, dodje praga od Zlatista i oklopnjaci sa Prvog sumara i posamaraju ljude. Ko se spasio, spasio.

Bilo je dosta ratnih dejstava, i skakanja sa stijena, svega i svacega, ali neko ko je bio sudionik vjerovatno ce to bolje opisati.
User avatar
Creasy
Posts: 2980
Joined: 27/11/2010 08:33

#31 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by Creasy »

dječak sa šibicama wrote:
karanana wrote:da li je uopste i bilo chetnichkih napada na tim linijama na trebevicu i pokusaja da prodru nize u grad i u padinska naselja?


Bilo je dosta ratnih dejstava, i skakanja sa stijena, svega i svacega, ali neko ko je bio sudionik vjerovatno ce to bolje opisati.

Kakvih skakanja sa stijena?
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#32 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by KatarinaKosaca »

Creasy wrote:
dječak sa šibicama wrote:
karanana wrote:da li je uopste i bilo chetnichkih napada na tim linijama na trebevicu i pokusaja da prodru nize u grad i u padinska naselja?


Bilo je dosta ratnih dejstava, i skakanja sa stijena, svega i svacega, ali neko ko je bio sudionik vjerovatno ce to bolje opisati.

Kakvih skakanja sa stijena?
Pisala Mladina, on čitao u Ljubljani :wink:

@karanana, bilo je naših samoubilačkih pokušaja... neka druga tema, neki drugi put.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40352
Joined: 29/06/2011 23:39

#33 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by dječak sa šibicama »

Creasy wrote: Kakvih skakanja sa stijena?
Jedan komsija sudjelovao u jednom od tih napada na Vranjacama, pa kad je bilo bjezi nazad na pocetne polozaje, morao skakati sa onih stijena da ne padne cetnicima u ruke. Obje noge polomio, nije jedini morao skakati.
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#34 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by karanana »

znam za nase pokusaje, ali ne znam da su oni ista pjesadijski pokusavali osim na pocetku kada su osiguravali put.

generalno se slazem sa calculatorom gore.
User avatar
Koshpa
Posts: 4908
Joined: 20/05/2007 19:59
Location: Sarajevo

#35 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by Koshpa »

karanana wrote:znam za nase pokusaje, ali ne znam da su oni ista pjesadijski pokusavali osim na pocetku kada su osiguravali put.

generalno se slazem sa calculatorom gore.
Mislim da si ovo citao, ali ako nisi, ovdje ti sve pise u vezi tog dijela ( napatih se dok nadjoh blog )


http://zbsg.blogger.ba/arhiva/2009/01/26/2028535
User avatar
desni
Posts: 1494
Joined: 10/03/2012 01:21

#36 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by desni »

Pitanje za one koji znaju,stanovništvo pred rat na tzv.memli strani je starosjedilačko ili doseljeničko odnekle?Da li je bilo srpskih sela na Trebeviću iznad ovih naselja koja su spadala u Cacinu zonu odgovornosti?Koliko su bile udaljene linije od posljednjih kuća u ovim naseljima na Trebeviću?
User avatar
Oligarh
Posts: 874
Joined: 05/06/2010 13:23

#37 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by Oligarh »

karanana wrote:da li je uopste i bilo chetnichkih napada na tim linijama na trebevicu i pokusaja da prodru nize u grad i u padinska naselja?
August 1992 - napad na Opservatoriju uz bjesomucno granitarnje. Opservatorija pala.
Juli 1993 - napad na Curine njive zbog evetualnog prosirenja odbrane Trebevicke ceste. Caco pogodio T55. Napad odbijen
Ljeto 1992 napad na Zlatište, palo, naši se povukli niže. (Nisam bio tu, znaju raja iz Odreda Širokača)
Oktobar 1993 - napad na Pandurevića kuće sa druge strane V.Čoline kape, napad odbijen.

Što se tiče starogradske strane Tebevića, to bi bili neki napadi, od kojih je Opservatorija, pa i Zlatište najobimnije i po intezitetu i borbama vođenim.

Više je bitki bilo na potezu Debelo brdo - Vranjače - "Bosut" - Jevrejsko - Vrbanja (pakao) koji su bili u ZO X bbr, a kasnije XV mtbr.
User avatar
Oligarh
Posts: 874
Joined: 05/06/2010 13:23

#38 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by Oligarh »

desni wrote:Pitanje za one koji znaju,stanovništvo pred rat na tzv.memli strani je starosjedilačko ili doseljeničko odnekle?Da li je bilo srpskih sela na Trebeviću iznad ovih naselja koja su spadala u Cacinu zonu odgovornosti?Koliko su bile udaljene linije od posljednjih kuća u ovim naseljima na Trebeviću?
Mislim da sam relevantan da ti odgovorim na ovo pitanje. Starosjedilačko je bilo mahom ispod današnjeg Tranzita, ali je bilo i starosjedilaca iznad. Govorimo o periodu prije 2. svj.rata. Meni je recimo nana rođena u Kamenici, pored Hrida, 30tih godina prošlog vijeka. Memli strana iznad tranzita se intezivnije gradi poslije 2.svj.rata najviše kasnih pedestih i šedestih prošlog vijeka.

