ŠTA ZA VAS ZNAČI LJUBAV?

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
Zlata M.
Posts: 2374
Joined: 21/05/2009 22:34

#51 Re: ŠTA ZA VAS ZNAČI LJUBAV?

Post by Zlata M. »

dr.gog wrote: Da li ste spremni da prihvatite nekog drugačijeg čak i kad vam se deklariše kao neprijatelj? (1)
Da li ste sposobni da zaustavite sebe u mržnji i preziru? (2)

Šta za vas znači ljubav?
1. da
2. da
Šta za vas znači ljubav?
Samo jedno - sloboda ! :) Ljubav, kakvom je cesto dozivljavamo, nije nista drugo do - skup ovisnosti.
Stvarno voljeti nekog/nesto, mozemo samo onda, kad smo se, u odnosu na njega odrekli svih nasih predstava o njemu i dozvolili ( :mrgreen: ) mu da postoji takav kakav stvarno jeste.
... kad ne projiciramo, kad se ne vezemo, kad ne osjecamo potrebu da posjedujemo to sto volimo.

Da ne bude samo asocijacija na ono sto najcesce vezemo za rijec ljubav, mislimo li stvarno da neko pomaze djeci u nekoj zabiti Indije, kad im velikodusno sagradi skolu po evropskim standardima ? :roll:
Bas me zanima. :)
saim_adka
Posts: 847
Joined: 21/06/2005 08:25

#52 Re: ŠTA ZA VAS ZNAČI LJUBAV?

Post by saim_adka »

.
Last edited by saim_adka on 21/01/2017 10:21, edited 1 time in total.
staza
Posts: 582
Joined: 04/03/2009 22:58

#53 Re: ŠTA ZA VAS ZNAČI LJUBAV?

Post by staza »

saim_adka wrote:Ružno je porediti ljude i životinje, jer nažalost vrijeđamo životinje, jer čovjek kakav je u Bosni gori je od bilo koje životinje.

Ljubav?

Da li ima ljubavi između izgladnjelih pasa/životinja kad se pred njih stavi jedna mala posuda sa hranom?
U Sarajevu su htjeli zaraditi na životinjskoj vrsti i zbog toga su članovi jedne takve organizacije sa zaista humanim namjerama u startu kasnije istu napustili: možeš se informirati i reći će ti ako treba u živo.
Šta da onda očekuješ o brizi prema ljudima.
No mislim da primjeri bh. humanosti usprkos svemu pokazuju da smo mi itekako human narod, samo je rat učinio svoje.
Da je sistem ostao ispravan u bilo kakvoj formi državne tvorevine mnogi bi bili vremenom naučeni da budu makar parcijalno pošteni: vidjeli bi da je to društveni uzus i ne bi mu se suviše ni imali mogućnosti opirati.
saim_adka wrote:Naša država je preuzela sve ono najgore iz kapitalizma, gdje se okoristilo samo 1% stanovništva, a ostali su dovedeni na rub egzistencije, izgladnjavanja, gdje nemaju vremena od silne trke, frke i rada da pomisle o ljubavi. Danas se lakta, ulijeće klizeći, podmeće...samo da bi sebi ugodili koliko toliko. Korumpiranost, krediti, kamate čovjeka dovode u bezizlaznu situaciju gdje nema vremena da razmišlja ni o djeci, ni o ljubavi, ni ženi, ni bližoj i daljoj rodbini...jednostavo ovakav sistem te otuđi od svega. Svaka čast onom ko uspije da balansira u svemu tome i još ima volje da voli...

Suština problema je da je haotično stanje, da su ljudi ko bjesni psi, pokušavaju trkom doći prvi do posude sa hranom, ne birajući sredstva i ne pomišljajući na posljedice...Jednostavno danas ljudi postoje da opstanu, a nekad je to bilo drugačije, postojao si zbog drugih! Ovo je odgovor na ono gdje je nestao onaj merhametluk!

Prije je država bila uređena, čekao te je stan, siguran doživotni posao, nisi trebao voditi brigu hoćeš li prenoćiti na klupi, znao si da ako radiš nećeš biti gladan, da te čeka ljeti more, zimi skijanje, da je sve jeftino, da doktori rade svoj posao, da je sve potaman, onda nije teško biti i dobar i zaljubljen i imati vremena i energije poslije posla da se posvetiš porodici, ženi, djeci, rodbini i komšijama...

