šta znači ovo UPOZORENJE Ministarstva prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša i Čedomira Lukića

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5938
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#76 Re: šta znači ovo UPOZORENJE Ministarstva prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša i Čedomira Lukića

Post by studiorum_tuzlaensis »

Čedo traži ovo od naroda, zato što ne smije zvanično od suda i upravitelja. Ovo prepadanje sa nekim kaznama je samo pokazatalj koliko nemaju pojma o čemu pričaju. Međutim, ko i sve u našoj državi, to prolazi, 90% će poslušati i pustiti da se krše njihova prava, a niko neće odgovarati.

Nisam ništa dostavio, niti ću. Nek mi se obrati upravitelj ako ga nešto zanima.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24396
Joined: 08/09/2005 20:08

#77 Re: šta znači ovo UPOZORENJE Ministarstva prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša i Čedomira Lukića

Post by Haris.ba »

studiorum_tuzlaensis wrote:Čedo traži ovo od naroda, zato što ne smije zvanično od suda i upravitelja. Ovo prepadanje sa nekim kaznama je samo pokazatalj koliko nemaju pojma o čemu pričaju. Međutim, ko i sve u našoj državi, to prolazi, 90% će poslušati i pustiti da se krše njihova prava, a niko neće odgovarati.

Nisam ništa dostavio, niti ću. Nek mi se obrati upravitelj ako ga nešto zanima.
Nema potrebe izmišljati teorije zavjere tamo gdje ih nema. Ne mogu nekada ni tražiti preko suda. Jer stanari se bahate i neće da daju podatke. Možda znaš i iz ličnog iskustva - odakle njemu pravo da me pita za zk izvadak. Pa jedino što imaš jeste ime na vratima. Odeš u zk ured - nema registrovanog imena. Ukucaš po adresi - nisu svi podaci uneseni po adresama da se mogu pretraživati). Pa meni u ulazu 30% stanova na umrlim ljudima.

Po zakonu svaki vlasnik stana je dužan dostaviti upravitelju/upravniku, nemaju se oni šta tebi obraćati i pitati te.

Ja se nadam da će ustavni sud oboriti ovaj zakon o održavanju, te da će biti onako kako je u zakonu o stvarnim pravima. Nema ministarstva, nema ništa. Samo etažni vlasnici i sud. Pa ako se stanari ne dogovore sami - neće im niko ništa ni tražiti, ni zk izvadak ni da ništa plaćaju.
User avatar
Cossack
Posts: 7141
Joined: 22/12/2002 00:00
Location: Sarajevo
Vozim: Astrilaka

#78 Re: šta znači ovo UPOZORENJE Ministarstva prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša i Čedomira Lukića

Post by Cossack »

Ne vidim u čemu je problem skenirati papir kojim se dokazuje vlasništvo i poslati e-mail.

Generalno smo kraljevi forumskih i FB ustanaka.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4362
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#79 Re: šta znači ovo UPOZORENJE Ministarstva prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša i Čedomira Lukića

Post by VladaFBiH »

Haris.ba wrote:
studiorum_tuzlaensis wrote:Čedo traži ovo od naroda, zato što ne smije zvanično od suda i upravitelja. Ovo prepadanje sa nekim kaznama je samo pokazatalj koliko nemaju pojma o čemu pričaju. Međutim, ko i sve u našoj državi, to prolazi, 90% će poslušati i pustiti da se krše njihova prava, a niko neće odgovarati.

Nisam ništa dostavio, niti ću. Nek mi se obrati upravitelj ako ga nešto zanima.
Nema potrebe izmišljati teorije zavjere tamo gdje ih nema. Ne mogu nekada ni tražiti preko suda. Jer stanari se bahate i neće da daju podatke. Možda znaš i iz ličnog iskustva - odakle njemu pravo da me pita za zk izvadak. Pa jedino što imaš jeste ime na vratima. Odeš u zk ured - nema registrovanog imena. Ukucaš po adresi - nisu svi podaci uneseni po adresama da se mogu pretraživati). Pa meni u ulazu 30% stanova na umrlim ljudima.

Po zakonu svaki vlasnik stana je dužan dostaviti upravitelju/upravniku, nemaju se oni šta tebi obraćati i pitati te.

