Star Wars

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
Praetorious
Posts: 1530
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#1201 Re: Star Wars

Post by Praetorious »

Na razne preporuke sa neta - ne sa ovog Foruma - odlučio sam se pogledai Andor.
Avaj!
U prvoj epizodi uopšte nema radnje. Uopšte. Nikakve. Radnje.
On hoda s jednog mjesta na drugo, priča s raznim osobama, gluma loša, nategnuta... Prekinuo sam gledanje nakon 20 minuta. Kasnije se vratio, kažem, pa ne može biti odmah akcije na početku, je li... ali nije je bilo ni do kraja epizode. Nisam dalje epizode gledao, jer mi prva nije dala povod za to.
Dobro, svi znamo da serije nemaju dinamiku kao film, treba radnju razvući na 563 epizode, pa ne može stalno biti akcije... Ali ljudi! Pa ne može niti ni odsustvo iste, NAROČITO ako je iz Star Wars franšize. Tu se nešto očekuje, očekuje se više stvari da bude jasno, ali jedna je nezaobilazna: akcija! Frka! Par pucnjeva iz laserskih pištolja. Brodovi i raznorazne anti-grav mašine sa svojim prepoznatljivim zvukom mašina. Sve one divne muzičke teme, tj. lajtmotivi koji dorpinose radnji...

...i onda dođe Andor koji nema ništa od toga...

Rasprsnu se ANdor k'o Zvijezda Smrti, samo daleko manje spektakularno.
User avatar
Praetorious
Posts: 1530
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#1202 Re: Star Wars

Post by Praetorious »

ALI!
A-ha ima i neki nastavak priče, je li...? Ima ima, kako da nema.

Duboko razočaran Andorom, malo prerovim IMDb da vidim šta sve nema novo u SW svijetu i naletim na naslov The Bad Batch. Ilitiga Loša Gomila, a može se reći i Loši Tipovi. Uh! Pogledam malo bolje, kad ono - animirana serija. Serija koja prati 5 klonova, elitni tim malo "defektnih" klonova koji se neće odazvati na "Execute order 66". Hajde dobro, kažem, Clone Wars nije bio ni tako loš, možda neće ni ovo biti; da pogledam pilot epizodu, u te kasne sate - a bilo je daleko iza ponoći. Kupim regularno u prodavnici, preko interneta... na torrent stranici, je li, a gdje drugo :D

Sat i 11 minuta. Sat i 11 minuta akcije, frke, pucanja, brodova - i zvukova. Dolazi General Tarkin, i eto lajtmotiva Imperijalnog marša. Vau! Znali upotrijebiti muziku koju treba i kad treba! U Animiranoj seriji! A Andor - šipak na kvadrat!? Eh...

I tako odgledam čitavu epizodu koja me dobro opusti i razonodi. Animacija je odlična, što se tiče brodova, modela, fizike kretanja i slično. Manje uspješna pri prikazu prirodnog okruženja, najlošija kad je riječ o kretanju osoba. Manje-više ko ex el presidente narandžaste kose na onoj silaznoj rampi, kad samo što se nije zabio nosom u tlo. Dobro, ne baš toliko loše, ali serija nema onu fuidnu glatkoću dobrih anime ostvarenja. Lica pojedinih likova su dobro nacrtana i animirana, druga su više "plastična" - ni tu nema profinjenosti japanske animacije. Ali dobro, šta zna Miki Maus šta je animacija, nije baš da se time bave dugo. Samo skoro 100 godina, sitnica... :D

Negativa strana serijala je ponavljanje: mali uvodni zaplet, neka misija na nekoj planeti, okršaj sa negativcima i idemo dalje za iste pare. I muzika! Nema ni jedne sekunde serije da muzika ne ispunjava pozadinu. Krajnje iritantno, osim kad se koriste lajtmotivi na pogodnim mjestima ili dok odjekuju zvuci laserskog oružja ili anti-grav pogona. Tipovi imaju neku curicu sa sobom, kosa joj je animirana k'o... hm! bolje reći nije anmirana, izgleda k'o hrpa plastike. I ona sama je previše plastična. No zato u svakoj epizodi upada u nepriliku, pa je ostali moraju vaditi... Previše klišeizacije, no tek sam na polovini sezone, možda se nešto promijeni kasnije.

