Stambeni kredit s hipotekom

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

tahoma
Posts: 120
Joined: 06/04/2008 19:30

#1 Stambeni kredit s hipotekom

Post by tahoma »

Zamolila bih sve one koji su nedavno prosli (ili se razumiju - dobro bi mi dosli pravnici i ekonomisti :)) kroz proceduru uzimanja stambenog kredita sa hipotekom da mi objasne sve do najsitnijih detalja.
To mi je jedina opcija za uzimanje stana, ali me nekako strah uci u nesto sto mi je prilicno nejasno.
Znaci treba mi sve: od momenta kad se kupac sa prodavcem dogovori o kupovini pa do momenta kad se novac isplacuje prodavcu i kupac dobija stan u svoje vlasnistvo, ukljucujuci notara, vjestaka, osiguranje nekretnine itd. Ako neko zna da mi kaze i aktuelne cijene svih ovih usluga, odlicno!
abdulazizsarajevo
Posts: 368
Joined: 23/01/2008 14:55

#2 Re: Stambeni kredit s hipotekom

Post by abdulazizsarajevo »

dobra tema...valjalo bi kad bi neko imao strpljenja i volje da sve to ispise..:))) hehe
maajaa
Posts: 305
Joined: 14/05/2007 16:14

#3 Re: Stambeni kredit s hipotekom

Post by maajaa »

Nakon sto nadjes stan i potpises ugovor sa prodavcem, prvi korak ti je procjena nekretnine od strane sudskog vjestaka (prije godinu dana to je kostalo oko 150.00 KM, dobit ces u banci spisak sud. vjestaka cije procjene banka priznaje). Kad to dobijes, (dobro) provjeri da li ce banka odobriti kredit samo uz hipoteku (ovisno o omjeru kredita i vrijednosti nekretnine) ili ce ti traziti jos i ziranta. Ako je to OK, onda treba zakazati termin kod notara za uknjizenje hipoteke (tome ce prisustvovati i advokat banke), uknjizenje sam platila oko 900.00 KM. Onda ide osiguranje nekretnine (za stan od 55 m2 policu osiguranja za jednu godinu platila sam oko 120.00 KM ). I sa svim tim papirima odes u banku ...
tahoma
Posts: 120
Joined: 06/04/2008 19:30

#4 Re: Stambeni kredit s hipotekom

Post by tahoma »

Ma nema sta me ne brine u cijeloj toj proceduri, ali evo konkretno pitanje...
Omjer hipoteke je 1:1,25, znaci da vjestak mora da procjeni stan npr. na 125.000 KM da bi meni banka odobrila kredit od 100.000 KM. Eh sad, mene zanima koliko cesto se desava (a koliko cesto se ne desava) da vjestak procjeni nekreninu na vise od onog sto meni prodavac trazi. Bojim se proci davanje kapare i placanje vjestaka i onda mi on kaze: stan vrijedi 90.000, banka mi znaci moze dati 72.000 KM, s kojima ja ne mogu nista jer nemam ustedjevine i treba mi 100.000 KM. (Mene naravno kreditni sluzbenik u banci uvijerava da se nerijetko nekretnina procijeni i 50% vise nego prodavac trazi :shock: , ali ja necu njemu da vjerujem)
User avatar
templar31
Posts: 81
Joined: 14/08/2008 12:49

#5 Re: Stambeni kredit s hipotekom

Post by templar31 »

Upravo iz razloga sto nisam htio moljakati i traziti zirante, i ja sam realizirao ovaj kredit.

Naime, maaja je dobro rekla, treba paziti na omjer cijene nekretnine i kredita, jer ti se lako moze desiti da ti banka iz svog diskrecionog prava zatrazi jednog ziranta ( to je bila moja nocna mora, jer sam na hipoteku isao bas da bih izbjegao zitrante).

Na svu srecu kako radim u jakoj firmi, odobrili su mi kredit samo sa elementom osiguranja koji je hipoteka.
Banke traze hipoteku za nekretninu koja je od 1,5 pa do 2 puta vrijednija od iznosa kredita.
Drugim rijecima, ako trazis kredit od 50 000 KM, nekretnina mora vrijediti barem 75 000 a nerijetko i duplo, opet kazem ovisno od banke. Tu je u omjeru najvise fer nekadasnja UPI banka, sada Intesa Sanpaolo ( i to im je gotovo jedina prednost) jer traze najmanji omjer tj. 1:1,5. Hypo Alpe mislim da trazi 1:1,8 a Raifeissen ja mislim cak 1:2.

