Star Wars

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
vicious
Posts: 6876
Joined: 05/03/2006 15:41
Location: zrakopraz

#651 Re: Star Wars

Post by vicious »

Tito_i_Partija wrote:
Bloo wrote::roll:
Ja bih se zaklela da je democracy
Lucasova belosvetska zavera da promeni liberty u democracy. :lol:
Jebem mu miša, i ja bih da mi život zavisi od toga odigrao all in na "democracy"... i to znam čak da mi je ta rečenica uvijek zvučala nekako rogobatno, baš kao da je ta frazetina na silu ubačena u script, da se lafo pošalje poruka...
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#652 Re: Star Wars

Post by ExNihilo »

Možda se u kolektivnoj svijesti, Padme scena pomiješala sa ovom.

Image
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#653 Re: Star Wars

Post by Bloo »

ExNihilo wrote: Pretjerali su, čini mi se, i sa deus exom. Odjednom se Luke pojavljuje u presudnom trenutku da spasi dan, odjednom su pobunjenici izbavljeni iz ralja smrti činom samožrtvovanja, odjednom je Finn spašen pogibije, odjednom Leia koristi Silu da preživi...

Finn i Azijatkinja su definitivno krinđ vorti, ali ja krinđiness u SW uopće ne uzimam za zlo. Štaviše, to mi je dio kanona a la crawling text na početku ili "I have a bad feeling about this". Je li poljubac nešto više krinđi od "Hold me, like you did by the lake on Naboo" ili I-love-you-I-know dijaloga? Ma hajte molim vas. Usput budi rečeno, šupak nije ubacio "I have a bad feeling about this" u The Last Jedi i sad se vadi da je BB8 u jednom trenutku to izbibikao. Ne znam šta je gore: da je zaboravio ili da je zaista dodijelio tu rečenicu bi-bi-ejtu :facepalm:

Zanimljiv je i pokušaj da se filmom progovori koja o aktuelnim pitanjima našeg vremena, poput religijskog fanatizma i redukcionizma, kroz scenu sa Yodom i spaljivanje svetih Jedi tekstova, ali i činjenicu da Luke jedije naziva religijom. Također, Canto Bight scene nose piketijevsku auru kritike nejednakosti. Ne bih se smio kladiti da je SW ikada prije progovarao o aktuelnim socijalnim temama (osim, možda, u ROTS kada Anakin parafrazifa Busha - ali i Bibliju - pa kaže "If you are not with me, than you are my enemy"), tako da je ovo svojevrstan presedan, ali možda i prekrupan zalogaj.

S jedne strane, promjena je, možebit, nusprodukt "diznijevacije" sage, te struganja političko-socijalnog sloja kompleksnosti sa serijala (nema SW bez pinch of politics! Često mi je na umu rečenica koju Padme izgovara kada Senat prenosi ovlasti Palpatineu: "So this is how democracy dies, with thunderous applause"). Republika i nivoi njene vlasti, Imperij i diktatura, pitanja pobuna, ropstva, carina, krijumčarenja - sve to je zajedno davalo neki kontekst galaksiji far far away, a Disney je pojedine elemente dobrano zatomio. Valjda da se djeca ne opterećuju temama za dnevnika?

Kao što rekoh i na kraju svog osvrta na The Force Awakens, uprkos svemu sam uživao. A možda je to, na kraju krajeva, jedini pravi kriterij?
Izdvojih samo one dijelove na koje bih dala komentar, sa ostatkom se generalno slažem (s tim da bi se moglo diskutovati ad nauseam o "imanju" Sile itd.).

Rey - dijete commonera koje koristi Silu - koncept koji mi se najviše svidio, s obzirom da je otklon od bogate djece koja su Force sensitive (Leia), začeta od svetog duha mitoklorijanskog (Anakin)...

Leia je i prije koristila Sila, iako pasivno. Nije nikada trenirala da je koristi kao ratnik/Jedi već je kod njenog karaktera fokus uvijek bio više na pasivno korištenje i sensitivity.. Također više je primjera njenog korištenja Sile u expanded universe, što je naravno drugi canon od filmova.

