Stambeni kredit s hipotekom

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

User avatar
SarajVox
Posts: 106
Joined: 27/10/2008 13:04

#51 Re: Stambeni kredit s hipotekom

Post by SarajVox »

otherside wrote:
SarajVox wrote:zar se i vjestar moze potplatit da procjeni objekat skuplje nego sto jeste?
tesko. meni je procjenu nekretnine radila rodjaka (to banka nije znala) :D
dobila sam 50 KM vise po kvadratu po familijarnoj osnovi :D i besplatno vjestacenje :D


ma to i ne zelim ali se ibretim kako se cak i to moze potplatit
SaMaster
Posts: 927
Joined: 06/03/2005 16:05

#52 Re: Stambeni kredit s hipotekom

Post by SaMaster »

SarajVox wrote:
otherside wrote:
SarajVox wrote:zar se i vjestar moze potplatit da procjeni objekat skuplje nego sto jeste?
tesko. meni je procjenu nekretnine radila rodjaka (to banka nije znala) :D
dobila sam 50 KM vise po kvadratu po familijarnoj osnovi :D i besplatno vjestacenje :D


ma to i ne zelim ali se ibretim kako se cak i to moze potplatit

Para busi gdje burgija nece :lol: :lol: :lol:
User avatar
SarajVox
Posts: 106
Joined: 27/10/2008 13:04

#53 Re: Stambeni kredit s hipotekom

Post by SarajVox »

jah! :cry:
LookingForward
Posts: 23
Joined: 12/04/2012 14:31

#54 Re: Stambeni kredit s hipotekom

Post by LookingForward »

Odavno nije niko nista pisao na ovu temu, pa da i ja dam svoj doprinos.

Do sada smo posjetili UniCredit, Raiffeisen, Intesu i Investiciono-komercijalnu B Zenica.

Uslovi su manje-vise slicni:

Unicredit Raiffeisen Intesa IKB Zenica
Kamata [%] 6,46 6,69 6,2 7,4
Obrada [%] 0,5 1 1 0,67
Žirant NE NE DA NE
Hipoteka DA DA DA DA
Opterećenje plate [%] 50 60 50 50
Vođenje računa DA DA DA
(+ YES paket 24 mjeseca)
Omjer hipoteke 1:1-1:1,5 1:1,5 1:1 1:1,2

E dilema je slijedeca. Ove tri prve imaju varijabilnu kamatnu stopu, dok je u IKB Zenica fiksna tokom cijelog otplatnog perioda. Takodjer sam cula da je u BOR banci isto fiksna kamatna stopa, ali jos uvijek nisam stigla provjeriti.

Da li neko ima iskustava i savjeta, i da li postoje neke pretpostavke o kretanju kamatnih stopa u buducnosti, obzirom da nam pada kreditni rejting, pa je za pretpostaviti da ce one ici gore. U tom slucaju bi se isplatilo uzeti ovaj u IKB Zenica.

Pozdrav
motorola01
Posts: 4147
Joined: 28/04/2011 13:27

#55 Re: Stambeni kredit s hipotekom

Post by motorola01 »

I u Bor banci je fiksna kamatna stopa,kao u IK banci.Jucer cujem od jednog prijatelja(kojem nije zapovjerovati,ne sto hoce slagati nego sto bas i nije upucen u sve to) da je u sparkasse banci fiksna kamatna stopa i to 5,5 :shock: .Nisam provjeravao,ali logicki kad se promisli nema sanse da je fiksna i jos 5,5 posto :roll: .Kod nas je najbolje uzeti sa fiksnom kamtanom stopom pa makar i malo visa bila.Makar se covjek osigura i obezbijedi od povecanja kamatne stope,jer ce lihvari prvom priliko podici je ako je varijabilna.A znas kad ce je spustiti....Nikad :dance:
LookingForward
Posts: 23
Joined: 12/04/2012 14:31