Welcome to capitalism!
Ma ne bih se s ovim složio.
Dosta je i do globalizacije: velika su otpuštanja svugdje u svijetu; oni koji su zadržali posao žive kao i ranije, oni koji nisu zadržali posao žive daleko gore.
Osobno mnogo bolje živim danas nego ranije, i mislim da je danas daleko ljepše i izazovnije vrijeme i informativno i iskustveno i veći je izbor i mogućnost veće promjene.
Još jedna je vrlo važna stvar da moraš imati svoj mir: evo gledam svoja dva posta na 2. strani ove teme, koja su u suštini pozitivna, ali nakon nekih godina danas uopće ne bih tako reagirao: valjda je to da što sam stariji kao vino sam i nipošto ne nastojim ni ulaziti u diskusiju: ljudi su davno prešli granicu svoga punoljetstva i zašto im oponirati.
I ovo što sam ti replicirao je iz iskrenosti i razonode a ne iz potrebe otkrivanja velikih istina.
Strpljenje i mir su najvažnije stvari u životu i to će tako ispasti na kraju važeće i za ovo naše društvo.
Sabur i sve će to doći na svoje.
;-)
User avatar
wild roses
Posts: 199
Joined: 05/11/2010 18:10
Location: Knocking on heavens door

#54 Re: ŠTA ZA VAS ZNAČI LJUBAV?

Post by wild roses »

Ljubav jeste sav se dati
bez ikakve računice.
da voljenom sve pripada
i do najmanje sitnice.
:-D
just_think
Posts: 118
Joined: 28/11/2010 23:57

#55 Re: ŠTA ZA VAS ZNAČI LJUBAV?

Post by just_think »

Ljubav je najnapredniji oblik razumjevanja medju ljudima jer je zadnji korak do postizanja smisla zivota odnosno njegovog prosirenja.
User avatar
Ductus Holedocus
Posts: 2502
Joined: 18/07/2010 00:33
Location: mejhana,kod morića hana

#56 Re: ŠTA ZA VAS ZNAČI LJUBAV?

Post by Ductus Holedocus »

Samo jedno - sloboda ! :) Ljubav, kakvom je cesto dozivljavamo, nije nista drugo do - skup ovisnosti.
Stvarno voljeti nekog/nesto, mozemo samo onda, kad smo se, u odnosu na njega odrekli svih nasih predstava o njemu i dozvolili ( :mrgreen: ) mu da postoji takav kakav stvarno jeste.
... kad ne projiciramo, kad se ne vezemo, kad ne osjecamo potrebu da posjedujemo to sto volimo.

Da ne bude samo asocijacija na ono sto najcesce vezemo za rijec ljubav, mislimo li stvarno da neko pomaze djeci u nekoj zabiti Indije, kad im velikodusno sagradi skolu po evropskim standardima ? :roll:
Bas me zanima. :)[/quote]


To mi je poznato?! Neko je nesto slicno nekad rek'o..ko?! :?
User avatar
Zlata M.
Posts: 2374
Joined: 21/05/2009 22:34

#57 Re: ŠTA ZA VAS ZNAČI LJUBAV?

Post by Zlata M. »

Ductus Holedocus wrote: To mi je poznato?! Neko je nesto slicno nekad rek'o..ko?! :?
... mudraci. :) Vise njih ...
User avatar
felipe kajetano
Posts: 4084
Joined: 21/09/2009 19:32
Location: Nachtwerk

#58 Re: ŠTA ZA VAS ZNAČI LJUBAV?

Post by felipe kajetano »



:)
User avatar
Zlata M.
Posts: 2374
Joined: 21/05/2009 22:34

#59 Re: ŠTA ZA VAS ZNAČI LJUBAV?

Post by Zlata M. »

... a ponekad zastrasuje spoznaja da je sve sto se desava, pa i Sveta Ljubav, jedino radi toga tu, da bi covjek upoznao sebe ... dosao do svoje srzi, do svoje biti.

Da su, uprkos cinjenici da si toliko mali i beznacajan sharafcic ( :mrgreen: ) u sistemu, svi ... ali bas svi drugi ljudi tu, samo radi tvoga nadrastanja tog trenutnog stanja vlastite ti svijesti.
... na ovoliko ili onoliko centimetara, manje-vise skladno rasporedjene misicne i kostane mase, lukavo spakovana energija koja je dosla da te promijeni, u ovoj ili onoj mjeri.
... i da nikad vise ne budes isti, koliko god ti se cinilo da si ostao svoj.

