ŠTA ZA VAS ZNAČI LJUBAV?

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
Saray_li
Posts: 141
Joined: 20/08/2010 12:56

#76 Re: ŠTA ZA VAS ZNAČI LJUBAV?

Post by Saray_li »

Sed wrote:
dr.gog wrote: Gdje je ona jednostavna ljubav prema čovjeku -komšiji,čovjeku-partneru,drugu?...
Jednostavna ljubav još ponegdje postoji ali tu gdje je ti tražiš je sve previše iskomplicirano. Ima jedan poluduhovit aforizam koji kaže: čovjek je čovjeku - čovjek. A misli se na onu latinsku: homo homini lupus est. Svijet je prepun tih vukova, samotnjaka, osobenjaka, karijerista, egoista, šta sve ne. Zato nema ljubavi. Malo se vremena posvećuje tuđim interesima. Ljudi misle samo na sebe a na te tvoje komšije i rođake se gleda kao na svojevrsnu konkurenciju. U biti, svi se mi "volimo". Ali više volimo da komšiji crkne krava :) Onda, samoljublje je u porastu. Ne znam zašto se na tuđe poraze počelo gledati kao na vlastite pobjede. I zašto su tuđi neuspjesi mjerila vlastitog uspjeha. Nisam siguran ni postoji li adekvatan izraz za ono kada neko nabraja tuđe mane da bi svoje nedostatke sakrio u njihovu sjenu. Kao "dobar sam kakvih ima". To je danas tako rašireno. I baš kao što si napisao, nema povjerenja. A povjerenje je temelj svakog normalnog odnosa. Možda se svi potajno boje da će biti žrtvovani zarad ostvarenja tuđih interesa (eeeh dragi naši žiranti). Hah, eto odgovora zašto starijima fali (jugoslovenski) socijalizam i zašto su vjernici tako međusobno povezani. Isti ciljevi, grupisanje, povjerenje, sigurnost. Je li to ljubav? Ne znam.

Poslanik je jednom rekao (parafraziram) da niko neće postati pravi vjernik dok svom bratu ne bude želio isto što želi i sebi. Pa eto ko voli... A ima i ona da se dobro dobrim vraća. Pa možda će se i ljubav ljubavlju vratiti? Ko će ga znati. Valja pokušati ;)
Respect za ovo posljednje!
Ipak nema tu velike filozofije - ljubav je emocija i potrebno je ispoljavati prema svima, naravno dozirano: bilje, zivotinje, ljudi...da sada ne odem u hipi verziju mislim da je 'kvaka' da kada si u miru sa sobom u miru si sa svima ostalim i ako volis sebe, ostali ti nisu problem.
Dakle volite sebe. Driugi ce tu ljubav samo povecavati.
User avatar
dusa_raskopuša
Posts: 23629
Joined: 25/06/2011 18:13
Location: made in PRC

#77 Re: ŠTA ZA VAS ZNAČI LJUBAV?

Post by dusa_raskopuša »

Da ne pisem kilometarske postove, samo cu reci, nista :mrgreen:
ako se predomislim, javnem. :mrgreen:
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#78 Re: ŠTA ZA VAS ZNAČI LJUBAV?

Post by fatamorgana »

dusa_raskopuša wrote:Da ne pisem kilometarske postove, samo cu reci, nista :mrgreen:
ako se predomislim, javnem. :mrgreen:
Eki, :lol:
User avatar
Mis mekinjas
Posts: 42259
Joined: 01/07/2009 22:33
Location: U svemiru ili u Krležinim romanima

#79 Re: ŠTA ZA VAS ZNAČI LJUBAV?

Post by Mis mekinjas »

Svašta. Ali, ili volim ili ne volim. Nema sredine. I isključiva sam kad je ljubav u pitanju, pobornik krajnosti. :D
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#80 Re: ŠTA ZA VAS ZNAČI LJUBAV?

Post by Great Cornholio »

Ljubav je moć,životna snaga, izvor zadovoljstva, vjere i nade, sila jača od tuge i straha ,blagoslov koji nas čini nesebičnima, sposobnim da stvaramo lijepe trenutke drugom i u tome vidimo izvor vlastite sreće, i još svašta nešto :)
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#81 Re: ŠTA ZA VAS ZNAČI LJUBAV?

