Star Trek

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
Ateista
Posts: 46618
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#3326 Re: Star Trek

Post by Ateista »

dale cooper wrote: 28/07/2023 14:14
Ateista wrote: 28/07/2023 14:03
:thumbup: Vidim ti si to bas dobro pregledao i dosta toga zapamtio.
Meni je TNG ostao kao najdrazi iako sam mozda par epozida propustio kad su ih emitovali na tv-u, sad kad mogu sve pregledati ponovo nemam vremena. Najvise se sjecam odatle, ali proslo je vremena pa sam i zanoravio dosta. Voyager sam isto tako odgledao skoro sve, ok mi je ali ne bih ga ponovo gledao. DS9 sam vjerovatno oko 80-90% odgledao, bio mi je zanimljiv i volio bih to ponoviti jer se sjecam da je bila dobra prica sa ratom protiv Dominija i da je bilo zanimljivo, slabo se sjecam jer i tome ima godina.
TOS sam nesto gledao, nisam siguran koliko i slabo se sjecam konkretnih epizoda, i koliko god ta serija bila legendarna i danas bi mi bilo tesko gledati nesto sa onim nivoom grafike, a i glume iz tog vremena.
TOS mi je sljedeći na redu nakon Enteprisea. Da, efekti i scenografija su zastarjeli, ali su imali sjajnih priča. I originalna ekipa glumaca
je navjerovatna. Nimoy, Shatner, Kelley...čovječe. Dobro, nekome ne godi možda taj pozorišni način glume, ali taj njihov background je
ono što je davalo snagu i gorivo pričama. One najbolje priče su mogli iznijeti na šekspirijanski način. :D
Glumci su vrh, tu nema dileme, gluma je generalno bila takva u to vrijeme i to treba znati prihvatiti ili ne, meni je danas malo tesko to gledati, ali za glumce se stvarno ne moze nista reci, pogotovo Nimoy kao kreator vjerovatno najpoznatijeg i najzanimljivijeg lika u u kompletnom star trek univerzumu.
User avatar
Praetorious
Posts: 1540
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#3327 Re: Star Trek

Post by Praetorious »

Odgledao sam sve ST serijale, osim animiranih. Valjda imaju premalo hentai elemenata, šta li... :D
ST TOS je jedan i jedini, uglavnom radi glumačke postave. TNG je bio tako-tako u prvoj serzoni, kasnije su rasturali. Možda najbolji serijal, po meni, mada je teško reći sa ove vremenske distance. Voyager je imao dobrih elemenata, kao i DS9. Imali su i loših, da se razumijemo, ali ni jedan serijal nije bio 100% savršen, to je i nemoguće za postići. A Enterprise sa Archerom... bah! Ni sam ne znam šta da kažem. U početku je bio spor i bljedunjav, uglavnom sa tematikom: T'Pol: Kapetane, savjetujem da ne ĆaĆkamo meĆku. Archer: Ljudi, idemo ĆaĆkati meĆku. I tu upadnu u belaj, svaki božji put!

Eh, a došao sam samo da kažem da mi ep. 8 nije loša uopšte. Opet igra na emocije, ovaj put one malo gadnije i duboko ukopane u psihu, ono što se vuče u sebi a da se ni ne zna, dok iznenada ne eksplodira i ostavi čovjeka u komadićima. Ne bukvalno, k vragu, nisu progutali 'bumbu' :D
Skont'o sam da SNW S.2 iskorištava 2 elementa: humor i stav 'samo lagano, jbe nam se za sve' (što bi im takav stav prošao kod Kirka ili Picarda... heh!) ili igra na emocije. Akcije u ovoj sezoni - jednostavno - nema. Čak se i DS9 više kretao po svemiru od ovih na EnterKRIZE-u :|
User avatar
Ateista
Posts: 46618
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#3328 Re: Star Trek

Post by Ateista »

