STARA FONTANA IZ GRADSKOG PARKA

Vijesti i zbivanja u Banjoj Luci, Mrkonjić Gradu, Prijedoru, Bos. Gradišci, Prnjavoru, Tesliću, Derventi, Bos. Brodu...

Moderator: banjaluka078

Post Reply
Benjaminsky
Posts: 983
Joined: 08/06/2022 10:10

#1 STARA FONTANA IZ GRADSKOG PARKA

Post by Benjaminsky »



Budući da su stručnjaci okovali Gradski park u beton i uništili staru fontanu, sad su kao "došli tobe" pa su opet tu staru fontanu izlili u betonu i stavili u Park Mladena Stojanovića. Svaka čast tom parku - ali to nije TO.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7375
Joined: 16/01/2007 23:38

#2 Re: STARA FONTANA IZ GRADSKOG PARKA

Post by banjaluka078 »

Loša je to kopija. Draško s fontanom "puca" na emocije, a taman će i izbori.
Benjaminsky
Posts: 983
Joined: 08/06/2022 10:10

#3 Re: STARA FONTANA IZ GRADSKOG PARKA

Post by Benjaminsky »

Uz staru fontanu sam odrastao jer sam živio u "Čajevačkoj koloniji"... Cijeli život do 1992. sam proveo u tom parku, sjedio s rajom, prve izlaske s djevojkama sam tu dogovarao, a ovi papci sada izmišljaju toplu vodu...
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7375
Joined: 16/01/2007 23:38

#4 Re: STARA FONTANA IZ GRADSKOG PARKA

Post by banjaluka078 »

Ova lokacija joj je odgovara, dizajn one stare zahtijeva centralnu poziciju, ovdje je postavljena rubno, na samu ivicu parka, na mjesto stare obične fontane do glavne ceste.
Dizajn je pogrešan, "kraci" su joj previše okomiti, ona sama djeluje jako nezgrapno...kod mene ne budi nikakvu lijepu emociju.
Trebalo je onu ostaviti u sjećanju, kao što se bar pola lijepih i smislenih stvari po gradu sad možemo samo sjećati.
Benjaminsky
Posts: 983
Joined: 08/06/2022 10:10

#5 Re: STARA FONTANA IZ GRADSKOG PARKA

Post by Benjaminsky »

banjaluka078 wrote: 06/09/2022 07:08 Ova lokacija joj je odgovara, dizajn one stare zahtijeva centralnu poziciju, ovdje je postavljena rubno, na samu ivicu parka, na mjesto stare obične fontane do glavne ceste.
Dizajn je pogrešan, "kraci" su joj previše okomiti, ona sama djeluje jako nezgrapno...kod mene ne budi nikakvu lijepu emociju.
Trebalo je onu ostaviti u sjećanju, kao što se bar pola lijepih i smislenih stvari po gradu sad možemo samo sjećati.
A i to je što kažeš. Sve je to smandrljano na brzinu u cilju dnevne polike.
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#6 Re: STARA FONTANA IZ GRADSKOG PARKA

Post by kuli1961 »

Neki dan sam iz auta samo ovlas "bacio" pogled na fontanu- koliko me pamcenje sluzi, originalna je bila nekako sira, veca, kraci razmaknutiji, cijela fontana jednostavno razmaknuta, masivna, a istovremeno proporcionalna. A ova kopija u parku? Losa kopija.
Toliko mi je odbojna da ne zelim prici ni blizu da je bolje osmotrim.
Za mene nema dileme da je izgradnja ove fontane jeftin populisticki trik akutelne "balerine na tviteru"- gradonacelnika.
Bez obzira na njega, jako zamjeram i ranijoj gradskoj vlasti sto srusise raniju fontanu, razvalise parkic, onaj cuveni zidic na kome smo sate, dane i godine provodili i taj prostor unististise uzasnim staklencem...
No sta je sljedece za rusenje, unistavanje?
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7375
Joined: 16/01/2007 23:38

#7 Re: STARA FONTANA IZ GRADSKOG PARKA

Post by banjaluka078 »

kuli1961 wrote: 06/09/2022 09:03 Neki dan sam iz auta samo ovlas "bacio" pogled na fontanu- koliko me pamcenje sluzi, originalna je bila nekako sira, veca, kraci razmaknutiji, cijela fontana jednostavno razmaknuta, masivna, a istovremeno proporcionalna. A ova kopija u parku? Losa kopija.
Jeste stara imala nekako skladniji izgled.

Image
Benjaminsky
Posts: 983
Joined: 08/06/2022 10:10

#8 Re: STARA FONTANA IZ GRADSKOG PARKA

Post by Benjaminsky »

Fontana moje mladosti kakvu ja pamtim.
Prvo kolor fotke, dvije prikazuju staru fontanu, a treća je još starija...

Image

Image

Image
Benjaminsky
Posts: 983
Joined: 08/06/2022 10:10

#9 Re: STARA FONTANA IZ GRADSKOG PARKA

Post by Benjaminsky »

Image
Ovakvu sam staru fontanu prvi put vidio. imao sam jedva četiri godine.

Image
Hotel Palas još nije izgrađen. Nalik na turbe je javni wc. Stariji su mi rekli da je tu i bilo turbe.

Image
Fontana, paviljon i u zadnjem planu je zgrada u kojoj jenekad bila milicija.

Image
Paviljon u Parku.