Ja se nadam da će ustavni sud oboriti ovaj zakon o održavanju, te da će biti onako kako je u zakonu o stvarnim pravima. Nema ministarstva, nema ništa. Samo etažni vlasnici i sud. Pa ako se stanari ne dogovore sami - neće im niko ništa ni tražiti, ni zk izvadak ni da ništa plaćaju.
pokušavam samo zamisliti ovo u neboderu od 100+ stanova... desit će se kolaps većih razmjera
User avatar
Haris.ba
Posts: 24396
Joined: 08/09/2005 20:08

#80 Re: šta znači ovo UPOZORENJE Ministarstva prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša i Čedomira Lukića

Post by Haris.ba »

VladaFBiH wrote:pokušavam samo zamisliti ovo u neboderu od 100+ stanova... desit će se kolaps većih razmjera
Pa bila je nedavno vijest da se srušila zgrada u Marseju. Narod protestvuje, govori ovo se ne bi trebalo dešavati, nek država nešta preduzme...
Bogati žive izvan tog rejona, ne pada im na pamet da se povećavaju porezi da se sanira imovina koju oni nisu vlasnici.

Pa država je preduzela nešto u kantonu jer na svakog normalnog insana očito ima i uhljup (možda i više). Pa se morala država miješati na ovaj način u privatnu imovinu da se ne bi desilo da se zgrade počnu same rušiti. Nije idealno, ima mali milion problema - ali neki sistem postoji. Meni neki dan došao upravitelj u zgradu da popravi pločicu koja je pukla. Nalog iz marta. Reko dobro ste došli. Ali, došli su. Nijednom stanaru naravno nije palo na pamet da je zamjeni. Mislim, i ne mora (jer ima love na računu, popraviće se). Ali, znam da neće sam od sebe niko (ja sam popravljao sam, ali treba keramičar da to valja).

Dok zgrada nije imala upravnika nekoliko stanova se dogovori da mjesečno daju 4 marke po stanu da se čisti ulaz (mislim dva puta mjesečno). Više od 2/3 stanova se složilo. I šta se dešava. Neki zaborave da daju 4 marke. Neki neće. Neki hoće, ali nisu zadovoljni kako se čisti - govore oni bi bolje, ali kada se ponudi da se njima plaća - kažu malo para. Neki govore puno 4 marke mjesečno. Po pehu, meni uvale da skupljam pare. Na kraju su rekli da sam hajrovo skupljajući te 4 marke. Kako ne znam ni ja. Ali valjda kad stave koliko se skupi mjesečno nije velika cifra da bi neki stanar htio da uzme tu lovu i očisti, ali opet izgleda dovoljna da odem na ljetovanje na Bahame. Kažu ja izabrao čistaćicu, naštelio joj posao. Reko de dovedite svoju - šute. Reko - skupljajte vi pare - neće.

To smo mi.

Sa upravnicima ima mali milion problema, ali iz iskustva govorim - ako je imalo normalan predstavnik stanara, stanari imalo normalni - upravnik radi jer ima sredstava i zna da ga mogu maknuti.
User avatar
zgiba
Posts: 566
Joined: 05/09/2003 00:00

#81 Re: šta znači ovo UPOZORENJE Ministarstva prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša i Čedomira Lukića

Post by zgiba »

Ne znam zasto se od ovoga pravi toliki problem.

Obaveza dostavljanja dokaza o vlasnistvu postoji jos od 2012. godine (kada je donesen stari Zakon o odrzavanju) i u tom zakonu je bila predvidjena kazna za vlasnika ukoliko ne dostavi dokaz, ali je bila od 100 do 1.500 KM.

Po novom Zakonu iz 2017. godine kazna je povecana na 200 do 2.000 KM.

U svakom slucaju sve ovo se moze zavrsiti telefonom ili putem maila, bez hodanja i fizickog dostavljanja papira.
User avatar
braca
Posts: 854
Joined: 08/08/2005 14:56

#82 Re: šta znači ovo UPOZORENJE Ministarstva prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša i Čedomira Lukića

Post by braca »

Moji su papiri cisti kao suza, ali ne dam nikakve informacije nikome, osim sudu po sudskom nalogu, pogotove ne upavitelju....jednom....drugom....trecem...koliko ih ima i koliko ih se smjenjuje kod nas....moj status po ovome pitanju je definiran u ZKU i katastru i boli sviju sta ja imam, kako imam itd. Za sve hipoteticke i eventualne neregularnosti nadlezna je policija, kriminalisticka policija, poreska uprava i sl. Sto se tice upravitelja, moze mahat' ušima....ako me tuze, boriti cemo se argumentima na sudu, ali necemo spustati ruke niz tijelo....bez obzira na nakaradno doneseni zakon, nemaju pravo na ovo....u krajnjoj instanci, upravitelj je PRIVATNA FIRMA (!!!) i otkad to Ministarstvo podrzava, protezira i promovira privatnu firmu, koliko god upravitelj bio - uslovno receno - produzena ruka Ministarstva?
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#83 Re: šta znači ovo UPOZORENJE Ministarstva prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša i Čedomira Lukića

