Standup

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

User avatar
darius_maximus
Posts: 3249
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#1 Standup

Post by darius_maximus »

Ponukan hateom prema Sandleru na drugoj temi, otvaram ovu temu o standupima.
Ne Sandler mi nije najdraži standup, ali me odveo niz zečiju rupu i tu smo gdje jesmo. :D

Ko su vam omiljeni standup komičari?
Imate li kakvih preporuka?
Old-school ili novije stvari?

Ja volim baš svašta pogledati, od Pryora i Carlina, do Williamsa, Hedberga i Bill Burra.

Od "novijih" Tom Segura, npr.:

User avatar
konoplja
Posts: 2414
Joined: 12/09/2018 19:31

#2 Re: Standup

Post by konoplja »

Uhhh da.
Andrew Schulz mi je super. Neki dan je izbacio svoj special koji je otkupio nazad od nekog stream servisa jer su ga zeljeji cenzurisati.



Theo Von



Tim Dillon, Ricky Gervais, Chappelle... Ma ima ih previse. Mislim da standup komedija na odlicnom mjestu.
Sydnor
Posts: 1849
Joined: 08/02/2019 09:04

#3 Re: Standup

Post by Sydnor »

Bill Burr mi je Tito, ostali su mi previše mekani.
User avatar
darius_maximus
Posts: 3249
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#4 Re: Standup

Post by darius_maximus »

konoplja wrote: 19/07/2022 16:54 Uhhh da.
Andrew Schulz mi je super. Neki dan je izbacio svoj special koji je otkupio nazad od nekog stream servisa jer su ga zeljeji cenzurisati.

Theo Von

Tim Dillon, Ricky Gervais, Chappelle... Ma ima ih previse. Mislim da standup komedija na odlicnom mjestu.
Andrew Schulz mi je hit and miss, barem ovo sto sam do sada gledao.
Ima hajbet klipova i neki mi baš legnu, neki onako.
Iako volim što ima agresivan pristup, samo mi se čini da mora još "sazrijeti".
Pratit ću njegov razvoj, što bi rekli. :D
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#5 Re: Standup

Post by Nierika »

Povremeno upratim, znam da mi je Steven Wright imao okej one-linera, sjećam se i Andy Kaufmana kako čita roman Veliki Gatsby publici. :D

Edit: Mislim da mi je Maria Bamford bila na watchlisti, ima i serija.
User avatar
darius_maximus
Posts: 3249
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#6 Re: Standup

Post by darius_maximus »

Nierika wrote: 19/07/2022 17:29 Povremeno upratim, znam da mi je Steven Wright imao okej one-linera, sjećam se i Andy Kaufmana kako čita roman Veliki Gatsby publici. :D

Edit: Mislim da mi je Maria Bamford bila na watchlisti, ima i serija.
Što se one-linera tiče, tu mi je favorit Mitch Hedberg :D
Toliko je awkward delivery :D

Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#7 Re: Standup

Post by Nierika »

darius_maximus wrote: 19/07/2022 18:20
Nierika wrote: 19/07/2022 17:29 Povremeno upratim, znam da mi je Steven Wright imao okej one-linera, sjećam se i Andy Kaufmana kako čita roman Veliki Gatsby publici. :D

Edit: Mislim da mi je Maria Bamford bila na watchlisti, ima i serija.
Što se one-linera tiče, tu mi je favorit Mitch Hedberg :D
Toliko je awkward delivery :D

Sjećam se i njega, simpatičan je skroz. Ne znam jel mu ovo voda u ruci. :D
User avatar
darius_maximus
Posts: 3249
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#8 Re: Standup

Post by darius_maximus »

Nierika wrote: 19/07/2022 18:29
Sjećam se i njega, simpatičan je skroz. Ne znam jel mu ovo voda u ruci. :D
Mislim da jeste voda, samo ako je nije s drogom pomiješao. :D
"I used to do drugs. I still do, but I used to, too." :D
User avatar
Crni cvijet
Posts: 137
Joined: 16/11/2009 19:51

#9 Re: Standup

Post by Crni cvijet »

Theo Von mi je super ali više kao osoba a ne baš stil komedije koji volim. Pratim ponekad njegov podcast i čini se "raja". Najbolji njegovi dijelovi su mi kad priča o ocu koji je imao oko 70 godina kad je Theo rođen a i dio sa taksi vožnjom dok je na drogama.