Ono sto je bitno znati da predmet hipoteke moze biti nekretnina koja se kupuje ili neka druga (u mom slucaju to je stan od roditelja jer se na njemu mogao dobiti bolji omjer), sto je slucaj kod puno ljudi, jer ako ti dizes kredit za stan koji kosta npr. 80 000 KM logicno je da na njega mozes dobiti tek 50 000 kredita pa vecina ljudi pribjegava soluciji druge nekretnine.

Ono sto te sleduje je procjena (od 100-200 KM kosta elaborat procjene), notarski ugovor koji placas ti, kao i osiguranje koje je cca. 100 KM godisnje.

Uglavnom, kad krenes u realizaciju, doci ces u situaciju da ces na procjene, notara, takse, osiguranje dati cca 2000 KM a da marke kredita vidjeti neces. Nemoj da te to obeshrabri jer to je tako. Takodjer, kad budes knjizio nekretninu na svoje ime opet jedno 500 KM notara a i banka ti kurvanjski naplati troskove obrade (e tu sam bio najvise ljut-kakve crne obrade, ja se nahodao i nanosao bomonjera salterskim sluzbenicim pa opcinama, sve izovjeravao, napravio 1500 kilometara po gradu sa autom) i onda ti smrdovi kazu troskovi obrade kredita cca. 800 KM. Ok, to bi bilo u redu da su oni izganjali makar jedan papir. Ono sto ce te frustirati je da je banka indolentna i cak kada i mogu postupati kao stranka u postupku, pustit ce te da ama bas svaki papir i svaku ovjeru izvadis i platis ti.
Takodje biti oprezan jer se desi da banke gotovo iz cista mira ne odobre kredit i kad sve prikupis (desilo se mom kolegi, kao satro, zemljiste kao hipoteka im se nije svidjelo kao garancija a izj**ali covjeka sa 100 papira, ziranata itd).

Uglavnom, bolje nego sa zirantima, jeste komplikovana ali je jednom ili najvise dva put u zivotu.

Sretno.
User avatar
templar31
Posts: 81
Joined: 14/08/2008 12:49

#6 Re: Stambeni kredit s hipotekom

Post by templar31 »

Sto se tice tvog pitanja o procjeni i vjestacima, vjestaci su ljudi koje zanima uglavnom da uzmu pare za svoju uslugu.
Sa vjestakom se dogovoris i kazes koliki kredit uzimas i onda ti on kaze moze li napraviti takvu procjenu.

Njihove procjene malo su vece od onih koje prodavci traze (znam iz mog iskustva) ali ne bas 50%. Naime, ako je prodavac zatrazio npr 1900 KM/ m2 njihova procjena moza ici do 2000 ili 2100 ne bas puno vise ali oni su fleksibilni i uglavnom nece ti ovjeriti neku nenormalnu cijenu, ali 10-20% vecu mozes se dogovoriti, pogotovo sto su cijene nekretnina u trendu rasta i za pola godine to ti bude realna cijena.
tahoma
Posts: 120
Joined: 06/04/2008 19:30

#7 Re: Stambeni kredit s hipotekom

Post by tahoma »

Auuu :( meni bukvalno treba da mi procjeni nekretninu 25% vise od dogovorene cijene, znaci ako je cijena 2000/kv, vjestak mi treba procijeniti na 2500/kv, sto ce se desit - nikad! Mogu li ja njih kako "smeksati"? :-)
Ja bih isla na opciju stambenog kredita sa hipotekom i jednim zirantom (tako mi je povoljniji omjer hipoteke), ali ako mi budu trazili jos jednog, e njega nemam ni nacrtanog!
Da li prodavci tesko pristaju na to da kupac hoce da digne kredit sa hipotekom na taj stan koji se kupuje? Govorili su mi da prodavci znaju to odbiti, nije mi bas jasno zasto...
@templar31: Koliko si dao kaparu, ako nije tajna, moze i procentualno od cijene stana?
maajaa
Posts: 305
Joined: 14/05/2007 16:14

#8 Re: Stambeni kredit s hipotekom

Post by maajaa »

