Stan u Minhenu

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

User avatar
sve_ovo_ja
Posts: 1956
Joined: 13/07/2016 11:10

#26 Re: Stan u Minhenu

Post by sve_ovo_ja »

@developer10 se snašao, sada sam ja na redu sa istim problemom... :)
Ako ima neko da bi pristao na cimera na par mjeseci, neka se javi u PP :)
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#27 Re: Stan u Minhenu

Post by Nisrin »

Ima li neko iz Minhena?
User avatar
Fossil
Posts: 687
Joined: 11/10/2010 18:32

#28 Re: Stan u Minhenu

Post by Fossil »

Izvoli :mrgreen:
User avatar
MaroonBrigade
Posts: 1593
Joined: 26/03/2009 17:59

#29 Re: Stan u Minhenu

Post by MaroonBrigade »

Ima :D
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#30 Re: Stan u Minhenu

Post by Nisrin »

Placa li se kaucija za WG stanove?Ono, bilo bi se tu koji mjesec samo da se skupe liste i nadje stan...
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#31 Re: Stan u Minhenu

Post by Bluemore »

Nisrin wrote:Placa li se kaucija za WG stanove?Ono, bilo bi se tu koji mjesec samo da se skupe liste i nadje stan...
Tu Nema pravila
Zavisi od ponude
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#32 Re: Stan u Minhenu

Post by Nisrin »

Mislila dam ne traze...jer ono svakako si u WGu koji mjesec dok ne skupis platne liste, pa konkurises za normalne stanove...u firmama itd..
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#33 Re: Stan u Minhenu

Post by Bluemore »

Nisrin wrote:Mislila dam ne traze...jer ono svakako si u WGu koji mjesec dok ne skupis platne liste, pa konkurises za normalne stanove...u firmama itd..
Sto ne bi
Ako hoce da se osiguraju traze
Ako su opusteni ne :mrgreen:
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#34 Re: Stan u Minhenu

Post by Nisrin »

Ma glupost, jer onda nadjes stan i treba ti X mjeseci da "izvuces" pare od kaucije jer je privatnik...a moras ovamo platiti kauciju za normalan stan itd...
Znaci, onda najbolje od pocetka rentati u WGu od agencije, barem je sigurnije za kauciju poslije!
To je OK opcija za nekog ko zeli ostati duzi period u WGu..napr samci!
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#35 Re: Stan u Minhenu

Post by mO k3 »

Ja mislim da kod nekig WG moras ostaviti kauciju , ali ima i opcija da napravis osiguranje ... nije skupo
Alles-Tamam
Posts: 1007
Joined: 17/05/2013 19:58

#36 Re: Stan u Minhenu

Post by Alles-Tamam »

Često se to regulise na taj način da oni koji su prvi ušli u stan plate kauciju vlasniku stana, a onda recimo kada ti udjes u sobu platiš kauciju tim ljudima što su već duže tu, i kad izadjes iz sobe oni ti vrate pare.
Naravno to uplatis sve preko banke da kasnije ne bude natezanja
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#37 Re: Stan u Minhenu

Post by Nisrin »

Sto sam sita vise ljudi i "gledaj okolicu, nema u Minhenu"...ETO IMA ali moras platiti!
Naravno da je skupo, ali ici u neko selo, zivjeti van grada, gubiti po 3-4h dnevno samo na putovanje, placati nenormalno skupe karte, a radis do 18h...

Grad je grad, a kasnije se nadam da sa platnim listama i cistom schufom i dobrom platom nece biti problem naci nesto razumne cijene :D

I da, treba covjek realan prema sebi biti:

MINHEN DA: dobra plata preko 50k
MINHEN NE: plata ispod 50k i porodice sa djecom sa niskim primanjima!
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#38 Re: Stan u Minhenu

Post by vjesticanametli »

Pa nema svako 50 milja bruto a kamol neto :lol: i svabe idu lagano u kamp zivit jer se naplacat ne mogu i et sace neko iz bih doci i haDZijski sve iskesirat....u velikim gradovima je normala da ides 1 h n poso i 1 nazad :) stanova nema skupo kriza al svuDZe isto
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#39 Re: Stan u Minhenu

Post by Nisrin »

Pa zato napisah ne bih ni isla u Minhen, niti bih zeljela zivjeti u SA sa minimalcem..nisu jedini na svijetu..u NRW stanovi 500-600eur 2-3sobni...
Ma ok je ici 1h na posao, ali sta ih ide po 2h u jednom smjeru...bas gubljenje vremena...a radni dan 9h...

