Stambeni kredit

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Eisenheim
Posts: 91
Joined: 08/01/2015 11:18

#1 Stambeni kredit

Post by Eisenheim »

Pozdrav svima. S obzirom na to da nisam do sada nikada dizao kredit a potreban mi je za adaptaciju stambenog prostora trebala bi mi pomoc odnosno vaše mišljenje da li je ponuda koju sam dobio povoljna.

Radi se o kreditu od 45.000KM. Ponuda koju sam dobio od banke (neću imenovati koje) na 120 mjeseci odnosno 10 godina roka otplate je rata od 475KM tj. 12011,79 kamate. Iako bi vjerovatno lako mogao placati i vecu ratu zbog zakona ne mogu biti zadužen preko 50% plate tako da mi je maksimum 500KM rata. Od ovih 45.000KM će se odbiti 225KM troškova obrade, 360 vodjenje računa i 1611 polica osiguranja. Tako da ću ja na ruke dobiti 42.804KM.

Ovi koji imaju iskustva sa kreditima ili radom u banci smatrate li da je ovo dobra ponuda?
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#2 Re: Stambeni kredit

Post by drndalo »

Jesi li probao cjenkati se u drugim bankama za bolju ponudu?
User avatar
burekodsira
Posts: 3535
Joined: 09/07/2006 00:23

#3 Re: Stambeni kredit

Post by burekodsira »

45k se zadužuješ (- ~2200 obrada/osiguranje)
12k kamate (~26,5%)
--------
57k otplata (475*120 rata)

nisam dizao kredit ali meni to nekako preskupo... zašto ne prošetaš u svaku banku i pogledaš ponude, sad kad imaš referencu
zrakomlat
Posts: 10235
Joined: 23/09/2012 17:22

#4 Re: Stambeni kredit

Post by zrakomlat »

Eisenheim wrote:Pozdrav svima. S obzirom na to da nisam do sada nikada dizao kredit a potreban mi je za adaptaciju stambenog prostora trebala bi mi pomoc odnosno vaše mišljenje da li je ponuda koju sam dobio povoljna.

Radi se o kreditu od 45.000KM. Ponuda koju sam dobio od banke (neću imenovati koje) na 120 mjeseci odnosno 10 godina roka otplate je rata od 475KM tj. 12011,79 kamate. Iako bi vjerovatno lako mogao placati i vecu ratu zbog zakona ne mogu biti zadužen preko 50% plate tako da mi je maksimum 500KM rata. Od ovih 45.000KM će se odbiti 225KM troškova obrade, 360 vodjenje računa i 1611 polica osiguranja. Tako da ću ja na ruke dobiti 42.804KM.

Ovi koji imaju iskustva sa kreditima ili radom u banci smatrate li da je ovo dobra ponuda?
To je to otprilike. Kamata ti je 4.90 %. Nećeš nigdje plaho bolje proći po mom mišljenju.
Eisenheim
Posts: 91
Joined: 08/01/2015 11:18

#5 Re: Stambeni kredit

Post by Eisenheim »

drndalo wrote:Jesi li probao cjenkati se u drugim bankama za bolju ponudu?
Dobio sam ponudu u jednoj banci rata veca nekih 20KM i troškovi isto veći. Zato sam jučer odustao od hodanja kontam da necu bolju ponudu dobiti. Ovi su mi dali ovu ponudu jer imam kod njih dugo godina racun i imao neki mali kredit 5000 uredno otplacen.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#6 Re: Stambeni kredit

Post by ExNihilo »

Kolika ti je kamatna stopa?
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#7 Re: Stambeni kredit

Post by Tomahawk11 »

Ubije ovo osiguranje. Čuj 1600 KM :-)
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#8 Re: Stambeni kredit

Post by Gray »

zrakomlat wrote:
Eisenheim wrote:Pozdrav svima. S obzirom na to da nisam do sada nikada dizao kredit a potreban mi je za adaptaciju stambenog prostora trebala bi mi pomoc odnosno vaše mišljenje da li je ponuda koju sam dobio povoljna.