I jos jedna stvar koja mi je pala na pamet - ako ce predmet hipoteke biti stan koji kupujes, to ubaci u kupoprodajni ugovor, da ti se ne desi da prodavac u pola procedure odustane (jer prodavac mora potpisati hipoteku u korist banke prije nego sto ce dobiti ostatak novca ... pa ljudi uglavnom nemaju povjerenja da ce to sve proci OK).

edit: pisali smo istovremeno :-)
User avatar
templar31
Posts: 81
Joined: 14/08/2008 12:49

#9 Re: Stambeni kredit s hipotekom

Post by templar31 »

Kod mene je situacija malo drugacija. Ja sam digao kredit kako bih kupio stan u drugom gradu, koji je novogradnja, tako da nisma dao nikakve kapare, nego smo ja i investitor zgrade kao posteni momci radili na rijec, i ja nisam dao ni dinara dok sve nije bilo zavrseno.

Meni je tezi dio posla bio da dobijem kredit na hipoteku na stan od roditelja sa kojima trenutno zivim.

Sa vjestakom mozes popricati, to se na srecu ne placa, i on ce ti reci koji je plafon na koji moze procijeniti tvoj stan.

Prodavci su tu malo nepovjerljivi, jer svi ljudi kada nesto prodaju vole vidjet novce u rukama, a pogotovo ako su stariji ljudi boje se da ce ih netko zaj**ti.U sustini, tu prodavac ne dobija novac dok se hipoteka na njegov stan ne uknjizi. Ta se situacija moze rijesiti predugovorom ako se naznaci da ce nakon realizovanog kredita pare biti pustene na racun prodavca a ne date tebi u ruke.

Uglavnom, ako imas posla sa pismenim i ok ljudima, sve se da srediti.
Ako ti ta nekretnina nije dovoljna, razmotri opciju ako imas neku drugu na koju mozes dobiti povoljniji omjer.
User avatar
jazzer
Posts: 7216
Joined: 20/12/2004 14:44

#10 Re: Stambeni kredit s hipotekom

Post by jazzer »

@ templar31

Zar u UPI banci ne traze i hipoteku i dva ziranta? A vode ga kao stambeni kredit.
Znas li nesto o tome?
tahoma
Posts: 120
Joined: 06/04/2008 19:30

#11 Re: Stambeni kredit s hipotekom

Post by tahoma »

maajaa wrote:Nakon sto nadjes stan i potpises ugovor sa prodavcem, prvi korak ti je procjena nekretnine od strane sudskog vjestaka (prije godinu dana to je kostalo oko 150.00 KM, dobit ces u banci spisak sud. vjestaka cije procjene banka priznaje). Kad to dobijes, (dobro) provjeri da li ce banka odobriti kredit samo uz hipoteku (ovisno o omjeru kredita i vrijednosti nekretnine) ili ce ti traziti jos i ziranta. Ako je to OK, onda treba zakazati termin kod notara za uknjizenje hipoteke (tome ce prisustvovati i advokat banke), uknjizenje sam platila oko 900.00 KM. Onda ide osiguranje nekretnine (za stan od 55 m2 policu osiguranja za jednu godinu platila sam oko 120.00 KM ). I sa svim tim papirima odes u banku ...
A jel ovo znaci da nisi isla notaru da pravis predugovor (prije procjene vjestaka)? Jesi li prvi put otisla kod notara za uknjizenje hipoteke?
maajaa
Posts: 305
Joined: 14/05/2007 16:14

#12 Re: Stambeni kredit s hipotekom

Post by maajaa »

kod notara smo napravili kupoprodajni ugovor, prije procjene sud. vjestaka.
User avatar
templar31
Posts: 81
Joined: 14/08/2008 12:49

#13 Re: Stambeni kredit s hipotekom

Post by templar31 »

Ima stambeni kredit u kojem traze zirante i taj je kredit nesto kao i za mlade do 35 god. i sl.
Medjutim ima i hipotekarni gdje je hipoteka instrument osiguranja i moze i bez ziranata, ali se onda tretira kao nenamjenski i kamata je nesto visa.

U sustini dobre su opcije tko ima brata ili sestru da jedno drugom budu ziranti, a oboje su mladi i kupuju stanove ili sl.