#56 Re: Stambeni kredit s hipotekom

Post by LookingForward »

motorola01 wrote:I u Bor banci je fiksna kamatna stopa,kao u IK banci.Jucer cujem od jednog prijatelja(kojem nije zapovjerovati,ne sto hoce slagati nego sto bas i nije upucen u sve to) da je u sparkasse banci fiksna kamatna stopa i to 5,5 :shock: .Nisam provjeravao,ali logicki kad se promisli nema sanse da je fiksna i jos 5,5 posto :roll: .Kod nas je najbolje uzeti sa fiksnom kamtanom stopom pa makar i malo visa bila.Makar se covjek osigura i obezbijedi od povecanja kamatne stope,jer ce lihvari prvom priliko podici je ako je varijabilna.A znas kad ce je spustiti....Nikad :dance:
sparkasse nije tolika, 100% ili su mi zaboravili reci kada sam bila. Zato sam je i izostavila sa spiska, jer je bila nepovoljnija od reiffaisen i unicredit, a isti uslovi otprilike.

Cula sam to za Bor banku, danas cu se zaputiti tamo, hvala;)
LookingForward
Posts: 23
Joined: 12/04/2012 14:31

#57 Re: Stambeni kredit s hipotekom

Post by LookingForward »

I samo da znate, pokusajte se cjenkati sa bankama, spustaju kamatu koliko-toliko ako je neupitna kreditna sposobnost. Za sva pitanja, slobodno se javite, ja sam obisla sve osim 3-4 u Sarajevu;)
motorola01
Posts: 4147
Joined: 28/04/2011 13:27

#58 Re: Stambeni kredit s hipotekom

Post by motorola01 »

.
LookingForward
Posts: 23
Joined: 12/04/2012 14:31

#59 Re: Stambeni kredit s hipotekom

Post by LookingForward »

Da li mozda ima negdje na internetu spisak procjenitelja?
U banci u kojoj cu predati ne zahtijevaju specificnu procjeniteljsku kucu, pa me zanimaju iskustva i tarife i ako imate kontakte.
User avatar
shpitzza
Posts: 46
Joined: 25/10/2008 16:24
Location: Tesanj
Contact:

#60 Re: Stambeni kredit s hipotekom

Post by shpitzza »

:zzzz:
User avatar
piatc
Posts: 252
Joined: 06/05/2010 17:27

#61 Re: Stambeni kredit s hipotekom

Post by piatc »

tuspas
motorola01
Posts: 4147
Joined: 28/04/2011 13:27

#62 Re: Stambeni kredit s hipotekom

Post by motorola01 »

Ima li gdje stambeni sa fiksnom kamatnom stopom?
SimkeA
Posts: 355
Joined: 10/12/2010 19:26

#63 Re: Stambeni kredit s hipotekom

Post by SimkeA »

Izvinjavam se ako ovo nje prava tema, ali me zanima kako provjeriti da li postoji hipoteka na neki stan?
U slucaju kupovine polovnog stana od drugog privatnog lica, kako najlakse provjeriti d ali je predmetni stan pod hipotekom ili ne?

Hvala
User avatar
drndalo
Posts: 22808
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#64 Re: Stambeni kredit s hipotekom

Post by drndalo »

Frisak izvod iz gruntovnice za taj stan...
SimkeA
Posts: 355
Joined: 10/12/2010 19:26

#65 Re: Stambeni kredit s hipotekom

Post by SimkeA »

Da li je to tzv. Z/K izvadak ili izvod iz knjig polozenih ugovora ili nesto trece?
Hvala
User avatar
Truba
Posts: 81671
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#66 Re: Stambeni kredit s hipotekom

Post by Truba »

provjeri ima li i neko povlašteno stanarsko pravo :)
milojicabrzi
Posts: 1730
Joined: 18/11/2009 12:43

#67 Re: Stambeni kredit s hipotekom

Post by milojicabrzi »

SimkeA wrote:Izvinjavam se ako ovo nje prava tema, ali me zanima kako provjeriti da li postoji hipoteka na neki stan?
U slucaju kupovine polovnog stana od drugog privatnog lica, kako najlakse provjeriti d ali je predmetni stan pod hipotekom ili ne?

