stambeno pitanje

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
vanjki
Posts: 1794
Joined: 26/10/2006 17:37

#1 stambeno pitanje

Post by vanjki »

raja jel vas hvata panika kako rjesiti stambeno pitanje.pa gledajte samo kako se krecu cijene stanova.za jedan dvosoban stan treba ti skoro 150.000km i plus da ga opremis :x :zzzz: zna li itko kolike su kamate na stambene kredite(sigurno su ogromne i plus ti trazi masu ziranata),da li je moguce kod nekih banaka zaloziti kupljeni stan,kao sto imamo mad pokretninama npr.leasing!
User avatar
alphonse kauders
Posts: 2766
Joined: 12/10/2004 22:10
Location: def: a place of settlement, activity, or residence

#2 Re: stambeno pitanje

Post by alphonse kauders »

vanjki wrote:raja jel vas hvata panika kako rjesiti stambeno pitanje.pa gledajte samo kako se krecu cijene stanova.za jedan dvosoban stan treba ti skoro 150.000km i plus da ga opremis :x :zzzz: zna li itko kolike su kamate na stambene kredite(sigurno su ogromne i plus ti trazi masu ziranata),da li je moguce kod nekih banaka zaloziti kupljeni stan,kao sto imamo mad pokretninama npr.leasing!
kamate su ti najpovoljnije oko 6%, a evo ti dva primjera:

jedan moj prijatelj našao stan na Alipašinu prije možda 8-9 mjeseci, 3,5 - soban (78 kvadrata), košta 105.000 KM (nevjerovatno dobro prošao), uzeo je kredit na 14 godina i platiće na kraju oko 150.000 KM sveukupno.

Drugi prijatelj prije možda 3-4 mjeseca pronašao stan na Dobrinji 3, 67 kvadrata, košta 90.000 KM, uzeo kredit na 25 godina, platiće na kraju 180.000.


Naravno, oba stana su se morala renovirati (parketi, kupatila, elektroinstalacije, zidovi...), pa eto računaj koliko je isplativo..:)
Jašta neg' panika..
User avatar
Chischo
Posts: 883
Joined: 06/06/2004 22:20
Location: Sarajevo

#3

Post by Chischo »

Image
:D :D :D
ninja-san
Posts: 406
Joined: 11/01/2007 11:04
Location: Sarajevo

#4

Post by ninja-san »

Stvarno je tesko rijesiti stan.
Puno je lakse bilo prije 3-4 godine kada se na Ilidzi, Vogosci i malo daljim naseljima mogao kupiti stan za 40 000 KM.
Nazalost, ja tad nisam imao para, i sad kad sam se malo dohvatio novaca, shvatam da za te iste stanove (koji su sad btw 4. god stariji) moram platiti duplo.
Postoje hipotekarni krediti (meni su ziranti nocna mora i tek tad spoznate svu hladnokrvnost i nerazumijevanje rodbine, iako sam ja I TE KAKO KREDITNO SPOSOBAN). Medjutim ,hipotekarni krediti dizajnirani su u omjeru 2:1 , sto znaci da ako trazite 50 000 kredita, stan koji zalazete, mora vrijediti duplo.
Sve u svemu, uskoro planiram jedan potez.
Kako u firmi gdje radim ima puno mladih ljudi, onako cu usput razglasiti da trazim obostranog ziranta (to je najsigurniji sitem kada si ti zirant drugom i obratno), pa cu nadam se i to uskoro rijesiti .
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#5

Post by Skyfox »

Ja se i ne nadam skorom samostalnom kuchenju... Jedino mi ostaje da cekam nasljedstvo :( :roll: :-)
barby02
Posts: 1403
Joined: 17/07/2007 22:28

#6

Post by barby02 »

