Stambeni kredit

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Kiki_Musampa
Posts: 1584
Joined: 11/06/2011 07:36

#26 Re: Stambeni kredit

Post by Kiki_Musampa »

Ja u Intesu više ne bih ušao da je 1 % kamata
Eisenheim
Posts: 91
Joined: 08/01/2015 11:18

#27 Re: Stambeni kredit

Post by Eisenheim »

Kiki_Musampa wrote:Ja u Intesu više ne bih ušao da je 1 % kamata
sta su te to nasikirali? da ih zaobilazim...
User avatar
Kiki_Musampa
Posts: 1584
Joined: 11/06/2011 07:36

#28 Re: Stambeni kredit

Post by Kiki_Musampa »

Eisenheim wrote:
Kiki_Musampa wrote:Ja u Intesu više ne bih ušao da je 1 % kamata
sta su te to nasikirali? da ih zaobilazim...
Prvo i najvažnije, ne vjeruj im ništa.
User avatar
frosty
Posts: 1290
Joined: 26/11/2017 16:53

#29 Re: Stambeni kredit

Post by frosty »

Kiki_Musampa wrote:
Eisenheim wrote:
Kiki_Musampa wrote:Ja u Intesu više ne bih ušao da je 1 % kamata
sta su te to nasikirali? da ih zaobilazim...
Prvo i najvažnije, ne vjeruj im ništa.
Zašto?
User avatar
alibaba_i_30_godina
Posts: 16995
Joined: 16/01/2010 19:15

#30 Re: Stambeni kredit

Post by alibaba_i_30_godina »

Jednostavno posaljes mail na većinu banaka sa zahtjevom za dostavu ponude i u roku od par dana, čak i par sati već ćeš imati par ponuda.

Velika većina banaka ima i online zahtjev, počni to pisati, ostavi broj i nemoj završiti. Nakon par sati ce te nazvati da provjere zašto si odustao i onda iskoristi priliku.
vanjki
Posts: 1787
Joined: 26/10/2006 17:37

#31 Re: Stambeni kredit

Post by vanjki »

Iskreno ako želiš imati dobru kamatnu stopu treba ti i neko poznantsvo u banci tj, da te neko pripazi. U svakom slucaju uvijek mozes pregovarati i uzmi sve ponude. Bitno ti je da ne placas npr. obradu kredita(Unicredit je imala akciju) i da vidis koliko bi te procjena stana iznosila posto neke banke i to preuzimaju na sebe.
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#32 Re: Stambeni kredit

Post by victom »

znači stambeni prostor imaš, samo ga hoćeš renovirati ?
Last edited by victom on 01/03/2021 03:03, edited 2 times in total.
User avatar
alibaba_i_30_godina
Posts: 16995
Joined: 16/01/2010 19:15

#33 Re: Stambeni kredit

Post by alibaba_i_30_godina »

vanjki wrote:Iskreno ako želiš imati dobru kamatnu stopu treba ti i neko poznantsvo u banci tj, da te neko pripazi. U svakom slucaju uvijek mozes pregovarati i uzmi sve ponude. Bitno ti je da ne placas npr. obradu kredita(Unicredit je imala akciju) i da vidis koliko bi te procjena stana iznosila posto neke banke i to preuzimaju na sebe.
Ne preuzimaju to banke na sebe, procjenitelj je obično neko sa liste ovlaštenih eksternih procjenitelja banke koje službenici predlože da urade procjenu, ali svakako se isti plati. Međutim, nisu te procjene toliko skupe.
Eisenheim
Posts: 91
Joined: 08/01/2015 11:18

#34 Re: Stambeni kredit

Post by Eisenheim »

victom wrote:znači stambeni prostor imaš, samo ga hoćeš renovirati ?
Da kupio sam kuću koja je izgrađena skroz do fasade sta stolarijom. Treba mi novac da zavrsim radove. Komsija kupio zemlju, napravio kucu i ode za njemacku radit trebale mu pare i kupim ja.
Eisenheim
Posts: 91
Joined: 08/01/2015 11:18

#35 Re: Stambeni kredit

Post by Eisenheim »

alibaba_i_30_godina wrote:
vanjki wrote:Iskreno ako želiš imati dobru kamatnu stopu treba ti i neko poznantsvo u banci tj, da te neko pripazi. U svakom slucaju uvijek mozes pregovarati i uzmi sve ponude. Bitno ti je da ne placas npr. obradu kredita(Unicredit je imala akciju) i da vidis koliko bi te procjena stana iznosila posto neke banke i to preuzimaju na sebe.
Ne preuzimaju to banke na sebe, procjenitelj je obično neko sa liste ovlaštenih eksternih procjenitelja banke koje službenici predlože da urade procjenu, ali svakako se isti plati. Međutim, nisu te procjene toliko skupe.
Evo dobio informaciju od prijatelja njemu je banka dozvolila da nadje on svog procjenitelja i to ga kostalo 200KM a u sustini je opet sacuvao 2000KM kamata
User avatar
drndalo
Posts: 22735
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#36 Re: Stambeni kredit

