Stambeni kredit s hipotekom

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

amalia
Posts: 164
Joined: 02/03/2004 00:00

#26 Re: Stambeni kredit s hipotekom

Post by amalia »

A jest' u Bosni komplikovano kupiti stan. :-) I prije sam to znala, a sad citajuci ove postove....
Moze li mi neko objasniti zato se i pored hipoteke traze ziranti? Valjda je hipoteka sama po sebi garancija? I zasto je kamata na hipotekarne kredite visa nego na druge (cini mi se da sam negdje procitala)?
Lijepa Holandija: odobre ti maximalno 5 godisnjih plata, kucu pod hipoteku i rjesen problem! Jos i vracaju dio kamate!
tahoma
Posts: 120
Joined: 06/04/2008 19:30

#27 Re: Stambeni kredit s hipotekom

Post by tahoma »

amalia wrote:A jest' u Bosni komplikovano kupiti stan. :-) I prije sam to znala, a sad citajuci ove postove....
Moze li mi neko objasniti zato se i pored hipoteke traze ziranti? Valjda je hipoteka sama po sebi garancija? I zasto je kamata na hipotekarne kredite visa nego na druge (cini mi se da sam negdje procitala)?
Lijepa Holandija: odobre ti maximalno 5 godisnjih plata, kucu pod hipoteku i rjesen problem! Jos i vracaju dio kamate!
Pa stavili su takve uslove samo zato sto mogu raditi sta zele!!!
Ja mislim da me niko ne moze ubijediti da postoji dobar razlog sto se pored hipoteke trazi i zirant, kao i sto je kamata na hipotekarni veca nego na "obicni" stambeni :?
I ne samo to, omjer hipoteke je 1:1,25 kod stambenog (+ zirant + kamata 6,99%), a kod hipotekarnog 1:2 :shock: i to max na 10 godina, kamata 7,49% (znaci da dignes 100.000 KM, rata bi na 10 godina bila 1186,50 KM - to NIKO ne moze podnijeti)...
abdulazizsarajevo
Posts: 368
Joined: 23/01/2008 14:55

#28 Re: Stambeni kredit s hipotekom

Post by abdulazizsarajevo »

slazem se sa tobom tahoma...ovo je postalo..neizdrzivo..
A kako stvari stoje..ovaj bankarsko-kreditni sektor stoji na cvrstim nogama..
"kusaju" nas strane banke...porobise sve...ovo kreditiranje i nije nista drugo nego robovlasnistvo 21 vijeka
tahoma
Posts: 120
Joined: 06/04/2008 19:30

#29 Re: Stambeni kredit s hipotekom

Post by tahoma »

abdulazizsarajevo wrote:slazem se sa tobom tahoma...ovo je postalo..neizdrzivo..
A kako stvari stoje..ovaj bankarsko-kreditni sektor stoji na cvrstim nogama..
"kusaju" nas strane banke...porobise sve...ovo kreditiranje i nije nista drugo nego robovlasnistvo 21 vijeka
Pa da, nema razloga da oni poboljsaju uslove za kreditiranje...
Ja evo vec dva mjeseca hodam od banke do banke, pregledam oglase, stanove, ma ne zna se sta je gore: cijene/ponuda stanova ili uslovi za kredit...
Mislim da je u ovoj drzavi najbolje biti glup - da ne kontas kako te kolju sa svih strana i onda si rahat - jer ne povezujes neke stvari u glavi.
User avatar
templar31
Posts: 81
Joined: 14/08/2008 12:49

#30 Re: Stambeni kredit s hipotekom

Post by templar31 »

Banke su stvarno pretjerale u namjeri da osiguraju svoja potrazivanja. Nema poslovanja bez rizika, a nase banke hoce sa 15 strana da se osiguraju da ce naplatit svoje. Te daj ziranta, pa administrativnu zabranu, pa hipoteku, pa notara, pa osiguraj nekretninu....

Ja sam bio bas ispiz**o kad sam ganjao kredit i sredim ja sve zavrsim da predam na odobravanje, kad kaze meni sluzbenik, nesto u stilu kao "nema veze sto je ovo hipotekarni kredit, sef i kreditni odbor imaju kao neko diskreciono pravo i samo ti kazu, daj jos jednog ziranta". Srecom, u mom slucaju to se nije dogodilo i kredit je odobren samo na temelju hipoteke.

