Sta zapravo jedemo?!

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50564
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#101 Re: Sta zapravo jedemo?!

Post by Bloo »

John Cleese wrote: 20/11/2023 15:08 A pravi med jeste bolji od rafiniranog secera, izmedju ostalog i iz vec pomenutih razloga.
Image

joke :D
swanfilter
Posts: 8010
Joined: 06/06/2008 18:52

#102 Re: Sta zapravo jedemo?!

Post by swanfilter »

John Cleese wrote: 20/11/2023 15:08
swanfilter wrote: 20/11/2023 14:50 Prije sam odg.

Zivim, da docekam one stare godine bez mini ladicara za teblete kao moja mati, a na kojem je sedam ladica za dane, sa oznakama koje tablete i kada ih moram uzeti.

Naravno, ni to nije garancija da se sutra ne srusim ili da mi nađu kakve bolestine, jer zivimo vakat u kojem ama bas nista nije garancija da si dobar. Al, ako mogu, onda cu preventivno djelovati.

Zasto bih si srozao zivot zbog secera il masnoca, a bez potrebe.

Kontam ja, izbacio secer i drugo smece, a sutra me spici nesto zbog duhana. I na istom si.

Al, ako ce mi za trecinu koristiti sto se vitalnosti tice, a po pitanju nadolazece starosti, meni super.


Dobar prijatelj mi, nit 40 docekao, zdere tablete za pritisak i holesterol. Covjek direktor u velikoj firmi, al mu je kvaliteta zivota kao i kod nekog građevinca koji se hrani parizerima iz dana u dan.

E, to mi je zelja izbjeci abd ...
Ma ne obracaj paznju na zafrkanciju :D

To sto zaista ne postoji nista sto bi ti moglo pouzdano i u potpunosti garantirati zdravlje kakvo sebi zelis nije razlog da se ne trudis onoliko koliko znas i mozes, sto izgleda i radis.

I ljudi moji...
Nije covjek napisao da jede kilu meda dnevno nego da njime zasladjuje kafu :D

A pravi med jeste bolji od rafiniranog secera, izmedju ostalog i iz vec pomenutih razloga.

Ma, kontam ja, nasa posla reakcije na napisano.

Kao sto sam rekao, ni nacin koji prakticiram mi ne garantuje da me sutra nesto ne odalami za kreveta il tabuta.

Za rak su genetika i stres glavni uzorci. I onda nacin zivota. Po pitanju prva dva uzroka tesko da mozemo sta kontrolisati. Al, valjda mogu sta uraditi po pitanju stila zivota.


Sto se meda tice, pojedem ga od Sep do Marta mjeseca 3-5 tegli.

Sta mogu potvrditi, nit najmanje prehlade mi se ne desavaju vise.

Aha. Koristim i propolis svakodnevno.
splinter
Posts: 7520
Joined: 08/10/2011 12:28

#103 Re: Sta zapravo jedemo?!

Post by splinter »

nivla wrote: 20/11/2023 14:40
swanfilter wrote: 20/11/2023 12:47

U medu je druga struktura secera. I ovaj je porodicni, ne kupujem od nekog tamo.
kakva druga struktura, molim hemijsku analizu i formulu koja će to potvrditi, secer je secer, ove ublehe struktura secera, a tamo glukoza i fruktoza u nekim omjerima, ima minerala al oni ne uticu na svojstva secera kao secera
sav visak koji se ne potrosi i ne bude uskladisten u misicima u formi glikogena ode u masnocu
i iz hemije se ucilo da se od secera lako dobiju masti, ali da proces nije reverzibilan pa od masti ne mozes dobiti nazad secer
U suštini med je precijenjen, mislim nema sad neko iscijeliteljsko dejstvo kao što se to često nastoji prikazati, a osim toga preporučeni dnevni iznos meda nije dostatan da bi u potpunosti zamijenio unos bijelog šečera, jer se radi o vrlo malim dozvoljenim količinama.
Nešto druga stvar je sa medljikovcem i ostalim proizvodima u pčelarastvu kao što su propolis, ili matična mlječ.
Medljikovac (šumski med) obzirom da nastaje od medne rose ima sveću količinu saharoze, dekstrina i mineralnih materija na uštrb glukoze i fruktoze, ima niži glikemijski indeks, a jače antibiotsko dejstvo od cvjentnog meda i više minerala i aminokiselina. Ipak, nije preoporučljiv za one sa osjetljivim želucem jer može povečati lučenje želučane kiseline i izazavati gastriti. na kraju s medom treba biti oprezan, uzimati ga oi par kašika dnevno i praviti pauze.
Mod može sadržavati spore Clostridium (Cl.) botulinum pa ga se ne smije davati maloj djeci, ne smije se dodavati u vrelu vodu jer luči toksin Dioksometil, može sadržavati rezidue, prije svega antibiotike i herbicide, a može se desiti jednostavno da ga ne podnosite.
Mislim pčelarstvo je super i nažalost pčele su danas kao vrsta jako ugrožene. Težak je to posao, a vrlo zahtjevan hobi.
U nekim situacijama i nekim osobama med uistinu može pomoći, ali med ne jedemo jer nije hrana već dodatak prehrani koji se uzima u vrlo malim količinama.
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 73406
Joined: 03/10/2011 20:11

