Stambeni kredit-koja je banka najpovoljnija?

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Klodovik
Posts: 2727
Joined: 12/03/2007 00:39

#101 Re: Stambeni kredit-koja je banka najpovoljnija?

Post by Klodovik »

kriticarka_nikova wrote:Ja bih voljela da mi neko konačno odgovori i na pitanje koje je u naslovu....
Joj, tebe. Pokupi osnovne informacije na web stanicama banaka i onda se iz prve ruke raspitaj po najbližim filijalama. Ovo ti je gubljenje vremena.
User avatar
karanana
Posts: 47265
Joined: 26/02/2004 00:00

#102 Re: Stambeni kredit-koja je banka najpovoljnija?

Post by karanana »

najbolja medju hrpom losih: upi (intesa)
RPM
Posts: 1048
Joined: 11/01/2004 00:00

#103 Re: Stambeni kredit-koja je banka najpovoljnija?

Post by RPM »

kriticarka_nikova wrote:Ja bih voljela da mi neko konačno odgovori i na pitanje koje je u naslovu....
to se mijenja zavisno o politici banke, što je najbolje ove godine možda nije slijedeće, najbolje je da prođeš svaku i provjeriš, nekad je bila Zagrebačka pa onda UPI. Sad ne znam, provjeri.

btw.

1.) U Bihaću je centar 2000 KM što je na Breci 5000 KM ali platežna moć nije puno veća u Sarajevu, osim toga Bihać ima puno bolju vezu sa "Zapadom" nego Sarajevo koje takođe nema značajnu ekonomiju (bolje reć nikakvu) osim što je administrativni centar a i to neće bit uskoro, barem ne tog značaja.

2.) Po podacima koji se iznose na forumu (7 miliardi KM) ispada da svaki (ali svaki) dijasporac godišnje u Bosni ostavi 5,000 KM, znači četveročlana porodica ostavi 20,000 KM, teško za povjerovati. Osim toga nigdje nema zvanično 7 milijardi KM iz dijaspore jer to nije ni moguće tačno dobiti i to je paušalan broj pogodan za manipulaciju.

3.) Već sam napisao 30% marže građevinskih firmi (niko neće radit za manje, 100%) plus najmanje 10%-15% marže trgovaca nekretninama se dobije precijenjenost 45%, normalna marža na zapadu je oko 10% i to bude mašala, znači kad bi se doveli u normalu bilo bi jeftinije za približno i najmanje 25%.

4.) Jedna korekcija cijena nekretnina je već bila 2000. godine kad su cijene pale za nekih 15-20% uz prethodni blaži rast. Uz ovakav strahovit rast zadnjih godina očekivat´ je i jaču korekciju.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#104 Re: Stambeni kredit-koja je banka najpovoljnija?

Post by HAVANA »

Ja uzmem ko god mi da.Trenutno UPI.
convict
Posts: 2996
Joined: 10/02/2008 01:20

#105 Re: Stambeni kredit-koja je banka najpovoljnija?

Post by convict »

Najpovoljnija je Intesa banka (bivsa UPI). Do nedavno su kamate za stambene kredite za mlade bile izmedju 5.6% i 6.0%, a sada su izmedju 6.7% i 7.1%, ali mislim da su i dalje najpovoljniji jer su i druge banke dizale kamate.

Ono sto je kod njih najzanimljivije je da uzimaju hipoteku u omjeru 1:1 tako da pod hipoteku mozes staviti stan koji kupujes, dok je u vecini drugih banaka omjer 1:1,5.

S druge strane, ekstremeno su neposlovni pa se spremi na cekanje od 1-2 mjeseca pod uslovom da imas sve papire u redu.
User avatar
kriticarka_nikova
Posts: 2669
Joined: 04/02/2006 23:30

#106 Re: Stambeni kredit-koja je banka najpovoljnija?

Post by kriticarka_nikova »

convict wrote:Najpovoljnija je Intesa banka (bivsa UPI). Do nedavno su kamate za stambene kredite za mlade bile izmedju 5.6% i 6.0%, a sada su izmedju 6.7% i 7.1%, ali mislim da su i dalje najpovoljniji jer su i druge banke dizale kamate.

Ono sto je kod njih najzanimljivije je da uzimaju hipoteku u omjeru 1:1 tako da pod hipoteku mozes staviti stan koji kupujes, dok je u vecini drugih banaka omjer 1:1,5.

S druge strane, ekstremeno su neposlovni pa se spremi na cekanje od 1-2 mjeseca pod uslovom da imas sve papire u redu.
Ali oni daju kredit do 15 godina a visina rate bi mi bila maximalno 361 KM
User avatar
kriticarka_nikova
Posts: 2669
Joined: 04/02/2006 23:30

#107 Re: Stambeni kredit-koja je banka najpovoljnija?

Post by kriticarka_nikova »

kriticarka_nikova wrote:
convict wrote:Najpovoljnija je Intesa banka (bivsa UPI). Do nedavno su kamate za stambene kredite za mlade bile izmedju 5.6% i 6.0%, a sada su izmedju 6.7% i 7.1%, ali mislim da su i dalje najpovoljniji jer su i druge banke dizale kamate.