Ma luda kuca, nesredjena drzava i to je to.
Hamurabi
Posts: 145
Joined: 24/08/2008 10:37

#31 Re: Stambeni kredit s hipotekom

Post by Hamurabi »

tahoma wrote:
abdulazizsarajevo wrote:slazem se sa tobom tahoma...ovo je postalo..neizdrzivo..
A kako stvari stoje..ovaj bankarsko-kreditni sektor stoji na cvrstim nogama..
"kusaju" nas strane banke...porobise sve...ovo kreditiranje i nije nista drugo nego robovlasnistvo 21 vijeka
Pa da, nema razloga da oni poboljsaju uslove za kreditiranje...
Ja evo vec dva mjeseca hodam od banke do banke, pregledam oglase, stanove, ma ne zna se sta je gore: cijene/ponuda stanova ili uslovi za kredit...
Mislim da je u ovoj drzavi najbolje biti glup - da ne kontas kako te kolju sa svih strana i onda si rahat - jer ne povezujes neke stvari u glavi.
Moj ti je savjet da se strpiš još koju godinu, kada cijene stanova opadnu. Tada će i kamatne stope biti niže (nadam se), a biće sigurno i pogodnijih kreditnih paketa za kupovinu stana.
Hamurabi
Posts: 145
Joined: 24/08/2008 10:37

#32 Re: Stambeni kredit s hipotekom

Post by Hamurabi »

templar31 wrote:Banke su stvarno pretjerale u namjeri da osiguraju svoja potrazivanja. Nema poslovanja bez rizika, a nase banke hoce sa 15 strana da se osiguraju da ce naplatit svoje. Te daj ziranta, pa administrativnu zabranu, pa hipoteku, pa notara, pa osiguraj nekretninu....

Ja sam bio bas ispiz**o kad sam ganjao kredit i sredim ja sve zavrsim da predam na odobravanje, kad kaze meni sluzbenik, nesto u stilu kao "nema veze sto je ovo hipotekarni kredit, sef i kreditni odbor imaju kao neko diskreciono pravo i samo ti kazu, daj jos jednog ziranta". Srecom, u mom slucaju to se nije dogodilo i kredit je odobren samo na temelju hipoteke.

Ma luda kuca, nesredjena drzava i to je to.
Nema to veze sa državom, nego s tim da se BiH kao država u tranziciji, kao i sve druge sa istim "epitetom" smatra visokorizičnom, u čemu banke nalaze opravdanje da traže prevelik kolateral i stavljaju visoke kamatne stope (iako s druge strane ne uzimaju u obzir činjenicu da je povrat kredita u BiH na zavidnom nivou, te da su banke prelikvidne), što je po mom mišljenju nepravedno.
kosmos
Posts: 860
Joined: 13/07/2008 21:15

#33 Re: Stambeni kredit s hipotekom

Post by kosmos »

Ako bude sta od tvog kredita za stan trebas imat na umu da ce se ova redukcija drzavne potrosnje najvise odraziti na strukturu kapitala banaka, povrata vec uzetih kredita jer ce doci do otpustanja radnika u drzavnoj sluzbi, telekomu i svemu velikom sto se privatizira, cijene rastu, place se smanjuju ili su iste, tako da ne vidim kod tebe bezbrizan san kada se uvalis u kredit.
tahoma
Posts: 120
Joined: 06/04/2008 19:30

#34 Re: Stambeni kredit s hipotekom

Post by tahoma »

Hamurabi wrote: Moj ti je savjet da se strpiš još koju godinu, kada cijene stanova opadnu. Tada će i kamatne stope biti niže (nadam se), a biće sigurno i pogodnijih kreditnih paketa za kupovinu stana.
Ma ja kad bih sebe mogla ubijediti da ce cijene opasti, to bi bilo super, ostavila bih se svega. Mislim da do toga nece doci, mnogo je onih kojima se ne zuri sa prodajom svog stana, a oni kojima se bas zuri su jaaako rijetki i dat ce povoljnu cijenu, bilo kada - sad ili za godinu.
VERNESA
Posts: 47
Joined: 01/03/2007 19:52

#35 Re: Stambeni kredit s hipotekom

Post by VERNESA »