#104 Re: Sta zapravo jedemo?!

Post by Chloe »

swanfilter wrote: 20/11/2023 15:19
John Cleese wrote: 20/11/2023 15:08
swanfilter wrote: 20/11/2023 14:50 Prije sam odg.

Zivim, da docekam one stare godine bez mini ladicara za teblete kao moja mati, a na kojem je sedam ladica za dane, sa oznakama koje tablete i kada ih moram uzeti.

Naravno, ni to nije garancija da se sutra ne srusim ili da mi nađu kakve bolestine, jer zivimo vakat u kojem ama bas nista nije garancija da si dobar. Al, ako mogu, onda cu preventivno djelovati.

Zasto bih si srozao zivot zbog secera il masnoca, a bez potrebe.

Kontam ja, izbacio secer i drugo smece, a sutra me spici nesto zbog duhana. I na istom si.

Al, ako ce mi za trecinu koristiti sto se vitalnosti tice, a po pitanju nadolazece starosti, meni super.


Dobar prijatelj mi, nit 40 docekao, zdere tablete za pritisak i holesterol. Covjek direktor u velikoj firmi, al mu je kvaliteta zivota kao i kod nekog građevinca koji se hrani parizerima iz dana u dan.

E, to mi je zelja izbjeci abd ...
Ma ne obracaj paznju na zafrkanciju :D

To sto zaista ne postoji nista sto bi ti moglo pouzdano i u potpunosti garantirati zdravlje kakvo sebi zelis nije razlog da se ne trudis onoliko koliko znas i mozes, sto izgleda i radis.

I ljudi moji...
Nije covjek napisao da jede kilu meda dnevno nego da njime zasladjuje kafu :D

A pravi med jeste bolji od rafiniranog secera, izmedju ostalog i iz vec pomenutih razloga.

Ma, kontam ja, nasa posla reakcije na napisano.

Kao sto sam rekao, ni nacin koji prakticiram mi ne garantuje da me sutra nesto ne odalami za kreveta il tabuta.

Za rak su genetika i stres glavni uzorci. I onda nacin zivota. Po pitanju prva dva uzroka tesko da mozemo sta kontrolisati. Al, valjda mogu sta uraditi po pitanju stila zivota.


Sto se meda tice, pojedem ga od Sep do Marta mjeseca 3-5 tegli.

Sta mogu potvrditi, nit najmanje prehlade mi se ne desavaju vise.

Aha. Koristim i propolis svakodnevno.
Propolis je super, kao i polen u kombinaciji sa medom

Imamo odgovornost prema sebi, i trebamo se pripaziti a da je garancija, nije.
Kod nas je juče u snu momak od 29 godina preselio, ni je bio bolestan, nit je pušio, niti je pio, srce ... Nema pravila. Nema garancije.
John Cleese
Posts: 37883
Joined: 25/05/2010 18:30

#105 Re: Sta zapravo jedemo?!

Post by John Cleese »

Bloo wrote: 20/11/2023 15:10
John Cleese wrote: 20/11/2023 15:08 A pravi med jeste bolji od rafiniranog secera, izmedju ostalog i iz vec pomenutih razloga.
Image

joke :D
Pa dobro :D
Samo, ne bi tu fruktoza trebala biti spomenuta nego glukoza, bilo bi smislenije.
A osim toga, HFCS je, sto se mene tice, hemikalija, kao uostalom i rafinirani secer (konzumna saharoza) :D
nikeze
Posts: 579
Joined: 07/12/2018 12:57

#106 Re: Sta zapravo jedemo?!

