Stanišić i Simatović - Presuda

Post Reply

Presuda

Poll ended at 31/05/2013 12:19

sloboda
16
55%
zatvor (nešto malo)
1
3%
zatvor (kako sam se nadala, dobro sam se udala)
2
7%
zatvor (i prlić im se smije)
10
34%
 
Total votes: 29

User avatar
snaga_znanja
Posts: 3385
Joined: 05/10/2009 22:03

#226 Re: Stanišić i Simatović - Presuda

Post by snaga_znanja »

ija wrote: svi pravnici svijeta koji su pratili sudjenje u hagu se slazu sa ocjenom da je seselj najbolji pravnik u haskom tribunalu,al et ti koji pojma o pravu nemas tvrdis suprotno,,jesil ti gledo sudjenje i jednom.
Veze ti nemas i idemo u off.

Koliko je dobar pravnik da si je izborio 2 godine zatvora zbog nepostivanja suda... strasno...
dragan.s
Posts: 2042
Joined: 04/07/2009 00:34

#227 Re: Stanišić i Simatović - Presuda

Post by dragan.s »

ija wrote: svi pravnici svijeta koji su pratili sudjenje u hagu se slazu sa ocjenom da je seselj najbolji pravnik u haskom tribunalu,al et ti koji pojma o pravu nemas tvrdis suprotno,,jesil ti gledo sudjenje i jednom.
Šešelj je odličan manipulator, a što je sam i priznao na sudu.
Druga je stvar što je tužilaštvo dovodilo debilne svjedoke na čijim se nemuštim svjedočenjima Šešelj mogao iživljavati.
ija
Posts: 46
Joined: 29/05/2013 14:18

#228 Re: Stanišić i Simatović - Presuda

Post by ija »

seselj je porazio sud pa da imaju zasto da ga osude,osudili bi ga do sad,,mogu ga jedino osudjivati za nepostovanje suda sto se sprda sa njima.
User avatar
snaga_znanja
Posts: 3385
Joined: 05/10/2009 22:03

#229 Re: Stanišić i Simatović - Presuda

Post by snaga_znanja »

ija wrote:seselj je porazio sud pa da imaju zasto da ga osude,osudili bi ga do sad,,mogu ga jedino osudjivati za nepostovanje suda sto se sprda sa njima.
Na sudjenju se ne boris protiv suda vec protiv tuziteljstva...
PAZI
Posts: 146
Joined: 11/03/2010 16:29

#230 Re: Stanišić i Simatović - Presuda

Post by PAZI »

Nažalost....Oslobođeni.,ali opet nama Bošnjacima svi krivi osim"NAŠIH" ublehaša..ja sam davno negdje na ovom forumu napisao...Muhamed Šaćirbegović,Sead Hodžić,Kasim Trnka,Vasvija Vidović,Kasim Softić(Sve sami pravni ekspert do eksperta)i ova sveta tešanjska vodica Amir Ahmić..su najveći krivci što je tužba protiv Srbije pala a ovo sa Perišićem i ovim dvojcem je samo poslijedična lančana reakcija takvog nakaradnog pravnog ishoda
sredoje
Posts: 524
Joined: 06/08/2012 09:40

#231 Re: Stanišić i Simatović - Presuda

Post by sredoje »

dragan.s wrote:Ovdje se sad iz RH spinuje kako je RH napadana sa teritorije BiH, ali lako je pokazati da to dvoje nema veze jedno sa drugim.

Hrvatska je oslobodjena sa teritorija BiH. Ti si do sad izgledao normalan.
dragan.s
Posts: 2042
Joined: 04/07/2009 00:34

#232 Re: Stanišić i Simatović - Presuda

Post by dragan.s »

sredoje wrote:
dragan.s wrote:Ovdje se sad iz RH spinuje kako je RH napadana sa teritorije BiH, ali lako je pokazati da to dvoje nema veze jedno sa drugim.