Post by fatamorgana »

Great Cornholio wrote:Ljubav je moć,životna snaga, izvor zadovoljstva, vjere i nade, sila jača od tuge i straha ,blagoslov koji nas čini nesebičnima, sposobnim da stvaramo lijepe trenutke drugom i u tome vidimo izvor vlastite sreće, i još svašta nešto :)
'vako zbore zaljubljeni, :wink:
User avatar
Retro_Eskobar
Posts: 214
Joined: 26/02/2011 12:37
Location: Palata mlatimudana bez kozice

#82 Re: ŠTA ZA VAS ZNAČI LJUBAV?

Post by Retro_Eskobar »

Ljubav je bolest,jer simptomi zaljubljene osobe ne odgovaraju ponasanju normalnog covjeka.
User avatar
Mis mekinjas
Posts: 42259
Joined: 01/07/2009 22:33
Location: U svemiru ili u Krležinim romanima

#83 Re: ŠTA ZA VAS ZNAČI LJUBAV?

Post by Mis mekinjas »

Retro_Eskobar wrote:Ljubav je bolest,jer simptomi zaljubljene osobe ne odgovaraju ponasanju normalnog covjeka.
ovo je zaljubljenost, ne ljubav :D
drekalica28
Posts: 27177
Joined: 29/05/2008 11:07

#84 Re: ŠTA ZA VAS ZNAČI LJUBAV?

Post by drekalica28 »

dr.gog wrote: Šta za vas znači ljubav?
Čim budem znala, javim svima. ;-) :mrgreen:
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#85 Re: ŠTA ZA VAS ZNAČI LJUBAV?

Post by Great Cornholio »

fatamorgana wrote:
Great Cornholio wrote:Ljubav je moć,životna snaga, izvor zadovoljstva, vjere i nade, sila jača od tuge i straha ,blagoslov koji nas čini nesebičnima, sposobnim da stvaramo lijepe trenutke drugom i u tome vidimo izvor vlastite sreće, i još svašta nešto :)
'vako zbore zaljubljeni, :wink:
a i ovako
"Vjerovanje zahtijeva hrabrost, sposobnost da se preuzme rizik, spremnost čak da se prihvati bol i razočaranje. Tko god inzistira na sigurnosti i zbrinutosti kao osnovnim uvjetima života, ne može vjerovati. Tko god se zatvori u sistem obrane, služeći se suzdržijivošću i posjedovanjem kao sredstvima za svoju sigurnost, stvara od sebe zatvorenika.
Biti voljen i voljeti također zahtijeva hrabrost, hrabrost da se procijene izvjesne vrijednosti kao najviša vrijednost — i da se učini skok i stavi sve na te vrijednosti ( Erich Fromm - Umijeće ljubavi).
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#86 Re: ŠTA ZA VAS ZNAČI LJUBAV?

Post by fatamorgana »

"Great Cornholio"
"Vjerovanje zahtijeva hrabrost, sposobnost da se preuzme rizik, spremnost čak da se prihvati bol i razočaranje. Tko god inzistira na sigurnosti i zbrinutosti kao osnovnim uvjetima života, ne može vjerovati. Tko god se zatvori u sistem obrane, služeći se suzdržijivošću i posjedovanjem kao sredstvima za svoju sigurnost, stvara od sebe zatvorenika.
Biti voljen i voljeti također zahtijeva hrabrost, hrabrost da se procijene izvjesne vrijednosti kao najviša vrijednost — i da se učini skok i stavi sve na te vrijednosti ( Erich Fromm - Umijeće ljubavi).
a 'vako zbori Fromm, ;-)
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#87 Re: ŠTA ZA VAS ZNAČI LJUBAV?