Srpska (većinom) naselja su bila oko Kozije ćuprije (iza Močila) (ZO I bbr), te neke kuće iznad Boguševca uz Trebevičku cestu (par kuća), te iza Čoline kape - Pandurevići.

Što se linije tiče, kod X bbr, najbliži rovovi su bili cca 100 metara iznad kuća, a mislim da je najbliži rov drugoj strani, bila 6. na Ablakovini (iznad Bostarića), nasuprot Uroševe kuće cca 30 metara od prednje odbrane neprijatelja ispod ceste.
Last edited by Oligarh on 07/04/2015 23:43, edited 2 times in total.
User avatar
Oligarh
Posts: 874
Joined: 05/06/2010 13:23

#39 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by Oligarh »

Creasy wrote:
dječak sa šibicama wrote:
karanana wrote:da li je uopste i bilo chetnichkih napada na tim linijama na trebevicu i pokusaja da prodru nize u grad i u padinska naselja?


Bilo je dosta ratnih dejstava, i skakanja sa stijena, svega i svacega, ali neko ko je bio sudionik vjerovatno ce to bolje opisati.

Kakvih skakanja sa stijena?
30.05.1993 i napad I bbr na Trebević i tužna epizoda na Pitinim stijenama i Orlovači (na cesti iznad Doma invalida na Trebeviću). Ali kao što kaže Katarina, druga tema.
User avatar
Creasy
Posts: 2980
Joined: 27/11/2010 08:33

#40 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by Creasy »

Oligarh wrote:
Creasy wrote:
dječak sa šibicama wrote:

Bilo je dosta ratnih dejstava, i skakanja sa stijena, svega i svacega, ali neko ko je bio sudionik vjerovatno ce to bolje opisati.

Kakvih skakanja sa stijena?
30.05.1993 i napad I bbr na Trebević i tužna epizoda na Pitinim stijenama i Orlovači (na cesti iznad Doma invalida na Trebeviću). Ali kao što kaže Katarina, druga tema.
Pa dječak@ spomenu 08.06.1992.
User avatar
Oligarh
Posts: 874
Joined: 05/06/2010 13:23

#41 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by Oligarh »

Creasy wrote:

Pa dječak@ spomenu 08.06.1992.
To je prvi napad bio. Ovo sa stijenama je 4. napad na tom potezu, nakon 07.12. i 10.01.1993.
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8551
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#42 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by Pitar sa Kariba »

calculator


Napisaću ti samo jedan sličan primjer, a u kontekstu je protjerivanja Srba iz Sarajeva:

Sredinom augusta '92. godine trojica pripadnika rezervog sastava policije Općine Stari Grad, u prvi sumrak ušli su u Nevjestinu ulicu i zapalili kuću Đorđevića ili Novakovića, zaboravio sam. Kuća nije bila na prvoj liniji, ali nijedan vatrogasac nije došao da je gasi. Gorjela je cijelu noć i kompletan Alifakovac i pola Vratnika smrdjelo je od dima.

U Nevjestinoj ulici bilo je 10-tak kuća srpskog stanovništva, ubrzo su sve kuće bile potpuno prazne, a i danas su neke od njih, a druge su poodavno prodane migracijskom stanovništvu i Sandžaklijama.

Jedan od učesnika paljevine, bivši rezervni policajac, sin je mujezina iz Bijele džamije, Ahmed Handžić, danas službenik Općine Stari Grad u odjeljenju za urbanizam i geodetske poslove.

Obaveza mi je da odgovorim na ovaj post sa teme SLUČAJ: "Sarajevski Kazani smrti", tamo je @Chmoljo zaključao temu a post najviše odgovara ovoj temi.
... je moj saborac, je dokazani patriota i častan čovjek. Ponosni nasljednik svoga prezimena. Sramno bi bilo da ga se spominje u ovom kontekstu a da se ne reaguje. Post ovog "salonca" svakako govori dovoljno sam o sebi i "činjenicama" koje iznosi,osim u djelu da je ..., nama tako drage. Ne postoji pripadnik MUP-a u Starom Gradu, koji bi počinio nešto ovako i dočekao kraj agresije kao pripadnik istog a to je nešto čime se mi ponosimo.

Žao mi je ako ovaj moj post odvuče temu na neku drugu stranu od zamišljene, eto nek`@Chmoljo obriše ako smatra da treba ali molim ga da obriše i splačine na orginalnoj temi ovoga posta.