Hrvatska je oslobodjena sa teritorija BiH. Ti si do sad izgledao normalan.
Napad na Knin HV-a jeste jednim dijelom išao i sa teritorije BIH, ali te operacije (kao i one u Dubrovačkom zaleđu čitav rat i Posavini 1992-e) nemaju nikakve veze sa onim za šta je šestorka osuđena i zbog čega je presuđen UZP (udruženi zločinački poduhvat).
Spin se sastoji su tome što se potreba za snagama HV-a u Mostaru ili Vakufu 1993-će pravda napadom JNA na Hrvatsku iz 1991-e na pravcu Dubrovnika ili Bosanske Gradiške. To veze s svezom nema. To je ono što sam htio reći, a operacije na Dinari nisam pominjao (kao uostalom ni Haški sud).
sredoje
Posts: 524
Joined: 06/08/2012 09:40

#233 Re: Stanišić i Simatović - Presuda

Post by sredoje »

dragan.s wrote:
sredoje wrote:
dragan.s wrote:Ovdje se sad iz RH spinuje kako je RH napadana sa teritorije BiH, ali lako je pokazati da to dvoje nema veze jedno sa drugim.

Hrvatska je oslobodjena sa teritorija BiH. Ti si do sad izgledao normalan.
Napad na Knin HV-a jeste jednim dijelom išao i sa teritorije BIH, ali te operacije (kao i one u Dubrovačkom zaleđu čitav rat i Posavini 1992-e) nemaju nikakve veze sa onim za šta je šestorka osuđena i zbog čega je presuđen UZP (udruženi zločinački poduhvat).
Spin se sastoji su tome što se potreba za snagama HV-a u Mostaru ili Vakufu 1993-će pravda napadom JNA na Hrvatsku iz 1991-e na pravcu Dubrovnika ili Bosanske Gradiške. To veze s svezom nema. To je ono što sam htio reći, a operacije na Dinari nisam pominjao (kao uostalom ni Haški sud).
Hrvatske snage mimo Pop. polja i Livanjske bojišnice spominje Antonetti u izdvojenom mišljenju kao "simbolične" i nebitne za tijek događaja.
dragan.s
Posts: 2042
Joined: 04/07/2009 00:34

#234 Re: Stanišić i Simatović - Presuda

Post by dragan.s »

ija wrote:seselj je porazio sud pa da imaju zasto da ga osude,osudili bi ga do sad,,mogu ga jedino osudjivati za nepostovanje suda sto se sprda sa njima.
Šešelj radi samo u korist svoje štete. Da se ponašao normalno kao i ostali optuženici većinu vremena bi proveo kod svoje kuće, a bio bi oslobođen jer je njegova optužnica još jadnije i od Perišićeve i od Stanišićeve. Ovako je sam sebe pritvorio u Hagu (i stalno produžava taj pritvor), a u zemlji mu se stranka raspala i pretvara se u ništa. Sutra kad ga puste neće u Srbiji ništa značiti. Vjerovatno će nastaviti da piše svoje knjige koje niko ne čita i možda će postati lider nacističkih organizacija tipa "Naši" ili "1389" jer ništa više od toga neće moći da ostvari.
dragan.s
Posts: 2042
Joined: 04/07/2009 00:34

#235 Re: Stanišić i Simatović - Presuda

Post by dragan.s »

sredoje wrote: Hrvatske snage mimo Pop. polja i Livanjske bojišnice spominje Antonetti u izdvojenom mišljenju kao "simbolične" i nebitne za tijek događaja.
Nisam čitao kompletnu presudu, ali čisto sumnjam da prisustvo hrvatskih snaga u Popovom polju i Livnu ima ikakvog uticaja na presudu. UZP se odnosi na rat sa ABiH gdje je (u određenim vremenskim periodima) bilo podosta pripadnika HV-a.
A što je još važnije od samog broja pripadnika HV-a, HVO je bio pod efektivnom kontrolom RH čitav rat. Imaš izjave samih hrvatskih dužnosnika iz tog perioda da se HVO smatrao samo jednim zbornim područjem HV-a. Svi pripadnici HVO-a su bili plaćani iz budžeta RH (za razliku od VRS gdje su plate iz SRJ dobijali samo bivši JNA oficiri, a ne i vojnici). Ta efektivna kontrola čini razliku između presuda Perišiću i Stanišiću u odnosu na šestorku.
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#236 Re: Stanišić i Simatović - Presuda