Dobra je i meni 8. eoizoda,juce odgledao.
Jedino sto mi je malo bezveze je sto su prelako pustili doktora nakon onoga sto je uradio, ili su zanemarili taj dio. Realno,za onako nesto bi sigurno isao vojni sud, pravo zajebano ispitivanje, bio bi to diplomatski oncident koji ne bi prosao tek tako u floti.
Slicno je i prije par epizoda sa unistavanjem one stanice zbog toga sto su se Uhuri javljala neka bica a kapetan bez ikakvog dokaza dao naredbu da se stanica unisti, ni to ne bi moglo tek tako proci u floti.
Zapleti i jedne i druge epizode su zanimljivi, ali zanemareni su problemi koje bi imali zbog svojih odluka.
User avatar
Praetorious
Posts: 1540
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#3329 Re: Star Trek

Post by Praetorious »

Da, i mene je začudilo da Doktor nje dao čak ni 'online' izjavu pred admiralom flote ili nekim sudskim vijećem. Pa mislim, koliko frka se bila podigla oko suđenja No. 1 (ne ONOM Broju Jedan iz Alana Forda :D ), očekivale bi se paklene pravne posljedice nakon akta ubijanja diplomatskog predstavnika. Međutim, SNW ne ide baš u dubinu i razradu priče u detalje, naročito nema ničega nakon što se glavni dio radnje završi. Vrlo su plitki što se toga tiče.
Što bi se u narodu reklo 'dalje se zviždi' :)

Ali dobro, serija se lagano kotrlja ka svome kraju. Imaju dosta dobrih momenata, avaj - i daleko više onih lošijih ili bar nepotpunih, nelogičnih, površnih itsl. Još dvije epizode i da zaboravimo na postojanje serije... bar dok ne počne Sezona 3 :skoljka:

A kad spomenu uništenje one dilitijumske stanice, podigao sam jednu obrvu k'o Spok kad je Uhura izdala naredbu za otvaranjem paljbe. Mislim... niđe veze da nisko rangirani oficir daje takvu naredbu, naročito ne pokraj kapetana i Broja Jedan na mostu. Jes' da je šefica osiguranja pogledom postavila pitanje kapetanu i ovaj odobrio, ali sumnjam da bi se oficir Zvjezdane Flote poput Uhure toliko zaboravio da izdaje naredbu za koju nije ovlaštena ni pod stavkom Razno.
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#3330 Re: Star Trek

Post by dale cooper »

Mislim da su ostavili prostora dvosmislenosti u načinu na koji je M'Benga ubio Dak'Raha. Bitka se odvila iza zamagljenog stakla i vidjeli smo
samo okončanje sa nožem u prsima Dak'Raha. Moguće da je M'Benga zaista djelovao u samoodbrani i da je ambasador napao prvi. Ali
dosta stvari prije toga sugeriraju da ga je M'Benga zbog svog stanja svijesti mogao ubiti i hladnokrvno. Mislim da je i sam ambasador jednim
dijelom imao smrtnu želju i znao je da je M'Benga ranjiv i na rubu, ali ga je nastavio verbalno gurati do tačke pucanja.
User avatar
Praetorious
Posts: 1540
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#3331 Re: Star Trek

Post by Praetorious »

Apsolutno. Ostavljeno je da nagađamo šta se dogodilo, iako sve ukazuje na to da je Doktor puk'o. A i ne mora značiti. Sestra Plavka je posvjedočila šta je ČULA i vidjela je krajnji ishod kao i mi gledaoci. Ali, šta se zaista dogodilo u tih nekoliko trenutaka, ostaje misterija... bar za sada. Možda jednom kasnije u Sezoni 26 naprave reminiscenciju na ovaj događaj i posluži im za novi zaplet. A opet, možda nas radi ovoga čeka novi rat sa Klingoncima u Ep. 10, taman da začine kraj sezone :D
User avatar
Praetorious
Posts: 1540
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#3332 Re: Star Trek