Post by drndalo »

Ti s bankom mozes vidjeti ako ti se isplati u zbiru da im ta kuca bude hipoteka, kao garancija kredita, trebao bi dobiti nizu kamatu, a i osiguranje kredita onda nije neophodno, jer je vrijednost objekta dobro veca od kredita...
NightWatchMember
Posts: 201
Joined: 10/03/2019 14:01

#37 Re: Stambeni kredit

Post by NightWatchMember »

Otvarač teme nije detaljno napisao, ali pretpostavljam da je u pitanju nenamjenski kredit obezbeđen hipotekom. Osiguranje se odnosi na nekretninu koja bi bila stavljena pod hipoteku.
User avatar
Libyano
Posts: 456
Joined: 16/07/2007 22:59
Location: Tripoli nekad, BiH sad

#38 Re: Stambeni kredit

Post by Libyano »

Meni se čini da je ovo nenamjenski kredit u Addiko, oni su imali identicne uslove, a polisa osiguranja nije za osiguranje imovine, nego zivotno osiguranje.
Eisenheim
Posts: 91
Joined: 08/01/2015 11:18

#39 Re: Stambeni kredit

Post by Eisenheim »

NightWatchMember wrote:Otvarač teme nije detaljno napisao, ali pretpostavljam da je u pitanju nenamjenski kredit obezbeđen hipotekom. Osiguranje se odnosi na nekretninu koja bi bila stavljena pod hipoteku.
Nenamjenski kredit nije obezbjeđen hipotekom. Zato ide i ovoliko osiguranje. Bio sam još u dvije banke i dobio sam ponude sa preko 5% kamate. Raiffeisen 5.3% BBI 5.2% otprilike. Izgleda ovdje najpovoljnije sa 4.8% i u pitanju je Intesa da budem iskren. I to dali su mi ovu kamatu jer zatvaram obaveze neke manje u Raiffeisen i prenosim platu kod njih.
Eisenheim
Posts: 91
Joined: 08/01/2015 11:18

#40 Re: Stambeni kredit

Post by Eisenheim »

I upravo sam razgovarao sa sluzbenikom iz banke i dobio sam manju kamatu od 4.5% na 9 godina. Rata je oko 507.49. Na 45k kamate 9808 i mislim da manje bar na ovaj nenamjenski kredit necu dobiti.
User avatar
Euphoria
Posts: 10638
Joined: 15/11/2018 23:40
Location: Samo drsko na fin način!

#41 Re: Stambeni kredit

Post by Euphoria »

Najbolje potrazi neku "vezu", jer zavisi od pozicije koju sluzbenik ima, ovisi i njegova mogucnost pregovaranja.
Ja sam u jednoj banci sa sluzbenikom pregovarala o stambenom kreditu i dobila sam fine uslove. Onda sam u toj istoj banci dobila preporuku da se obratim šefici kod koje sam jos puno bolje uslove dobila. Pored toga i savjet koji me mnogo glavobolja postedio.
Isto tako se uz dobru preporuku mogu napraviti i odredjeni ustupci. Samo je bitno da pregovaraš sa osobom koja ima odrijesene ruke. Male banke su takodjer puno fleksibilnije.
Eisenheim
Posts: 91
Joined: 08/01/2015 11:18

#42 Re: Stambeni kredit

Post by Eisenheim »

Miss Moonlight wrote:Najbolje potrazi neku "vezu", jer zavisi od pozicije koju sluzbenik ima, ovisi i njegova mogucnost pregovaranja.
Ja sam u jednoj banci sa sluzbenikom pregovarala o stambenom kreditu i dobila sam fine uslove. Onda sam u toj istoj banci dobila preporuku da se obratim šefici kod koje sam jos puno bolje uslove dobila. Pored toga i savjet koji me mnogo glavobolja postedio.
Isto tako se uz dobru preporuku mogu napraviti i odredjeni ustupci. Samo je bitno da pregovaraš sa osobom koja ima odrijesene ruke. Male banke su takodjer puno fleksibilnije.
Kakav ti je to bio savjet. Mozda meni niko ne kaze pa postedi i ti mene glavobolje. Hehe
User avatar
nepass1
Posts: 9506
Joined: 06/07/2017 07:35

#43 Re: Stambeni kredit

Post by nepass1 »

Eisenheim wrote:Pozdrav svima. S obzirom na to da nisam do sada nikada dizao kredit a potreban mi je za adaptaciju stambenog prostora trebala bi mi pomoc odnosno vaše mišljenje da li je ponuda koju sam dobio povoljna.