Uglavnom za ovakve kredite ziranti pristaju biti jedino uza rodbina (otac, majka, brat, sestra) i to da Bog da.
User avatar
jazzer
Posts: 7216
Joined: 20/12/2004 14:44

#14 Re: Stambeni kredit s hipotekom

Post by jazzer »

templar31 wrote:Ima stambeni kredit u kojem traze zirante i taj je kredit nesto kao i za mlade do 35 god. i sl.
Medjutim ima i hipotekarni gdje je hipoteka instrument osiguranja i moze i bez ziranata, ali se onda tretira kao nenamjenski i kamata je nesto visa.

U sustini dobre su opcije tko ima brata ili sestru da jedno drugom budu ziranti, a oboje su mladi i kupuju stanove ili sl.

Uglavnom za ovakve kredite ziranti pristaju biti jedino uza rodbina (otac, majka, brat, sestra) i to da Bog da.
Jasno. Hvala ti.
User avatar
illuminated
Posts: 999
Joined: 01/10/2007 19:52
Location: BI-DE

#15 Re: Stambeni kredit s hipotekom

Post by illuminated »

A Leasing? Prema podacima ne webu, raiffeisen leasing finansira i nekretnine. Ide do max 5 godina, uz 20 ucesca. Nepovoljno je ali se mogu izbjeci ziranti.
Ima li ko iskustva s tim, i koliki su prataci troskovi u tom slucaju. Kolika je kamata?
tahoma
Posts: 120
Joined: 06/04/2008 19:30

#16 Re: Stambeni kredit s hipotekom

Post by tahoma »

maajaa wrote:kod notara smo napravili kupoprodajni ugovor, prije procjene sud. vjestaka.
Jesi li ti davala kaparu?
A kako izgleda to kod notara, jel postoje neki "tipski" ugovori, u koje ti ili prodavac eventualno mozete nesto dodati ili izuzeti ili bukvalno idete od nule pravit ugovor... mislim uzas, fakat nemam nikakve predstave... da znam sta da ocekujem...
Ima li jos sta na sto trebam paziti u predugovoru, da zastitim sebe od nepotrebnih problema?
User avatar
templar31
Posts: 81
Joined: 14/08/2008 12:49

#17 Re: Stambeni kredit s hipotekom

Post by templar31 »

:-D U sutini notar je taj koji treba da zastiti obje strane u pravnom poslu.
Ovisno o vrsti ugovora, oni vec uglavnom imeaju neka iskustva u tome.

Ovisno da li nekretniu koju kupujes stavljas pod hipoteku ili pak neku drugu (npr. kucu od roditelja) mogu postojati dvije vrste notarske isprave koja ce ti trebati.

Prva je ugovor o stavljanju i uknjizenju hipoteke, na temelju kojeg ti banka daje kredit. Taj ugovor se, kad se sklopi, mora odnijeti u zemljisno kjnizni ured i onda banka pusti pare na racun. Dakle, to je ugovor u kojem otprilike stoji da banka daje kredit a u slucaju neplacanja kredita, banka na temelju notarske isprave preuzima vlasnistvo nad nekretninom-drugim rijecima, ne placas rate a oni ti stan daju u oglas i prodaju. To je njima instrument osiguranja da ces ti taj kredit vracati. Banka uvjek gleda sve moguce opcije da se zasititi. Cak ti traze da osiguras nekretninu u njihovu korist za vrijem dok traje kredit, kako bi se smrdovi zastitili od rizika da stan npr. nestane u eksploziji plina ili pozaru.
U sustini, ici ce ti na zivce koliko oni hoce da se osiguraju i u meni je proradio "ekonomski nerv" da pazim na svoj dinar i financije upravo od trenutka kad sam vidio koliko ekonomisti i bankari stite i cuvaju svoj pfening.

Bitno je da ti ,ako mislis da treba, trazis odredjene klauzule (stavke) da se unesu u ugovor (tipa u slucaju da prodavac odustane da ti je duzan platiti odstetu i sl). Razmisli u glavi koje su opcije da postoji opasnost da bi te netko mogao za***ati i trazi da se unese u ugovor da se od toga zastitis.

Ja sam npr. trazio da se izbrise jedna glupa klauzula, kojom se banka osigurava pa i tebi ti preporucam.