Post by nikeze »

https://www.europarl.europa.eu/doceo/do ... 61_EN.html

High concentrations of Cesium-137 in canned tuna
1.9.2017

Answer in writing
Question for written answer E-005461-17
to the Commission
Rule 130
Daniel Buda (PPE)

A study carried out by the Pro Consumer Association, a member of the European Consumer Organisation, has revealed the high level of Cesium-137 in canned tuna. The members of this association have conducted research into 33 types of tuna cans, both from European countries and from Asian states. The results of this study have revealed that one in two cans of tuna contains Cesium-137 contaminated fish. Moreover, 40% of the tuna cans used in the research do not include full information for consumers or their labels contain errors.

As regards the Cesium-137 concentration, the study shows that this concentration has recently doubled or even tripled. Thus, 300 tonnes of radioactive contaminated water reaches the Pacific Ocean daily, substantially affecting both the ocean environment and the fauna in the ocean depths. As a result, food products coming from these environments, such as tuna or fish oil, are highly radioactive. These products are often sold at ridiculously low prices in supermarkets.

What actions can the Commission take to prohibit the marketing of tuna cans which contain a high level of Cesium-137?
swanfilter
Posts: 8010
Joined: 06/06/2008 18:52

#107 Re: Sta zapravo jedemo?!

Post by swanfilter »

Chloe wrote: 20/11/2023 15:25
swanfilter wrote: 20/11/2023 15:19
John Cleese wrote: 20/11/2023 15:08

Ma ne obracaj paznju na zafrkanciju :D

To sto zaista ne postoji nista sto bi ti moglo pouzdano i u potpunosti garantirati zdravlje kakvo sebi zelis nije razlog da se ne trudis onoliko koliko znas i mozes, sto izgleda i radis.

I ljudi moji...
Nije covjek napisao da jede kilu meda dnevno nego da njime zasladjuje kafu :D

A pravi med jeste bolji od rafiniranog secera, izmedju ostalog i iz vec pomenutih razloga.

Ma, kontam ja, nasa posla reakcije na napisano.

Kao sto sam rekao, ni nacin koji prakticiram mi ne garantuje da me sutra nesto ne odalami za kreveta il tabuta.

Za rak su genetika i stres glavni uzorci. I onda nacin zivota. Po pitanju prva dva uzroka tesko da mozemo sta kontrolisati. Al, valjda mogu sta uraditi po pitanju stila zivota.


Sto se meda tice, pojedem ga od Sep do Marta mjeseca 3-5 tegli.

Sta mogu potvrditi, nit najmanje prehlade mi se ne desavaju vise.

Aha. Koristim i propolis svakodnevno.
Propolis je super, kao i polen u kombinaciji sa medom

Imamo odgovornost prema sebi, i trebamo se pripaziti a da je garancija, nije.
Kod nas je juče u snu momak od 29 godina preselio, ni je bio bolestan, nit je pušio, niti je pio, srce ... Nema pravila. Nema garancije.
Propolis sam dao osobi koja je kasljala abnormalno. Znaci, bez prestanka.

Ta osoba je upucena na rentgen i ultrazvuk. Sumnjalo se vec na pojavu raka zbog nekih anomalija na desnom plucnom krilu.

Dao sam joj propolis i rekao da ga kaplja u caj sa medom. Nakon mjeseci kasaljanja, u pet dana koristenja propolisa isti se smirio kao da ga bilo nije.

Naravno, nikakva praksa ti ne moze garantovati zdravlje.

Al, zato postoji pokusaj prevencije.


A, sto se tog slucaja momka od 29 i srca tice, rekao bih da je on imao nesto, al nije bilo dijagnosticirano. Mozda i grijesim ...
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 73406
Joined: 03/10/2011 20:11

#108 Re: Sta zapravo jedemo?!

Post by Chloe »

swanfilter wrote: 20/11/2023 15:36
Chloe wrote: 20/11/2023 15:25
swanfilter wrote: 20/11/2023 15:19


Ma, kontam ja, nasa posla reakcije na napisano.

Kao sto sam rekao, ni nacin koji prakticiram mi ne garantuje da me sutra nesto ne odalami za kreveta il tabuta.