Ništa ne može da nadmaši krinđines "Hold me like you did by the lake on Naboo", te mi scena poljubca uopšte nije krinđi, već je više usiljeni pokušaj davanja "dubine" karakterima koji su do sada bili plošni (Azijatkinja).

Što se tiče inequality - mislim da se dosta provlačilo kroz prequels. Možda ne pompozno i sa jasnom vizuelnom distinkcijom blejštavog bogatstva i otužnog siromaštva u kombinaciji sa mučenjem životinja, ali život Anakina i Shmi prikazao je slučaj da ljudi across the galaxy žive i bijedno i da ih se izrabljuje, te da nije sve nice and shiny jedi temple.

Manjak insighta u trenutnu političku situaciju - moja pretpostavka je da su to namjerno izostavili da bi napravili character based akcijski film, te da bi bio prijemčljiviji novoj publici, koja možda i nije gledala episodes 123456. Također su svi gore nabrojani elementi davali lagani dašak soap opere u čitavu franšizu. 2 famalije koje sjebavaju živote hiljade ljudi širom galaksije, dok se tuku, vole, pate, ljube... Voljela bih i ja više političkog backgrounda from now on, a manje akcije.


Kao što neko napisa na redditu prije godinu dana:
In terms of the plot it's very much the Duke of Wellington's comment on Napoleon's French: they came on in the same way and we defeated them in the same old way - nothing new and exciting, osim što smo raskrstili donekle sa starim i uveli nešto novo.

Radujem se novoj epizodi.

I Rogue One je super film. :D
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#654 Re: Star Wars

Post by Bloo »

ExNihilo wrote:Možda se u kolektivnoj svijesti, Padme scena pomiješala sa ovom.

Image
To je creepy...da hiljade ljudi širom svijeta share the same delusion... :|
Neregistrirani
Posts: 1252
Joined: 27/07/2007 22:44
Contact:

#655 Re: Star Wars

Post by Neregistrirani »

Pitanje sadrzi spojler - upozoreni ste.





Jesam li ja jedini koji skonta ono dijete koje koristi Silu da uzme metlu na kraju?! Troje-cetvoro ljudi me blijedo pogledalo kad sam to spomenuo. A bas to mi je bitno, da "nebitni" kao Rej i taj malac takodje mogu osjetiti i koristiti Silu.
User avatar
yoda82
Posts: 1611
Joined: 27/09/2013 09:53
Location: Dagobah

#656 Re: Star Wars

Post by yoda82 »

Neregistrirani wrote:Pitanje sadrzi spojler - upozoreni ste.





Jesam li ja jedini koji skonta ono dijete koje koristi Silu da uzme metlu na kraju?! Troje-cetvoro ljudi me blijedo pogledalo kad sam to spomenuo. A bas to mi je bitno, da "nebitni" kao Rej i taj malac takodje mogu osjetiti i koristiti Silu.
Nisi.

Ja sam mislio da je to svima i više nego očigledno.
sumirprimus
Posts: 81625
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#657 Re: Star Wars

Post by sumirprimus »

meni je film odlican.
SPOJELR?!?!? AL NEMA SPOJELRA BA VRTI SE VEC HEFTU, KO NIJE DOSAD GLEDO kakav spojelr star fokin vors je u pitanju?
prikaz sile, otoka, beskonacno ponavljanje slika odlicno.
bolji od onih fantomskih prijetnji i te druge trecine..
slika zvuk, snimci borbi odlicni.
mali veder ubija gazdu odlicno.
luk konacno u crnjaku odlicno.
mala dzedajica odlicna.
jedino mi crnac ide na zivce.
na granici su da izgube al nece, ima nade odlicno!
sve u svemu odlicno!!!
Neregistrirani
Posts: 1252
Joined: 27/07/2007 22:44
Contact:

#658 Re: Star Wars

Post by Neregistrirani »

yoda82 wrote:
Nisi.