Tako posmatrano, ne postoje nesretne ljubavi, ne postoje pogresni partneri, ne postoje procerdane godine.
Sve je tvoj dobitak. :)
User avatar
Bellydancesuperstar
Posts: 406
Joined: 18/04/2011 11:29

#60 Re: ŠTA ZA VAS ZNAČI LJUBAV?

Post by Bellydancesuperstar »

Kor 13
User avatar
angel_libero
Posts: 35
Joined: 17/06/2011 18:20
Location: tu...sam...negdje...

#61 Re: ŠTA ZA VAS ZNAČI LJUBAV?

Post by angel_libero »

Ljubav. Oni koji ne znaju rekli bi "samo rijec", a oni koji znaju rekli bi "Nijedna rijec je ne moze opisati". :)
User avatar
psydelija
Posts: 1846
Joined: 02/09/2010 03:46
Location: ispod pantografa

#62 Re: ŠTA ZA VAS ZNAČI LJUBAV?

Post by psydelija »

ljubav, hahahaha... tako je to istroseno i isforsirano, kao i demokratija!
User avatar
Loulou
Posts: 3015
Joined: 16/04/2008 15:18

#63 Re: ŠTA ZA VAS ZNAČI LJUBAV?

Post by Loulou »

Da ne citiram cijeli tranquillov post... gdje je nestao taj čovjek?
User avatar
Priorat
Posts: 1451
Joined: 07/04/2009 09:43
Location: Naučio sam krajnje oprezno upotrebljavati riječ nemoguće...

#64 Re: ŠTA ZA VAS ZNAČI LJUBAV?

Post by Priorat »

_veleposlanik wrote:za mene ljubav cesto biva utopija... prijatelj mi cesto citira Schopenhauera, kaze da bih ga trebao citati, medjutim nisam bas siguran u to... :roll:

definitivno, apsolutna ljubav mi je poznata samo kao pojam... nije dovoljno voljeti sve oko sebe i biti uzvracen... mislim da je mnogo kompleksnije od toga...

(ne bih da kvarim atmosferu :-) )
mene interesuje gdje je ovaj nestao??!!!
pare puta mi je suze na oci natjerao...kakav "lud" tip!!!!! :D
User avatar
ladyada
Posts: 1460
Joined: 05/04/2008 13:38
Location: Germany

#65 Re: ŠTA ZA VAS ZNAČI LJUBAV?

Post by ladyada »

:sax:
Updated
Posts: 86
Joined: 19/05/2009 17:40

#66 Re: ŠTA ZA VAS ZNAČI LJUBAV?

Post by Updated »


Prije svega - simpatija ...
User avatar
Collector604
Posts: 532
Joined: 18/05/2011 04:42
Location: Show ip interface brief

#67 Re: ŠTA ZA VAS ZNAČI LJUBAV?

Post by Collector604 »

Ljubav...


Specijalan fizicki i psihicki odnos izmedju dva razlicita pola....
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#68 Re: ŠTA ZA VAS ZNAČI LJUBAV?

Post by fatamorgana »

psydelija wrote:ljubav, hahahaha... tako je to istroseno i isforsirano, kao i demokratija!
a tek teokratija ....
User avatar
-maggie-
Posts: 124
Joined: 06/07/2011 23:13

#69 Re: ŠTA ZA VAS ZNAČI LJUBAV?

Post by -maggie- »

Danas su prave vrijednosti izgubile smisao. Nit' ima ljubavi, nit' povjerenja. Bog zna na šta će ovaj svijet ličiti za nekoliko desetljeća...
User avatar
Ductus Holedocus
Posts: 2502
Joined: 18/07/2010 00:33
Location: mejhana,kod morića hana

#70 Re: ŠTA ZA VAS ZNAČI LJUBAV?

Post by Ductus Holedocus »

Velika, prava ljubav pokazaće svoju punu snagu samo onda ako uspije da od dvoje ljubavnika, slabih ljudi, načini stvorenja koja se ne boje ni promjena, ni nesreća, ni rastanaka, ni bolesti, ni života ni smrti.
User avatar
firstsparkle
Posts: 2
Joined: 11/06/2011 19:49

#71 Re: ŠTA ZA VAS ZNAČI LJUBAV?