Post by tempuser »

Oni koji zagovaraju nedostavljane dokaza o vlasnistvu su upravu kad se stvar gleda cisto teoretski, ja sam sve svoje vezano za prenos vlasnistva zavrsio, drzavu ako sta interesuje nek provjerava u katastru i to bi funkcionisali sa se svi prodrzavamo zakona.
Koliko ljudi kupi nekretninu, a oteze sa placanjem poreza, prenosom vlasnistva, prenosom racuna na svoje ime itd? Ja sam stisnuo zube i za jedan dan sve komunalije, osim struje (cini mi se da je lakse bilo kredit izganjat nedo se izboriti sa redovima i procedurom u EP) prebacio na svoje ime i to 3 x u zadnjih 10-ak godina. Mom bratu je trebalo godina i jos uvijek mu je racun za vodu na starom vlasniku. Nema dje parkirat.... :-)
E sad, kako to izgleda iz perspektive predstavnika stanara i upravitelja... Promjeni se komsija, novi ne placa upravitelju odrzavanje, upravitelj nema podatke ko je novi vlasnik jer nikad nije prenio racun na svoje ime, a starom vlasniku ne mozes nista jer ima ugovor o prodaji. Ne znas koga da tuzis, para nema, a zgradu moras odrzavati. U mom ulazu je 19 stanova, u zadnje 3 godine su se 3 vlasnika promjenila, nek se nadje jedan neplatisa mi smo svakih godinu i po dana jedan mjesec u minusu.
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15467
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#84 Re: šta znači ovo UPOZORENJE Ministarstva prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša i Čedomira Lukića

Post by problemnatravunu »

Eto, ja se samo nadam da će ova akcija doprinjeti da se stane ukraj stoki koja živi u gradu, u zgradama, a misli da ne mora da plaća za odrzavanje zajednickih prostora zgrade, prema takvima nema nimalo pardona, i pun mi je qrac te seljadije koja ne shvata pravila života u urbanoj sredini i velikim zgradama!
Jer poodavno sam čuo izreku, "seljak dodje u grad, promijeni odijelo, i nastavi orati!"
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#85 Re: šta znači ovo UPOZORENJE Ministarstva prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša i Čedomira Lukića

Post by tempuser »

Dok je bilo dozvoljeno predstavnici stanara i upravitelji su kacili naoglasne table spiskove duznika, pu bili bar tako na nekakvom stubu srama ali su i to zabranili.
U mojoj ex zgradi sa 10 stanova, za koje se upravitelju placalo nesto manje od 13 KM/mjesecno, smo imali nekog poluilegalnog lika u cijem su se stanu smjenivali podstanari, a koji nikad banke nije uplatio upravitelju. Na tabli mu je "mjerac za dug" prestao raditi nekih 1200 KM i stajao min god na toj cifri. Ostali duznici su kaskali po par mjeseci. Znaci da je samo njegov dug bio jednak godisnjoj uplati za kompletan haustor!
U haustoru kod staraca, mozda 15-ak stanova, dosta stanova u vlasnistvu novopecene elite i jet settera je izdato, a komsija koji je predstavnik stanara mi kaze da ih vise od pola ne placa naknadu. Dok je bila tabela sa duznicima prvoplasirani je bio komsija preko puta, inace mag privazizacijskih procesa, je imao 4k KM duga. On navodno nije htio da placa upravitelju Sarajevostanu jer je njemu onaj nekadasnji Sarajevostan, koji je formalno druga firma, ostao duzane pare za radove. Sljedeci je bio jedan od direktora JP sa platom od 12k KM i dugom od nekih 600 KM. Odnedavno se listi neplatisa prilkljucila kcer nekadasnjeg ministra i dugogodisnjeg uglednog direktora kojoj sporadicno ukidaju struju i plin (svi su na centralnom, jedino se on grijao na plin). Elipog, moji starci od preko 70 god, koji su naravno redvne platise, idu pjeske jer lift danima ne radi, a para nema.
Ako ce se ovim dokumentima rjesiiti takvi slucajevi ja nevidim problem da se dostavi.
User avatar
konektovan
Posts: 40075
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#86 Re: šta znači ovo UPOZORENJE Ministarstva prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša i Čedomira Lukića