Naime, oni vole staviti klauzulu, da ako se iz nekog razloga ne moze realizirati hipoteka nad stanom koji je predmet hipoteke, ti svom svojom ostalom imovinom garantujes da ce se hipoteka isplatiti. To je potpuno nepotrebno jer. npr. ne daj Boze zarati se ili se desi nesto po visoj sili, zgrada propadne, urusi se, ili se desi nesto sto ne pokriva osiguranje, ili se jednostavno razvedes, a muz ili zena nastave zivjeti u tom stanu ili 1001 moguca opcija da ne mogu prodati taj stan, oni mogu od tebe traziti svu drugu imovinu.
Ja sam intervenirao i rekao da je stan koji je pod hipotekom sasvim dovoljna garancija i da smatram da je to nepotrebno i ta klauzula je izbrisana.

U sustini i notari zbog svoje obaveze paze na to da te pouce o svim opasnostima i oni vec imaju tipske formulare u kojima samo mijenjaju podatke.
Tebi je bitno da je stan koji kupujes cist u vlasnistvu, da nije predmet spora brata/ sestre, muza / zene, da se provjeri u ZK uredu da je moguce uknjizenje (postoje neetazirane zgrade koje su citave unesene u ZK knjige a ne po stanovima i toga se cuvaj jer se taj stan ne moze uknjiziti), da stan nema ranijih tereta ili hipoteka (vidjeti pod "slucaj Mihrije Pelak")
Posebno obrati paznju na dio gdje notar poucava stranke o opasnostima. Tamo obicno stoji da je notar upozorio da treba provjeriti ovo ili ono, ali da stranke izricto zahtjevaju da se provjera ne vrsi (kao vjeruju jedni drugima) ili kao "notar je upozorio da bi trebalo provjeriti to i to, ali stranke se slazu da ne treba provjera.

Uglavnom ,ako je stan koji kupujes predmet hipoteke, i bit ce pod hipotekom i banka ce paziti na to vjeruj, cak ce od vlasnika traziti da donese potvrdu iz Poreske uprave da nema dugovanja, da ne moze sutra drzava doci plijeniti stan.

Drugi put ces se sa notarom sretati kad bude uknjizenje stana tj. kupoprodajni ugovor, kao sto je bilo u mom slucaju jer stan koji sam kupovao nije bio predmet hipoteke, vec drugi stan.
tahoma
Posts: 120
Joined: 06/04/2008 19:30

#18 Re: Stambeni kredit s hipotekom

Post by tahoma »

Jaooo hvala na savjetima i ovako finom i detaljnom odgovoru :)

Znaci, kad bismo sjeli kod notara i ukratko mu objasnili sta zelimo, on bi nama sam mogao vec ponuditi neki okvirni ugovor u koji bismo mi eventualno nesto dodali ili izbrisali.
Pretpostavljam da to sto pominjes da se sve provjeri, ukljucuje i sve placene racune itd, recimo to su mi isto rekli da dobro pregledam.
Ma svo vrijeme razmisljam, sta bi se desilo kad bih dosla u situaciju da potpisemo ugovor o stavljanju hipoteke i nakon vjestacenja - banka pocne da me zeza po bilo kojoj osnovi za kredit i ja htjednem raskinuti taj ugovor?
Da li je predugovor i taj ugovor o stavljanju i uknjizenju hipoteke koji ti pominjes, jedno te isto?
Da li bih ja mogla nekako, da kazem, "bezazlenije" proci (za slucaj raskida) ako napravim prvo taj neki predugovor sa "blazim" obavezama?

Fakat imam hiljadu nedoumica, jer sam dosta puta cula da te banka nekako dovede "do pola puta" i onda odjednom trazi jos nekakve uslove i sve razmisljam da nekako sebi stvorim okolnosti da ako bi budu previse pili krv, da sve batalim. Pa fakat vise, ko da im nije dovoljno sto cu im robijati narednih 15 godina.
User avatar
templar31
Posts: 81
Joined: 14/08/2008 12:49

#19 Re: Stambeni kredit s hipotekom

Post by templar31 »

:-D Ma nema problema, vec dugo razmisljam otvorit topic-Pitajte, templar odgovara... :)

Vidi, da ne bi bilo sankanja, ti prije nego sto krenes kod notara, sacekaj da ti banka odobri kredit na temelju tvojih ponudjenih dokumenata ( ima izjava kao "izjavljujem da sam saglasan stviti hipoteku" ) koja se radi u prvim koracima prikupljanja papira za kredit.

