Sta vas najvise nervira kod vozaca

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

User avatar
Thorgerson
Posts: 8526
Joined: 15/04/2015 11:26

#39851 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Thorgerson »

kakaljin wrote: 19/08/2022 16:26 Zato se napravi veliki projekat i iza Vjecne vatre pocne cesta ici pod zemlju i izadje na raskrsnicu Kosevo/Titova i taj dio se pretvori u setnicu.

Ali to mozemo samo sanjati
Izvini ali to bi bio poprilicno bacanje para.

Zasto jednostavno ne ukinuti skroz saobracaj? Ostaviti tramvaje i taksije, hitne sluzbe, dostavna vozila.

Sa puno manje para rijesiti prilazne puteve za okolne zgrade i naselja.

Nekad u buducnosti spojiti gradski autoput sa tunelom kroz mejtas i dalje prema istoku.

To su bili planovi i treba se drzati toga.

Busiti tunel ispod titove nema smisla, ali bas nikakvog. Saobracaj treba micati iz grada, tranzit micati van grada, a ne olaksavati i dovlaciti ga u grad.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8526
Joined: 15/04/2015 11:26

#39852 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Thorgerson »

I da. Nervira me zmigavac. Zasto je toliko tesko dati zmigavac.

Druga stvar koja me nervira jeste to sto je covjek neki dan napisao kako se pravilno krece u kruznom, da bi ga u komentarima ismijali.

U smislu da nikad nisu vidjeli da se zmigavac daje na ulasku u KT (a daje, u normalnom svijetu) itd.

Ti me vozaci nerviraju. Sto misle da su pokupili svu pamet svijeta.
User avatar
drug_profi
Posts: 50527
Joined: 16/07/2012 16:00

#39853 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by drug_profi »

PA po pravilu se zmigavac ne daje na ulasku u KT jer je samo jedan moguci smjer.
Bon-ton, a ne pravila, nalaze zmigavaca ako izlazis na prvm izlazu, a lijevi zmigavac ako nastavljas kretanje u kruznom.

Ali posto je to komplikovano u KT malog precnika, dobro je kako je sad. Raja se pomalo privikavaju na situaciju da se dozvoljava prestrojavanje i sve to brze ide vec.
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#39854 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by GAU8 »

Ateista wrote: 18/08/2022 23:52
kazo wrote: 18/08/2022 22:32 :run:

Da nije majmun sa karavanom bio? Taj je bio ispred mene, prvo cese djecu po glavu, nakon toga sjeda u auto, otvara one drzace za case, pa mijenja majicu i potkosulju. Sviram mu i nista mu nije jasno, gleda desno lijevo kao Travolta u onom gifu, prilazim mu skroz s autom, trk se onda veze i pali auto. Znao sam da ce se zadrzati kad mu je zena izasla iz auta i otisla unutra.

Ja sam uspio nasuti, platiti i u isto vrijeme smo izasli. Seljacina bi i dalje bila tu da mu nisam sviro. Pored njega je svo vrijeme bio pumpadzija i on ga je trebao opomenuti.
Ne sjecam se auta, ali ovaj o kome ja govorim je bio ispred mene pa ne pricamo o istom sigurno, ali ocito da je bilo vise takvih idiota zbog kojih i jeste bila takva guzva.
Ja ponekad mislim da je to namjerno, a ponekad opet kontam ima ljudi koji su baš operisani od obzira prema drugima.
Imam u najužem krugu porodice jednog takvog :mrgreen:
Nije uopće upitanju neka zloćudnost već jednostavno nema osjećaja za obzirnost.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10329
Joined: 10/03/2022 22:16

#39855 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by ZoomZoomKiwi »

To je ta samoživost. Karakteristična je za slavenske narode, barem po ovom što sam ja primjetio, možda griješim.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17155
Joined: 31/03/2019 14:56

#39856 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by vjeshalica »

drug_profi wrote: 20/08/2022 02:36 PA po pravilu se zmigavac ne daje na ulasku u KT jer je samo jedan moguci smjer.
Bon-ton, a ne pravila, nalaze zmigavaca ako izlazis na prvm izlazu, a lijevi zmigavac ako nastavljas kretanje u kruznom.

Ali posto je to komplikovano u KT malog precnika, dobro je kako je sad. Raja se pomalo privikavaju na situaciju da se dozvoljava prestrojavanje i sve to brze ide vec.
Upravo tako. Mada mislim da smo mi ljudi za kruznog u kojem ima samo jedna sira traka, kao u Velesicima model,toliko dovoljno da moze bez smetnje bus ili kamion da prodje. Nije za nas red i kultura.
Naslovnica
Posts: 27842
Joined: 20/03/2013 15:38

#39857 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Naslovnica »

drug_profi wrote: 20/08/2022 02:36 PA po pravilu se zmigavac ne daje na ulasku u KT jer je samo jedan moguci smjer.
Bon-ton, a ne pravila, nalaze zmigavaca ako izlazis na prvm izlazu, a lijevi zmigavac ako nastavljas kretanje u kruznom.