Carlin se podrazumijeva i on mi je možda i najdraži.

Bill Burr i Tom Segura su mi isto dobri.

Bert Kreischer ili tako nešto, ne znam nikad prezime, mi zna biti zanimljiv npr. sa pričom o boravku u Rusiji.

Maria Bamford što neko reče mi je isto top. Možda nije za sve, naročito nakon tih psihičkih problema, ali je meni top.

Ja dosta volim i ove s naše strane bare npr. Rhod Gilbert je odličan, Jimmy Carr isto.

Od žena ima dobrih elemenata, pored Bamford, i Kathy Griffin a i Iliza Shlesinger.

Ima onaj serijal na Comedy Central YouTube kanalu čini mi se this is not happening da se zove, tu je bilo nekih manje poznatih, ovako globalno govoreći, a pravo dobrih poput B Phlat. E da, Ali Sidiq mi je isto odličan, mexicans got on boots :D

Uglavnom, baš volim stand up, super tema!
User avatar
konoplja
Posts: 2414
Joined: 12/09/2018 19:31

#10 Re: Standup

Post by konoplja »

darius_maximus wrote: 19/07/2022 17:03
konoplja wrote: 19/07/2022 16:54 Uhhh da.
Andrew Schulz mi je super. Neki dan je izbacio svoj special koji je otkupio nazad od nekog stream servisa jer su ga zeljeji cenzurisati.

Theo Von

Tim Dillon, Ricky Gervais, Chappelle... Ma ima ih previse. Mislim da standup komedija na odlicnom mjestu.
Andrew Schulz mi je hit and miss, barem ovo sto sam do sada gledao.
Ima hajbet klipova i neki mi baš legnu, neki onako.
Iako volim što ima agresivan pristup, samo mi se čini da mora još "sazrijeti".
Pratit ću njegov razvoj, što bi rekli. :D
Slazem se, sirov je Schulz i bas agresivan. Nema kod njega dlake na jeziku.
Volim Dillonov podcast i njegove dugacke rantove.
User avatar
darius_maximus
Posts: 3249
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#11 Re: Standup

Post by darius_maximus »

Sydnor wrote: 19/07/2022 16:59 Bill Burr mi je Tito, ostali su mi previše mekani.
Ima i Bill Burr "pitomijih" rutina, ima i agresivnijih.
Ljući je bio prije, sada se dosta smirio čini mi se.

Po čemu su ti ostali mekani? :D
User avatar
darius_maximus
Posts: 3249
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#12 Re: Standup

Post by darius_maximus »

konoplja wrote: 19/07/2022 18:36
darius_maximus wrote: 19/07/2022 17:03

Andrew Schulz mi je hit and miss, barem ovo sto sam do sada gledao.
Ima hajbet klipova i neki mi baš legnu, neki onako.
Iako volim što ima agresivan pristup, samo mi se čini da mora još "sazrijeti".
Pratit ću njegov razvoj, što bi rekli. :D
Slazem se, sirov je Schulz i bas agresivan. Nema kod njega dlake na jeziku.
Volim Dillonov podcast i njegove dugacke rantove.
Ono što mi se čini kod Schulza, a ne znam je li takav i specijal sada, da jako puno radi improva s publikom.
U smislu, da mu je to, u suštini, standup?
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#13 Re: Standup

Post by Nierika »

darius_maximus wrote: 19/07/2022 18:35
Nierika wrote: 19/07/2022 18:29
Sjećam se i njega, simpatičan je skroz. Ne znam jel mu ovo voda u ruci. :D
Mislim da jeste voda, samo ako je nije s drogom pomiješao. :D
"I used to do drugs. I still do, but I used to, too." :D
Ma da, providna časa. Da je termosica pa hajde. :D
Crni cvijet wrote: 19/07/2022 18:35
Maria Bamford što neko reče mi je isto top. Možda nije za sve, naročito nakon tih psihičkih problema, ali je meni top.
Mislim da mi je i preporučena zbog tema i vrste humora. :D Moguće da će i meni okej biti.
User avatar
Crni cvijet
Posts: 137
Joined: 16/11/2009 19:51

#14 Re: Standup

Post by Crni cvijet »

Nierika wrote: 19/07/2022 19:14
darius_maximus wrote: 19/07/2022 18:35

Mislim da jeste voda, samo ako je nije s drogom pomiješao. :D
"I used to do drugs. I still do, but I used to, too." :D
Ma da, providna časa. Da je termosica pa hajde. :D
Crni cvijet wrote: 19/07/2022 18:35
Maria Bamford što neko reče mi je isto top. Možda nije za sve, naročito nakon tih psihičkih problema, ali je meni top.
Mislim da mi je i preporučena zbog tema i vrste humora. :D Moguće da će i meni okej biti.