Post by Danguba »

dragan.s wrote:
sredoje wrote: Hrvatske snage mimo Pop. polja i Livanjske bojišnice spominje Antonetti u izdvojenom mišljenju kao "simbolične" i nebitne za tijek događaja.
Nisam čitao kompletnu presudu, ali čisto sumnjam da prisustvo hrvatskih snaga u Popovom polju i Livnu ima ikakvog uticaja na presudu. UZP se odnosi na rat sa ABiH gdje je (u određenim vremenskim periodima) bilo podosta pripadnika HV-a.
A što je još važnije od samog broja pripadnika HV-a, HVO je bio pod efektivnom kontrolom RH čitav rat. Imaš izjave samih hrvatskih dužnosnika iz tog perioda da se HVO smatrao samo jednim zbornim područjem HV-a. Svi pripadnici HVO-a su bili plaćani iz budžeta RH (za razliku od VRS gdje su plate iz SRJ dobijali samo bivši JNA oficiri, a ne i vojnici). Ta efektivna kontrola čini razliku između presuda Perišiću i Stanišiću u odnosu na šestorku.
Nijanse a u nekim segmentima Srbija je vise bila ukljucena(samo su lukavo to skrivali).
nemoguce vruce
Posts: 748
Joined: 13/03/2012 15:41

#237 Re: Stanišić i Simatović - Presuda

Post by nemoguce vruce »

Jovica Stanisic:
- pocinio najteze ratne zlocine nad nesrbima
- ucestvovao u udruzenim zlocinackim poduhvatima i ubistvima
- ucestvovao u agresiji na RBiH
- pusten na slobodu

Imad al-Husin:
- ucestvovao u odbrani RBiH, na najtezim zadacima i operacijama
- zbrinuo bosansku udovicu i troje male djece
- u zatvoru skoro 5 godina

Jovica Stanisic cetnik nije prijetnja za nacionalnu sigurnost pa je pusten na slobodu. Imad al-Husni, proglasen prijetnjom za nacionalnu sigurnost ( naravno bez dokza i bez fer sudjenja ) i lezi u drzavnom zatvoru koji se nalazi u ulici Draze Mihajlovica...

Ja mislim da smo mi napali Srbiju a ne oni nas... :?
User avatar
MuaDib
Posts: 4049
Joined: 28/10/2006 23:25
Location: Sarajevo

#238 Re: Stanišić i Simatović - Presuda

Post by MuaDib »

Ovom presudom je postalo jasno da su Stanišić i Simatović kao obavještajni psi rata, nagrađeni slobodom, od svojih pokrovitelja. Što daje jednu sasvim novu sliku i jedno sasvim novo viđenje i ukazuje na umješanost treće, odnosno četvrte strane u zbivanja prve polovine 1990-tih godina.
poostar
Posts: 1217
Joined: 22/01/2008 13:15
Location: Picin Han

#239 Re: Stanišić i Simatović - Presuda

Post by poostar »

Zar poslije ovog i sestorke jos neko vjeruje da su nam Amerikanci prijatelji ? :-)
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#240 Re: Stanišić i Simatović - Presuda

Post by asurbanipal »

poostar wrote:Zar poslije ovog i sestorke jos neko vjeruje da su nam Amerikanci prijatelji ? :-)
Pa i ptice na grani znaju da nam nikad i nisu bili prijatelji. Meni je to već poodavno jasno. S ovom presudom se mijenja karakter rata.
sredoje
Posts: 524
Joined: 06/08/2012 09:40

#241 Re: Stanišić i Simatović - Presuda

Post by sredoje »

dragan.s wrote:
sredoje wrote: Hrvatske snage mimo Pop. polja i Livanjske bojišnice spominje Antonetti u izdvojenom mišljenju kao "simbolične" i nebitne za tijek događaja.
Nisam čitao kompletnu presudu, ali čisto sumnjam da prisustvo hrvatskih snaga u Popovom polju i Livnu ima ikakvog uticaja na presudu.
Presuda uopće ne detaljizira prisustvo HV nego spominje generalno

UZP se odnosi na rat sa ABiH gdje je (u određenim vremenskim periodima) bilo podosta pripadnika HV-a.
"Podosta"?

