Sta vas najvise nervira kod vozaca

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

zdruzdjo
Posts: 5186
Joined: 16/08/2009 00:27

#34176 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by zdruzdjo »

Optimist wrote: 01/08/2021 15:02 Felge 18", guma 225-40. I sad ja trebam jahati preko sahtova i lezecih policajaca punom brzinom?
Nemoj karikirati. Nije niko rekao punom.
Ali ne mora se kociti kao da je bezdan ispod. Vozi kontinuirano 50-60 i odjednom krk koci na 20 da predje preko onog malog lezeceg. pa onda opet opleti.
BadBoy
Posts: 8049
Joined: 01/11/2005 21:55

#34177 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by BadBoy »

Maloprije krkljanac, kolaps na Bradini. Neka saobraćajka bila. Dok sam prošao mic po mic kolonu, valjda su već bilo završili uviđaj. Al nije me to iznenadilo.

Vidio sam najmanje 15 ako ne i 20 auta parkiranih sa strane i sa otvorenom haubom - prokuhala čini se. Jest vruće, jest gužva, al zar je moguće taj nivo nemara da kreneš na put sa porodicom i da na autu ne provjeriš najosnovnije?

Tačno me strah u kakvom stanju ljudi auta vozaju okolo...
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#34178 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by S4mpion »

Iskren da budem, kad bih vidio takav krkljanac i kolonu, zaustavio bih se na najbliže proširenje, ugasio auto i ček'o dok se situacija normalizuje.

Nemam živaca za mic po mic 3 sata.
Dimu1927
Posts: 3955
Joined: 24/05/2020 17:41
Location: Sarajevo

#34179 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Dimu1927 »

BadBoy wrote: 01/08/2021 23:14 Maloprije krkljanac, kolaps na Bradini. Neka saobraćajka bila. Dok sam prošao mic po mic kolonu, valjda su već bilo završili uviđaj. Al nije me to iznenadilo.

Vidio sam najmanje 15 ako ne i 20 auta parkiranih sa strane i sa otvorenom haubom - prokuhala čini se. Jest vruće, jest gužva, al zar je moguće taj nivo nemara da kreneš na put sa porodicom i da na autu ne provjeriš najosnovnije?

Tačno me strah u kakvom stanju ljudi auta vozaju okolo...
nije niko vidovit, auto mu se normalno ponasa svaki dan, odjednom dodje u situaciju da ide mic po mic uz prevoj na plus 30, i tako 2-3 sata. nije to redovan rezim voznje koje auto trpi.

a istina je da vozimo krseve i da ih slabo odrzavamo generalno, al ovo je realno ipak vanredna situacija.

nedjelja je stvarno katastrofa za povratak s juga... cak i bez udesa bude odvratno za voziti, pa cak i na autoputu na naplatnim budu kilometarske kolone, definitivno ce uskoro doci vrijeme da ce naplatne i u josanici i ova u vlakovu u sezoni postati cepovi sa nedovoljnim brojem kucica
User avatar
vjeshalica
Posts: 17006
Joined: 31/03/2019 14:56

#34180 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by vjeshalica »

BadBoy wrote: 01/08/2021 23:14 Maloprije krkljanac, kolaps na Bradini. Neka saobraćajka bila. Dok sam prošao mic po mic kolonu, valjda su već bilo završili uviđaj. Al nije me to iznenadilo.

Vidio sam najmanje 15 ako ne i 20 auta parkiranih sa strane i sa otvorenom haubom - prokuhala čini se. Jest vruće, jest gužva, al zar je moguće taj nivo nemara da kreneš na put sa porodicom i da na autu ne provjeriš najosnovnije?

Tačno me strah u kakvom stanju ljudi auta vozaju okolo...
Image

Eto zbog cega je bio haos na Bradini
Reko bi covjek 50 mrtvih
User avatar
basicm
Posts: 10406
Joined: 16/01/2012 21:38

#34181 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by basicm »

BadBoy wrote: 01/08/2021 23:14 Maloprije krkljanac, kolaps na Bradini. Neka saobraćajka bila. Dok sam prošao mic po mic kolonu, valjda su već bilo završili uviđaj. Al nije me to iznenadilo.

Vidio sam najmanje 15 ako ne i 20 auta parkiranih sa strane i sa otvorenom haubom - prokuhala čini se. Jest vruće, jest gužva, al zar je moguće taj nivo nemara da kreneš na put sa porodicom i da na autu ne provjeriš najosnovnije?

