Sta vas najvise nervira kod vozaca

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

striker_sarajevo
Posts: 189
Joined: 01/12/2021 15:12

#37126 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by striker_sarajevo »

Ateista wrote: 21/01/2022 16:11
Vidim da ti ovo licno shvatas i prebacujes na licni nivo bez argumenata. Zao mi je ako te neki drot zeznuo i ti ni kriv ni duzan pkatio kaznu i popravak auta, ali ja ti nisam kriv za to, toliko od mene.
Nije mene drot zeznuo, ja sam stetu naplatio. Moj savjet je bio dobre namjere prema tebi. Sviras vozacima ispred sebe, guras ih u zicer. Ako ih auto udari bit ce krivi, a ti ko hinja ces se ispalit. Ne radi se to tako. Zaletis se i razneses auto, ne uvlacis treceg u pricu.
User avatar
Ateista
Posts: 46539
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#37127 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Ateista »

kakaljin wrote: 21/01/2022 15:36
Ateista wrote: 21/01/2022 15:26
To sto imas obavezu skretanja lijevo ne znaci da to nije promjena pravca, da se nadovezem na ovo oko zmigavca gdje se slazemo - da se ovo ne smatra promjenom pravca imao bi odozdo taj znak debele linije koja ide lijevo, posto nema tog znaka, iako memas gdje drugo to se smatra skretanjem i promjenom pravca, iz dzidzikovca bi po pravilu trebao dati zmigavac lijevo.
Sto bi davao zmigavac kada mi je to jedina opcija kuda mogu ici i svi ucesnici u saobracaju znaju kuda cu ici. Desno i pravo ne mogu vec samo lijevo
To da li se mora dati zmigavac ako nema druge opcije nisam siguran, ali ostalo sve stoji. Znak koji si sam postavio vezano za zmigavce je kljuc i ovog problema, poenta je da kada imas onakav znak to znaci da nije u pitanju skretanje i tada bi iz dzidzikovca imao prednost, posto nema tog znaka to se smatra skretanjem cak i ako nemas drugih opcija, puno je jos situacija gdje imas obavezno skretanje ali nema znaka prvenstva prolaza i to se smatra skretanjem odnosno promjenom pravca, nevezano xa to moras li davati zmigavac ako nemas drugih opcija.
Posto je u pitanju promjena pravca, to se ne smatra da sa bjelava nailazis na cestu koju presijecas jer taj mijenja pravac, i znak se odnosi na poprecnu ulicu.
NediM17
Posts: 21656
Joined: 05/11/2009 11:49

#37128 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by NediM17 »

foxlife wrote: 21/01/2022 15:44
NediM17 wrote: 21/01/2022 13:07

Da hoces koga odalamiti iduci odozgo pa da vidis ko ima prednost.
Sam si sebi dao odgovor, znak je zbog ulice Cekalusa koja je ulica sa pravom prvenstva. Ulica Bjelave i ulica Dzidzikovac su malo smaknute, dakle ovi iz ulice Dzidzikovac prvo ulaze u Cekalusu pa nailaze na krizanje sa ulicom Bjelave i zbog toga imaju prednost u odnosu na ove sto silaze niz Bjelave.
A ti samo naprijed sreci u susret.
A i za ono ukljucivanje na glavnu cestu si u krivu, po zakonu treba sacekati da sve trake budu slobodne pa se tek onda ukljuciti.
Zamisli da lik sa glavne odluci da se prestroji u tu traku koja je kao slobodna i u koju ti skreces i opali te, sta mislis ko bi bio kriv. Ista je stvar i sa kruznim tokovima sa vise traka.
Ne kazem da se to u praksi treba slijepo primjenjivati (da budem posten ni sam to slijepo ne postujem iako znam da grijesim), ali cisto da se zna kako je po zakonu.
I da, manje se nerviraj da secer ne fasujes, a i srce hoce stradati.
jedino si za ukljucivanje na glavnu u krivu
Bas sam tu 100% u pravu, moras po zakonu sve propustiti pa se ukljuciti iako to u praksi bas i ne ide tako.
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#37129 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by foxlife »