Za rak su genetika i stres glavni uzorci. I onda nacin zivota. Po pitanju prva dva uzroka tesko da mozemo sta kontrolisati. Al, valjda mogu sta uraditi po pitanju stila zivota.


Sto se meda tice, pojedem ga od Sep do Marta mjeseca 3-5 tegli.

Sta mogu potvrditi, nit najmanje prehlade mi se ne desavaju vise.

Aha. Koristim i propolis svakodnevno.
Propolis je super, kao i polen u kombinaciji sa medom

Imamo odgovornost prema sebi, i trebamo se pripaziti a da je garancija, nije.
Kod nas je juče u snu momak od 29 godina preselio, ni je bio bolestan, nit je pušio, niti je pio, srce ... Nema pravila. Nema garancije.
Propolis sam dao osobi koja je kasljala abnormalno. Znaci, bez prestanka.

Ta osoba je upucena na rentgen i ultrazvuk. Sumnjalo se vec na pojavu raka zbog nekih anomalija na desnom plucnom krilu.

Dao sam joj propolis i rekao da ga kaplja u caj sa medom. Nakon mjeseci kasaljanja, u pet dana koristenja propolisa isti se smirio kao da ga bilo nije.

Naravno, nikakva praksa ti ne moze garantovati zdravlje.

Al, zato postoji pokusaj prevencije.


A, sto se tog slucaja momka od 29 i srca tice, rekao bih da je on imao nesto, al nije bilo dijagnosticirano. Mozda i grijesim ...
Bio je medicinar u našem Domu zdravlja, ekipa kaže da se nije žalio na ništa, niti su primjetili neke probleme kod njega. Kako god, tuga je.
John Cleese
Posts: 37883
Joined: 25/05/2010 18:30

#109 Re: Sta zapravo jedemo?!

Post by John Cleese »

Radioaktivna tunjevina
Show
nikeze wrote: 20/11/2023 15:34 https://www.europarl.europa.eu/doceo/do ... 61_EN.html

High concentrations of Cesium-137 in canned tuna
1.9.2017

Answer in writing
Question for written answer E-005461-17
to the Commission
Rule 130
Daniel Buda (PPE)

A study carried out by the Pro Consumer Association, a member of the European Consumer Organisation, has revealed the high level of Cesium-137 in canned tuna. The members of this association have conducted research into 33 types of tuna cans, both from European countries and from Asian states. The results of this study have revealed that one in two cans of tuna contains Cesium-137 contaminated fish. Moreover, 40% of the tuna cans used in the research do not include full information for consumers or their labels contain errors.

As regards the Cesium-137 concentration, the study shows that this concentration has recently doubled or even tripled. Thus, 300 tonnes of radioactive contaminated water reaches the Pacific Ocean daily, substantially affecting both the ocean environment and the fauna in the ocean depths. As a result, food products coming from these environments, such as tuna or fish oil, are highly radioactive. These products are often sold at ridiculously low prices in supermarkets.

What actions can the Commission take to prohibit the marketing of tuna cans which contain a high level of Cesium-137?
Ne znam kako je vani trenutno, ali doslovno sve konzerve tunjevine koje sam u nasim prodavnicama pogledao, ukljucujuci one slovenackih i hrvatskih proizvodjaca, sadrze ribu izlovljenu u morima Azije, preciznije - Tajlanda :D
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 41408
Joined: 29/06/2011 23:39

#110 Re: Sta zapravo jedemo?!

Post by dječak sa šibicama »

Med se i po okusu moze detektovati, oni koji ga cesto jedu kakav sam i sam, odlicno raspoznaju pravi od "krivog" meda.

Onaj kupovni ima jedan okus, vecinom su isti, ali domaci i "domaci" se dosta razlikuju.
Grb1
Posts: 158
Joined: 26/07/2023 19:30

#111 Re: Sta zapravo jedemo?!

Post by Grb1 »

Gledam tamo na pocetku teme, kritikuju kante od jupola, posude, nidje veze pretpostavljam da nikad u zivotu niste nista napravili....licno sam odrasla ma selu i pravili smo pekmeze, sokove sve sto se moze pravit, al nije mi jasno stq fali kanti....operemo je dobro, na kraju krajeva i mi koji pravimo to jedemo ne samo da se prodaje...ne razumijem kakve posude trebamo imat, kastm mejd** jel? Gluposti ostavite narod sa sela na miru...
moimoi
Posts: 5095
Joined: 01/07/2006 12:59

#112 Re: Sta zapravo jedemo?!