Hvala
Dobro pitanje... Uglavnom, ZK izvadak od tog dana, kao i potvrda iz KPU da nema polozen ugovor za hipoteku na taj stan... Teoretski, postoji mogunost, da neko zasnuje hipoteku za npr. kredit, pa u tom medju prostoru, dok se ne polozi ugovor u sud, proba isti stan prodati (prevaranti se sluze svim i svacim), ali neke banke su tu oprezne i ne daju kredit dok se ne donese potvrsa sa KPU, druge opet nisu...

Kada se kupuje stan od privatnog vlasnika, notari preporucuju i da se uradi predbiljezba (da se taj stan u ZK knjigama oznaci kao predmet skore prodaje), kako bi se sprijecilo, da jedan vlasnik u 3 dana, proda isti stan trojici kupaca iz npr. tri kantona. Ako stranka ne zahtjeva (citaj-vjeruje prodavcu), predbiljezba se ne radi.

Dakle, provjera ti je ZK izvadak, potvrda iz KPU, mozes uraditi i predbiljezbu, uglavnom ako ides preko notara, trazi da isti sve provjeri i maksimalno te zastiti od prevare...
sarajevowintwr
Posts: 208
Joined: 18/06/2011 09:22

#68 Re: Stambeni kredit s hipotekom

Post by sarajevowintwr »

Pozdrav narode. Zamoli bi ako neko zna da li je i gdje propisano u kom roku banka treba izdati brisovnu dozvolu nakon otplate kredite?
User avatar
Doda37
Posts: 1697
Joined: 29/06/2007 23:11

#69 Re: Stambeni kredit s hipotekom

Post by Doda37 »

sarajevowintwr wrote:Pozdrav narode. Zamoli bi ako neko zna da li je i gdje propisano u kom roku banka treba izdati brisovnu dozvolu nakon otplate kredite?
Ja sam cekao oko mjesec dana
sarajevowintwr
Posts: 208
Joined: 18/06/2011 09:22

#70 Re: Stambeni kredit s hipotekom

Post by sarajevowintwr »

Doda37 wrote:
sarajevowintwr wrote:Pozdrav narode. Zamoli bi ako neko zna da li je i gdje propisano u kom roku banka treba izdati brisovnu dozvolu nakon otplate kredite?
Ja sam cekao oko mjesec dana
Hvala, meni je vec proslo mjesec dana. 03.09. zatvorio kredit. Interesuje me da li ima neki pravilnik ili zakon koji utvrdjuje rokove za izdavanje brisovnice.
User avatar
Doda37
Posts: 1697
Joined: 29/06/2007 23:11

#71 Re: Stambeni kredit s hipotekom

Post by Doda37 »

sarajevowintwr wrote:
Doda37 wrote:
sarajevowintwr wrote:Pozdrav narode. Zamoli bi ako neko zna da li je i gdje propisano u kom roku banka treba izdati brisovnu dozvolu nakon otplate kredite?
Ja sam cekao oko mjesec dana
Hvala, meni je vec proslo mjesec dana. 03.09. zatvorio kredit. Interesuje me da li ima neki pravilnik ili zakon koji utvrdjuje rokove za izdavanje brisovnice.
Posto je bilo ljeto meni je receno da zbog godisnjih odmora malo duze traje, to je bilo prije nekoliko godina pa sjecanja blijede... kad dobijes papir zaletis se u grunt da izbrisu banku iz teretnice kad tamo.... a ne ne.. treba ovjeriti brisovnicu kod javnog biljeznika, znaci brisovnicu koju si dobio od banke treba ovjeriti :)
Kod javnog biljeznika ...oni zovu banku da provjere istinitost papira ( brisovnicu ) koji su oni sami izdali, normalno platis
Post Reply