Da, vjerojatno ih je zato toliko poginulo i zarobljeno u tim borbama. I jedno i drugo stane na prste jedne ruke i jošostane slobodnih prstiju.

A što je još važnije od samog broja pripadnika HV-a, HVO je bio pod efektivnom kontrolom RH čitav rat.
Otkrio si toplu vodu. Praljak je general HV-a. I to uopće nije predmet UZP-a. Nije kazneno djelo htjeti mijenjati granice nego zločini.
dragan.s
Posts: 2042
Joined: 04/07/2009 00:34

#242 Re: Stanišić i Simatović - Presuda

Post by dragan.s »

sredoje wrote: Presuda uopće ne detaljizira prisustvo HV nego spominje generalno
Ja sam se osvrnuo na izjave iz RH gdje skoro svaki govornik papagajski ponavlja kako je Hrvatska napadana iz BiH. Zašto će im takve izjave ako nemaju pravdati prisustvo svoje vojske tamo gdje ne bi smjela biti?
"Podosta"?

Da, vjerojatno ih je zato toliko poginulo i zarobljeno u tim borbama. I jedno i drugo stane na prste jedne ruke i jošostane slobodnih prstiju.
Nisam bio u tim borbama, ali koliko znam puno je to više od tvoje sarkastične jedne ruke. Ali to sa tobom neka rasprave ljudi koji bolje znaju. A kad budeš prolazio južno od Mostara pogledaj spomen ploču poginulima na skretanju za avijatički most i raspitaj se odakle su isti bili.
Otkrio si toplu vodu. Praljak je general HV-a. I to uopće nije predmet UZP-a. Nije kazneno djelo htjeti mijenjati granice nego zločini.
Očekivao sam od tebe više u tumačenju efektivne kontrole. Jadno je sve svesti na "Praljak je bio general HV-a". Kakve veze ima što je bio general HV-a? Mogao je biti i general paragvajske vojske, ista stvar ako je samo to u pitanju.. Ali nije samo to u pitanju (čak to i samo po sebi nije mnogo važno).
Pitanje efektivne kontrole je vrlo važno i tu jeste prava razlika između HVO-a i VRS u BiH. HVO je bio samo produžena ruka RH, ništa više. Po pitanju plaćanja vojnika, snabdijevanja MTS-om, planiranja vojnih operacija, HVO je bio samo jedno područje HV-a i ništa više. Na političkom planu isto.
User avatar
Better Man
Posts: 16656
Joined: 01/10/2006 20:10

#243 Re: Stanišić i Simatović - Presuda

Post by Better Man »

Oslobađajuća presuda Staišiću i Simatoviću je čist dokaz da je Haški tribunal jedan obični cirkus i ismijavanje pravosuđa! Na krajuće ispasti da smo mi sami na sebe iyvršili agresiju i da je Hrvatska agresor,a Srbija čisto nevinašce i najmiroljubivija zemlja koja ni mrava ne bi zgazila!
miki.ba
Posts: 4595
Joined: 11/02/2011 19:45

#244 Re: Stanišić i Simatović - Presuda

Post by miki.ba »