Ateista wrote: 21/01/2022 16:18
kakaljin wrote: 21/01/2022 15:36

Sto bi davao zmigavac kada mi je to jedina opcija kuda mogu ici i svi ucesnici u saobracaju znaju kuda cu ici. Desno i pravo ne mogu vec samo lijevo
To da li se mora dati zmigavac ako nema druge opcije nisam siguran, ali ostalo sve stoji. Znak koji si sam postavio vezano za zmigavce je kljuc i ovog problema, poenta je da kada imas onakav znak to znaci da nije u pitanju skretanje i tada bi iz dzidzikovca imao prednost, posto nema tog znaka to se smatra skretanjem cak i ako nemas drugih opcija, puno je jos situacija gdje imas obavezno skretanje ali nema znaka prvenstva prolaza i to se smatra skretanjem odnosno promjenom pravca, nevezano xa to moras li davati zmigavac ako nemas drugih opcija.
Posto je u pitanju promjena pravca, to se ne smatra da sa bjelava nailazis na cestu koju presijecas jer taj mijenja pravac, i znak se odnosi na poprecnu ulicu.
pa ovaj odozdo kad prodje semafor u poprecnoj je ulici i ti mu gledas u desna vrata a ne u prednju karambolku
posebno jer je to krizanje nije klasicno nego izmjesteno u korist dzidzikovca
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#37130 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by foxlife »

NediM17 wrote: 21/01/2022 16:21
foxlife wrote: 21/01/2022 15:44

jedino si za ukljucivanje na glavnu u krivu
Bas sam tu 100% u pravu, moras po zakonu sve propustiti pa se ukljuciti iako to u praksi bas i ne ide tako.
ne moras ako ima vise traka
User avatar
Ateista
Posts: 46539
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#37131 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Ateista »

foxlife wrote: 21/01/2022 16:16
Ateista wrote: 21/01/2022 16:10

Trokut objasnjeno vec da se odnosi na ulicu sa kojom se ukrsta, ne na dzidzikovac. Uzbrdo ima prednost kod suzenja ako nema znqka, to se ne odnosi na ovo, bar ja nisam vidio da se prednost na raskrsnicama definise time ko ide uzbrdo a ko nizbrdno.
pa s kojom se ukrsta?
i onaj iz dzidzikovca kad skrene u koju ulicu skrene?
je li ispred tebe ili pored tebe?
uz brdo se ima prednost i ovako jer bas zbog toga je i postavljen trokut za tebe
Ukrsta se sa cekalusom, ako ne bi radio semafor trokut bi se na to odnosio.
On iz dzidzikovca skrece u cekalusu, ali da bi skrenuo prvo mora ispostovati clan zakona koji kaze da kad mijenja pravac propusta one koji idu pravo, odnodno sa bjelava.
Opet se vracam na znak pruzanja puta sa prvenstvom, da ovi iz dzidzikovca imaju prednost bio bi ispod taj znak, i odozgo slican samo suprotan, uz trokut, ne samo trokut, bilo bi kao iz obale isa bega isakovica kod mosta, tu imaju prednost oni koji skrecu zbog tog znaka, da je ssmo trokut onda bi se odnosio na okomitu cestu.

Nadji mi clan zakona koji kaze da se to za uzbrdo odnosi na raskrsnice, nisam to vidio nikad.
User avatar
Ateista
Posts: 46539
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#37132 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Ateista »

NediM17 wrote: 21/01/2022 16:21
foxlife wrote: 21/01/2022 15:44

jedino si za ukljucivanje na glavnu u krivu
Bas sam tu 100% u pravu, moras po zakonu sve propustiti pa se ukljuciti iako to u praksi bas i ne ide tako.
Koji clan to kaze?
kakaljin
Posts: 11638
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#37133 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by kakaljin »

Ateista wrote: 21/01/2022 16:25
foxlife wrote: 21/01/2022 16:16

pa s kojom se ukrsta?
i onaj iz dzidzikovca kad skrene u koju ulicu skrene?
je li ispred tebe ili pored tebe?
uz brdo se ima prednost i ovako jer bas zbog toga je i postavljen trokut za tebe
Ukrsta se sa cekalusom, ako ne bi radio semafor trokut bi se na to odnosio.
On iz dzidzikovca skrece u cekalusu, ali da bi skrenuo prvo mora ispostovati clan zakona koji kaze da kad mijenja pravac propusta one koji idu pravo, odnodno sa bjelava.
Opet se vracam na znak pruzanja puta sa prvenstvom, da ovi iz dzidzikovca imaju prednost bio bi ispod taj znak, i odozgo slican samo suprotan, uz trokut, ne samo trokut, bilo bi kao iz obale isa bega isakovica kod mosta, tu imaju prednost oni koji skrecu zbog tog znaka, da je ssmo trokut onda bi se odnosio na okomitu cestu.