Post by Great Cornholio »

fatamorgana wrote:
"Great Cornholio"
"Vjerovanje zahtijeva hrabrost, sposobnost da se preuzme rizik, spremnost čak da se prihvati bol i razočaranje. Tko god inzistira na sigurnosti i zbrinutosti kao osnovnim uvjetima života, ne može vjerovati. Tko god se zatvori u sistem obrane, služeći se suzdržijivošću i posjedovanjem kao sredstvima za svoju sigurnost, stvara od sebe zatvorenika.
Biti voljen i voljeti također zahtijeva hrabrost, hrabrost da se procijene izvjesne vrijednosti kao najviša vrijednost — i da se učini skok i stavi sve na te vrijednosti ( Erich Fromm - Umijeće ljubavi).
a 'vako zbori Fromm, ;-)
Da, ja se slažem s ovim što on reče, a nije red da nešto "ukradem" a ne navedem od koga sam ukrao :)
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#88 Re: ŠTA ZA VAS ZNAČI LJUBAV?

Post by fatamorgana »

Great Cornholio wrote:
fatamorgana wrote:
"Great Cornholio"
"Vjerovanje zahtijeva hrabrost, sposobnost da se preuzme rizik, spremnost čak da se prihvati bol i razočaranje. Tko god inzistira na sigurnosti i zbrinutosti kao osnovnim uvjetima života, ne može vjerovati. Tko god se zatvori u sistem obrane, služeći se suzdržijivošću i posjedovanjem kao sredstvima za svoju sigurnost, stvara od sebe zatvorenika.
Biti voljen i voljeti također zahtijeva hrabrost, hrabrost da se procijene izvjesne vrijednosti kao najviša vrijednost — i da se učini skok i stavi sve na te vrijednosti ( Erich Fromm - Umijeće ljubavi).
a 'vako zbori Fromm, ;-)
Da, ja se slažem s ovim što on reče, a nije red da nešto "ukradem" a ne navedem od koga sam ukrao :)
ja poštena svijeta, ;-)
User avatar
EKV-30
Posts: 173
Joined: 10/02/2012 08:28

#89 Re: ŠTA ZA VAS ZNAČI LJUBAV?

Post by EKV-30 »

opsjednutost :!: :skoljka:
User avatar
thea
Posts: 1166
Joined: 04/10/2011 23:05

#90 Re: ŠTA ZA VAS ZNAČI LJUBAV?

Post by thea »

ljubav je davanje bez naknade.
ljubav je patnja.
ljubav je ono kad sa godinama naucis sebe da cuvas, i pazis samo sebe.
tako jako da sam sebi izgledas kao veliki narcis.
ali to je ta ljubav, ne postoji nista ljepse na ovom svijetu no kad usrecite drugog, ali iskreno!

siromaha friskim hljebom,
ulicara zagrejanom sobom,
mamu svjezim cvijetom,
blize umjesanim kolacem
a sebe mirom.
catori
Posts: 31
Joined: 15/02/2008 19:43

#91 Re: ŠTA ZA VAS ZNAČI LJUBAV?

Post by catori »

Ljubav, - kazu najjaca sila..dok se sami ne upletemo..a i tada. Svuda je ona samo mi sa njom ne umijemo..
User avatar
Štulić_ka
Posts: 2862
Joined: 05/08/2011 17:26
Location: In the middle of nowhere

#92 Re: ŠTA ZA VAS ZNAČI LJUBAV?

Post by Štulić_ka »

Ljubav je......rakija,pomfrit, sunce.....Sarajevsko pivo.....i ljubicice su ljubav ;)
User avatar
Gaia
Posts: 1383
Joined: 10/10/2006 10:39

#93 Re: ŠTA ZA VAS ZNAČI LJUBAV?

Post by Gaia »

ljubav je punoća srca!

:dance:
User avatar
Zatamnjena stakla
Posts: 10593
Joined: 13/10/2009 03:15
Location: Čaršija

#94 Re: ŠTA ZA VAS ZNAČI LJUBAV?

Post by Zatamnjena stakla »

Smisao života?
User avatar
citadela
Posts: 739
Joined: 29/11/2011 01:56

#95 Re: ŠTA ZA VAS ZNAČI LJUBAV?

Post by citadela »

:roll: A mozda manifestacija hemijskih reakcija u limbickom sistemu mozga !?