To mi je goruce pitanje :( i mnogo sam ljuta :x
Vjerujuci u pravednost drzave, izgubila sam dvosoban stan(od moje bake) u ratu ,i onako merhametli dala izbjeglicama 93.godine, koje je kasnije iz stana izbacila gospodja(ica), sto je u jednoj firmi radila dvije god. uzela taj stan.
Izbacila je 5-toclanu porodicu 1998.god. koji nemaju bas nista i nigdje,da bi usla sama u stan.
To je u Preporodskim krugovima poznato ime i radnica, pa je necu imenovati.
I tako. . trebam stan-nemam stan i panika me hvata. . . ali znam da ima i puno gorih slucajeva :(
kao novi
Posts: 111
Joined: 21/07/2007 21:25

#7

Post by kao novi »

ne hvata me panika, sto se brinete, mozda dobijete stan od preduzeca :D mislim ako su u komunizmu dijelili stanove kako nece u ovom nasem novom demokratskom drustvu?! a ako ga slucajno ne dobijete uvijek mozete uzeti kredit pa ga otplacivati jedno 30 godina, negdje oko vase 78 godine biti cete potpuno situirani i bez ikakvih problema :-)
ninja-san
Posts: 406
Joined: 11/01/2007 11:04
Location: Sarajevo

#8

Post by ninja-san »

Postujem kako razmisljas,

I ja sam danas procitao clanak u novinama o zeni sa troje djece, koja jedva sastavlja kraj sa krajem i onda mislim ,pa sta se ja u 30. godini zivota nesto granam, uvijek ima onih kojim je teze.

Zao mi je zbog situacije u kojoj si se nasla, ali tvoji postupci sa izbjeglicama samo potvrdjuju tvoju ispravnost i vrlinu, i ako ti to ista znaci -cijenim te
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#9

Post by _BosanaC »

Ja imam sator, dvoslojan, vodonepropustan :oops:
barby02
Posts: 1403
Joined: 17/07/2007 22:28

#10

Post by barby02 »

ninja-san wrote:Postujem kako razmisljas,

I ja sam danas procitao clanak u novinama o zeni sa troje djece, koja jedva sastavlja kraj sa krajem i onda mislim ,pa sta se ja u 30. godini zivota nesto granam, uvijek ima onih kojim je teze.

Zao mi je zbog situacije u kojoj si se nasla, ali tvoji postupci sa izbjeglicama samo potvrdjuju tvoju ispravnost i vrlinu, i ako ti to ista znaci -cijenim te
Hvala tebi,naravno da mi znaci :) ali vremena su se promjenila, tako da sad imam zelju da taj slucaj aktiviram i ja njoj kazem dvije ciste. Vjeruj mi da smo mi, moji i ja bili potpuno mirni i da su te izbjeglice i dan danas u stanu, ja ih ne bi dirala jos 10 godina ako treba, ali ovo je drugacije,cak i njihovo svjedocenje imam u svaka doba. . . ne znam,nisam pametna. Stan ima 54 m2 a ja bih bila zadovoljna sa garsonjerom od 27 m2 ali eto . . bar bi koji cuko imao dom :(
User avatar
Bonnie-Clydova mala
Posts: 706
Joined: 26/01/2007 09:06
Location: Texas

#11

Post by Bonnie-Clydova mala »

Skyfox wrote:Ja se i ne nadam skorom samostalnom kuchenju... Jedino mi ostaje da cekam nasljedstvo :( :roll: :-)
I to od neke tetke iz Amerike po mogućnosti :D
ninja-san
Posts: 406
Joined: 11/01/2007 11:04
Location: Sarajevo

#12

Post by ninja-san »

Barby, ima jedan moj komsija koji , kad ga netko nesto munta kaze "Mene je moja dobrota glave kostala".
J*bi ga, dosla su vremena da se covjek stidi svoje ljudskosti i postenja...
To je najveci crnjak....
User avatar
lara b.
Posts: 307
Joined: 23/01/2007 15:05
Location: sarajewo

#13

Post by lara b. »

na volksbank imas stambenu stednju, uplacujes mjesecno koliko mozes, nakon 1-2 god. dobijes kredit za stan.. i to jako povoljno.. mislim da je to naj solucija... :)
a najbolje je sada kupiti nov stan, nije velika razlika, ali ljudi daju na kredit i to je opet prihvatljivo 8)
Post Reply