Onda mislim da hoće :-D Dosta se šali na svoj račun ali na neki pozitivan način. Ima i Kathleen Madigan mada mi ona nekad daje pravo onaj southern republican feel pa ni sama ne znam :D možda je do naglaska...

A da, zaboravih i Ron White dodat. On ima pravo dobre priče. Nekako mi najviše leže ovi koji kroz duže priče provuku šale i znaju to sve dočarati. Npr. ne volim puno ove što se oslanjaju često na publiku...

Sjetih se sad i Fluffy tj. Gabriela... On mi je isto imao dobrih priča poput gift basket.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55666
Joined: 15/12/2008 16:53

#15 Re: Standup

Post by ultima_palabra »

Nate Bargatze mi se svidio pravo u zadnje vrijeme... miran pravo, uvijek jednolican izraz lica i glas.

Druga krajnost je Sebastian Maniscalco, kao Duracell zeko :mrgreen: Nekad pretjera, ali ima predobrih momenata.

Od opcepoznatih, Segura, Burr, Russell Peters, Louis CK...
User avatar
darius_maximus
Posts: 3249
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#16 Re: Standup

Post by darius_maximus »

Crni cvijet wrote: 19/07/2022 19:27
Nierika wrote: 19/07/2022 19:14

Ma da, providna časa. Da je termosica pa hajde. :D



Mislim da mi je i preporučena zbog tema i vrste humora. :D Moguće da će i meni okej biti.

Onda mislim da hoće :-D Dosta se šali na svoj račun ali na neki pozitivan način. Ima i Kathleen Madigan mada mi ona nekad daje pravo onaj southern republican feel pa ni sama ne znam :D možda je do naglaska...

A da, zaboravih i Ron White dodat. On ima pravo dobre priče. Nekako mi najviše leže ovi koji kroz duže priče provuku šale i znaju to sve dočarati. Npr. ne volim puno ove što se oslanjaju često na publiku...

Sjetih se sad i Fluffy tj. Gabriela... On mi je isto imao dobrih priča poput gift basket.
Kad si kod Fluffya (koji ima odlicne fazone za Saudijsku Arabiju i ono kada idu na rollercoarster), ima odlican standup njegovog uzora George Lopeza, Why You Crying.
Obavezno pogledati čitav, ima na YouTubeu.
Meksikanci i mi u pet deka, majke mi :D

User avatar
darius_maximus
Posts: 3249
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#17 Re: Standup

Post by darius_maximus »

Ismo, ima odličan delivery:




Loyiso Gola, puno bolji od prenapuhanog Trevor Noaha:

User avatar
Crni cvijet
Posts: 137
Joined: 16/11/2009 19:51

#18 Re: Standup

Post by Crni cvijet »

darius_maximus wrote: 19/07/2022 22:32
Crni cvijet wrote: 19/07/2022 19:27


Onda mislim da hoće :-D Dosta se šali na svoj račun ali na neki pozitivan način. Ima i Kathleen Madigan mada mi ona nekad daje pravo onaj southern republican feel pa ni sama ne znam :D možda je do naglaska...

A da, zaboravih i Ron White dodat. On ima pravo dobre priče. Nekako mi najviše leže ovi koji kroz duže priče provuku šale i znaju to sve dočarati. Npr. ne volim puno ove što se oslanjaju često na publiku...