Radi se o kreditu od 45.000KM. Ponuda koju sam dobio od banke (neću imenovati koje) na 120 mjeseci odnosno 10 godina roka otplate je rata od 475KM tj. 12011,79 kamate. Iako bi vjerovatno lako mogao placati i vecu ratu zbog zakona ne mogu biti zadužen preko 50% plate tako da mi je maksimum 500KM rata. Od ovih 45.000KM će se odbiti 225KM troškova obrade, 360 vodjenje računa i 1611 polica osiguranja. Tako da ću ja na ruke dobiti 42.804KM.

Ovi koji imaju iskustva sa kreditima ili radom u banci smatrate li da je ovo dobra ponuda?
To je to otprilike. Kamata ti je 4.90 %. Nećeš nigdje plaho bolje proći po mom mišljenju.

Zavisi kakav mu je kreditni rejting, firma zaposlenja, itd, može se ići i na 3%, meni je sada 3.4% (a nisam državna firma)
Eisenheim
Posts: 91
Joined: 08/01/2015 11:18

#9 Re: Stambeni kredit

Post by Eisenheim »

Gray wrote:
zrakomlat wrote:
Eisenheim wrote:Pozdrav svima. S obzirom na to da nisam do sada nikada dizao kredit a potreban mi je za adaptaciju stambenog prostora trebala bi mi pomoc odnosno vaše mišljenje da li je ponuda koju sam dobio povoljna.

Radi se o kreditu od 45.000KM. Ponuda koju sam dobio od banke (neću imenovati koje) na 120 mjeseci odnosno 10 godina roka otplate je rata od 475KM tj. 12011,79 kamate. Iako bi vjerovatno lako mogao placati i vecu ratu zbog zakona ne mogu biti zadužen preko 50% plate tako da mi je maksimum 500KM rata. Od ovih 45.000KM će se odbiti 225KM troškova obrade, 360 vodjenje računa i 1611 polica osiguranja. Tako da ću ja na ruke dobiti 42.804KM.

Ovi koji imaju iskustva sa kreditima ili radom u banci smatrate li da je ovo dobra ponuda?
To je to otprilike. Kamata ti je 4.90 %. Nećeš nigdje plaho bolje proći po mom mišljenju.

Zavisi kakav mu je kreditni rejting, firma zaposlenja, itd, može se ići i na 3%, meni je sada 3.4% (a nisam državna firma)

Firma je u rangu Elektroprivrede bar su mi tako rekli u banci. Sto se mene tice, kreditna historija mi je uredu, nikad nisam dana kasnio s ratom. Ali imao sam jedan samo kredit mozda i to utice na rejting.
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#10 Re: Stambeni kredit

Post by Gray »

Ne znam, ali znam da ima puno nižih kamata od 4,90. Pogledaj Sparkasse, Raiffeisen, Intesa, nekada za mlade i Union banka ima posebne stambene kredite
User avatar
madner
Posts: 56754
Joined: 09/08/2004 16:35

#11 Re: Stambeni kredit

Post by madner »

Nije ovo stambeni kredit, neke vjerovatno nenamjenski.

Uslovi odlicni za banku, a dug je rok odplate tako da nisu previse losiji od ostalih.
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#12 Re: Stambeni kredit

Post by drndalo »

Eisenheim wrote:
drndalo wrote:Jesi li probao cjenkati se u drugim bankama za bolju ponudu?
Dobio sam ponudu u jednoj banci rata veca nekih 20KM i troškovi isto veći. Zato sam jučer odustao od hodanja kontam da necu bolju ponudu dobiti. Ovi su mi dali ovu ponudu jer imam kod njih dugo godina racun i imao neki mali kredit 5000 uredno otplacen.
Probaj u jos kojoj, i da im das zadatak da naprave bolju ponudu od ove koju imas... Mogu ako hoce... Sve imaju para viska, nije musterija za baciti...