Ja sam mislio da je to svima i više nego očigledno.
Kazem ti, ljudi me gledaju s upitnikom iznad glave. Vjerovatno skontali da je kraj filma i vec se prebacili na oblacenje.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#659 Re: Star Wars

Post by Bloo »

Ja bih samo da izrazim nezadovoljstvo sa pretorian guards...izgledaju zajebano kao imperial rozal guards, ali su nekako paralizirani dok se čitava drama oko Snokea dešava.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#660 Re: Star Wars

Post by Bloo »

meme za titu :D
uskoro se nećemo više sjećati ni ko je glumio Kylo Rena
Image
User avatar
yoda82
Posts: 1611
Joined: 27/09/2013 09:53
Location: Dagobah

#661 Re: Star Wars

Post by yoda82 »

Bloo wrote:Ja bih samo da izrazim nezadovoljstvo sa pretorian guards...izgledaju zajebano kao imperial rozal guards, ali su nekako paralizirani dok se čitava drama oko Snokea dešava.
Fakat su tanki.

Nego ko je bolji Kylo Ren ili Aquaman...ono bez majice :lol: :lol: :lol:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#662 Re: Star Wars

Post by Bloo »

yoda82 wrote:
Bloo wrote:Ja bih samo da izrazim nezadovoljstvo sa pretorian guards...izgledaju zajebano kao imperial rozal guards, ali su nekako paralizirani dok se čitava drama oko Snokea dešava.
Fakat su tanki.

Nego ko je bolji Kylo Ren ili Aquaman...ono bez majice :lol: :lol: :lol:
pft Aquaman..
Kylo nakav zgusnut izgleda plus digao one hlace do bradavica kao da je student mašinskog faksa koji i jorgan utrpava u hlače
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 11051
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#663 Re: Star Wars

Post by Tito_i_Partija »

Cekamo i tvoj traktat, samo da znas. :-D
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#664 Re: Star Wars

Post by Bloo »

Tito_i_Partija wrote:Cekamo i tvoj traktat, samo da znas. :-D
Nakuckala sam nešto ispod Nihilovog :D

Moram opet odgledati film, hladnog srca i glave :D
ne zbog shirtless scene
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 11051
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#665 Re: Star Wars

Post by Tito_i_Partija »

Citam da je film ekstremno polarizirajuci. Mnogi traze da se film izbrise iz kanona i da se napravi novi. Evo ima i peticija. :lol:

http://www.indiewire.com/2017/12/petiti ... 201909099/
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#666 Re: Star Wars

Post by Bloo »

Tito_i_Partija wrote:Citam da je film ekstremno polarizirajuci. Mnogi traze da se film izbrise iz kanona i da se napravi novi. Evo ima i peticija. :lol:

http://www.indiewire.com/2017/12/petiti ... 201909099/
Nek se jebu.

Nek onda izbrišu i sa jar jar binksom i lake of naboo etc. etc.

Film je ok. Treba malo više politike ubaciti idući put i biće ko bombona. :D
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 11051
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#667 Re: Star Wars

Post by Tito_i_Partija »

Bloo wrote:
Tito_i_Partija wrote:Citam da je film ekstremno polarizirajuci. Mnogi traze da se film izbrise iz kanona i da se napravi novi. Evo ima i peticija. :lol:

http://www.indiewire.com/2017/12/petiti ... 201909099/
Nek se jebu.

Nek onda izbrišu i sa jar jar binksom i lake of naboo etc. etc.

Film je ok. Treba malo više politike ubaciti idući put i biće ko bombona. :D
Sta ce ti ba politika, eto imas politike koliko hoces oko sebe sa raznoraznim Izetbegovicima, Konakovicima, Radoncicima, itd. :D

Treba vise seksa, to se danas trazi. :-D
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#668 Re: Star Wars

Post by Bloo »

Tito_i_Partija wrote:
Sta ce ti ba politika, eto imas politike koliko hoces oko sebe sa raznoraznim Izetbegovicima, Konakovicima, Radoncicima, itd. :D

Treba vise seksa, to se danas trazi. :-D
yep, that would work
:-?
Image
User avatar
Better Man
Posts: 16772
Joined: 01/10/2006 20:10