Ali posto je to komplikovano u KT malog precnika, dobro je kako je sad. Raja se pomalo privikavaju na situaciju da se dozvoljava prestrojavanje i sve to brze ide vec.
Uvijek dajem zmigavac kada izlazim.
Nikada ne dajem lijevi ako nastavljam. Niti planiram.
User avatar
Laplace
Posts: 10304
Joined: 19/11/2012 18:37

#39858 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Laplace »

Naslovnica wrote: 20/08/2022 09:32
drug_profi wrote: 20/08/2022 02:36 PA po pravilu se zmigavac ne daje na ulasku u KT jer je samo jedan moguci smjer.
Bon-ton, a ne pravila, nalaze zmigavaca ako izlazis na prvm izlazu, a lijevi zmigavac ako nastavljas kretanje u kruznom.

Ali posto je to komplikovano u KT malog precnika, dobro je kako je sad. Raja se pomalo privikavaju na situaciju da se dozvoljava prestrojavanje i sve to brze ide vec.
Uvijek dajem zmigavac kada izlazim.
Nikada ne dajem lijevi ako nastavljam. Niti planiram.
Ja sam znao paliti lijevi da vozačima dam do znanja da se neću isključiti,na primjer kad iz pravca Vogošće hoću da se isključim ka Unis/Pretis, ali sam od toga odustao kad sam vidio da to niko ne zarezuje ni 2%. Liku uredno signaliziram da ću nastaviti kružnim tokom (mada je dovoljno to što nisam signalizirao desnim da se isključujem, ali kontam mnogi to ne rade a većina vozila ide dalje ka Sarajevu) ali lik gleda pravo i ubacuje se u kružni tako da je meni preostalo da se zaustavim ili sudarim.
Naslovnica
Posts: 27842
Joined: 20/03/2013 15:38

#39859 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Naslovnica »

Čemu služi lijevi žmigavac u kružnom?
Analogno toj logici, na svakoj raskrsnici bi trebalo paliti lijevi žmigavac, osim ako ne skrećeš desno (onda upaliti desni).
:-)
Jedino ga ima logike paliti ako se iz vanjske prestrojavaš u unutrašnju, ali to kod slabo ko radi (prestrojavanje).
Većina vozi isključivo vanjskom (debili).
User avatar
vjeshalica
Posts: 17155
Joined: 31/03/2019 14:56

#39860 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by vjeshalica »

Naslovnica wrote: 20/08/2022 10:25 Čemu služi lijevi žmigavac u kružnom?
Analogno toj logici, na svakoj raskrsnici bi trebalo paliti lijevi žmigavac, osim ako ne skrećeš desno (onda upaliti desni).
:-)
Jedino ga ima logike paliti ako se iz vanjske prestrojavaš u unutrašnju, ali to kod slabo ko radi (prestrojavanje).
Većina vozi isključivo vanjskom (debili).
Sjedila ja u vozilu autoskole nedavno, hoce na drugi izlaz tam na Dbr,palili lijevi...kao da stave do znanja da ce na drugi izlaz. Jebiga nisam se petljala u politiku obuke i ono cega se drze za polaganje. To je sad tema da se truni na 200 strana.

Ja uvijek upalim desni, cak i u unutrasnjoj kad idem prema Gimnaziji jer se 2 trake sljevaju u jednu, tam negdje cim promolim haubu da me vide oni sto dolaze sa Moymila.
User avatar
laserShow
Posts: 4071
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#39861 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by laserShow »

Kad bi se koristio desni kad treba, nicemu ne bi sluzio lijevi. Nije da sluzi i sada.
Naslovnica
Posts: 27842
Joined: 20/03/2013 15:38

#39862 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Naslovnica »

laserShow wrote: 20/08/2022 18:11 Kad bi se koristio desni kad treba, nicemu ne bi sluzio lijevi. Nije da sluzi i sada.
Tako nekako.
S tim da oni koji ne koriste desni neće ni lijevi.
:lol:
User avatar
drug_profi
Posts: 50527
Joined: 16/07/2012 16:00

#39863 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by drug_profi »

Upravo tako, KAd bi svako dao desni kad treba sve bi bilo jasno.
Ali zato sto necu da mi se neko uliva pa da naglo kocim jer ce pretpostaviti da cu iz Vogosce prema gradu, a ne prema Pretisu, ja tu dam lijevi.
Nije visak.