Vidi i ovo osiguranje/troskove mogu li smanjiti... Ciganci, kumi, moli, gladna djeca, mala zena, itd... :mrgreen:
User avatar
jazzer
Posts: 7149
Joined: 20/12/2004 14:44

#13 Re: Stambeni kredit

Post by jazzer »

Pokusaj dogovoriti da policu osiguranja obnavljas godisnje, da je ne placas odmah za cijeli
period trajanja kredita.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4362
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#14 Re: Stambeni kredit

Post by VladaFBiH »

Tomahawk11 wrote:Ubije ovo osiguranje. Čuj 1600 KM :-)
fakat, za 3x veći kredit mi je bilo skoro 50% manje
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#15 Re: Stambeni kredit

Post by drndalo »

VladaFBiH wrote:
Tomahawk11 wrote:Ubije ovo osiguranje. Čuj 1600 KM :-)
fakat, za 3x veći kredit mi je bilo skoro 50% manje
I to je nesto sto bi trebao da se raspita okolo moze li nize...
Eisenheim
Posts: 91
Joined: 08/01/2015 11:18

#16 Re: Stambeni kredit

Post by Eisenheim »

drndalo wrote:
VladaFBiH wrote:
Tomahawk11 wrote:Ubije ovo osiguranje. Čuj 1600 KM :-)
fakat, za 3x veći kredit mi je bilo skoro 50% manje
I to je nesto sto bi trebao da se raspita okolo moze li nize...
Pa zato sam i pitao jer se nisam prije susretao. Tacno 1611KM polica osiguranja. To mi bas nesto puno.
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#17 Re: Stambeni kredit

Post by drndalo »

I meni se cini...

Pokusaj otici s njihovom ponudom na papiru u druge banke i doslovno im reci: Mozete li i koliko bolje, da od vas KUPIM pare !?
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4362
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#18 Re: Stambeni kredit

Post by VladaFBiH »

Eisenheim wrote: Pa zato sam i pitao jer se nisam prije susretao. Tacno 1611KM polica osiguranja. To mi bas nesto puno.
generalno banka ne bi smjela da te uslovljava sa neki posebnim osiguranjem i isto bi ti trebalo da možeš izabrati ako ti ne odgovara ponuda koju su ti oni dali - meni su doslovno rekli: imamo potpisan ugovor sa tim i tim osiguranjem ako želite možete preko njih osigurati nekretninu ili da vi izaberete neko osiguranje.

Također, su mi ponudili da ja platim osiguranje ili da ga "odbiju" od isplaćene sume
Eisenheim
Posts: 91
Joined: 08/01/2015 11:18

#19 Re: Stambeni kredit

Post by Eisenheim »

VladaFBiH wrote:
Eisenheim wrote: Pa zato sam i pitao jer se nisam prije susretao. Tacno 1611KM polica osiguranja. To mi bas nesto puno.
generalno banka ne bi smjela da te uslovljava sa neki posebnim osiguranjem i isto bi ti trebalo da možeš izabrati ako ti ne odgovara ponuda koju su ti oni dali - meni su doslovno rekli: imamo potpisan ugovor sa tim i tim osiguranjem ako želite možete preko njih osigurati nekretninu ili da vi izaberete neko osiguranje.

Također, su mi ponudili da ja platim osiguranje ili da ga "odbiju" od isplaćene sume
Meni su rekli da će se odbiti od iznosa kredita. Neko je gore rekao da racunaju kao nenamjenski kredit. Mozda je zato kamata veca. Meni je taj novac potreban za adaptaciju stambenog prostora tj. kuće koju sam kupio. Napomenuo sam da je stambeni. Pošto se ne razumijem kontam da me ne uzimaju na priču pa drugi proizvod veća kamata i tako.
Eisenheim
Posts: 91
Joined: 08/01/2015 11:18

#20 Re: Stambeni kredit

Post by Eisenheim »

I još da napomenem. Ništa mi nisu tražili niti žiranta niti hipoteku pošto sam malo istraživao da se inače to trazi. Samo mi dali zahtjev i ispod da se ovjeri nesto u firmi.
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#21 Re: Stambeni kredit

Post by Gray »

Ako nema hipoteke onda su veće kamate, ove niže su za "prave" stambene sa hipotekom.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#22 Re: Stambeni kredit

Post by Tomahawk11 »