Ono sto je kod njih najzanimljivije je da uzimaju hipoteku u omjeru 1:1 tako da pod hipoteku mozes staviti stan koji kupujes, dok je u vecini drugih banaka omjer 1:1,5.

S druge strane, ekstremeno su neposlovni pa se spremi na cekanje od 1-2 mjeseca pod uslovom da imas sve papire u redu.
Ali oni daju kredit do 15 godina a visina rate bi mi bila maximalno 361 KM
Sad sam vidjela da daju i do 30.g.
kad sam izracunala uz pomoc njihovog kalkulatora mjesecni anuitet ispalo je oko 100 KM, pa tako 30. godina da otplacujem...da li je to moguce?
vanjki
Posts: 1794
Joined: 26/10/2006 17:37

#108 Re: Stambeni kredit-koja je banka najpovoljnija?

Post by vanjki »

convict wrote:Najpovoljnija je Intesa banka (bivsa UPI). Do nedavno su kamate za stambene kredite za mlade bile izmedju 5.6% i 6.0%, a sada su izmedju 6.7% i 7.1%, ali mislim da su i dalje najpovoljniji jer su i druge banke dizale kamate.

Ono sto je kod njih najzanimljivije je da uzimaju hipoteku u omjeru 1:1 tako da pod hipoteku mozes staviti stan koji kupujes, dok je u vecini drugih banaka omjer 1:1,5.

S druge strane, ekstremeno su neposlovni pa se spremi na cekanje od 1-2 mjeseca pod uslovom da imas sve papire u redu.

moze li mi neko objasniti sta znaci da hipoteku uzimaju u omjeru 1:1,ne kontam se u to.Kod ove banke npr za 50 hiljada eura uz paket 4,gdje je najmanja kamata 6.70,samo ne znam sto podrazumjeva taj paket rata na 20 god 740Km, a na 30god 631Km
User avatar
kriticarka_nikova
Posts: 2669
Joined: 04/02/2006 23:30

#109 Re: Stambeni kredit-koja je banka najpovoljnija?

Post by kriticarka_nikova »

vanjki wrote:
convict wrote:Najpovoljnija je Intesa banka (bivsa UPI). Do nedavno su kamate za stambene kredite za mlade bile izmedju 5.6% i 6.0%, a sada su izmedju 6.7% i 7.1%, ali mislim da su i dalje najpovoljniji jer su i druge banke dizale kamate.

Ono sto je kod njih najzanimljivije je da uzimaju hipoteku u omjeru 1:1 tako da pod hipoteku mozes staviti stan koji kupujes, dok je u vecini drugih banaka omjer 1:1,5.

S druge strane, ekstremeno su neposlovni pa se spremi na cekanje od 1-2 mjeseca pod uslovom da imas sve papire u redu.

moze li mi neko objasniti sta znaci da hipoteku uzimaju u omjeru 1:1,ne kontam se u to.Kod ove banke npr za 50 hiljada eura uz paket 4,gdje je najmanja kamata 6.70,samo ne znam sto podrazumjeva taj paket rata na 20 god 740Km, a na 30god 631Km
Pa ja mislim da pod hipoteku stavljaju stan koji kupis, to 1:1

Ljudi ja kako god izracunam na njihovom kalkulatoru mene rata ispadne oko 100 KM da je dajem 30.g.
De nek neko jos provjeri....
Digla bih 40.000 KM
http://www.intesasanpaolobanka.ba/bs/str.asp?id=64
da je to tako povoljno onda bi svako dizo....
vanjki
Posts: 1794
Joined: 26/10/2006 17:37

#110 Re: Stambeni kredit-koja je banka najpovoljnija?

Post by vanjki »

znaci kada stavim svoj stan pod hipoteku,koji sam kupio,to nije nikakva prednost!kakva je onda prednost kada kod upi banke mozes staviti cijeli stan u hipoteku.ne kontam to nista.ako ima neko pametan,neka objani
Last edited by vanjki on 03/09/2008 19:55, edited 1 time in total.
User avatar
kriticarka_nikova
Posts: 2669
Joined: 04/02/2006 23:30

#111 Re: Stambeni kredit-koja je banka najpovoljnija?

Post by kriticarka_nikova »

vanjki wrote:znaci kada stavim svoj stan pod hipoteku,koji sam kupio,to nije nikakva prednost!
Zasto mislis da nije nikakva prednost?

Ili da pitam kako kasnije da skinem hipoteku?
vanjki
Posts: 1794
Joined: 26/10/2006 17:37

#112 Re: Stambeni kredit-koja je banka najpovoljnija?

Post by vanjki »

kriticarka_nikova wrote:
vanjki wrote:znaci kada stavim svoj stan pod hipoteku,koji sam kupio,to nije nikakva prednost!
Zasto mislis da nije nikakva prednost?