Obzirom da mi je odobren kredit u banci za stambenu izgradnju , šokirala sam se kada sam vidjela koliko košta obrada kredita, pri samoj isplati sume uzeše 800,00KM, kao šalter radnice su se umorile oko papirologije i sama obrada navedene sume. Žao mi bi navedene svote, ali šta je tu je .......
Gospoda Ministarka
Posts: 4111
Joined: 04/07/2009 12:46

#36 Re: Stambeni kredit s hipotekom

Post by Gospoda Ministarka »

-
Last edited by Gospoda Ministarka on 17/01/2012 14:20, edited 1 time in total.
User avatar
SarajVox
Posts: 106
Joined: 27/10/2008 13:04

#37 Re: Stambeni kredit s hipotekom

Post by SarajVox »

tema me interesuje iako se odavno nije pisalo o hipotekarnim kreditima.

kakva je danas situacija?
gledam na internet stranicama kakve su kamate. vrte se oko 10%

Kakvi su izgledi? Sad su cijene kolko tolko opale, dali ima nade da se spuste kamate u narednih 12 mjeseci?
Wenger
Posts: 117
Joined: 23/01/2007 02:05
Location: na drugom spratu

#38 Re: Stambeni kredit s hipotekom

Post by Wenger »

neznam gdje si gledao 10% ali je u 5-6 banki koje sam ja obilazio najvise 7-7.20% (efektivna stopa). Nedavno sam kupio stan na ovaj nacin pa znam...
sanaman
Posts: 1040
Joined: 31/05/2004 20:19

#39 Re: Stambeni kredit s hipotekom

Post by sanaman »

Mene fascinira razmisljanje mnogih Bosanaca. Statisitcki glednano plata 800 KM sto vjerovatno nije istina. Kod velike vecine je i manja a kod manjeg broja puno veca . Kvadratni metar od 2000 km i vise, tolike kamatne stope i ljudi opet kupuju stanove.

Ne kontam to linearno razmisljanje, danas radim i imam dobra primanja, zatim tako ce ostati i narednih 20 godina dok ne isplatim stan. Necu se razbojeti, nece biti ekonomske kize, nece mi porasti rata, necu promijeniti posao jer je firma propala, necu se razvesti. Uvijek e razmislja u nekom najboljem scenariju ali nikako onom losem. Naravno da kada bi se sve gledalo crno niko nikad nista nebi kupio i rizikovao. Ali u BiH je toliko faktora koji su rizicni, ta se mora malo negativnije gledati.

A razmisljanje da uvijek mozete prodati nekretniu ako vam zatreba...nadam se samo da nikad necete doci u tu situaciju da je morate prodati pa da vidite koliko ljudi daju kada je muka i koliko sporo ide.

Izgleda da je ponizavajuce za nekog priznati, da sa svojim primanjima ne moze kupiti nekretninu, pa po svaku cijnu nastoji to uraditi, nije bitno kolika je cijena, kamata itd.

Ne znam, znam samo da sa je sa primanjima u BiH puno toga nemoguce realno gledajuci. Ali se ljudi zaduzuju po svaku cijenu.

Al eto svi smo punoljetni pa kako god :)
User avatar
otherside
Posts: 4917
Joined: 30/10/2004 00:32
Location: sarajevo

#40 Re: Stambeni kredit s hipotekom

Post by otherside »

a mene fasciniraju ljudi koji misle da ce uvijek u zivotu biti cuga i mjuza, ni kuceta ni maceta, da se plata treba trositi na provod, more, koke/frajere, makiranu odjece i izlaske... u ovoj zivotnoj fazi rata kredita utice na mogucnosti i opcije za uzivanje, zar ne? i zato je bolje potrositi lovu na provod jer jedan je zivot.
ovo je bilo razmisljanje mog prijatelja koji ima 30+ godina dok se nije ozenio. sada, nakon 2 djeteta je do guse u kreditu (totalno nepovoljnom jer mu zena ne radi) ali druge opcije za zivot nije bilo nego da se kupuje stan.
slazem se...kredit je zlo, veliko zlo ali u vecini slucajeva nuzno. rizik je veliki ali gdje danas nema rizika?
nije sigurno ni da te sutra nece spucati auto, opaliti infarkt ili prevariti zena/muz?
mislim da u zivotu treba teziti boljem, ljepsem, ugodnijem za cijelu porodicu, naravno ne po cijenu zivota ili egzistencije ali ko ne riskira, taj i ne profitira, zar ne?
druga opcija je pomiriti se sa zivotom u zajednici sa roditeljima ili placati kiriju cijeli zivot.
ps.@sanaman, ovo nije odgovor na tvoj komentar (da ne bi bilo kakve zabune) :wink:
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#41 Re: Stambeni kredit s hipotekom