Post by moimoi »

John Cleese wrote: 20/11/2023 16:04
Radioaktivna tunjevina
Show
nikeze wrote: 20/11/2023 15:34 https://www.europarl.europa.eu/doceo/do ... 61_EN.html

High concentrations of Cesium-137 in canned tuna
1.9.2017

Answer in writing
Question for written answer E-005461-17
to the Commission
Rule 130
Daniel Buda (PPE)

A study carried out by the Pro Consumer Association, a member of the European Consumer Organisation, has revealed the high level of Cesium-137 in canned tuna. The members of this association have conducted research into 33 types of tuna cans, both from European countries and from Asian states. The results of this study have revealed that one in two cans of tuna contains Cesium-137 contaminated fish. Moreover, 40% of the tuna cans used in the research do not include full information for consumers or their labels contain errors.

As regards the Cesium-137 concentration, the study shows that this concentration has recently doubled or even tripled. Thus, 300 tonnes of radioactive contaminated water reaches the Pacific Ocean daily, substantially affecting both the ocean environment and the fauna in the ocean depths. As a result, food products coming from these environments, such as tuna or fish oil, are highly radioactive. These products are often sold at ridiculously low prices in supermarkets.

What actions can the Commission take to prohibit the marketing of tuna cans which contain a high level of Cesium-137?
Ne znam kako je vani trenutno, ali doslovno sve konzerve tunjevine koje sam u nasim prodavnicama pogledao, ukljucujuci one slovenackih i hrvatskih proizvodjaca, sadrze ribu izlovljenu u morima Azije, preciznije - Tajlanda :D
Koja riba?

Skuse i sardele ne vjerujem da su :D
User avatar
Peacean
Posts: 3023
Joined: 11/09/2017 11:13
Location: Sarajevo

#113 Re: Sta zapravo jedemo?!

Post by Peacean »

Fruktoza i glukoza su najmanje važni u sastavu meda. Ono zbog čega je prirodan sirovi med mnogo zdraviji od šećera je kombinacija enzima i raznih drugih organskih jedinjenja koja se gube visokim zagrijavanjem i filtriranjem.
User avatar
sinuhe
Posts: 11538
Joined: 03/06/2011 11:33

#114 Re: Sta zapravo jedemo?!

Post by sinuhe »

Grb1 wrote: 20/11/2023 16:15 Gledam tamo na pocetku teme, kritikuju kante od jupola, posude, nidje veze pretpostavljam da nikad u zivotu niste nista napravili....licno sam odrasla ma selu i pravili smo pekmeze, sokove sve sto se moze pravit, al nije mi jasno stq fali kanti....operemo je dobro, na kraju krajeva i mi koji pravimo to jedemo ne samo da se prodaje...ne razumijem kakve posude trebamo imat, kastm mejd** jel? Gluposti ostavite narod sa sela na miru...
Drzanje hrane se ne preporucuje ni u onim posudama u kojim bude sladoled.
John Cleese
Posts: 37883
Joined: 25/05/2010 18:30

#115 Re: Sta zapravo jedemo?!

Post by John Cleese »

moimoi wrote: 20/11/2023 16:21
John Cleese wrote: 20/11/2023 16:04
Radioaktivna tunjevina
Show
nikeze wrote: 20/11/2023 15:34 https://www.europarl.europa.eu/doceo/do ... 61_EN.html

High concentrations of Cesium-137 in canned tuna
1.9.2017

Answer in writing
Question for written answer E-005461-17
to the Commission
Rule 130
Daniel Buda (PPE)

A study carried out by the Pro Consumer Association, a member of the European Consumer Organisation, has revealed the high level of Cesium-137 in canned tuna. The members of this association have conducted research into 33 types of tuna cans, both from European countries and from Asian states. The results of this study have revealed that one in two cans of tuna contains Cesium-137 contaminated fish. Moreover, 40% of the tuna cans used in the research do not include full information for consumers or their labels contain errors.

As regards the Cesium-137 concentration, the study shows that this concentration has recently doubled or even tripled. Thus, 300 tonnes of radioactive contaminated water reaches the Pacific Ocean daily, substantially affecting both the ocean environment and the fauna in the ocean depths. As a result, food products coming from these environments, such as tuna or fish oil, are highly radioactive. These products are often sold at ridiculously low prices in supermarkets.