Uglavnom ,ja sam sve prikupio i cekao da odobre, kad su odobrili, e onda oni vise ne mogu nazad, i ne mogu postavljat uvjete, vec se ide u prikupljanje i realizaciju (pazi da ti je zirant, ako ces ga imati, validan i da nije prezaduzen, jer ti mogu u pola frke trazit promjenu ziranta i sl.)

Uglavnom, tu ce ti troskovi biti procjena stana, i takse i formulari, hdje sve skupa 200-300 KM, ne vise i to moras sto bi rekli "halaliti" za slucaj da banka odustane i ne odobri kredit.

Kad se kredit odobri i krene se u realizaciju, onda se ide kod notara, itd.

Uglavnom, dio problema je i u tome sto u banci radi dosta neiskusnih mladih kadrova, pa ti ne kaze odmah da treba ovo ili ono, nego ti doneses 5 papira, a on onda trazi šesti itd.

Uglavnom, naoruzaj se zivcima, i bitno je da imas nekog tko moze izaci sa posla, da ti ganja sto on moze od papira, a 3-4 puta ces morati doci i ti osobno jer mora tako.
User avatar
Hodidjed
Posts: 616
Joined: 27/03/2008 15:48

#20 Re: Stambeni kredit s hipotekom

Post by Hodidjed »

U banci u kojoj ti izadju u susret za kredit, i kazu "da ce ga odobriti", tacno ce ti tvoj Kreditni sluzbenik govoriti "kada, sta i gdje" nesto treba uraditi i nema problema.
Ja sam kredit izganjao prije godinu dana, trcao sam tamo-ovamo mjesec dana dok se sve nije zavrsilo.
Mozes podici hipoteku na stan koji kupujes bez problema ako je prodavac saglasan. Sam sudski proces za hipoteku kosta 2 milje / vjestak za procjenu stana 150 KM (koliko se sjecam) i imas jos nekakav Opstinski porez na stan od 5%, pa racunaj.
Uplatu prodavac preuzima u banci tako sto ce otvoriti novi racun pri toj banci i nema nosanja kesha. To je na kraju balade.
tahoma
Posts: 120
Joined: 06/04/2008 19:30

#21 Re: Stambeni kredit s hipotekom

Post by tahoma »

@templar31
A opet mi to nesto "nije po redu"... :-D
Ako ja stavljam pod hipoteku stan koji kupujem, moram ga prvo dat na procjenu da bi oni uopce mogli u banci da mi kazu mogu li mi odobriti iznos koji trazim. To prvo.
Drugo, ne znam sad jel pod odobravanjem kredita mislis i na samu isplatu kredita, ali to da oni meni usmeno u banci kazu da ce mi odobriti kredit nakon sto su provjerili recimo mene i ziranta, meni ne znaci nista, osim ako se oni negdje ne potpisu i stave pecat banke. Tad ja mogu njima reci, eh evo potpisali ste, al ne ide to tako.

Sluzbenik u banci je meni rekao ovako:
1. ZK izvadak i podatke prodavca donijeti u banku za vjestacenje nekretnine
2. uporedo s tim idem notaru i pravim predugovor o kupovini
3. vjestak dostavi elaborat
4. ja zajedno sa notarskim ugovorom podnesem zahtjev za kredit, svoje podatke, podatke za ziranta, platnu listu bla bla
5. par dana cekam na odgovor da li ce mi odobriti kredit
6. ako odobre, nekih 7 dana (on rece) za realizaciju kredita (pretpostavljam da se ovdje negdje odvija to stavljanje hipoteke, zvanicni ugovor kod notara itd)

Eh sad, jedino da ti nisi ni imao tacku 2. u svojoj realizaciji, onda bi mi bilo logicno to sto si mi ti rekao ...
tahoma
Posts: 120
Joined: 06/04/2008 19:30

#22 Re: Stambeni kredit s hipotekom

Post by tahoma »

Hodidjed wrote:Sam sudski proces za hipoteku kosta 2 milje /
Uh sta je to toliko...
Jel to skupa sa notarom i osiguranjem hipoteke?
User avatar
templar31
Posts: 81
Joined: 14/08/2008 12:49

#23 Re: Stambeni kredit s hipotekom

Post by templar31 »

Vidi,

Situacija kod mene je drugacija samo u tom dijelu jer je kod mene hipoteka bila na stan od roditelja, a moj stan sam kupio tek nakon 2 mjeseca u novogradnji u drugom gradu.
Ja nisam morao stavljati hipoteku na stan koji je predmet kupovine.