Ili da pitam kako kasnije da skinem hipoteku?
mislim prednost u tome d je manja kamatna stopa....rata...
User avatar
kriticarka_nikova
Posts: 2669
Joined: 04/02/2006 23:30

#113 Re: Stambeni kredit-koja je banka najpovoljnija?

Post by kriticarka_nikova »

vanjki wrote:znaci kada stavim svoj stan pod hipoteku,koji sam kupio,to nije nikakva prednost!kakva je onda prednost kada kod upi banke mozes staviti cijeli stan u hipoteku.ne kontam to nista.ako ima neko pametan,neka objani
Pa evo ja sam pametna :D
Dakle, kako ja to kontam...
Stan ide pod hipoteku banci. Ti placas kredit banci svaki mjesec, ako prestanes placati, a zirant ti smugne na Djevicanska ostrva, banka dolazi sa policijom, obija stan i useli se u stan, jer njoj automatski pripada.
Jel' ispravno razmisljam , ljudi gdje ste????

A moje pitanje je kako skinuti hipoteku poslije 30.g. kad ostarim i ne mognem trcat tamo-vamo? :D
melb26sa
Posts: 2449
Joined: 28/04/2006 10:40
Location: SAD/SA
Contact:

#114 Re: Stambeni kredit-koja je banka najpovoljnija?

Post by melb26sa »

kriticarka_nikova wrote:
vanjki wrote:znaci kada stavim svoj stan pod hipoteku,koji sam kupio,to nije nikakva prednost!kakva je onda prednost kada kod upi banke mozes staviti cijeli stan u hipoteku.ne kontam to nista.ako ima neko pametan,neka objani
Pa evo ja sam pametna :D
Dakle, kako ja to kontam...
Stan ide pod hipoteku banci. Ti placas kredit banci svaki mjesec, ako prestanes placati, a zirant ti smugne na Djevicanska ostrva, banka dolazi sa policijom, obija stan i useli se u stan, jer njoj automatski pripada.
Jel' ispravno razmisljam , ljudi gdje ste????

A moje pitanje je kako skinuti hipoteku poslije 30.g. kad ostarim i ne mognem trcat tamo-vamo? :D
Hipoteka se skida otplatom nakon 30 godina ili ranijom otplatom (ako si placala dodatni iznos samo na glavnicu i ako ti uslovi ugovora to dopustaju bez penala). Treca opcija, bar dostupna u US je da prodas kucu/stan pa fino otplatis banci sto dugujes (opet zavisi od ugovora da ne bude penala) a sebi u dzep stavis razliku.
Mala sirena
Posts: 64
Joined: 14/03/2008 21:10

#115 Re: Stambeni kredit-koja je banka najpovoljnija?

Post by Mala sirena »

kriticarka_nikova wrote:
vanjki wrote:znaci kada stavim svoj stan pod hipoteku,koji sam kupio,to nije nikakva prednost!kakva je onda prednost kada kod upi banke mozes staviti cijeli stan u hipoteku.ne kontam to nista.ako ima neko pametan,neka objani
Pa evo ja sam pametna :D
Dakle, kako ja to kontam...
Stan ide pod hipoteku banci. Ti placas kredit banci svaki mjesec, ako prestanes placati, a zirant ti smugne na Djevicanska ostrva, banka dolazi sa policijom, obija stan i useli se u stan, jer njoj automatski pripada.
Jel' ispravno razmisljam , ljudi gdje ste????

A moje pitanje je kako skinuti hipoteku poslije 30.g. kad ostarim i ne mognem trcat tamo-vamo? :D
Ne izgleda ti to bas tako.
Hipoteka 1:1 znaci da ako uzimas 50.000,00 KM kredita mozes pod hipoteku staviti nekretninu koja vrijedi toliko ili vise (to moze biti stan koji kupujes ili neka druga nekretnina), a 1 : 1,5 nekretnina koja vrijedi najmanje 75.000,00 KM.
Ako jednog dana duznik ne moze vracati kredit, a ni njegovi ziranti, onda banka pokrece na sudu izvrsni postupak za prodaju te nekretnine koja je pod hipotekom da bi namirila svoj dug. to traje, dok se dozvoli izvrsenje, izvrsi zabiljezba u zemljisne knjige, zakazu i provedu prodaje (mogu biti 3). pa kad to neko kupi banci se prebacuje novac do visine duga, a ako nesto ostane nakon toga i pokrivanja troskova postupka to ide prethodnom vlasniku nekretnine. ako nema kupaca obicno banke "kupe" nekretninu i vlasniku nekretnine ne ostane nista.

Hipoteka se "skida" jednostavno. Kad banci isplatis kredit podneses zahtjev za brisovnicu, oni je izdaju ti je predas u zk ured u kom se vode knjige za nekretninu.
User avatar
RIZVA
Posts: 20762
Joined: 18/03/2007 15:18
Location: Sarajevo

#116 Re: Stambeni kredit-koja je banka najpovoljnija?

Post by RIZVA »

ovo kako citam,nimalo obecavajuce ne izgleda,ja kontam vec odavno kako da se osamostalim da kakav stancic uzmes,al brate ovo je :run:
Post Reply