Tačno me strah u kakvom stanju ljudi auta vozaju okolo...
Bas sam se cudio broju auta otvorenih hauba, isto mi je palo na pamet. I nema pravila, stavise izgledaju malo “novija” vozila.
mali_balon
Posts: 11273
Joined: 12/09/2012 09:57

#34182 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by mali_balon »

BadBoy wrote: 01/08/2021 23:14 Maloprije krkljanac, kolaps na Bradini. Neka saobraćajka bila. Dok sam prošao mic po mic kolonu, valjda su već bilo završili uviđaj. Al nije me to iznenadilo.

Vidio sam najmanje 15 ako ne i 20 auta parkiranih sa strane i sa otvorenom haubom - prokuhala čini se. Jest vruće, jest gužva, al zar je moguće taj nivo nemara da kreneš na put sa porodicom i da na autu ne provjeriš najosnovnije?

Tačno me strah u kakvom stanju ljudi auta vozaju okolo...
Ima ih novih pa prokuhaju.....mozes ti gledat do sutra ali ako se zvijezde poklope sranje se desi
Karikaturist
Posts: 3647
Joined: 20/12/2020 10:03

#34183 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Karikaturist »

Jes ovaj * opasan.. :run:
BadBoy
Posts: 8049
Joined: 01/11/2005 21:55

#34184 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by BadBoy »

mali_balon wrote: 02/08/2021 07:23
BadBoy wrote: 01/08/2021 23:14 Maloprije krkljanac, kolaps na Bradini. Neka saobraćajka bila. Dok sam prošao mic po mic kolonu, valjda su već bilo završili uviđaj. Al nije me to iznenadilo.

Vidio sam najmanje 15 ako ne i 20 auta parkiranih sa strane i sa otvorenom haubom - prokuhala čini se. Jest vruće, jest gužva, al zar je moguće taj nivo nemara da kreneš na put sa porodicom i da na autu ne provjeriš najosnovnije?

Tačno me strah u kakvom stanju ljudi auta vozaju okolo...
Ima ih novih pa prokuhaju.....mozes ti gledat do sutra ali ako se zvijezde poklope sranje se desi
Ma znam ja da se sranja dešavaju, ali ovo je baš previše auta bilo da bi se podvelo pod kategoriju "desilo se sranje".

Auto u ispravnom stanju ne bi trebalo prokuhati tako lako, pa nismo Sahara a i dole se najnormalnije vozi
mali_balon
Posts: 11273
Joined: 12/09/2012 09:57

#34185 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by mali_balon »

BadBoy wrote: 02/08/2021 07:42
mali_balon wrote: 02/08/2021 07:23
Ima ih novih pa prokuhaju.....mozes ti gledat do sutra ali ako se zvijezde poklope sranje se desi
Ma znam ja da se sranja dešavaju, ali ovo je baš previše auta bilo da bi se podvelo pod kategoriju "desilo se sranje".

Auto u ispravnom stanju ne bi trebalo prokuhati tako lako, pa nismo Sahara a i dole se najnormalnije vozi
Vidjao sam ih po njemackoj da kuhaju nakon duzeg zastoja....... nije to do vremena, jednostavno ode senzor, termostat, neka gumifufna i belaj....ali ima i do odrzvanja, ne kazem.....
User avatar
Laplace
Posts: 10253
Joined: 19/11/2012 18:37

#34186 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Laplace »

Juče: idem glavnom, na desnoj stranni čovjek parkirao tik do ceste i naravno - otvara vozačeva vrata bez gledanja. Jedina opcija mi je bila da ga zaobićem sa lijeve strane, naglo kočenje (zbog vozila iza) bi moglo dovesti do sudara. U isto vrijeme i na istom mjestu sa lijeve strane sa trotoara se na glavnu cestu uključuje auto. Pa se ti provlači na centimetar.

Danas: izlazim sa polupraznog parkinga, na izlazu sa parkinga ima kratak put do izlaza na glavnu cestu. Tu je parkirana neka Fabija (jer, tu je i apoteka) tako da bih ga ja trebao zaobići se lijeve strane. Ali, sa te strane nailazi golf dvojka i čeka da ja misteriozno nestanem (iako može produžiti par metara da propusti mene i golfa trojku iza mene, od kojeg ja ne mogu nazad). Nekako skontam da se ubacim iza one Fabije (jedva ima mjesta) tako da dvojka može proći, ali sam sad na pola metra od nje. I uto Fabija krene unazad (bez upaljenih svjetala za vožnju unazad, valjda je samo pustio da se spušta na laganoj nizbrdici, ali kako nije ubacio u rikverc nisu mu radili parking senzori - ako ih ima). Naravno, legnem na sirenu jer mi se ne da gubiti sate na uviđaj ili se peglati sa euro izvještajem, a još gore je kako dokazati da ja nisam njega udario ako se on napravi budala a ostale nije briga.