Post by Praetorious »

No, nevezano za konkretnu epizodu, ali da li primjećujete koiliko su (glavne) ličnosti neiskorištene u seriji?
Spokov analitički um de facto ni ne postoji, pokopan ispod njegovih.. ahm! ljudskih osjećanja.
Broj 1 i njene genetske modifikacije uopšte nisu bitni za seriju.
Uhura, lingvistički stručnjak, nije upotrijebila svoje sposobnosti ni za šta u seriji.
Šefica obezbjeđenja, uvijek smrknuta - nulta uloga.
Navigatorka napola izbrijane glave, vazda onaj ironični kez na licu i ... hm! nulta uloga.
Šefica Mašinskog, teta čudnoga glasa,opet, nikakav značaj u seriji.
A Kristofer Pajk, kapetan, big-shot faca... može komotno da ni ne postoji, nema nikakvu ulogu u seriji. Rijetko da izda ikakvu taktičnu naredbu. U ep. 8 je odobrio promjenu kursa i pozvao par oficira na večeru - i to je to. I inače ga u seriji nema ni na mapi.

Najviše su eksponirani Doktor i Sestra Plavuša.

I to je to. Jeste da je svaka od ličnosti dobila po epizodu za sebe, ali ipak ličnosti nisu ni razvijene ni iskorištene. Izbacite bilo koju ličnost iz radnje bio koje epizode, osim one namijenjene tom karakteru, i nećete pokvariti ništa u epizodi. Šteta. Jako loš razvoj karakterizacije ličnosti i njihove 'upotrebe' u seriji.
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#3333 Re: Star Trek

Post by dale cooper »

Da, malo je Pikea i Spocka. Nije mi problem što je Spock još "zelen" nego što trenutno više služi kao comic relief/romantic lead.
Sa doktorom nemam problem. Ovaj lik što glumi M'Bengu je odličan glumac. Ali treba mnogo više glavnog trojca Pike-Numero Uno-Spock.
User avatar
Truba
Posts: 81837
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#3334 Re: Star Trek

Post by Truba »

Dosadna ova s crtacem
Forumerrer
Posts: 841
Joined: 14/06/2014 17:27

#3335 Re: Star Trek

Post by Forumerrer »

Odlicne su zadnje 2 epizode, bolje nego sam ocekivao.

Nego, jesam ja sta fulio ili su jednu epizodu izbacili ranije? Bio sam siguran da izlazi sedma epizoda, kad tamo ima i osma.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50473
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#3336 Re: Star Trek

Post by Bloo »

Truba wrote: 29/07/2023 23:17 Dosadna ova s crtacem
pa jesi li pogledao Lower decks?
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#3337 Re: Star Trek

Post by dale cooper »

Forumerrer wrote: 30/07/2023 10:08 Odlicne su zadnje 2 epizode, bolje nego sam ocekivao.

Nego, jesam ja sta fulio ili su jednu epizodu izbacili ranije? Bio sam siguran da izlazi sedma epizoda, kad tamo ima i osma.
6 i 7 epizoda su izašle u dva dana razmaka i onda je ova 8 izašla u redovnom terminu.
User avatar
Truba
Posts: 81837
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#3338 Re: Star Trek

Post by Truba »

I zadnja truba

Dajte mi nesto za citanje dok gledam novi star trek
User avatar
Praetorious
Posts: 1540
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#3339 Re: Star Trek

Post by Praetorious »

Preskočite Ep. 9.
Svi su zaraženi pjevanjem i svi samo pjevaju i pjevaju i plešu i blesiraju se... i ono malo radnje između pjevanja je tek toliko da ima neka podloga za ono glavno: za pjevanje. Oh da, opet odnosi između Spocka i Plavuše, već viđeno dosta puta. Naravno, sve uz pjevanje.
Odron odrona čak i za standarde sezone 2 ST-SNW...
User avatar
Truba
Posts: 81837
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#3340 Re: Star Trek