Bolje zivjeti napr u Leverkuzenu ili u Aachenu ili dole Mainzu, Karlsruhe gdje su stanovi normalnije cijene i gdje ih ima, ali dostojanstveno zivjeti, nego ko pena...ali svi smo razliciti pa eto...kako ko zeli!
Ali je evidentno da Minhen PRETJERUJE sa cijenama, mada nije nemoguce kad dobro otvoris novcanik, mada dugorocno mislim da nije OK..
BiBi911
Posts: 2882
Joined: 09/12/2018 17:47

#40 Re: Stan u Minhenu

Post by BiBi911 »

Nisrin wrote: 10/12/2019 13:12 Pa zato napisah ne bih ni isla u Minhen, niti bih zeljela zivjeti u SA sa minimalcem..nisu jedini na svijetu..u NRW stanovi 500-600eur 2-3sobni...
Ma ok je ici 1h na posao, ali sta ih ide po 2h u jednom smjeru...bas gubljenje vremena...a radni dan 9h...

Bolje zivjeti napr u Leverkuzenu ili u Aachenu ili dole Mainzu, Karlsruhe gdje su stanovi normalnije cijene i gdje ih ima, ali dostojanstveno zivjeti, nego ko pena...ali svi smo razliciti pa eto...kako ko zeli!
Ali je evidentno da Minhen PRETJERUJE sa cijenama, mada nije nemoguce kad dobro otvoris novcanik, mada dugorocno mislim da nije OK..
Duseldorf nadji stan za te pare, isto mainz, ima u nekoj sumadiji..
Sto to minken pretjeruje sa cijenam, znate li koliko su kirije po ostalim slicnim evropskim gradovima. U stutgartu nema stanova, berlin isto, london 2x skuplji, pariz, dublin u pm jedino ima stanova,
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#41 Re: Stan u Minhenu

Post by Nisrin »

BiBi911 wrote: 22/12/2019 12:59

Duseldorf nadji stan za te pare, isto mainz, ima u nekoj sumadiji..
Sto to minken pretjeruje sa cijenam, znate li koliko su kirije po ostalim slicnim evropskim gradovima. U stutgartu nema stanova, berlin isto, london 2x skuplji, pariz, dublin u pm jedino ima stanova,
Znam za Dizeldorf da su 2sobni tipa 800-900eur, opet super, jer je u Minhenu garsonejra 1000-1200eur, warm...u gradu naravno, jedino preko agencija/investitora moze se naci za 1100 eur 3-4soban, ali ko ispunjava njihove uslove i dosta ih ispunjava pa ne dobiju itd..
U ST ista situacija, nije da nema stanova, nego sto ima mnogi priustiti ne mogu, isto kao Minhen..Berlin je zaledio cijene, ali su ne znam koliko % vise nego prije, ali nize od Mu...London, Pariz, Cirih, Amsterdam je ipak neka druga dimenzija i za njih je Minhen selendra!

Mada ove god prvi put Mu nije najskuplji! Ali svejedno pretjeruju, jos gore kada u 70-80m2 traze MAX 2 OSOBE! ili jednu osobu za 50-60m2 :run:

Da se nadovezem na Mu, kolega placao u 7om ringu stan 750+ struja i internet, MORAO kupiti auto jer je s bahn nepouzdan, karta preko 113 eur mjesecna, placao skupo parkinge, gorivo itd...kad se sve sabere sad je na istom kad zivi u Minhenu, placa vise kiriju- ne puno vise ali nema ove troskove gore, dok on i zena kupe kartu, ili placaju parkinge na 2 lokacije itd...sto znaci, ko ima srece itekako je isplatnije biti u samom gradu...+ do posla gubi sada 10--15min, a ne po sat i po..zena moze normalno do grada skoknnuti, ima u bahn, karta mjesecna 55 eur itd.. :D
BiBi911
Posts: 2882
Joined: 09/12/2018 17:47

#42 Re: Stan u Minhenu

Post by BiBi911 »

Duseldorf nema stanova i ako nadjes milja ipo min. Nedaj boze da gledas centar. To po 800€ je tako daleko od grada da ti treba pasos.

