stambeni kredit

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Seanpaul
Posts: 3
Joined: 19/04/2012 22:01

#1 stambeni kredit

Post by Seanpaul »

Da li neko zna postoji li ikakva banka ili neki drugi način da se dobije stambeni kredit za mladence (50,000+ KM), koji imaju relativno niske plate za bankarske uvjete. Oboje su prijavljeni i uplaćuje im se penziono i zdrastveno, ali:

- jedno ima platu oko 1000 KM na određeno...
- drugo ima minimalac (cirka 400 KM) na neodređeno...

Hvala unaprijed ;)
nikimostar
Posts: 646
Joined: 09/05/2010 15:42

#2 Re: stambeni kredit

Post by nikimostar »

Evo ja cu ti odmah reci da ne moze,zbog toga sto je na odredeno,a ta druga plata ne bi pokrila ni iznos kredita,i inace imate mala primanja za stambeni kredit,to je moje misljenje.Ja isto nisam jos uvijek kupila stan zbog toga sto su rate kredita ogromne,mogu se ja sada uvaliti,ali od cega poslije ziviti,tako da trenutno vise ne razmisljam o tome
Seanpaul
Posts: 3
Joined: 19/04/2012 22:01

#3 Re: stambeni kredit

Post by Seanpaul »

@ nikimostar, hvala na mišljenju, primanja su malo viša zbog dodatne plate, koja je vodi kao honorar.

@ kakavdanakneiskustvu, ova veća je u UniCredit, manja ProCredit.
Lounge Act
Posts: 2210
Joined: 24/02/2011 18:21
Location: :)

#4 Re: stambeni kredit

Post by Lounge Act »

ja pokusavam tako nesto :)
evo ovdje sam posatvljala pitanje http://www.klix.ba/forum/viewtopic.php?f=38&t=96406, ali su mi rekli da je nemoguce, ipak ne mogu da sjedim prekrstenih ruku pa sam otisla da probam, ako uspijem super, ako ne uspijem nikom nista
uglavnom isto je stanje kao kod tebe, ja imam vecu platu na unicredit, ali sam primljena do 15.08., a muz ima manju u raiffeisen, ali je primljen na neodređeno. papire smo predali u unicredit banku s tim da sam ja nosilac kredita, a on moj suduznik. osim papira trazenih od njih kao sto je izvod iz poreske i sl. donijela sam i potvrdu iz ustanove u kojoj radim o radnom stazu koju inace predajemo na konkursima -u istoj sam ustanovi vec nekoliko godina s tim sto svake godine imam prekid dok traju konkursi, a napisala sam i molbu uz sve to hehhe. trazili smo hipotekarni kredit, 40 000 KM. cekali smo par dana dok kreditni odbor mislim u mostaru nije odlucio da nam pored hipoteke i suduznika treba jos jedan suduznik i onda ce kredit biti odobren. sad ce svekar da ode da vidi moze li on biti drugi suduznik jer ne bih se usudila nikog drugog ni uzeti sve i kad bi ko htio, sta ja znam, moze nam se desiti kakva saobracajka ili nesto nedaj boze pa da neko drugi za mene vraca kredit, to nikako ne bih. nadam se samo da cemo uspjeti u svom naumu, svaki mjesec bacam ratu kredita na kiriju :cry:
nikimostar
Posts: 646
Joined: 09/05/2010 15:42

#5 Re: stambeni kredit

Post by nikimostar »

Posto ja nemam ustedevine puno,meni 40000 nista ne znaci,meni treba kredit od 100000,a to mi se ne isplati trenutno nikako.Rata bi mi bila skoro 800 KM plus rezije,samo bi za to davala 1000KM,a sada dajem 500KM.Tebi svakako sretno :)
Lounge Act
Posts: 2210
Joined: 24/02/2011 18:21
Location: :)

#6 Re: stambeni kredit

Post by Lounge Act »

hvala :) ma nemamo ni mi ustedjevine, ali imamo zemlju i porodicu voljnu pomoci hehe :)
namjeravamo graditi kucicu od 70 kvadrata, za sada nam dosta, a cijene izgradnje po m2 kod nas se krecu oko 290 KM, sad jos samo da dobijemo kredit hehe
convict
Posts: 2996
Joined: 10/02/2008 01:20

#7 Re: stambeni kredit

Post by convict »

Probajte kod Intese, mislim da su oni davali hipotekarne uz omjer 1:1, tako da pod hipoteku daješ stan koji kupuješ. Uz hipoteku i 2 žiranta ne bi trebao biti problem da vam odobre kredit sa ratom cca 450 KM (50.000 na 15 godina ili 60.000 na 20 godina).

Ne znam da li sad banke traže ugovor o radu na uvid, prije nekoliko godina su firme samo ovjeravale na zahtjevu za kredit da si zaposlen, ali se ne sjećam da je bilo pitanje statusa (određeno/neodređeno). Uostalom, bar što se tiče privatnog sektora, jasno je da ugovor na neodređeno nije nikakva garancija da sutra nećeš ostati bez posla, tako da to insistiranje na ugovoru na neodređeno i nema logike.
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#8 Re: stambeni kredit

Post by iceman ze »

Ako se budete odlucili za Unicredit banku, otidite u Kovacice, trazite Ramu, bankarskog sluzbenika. Moja porodica i par kolega sa posla smo sve svoje kredite preko njega zavrsili. Covjek mi je toliko izasao u susret, da sam odlucio ostati klijent u Unicredit banci, mada me moja maticna poslovnica u Neumu handri vec 11 godinu, zbog glupih internih pravila.
Post Reply