Friška ponuda Intese za refinansiranje ostatka hipotekarnog:

Image
Eisenheim
Posts: 91
Joined: 08/01/2015 11:18

#23 Re: Stambeni kredit

Post by Eisenheim »

Tomahawk11 wrote:Friška ponuda Intese za refinansiranje ostatka hipotekarnog:

Image
Pa onda je to neki minimum kamate s obzirom da je refinansiranje. Kod mene dodje oko 4.9%. S tim da sada ima neka akcija u Intesi za refinansiranje kredita.
zrakomlat
Posts: 10235
Joined: 23/09/2012 17:22

#24 Re: Stambeni kredit

Post by zrakomlat »

Gray wrote:
zrakomlat wrote:
Eisenheim wrote:Pozdrav svima. S obzirom na to da nisam do sada nikada dizao kredit a potreban mi je za adaptaciju stambenog prostora trebala bi mi pomoc odnosno vaše mišljenje da li je ponuda koju sam dobio povoljna.

Radi se o kreditu od 45.000KM. Ponuda koju sam dobio od banke (neću imenovati koje) na 120 mjeseci odnosno 10 godina roka otplate je rata od 475KM tj. 12011,79 kamate. Iako bi vjerovatno lako mogao placati i vecu ratu zbog zakona ne mogu biti zadužen preko 50% plate tako da mi je maksimum 500KM rata. Od ovih 45.000KM će se odbiti 225KM troškova obrade, 360 vodjenje računa i 1611 polica osiguranja. Tako da ću ja na ruke dobiti 42.804KM.

Ovi koji imaju iskustva sa kreditima ili radom u banci smatrate li da je ovo dobra ponuda?
To je to otprilike. Kamata ti je 4.90 %. Nećeš nigdje plaho bolje proći po mom mišljenju.

Zavisi kakav mu je kreditni rejting, firma zaposlenja, itd, može se ići i na 3%, meni je sada 3.4% (a nisam državna firma)
Ovo je, čini mi se potrošački, nenamjenski kredit. Nije stambeni. Zato je ova kamata, na ovaj rok, dobra tj, neće nidje bolju dobiti, možda na 4.50 a i to sumnjam jer je na 10 godina.
zrakomlat
Posts: 10235
Joined: 23/09/2012 17:22

#25 Re: Stambeni kredit

Post by zrakomlat »

Eisenheim wrote:
VladaFBiH wrote:
Eisenheim wrote: Pa zato sam i pitao jer se nisam prije susretao. Tacno 1611KM polica osiguranja. To mi bas nesto puno.
generalno banka ne bi smjela da te uslovljava sa neki posebnim osiguranjem i isto bi ti trebalo da možeš izabrati ako ti ne odgovara ponuda koju su ti oni dali - meni su doslovno rekli: imamo potpisan ugovor sa tim i tim osiguranjem ako želite možete preko njih osigurati nekretninu ili da vi izaberete neko osiguranje.

Također, su mi ponudili da ja platim osiguranje ili da ga "odbiju" od isplaćene sume
Meni su rekli da će se odbiti od iznosa kredita. Neko je gore rekao da racunaju kao nenamjenski kredit. Mozda je zato kamata veca. Meni je taj novac potreban za adaptaciju stambenog prostora tj. kuće koju sam kupio. Napomenuo sam da je stambeni. Pošto se ne razumijem kontam da me ne uzimaju na priču pa drugi proizvod veća kamata i tako.
Kod stambenog kredit obavezna garancija je hipoteka. Tebi su ponuditi standardni nenamjenski kredit bez jamaca s policom osiguranja. Po meni, uslovi nisu mnogo loši, to spada u bolje ponude za tu vrstu kredita i taj rok otplate. Ti samo vidi opciju da ti oni ne uvaljuju policu osiguranja s kojim imaju ugovor nego da ti prohodas po osiguranjima i da nadjes povoljniju. Na to mislim da imaš pravo, bez obzira šta oni kažu. To je 3.58 % od iznosa kredita. Kod mene je 2.8% mislim, i to je skupo, ima još jeftinijih.
Post Reply