What actions can the Commission take to prohibit the marketing of tuna cans which contain a high level of Cesium-137?
Ne znam kako je vani trenutno, ali doslovno sve konzerve tunjevine koje sam u nasim prodavnicama pogledao, ukljucujuci one slovenackih i hrvatskih proizvodjaca, sadrze ribu izlovljenu u morima Azije, preciznije - Tajlanda :D
Koja riba?

Skuse i sardele ne vjerujem da su :D
Koja riba?

Pa vjerujem da se u "konzervama tunjevine" nalazi riba zvana tunj ili tuna :D
moimoi
Posts: 5095
Joined: 01/07/2006 12:59

#116 Re: Sta zapravo jedemo?!

Post by moimoi »

John Cleese wrote: 20/11/2023 16:42
moimoi wrote: 20/11/2023 16:21
John Cleese wrote: 20/11/2023 16:04
Radioaktivna tunjevina
Show
Ne znam kako je vani trenutno, ali doslovno sve konzerve tunjevine koje sam u nasim prodavnicama pogledao, ukljucujuci one slovenackih i hrvatskih proizvodjaca, sadrze ribu izlovljenu u morima Azije, preciznije - Tajlanda :D
Koja riba?

Skuse i sardele ne vjerujem da su :D
Koja riba?

Pa vjerujem da se u "konzervama tunjevine" nalazi riba zvana tunj ili tuna :D
Ups :lol:
Preskocila sam taj dio :lol: ne zamjeri.. desava se to meni cesto :D
User avatar
Peacean
Posts: 3023
Joined: 11/09/2017 11:13
Location: Sarajevo

#117 Re: Sta zapravo jedemo?!

Post by Peacean »

John Cleese wrote: 20/11/2023 16:42
moimoi wrote: 20/11/2023 16:21
John Cleese wrote: 20/11/2023 16:04
Radioaktivna tunjevina
Show
Ne znam kako je vani trenutno, ali doslovno sve konzerve tunjevine koje sam u nasim prodavnicama pogledao, ukljucujuci one slovenackih i hrvatskih proizvodjaca, sadrze ribu izlovljenu u morima Azije, preciznije - Tajlanda :D
Koja riba?

Skuse i sardele ne vjerujem da su :D
Koja riba?

Pa vjerujem da se u "konzervama tunjevine" nalazi riba zvana tunj ili tuna :D
Aaa tuna je porodica riba ne jedna vrsta :D
moimoi
Posts: 5095
Joined: 01/07/2006 12:59

#118 Re: Sta zapravo jedemo?!

Post by moimoi »

Peacean wrote: 20/11/2023 16:46
John Cleese wrote: 20/11/2023 16:42
moimoi wrote: 20/11/2023 16:21

Koja riba?

Skuse i sardele ne vjerujem da su :D
Koja riba?

Pa vjerujem da se u "konzervama tunjevine" nalazi riba zvana tunj ili tuna :D
Aaa tuna je porodica riba ne jedna vrsta :D
Tacno. Kao npr palamida i skusa :D
swanfilter
Posts: 8010
Joined: 06/06/2008 18:52

#119 Re: Sta zapravo jedemo?!

Post by swanfilter »

Grb1 wrote: 20/11/2023 16:15 Gledam tamo na pocetku teme, kritikuju kante od jupola, posude, nidje veze pretpostavljam da nikad u zivotu niste nista napravili....licno sam odrasla ma selu i pravili smo pekmeze, sokove sve sto se moze pravit, al nije mi jasno stq fali kanti....operemo je dobro, na kraju krajeva i mi koji pravimo to jedemo ne samo da se prodaje...ne razumijem kakve posude trebamo imat, kastm mejd** jel? Gluposti ostavite narod sa sela na miru...
Trazi se dlaka u jajetu, nasa posla. Viđao u Slo, Ita i Aus da se na selu isto prakticira. Sto manje za sto vise, jer su navikli iz nekadasnjih vremena koja za covjeka sa sela nisu bila med i mlijeko ...
Last edited by swanfilter on 20/11/2023 17:29, edited 1 time in total.
John Cleese
Posts: 37883
Joined: 25/05/2010 18:30

#120 Re: Sta zapravo jedemo?!