Radi se o kreditu od 45.000KM. Ponuda koju sam dobio od banke (neću imenovati koje) na 120 mjeseci odnosno 10 godina roka otplate je rata od 475KM tj. 12011,79 kamate. Iako bi vjerovatno lako mogao placati i vecu ratu zbog zakona ne mogu biti zadužen preko 50% plate tako da mi je maksimum 500KM rata. Od ovih 45.000KM će se odbiti 225KM troškova obrade, 360 vodjenje računa i 1611 polica osiguranja. Tako da ću ja na ruke dobiti 42.804KM.

Ovi koji imaju iskustva sa kreditima ili radom u banci smatrate li da je ovo dobra ponuda?
ne znam jesam li zakasnio ali meni je rata veca od 50% plate. u unicredit nisu htjeli dati preko 50% u sber su dali 66%. meni je to puno kanate. ja na 55k vracam "samo" 8k
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#44 Re: Stambeni kredit

Post by Gray »

Do 1000 KM mogu uzeti 50%, na dio preko 1000 KM mogu 2/3.
kusur
Posts: 341
Joined: 05/10/2007 16:00

#45 Re: Stambeni kredit

Post by kusur »

U jednoj banci mi za hipotekarni kredit traze i da im dostavim ugovor o radu. Da li je ovo uobicajena praksa? Zar nije dovoljno da firma stavi X na "neodredjeno" u formularu? Svakako mi je ugovor na neodredjeno ali mi je cudno, jer ipak je ugovor poslovna tajna...
User avatar
Dope_Man
Posts: 7754
Joined: 03/06/2016 16:31

#46 Re: Stambeni kredit

Post by Dope_Man »

Munlajt wrote:Najbolje potrazi neku "vezu", jer zavisi od pozicije koju sluzbenik ima, ovisi i njegova mogucnost pregovaranja.
Ja sam u jednoj banci sa sluzbenikom pregovarala o stambenom kreditu i dobila sam fine uslove. Onda sam u toj istoj banci dobila preporuku da se obratim šefici kod koje sam jos puno bolje uslove dobila. Pored toga i savjet koji me mnogo glavobolja postedio.
Isto tako se uz dobru preporuku mogu napraviti i odredjeni ustupci. Samo je bitno da pregovaraš sa osobom koja ima odrijesene ruke. Male banke su takodjer puno fleksibilnije.
Ne znam kako je u drugim bankama, ali radim u jednoj i mogu reci da to jednostavno nije moguce kod nas. Postoji odjel koji odredjuje parametre koji se unose u aplikaciju, i koji sami izracunavaju sta se nudi klijentu nakon sto se unesu podaci o klijentu, vrsta kredita, period, iznos itd. Dakle, ne moze niti jedan sluzbenik u poslovnici ponuditi na svoju ruku nesto sto nije po unaprijed utvrdjenim kriterijima kojima se bavi odjel u centrali. Isto tako, sluzbenik u poslovnici ne moze ni ubaciti klijenta u neku trenutnu kampanju u kojoj se mozda odredjenim klijentima nude nize kamate, jer to opet radi drugi odjel koji kreira kampanju i unosi je u aplikaciju.

Neke specijalne ponude se mogu dati vjerovatno nekim privrednim subjektima ili jako bitnim klijentima. To je vec sektor sa kojim nemam dodira pa ne znam kako se prema njima ophode. Tacno je to da su male banke fleksibilnije (znam iz prve ruke od kolegice koja je radila u jednoj), ja radim u vecoj gdje je sve po procedurama i razlicitim odjelima da se izbjegne mogucnost malverzacija sto je pozitivno, ali veze ruke sluzbenicima u poslovnicama pa ne mogu ponuditi nista u trenutku da privuku klijenta - sto je naravno negativno.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7374
Joined: 16/01/2007 23:38

#47 Re: Stambeni kredit

Post by banjaluka078 »

Dope_Man wrote: Ne znam kako je u drugim bankama, ali radim u jednoj i mogu reci da to jednostavno nije moguce kod nas. Postoji odjel koji odredjuje parametre koji se unose u aplikaciju, i koji sami izracunavaju sta se nudi klijentu nakon sto se unesu podaci o klijentu, vrsta kredita, period, iznos itd. Dakle, ne moze niti jedan sluzbenik u poslovnici ponuditi na svoju ruku nesto sto nije po unaprijed utvrdjenim kriterijima kojima se bavi odjel u centrali. Isto tako, sluzbenik u poslovnici ne moze ni ubaciti klijenta u neku trenutnu kampanju u kojoj se mozda odredjenim klijentima nude nize kamate, jer to opet radi drugi odjel koji kreira kampanju i unosi je u aplikaciju.