Post by madner »

sanaman wrote:Mene fascinira razmisljanje mnogih Bosanaca. Statisitcki glednano plata 800 KM sto vjerovatno nije istina. Kod velike vecine je i manja a kod manjeg broja puno veca . Kvadratni metar od 2000 km i vise, tolike kamatne stope i ljudi opet kupuju stanove.

Ne kontam to linearno razmisljanje, danas radim i imam dobra primanja, zatim tako ce ostati i narednih 20 godina dok ne isplatim stan. Necu se razbojeti, nece biti ekonomske kize, nece mi porasti rata, necu promijeniti posao jer je firma propala, necu se razvesti. Uvijek e razmislja u nekom najboljem scenariju ali nikako onom losem. Naravno da kada bi se sve gledalo crno niko nikad nista nebi kupio i rizikovao. Ali u BiH je toliko faktora koji su rizicni, ta se mora malo negativnije gledati.
Obratno, prosjecna plata je znatno veca. Zar nemas ni jednog prijatelja koji je prijavljen na minimalac a prima nekoliko hiljada maraka na ruke? Druga stvar je sto je u KS veci i prosjek plata. Cijena stanova je upravo odraz kupovne moci stanovnistva. Da je tvoja teorija tacna i da nema ko da ih kupi, cijena bi vrtoglavo pala. Kao sto pada trenutno u Americi :wink:
sanaman
Posts: 1040
Joined: 31/05/2004 20:19

#42 Re: Stambeni kredit s hipotekom

Post by sanaman »

madner wrote:
sanaman wrote:Mene fascinira razmisljanje mnogih Bosanaca. Statisitcki glednano plata 800 KM sto vjerovatno nije istina. Kod velike vecine je i manja a kod manjeg broja puno veca . Kvadratni metar od 2000 km i vise, tolike kamatne stope i ljudi opet kupuju stanove.

Ne kontam to linearno razmisljanje, danas radim i imam dobra primanja, zatim tako ce ostati i narednih 20 godina dok ne isplatim stan. Necu se razbojeti, nece biti ekonomske kize, nece mi porasti rata, necu promijeniti posao jer je firma propala, necu se razvesti. Uvijek e razmislja u nekom najboljem scenariju ali nikako onom losem. Naravno da kada bi se sve gledalo crno niko nikad nista nebi kupio i rizikovao. Ali u BiH je toliko faktora koji su rizicni, ta se mora malo negativnije gledati.
Obratno, prosjecna plata je znatno veca. Zar nemas ni jednog prijatelja koji je prijavljen na minimalac a prima nekoliko hiljada maraka na ruke? Druga stvar je sto je u KS veci i prosjek plata. Cijena stanova je upravo odraz kupovne moci stanovnistva. Da je tvoja teorija tacna i da nema ko da ih kupi, cijena bi vrtoglavo pala. Kao sto pada trenutno u Americi :wink:
posto dolazim iz manje sredine, mogu ti navesti primjer da imam najmanje 5 poznanika koji rade i primaju platu, minimalna plata ca. 350 KM max. 1300 KM. Stambeni kredit misaona imenica. treba zivjeti. Zive kod roditelja, ne zato jer zele vec jednostavno ne mogu. Takodjer se prave prave zdgrade i prodaju stanovi ali se kupuju za gotovinu od nasih ljudi koji su novac zaradili u inostranstvu.

Nije da imam negativan stva prema nekretnini ili sl. To je dobra stvar i naravno da treba teziti, ko moze kuca je najbolja komocija. Medjutim, ambijent, primanja, itd. ne idu u prilog da se po svaku cijenu treba odluciti za kupovinu stana.

Kao sto vec rekoh, to linearno razmisljanje nije ok, to sto u BiH najamnina nije normalna pojava, vec se smatra neuspjehom :) ce se promijeniti.

A za one hrabrije u zivotu postoje razni modeli stednje i investicija koje se isplate vise nego dugorocna kupovina stana. Takodjer sam misljena da kada se dostigne odredjena starosna dob, stednja i ulaganje ustedjenog novca je isplativije nego kupovina.