Medjutim, u vecini banaka, ne znam koja je tvoja, je procedura da ti prvo podneses zahtjev za kredit sa podacima o primanjima, radnom odnosu, platne liste i podneses koju nekretninu stavljas pod hipoteku i procjenu vjestaka da ta nekretnina vrijedi toliko i toliko, podatke o zirantima itd.

Nakon toga zahtjev ide kod sefa banke, ili ako je iznos preko 60 000 KM ide na kreditni odbor banke, gdje sjedi njih nekoliko koji razmatraju opcije i odobravaju kredit.

Mogu ti reci da se kredit ne odobrava, ili da se odobrava. Ako se odobrava, ides dalje.

Onda tek kad se kredit odobri ide se kod notara i na knjizenje hipoteke.
Oni ti pare nece pustiti dok se hipoteka ne uknjizi.
Ostave ti samo malo lufta da osiguras nekretninu i doneses im potvrdu iz osiguranja.

Ostavljam prostora da je kod tebe mozda drugacije, jer ti stavljas hipoteku na stan koji je predmet kupovine, ali opet ti ponavljam, logicno je da vidis da li se kredit odobrava i tek onda nastavljas finalne poteze.

Moguce je da se napravi predugovor kod notara, kao izraz volje strana da se napravi pravni posao-
User avatar
Hodidjed
Posts: 616
Joined: 27/03/2008 15:48

#24 Re: Stambeni kredit s hipotekom

Post by Hodidjed »

tahoma wrote:
Hodidjed wrote:Sam sudski proces za hipoteku kosta 2 milje /
Uh sta je to toliko...
Jel to skupa sa notarom i osiguranjem hipoteke?
E vidi, fol je u tome sto sam ja to sve radio "prije uvodjenja notara".
Dakle, moja je pretpostavka da te stavljanje pod hipoteku moze kostati toliko, ali provjeri (volio bih i da mi javis kako stvari sada oko toga stoje / bas me interesuje). Uglavom, toliko sam ja platio, a stavio sam 2 stana pod hipoteku.

Dalje, Predugovor me kostao 150 KM, a finalni ugovor 350 KM, preko advokata. Lopovski, znam, ali platio sam.
U te Notare se ne razumijem. Oni valjda trebaju sve da ti zavrse "po nekakvom procentu", a ne da placas pojedinacno za sve i da TI trckaras nesto i ganjas, nego sve das notaru sta hoce i cao (tako bi trebalo), a on sve zavrsi umjesto tebe.
tahoma
Posts: 120
Joined: 06/04/2008 19:30

#25 Re: Stambeni kredit s hipotekom

Post by tahoma »

templar31 wrote: Medjutim, u vecini banaka, ne znam koja je tvoja, je procedura da ti prvo podneses zahtjev za kredit sa podacima o primanjima, radnom odnosu, platne liste i podneses koju nekretninu stavljas pod hipoteku i procjenu vjestaka da ta nekretnina vrijedi toliko i toliko, podatke o zirantima itd.
Eh pa evo sad smo se usaglasili. Ovo sto si ti nabrojao zapravo su moje prve cetiri tacke i slazu se.
templar31 wrote: Onda tek kad se kredit odobri ide se kod notara i na knjizenje hipoteke.
Oni ti pare nece pustiti dok se hipoteka ne uknjizi.
Ostave ti samo malo lufta da osiguras nekretninu i doneses im potvrdu iz osiguranja.
A ovo je taj drugi "pravi" ugovor o kupovini...
templar31 wrote: Moguce je da se napravi predugovor kod notara, kao izraz volje strana da se napravi pravni posao-
E da, bas to, nesto kao, prodavac ce cekati mjesec do dva da se kredit realizuje, a kupac je osiguran da mu prodavac nece prodati stan nekom drugom.
Ok, to je to.
Hvalaaaa :)
Post Reply