Neke specijalne ponude se mogu dati vjerovatno nekim privrednim subjektima ili jako bitnim klijentima. To je vec sektor sa kojim nemam dodira pa ne znam kako se prema njima ophode. Tacno je to da su male banke fleksibilnije (znam iz prve ruke od kolegice koja je radila u jednoj), ja radim u vecoj gdje je sve po procedurama i razlicitim odjelima da se izbjegne mogucnost malverzacija sto je pozitivno, ali veze ruke sluzbenicima u poslovnicama pa ne mogu ponuditi nista u trenutku da privuku klijenta - sto je naravno negativno.
Moj radni kolega je otišao u banku, uzeo ponudu za stambeni kredit koja je bila ok, jer je bila riječ o nekoj akciji, a onda zašao po bankama s rečenicom "ovu ponudu sam dobio od xy, možete li vi ponuditi bolje". I dobio puno bolje. Nisam jednom čula da itekako pregovaraju i uspijevaju.
Ja sam isto uradila s nekim nenamjenskim, koji je bio povoljniji u banci u kojoj nemam račun. Vratila se mojima i rekla da sam voljna ostati ako dobijem bolje uslove i dobila sam. Ne nešto puno, ali bolje od onog što je bila zvanična ponuda, a meni se isplatilo, jer mi se nije dalo peglati s prelaskom u novu banku.
User avatar
Euphoria
Posts: 10638
Joined: 15/11/2018 23:40
Location: Samo drsko na fin način!

#48 Re: Stambeni kredit

Post by Euphoria »

Da i ja sam rekla dacsam prikupila par ponuda i da zelim vidjeti i njihovu. Moze se.
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#49 Re: Stambeni kredit

Post by mO k3 »

banjaluka078 wrote: 25/09/2019 21:53
Dope_Man wrote: Ne znam kako je u drugim bankama, ali radim u jednoj i mogu reci da to jednostavno nije moguce kod nas. Postoji odjel koji odredjuje parametre koji se unose u aplikaciju, i koji sami izracunavaju sta se nudi klijentu nakon sto se unesu podaci o klijentu, vrsta kredita, period, iznos itd. Dakle, ne moze niti jedan sluzbenik u poslovnici ponuditi na svoju ruku nesto sto nije po unaprijed utvrdjenim kriterijima kojima se bavi odjel u centrali. Isto tako, sluzbenik u poslovnici ne moze ni ubaciti klijenta u neku trenutnu kampanju u kojoj se mozda odredjenim klijentima nude nize kamate, jer to opet radi drugi odjel koji kreira kampanju i unosi je u aplikaciju.

Neke specijalne ponude se mogu dati vjerovatno nekim privrednim subjektima ili jako bitnim klijentima. To je vec sektor sa kojim nemam dodira pa ne znam kako se prema njima ophode. Tacno je to da su male banke fleksibilnije (znam iz prve ruke od kolegice koja je radila u jednoj), ja radim u vecoj gdje je sve po procedurama i razlicitim odjelima da se izbjegne mogucnost malverzacija sto je pozitivno, ali veze ruke sluzbenicima u poslovnicama pa ne mogu ponuditi nista u trenutku da privuku klijenta - sto je naravno negativno.
Moj radni kolega je otišao u banku, uzeo ponudu za stambeni kredit koja je bila ok, jer je bila riječ o nekoj akciji, a onda zašao po bankama s rečenicom "ovu ponudu sam dobio od xy, možete li vi ponuditi bolje". I dobio puno bolje. Nisam jednom čula da itekako pregovaraju i uspijevaju.
Ja sam isto uradila s nekim nenamjenskim, koji je bio povoljniji u banci u kojoj nemam račun. Vratila se mojima i rekla da sam voljna ostati ako dobijem bolje uslove i dobila sam. Ne nešto puno, ali bolje od onog što je bila zvanična ponuda, a meni se isplatilo, jer mi se nije dalo peglati s prelaskom u novu banku.
znas li o kamtama ?? zanima me koliko banke u bih danas uzimaju kamate ..
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#50 Re: Stambeni kredit

Post by mO k3 »

Tomahawk11 wrote: 31/07/2019 12:32 Friška ponuda Intese za refinansiranje ostatka hipotekarnog:

Image
deru ... ja sam nekidan dobio ponudu od 0,48% ... na deset godina na 15 0,83 % moram reci da sam vani ...
Post Reply