Post by konektovan »

problemnatravunu wrote:Eto, ja se samo nadam da će ova akcija doprinjeti da se stane ukraj stoki koja živi u gradu, u zgradama, a misli da ne mora da plaća za odrzavanje zajednickih prostora zgrade, prema takvima nema nimalo pardona, i pun mi je qrac te seljadije koja ne shvata pravila života u urbanoj sredini i velikim zgradama!
Jer poodavno sam čuo izreku, "seljak dodje u grad, promijeni odijelo, i nastavi orati!"
Jarane ja sam došao sa sela, ali se ne ponašam tako k'o što ti pišeš. Sve komunalije uredno platim, pa cak i ovu za upravitelja,......
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#87 Re: šta znači ovo UPOZORENJE Ministarstva prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša i Čedomira Lukića

Post by tempuser »

konektovan wrote:
Jarane ja sam došao sa sela, ali se ne ponašam tako k'o što ti pišeš. Sve komunalije uredno platim, pa cak i ovu za upravitelja,......
Ne razumijem ovo boldirano, naknada upravitelju inace ne treba da se placa, a ti si kao dobar pa je dobrovoljno placas, sta li? :?
User avatar
konektovan
Posts: 40075
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#88 Re: šta znači ovo UPOZORENJE Ministarstva prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša i Čedomira Lukića

Post by konektovan »

tempuser wrote:
konektovan wrote:
Jarane ja sam došao sa sela, ali se ne ponašam tako k'o što ti pišeš. Sve komunalije uredno platim, pa cak i ovu za upravitelja,......
A naknada upravitelju inace ne treba da se placa, a ti si kao dobar pa je dobrovoljno placas, sta li? :?
Ovi gradjani iz ulaza ne placaju, haj reko da ja ne budem k'o i oni. Koliko vidim niko nema problema, niko nije u zatvoru, koriste stepnice, lift ko i mi sto placamo. Generalno, jedno veliko ništa dobijem od upravitelja, ali pošto sam legalista po prirodi, onda dam i tih 20 KM
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#89 Re: šta znači ovo UPOZORENJE Ministarstva prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša i Čedomira Lukića

Post by tempuser »

konektovan wrote:
tempuser wrote:
konektovan wrote:
Jarane ja sam došao sa sela, ali se ne ponašam tako k'o što ti pišeš. Sve komunalije uredno platim, pa cak i ovu za upravitelja,......
A naknada upravitelju inace ne treba da se placa, a ti si kao dobar pa je dobrovoljno placas, sta li? :?
Ovi gradjani iz ulaza ne placaju, haj reko da ja ne budem k'o i oni. Koliko vidim niko nema problema, niko nije u zatvoru, koriste stepnice, lift ko i mi sto placamo. Generalno, jedno veliko ništa dobijem od upravitelja, ali pošto sam legalista po prirodi, onda dam i tih 20 KM
A da nisi legalista ne bi placao?
Nije bas jedno veliko nista, ako imas problem u stanu koji je u nadleznosti upravitelja, tipa cijev u zidu i sl, prvo sto ce provjeriti je imas li dug prema njima. Da zgrada ima milion na racunu nece mrdnuti dok ne izmiris dug.
User avatar
konektovan
Posts: 40075
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#90 Re: šta znači ovo UPOZORENJE Ministarstva prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša i Čedomira Lukića

Post by konektovan »

Danima curi voda kod dvojice komšija na vertikali, 5 puta dolaze u izvidnicu, qurtzem nisu makli. A za svaki izlazak uredno skinu lovu. Ja sam nedavno morao platiti privatnu firmu da mi očiste odvode, i to sa specijalnom mašinom, jer su "oni" zakljucili da je problem izlijevanja vode u kupatilu od mene, a da nije do zajednicke vertikale. Tek kad je kobra otišla u vertikalu problem je riješen,...a da ti ne pricam o naplacivanju extra usluga, ko što je odzracivanje radijatora. Tako su komšiji penzioneru uredno naplatili 80 KM za 5 minuta posla.
Naplacival sijalice po 10 KM, i da ne nabrajam svasta nešto. Ja nisam protiv upravitelja, ali mora se i upravitelj ponašati kako treba,...
User avatar
braca
Posts: 854
Joined: 08/08/2005 14:56

#91 Re: šta znači ovo UPOZORENJE Ministarstva prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša i Čedomira Lukića

Post by braca »

Kakve veze ima rezimsko, vladino ministarstvo sa PRIVATNOM firmom - upraviteljem?

Ne, ja mislim da se iza ovoga krije nesto sasvim drugo, a to je da se ide ka uvodjenju poreza na nekretnine.

Porez na nekretnine - da, ali porez na DOM - NE !