Post by firstsparkle »

Ductus Holedocus wrote:Velika, prava ljubav pokazaće svoju punu snagu samo onda ako uspije da od dvoje ljubavnika, slabih ljudi, načini stvorenja koja se ne boje ni promjena, ni nesreća, ni rastanaka, ni bolesti, ni života ni smrti.
Jako lijepo. Sve to zvuci tako snazno, duboko i dirljivo, ali opet nekako nisam nikada upoznala dvoje za koje bih mogla reci da su takav par. Nitko da se javi i kaze da je dozivio to. Voljela bih samo da mi netko potvrdi da to postoji, da je to osjetio i dozivio. Da se mogu i ja nadati.
Za mene je prava ljubav mozda jos nepoznanica, ali ne znam sto je onda ovo sto osjecam vec pet godina prema nekome ko je daleko, i koga nisam ni vidjela ni cula godinu dana. A bilo je savrseno ono kratko vrijeme koje smo uspjeli provesti skupa, u blazenom saznanju da su osjecaji ipak obostrani. Mozda ipak potajno zelim da vjecne ljubavi ne postoje, u nadi da cu zaboraviti i prestati sanjati o nekome galaksijama daleko od mene. :sad:
Za sada, definicija ljubavi za mene je ono sto sam imala sa tom osobom - potpuno povjerenje i shvacanje, prepustanje osjecajima, bez srama i suzdrzavanja, prihvacanje njegovih mana i zelja, spremnost na kompromis i nasa snaga kojom bismo prebrodili teska vremena, kojih bi sigurno bilo.
kojeime
Posts: 3624
Joined: 11/11/2010 13:03

#72 Re: ŠTA ZA VAS ZNAČI LJUBAV?

Post by kojeime »

.
User avatar
Mannequin
Posts: 1316
Joined: 14/07/2009 14:50
Location: FFM

#73 Re: ŠTA ZA VAS ZNAČI LJUBAV?

Post by Mannequin »

-maggie- wrote:Danas su prave vrijednosti izgubile smisao. Nit' ima ljubavi, nit' povjerenja. Bog zna na šta će ovaj svijet ličiti za nekoliko desetljeća...
Dijelim ovo misljenje. :-?
User avatar
Nebula
Posts: 178
Joined: 24/08/2011 12:07
Location: Sarajevo

#74 Re: ŠTA ZA VAS ZNAČI LJUBAV?

Post by Nebula »

Rezultat ljudske potrebe za samoodržanjem. Kao i sve emocije. Volimo ono u čemu (makar podsvjesno) vidimo korist za sebe ili što nas podsjeća na nešto za nas korisno iz prošlosti ili sa čim se na neki način poistovječujemo a što je opet isto (jer podsvjesno ono što nam je slično smatramo dobrim)
User avatar
Sed
Posts: 133
Joined: 14/03/2011 16:18
Contact:

#75 Re: ŠTA ZA VAS ZNAČI LJUBAV?

Post by Sed »

dr.gog wrote: Gdje je ona jednostavna ljubav prema čovjeku -komšiji,čovjeku-partneru,drugu?...
Jednostavna ljubav još ponegdje postoji ali tu gdje je ti tražiš je sve previše iskomplicirano. Ima jedan poluduhovit aforizam koji kaže: čovjek je čovjeku - čovjek. A misli se na onu latinsku: homo homini lupus est. Svijet je prepun tih vukova, samotnjaka, osobenjaka, karijerista, egoista, šta sve ne. Zato nema ljubavi. Malo se vremena posvećuje tuđim interesima. Ljudi misle samo na sebe a na te tvoje komšije i rođake se gleda kao na svojevrsnu konkurenciju. U biti, svi se mi "volimo". Ali više volimo da komšiji crkne krava :) Onda, samoljublje je u porastu. Ne znam zašto se na tuđe poraze počelo gledati kao na vlastite pobjede. I zašto su tuđi neuspjesi mjerila vlastitog uspjeha. Nisam siguran ni postoji li adekvatan izraz za ono kada neko nabraja tuđe mane da bi svoje nedostatke sakrio u njihovu sjenu. Kao "dobar sam kakvih ima". To je danas tako rašireno. I baš kao što si napisao, nema povjerenja. A povjerenje je temelj svakog normalnog odnosa. Možda se svi potajno boje da će biti žrtvovani zarad ostvarenja tuđih interesa (eeeh dragi naši žiranti). Hah, eto odgovora zašto starijima fali (jugoslovenski) socijalizam i zašto su vjernici tako međusobno povezani. Isti ciljevi, grupisanje, povjerenje, sigurnost. Je li to ljubav? Ne znam.

Poslanik je jednom rekao (parafraziram) da niko neće postati pravi vjernik dok svom bratu ne bude želio isto što želi i sebi. Pa eto ko voli... A ima i ona da se dobro dobrim vraća. Pa možda će se i ljubav ljubavlju vratiti? Ko će ga znati. Valja pokušati ;)
Post Reply