Enivei, serija je dovoljno dobro grafički napravljena da je mogu preporučiti za gledanje.
User avatar
Ateista
Posts: 46538
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#1203 Re: Star Wars

Post by Ateista »

Andor je stvarno dosta razvucena serija, iako nisam neko kome je samo akcija bitna ali i meni je nekad previse razvucena.
Osim toga, gledam je direktno na Disney+ na engleskom i pravo mi je tesko za pratiti, engleski mi je onako solidan i vecinu filmova ili serija mogu gledati sa engleskim titlovima ako nema nasih, vise ni ne primijetim koji su, ali Andor bas ima neke cudne i teske dijaloge koje nekad jedva skontam.
Sve u svemu, opet mi je zanimljiva, nekako pokazuje svijet u vrijeme imperije kako je izgledao iz raznih uglova nekih malo obicnijih ljudi, kako na strani imperije tako i na strani pokreta otpora. Nisu u fokusu dart wader, palpatine, dzedaji, ima i to nesto svoje.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#1204 Re: Star Wars

Post by n+1 »

Dobra ideja, loša realizacija.

Gleda li ko Tales of the Jedi?
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#1205 Re: Star Wars

Post by n+1 »

Ovaj Syril valjda najiritantniji lik u historiji Star Warsa.

Ka'e nemoj praviti Obi-wan seriju. Jok eto, gledat ćemo Syrila.
User avatar
dale cooper
Posts: 28464
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#1206 Re: Star Wars

Post by dale cooper »

Ispade na kraju sasvim ok ova Andor serija, na šta prve epizode uopšte nisu upućivale. Ono što mi se najviše svidjelo je prikazivanje vojno administrativne mašinerije kojom Imperija brutalno drži galaksiju u čvrstom stisku. Solidno je urađen i ovaj prikaz začetaka pobune i osobna odricanja
i kompromisi koji su bili nužni da bi se stvar pokrenula. Na početku je fakat spora i smara, ali kad se Cassian spetlja sa pobunom stvari brzo idu na bolje.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#1207 Re: Star Wars

Post by n+1 »

Image
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45467
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#1208 Re: Star Wars

Post by Chmoljo »

Image
challmander
Posts: 351
Joined: 09/01/2022 11:42

#1209 Re: Star Wars

Post by challmander »

Andor 'nako, ali zanimljivo je vidjeti pocetke pobune. Pogotovo mi je cool bilo vidjeti Mon Mothmu koja se u filmovima samo kratko pojavljuje kao vodja.

Iduca serija kojoj se radujem, zasad samo glasinama doduse, je o Cal Kestisu. Mislim da izuzev animirane serije Rebels nije nista bilo o prezivljavanju Jedi nakon pada Republike. Malo se vidjelo u Kenobiu, ali bih volio malo siru pricu. Pa samo se po igri Jedi: Fallen Order mogu snimiti dvije sezone barem.
User avatar
glitch
Posts: 3241
Joined: 09/07/2014 03:07

#1210 Re: Star Wars

Post by glitch »

Mando treca sezona za sad tanko
User avatar
Ateista
Posts: 46538
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#1211 Re: Star Wars

Post by Ateista »

Jel to izasla treca sezona? Nisi mogao ranije javiti? :D
User avatar
glitch
Posts: 3241
Joined: 09/07/2014 03:07

#1212 Re: Star Wars

Post by glitch »

jesu dvije epizode :skoljka:
User avatar
Ateista
Posts: 46538
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#1213 Re: Star Wars