Nadji mi clan zakona koji kaze da se to za uzbrdo odnosi na raskrsnice, nisam to vidio nikad.
Iz džidžikovca ne mjenja pravac jer mu je to jedini pravac
User avatar
Ateista
Posts: 46539
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#37134 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Ateista »

foxlife wrote: 21/01/2022 16:21
Ateista wrote: 21/01/2022 16:18
To da li se mora dati zmigavac ako nema druge opcije nisam siguran, ali ostalo sve stoji. Znak koji si sam postavio vezano za zmigavce je kljuc i ovog problema, poenta je da kada imas onakav znak to znaci da nije u pitanju skretanje i tada bi iz dzidzikovca imao prednost, posto nema tog znaka to se smatra skretanjem cak i ako nemas drugih opcija, puno je jos situacija gdje imas obavezno skretanje ali nema znaka prvenstva prolaza i to se smatra skretanjem odnosno promjenom pravca, nevezano xa to moras li davati zmigavac ako nemas drugih opcija.
Posto je u pitanju promjena pravca, to se ne smatra da sa bjelava nailazis na cestu koju presijecas jer taj mijenja pravac, i znak se odnosi na poprecnu ulicu.
pa ovaj odozdo kad prodje semafor u poprecnoj je ulici i ti mu gledas u desna vrata a ne u prednju karambolku
posebno jer je to krizanje nije klasicno nego izmjesteno u korist dzidzikovca
Raskrsnica je malo smaknuta i pod uglom, ali se tretira kao jedna raskrsnica, to sto ti govoris bi znacilo da su to dvije raskrsnice i u tom slucaju bi sa bjelava bio znak obavezni smjerovi lijevo i desno pa onda opet znak obavezno desno, posto ima obavezno desno i pravo, ovo pravo znaci da je to sve jedna raskrsnica i da ulazis direkyno u dzidzikovac a ne u cekalusu pa onda dzidzikovac.
User avatar
Ateista
Posts: 46539
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#37135 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Ateista »

kakaljin wrote: 21/01/2022 16:27
Ateista wrote: 21/01/2022 16:25

Ukrsta se sa cekalusom, ako ne bi radio semafor trokut bi se na to odnosio.
On iz dzidzikovca skrece u cekalusu, ali da bi skrenuo prvo mora ispostovati clan zakona koji kaze da kad mijenja pravac propusta one koji idu pravo, odnodno sa bjelava.
Opet se vracam na znak pruzanja puta sa prvenstvom, da ovi iz dzidzikovca imaju prednost bio bi ispod taj znak, i odozgo slican samo suprotan, uz trokut, ne samo trokut, bilo bi kao iz obale isa bega isakovica kod mosta, tu imaju prednost oni koji skrecu zbog tog znaka, da je ssmo trokut onda bi se odnosio na okomitu cestu.

Nadji mi clan zakona koji kaze da se to za uzbrdo odnosi na raskrsnice, nisam to vidio nikad.
Iz džidžikovca ne mjenja pravac jer mu je to jedini pravac
To sto je obavezan ne znaci da se ne smatra promjenom pravca. Jedino da ima onaj znak pruzanja puta sa prvenstvom na lijevu stranu onda to ne bi bila promjena pravca.
kakaljin
Posts: 11638
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#37136 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by kakaljin »

Ateista wrote: 21/01/2022 16:30
kakaljin wrote: 21/01/2022 16:27

Iz džidžikovca ne mjenja pravac jer mu je to jedini pravac
To sto je obavezan ne znaci da se ne smatra promjenom pravca. Jedino da ima onaj znak pruzanja puta sa prvenstvom na lijevu stranu onda to ne bi bila promjena pravca.
A sto bi taj znak bio kada nemas drugih opcija sem skrenuti lijevo, da imas vise opcija pa u redu taj znak postaviti
User avatar
Ateista
Posts: 46539
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#37137 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Ateista »

striker_sarajevo wrote: 21/01/2022 16:17
Ateista wrote: 21/01/2022 16:11
Vidim da ti ovo licno shvatas i prebacujes na licni nivo bez argumenata. Zao mi je ako te neki drot zeznuo i ti ni kriv ni duzan pkatio kaznu i popravak auta, ali ja ti nisam kriv za to, toliko od mene.
Nije mene drot zeznuo, ja sam stetu naplatio. Moj savjet je bio dobre namjere prema tebi. Sviras vozacima ispred sebe, guras ih u zicer. Ako ih auto udari bit ce krivi, a ti ko hinja ces se ispalit. Ne radi se to tako. Zaletis se i razneses auto, ne uvlacis treceg u pricu.
Kako god, pametujes a neces nista konkretno da napises, pa cak ni to iskustvo sta se desilo, to je spinovanje i trolanje, pri tome vrijedjas na licnoj osnovi, zavrsavam raspravu sa tobom. :thumbup: :thumbup:
NediM17
Posts: 21656
Joined: 05/11/2009 11:49