Better Man wrote:Oslobađajuća presuda Staišiću i Simatoviću je čist dokaz da je Haški tribunal jedan obični cirkus i ismijavanje pravosuđa! Na krajuće ispasti da smo mi sami na sebe iyvršili agresiju i da je Hrvatska agresor,a Srbija čisto nevinašce i najmiroljubivija zemlja koja ni mrava ne bi zgazila!
U sušti se ovdje prosipa samo pesimizam, kad govorimo o šestorci zakljucak je da ce biti oslobođeni na drugostepenoj, a kad govorimo o ovj presudi zakljucimo da cemo popušiti i na drugostepenoj.
sredoje
Posts: 524
Joined: 06/08/2012 09:40

#245 Re: Stanišić i Simatović - Presuda

Post by sredoje »

dragan.s wrote:
sredoje wrote: Presuda uopće ne detaljizira prisustvo HV nego spominje generalno
Ja sam se osvrnuo na izjave iz RH gdje skoro svaki govornik papagajski ponavlja kako je Hrvatska napadana iz BiH. Zašto će im takve izjave ako nemaju pravdati prisustvo svoje vojske tamo gdje ne bi smjela biti?
Zato što je Hrvatska uistinu napadana iz BiH. Zadržat ću se na tumačenju Antonettija da su snage mimo POpova polja i Livanjske bojišnice bile simbolične i priložiti činjenicu da se ne može kontrolirati baš svaki pojedinačni vojnik i da se mrtvi i zarobljeni na strani HV-a u eventualnom sukobu sa ABiH mogu nabrojati na prste jedne ruke i da još ostane slobodnih prstiju.


"Podosta"?

Da, vjerojatno ih je zato toliko poginulo i zarobljeno u tim borbama. I jedno i drugo stane na prste jedne ruke i jošostane slobodnih prstiju.
Nisam bio u tim borbama, ali koliko znam puno je to više od tvoje sarkastične jedne ruke. Ali to sa tobom neka rasprave ljudi koji bolje znaju. A kad budeš prolazio južno od Mostara pogledaj spomen ploču poginulima na skretanju za avijatički most i raspitaj se odakle su isti bili.
A zašto bih se ja to zapitao? Ja tvrdim da su to sve domaći dečki a ti ćeš priložiti popis prezimena kao dokaz da nisu ili ćeš mistificiranjem i tvrdnjama sa upitnikom na kraju nastojati izvući neku prednost u raspravi.

Naravno, sve pod uvjetom da je taj spomenik dignut za poginule u borbi sa ABiH a ne sa četničkim postrojbama na početku rata jer je poznato da je HV učestvovao i u Lipanjskim zorama.

Otkrio si toplu vodu. Praljak je general HV-a. I to uopće nije predmet UZP-a. Nije kazneno djelo htjeti mijenjati granice nego zločini.
Očekivao sam od tebe više u tumačenju efektivne kontrole.
Po stoti put - efektivna kontrola nije zločin, promjena granica nije zločin, entitet nije zločin.Međunarodni sukob nije zločin (i Irak i Afganistan je međunarodni sukob(Irak čak i mimo UN potvrde) pa nitko ne sudi uključene zemlje). Nitko ne bi osudio Ujedinjeno Kraljevstvo da osnuje vojsku koju plaćaju u recimo, Nepalu. Doduše oni ju valjda već imaju tamo - Gurke.

Zločini su ubijanje, paljenje, zatočivanje i slično. Pitanje je da li je Tuđman naredio, poticao, znao za te zločine tj. da li je osnovao organizaciju (političku i vojnu) koja je u svojim planovima imala za cilj počinjenje zločina. Prvostupanjskom presudom - je, a pitanje agresije na koji se ti referiraš bi bio predmet jednog sasvim drugog suda koji još nije počeo raditi (MKS Rimski statut). Sud za ratne zločine počinjene na podrčju Jugoslavije nema jurisdikcije nad agresijom oko čijeg se sadržaja opisa medj. zajednica usuglasila 2010 godine.
The International Criminal Court (commonly referred to as the ICC or ICCt)[2] is a permanent tribunal to prosecute individuals for genocide, crimes against humanity, war crimes, and the crime of aggression (although jurisdiction for the crime of aggression [3] will not be awakened until 2017 at the earliest).[4][5]

http://en.wikipedia.org/wiki/Internatio ... inal_Court
Last edited by sredoje on 01/06/2013 12:59, edited 2 times in total.
Krushna mrva
Posts: 1525
Joined: 28/03/2013 14:43

