Staracki dom?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#1 Staracki dom?

Post by sadie_forever »

Neki dan citam komentare o tome sto je jedan nas pjevac svoju majku stavio u staracki dom,i nevjerovatno koliko ljudi osudjuju isto kao da ju je bacio u rupu neku.Zasto je kod nas to toliko strasno ? na zapadu sasvim normalna stvar,niko o tome i ne prica.Moja rodica je nedavno majku stavila u dom,protiv svoje volje jer je njena mama insistirala..i sad kaze nije nikada bila sretnija,ima svoje prijateljice tu,druzenja itd...kaze bolje mi nego da osjecam kako sam mladima na teretu u njihovoj kuci,i uz to druzim se kao nikada prije ..dok sam bila u tudjoj kuci,samo su gledali da me nahrane i podmire isto kao da sam beba :zzzz:
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#2 Re: Staracki dom?

Post by moonca »

Ako se ne mogu brinuti same/mi--- to je idealno mjesto za njih.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#3 Re: Staracki dom?

Post by muminovic »

U BIH ima zaista vrhunskih privatnih starackih domova, ali su sa full uslugom oko 1500 KM mjesecno...
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#4 Re: Staracki dom?

Post by moonca »

Da , cijena je formirana za djecu koja zive vani.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#5 Re: Staracki dom?

Post by muminovic »

Iskreno, toliko i vrijedi ta usluga.

Primjera cekiraj lijepsu "ustanovu" - hotelahmedic.ba
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#6 Re: Staracki dom?

Post by sadie_forever »

moonca wrote:Da , cijena je formirana za djecu koja zive vani.
pa iskreno i nije skupo,prosjecni covjek tih godina ima najmanje 3 djece,neka podjeli svako pomalo,i ima tu i penzija
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#7 Re: Staracki dom?

Post by muminovic »

sadie_forever wrote:
moonca wrote:Da , cijena je formirana za djecu koja zive vani.
pa iskreno i nije skupo,prosjecni covjek tih godina ima najmanje 3 djece,neka podjeli svako pomalo,i ima tu i penzija
uglavnom djeca pokusavaju da otmu i to sto im imaju roditelji, a malo ko da pomaze
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#8 Re: Staracki dom?

Post by triconja »

sadie_forever wrote:Neki dan citam komentare o tome sto je jedan nas pjevac svoju majku stavio u staracki dom,i nevjerovatno koliko ljudi osudjuju isto kao da ju je bacio u rupu neku.Zasto je kod nas to toliko strasno ? na zapadu sasvim normalna stvar,niko o tome i ne prica.Moja rodica je nedavno majku stavila u dom,protiv svoje volje jer je njena mama insistirala..i sad kaze nije nikada bila sretnija,ima svoje prijateljice tu,druzenja itd...kaze bolje mi nego da osjecam kako sam mladima na teretu u njihovoj kuci,i uz to druzim se kao nikada prije ..dok sam bila u tudjoj kuci,samo su gledali da me nahrane i podmire isto kao da sam beba :zzzz:
Znaci svekrvu hoš u staracki a cekas potvrde misljenja, eee :lol: :lol: :lol:

Sta kae poslanik u vezi roditelja? :mrgreen:
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#9 Re: Staracki dom?

Post by sadie_forever »

triconja wrote:
sadie_forever wrote:Neki dan citam komentare o tome sto je jedan nas pjevac svoju majku stavio u staracki dom,i nevjerovatno koliko ljudi osudjuju isto kao da ju je bacio u rupu neku.Zasto je kod nas to toliko strasno ? na zapadu sasvim normalna stvar,niko o tome i ne prica.Moja rodica je nedavno majku stavila u dom,protiv svoje volje jer je njena mama insistirala..i sad kaze nije nikada bila sretnija,ima svoje prijateljice tu,druzenja itd...kaze bolje mi nego da osjecam kako sam mladima na teretu u njihovoj kuci,i uz to druzim se kao nikada prije ..dok sam bila u tudjoj kuci,samo su gledali da me nahrane i podmire isto kao da sam beba :zzzz:
Znaci svekrvu hoš u staracki a cekas potvrde misljenja, eee :lol: :lol: :lol:

Sta kae poslanik u vezi roditelja? :mrgreen:
daj ne kvari temu

kakav poslanik :?
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#10 Re: Staracki dom?