Post by Truba »

Hvala na upozorenju

Sezona je sluzbeno odron
User avatar
Praetorious
Posts: 1540
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#3341 Re: Star Trek

Post by Praetorious »

Bogu dragom hvala, još samo jedna epizoda do kraja sezone i znam da će biti bolja od ove - jer lošija zasigurno biti ne može.
A opet... nikad ne reci nikad, to sam rekao i za onu crossover epizodu sa animiranim likovima, pa opet ova ispade lošija :run:
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#3342 Re: Star Trek

Post by dale cooper »

Srećom, ovo nije na kraju ispalo toliko loše koliko sam mislio da će biti. Više blesavo i smiješno (crko sam od smijeha kad se klingonski
boy band uključio :lol: ) Ali ne treba tratiti ovako kratke sezone na filler epizode ovog tipa, kad se može i mora napisati nešto sa
mnogo više sadržaja i kvaliteta. Mislim, imao je i originalni Star Trek ovih cringe momenata (ko će zaboraviti svemirske hipije :mrgreen: ), ali
daleko smo došli od tih dana.
User avatar
Praetorious
Posts: 1540
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#3343 Re: Star Trek

Post by Praetorious »

Sve si rekao: blesavo i smiješno i vrlo nepotrebno as-is. ST je serija koja bi trebala biti ozbiljnija, naravno uz doze humora i opuštenosti - nije baš da su ikad bili ukočeni k'o da imaju metlu u dupetu, ali rijetko kad da su išli u blesiranje 100% vremena u epizodi. A kad je i bila laganija tematika, mogli su si dopustiti sa kamarom (dobrih) epizoda po sezoni... i sa kamarom sezona u serijalu. Za sad rijetko koja epizoda da je imala jaču unutrašnju koherentnost i iole zanimljivu, napetu radnju koja te drži na rubu stolice. Dok gledam ovu sezonu, više sam na rubu da pustim 'stolicu' nego da od uzbuđenja i neizvjesnosti sjedim na rubu one prave, drvene štokrle.
Prva sezona je bila dobra, štaviše skoro-pa-odlična. Ova druga je opala u svemu. Neki se neće složiti sa mnom, ukusu se razlikuju, ali ovdje više govorim s aspekta analize sadržaja i razvoja karaktera, dijaloga i radnje, nego iz subjektivnog stava da li mi se nešto dopada ili ne. Jednostavno: blijedo i daleko od tradicije dosadašnjih ST serijala.

(Ne)vezano uz ST, sve što sam redovno pratio je na pauzi između sezona: SW Bad Batch, Vox Machina... i tu sam našao da su bolje animirane serije nego igrane. Samo se ne mogu natjerati na animirani serijal Star Trek Prodigy, ni prvu epizodu nisam uspio odgledati do kraja, nakon n-tog započinjanja gledanja, gdje je n>∞ :D
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#3344 Re: Star Trek

Post by dale cooper »

Praetorious wrote: 04/08/2023 02:58 Sve si rekao: blesavo i smiješno i vrlo nepotrebno as-is. ST je serija koja bi trebala biti ozbiljnija, naravno uz doze humora i opuštenosti - nije baš da su ikad bili ukočeni k'o da imaju metlu u dupetu, ali rijetko kad da su išli u blesiranje 100% vremena u epizodi. A kad je i bila laganija tematika, mogli su si dopustiti sa kamarom (dobrih) epizoda po sezoni... i sa kamarom sezona u serijalu. Za sad rijetko koja epizoda da je imala jaču unutrašnju koherentnost i iole zanimljivu, napetu radnju koja te drži na rubu stolice. Dok gledam ovu sezonu, više sam na rubu da pustim 'stolicu' nego da od uzbuđenja i neizvjesnosti sjedim na rubu one prave, drvene štokrle.
Prva sezona je bila dobra, štaviše skoro-pa-odlična. Ova druga je opala u svemu. Neki se neće složiti sa mnom, ukusu se razlikuju, ali ovdje više govorim s aspekta analize sadržaja i razvoja karaktera, dijaloga i radnje, nego iz subjektivnog stava da li mi se nešto dopada ili ne. Jednostavno: blijedo i daleko od tradicije dosadašnjih ST serijala.