(klijentela tog kruznog toka u 50% ili cak vise slucajeva i ne zna da pokazivac pravca postoji). Misle da su te zute lampice kad parkiras "na 5 minuta".
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37288
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#39864 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by bitanga_sa_otesa »

ja palim sva 4 u kruznom ,da budem nevidljiv :D
User avatar
Logovan
Posts: 94313
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#39865 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Logovan »

Najbolje paliti zmigavce vazda, kad treba i kad ne treba.
User avatar
mk ultra
Posts: 19447
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#39866 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by mk ultra »

bitanga_sa_otesa wrote: 20/08/2022 21:40 ja palim sva 4 u kruznom ,da budem nevidljiv :D
Ugasis li svjetla :mrgreen:
Naslovnica
Posts: 27842
Joined: 20/03/2013 15:38

#39867 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Naslovnica »

bitanga_sa_otesa wrote: 20/08/2022 21:40 ja palim sva 4 u kruznom ,da budem nevidljiv :D
Vazda si bio glas razuma.
:thumbup:
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37288
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#39868 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by bitanga_sa_otesa »

mk ultra wrote: 20/08/2022 22:59

Ugasis li svjetla :mrgreen:
aVtomaCka su :D
User avatar
skrbavi-admin
Posts: 4218
Joined: 31/12/2021 17:16
Location: Pakšobistanski Dikitaturistan

#39869 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by skrbavi-admin »

ja sam pokvario zmigavac - vidim nema hajra
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50403
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#39870 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Bloo »

drug_profi wrote: 20/08/2022 02:36 PA po pravilu se zmigavac ne daje na ulasku u KT jer je samo jedan moguci smjer.
Bon-ton, a ne pravila, nalaze zmigavaca ako izlazis na prvm izlazu, a lijevi zmigavac ako nastavljas kretanje u kruznom.

Ali posto je to komplikovano u KT malog precnika, dobro je kako je sad. Raja se pomalo privikavaju na situaciju da se dozvoljava prestrojavanje i sve to brze ide vec.
Prvi put cujem, a ne znam da sam vidjela ikad. :| Ovo sa lijevim zmigavcem.
Seawolf
Posts: 7678
Joined: 14/06/2012 22:59

#39871 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Seawolf »

Bloo wrote: 21/08/2022 08:49
drug_profi wrote: 20/08/2022 02:36 PA po pravilu se zmigavac ne daje na ulasku u KT jer je samo jedan moguci smjer.
Bon-ton, a ne pravila, nalaze zmigavaca ako izlazis na prvm izlazu, a lijevi zmigavac ako nastavljas kretanje u kruznom.

Ali posto je to komplikovano u KT malog precnika, dobro je kako je sad. Raja se pomalo privikavaju na situaciju da se dozvoljava prestrojavanje i sve to brze ide vec.
Prvi put cujem, a ne znam da sam vidjela ikad. :| Ovo sa lijevim zmigavcem.
To sa davanjem lijevog žmigavca prilikom ulaska u kružni tok, a kada nećeš izaći na prvom (ili drugom) izlazu, propagiraju naši dijasporci iz Nizozemske i nekih skandinavskih država u kojima je to propis.

U Njemačkoj, prilikom ulaska u kružni tok nije dopušteno davanje žmigavca, a tokom kretanja kroz kružni tok, obavezno je dati desni žmigavac prije izlaska, ili prilikom prestrojavanja.

Kod nas vrijedi propis kao u Njemačkoj.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50403
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#39872 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Bloo »

Seawolf wrote: 21/08/2022 09:00 To sa davanjem lijevog žmigavca prilikom ulaska u kružni tok, a kada nećeš izaći na prvom (ili drugom) izlazu, propagiraju naši dijasporci iz Nizozemske i nekih skandinavskih država u kojima je to propis.

U Njemačkoj, prilikom ulaska u kružni tok nije dopušteno davanje žmigavca, a tokom kretanja kroz kružni tok, obavezno je dati desni žmigavac prije izlaska, ili prilikom prestrojavanja.

Kod nas vrijedi propis kao u Njemačkoj.
Danke! Hvala! :D
Stvarno se ne sjećam da sam to lijevo žmigarenje viđala kod kod nas niti vanka, čak ni u Rumuniji gdje voze kao luđaci.
User avatar
Laplace
Posts: 10304
Joined: 19/11/2012 18:37

#39873 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Laplace »

drug_profi wrote: 20/08/2022 21:38 Upravo tako, KAd bi svako dao desni kad treba sve bi bilo jasno.
Ali zato sto necu da mi se neko uliva pa da naglo kocim jer ce pretpostaviti da cu iz Vogosce prema gradu, a ne prema Pretisu, ja tu dam lijevi.
Nije visak.

(klijentela tog kruznog toka u 50% ili cak vise slucajeva i ne zna da pokazivac pravca postoji). Misle da su te zute lampice kad parkiras "na 5 minuta".
Moje iskustvo je pokazalo da jeste višak, to jest da smo džabe krečili. Idioti i ine gledaju nego samo ulijeću u kružni. Oni ne da ne vide lijevi žmigavac nego ne vide kompletan auto.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 13150
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti

#39874 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Evolution_IV »

bitanga_sa_otesa wrote: 20/08/2022 23:18
mk ultra wrote: 20/08/2022 22:59

Ugasis li svjetla :mrgreen:
aVtomaCka su :D
fuj to, moras po danu upalit da te vide ljudi :D
User avatar
Optimist
Posts: 13619
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#39875 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Optimist »

Znak na svakom kruznom.

Image
Post Reply