#669 Re: Star Wars

Post by Better Man »

Meni je film dobar. Ono baš mi je legao i sad nemam nekih zamjerki. Prođe ti vrijeme u kinu u sekundi.
Last edited by Better Man on 20/12/2017 21:31, edited 1 time in total.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#670 Re: Star Wars

Post by Bloo »

:D

Image
User avatar
Pandakonda
Posts: 4384
Joined: 22/10/2013 23:41
Location: Dragonstone

#671 Re: Star Wars

Post by Pandakonda »

Kylo Ren vjerovatno jedan od najboljih "zlikovaca" u čitavom serijalu. Za razliku od ovih ostalih tipa anakina koji su bili skroz uvjereni da mogu uradit šta hoće kod Kyla vidimo da je i on sam svjestan da ne može sve sam. Također za razliku od ovih prijašnjih pokazao je da nije ovisan o nikome, ubio je Snoke-a i Hana i nije okljevao da ubije Rey i Luke-a, pretpostavljam da nikad nije ni volio Snoke-a nego ga je samo koristio kao alat da progura svoj cilj. Također prepoznaje da je potreban balans, to se vidi u sceni kada moli Rey da mu se pridruži i to ne na način na koji su to radili Vader i Darth Sidious kao da je ta osoba ispod njeg, nego smatra Rey jednakom i zna da mu je potrebna za taj "balans". Ostatak filma je bio predvidljiv i opet se vraća na stari konflikt. Mislim da bi bolji twist bio da su se Kylo i Rey udružili i sami napravili nešto treće, to bi bilo nešto inovativno i novo pogotovo jer je čitava tema ovog i prošlog filma bila da prošlost umre, samim time i taj "plot" imperija protiv republike, jedi protiv sitha koji su već prežvakani
elk
Posts: 2804
Joined: 14/08/2006 12:03

#672 Re: Star Wars

Post by elk »

Dobar i zabavan.vise nisam ni ocekivao.
User avatar
janje_
Posts: 2239
Joined: 05/04/2007 14:05

#673 Re: Star Wars

Post by janje_ »

kad je rokno snokea pomislio sam da je ovo sad u fazonu nekromangi, you get what you kill..

da se rey prikljucila, ne znam kud bi dalje isli.. film je zabavan. najbolji prikaz kako rade stitovi na brodu u svim dosadasnjim SF filmovima i serijalima. malo su smijesni sa onom baraznom vatrom, ko da granatiraju sa 120mm minobacacima.. ali kamo srece da je to najveci sukob sa logikom..

po meni najlosiji dio je samo trazenje/pronalazenje luka. u "sila se budi" cijeli film se vrti oko spasavanja karte koja vodi do luka. i kad ga rey nadje, on je ono u fazonu, koji ste me kurac trazili, pustite me da ostarim i umrem, i ne zna jel poso ili doso..

onaj supermen let nazad u brod ne bih komentariso. bilo bi puno efikasnije da je leia umrla kod onog pogodtka u komandni most. no nej se.
User avatar
Qler
Posts: 23604
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#674 Re: Star Wars

Post by Qler »

Ja sam bio na premijeri u Zagrebu (firma zakupila čitavu kino salu) :) i mogu vam reci meni se svidio film. Kao sto neko reče Kylo vidi da ne moze sam, i ona ga izradi. Ja sam ovdje malo više navijao za njega, jer je kompleksniji. Ima par scena bas smijesnih i to mi se svidjelo da malo razbije monotoniju. U glavnom, ako cemo traziti neke nelogičnosti i nejasnoće, ne bi trebalo da se u startu gleda film gdje se radnja desava u galaksiji far far away logn long time ago... Tako shvatis film i mirna Bosna :)
User avatar
Hasan006
Posts: 686
Joined: 14/06/2015 20:45

#675 Re: Star Wars

Post by Hasan006 »

Mlak. Nadam se da su Abramsovi hejteri nakon gledanja ovog filma shvatili zašto nije riskirao sa The Force Awakensom.
Post Reply