Post by Ateista »

glitch wrote: 09/03/2023 18:24 jesu dvije epizode :skoljka:
I ti tek sad javljas?
To se najavljuje bar 7 dana ranije, a ne ovako, nema smisla stvarno. :D
dragonz
Posts: 1785
Joined: 20/09/2008 13:12

#1214 Re: Star Wars

Post by dragonz »



Gledat ću samo radi nje.
mali_balon
Posts: 11366
Joined: 12/09/2012 09:57

#1215 Re: Star Wars

Post by mali_balon »

Image
User avatar
House
Posts: 46703
Joined: 17/03/2010 15:36

#1216 Re: Star Wars

Post by House »

Image

:thumbup:

stvarno svaka čast timu! moj naklon.
User avatar
Filter
Posts: 8025
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#1217 Re: Star Wars

Post by Filter »

pa niko da se sjeti :-)

Image
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#1218 Re: Star Wars

Post by tranquil »

Evo za sve koji vole Star Wars (naročito R1 fanove poput mene) i istovremeno Simpsonove, Disney+ je ispoštovao praznik:

User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#1219 Re: Star Wars

Post by n+1 »

Prve dvije Ahsoke, očekivano, drek.
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72784
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#1220 Re: Star Wars

Post by Velkoski »

dunno bra, bolje djeluje od svega što je Disney dosad izbacio :mrgreen:
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#1221 Re: Star Wars

Post by n+1 »

Velkoski wrote: 24/08/2023 22:33 dunno bra, bolje djeluje od svega što je Disney dosad izbacio :mrgreen:
Pa kad ne valja ništa što je izbacio. Osim dijela Mandalorijana i Obi Wana. :D

Čini mi se da previše oslanjaju na Clone Wars, što je malo čudno, jer live action faktički pozicioniraš kao nastavak animirane serije.

A animirane mi pogotovo nikada nije naumpadalo gledati. Nedavno pokušao sa Visions i Tales of the Jedi i obrisao vigorously.
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72784
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#1222 Re: Star Wars

Post by Velkoski »

ovo je nastavak Rebelsa praktično

vićemo, nekog potencijala ima, šteta što se svi vraćaju na ovo peglativno iščekivanje epizoda svake sedmice :-x Postajem pirat opet, smrt striming servisima
User avatar
Rootboi
Posts: 20588
Joined: 07/06/2011 17:14

#1223 Re: Star Wars

Post by Rootboi »

Velkoski wrote: 24/08/2023 22:44 ovo je nastavak Rebelsa praktično

vićemo, nekog potencijala ima, šteta što se svi vraćaju na ovo peglativno iščekivanje epizoda svake sedmice :-x Postajem pirat opet, smrt striming servisima
Jes vala , nije loše za početak, nije fantastično ali definitivno nije drek.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#1224 Re: Star Wars

Post by n+1 »

Ma generički prolog. Imam osjećaj da svaka SW serija ima istu premisu. Tražimo nekoga ili tražimo nešto, ali nas u tome žele preteknuti zli ostaci Imperija.

Ja, i?
User avatar
yoda82
Posts: 1607
Joined: 27/09/2013 09:53
Location: Dagobah

#1225 Re: Star Wars

Post by yoda82 »

n+1 wrote: 24/08/2023 22:36
Velkoski wrote: 24/08/2023 22:33 dunno bra, bolje djeluje od svega što je Disney dosad izbacio :mrgreen:
Pa kad ne valja ništa što je izbacio. Osim dijela Mandalorijana i Obi Wana. :D

Čini mi se da previše oslanjaju na Clone Wars, što je malo čudno, jer live action faktički pozicioniraš kao nastavak animirane serije.

A animirane mi pogotovo nikada nije naumpadalo gledati. Nedavno pokušao sa Visions i Tales of the Jedi i obrisao vigorously.
Meni je opet Obi Wan najlošija SW serija, uključujući i animirane.

Ahsoka za sada dobra.
Post Reply