P.S nije to odraz realne kupovne moci, znas onu pricu, auto, cvike, mobitel a marka u dzepu :)
User avatar
Novi_Nick
Posts: 2886
Joined: 24/08/2003 00:00

#43 Re: Stambeni kredit s hipotekom

Post by Novi_Nick »

tahoma wrote: Pa stavili su takve uslove samo zato sto mogu raditi sta zele!!!
Ja mislim da me niko ne moze ubijediti da postoji dobar razlog sto se pored hipoteke trazi i zirant, kao i sto je kamata na hipotekarni veca nego na "obicni" stambeni :?
I ne samo to, omjer hipoteke je 1:1,25 kod stambenog (+ zirant + kamata 6,99%), a kod hipotekarnog 1:2 :shock: i to max na 10 godina, kamata 7,49% (znaci da dignes 100.000 KM, rata bi na 10 godina bila 1186,50 KM - to NIKO ne moze podnijeti)...
Pazi, analiticari iz banke prave razna scenarija pri odobravanju ili ne odobravanju kredita. Trazi zirante pored hipoteke iz razloga sto vrijednost nekretnine i njene hipotekarne vrijednosti moze objektivno pasti ako dodje do nize konjukture u odredjenom vremenskom ciklusu. Pa ako je nekretnina pod hipotekom pri dizanju kredita recimo bila vrijedna 100.000 KM u odredjenom momentu je pala na recimo 75.000 KM. A u istom trenutku se desi da vlasnik nekretnine ne moze da otplacuje kredit a banka da bi smanjila svoje gubitke mora brzo staviti stan na licitaciju/prodaju za jeftiniju cijenu od vrjednosti nekretnine da bi se nekretnina sto brze prodala i banka sto manje izgubila. Zato im sad treba i ovaj zirant kojeg ti traze pri davanja kredita da im on otplacuje dug umjesto tebe dok zirant ili oni ne prodaju nekretninu i preko njega pokriju eventualni gubitak pri prodaji nekretnine za jeftiniju cijenu.

Isti ti je i razlog i sa omjerom hipoteke 1:1,25 sto ti banka uslovljava. Znaci u principu banka se osigurava sto ti daje 75% kredita a ti trebas da ucestvujes sa svojim licnim rizikom od 25% kredita i vrijednosti nekretnine. Znaci recimo vrijednost nekretnine i hipoteke je 100.000 KM ali ti banka smanjuje vrijednost nekretnine i hipoteke pri davanju kredita za caa 25% = 25.000 KM. Znaci tebi treba i ti trazis od banke kredit od 100.000 KM, banka ti daje 75% = 75.000 KM a ti dajes kao tvoj ulog (licni rizik) 25% = 25.000 KM. To znaci ako ti u jednom momentu odustanes da isplacujes kredit iz nekog razloga tada ulazi banka i prodaje stan na trzistu za recimo 75.000 KM i ona je vratila svoj novac nazad, nije izgubila nista a jedino si ti izgubio 25% = 25000 KM koji je bio tvoj licni rizik.

Isto tako je bitno znati da ti nisi vlasnik nekretnine nego je to banka sve dok ne isplatis kompletan dug banci.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24793
Joined: 08/09/2005 20:08

#44 Re: Stambeni kredit s hipotekom

Post by Haris.ba »

Novi_Nick wrote:Isto tako je bitno znati da ti nisi vlasnik nekretnine nego je to banka sve dok ne isplatis kompletan dug banci.
Svašta si nešta napisao, čovjek bi rekao sve logično. Nego, haj što se tiče samo ove gore rečenice - deder još malo knjige protabiri. Nije još to naučeno.
DearJohn
Posts: 534
Joined: 11/01/2011 14:35

#45 Re: Stambeni kredit s hipotekom

Post by DearJohn »

Ni meni nesto tu nije jasno. Licno poznajem osobu, vani je oko 15 godina i misaona imenica mu je da kupi stan u SA a volio bi. Mada ima fin posao i zaradjuje dobro. Pa kako onda ljudi kupuju ovdje, to je stvarno nepoznanica. Evo danas citam clanak o tome kako se tesko zivi kod nas a ipak stanovi idu. Citam isto neki dan jedan strucnjak za nekretnine kaze da se cak ocekuje i porast cijena.