#37138 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by NediM17 »

Ateista wrote: 21/01/2022 16:25
NediM17 wrote: 21/01/2022 16:21

Bas sam tu 100% u pravu, moras po zakonu sve propustiti pa se ukljuciti iako to u praksi bas i ne ide tako.
Koji clan to kaze?
Član 49, stav 4.
User avatar
Ateista
Posts: 46539
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#37139 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Ateista »

kakaljin wrote: 21/01/2022 16:31
Ateista wrote: 21/01/2022 16:30
To sto je obavezan ne znaci da se ne smatra promjenom pravca. Jedino da ima onaj znak pruzanja puta sa prvenstvom na lijevu stranu onda to ne bi bila promjena pravca.
A sto bi taj znak bio kada nemas drugih opcija sem skrenuti lijevo, da imas vise opcija pa u redu taj znak postaviti
Sluzi da pokaze da je to glavni pravac koji ima prednost u odnosu na ostale ulice i znacilo bi da se to smatra da ides pravo, bez obzira na to sto cesta mota u lijevu stranu, tada bi i trokut sa gornje strane znacio da si naisao na tu cestu sa kojom se ukrstas i tada bi se ulica bjelave ukrstala sa ulicom dzidzikovac koja mota u lijevu stranu, ovako bez toga ulica bjelave se ukrsta sa cekalusom a ovi iz dzidzikovca skrecu lijevo i mijenjaju pravac.
striker_sarajevo
Posts: 189
Joined: 01/12/2021 15:12

#37140 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by striker_sarajevo »

Ateista wrote: 21/01/2022 16:33
Kako god, pametujes a neces nista konkretno da napises, pa cak ni to iskustvo sta se desilo, to je spinovanje i trolanje, pri tome vrijedjas na licnoj osnovi, zavrsavam raspravu sa tobom. :thumbup: :thumbup:
Ne pametujem, pozivam te da dokazes svoju tvrdnju u praksi. Ja sam probo. Samo nemoj bit papak i svirat, gurat drugog u prekrsaj. Nemoj biti razmazen.
kakaljin
Posts: 11638
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#37141 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by kakaljin »

Ateista wrote: 21/01/2022 16:37
kakaljin wrote: 21/01/2022 16:31

A sto bi taj znak bio kada nemas drugih opcija sem skrenuti lijevo, da imas vise opcija pa u redu taj znak postaviti
Sluzi da pokaze da je to glavni pravac koji ima prednost u odnosu na ostale ulice i znacilo bi da se to smatra da ides pravo, bez obzira na to sto cesta mota u lijevu stranu, tada bi i trokut sa gornje strane znacio da si naisao na tu cestu sa kojom se ukrstas i tada bi se ulica bjelave ukrstala sa ulicom dzidzikovac koja mota u lijevu stranu, ovako bez toga ulica bjelave se ukrsta sa cekalusom a ovi iz dzidzikovca skrecu lijevo i mijenjaju pravac.
A imas li mogucnost jos negdje skrenuti pa da se postavi taj znak da se zna koji je pravac glavni a koji sporedni ili je tu jedan jedini pravac iz džidžikovca
User avatar
Ateista
Posts: 46539
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#37142 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Ateista »

NediM17 wrote: 21/01/2022 16:35
Ateista wrote: 21/01/2022 16:25

Koji clan to kaze?
Član 49, stav 4.
Po ovom ispada tako, treba provjeriti da li ima neki drugi clan koji definise vise saobracajnih traka, ako nema onda ispada da si u pravu, samo ne mogu da vjerujem da su to tako definisali jer je jako glupo.
NediM17
Posts: 21656
Joined: 05/11/2009 11:49