Što bi @Sarajamen rek`o: Pozdrav domovini!
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#43 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by Woody »

I moja je obaveza da reagujem na gornji komentar:

Image

Znači @pitaru, ti imaš i kontra-argument ili oslobađajuće dokaze :?

Pozdrav domovini :thumbup:
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8551
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#44 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by Pitar sa Kariba »

Za šta ti treba argument? Neka potvrda ili šta......
calculator
Posts: 1351
Joined: 25/11/2013 12:32

#45 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by calculator »

Pitar sa Kariba wrote:
calculator


Napisaću ti samo jedan sličan primjer, a u kontekstu je protjerivanja Srba iz Sarajeva:

Sredinom augusta '92. godine trojica pripadnika rezervog sastava policije Općine Stari Grad, u prvi sumrak ušli su u Nevjestinu ulicu i zapalili kuću Đorđevića ili Novakovića, zaboravio sam. Kuća nije bila na prvoj liniji, ali nijedan vatrogasac nije došao da je gasi. Gorjela je cijelu noć i kompletan Alifakovac i pola Vratnika smrdjelo je od dima.

U Nevjestinoj ulici bilo je 10-tak kuća srpskog stanovništva, ubrzo su sve kuće bile potpuno prazne, a i danas su neke od njih, a druge su poodavno prodane migracijskom stanovništvu i Sandžaklijama.

...

Obaveza mi je da odgovorim na ovaj post sa teme SLUČAJ: "Sarajevski Kazani smrti", tamo je @Chmoljo zaključao temu a post najviše odgovara ovoj temi.
... moj saborac, je dokazani patriota i častan čovjek. Ponosni nasljednik svoga prezimena. Sramno bi bilo da ga se spominje u ovom kontekstu a da se ne reaguje. Post ovog "salonca" svakako govori dovoljno sam o sebi i "činjenicama" koje iznosi,osim u djelu da je ..., nama tako drage. Ne postoji pripadnik MUP-a u Starom Gradu, koji bi počinio nešto ovako i dočekao kraj agresije kao pripadnik istog a to je nešto čime se mi ponosimo.

Žao mi je ako ovaj moj post odvuče temu na neku drugu stranu od zamišljene, eto nek`@Chmoljo obriše ako smatra da treba ali molim ga da obriše i splačine na orginalnoj temi ovoga posta.


Što bi @Sarajamen rek`o: Pozdrav domovini!
Žao mi je ako je moj komentar povrijedio tvoje osjećaje, ili ako je informacija koju sam napisao uzbudila strasti patriota i boraca MUP-a SG. Nije mi bila takva namjera i moj komentar napisan je u potpuno drugom kontekstu od onog koji imputiraš. Tamo na drugoj temi rasprava je bila o Caci kojeg sam ja optužio da je inicijator etničkog čišćenja, za koje je državna i sarajevska vlast znala, a ništa nije poduzimala, osim kad je Caco ugrozio "njihove" interese. Paljevina srpske kuće u zoni koja nije ratna, predaleko od prvih linija i rovova, nije ništa drugo nego signal kojeg su srpske porodice iz Nevjestine znale pročitati, ali i ostale u gradu, jer je Sarajevo ipak jedna poluprimitivna "mahala".

Mislio sam da ću pročitati komentare koji osuđuju ratnu paljevinu tuđe imovine, ali čitam suprotne komentare, one koji osuđuju "prokazivanje" i one koji štite "naše", jer pobogu - mi smo pošteni...
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8551
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#46 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by Pitar sa Kariba »

calculator wrote: Žao mi je ako je moj komentar povrijedio tvoje osjećaje, ili ako je informacija koju sam napisao uzbudila strasti patriota i boraca MUP-a SG. Nije mi bila takva namjera i moj komentar napisan je u potpuno drugom kontekstu od onog koji imputiraš. Tamo na drugoj temi rasprava je bila o Caci kojeg sam ja optužio da je inicijator etničkog čišćenja, za koje je državna i sarajevska vlast znala, a ništa nije poduzimala, osim kad je Caco ugrozio "njihove" interese. Paljevina srpske kuće u zoni koja nije ratna, predaleko od prvih linija i rovova, nije ništa drugo nego signal kojeg su srpske porodice iz Nevjestine znale pročitati, ali i ostale u gradu, jer je Sarajevo ipak jedna poluprimitivna "mahala".