Sto se tice hipoteke, banke ne bi trebale da traze zirante ako je vrijednost stana veca u odnosu na kreditni iznos, sve ostalo je samovolja banaka.
User avatar
SarajVox
Posts: 106
Joined: 27/10/2008 13:04

#46 Re: Stambeni kredit s hipotekom

Post by SarajVox »

DearJohn wrote:Ni meni nesto tu nije jasno. Licno poznajem osobu, vani je oko 15 godina i misaona imenica mu je da kupi stan u SA a volio bi. Mada ima fin posao i zaradjuje dobro. Pa kako onda ljudi kupuju ovdje, to je stvarno nepoznanica. Evo danas citam clanak o tome kako se tesko zivi kod nas a ipak stanovi idu. Citam isto neki dan jedan strucnjak za nekretnine kaze da se cak ocekuje i porast cijena.

Sto se tice hipoteke, banke ne bi trebale da traze zirante ako je vrijednost stana veca u odnosu na kreditni iznos, sve ostalo je samovolja banaka.
Ko su ti vlasnici tih extravagantnih stanova u BiH, ili bas u Sarajevu?
Bosanci ili bas strejndzeri koji u biti nemaju veze sa BiH?

Nedavno sam cuo da su neki Malajzijci odkupili 20 otmjenih kuca u manjem, ali atraktivnom naselju sarajeva.
Sta oni planiraju stime? Nevjerujem da oni namjeravaju doci da zive u ovoj sredini.
Sta su kriteriji za njihovu kupovinu bili to azijati, bili evropljani ili bilo sta drugo. Ne vidim razlog ulaganja u nekretninu u BiH kad su cijene vec sada kao da smo razvijena drzava poput austrije ili slicno
SaMaster
Posts: 927
Joined: 06/03/2005 16:05

#47 Re: Stambeni kredit s hipotekom

Post by SaMaster »

tahoma wrote:Ma nema sta me ne brine u cijeloj toj proceduri, ali evo konkretno pitanje...
Omjer hipoteke je 1:1,25, znaci da vjestak mora da procjeni stan npr. na 125.000 KM da bi meni banka odobrila kredit od 100.000 KM. Eh sad, mene zanima koliko cesto se desava (a koliko cesto se ne desava) da vjestak procjeni nekreninu na vise od onog sto meni prodavac trazi. Bojim se proci davanje kapare i placanje vjestaka i onda mi on kaze: stan vrijedi 90.000, banka mi znaci moze dati 72.000 KM, s kojima ja ne mogu nista jer nemam ustedjevine i treba mi 100.000 KM. (Mene naravno kreditni sluzbenik u banci uvijerava da se nerijetko nekretnina procijeni i 50% vise nego prodavac trazi :shock: , ali ja necu njemu da vjerujem)

Cista laz!Ako kao hipoteku dajes stan koji navodis, ca. 55m², onda ni u snu nemoj ocekivati da ce stan biti procijenjen za 50% vise nego sto ti trazis od banke- naravno pod uslovom da nemas svoje ustedjevin(a nemas, kao sto si navela).

Znaci taj stan nece nikad biti procijenjen na 150.000KM cak i ako se radi o novogradnji. Naravno teoretski postoji mogucnost d je stan u centru grada ali onda nije to ta cijena. Ja govorim o nekim REALNIM okolnostima.
User avatar
SarajVox
Posts: 106
Joined: 27/10/2008 13:04

#48 Re: Stambeni kredit s hipotekom

Post by SarajVox »

zar se i vjestar moze potplatit da procjeni objekat skuplje nego sto jeste?
User avatar
shiz
Posts: 601
Joined: 19/09/2007 15:38
Location: Izmedju krajnosti

#49 Re: Stambeni kredit s hipotekom

Post by shiz »

Tuspas
User avatar
otherside
Posts: 4917
Joined: 30/10/2004 00:32
Location: sarajevo

#50 Re: Stambeni kredit s hipotekom

Post by otherside »

SarajVox wrote:zar se i vjestar moze potplatit da procjeni objekat skuplje nego sto jeste?
tesko. meni je procjenu nekretnine radila rodjaka (to banka nije znala) :D
dobila sam 50 KM vise po kvadratu po familijarnoj osnovi :D i besplatno vjestacenje :D
Post Reply