ST trebam da selim u martu i stan da iole valja 1300€
Berlin je zaledio al u vijestima, cijene su iste ko i prije.

MU je Selendra jer nasih ima previse, ali i kod njih je puno bagre. Al nesto da su ispred DE gradova nisu. Jesu ono sminka al svakakve marve svugdje.
Kolega je dobar ja sam u Landshutu placao 60m2 1000 kada sam izlazio na ebaykleine okacim da trazim nahmittera tip mi u dzep trpa milju samo da mu proslijedim stan :-).. tek sada kontam zasto(da nije bio Danac uzeo bih mu al).

Minken ce jos bit skuplji( ovo sa pistom, LG/BMW, ta Siemens nova fabrika)... sve ce to da podigne cijene. Mnogo ljudi dolazi a nece da grade
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#43 Re: Stan u Minhenu

Post by vjesticanametli »

Boze sacuvaj :shock: i hamburg je uzas
Ja sam preselila skoro....nije na ahiret :lol:
Isti kvart samo bolji stan i moj stari jos stoji prazan vec 4 mjeseca i bilo je besichtigung i ljudi mene zovu kazu ovi nece da se jave i izdaju :roll: u cemu je fazon....stan jeste skup al ljudi koji su dolazili su imali dobru lovu i poslove....ne kontam
A stanove ne smiju drzat prazne, mpzes ih ocmekat gradu pa kaznu popiju....sad kad su mi vratili kauciju prijavicu ih :mrgreen:
User avatar
Rockefeller
Posts: 7291
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#44 Re: Stan u Minhenu

Post by Rockefeller »

Treba biti uporan :mrgreen:
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#45 Re: Stan u Minhenu

Post by vjesticanametli »

Jah :lol: a moras radit ....a uz to trazit
stan kriza :roll:
BiBi911
Posts: 2882
Joined: 09/12/2018 17:47

#46 Re: Stan u Minhenu

Post by BiBi911 »

vjesticanametli wrote: 23/12/2019 21:18 Boze sacuvaj :shock: i hamburg je uzas
Ja sam preselila skoro....nije na ahiret :lol:
Isti kvart samo bolji stan i moj stari jos stoji prazan vec 4 mjeseca i bilo je besichtigung i ljudi mene zovu kazu ovi nece da se jave i izdaju :roll: u cemu je fazon....stan jeste skup al ljudi koji su dolazili su imali dobru lovu i poslove....ne kontam
A stanove ne smiju drzat prazne, mpzes ih ocmekat gradu pa kaznu popiju....sad kad su mi vratili kauciju prijavicu ih :mrgreen:
Daju agenciji, a agencija po ug. Smije da drzi stan do 6mj. Pod izgovorom traze.
Sto vise tih praznih stanova cijena ide gore. Pogledaj ponudu nekih agencija(kada su update stranice) i taj dan bruka novih stanova u ponudi a trenutak prije nista nemaju.

Stan mozes drzat prazan koliko ti volja jer je tvoj. Samo ti gradski ne smiju bit prazni poljitika i too
User avatar
MaroonBrigade
Posts: 1593
Joined: 26/03/2009 17:59

#47 Re: Stan u Minhenu

Post by MaroonBrigade »

Sta kaze, MU je selendra jer ima previse nasih. Koji nacin razmisljanja jbt :-) :-)
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#48 Re: Stan u Minhenu

Post by Nisrin »

vjesticanametli wrote: 23/12/2019 21:18 Boze sacuvaj :shock: i hamburg je uzas
Ja sam preselila skoro....nije na ahiret :lol:
Isti kvart samo bolji stan i moj stari jos stoji prazan vec 4 mjeseca i bilo je besichtigung i ljudi mene zovu kazu ovi nece da se jave i izdaju :roll: u cemu je fazon....stan jeste skup al ljudi koji su dolazili su imali dobru lovu i poslove....ne kontam
A stanove ne smiju drzat prazne, mpzes ih ocmekat gradu pa kaznu popiju....sad kad su mi vratili kauciju prijavicu ih :mrgreen:


Kakve su cijene garsonjera gore- U GRADU?
Pa i u Minhenu vidim dooosta stanova napr od Vonovie stoji oglaseno mjesecima...da imamo platne liste davno bismo uzeli agencijski neki...sad da ne kazem koliko placamo garsonjeru, onesvijestim se svaki put kad se sjetim :D (nije bas u centru, 25min je od centra prevozom, nekih 8km)

Meni nije jasno sljedece, od investitora i agencija su stanovi mahom jeftiniji, tj mozes da nadjes 2-3soban za 1000 eur warm, ali stan dobiti ...kazu gledaju 1/3 neto i arbeitsvertrag je li unbefristet... imam prijatelja koji imaju primanja preko 3000neto, super poslove/zanimanja i opet ne mogu dobiti tako stan...valjda daju raji koja ima preko 80k neto godisnje, pa je takvih i manje itd... :run:
biscanka2
Posts: 1722
Joined: 07/04/2009 00:46

#49 Re: Stan u Minhenu

Post by biscanka2 »

vjesticanametli wrote: 23/12/2019 21:18 Boze sacuvaj :shock: i hamburg je uzas
Ja sam preselila skoro....nije na ahiret :lol:
Isti kvart samo bolji stan i moj stari jos stoji prazan vec 4 mjeseca i bilo je besichtigung i ljudi mene zovu kazu ovi nece da se jave i izdaju :roll: u cemu je fazon....stan jeste skup al ljudi koji su dolazili su imali dobru lovu i poslove....ne kontam
A stanove ne smiju drzat prazne, mpzes ih ocmekat gradu pa kaznu popiju....sad kad su mi vratili kauciju prijavicu ih :mrgreen:
Neznam da li si o tim stanovima, koji su mjesecima prazni, gledala reportazu. Kao primjer prikazivato u Hamburgu i Berlinu gdje su reporteri jedan dio ti zgrada sa praznim stanovima obilazili i resesirali.Naime u jednom dijelu Hamburga gradjani su uocili zgrade gdje vec vise mjesci stanovi prazni stoje.Osnovali su gradjansku inicijativu i napravili prijave.Na osnovu resesiranja uspostavilo se da su vlasnici iz drugih zemalja i da su te invvesticije vise pranje novca.Stanovi zakonski nesmiju, mislim da je receno, vise od 3 mjeseca stajati prazni (inace slijede kazne).U dva primjera prikazate su zgrade s praznim stanovima na koje su vlasnici vec platili (ne sjecam se koliko hiljada) kazne ali stanovi su i dalje prazni.Reporteri su kontaktirali nadlezne organe sa upitom da li su ista poduzeli (jer su stanovi i dalje prazni). Odgovor je bio da su isli u kontrole i pokazali im slike koje su u tim stanovima napravili.Na slikama se vidio mali dio "alata za renoviranje" stana kao i zidovi sa zgulitim tapetama i poneka u zidu napravljena rupa.Nadlezna osoba je dalje izvjestila da za renoviranje imaju takodje odredjeno vrijem te ti investitori i to koriste s tim sto simuliraju renoviranje al eto kao neide brzo kako su zamislili jer im se ti radnici razbole ( na bolovanju budu).Uglavnom u takvim slucajevima (prikazati su primjeri koje su vec imali) kad i taj rok istekne grad uzima na sebe privremeno vlasnistvo stana, kompletno ga renovira izda pod kiriju i stom kirijom podmiruje svoje troskove renoviranja.Kad sve svoje troskove podmire (sto godinama traje) onda pravo vlasnistva, vracaju nazad prvobitnom vlasniku.Takodjer su na gradjane uputili apel da ko god takve stanove zapazi njima prijavi, te da samo uz pomoc gradjana i njihovih inicijativa tavima mogu u kraj stati.
I mollim te (bez obzira ko je vlasnik) odrzi svoje obecanje i to prijavi ( a i drugi koji to primjete - nemoj da sam ovo dzaba pisala). :)

P.S. Ova pravila vrijede za podrucje cijele Njemacke. :-D
Last edited by biscanka2 on 24/12/2019 15:58, edited 1 time in total.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#50 Re: Stan u Minhenu

Post by vjesticanametli »

Znam draga gledala sam to....naravno da cu prijaviti. 3 mjeseca smije biti prazan. Nije priv vec gesellschaft neki ..... ko ih jebe jasta neg prijavit. Igram se svaba i njihovih pravila :mrgreen:
Post Reply