Post by John Cleese »

Da vas obradujem...
However, Dr Fisher said danger from very low levels of radioactivity was almost certainly much less dangerous than the dangers from other chemical contaminants that were certainly present in those fish, especially methyl mercury.

This, he said, was a form of mercury that was introduced into the oceans mostly from coalfired power plants, but other sources as well. According to Dr Fisher, methyl mercury bio concentrates “tremendously” up the food chain.

“And so, there are very high concentrations of methyl mercury in, say, tuna or swordfish. Most fish,the higher up the trophic level, the apex predators, have higher concentrations of mercury than sardines and anchovies, for example.

Mercury is much more toxic than radioactivity. So, if I were going to worry about contamination and seafood, I would be more concerned about mercury and measuring mercury concentrations in the seafood than I would about the radioactivity."
https://pasifika.news/2023/10/radioacti ... afood-low/

Kome se ne da da cita - covjek tvrdi da je razina radioaktivnosti u tunjevini niska te da ono sto bi nas trebalo zaista brinuti jeste, na primjer, sadrzaj žive (iz živinih organskih jedinjenja poput metil žive) koji je u usporedbi ribljih vrsta najvisi u mesu vecih morskih grabljivaca u koje spada i tuna.

Inace, sva živina u vodi rastvorljiva jedinjenja su za nas vrlo gadni otrovi, a pogotovo organska živina jedinjenja.
Ilustracije radi, zabiljezen je slucaj fatalnog kontaktnog trovanja dimetil zivom preko kože (i to kroz neostecenu gumenu rukavicu, desilo se poznatoj naucnici pri nekakvom laboratorijskom eksperimentu) - žrtva trovanja je, postupno, mjesecima umirala i nije joj bilo moguce pomoci.
John Cleese
Posts: 37883
Joined: 25/05/2010 18:30

#121 Re: Sta zapravo jedemo?!

Post by John Cleese »

Peacean wrote: 20/11/2023 16:46
John Cleese wrote: 20/11/2023 16:42
moimoi wrote: 20/11/2023 16:21

Koja riba?

Skuse i sardele ne vjerujem da su :D
Koja riba?

Pa vjerujem da se u "konzervama tunjevine" nalazi riba zvana tunj ili tuna :D
Aaa tuna je porodica riba ne jedna vrsta :D
Rekao bih da se porodica riba u koju tuna spada zove drugacije, cak i na juznoslovenskim jezicima - raspitaj se :D
swanfilter
Posts: 8010
Joined: 06/06/2008 18:52

#122 Re: Sta zapravo jedemo?!

Post by swanfilter »

John Cleese wrote: 20/11/2023 17:08 Da vas obradujem...
However, Dr Fisher said danger from very low levels of radioactivity was almost certainly much less dangerous than the dangers from other chemical contaminants that were certainly present in those fish, especially methyl mercury.

This, he said, was a form of mercury that was introduced into the oceans mostly from coalfired power plants, but other sources as well. According to Dr Fisher, methyl mercury bio concentrates “tremendously” up the food chain.

“And so, there are very high concentrations of methyl mercury in, say, tuna or swordfish. Most fish,the higher up the trophic level, the apex predators, have higher concentrations of mercury than sardines and anchovies, for example.

Mercury is much more toxic than radioactivity. So, if I were going to worry about contamination and seafood, I would be more concerned about mercury and measuring mercury concentrations in the seafood than I would about the radioactivity."
https://pasifika.news/2023/10/radioacti ... afood-low/

Kome se ne da da cita - covjek tvrdi da je razina radioaktivnosti u tunjevini niska te da ono sto bi nas trebalo zaista brinuti jeste, na primjer, sadrzaj žive (iz živinih organskih jedinjenja poput metil žive) koji je u usporedbi ribljih vrsta najvisi u mesu vecih morskih grabljivaca u koje spada i tuna.

Inace, sva živina u vodi rastvorljiva jedinjenja su za nas vrlo gadni otrovi, a pogotovo organska živina jedinjenja.
Ilustracije radi, zabiljezen je slucaj fatalnog kontaktnog trovanja dimetil zivom preko kože (i to kroz neostecenu gumenu rukavicu, desilo se poznatoj naucnici pri nekakvom laboratorijskom eksperimentu) - žrtva trovanja je, postupno, mjesecima umirala i nije joj bilo moguce pomoci.
Kod tune se oduvijek govorilo o zivi. Ovo sa radijacijom je trend zadnjih godina.