Post by sadie_forever »

muminovic wrote:
sadie_forever wrote:
moonca wrote:Da , cijena je formirana za djecu koja zive vani.
pa iskreno i nije skupo,prosjecni covjek tih godina ima najmanje 3 djece,neka podjeli svako pomalo,i ima tu i penzija
uglavnom djeca pokusavaju da otmu i to sto im imaju roditelji, a malo ko da pomaze
ejjj :-)
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#11 Re: Staracki dom?

Post by triconja »

sadie_forever wrote: daj ne kvari temu

kakav poslanik :?
Pa poslanik s.a.v.s., nema labavo sto se tice roditelja.
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#12 Re: Staracki dom?

Post by sadie_forever »

triconja wrote:
sadie_forever wrote: daj ne kvari temu

kakav poslanik :?
Pa poslanik s.a.v.s., nema labavo sto se tice roditelja.
pa nema,ali ja mislim da je njima bolje biti u domu nego u kuci gdje ide na zivce i djeci i unucima i osjeca se nedobrodoslim,nema drustva itd
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#13 Re: Staracki dom?

Post by moonca »

sadie_forever wrote:
moonca wrote:Da , cijena je formirana za djecu koja zive vani.
pa iskreno i nije skupo,prosjecni covjek tih godina ima najmanje 3 djece,neka podjeli svako pomalo,i ima tu i penzija
To je pogresno.

Roditelji dok rade treba da razmisljaju o tim danima i na neki nacin da se obezbjede.


Cesta pitanja roditelja su- da li da oni uzmu kredit( ili svoju ustedjevinu) i skoluju djecu ili da to djeca /studenti se sami zaduzuju.

Razumni riditelji ce dozovoliti djeci/ stidentima da se sami finansiraju.
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#14 Re: Staracki dom?

Post by sadie_forever »

moonca wrote:
sadie_forever wrote:
moonca wrote:Da , cijena je formirana za djecu koja zive vani.
pa iskreno i nije skupo,prosjecni covjek tih godina ima najmanje 3 djece,neka podjeli svako pomalo,i ima tu i penzija
To je pogresno.

Roditelji dok rade treba da razmisljaju o tim danima i na neki nacin da se obezbjede.


Cesta pitanja roditelja su- da li da oni uzmu kredit( ili svoju ustedjevinu) i skoluju djecu ili da to djeca /studenti se sami zaduzuju.

Razumni riditelji ce dozovoliti djeci/ stidentima da se sami finansiraju.
pa nekako vraca se,zato ovdje se ljudi zaduze radi fakulteta,ali onda ne brinu o roditeljima
User avatar
Dosadno mii
Posts: 2536
Joined: 16/06/2014 20:33

#15 Re: Staracki dom?

Post by Dosadno mii »

sadie_forever wrote:
moonca wrote:Da , cijena je formirana za djecu koja zive vani.
pa iskreno i nije skupo,prosjecni covjek tih godina ima najmanje 3 djece,neka podjeli svako pomalo,i ima tu i penzija
Nema 3, vec 2 djece u prosjeku.
Takodjer, skupo je ako ce oba roditelja u staracki.
User avatar
male_okice
Posts: 2746
Joined: 22/06/2009 13:33

#16 Re: Staracki dom?