Sjetih se sad i Fluffy tj. Gabriela... On mi je isto imao dobrih priča poput gift basket.
Kad si kod Fluffya (koji ima odlicne fazone za Saudijsku Arabiju i ono kada idu na rollercoarster), ima odlican standup njegovog uzora George Lopeza, Why You Crying.
Obavezno pogledati čitav, ima na YouTubeu.
Meksikanci i mi u pet deka, majke mi :D


Gledala sam to za Saudiju i on to tako odlično sve dočara. Morat ću pogledati i Lopeza, hvala na preporuci. Od njega sam samo kratke klipove iz onog talk showa upratila. Odmah mi i Craig Ferguson pade na um jer je i on tako voditeljski se ostvario ali se vidjelo da je komičar za razliku od nekih voditelja sa onako usiljenim humorom.
omar little
Posts: 16354
Joined: 14/03/2008 21:14

#19 Re: Standup

Post by omar little »

shane gillis je najoriginalniji lik od ne pamtim kada.
User avatar
DEMONIKA
Posts: 3542
Joined: 06/03/2016 02:35

#20 Re: Standup

Post by DEMONIKA »

eto ti si gledala
u grah
jel ti više muka pisat
imaš li s kim razmijeniti mišljenje van ovog foruma
User avatar
karanana
Posts: 47247
Joined: 26/02/2004 00:00

#21 Re: Standup

Post by karanana »

Aj razligu. Ako imas sta privatno nekome mimo teme reci imas pp a ne da ujebajes raznorazne teme jer su ti lijekovi prestali djelovat u gluha doba noci.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#22 Re: Standup

Post by tranquil »

Bio je period kada su mi najjači bili "edgy" stand-up komičari, oni sa šok-efektom, kao što su Anthony Jeselnik i Jimmy Carr. Iako ih povremeno i dalje volim pogledati, nije mi više to to, valjda s vremenom čovjek otupi na tu "šokantnost".

Poslije su mi bili dragi muzički orijentisani komičari, kao što su Bo Burnham i Tim Minchin, kojem je muzika 95% nastupa. Minchin je koliko vidim skroz prešao u muzičare, a Burnham je prestao da nastupa jer ima neko stanje straha od javnih nastupa (izuzetno nekompatibilno sa izabranim zanimanjem), ali je nedavno uradio onaj Netflix special bez publike, iz svoje kuće ("Inside"), za kojeg još uvijek ne mogu odlučiti kako bih ga ocijenio, jer sam na momente uživao, a na momente imao rijetko nelagodan osjećaj.
User avatar
darius_maximus
Posts: 3249
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#23 Re: Standup

Post by darius_maximus »

tranquil wrote: 20/07/2022 10:00 Bio je period kada su mi najjači bili "edgy" stand-up komičari, oni sa šok-efektom, kao što su Anthony Jeselnik i Jimmy Carr. Iako ih povremeno i dalje volim pogledati, nije mi više to to, valjda s vremenom čovjek otupi na tu "šokantnost".

Poslije su mi bili dragi muzički orijentisani komičari, kao što su Bo Burnham i Tim Minchin, kojem je muzika 95% nastupa. Minchin je koliko vidim skroz prešao u muzičare, a Burnham je prestao da nastupa jer ima neko stanje straha od javnih nastupa (izuzetno nekompatibilno sa izabranim zanimanjem), ali je nedavno uradio onaj Netflix special bez publike, iz svoje kuće ("Inside"), za kojeg još uvijek ne mogu odlučiti kako bih ga ocijenio, jer sam na momente uživao, a na momente imao rijetko nelagodan osjećaj.
Jimmy Carr mi je prije bio zabavniji. Što ti kažeš, dok je taj štik bio noviji.
Sada kad znaš šta te očekuje ovisi o raspoloženju.

Bo Burnham, to ime nisam odavno čuo, moram priznati.
Morat ću se malo podsjetiti i baciti oko na taj Inside, iako ne obećava... :D

Što se muzike tiče, možda Bill Bailey?
Strašno talentovan, baš užitak.




A, ovo je klasika, i ne znam imaju li išta drugo popularno osim ovoga :D

sikstinajn
Posts: 1438
Joined: 15/01/2017 19:21

#24 Re: Standup

Post by sikstinajn »

iznimno cijenim dobre standup komičare i mislim da je to najzahtjevniji vid umjetnosti, a standup jeste umjetnost.

pratim balkanske standupovce.

neša bridžis ima momenata i onaj lik iz subotice...srđan olman....


nemaju kontinuitet, isfuraju se nakon par skečeva na tv-u ili nastupa u nekom baru b, mada imaju izuzetan kapacitet.
slaba para.
User avatar
Vam
Posts: 4023
Joined: 26/08/2022 22:59

#25 Re: Standup

Post by Vam »

Dylan Moran, sve ostalo je druga liga
Post Reply