Image
Park sniman s Vakufske palače. U daljini se vidi zgrada stare Pošte.

Image
E ovoliko star nisam čak ni ja, jer ne pamtim ovu fontanu.

Ovo je mali izbor iz moje arhive. Volio bih da ako ima netko, stavi još koju fotku.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7375
Joined: 16/01/2007 23:38

#10 Re: STARA FONTANA IZ GRADSKOG PARKA

Post by banjaluka078 »

Benjaminsky wrote: 06/09/2022 17:57 Hotel Palas još nije izgrađen. Nalik na turbe je javni wc. Stariji su mi rekli da je tu i bilo turbe.
Jeste bilo turbe. Ima dosta slika na FB stranici Stara Banjaluka.
Benjaminsky
Posts: 983
Joined: 08/06/2022 10:10

#11 Re: STARA FONTANA IZ GRADSKOG PARKA

Post by Benjaminsky »

banjaluka078 wrote: 06/09/2022 19:48
Benjaminsky wrote: 06/09/2022 17:57 Hotel Palas još nije izgrađen. Nalik na turbe je javni wc. Stariji su mi rekli da je tu i bilo turbe.
Jeste bilo turbe. Ima dosta slika na FB stranici Stara Banjaluka.
Da, a od našeg, banjalučkog arhitekte Adema Ćukura sam saznao da su gradske vlasti u doba Vrbaske Banovine to turbe pretvorili u javni wc.
Užasna sramota i kulturocid...
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7375
Joined: 16/01/2007 23:38

#12 Re: STARA FONTANA IZ GRADSKOG PARKA

Post by banjaluka078 »

Benjaminsky wrote: 06/09/2022 20:00
Da, a od našeg, banjalučkog arhitekte Adema Ćukura sam saznao da su gradske vlasti u doba Vrbaske Banovine to turbe pretvorili u javni wc.
Užasna sramota i kulturocid...
Čitav park je bio harem, otud i turbe.

User avatar
Zeleni most
Posts: 754
Joined: 01/11/2013 21:18

#13 Re: STARA FONTANA IZ GRADSKOG PARKA

Post by Zeleni most »

Novu fontanu nisam jos vidio, ali ako su je vec pravili onda je morala biti ista kao i stara. A mogli su je vala postaviti u Budzak, daleko je. Trebala je biti u centru grada npr. ispod Ferhadije na onoj livadi napraviti lijepi mali park i klupe.



Image

Gradski park je napravljen na haremu, a na cosku harema se nalazila i dzamija.

Gradski park je nastao 1931. godine pod prvobitnim imenom bana Svetislava Milosavljevića Tise koji je dao naredbu da se harem ukloni.

Današnji naziv dobija već 1932. godine, nakon što je u njemu postavljen spomenik velikom književniku Petru Kočiću.
User avatar
Zeleni most
Posts: 754
Joined: 01/11/2013 21:18

#14 Re: STARA FONTANA IZ GRADSKOG PARKA

Post by Zeleni most »

Benjaminsky wrote: 05/09/2022 19:46

Budući da su stručnjaci okovali Gradski park u beton i uništili staru fontanu, sad su kao "došli tobe" pa su opet tu staru fontanu izlili u betonu i stavili u Park Mladena Stojanovića. Svaka čast tom parku - ali to nije TO.
Nije to - to. Da je jos pozlate najskupljim zlatom, nije to-to.

Ako je vec mislio napraviti staru fontanu onda je MORAO staviti i na staro mjesto, tamo gdje i pripada - logicno. Niti je fontana izgledom kao stara, a nije ni Gradski park. Totalni promasaj.

Ideja nije losa, ali ne pravi se pita od govana.

To je kao kada bi sarajevski Sebilj stavili na Vilsonovo setaliste. Ne bi ni oni golubovi dosli - logicno.
User avatar
sinuhe
Posts: 11457
Joined: 03/06/2011 11:33

#15 Re: STARA FONTANA IZ GRADSKOG PARKA

Post by sinuhe »

To je bio lijep park prije Drugog svjetskog rata sa kapijom i nocnim cuvarom. Kasnije je uvijek izgledao kao zapusteno mjesto.
User avatar
Jack Be Nimble
Posts: 11059
Joined: 15/01/2010 18:31

#16 Re: STARA FONTANA IZ GRADSKOG PARKA

Post by Jack Be Nimble »

Kao mali dolazili u park i bilo je fazon preskociti na temelj gdje je pipa. Kada smo odrasli, onda je bio fazon uzeti klupe iz parka i donijeti u naselje da imamo gdje sjesti dok se igra klikera 😁. Bile teske klupe, trebalo nas je petorica to da preko ulice i naselja prenesemo. Bile zute boje.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7375
Joined: 16/01/2007 23:38

#17 Re: STARA FONTANA IZ GRADSKOG PARKA

Post by banjaluka078 »

Jack Be Nimble wrote: 10/09/2022 20:12 Kao mali dolazili u park i bilo je fazon preskociti na temelj gdje je pipa. Kada smo odrasli, onda je bio fazon uzeti klupe iz parka i donijeti u naselje da imamo gdje sjesti dok se igra klikera 😁. Bile teske klupe, trebalo nas je petorica to da preko ulice i naselja prenesemo. Bile zute boje.
Odlična priča. :)

Evo jedna s otvaranja.

Post Reply