(Ne)vezano uz ST, sve što sam redovno pratio je na pauzi između sezona: SW Bad Batch, Vox Machina... i tu sam našao da su bolje animirane serije nego igrane. Samo se ne mogu natjerati na animirani serijal Star Trek Prodigy, ni prvu epizodu nisam uspio odgledati do kraja, nakon n-tog započinjanja gledanja, gdje je n>∞ :D
Da, slabija je, definitivno. Dvije epizode koje su mi se istinski svidjele su Ad Astra per Aspera i Under the Cloak of War koje svojom
tematikom podsjećaju na klasični Star Trek. Star Trek čije su priče u svojoj suštini domišljati i inteligentni morality plays.







Nešto ovako.

I fali mi ova crta odlučnosti kod Pikea što ovi ostali kapetani imaju. Mount kao glumac to ima, ali ga pišu na način da svima ostalima
daje više prostora da bi izgledalo da je kao kapetan demokratičniji i obazriviji prema predlozima posade, ali to na ekranu ispada kao
da je slabiji i u nekim momentima neodlučan, što je nedopustivo za kapetana.
User avatar
Ateista
Posts: 46618
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#3345 Re: Star Trek

Post by Ateista »

Smor epizoda, odgledao sam je dok sam usput igrao neku igricu na mobitelu. :D
Ima smijesnih i zanimljivih momenata, ali sve u svemu teski smor.
User avatar
Praetorious
Posts: 1540
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#3346 Re: Star Trek

Post by Praetorious »

dale cooper wrote: 04/08/2023 03:51 I fali mi ova crta odlučnosti kod Pikea što ovi ostali kapetani imaju. Mount kao glumac to ima, ali ga pišu na način da svima ostalima
daje više prostora da bi izgledalo da je kao kapetan demokratičniji i obazriviji prema predlozima posade, ali to na ekranu ispada kao
da je slabiji i u nekim momentima neodlučan, što je nedopustivo za kapetana.
Upravo tako. Pike se sveo na Felixa iz ST Voyager, onog hipi-tipa što im kuha hranu u VOKu na ogromnom plamenu. U 90& slučajeva kad pokažu Pikea, kad ima one 2 rečenice da izgovori, stoji za pultom i sjecka hranu... Zaboga, kapetan Zvjezdane Flote da STALNO kuha za posadu/oficire/ponekog gosta. Razumijem da želi biti domaćin, ali ipak je to duboko ispod digniteta najvišeg oficira na brodu. Lik mu nije iskorišten uopšte, već sam ranije to napisao, a kako se bliži kraj sezone sve je jasnije da će Pike potonuti i prije svoga broda :D

Obzirom na eksponiranost likova do sada, predlažem da u S.3 kapetan bude Doktor, a Broj 1 Sestra Plavuša. Ostali likovi nisu potrebni, nek' odigraju ulogu 'crvenih bluza' i herojski umru od kronične dosade, naravno, pjevajući... :skoljka:
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#3347 Re: Star Trek

Post by dale cooper »