#246 Re: Stanišić i Simatović - Presuda

Post by Krushna mrva »

miki.ba wrote:
Better Man wrote:Oslobađajuća presuda Staišiću i Simatoviću je čist dokaz da je Haški tribunal jedan obični cirkus i ismijavanje pravosuđa! Na krajuće ispasti da smo mi sami na sebe iyvršili agresiju i da je Hrvatska agresor,a Srbija čisto nevinašce i najmiroljubivija zemlja koja ni mrava ne bi zgazila!
U sušti se ovdje prosipa samo pesimizam, kad govorimo o šestorci zakljucak je da ce biti oslobođeni na drugostepenoj, a kad govorimo o ovj presudi zakljucimo da cemo popušiti i na drugostepenoj.
pa vidi nije to nemoguce. sud je odvojen od realnosti totalno, pri cemu ne kazem da se neke presude nisu slucajno ili manje slucajno poklopile sa pravdom
Nass
Posts: 1795
Joined: 20/05/2010 16:17

#247 Re: Stanišić i Simatović - Presuda

Post by Nass »

ANTO NOBILO
To je mrak međunarodnog prava - podsjeća odvjetnik Anto Nobilo na riječi sutkinje Michele Picard, koja je, ne slažući se s presudom, izdvojila svoje mišljenje, i dodaje da takva argumentacija nije održiva zbog same činjenice da su srpske paravojne jedinice počinile niz zločina pa je, dakle, osobama koje su ih obučavale i organizirale, kako Stanišića i Simatovića tretira prvostupanjska presuda, moralo biti jasno da te jedinice čine ratne zločine - smatra Nobilo.

- Da su počinili jedan zločin, mogli bi se opravdavati da nisu znali za namjeru vojnika, ali seriju zločina, način ratovanja... Uostalom, smisao formiranja tih jedinica za unošenje straha i činjenje ratnih zločina ne podržavaju presudu suca Alphonsa Oriea - objašnjava Nobilo. - Za ratno djelovanje im je bila dovoljna JNA, nisu im trebale paravojne jedinice - podsjeća Nobilo.

Nobilo smatra da je ova presuda rezultat bitnih događaja koji se tiču Srbije: oslobađajuće presude za Gotovinu i Markača, koja je loše primljena u Srbiji, te činjenice da su srpski predsjednik i premijer priznali odustanak od Kosova. Premda presuda nije utemeljena na dokazima, tako je izbjegnuto da Srbija još jednom bude ponižena.

- Korišteni su pravno neupotrebljivi kriteriji jer ako postoji stav da su htjeli samo povećati borbenu sposobnost vojnih trupa, a nisu odgovorni za zločine, to znači da se ukida svaka odgovornost zapovjednika za ratne zločine koje počine vojnici - rekao je
vivace
Posts: 2909
Joined: 27/12/2012 08:58
Location: internet
Contact:

#248 Re: Stanišić i Simatović - Presuda

Post by vivace »

http://www.blic.rs/Vesti/Politika/38567 ... konvencije

f. artman- presudom stanisicu i simatovicu hag usao u proces ukidanja zenevske konvencije
Krushna mrva
Posts: 1525
Joined: 28/03/2013 14:43

#249 Re: Stanišić i Simatović - Presuda

Post by Krushna mrva »

vivace wrote:http://www.blic.rs/Vesti/Politika/38567 ... konvencije

f. artman- presudom stanisicu i simatovicu hag usao u proces ukidanja zenevske konvencije
Nije u pravu, striktno pravno gledano to se odavno desilo
User avatar
Grover
Posts: 1201
Joined: 17/03/2008 18:13

#250 Re: Stanišić i Simatović - Presuda

Post by Grover »

Noć pada na Menhetn.
Post Reply