Uopsteno, treba izbjegavati predatore bilo koje vrste.

Jer mi je posao takav, dolazim u dodir sa raznim vrstama mesa. I vec po mirisu moze covjek znati sta je svjeze i hranjeno kako treba. Il sta pasnjaka nije vidjelo, lezalo u stali i tovljeno koncetratom.
moimoi
Posts: 5095
Joined: 01/07/2006 12:59

#123 Re: Sta zapravo jedemo?!

Post by moimoi »

swanfilter wrote: 20/11/2023 17:27
John Cleese wrote: 20/11/2023 17:08 Da vas obradujem...
However, Dr Fisher said danger from very low levels of radioactivity was almost certainly much less dangerous than the dangers from other chemical contaminants that were certainly present in those fish, especially methyl mercury.

This, he said, was a form of mercury that was introduced into the oceans mostly from coalfired power plants, but other sources as well. According to Dr Fisher, methyl mercury bio concentrates “tremendously” up the food chain.

“And so, there are very high concentrations of methyl mercury in, say, tuna or swordfish. Most fish,the higher up the trophic level, the apex predators, have higher concentrations of mercury than sardines and anchovies, for example.

Mercury is much more toxic than radioactivity. So, if I were going to worry about contamination and seafood, I would be more concerned about mercury and measuring mercury concentrations in the seafood than I would about the radioactivity."
https://pasifika.news/2023/10/radioacti ... afood-low/

Kome se ne da da cita - covjek tvrdi da je razina radioaktivnosti u tunjevini niska te da ono sto bi nas trebalo zaista brinuti jeste, na primjer, sadrzaj žive (iz živinih organskih jedinjenja poput metil žive) koji je u usporedbi ribljih vrsta najvisi u mesu vecih morskih grabljivaca u koje spada i tuna.

Inace, sva živina u vodi rastvorljiva jedinjenja su za nas vrlo gadni otrovi, a pogotovo organska živina jedinjenja.
Ilustracije radi, zabiljezen je slucaj fatalnog kontaktnog trovanja dimetil zivom preko kože (i to kroz neostecenu gumenu rukavicu, desilo se poznatoj naucnici pri nekakvom laboratorijskom eksperimentu) - žrtva trovanja je, postupno, mjesecima umirala i nije joj bilo moguce pomoci.
Kod tune se oduvijek govorilo o zivi. Ovo sa radijacijom je trend zadnjih godina.

Uopsteno, treba izbjegavati predatore bilo koje vrste.

Jer mi je posao takav, dolazim u dodir sa raznim vrstama mesa. I vec po mirisu moze covjek znati sta je svjeze i hranjeno kako treba. Il sta pasnjaka nije vidjelo, lezalo u stali i tovljeno koncetratom.
Pa tove se na zalost i ribe danas. Hvala bogu ne mogu sve vrste.. Ja meso npr ne znam prepoznati po mirisu ali ribu kada cistim vidim razliku. Tovljena je puno masnija i nekakva “labava”.
Jedino sto sam primjetila da kod nas vise nemas malih koljenica, sve su nekakve gigantske.. niti mozes vise kupiti jetricu telecu
John Cleese
Posts: 37883
Joined: 25/05/2010 18:30

#124 Re: Sta zapravo jedemo?!

Post by John Cleese »

swanfilter wrote: 20/11/2023 17:27 Kod tune se oduvijek govorilo o zivi. Ovo sa radijacijom je trend zadnjih godina.
Pa jeste. Vjerujem da to datira iz vremena havarije one japanske nuklearke, jer od tada ispustaju u more radioaktivnu vodu kojom su prethodno hladili reaktore.

Citirano je, valjda, reakcija na taj trend, kako ga ti nazivas i podsjecanje na stvarnu opasnost.
A u "morskoj" hrani (jer nije samo riba zagadjena), osim zive koja je tu vjerojatno najopasniji polutant, vec odavno ima i drugih krasota - kadmijuma, olova, arsenika...
User avatar
nivla
Posts: 4322
Joined: 12/01/2008 23:44

#125 Re: Sta zapravo jedemo?!

Post by nivla »

moze se kupit teleca jetrica al u mesnicama sto kolju al nema svaki dan i moras cekat, to svakako nisu mesnice mujanic, bajra i slicno toga tamo nema
Post Reply