Mislio sam da ću pročitati komentare koji osuđuju ratnu paljevinu tuđe imovine, ali čitam suprotne komentare, one koji osuđuju "prokazivanje" i one koji štite "naše", jer pobogu - mi smo pošteni...
Ma ne možeš ti meni povrijediti osjećaje, ne možeš ti meni opepelit` a kamo li raji u SG. Ja sam samo reagovao na tvoju očitu laž. Malo vam je što mu je brat zijanio šta li... pa će te još malo blatiti čovjeka. Ja lično nemam problema "priznati" zločine od Fahka pa do Čebleta i te bulumente i nazvati stvari onakvim kakve jesu ZLOČIN PROTIV NAŠIH SUGRAĐANA. Znam ove bojovnike gotovo sviju lično. Pokojni Šljivić B. (žrtva Cacinih jurišnika) je otac mog dobrog prijatelja Ernesta. Istina je da je još teže bilo srbima u toku agresije u Sarajevu, pogotovo po mahalama jbg rat je govna isplivaju (i odlično plivaju) malo im je bilo "njihovih" još su morali i da strepe i od ovih nabrojanih. Ja sam se borio protiv toga, naravno da je to malo ili bolje reći ništa ali ko sam ja bio u Sa, meso..... Ne znam da li se vlast borila protiv ovih stvari (nemam nikakvih veza sa istim) ali većina građana Sarajeva sigurno jeste u okvirima svojim mogućnosti i to je NESPORNO. Pa Caco je bio "sila" i to oružana sila u to vrijeme. Čitava njegova brigada bi poginula za njim, dok nije isplivalo šta su radili. Tek tad su se stekli uslovi da se "odrade" . I kakvi Cacini državni interesi bili i ostali kokošari. Pusti sad neobjektivnu publiku koja Aliji zamjera sve i što treba i što ne treba i sve trpa u isti koš. Nisi iz Sarajeva, i nemaš pravo komentarisati dešavanja u Sarajevu tokom agresije 92-95. I kakva ba ratna zona u Sa i paljevina kuće, pa ko je meni zapalio stan kod katedrale, šta misliš.
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8551
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#47 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by Pitar sa Kariba »

Ma daj Sarajmene kakva istina i svjedocenje, frajer je popljuvao covjeka ni kriva ni duzna i prozvao ga imenom, prezimenom, porodicnim nasljedjem i radnim mjestom i treba sutiti. Pa sta je to ... zapalio da je Al'fakovac i Vratnik smrdili danima, Vjecnicu!? Ma nemam ja tebi sta zamjeriti kao ni bilo kome na ovome forumu (osim kona :) ). Generalno izbjegavam ove PDF istorija i politika, nekad nesto napisem pa brze bolje obrisem jer nije vrijedno. Ali ovo je ba direktni atak na covjeka i njegovu porodicu. Nije ovdje spomenut neko NN, ipak ga znaju ljudi ima djecu. Mozda je nekome normalno da je u ratu nekome zapalio kucu nama nije, pa nam nije ni svejedno da neko tako sta tvrdi. Treba moderacija da obrise sva ova "naklapanja".
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45218
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#48 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by Chmoljo »

@Pitar, najviše volim kada se jave direktni učesnici.

u 90% slučajeva ljudi koji su direktni svjedoci razborito i konkretno odgovaraju na prozivke ili dileme. i ti si to uradio i takvima su rasprave po forumima i namijenjene. i iz takvih rasprava zna proizaći nešto pozitivno.

toga nije bilo na prethodnoj temi, zato je i zaključana.

sporni postovi su uređeni. nema smisla u ovakvom prozivanju od strane ljudi koji uopšte nisu bili na licu mjesta kada već postoje institucije koje se bave ovim stvarima. toplo preporučujem svima koji imaju dokaze da se obrate nadležnima.
User avatar
Creasy
Posts: 2980
Joined: 27/11/2010 08:33

#49 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by Creasy »

Pitar sa Kariba wrote:Ma daj Sarajmene kakva istina i svjedocenje, frajer je popljuvao covjeka ni kriva ni duzna i prozvao ga imenom, prezimenom, porodicnim nasljedjem i radnim mjestom i treba sutiti. Pa sta je to ... zapalio da je Al'fakovac i Vratnik smrdili danima, Vjecnicu!? Ma nemam ja tebi sta zamjeriti kao ni bilo kome na ovome forumu (osim kona :) ). Generalno izbjegavam ove PDF istorija i politika, nekad nesto napisem pa brze bolje obrisem jer nije vrijedno. Ali ovo je ba direktni atak na covjeka i njegovu porodicu. Nije ovdje spomenut neko NN, ipak ga znaju ljudi ima djecu. Mozda je nekome normalno da je u ratu nekome zapalio kucu nama nije, pa nam nije ni svejedno da neko tako sta tvrdi. Treba moderacija da obrise sva ova "naklapanja".
Nije bitno kako se lik zove. Pitanje je da li se to uopšte dogodilo? Da li je bilo tih paljevina srpskih kuća? Šta možeš reći o tome?
Post Reply