Praetorious wrote: 04/08/2023 19:46
dale cooper wrote: 04/08/2023 03:51 I fali mi ova crta odlučnosti kod Pikea što ovi ostali kapetani imaju. Mount kao glumac to ima, ali ga pišu na način da svima ostalima
daje više prostora da bi izgledalo da je kao kapetan demokratičniji i obazriviji prema predlozima posade, ali to na ekranu ispada kao
da je slabiji i u nekim momentima neodlučan, što je nedopustivo za kapetana.
Upravo tako. Pike se sveo na Felixa iz ST Voyager, onog hipi-tipa što im kuha hranu u VOKu na ogromnom plamenu. U 90& slučajeva kad pokažu Pikea, kad ima one 2 rečenice da izgovori, stoji za pultom i sjecka hranu... Zaboga, kapetan Zvjezdane Flote da STALNO kuha za posadu/oficire/ponekog gosta. Razumijem da želi biti domaćin, ali ipak je to duboko ispod digniteta najvišeg oficira na brodu. Lik mu nije iskorišten uopšte, već sam ranije to napisao, a kako se bliži kraj sezone sve je jasnije da će Pike potonuti i prije svoga broda :D

Obzirom na eksponiranost likova do sada, predlažem da u S.3 kapetan bude Doktor, a Broj 1 Sestra Plavuša. Ostali likovi nisu potrebni, nek' odigraju ulogu 'crvenih bluza' i herojski umru od kronične dosade, naravno, pjevajući... :skoljka:
:lol: :lol: :lol: Neelixa? :D Nadam se da makar bolje kuha od Neelixa. Oni na Voyageru su stalno kukali na njegovu kuhinju. :D

Da, ponekad da prikažu druženje sa posadom je ok. Svaki kapetan ima svoj vlastiti odnos prema posadi. Kirk i Picard su bili službeniji,
dok su Janeway i posebice Sisko bili neposredni i tretirali su posadu kao familiju. Sisko je isto tako kuhao, ali kad je bio na komandujućem
mjestu, znalo se ko kosi, a ko vodu nosi. Pisanje mora biti više sa njim kao kapetanom broda u fokusu i to je to.
User avatar
Praetorious
Posts: 1540
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#3348 Re: Star Trek

Post by Praetorious »

Tako je, jbni Neelix... malo sam oful'o, odavno nisam bio u Delta Kvadrantu pa zaboraviJo imena :D
I Voyager je imao dobrih momenata, mada... ne znam. Teško mi je reći koliko je serija bila dobra ili loša, gledao sam je kad sam bio puno mlađi i iz nekog drugačijeg aspekta nego što bih danas. Ali je čak i Janeway imala veća mooda od Pikea, ili je bar bila u situaciji da ih upotrijebi i pokaže. Pike nije bio u prilici, najveći mu je problem pribaviti začin od Doktora da napravi nakav hasenfefer :D
User avatar
Peacean
Posts: 2709
Joined: 11/09/2017 11:13
Location: Sarajevo

#3349 Re: Star Trek

Post by Peacean »

Napokon dobra epizoda. Čini mi se da su pola sezone eksperimentisali iz nekog razloga.
User avatar
Praetorious
Posts: 1540
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#3350 Re: Star Trek

Post by Praetorious »

Dobra zadnja epizoda, napokon da se nešto dešava.
Prva ozbiljna frka u sezoni i Moćni Kapetan Zvezdane Flote Pike Šeprtljanović je ukočen od straha/iznenađenja/panike. Zaleđen u vremenu i prostoru, neodlučan šta da uradi.
Sleđen. Ukočen. Katatoničan.
Brod mu je pod napadom, ne može pobijediti protiv tolikih neprijatelja, naređeno mu je da se povuče, ali dio posade je ostavljen iza... I tu Pikeov mozak dobi assemblersku naredbu H(A)LT i prestadoše sve možda funkcije. Možda se jednom uspostave. A možda i ne.
Sleđen. Ukočen. Katatoničan.
Da ne spominjem da je napunio gaće tokom vožnje šatlom! Pfffff :lol:
Napokon su pokazali ko je, u stvari, Pike i zašto je dobar samo da sjecka povrće za posadu.
Ali epizoda je dobra, to da bez ikakve sumnje. Ima sve što jedna Sci-Fi serija treba da ima.

A sama radnja:
To Be Se Nastavi... u sezoni 3. Što se mene tiče, ne moraju je ni snimiti :D
Post Reply