:D
User avatar
Sofija89
Posts: 353
Joined: 22/06/2010 14:15

#96 Re: ŠTA ZA VAS ZNAČI LJUBAV?

Post by Sofija89 »

Ljubav je sihirbaz,babo - Nura Bazdulj Hubijar

Evo par citata iz knjige:


" Ljubav je sihirbaz, babo. Pokrece zivot i u zivot vraca. Lijeci, krijepi, oplemenjuje. Sve boli, jade, tuge, gorcine potire, ne zna za prepreke. Ne priznaje zakone, regule. Jedino je ona mocna, mocnija i od vremena i od smrti. Moze i ono naizgled nemoguce nesretnog, slomljenog, izgubljenog, u trenu preobraziti u sretna covjeka. Sva sam od ljubavi, babo, a izvan toga nista nema...,,

"Je li ikada iko proniknuo u tajnu ljubavi, babo? Kada, kako, zbog čega iz čega se rađa? Je li to jedino rađanje koje ne boli? Rađa li se iz kapljice rose, zvjezdanog praha, latice cvijeta, bisera suze, svjetlosti jecaja? Da se plaća svim blagom svijeta ne može se kupiti, nikakvom snagom, ucjenom, molbom, preklinjanjem iznuditi., dobrotom, čistotom, plemenitošću osvojiti, a kad si nespreman, kad o njoj i ne sanjas izroni odnekud i preplavi te kao plima. RAzum se moze opirati, cupati, otimati, tjerati je, grčevito se braniti, pa nemoćan odustati. Noćas sa potupunom izvjesnocu znam da je ovo sto me ponijelo ljubav. Otkud onda bol? Da li zbog predosjecaja da ce prava bol tek doci?"


"Ti si meni,babo,uvijek govorio priče u kojima dobro pobjeđuje zlo,ljubav pobjeđuje mržnju,milosrđe grubost,pamet ludilo.krivo si me ucio,babo.Da si me učio drukčije,možda bi ogrubljela,možda bih sve lakse podnosila.Morao si mi kazati da je život period tmurnog,sivog vremena s iznenadnim a kratkim sunčanim trenucima.Ja cu tako ucit svoju djecu.Ako pak njima sunčani intervali budu trajali duže,neće biti na gubitku.Takodje cu ih uciti da se ni za kog i ni za sta ne vezuju suvise cvrsto,na kraju ce uvijek biti gubitnici,niti da drugima dopuste da im budu Sve."
User avatar
biggrin
Posts: 3459
Joined: 23/11/2010 09:47

#97 Re: ŠTA ZA VAS ZNAČI LJUBAV?

Post by biggrin »

ljubav je kada misli da joj je pita bolja nego kod majke
chombe trajla be
Posts: 245
Joined: 22/09/2015 19:53

#98 Re: ŠTA ZA VAS ZNAČI LJUBAV?

Post by chombe trajla be »

Gdje ovo iskopaste... :sax:

Ne znam šta znači, ali znam da me podsjeća na to da nekome nešto treba. Dok je neko fin prema tebi, bilo djevojka, rodbina, kolege i počnu ti govoriti ljubavi, odmah znaj da nešto nije kako treba. U prevodu naj....t ćeš. :izet:
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#99 Re: ŠTA ZA VAS ZNAČI LJUBAV?

Post by HAVANA »

biggrin wrote:ljubav je kada misli da joj je pita bolja nego kod majke
Eki to.Znaci ja svoju volim bas.Jedina stvar koja joj je bolja od klope nego kod moje majke je slagana zeljanica. :srce:
User avatar
biggrin
Posts: 3459
Joined: 23/11/2010 09:47

#100 Re: ŠTA ZA VAS ZNAČI LJUBAV?

Post by biggrin »

HAVANA wrote:
biggrin wrote:ljubav je kada misli da joj je pita bolja nego kod majke
Eki to.Znaci ja svoju volim bas.Jedina stvar koja joj je bolja od klope nego kod moje majke je slagana zeljanica. :srce:
vasa ljubav je vec usla u anale ovog foruma kao što su u svjetskoj književnosti ušli tristan i izolda, lejla i memnun, romeo i julija...
Post Reply