Post by male_okice »

kod nas je sve sramota i preseravanje, jel eto kao moras ti sav svoj zivot napustiti da bi eventualno bio uz roditelja, ili naci neku zenu koja ocu/materi nece pruziti ni 30% njege koje ce dobiti u domu, i koja ce ih na kraju mozda i zanemariti, pokrasti i svasta nesto (ovo zadnje 2 primjeri iz blize okoline), ali eto tad ces biti bolja osoba nego ako ih das u staracki dom gdje ce ljudi moci koliko toliko dostojanstveno zivjeti.

znam ja sad ce svi reci ali roditelji su toliko toga zrtvovali za tebe, i ok jesu to sve stoji, ali evo recimo jedan prijatelj zivi u Danskoj, majka 90 godina hoce u bosnu i bog, i on sad ne moze napustiti posao, zenu, djecu i sve gore da bi bio 24h sa njom ovdje (a gore je zivjela s njima skupa u kuci). i eto vrati on nju ovamo i nadje zenu koju je placao preko 500 KM da obidje majku svaki dan, spremi joj jesti, pocisti eto tako uradi te poslove, jer ona ne moze, da bi na kraju ona dolazila svaku treci/cetvrti dan, potkradala ju je (penziju). onda je nasao drugu slicna stvar. jos kad je pala tokom zime i slomila kuk bio haos, nece niko ispod 1000 KM da je posluzi (jer su je morali i presvlaciti), i na kraju je i on puko od svega toga, dobio otkaz na poslu zbog cestih odlazaka kasnjenja itd... i opet je ona zavrsila u domu gdje je zivjela jos 6 mjeseca i umrla.
eh sad da je odmah otisla u dom mozda bi i dan danas bila ziva, jer ipak imala bi redovnu ishranu, doktora, drustvo njenih godina, njegu i gotovo. sta ces ovako se on satrao da njoj ugodi a njoj je bilo na kraju gore nego mozda ikad u zivotu.

a ovakvih primjera ima jako mnogo, nazalost.

ja kontam kad ostarim da onako nisam eventualno bas pokretna, da ne mogu sama obavljati one osnovne obaveze u kuci itd, ja idem u staracki dom. to mi je sasvim normalna stvar. imacu tamo njegu koja mi treba, eventualno drustvo, ne moram se sikirati kako cu sta, nego mogu sta jos od mozga ima na pasu. Kcerka kad moze ako hoce bujrum nek mi dodje, ali da ja padam na teret vlastitom djetetu, pravim cirkus od njenog zivota ili bilo sta slicno, ne pada mi napamet. :)
User avatar
Dosadno mii
Posts: 2536
Joined: 16/06/2014 20:33

#17 Re: Staracki dom?

Post by Dosadno mii »

Pa dobro imala je 90 godina.
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#18 Re: Staracki dom?

Post by sadie_forever »

Dosadno mii wrote:
sadie_forever wrote:
moonca wrote:Da , cijena je formirana za djecu koja zive vani.
pa iskreno i nije skupo,prosjecni covjek tih godina ima najmanje 3 djece,neka podjeli svako pomalo,i ima tu i penzija
Nema 3, vec 2 djece u prosjeku.
Takodjer, skupo je ako ce oba roditelja u staracki.
nije tacno to su ljudi koji su sada 70 -80 godina,tada se radjalo puno vise,moja nana imala 7 ,ali nazalost nije docekala dom staracki jer je umrla rano.a obicno otac umre prije,i njega gleda mama t. j njegova supruga

uvijek ima izuzetaka ja pricam o prosjeku nekom
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#19 Re: Staracki dom?

Post by sadie_forever »

Dosadno mii wrote:Pa dobro imala je 90 godina.
i opet mu se uspjela popet na glavu,covjek i otkaz dobio
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#20 Re: Staracki dom?

Post by triconja »

sadie_forever wrote:
triconja wrote:
sadie_forever wrote: daj ne kvari temu

kakav poslanik :?
Pa poslanik s.a.v.s., nema labavo sto se tice roditelja.
pa nema,ali ja mislim da je njima bolje biti u domu nego u kuci gdje ide na zivce i djeci i unucima i osjeca se nedobrodoslim,nema drustva itd
Sto se tice roditelja nije nase da se misli nego procitaj stav islama prema tome i eto :mrgreen: .

Naravno svako izvlacenje i nepostivanje zna se cemu vode :mrgreen:
she+
Posts: 477
Joined: 08/12/2017 18:31

#21 Re: Staracki dom?