Jer u konacnici, mnogi nece moci placati planirani porez na dom, stize polako u BiH i ovrha, stan se plijeni, siroti vlasnik koji nema posla kao ni vecina BiH gradjana, leti na ulicu, a stan kupuje u bescijenje, po nastimanoj cijeni onaj koji je podoban, koji ima lovu i kojem je to namjesteno.

Eto.
User avatar
konektovan
Posts: 40075
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#92 Re: šta znači ovo UPOZORENJE Ministarstva prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša i Čedomira Lukića

Post by konektovan »

Traze nacin da mogu tuziti za dug sve neplatiše.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24396
Joined: 08/09/2005 20:08

#93 Re: šta znači ovo UPOZORENJE Ministarstva prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša i Čedomira Lukića

Post by Haris.ba »

konektovan wrote:Traze nacin da mogu tuziti za dug sve neplatiše.
Kakva radikalna misao na kojoj i počiva zapadna civilizacija - platiti svoja dugovanja. :D
User avatar
konektovan
Posts: 40075
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#94 Re: šta znači ovo UPOZORENJE Ministarstva prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša i Čedomira Lukića

Post by konektovan »

Haris.ba wrote:
konektovan wrote:Traze nacin da mogu tuziti za dug sve neplatiše.
Kakva radikalna misao na kojoj i počiva zapadna civilizacija - platiti svoja dugovanja. :D
Da su upravitelji drzavno preduzece, išlo bi to ko halva, ali naci ce se vec nacina, i da ovako dodju do love.
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#95 Re: šta znači ovo UPOZORENJE Ministarstva prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša i Čedomira Lukića

Post by drndalo »

Cossack wrote:Ne vidim u čemu je problem skenirati papir kojim se dokazuje vlasništvo i poslati e-mail.

Generalno smo kraljevi forumskih i FB ustanaka.
Ja im dostavio, kao i ostalim rezijskim firmama kupoprodajni ugovor, 2004 kad kupismo stan. Svi promijenili placaoca usluga, racuni placeni. Sta opet hoce?

Nek nadju papir koji im je dostavljen 2004. Isti je upravitelj.
User avatar
Altsa
Posts: 7314
Joined: 19/03/2004 18:31

#96 Re: šta znači ovo UPOZORENJE Ministarstva prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša i Čedomira Lukića

Post by Altsa »

Ja drame oko nicega. Nazvao upravitelja. Odmah mi rekli da li trebam slati ili ne rjesenje i zavrsio posao.
User avatar
mirsek
Posts: 12817
Joined: 07/05/2010 15:40

#97 Re: šta znači ovo UPOZORENJE Ministarstva prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša i Čedomira Lukića

Post by mirsek »

I meni rekli da se moze poslati postom, licno, mailom. Pitam ih ja jel moze i slikano mobitelom, kaze moze. Fino slikam i preko maila posaljem i poslali mi povratni mail poslije 2-3 dana da je mail sa dokazom o vlasnistvu primljen i to je to.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#98 Re: šta znači ovo UPOZORENJE Ministarstva prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša i Čedomira Lukića

Post by julisiz es grant »

mirsek wrote:I meni rekli da se moze poslati postom, licno, mailom. Pitam ih ja jel moze i slikano mobitelom, kaze moze. Fino slikam i preko maila posaljem i poslali mi povratni mail poslije 2-3 dana da je mail sa dokazom o vlasnistvu primljen i to je to.
Na koji mail?
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#99 Re: šta znači ovo UPOZORENJE Ministarstva prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša i Čedomira Lukića

Post by Tomahawk11 »

julisiz es grant wrote:
mirsek wrote:I meni rekli da se moze poslati postom, licno, mailom. Pitam ih ja jel moze i slikano mobitelom, kaze moze. Fino slikam i preko maila posaljem i poslali mi povratni mail poslije 2-3 dana da je mail sa dokazom o vlasnistvu primljen i to je to.
Na koji mail?
Upravitelja.
User avatar
mirsek
Posts: 12817
Joined: 07/05/2010 15:40

#100 Re: šta znači ovo UPOZORENJE Ministarstva prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša i Čedomira Lukića

Post by mirsek »

Tomahawk11 wrote:
julisiz es grant wrote:
mirsek wrote:I meni rekli da se moze poslati postom, licno, mailom. Pitam ih ja jel moze i slikano mobitelom, kaze moze. Fino slikam i preko maila posaljem i poslali mi povratni mail poslije 2-3 dana da je mail sa dokazom o vlasnistvu primljen i to je to.
Na koji mail?
Upravitelja.
:thumbup:
Post Reply