#37143 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by NediM17 »

foxlife wrote: 21/01/2022 16:16
Ateista wrote: 21/01/2022 16:10

Trokut objasnjeno vec da se odnosi na ulicu sa kojom se ukrsta, ne na dzidzikovac. Uzbrdo ima prednost kod suzenja ako nema znqka, to se ne odnosi na ovo, bar ja nisam vidio da se prednost na raskrsnicama definise time ko ide uzbrdo a ko nizbrdno.
pa s kojom se ukrsta?
i onaj iz dzidzikovca kad skrene u koju ulicu skrene?
je li ispred tebe ili pored tebe?
uz brdo se ima prednost i ovako jer bas zbog toga je i postavljen trokut za tebe
U ovom slučaju uzbrdo-nizbrdo nikakve veze nema ko ima prednost.
User avatar
Ateista
Posts: 46539
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#37144 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Ateista »

kakaljin wrote: 21/01/2022 16:40
Ateista wrote: 21/01/2022 16:37

Sluzi da pokaze da je to glavni pravac koji ima prednost u odnosu na ostale ulice i znacilo bi da se to smatra da ides pravo, bez obzira na to sto cesta mota u lijevu stranu, tada bi i trokut sa gornje strane znacio da si naisao na tu cestu sa kojom se ukrstas i tada bi se ulica bjelave ukrstala sa ulicom dzidzikovac koja mota u lijevu stranu, ovako bez toga ulica bjelave se ukrsta sa cekalusom a ovi iz dzidzikovca skrecu lijevo i mijenjaju pravac.
A imas li mogucnost jos negdje skrenuti pa da se postavi taj znak da se zna koji je pravac glavni a koji sporedni ili je tu jedan jedini pravac iz džidžikovca
Ali ti znakovi ne sluze za to da znas koji je obavezan pravac nego da pokazu ko ima prvenstvo u specificnim situacijama gdje prednost dajes onima koji "skrecu". Za obavezan pravac imaju drugi znakovi sa strelicqma koji to definisu.
NediM17
Posts: 21656
Joined: 05/11/2009 11:49

#37145 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by NediM17 »

foxlife wrote: 21/01/2022 16:22
NediM17 wrote: 21/01/2022 16:21

Bas sam tu 100% u pravu, moras po zakonu sve propustiti pa se ukljuciti iako to u praksi bas i ne ide tako.
ne moras ako ima vise traka
Moras, moras, clan 49, stav 4.
striker_sarajevo
Posts: 189
Joined: 01/12/2021 15:12

#37146 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by striker_sarajevo »

Ateista wrote: 21/01/2022 16:42
NediM17 wrote: 21/01/2022 16:35

Član 49, stav 4.
Po ovom ispada tako, treba provjeriti da li ima neki drugi clan koji definise vise saobracajnih traka, ako nema onda ispada da si u pravu, samo ne mogu da vjerujem da su to tako definisali jer je jako glupo.
:roll: :lol:
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#37147 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by black_adrian »

Al se zamarate tim prvenstvom prolaza. Zna se, ko prvi stigne da proleti netaknut ima prvenstvo, ovaj drugi ostaje da kmeči i svira kako mu je oduzeto prvenstvo, jednostavno :mrgreen:
BadBoy
Posts: 8077
Joined: 01/11/2005 21:55

#37148 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by BadBoy »

foxlife wrote: 21/01/2022 16:22
NediM17 wrote: 21/01/2022 16:21

Bas sam tu 100% u pravu, moras po zakonu sve propustiti pa se ukljuciti iako to u praksi bas i ne ide tako.
ne moras ako ima vise traka
Moraš za ovo je Nedim 1000% u pravu. Zakon spominje PUT a ne saobraćajnu traku u tom članu ne znam napamet koji je .
BadBoy
Posts: 8077
Joined: 01/11/2005 21:55

#37149 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by BadBoy »

Btw Jel ovo ovaj ateista misli da znakovi ne vrijede ako semafor radi?
TLOP
Posts: 296
Joined: 23/01/2020 11:12

#37150 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by TLOP »

BadBoy wrote: 21/01/2022 16:55 Btw Jel ovo ovaj ateista misli da znakovi ne vrijede ako semafor radi?
Pola stanovnistva kod nas to misli
Kazu - znak se primjenjuje samo ako semafor ne radi :oops:
NediM17 wrote: 21/01/2022 16:21 Zamisli da lik sa glavne odluci da se prestroji u tu traku koja je kao slobodna i u koju ti skreces i opali te, sta mislis ko bi bio kriv.
Ti kriv, sto skreces
Slican udes neki dan bio, kriv taj koji skrece bez obzira sto ovaj leti tamo vamo po trakama ko lud
Last edited by TLOP on 21/01/2022 17:03, edited 1 time in total.
Post Reply