Post by she+ »

a sta, kod nas nema opcije da se stan po smrti prepise starackom domu i na taj nacin plati usluga?
User avatar
male_okice
Posts: 2746
Joined: 22/06/2009 13:33

#22 Re: Staracki dom?

Post by male_okice »

Dosadno mii wrote:Pa dobro imala je 90 godina.
pa jeste, ali imas ti i mladjih ljudi koji su recimo losijeg zdravlja, i onda je problem jer ti sam imas obaveze na poslu, i sam imas porodicu, djecu i ne mozes stici i oko te stare osobe sve obaviti. i onda se tu javljaju tenzije koje su nepotrebne. od mog radnog kolege otac je imao secer, primao inzulin 2x dnevno, amputirani mu prsti i bio u kolicima. i on nije htio da se preseli iz svoje kuce barem kod njega i zene, za dom ni cuti.
nego ovaj svako jutro u 5h ustaje ide kod njega prije posla, daje mu inzulin, mjeri secer, presvlaci ga hrani. zena poslijepodne kad dolazi s posla trci radi to isto. on opet navecer po nekoliko puta mora ga obici. mislim njima se zivot vrtio oko njega i oko toga da odrzavaju njega u zivotu, a opet je bio nezadovoljan jer je po citav dan sam. ali sta ce oni, kad moraju na posao. o tome ti govorim.
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#23 Re: Staracki dom?

Post by sadie_forever »

triconja wrote:
Naravno svako izvlacenje i nepostivanje zna se cemu vode :mrgreen:

pa sta se ko ovdje izvlaci? nije ti poslanik a.s naredio da drzis mater i oca u svojoj kuci vec da se pobrines o njima,a islam zajednice ne voli a to je zajednica :D
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#24 Re: Staracki dom?

Post by moonca »

Japanci su nekada a i sada to sami odlucivali
Aokigahari nosi nezahvalnu titulu najpopularnijeg mesta za samoubistva u Japanu, a drugo je najpopularnije mesto na celom svetu, odmah iza mosta Golden Gejt u San Francisku.

Šumu je i ranije pratila mračna reputacija, jer se u njoj, u 19. veku, praktikovao običaj da se stariji članovi porodice ostavljaju da umru na zabačenim mestima kada postanu preveliki teret svojim najbližima. Ostavljeni bi, međutim, preminuli sporom, užasnom smrću izgladnjavanja, i veruje se da je ova šuma zaposednuta dušama napuštenih.
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#25 Re: Staracki dom?

Post by sadie_forever »

male_okice wrote:
Dosadno mii wrote:Pa dobro imala je 90 godina.
pa jeste, ali imas ti i mladjih ljudi koji su recimo losijeg zdravlja, i onda je problem jer ti sam imas obaveze na poslu, i sam imas porodicu, djecu i ne mozes stici i oko te stare osobe sve obaviti. i onda se tu javljaju tenzije koje su nepotrebne. od mog radnog kolege otac je imao secer, primao inzulin 2x dnevno, amputirani mu prsti i bio u kolicima. i on nije htio da se preseli iz svoje kuce barem kod njega i zene, za dom ni cuti.
nego ovaj svako jutro u 5h ustaje ide kod njega prije posla, daje mu inzulin, mjeri secer, presvlaci ga hrani. zena poslijepodne kad dolazi s posla trci radi to isto. on opet navecer po nekoliko puta mora ga obici. mislim njima se zivot vrtio oko njega i oko toga da odrzavaju njega u zivotu, a opet je bio nezadovoljan jer je po citav dan sam. ali sta ce oni, kad moraju na posao. o tome ti govorim.
tako je u bosni,ovdje bi imao posjetu od strane sestrica,i imao bi pravo na to..nebi placao nista,cak moja rodica radi kao takva sestrica,posjecuje te starce i pomaze im
Last edited by sadie_forever on 03/01/2019 17:45, edited 1 time in total.
Post Reply