Znači, ovaj sa Fabijom je napravio pravi krkljanac jer mu je mrsko prošetati nekih desetak metara, a policije nigdje. I to je na ovom mjestu redovna pojava.
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#34187 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by black_adrian »

Danas idem Alipašinom ulicom ispod nadvožnjaka na Ciglanama prema stadionu, planiram skrenuti lijevo ka Koševskom pa sam bio u lijevoj traci. Idem lijevom trakom, ispred mene niko, desno od mene Audi A3. Kad odjednom Audi A3 se izbaci ispred mene i uleti u moju traku. Taman da mu se sjetim najmilijih zbog umalo izazvanog sudara, uočim Ford putnički kombi kako sa "parking mjesta" ulazi u desnu traku i presjeca putanju A3 - ci, te je zbog toga on uletio u moju traku. A3 je već u tom trenutku dao gas i otišao, kad ovaj Ford i dalje nastavlja ravno s ciljem da se meni ubaci i presječe traku. U tom momentu dajem gas i svoj prednji kraj ravnam sa polovinom kombija tako da nema šanse da se ubaci a da me ne zakači, logično pametnjaković se vratio u svoju traku. Baš bacim pogled da vidim ko vozi, kad dvojica deda sjede napred i čude se. Ja ne znam kako ti ljudi prođu ljekarski i dobiju dozvolu da voze putnike, a imaju 65+ sigurno.
User avatar
Logovan
Posts: 94165
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#34188 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Logovan »

https://www.klix.ba/auto/znate-li-vozit ... /210802070

Evo malo oko kružnog toka pa pročitajte. :mrgreen:
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#34189 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by black_adrian »

ne opet :lol:
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#34190 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by foxlife »

Tekst potvrdjuje ono sto sam pisao samo sto to pojedinci nikad nece priznati
Kako se dobro smijati na kraju
adsubzero
Posts: 2994
Joined: 08/02/2013 15:52

#34191 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by adsubzero »

foxlife wrote: 03/08/2021 09:40 Tekst potvrdjuje ono sto sam pisao samo sto to pojedinci nikad nece priznati
Kako se dobro smijati na kraju
Sta, da onaj iz unutrasnje nema prednost pri iskljucenju? Ako se ti iz vanjske nadjes na putanji onome ko iz unutrasnje trake izlazi sa kruznog, to samo znaci da si se nepropisno ukljucio u kruzni tok.
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#34192 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by foxlife »

adsubzero wrote: 03/08/2021 09:45
foxlife wrote: 03/08/2021 09:40 Tekst potvrdjuje ono sto sam pisao samo sto to pojedinci nikad nece priznati
Kako se dobro smijati na kraju
Sta, da onaj iz unutrasnje nema prednost pri iskljucenju? Ako se ti iz vanjske nadjes na putanji onome ko iz unutrasnje trake izlazi sa kruznog, to samo znaci da si se nepropisno ukljucio u kruzni tok.
Sve pise u tekstu
"Ukoliko uvjeti, odnosno saobraćaj u kružnom toku ne dozvoljavaju isključivanje, onda ste dužni napraviti još jedan krug kako biste se isključili sigurno u narednom pokušaju."
adsubzero
Posts: 2994
Joined: 08/02/2013 15:52

#34193 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by adsubzero »

foxlife wrote: 03/08/2021 09:53
adsubzero wrote: 03/08/2021 09:45

Sta, da onaj iz unutrasnje nema prednost pri iskljucenju? Ako se ti iz vanjske nadjes na putanji onome ko iz unutrasnje trake izlazi sa kruznog, to samo znaci da si se nepropisno ukljucio u kruzni tok.
Sve pise u tekstu
"Ukoliko uvjeti, odnosno saobraćaj u kružnom toku ne dozvoljavaju isključivanje, onda ste dužni napraviti još jedan krug kako biste se isključili sigurno u narednom pokušaju."
Pa da, ako si priseban neces ulijetati u sudar, ali ko je kriv sto je saobracaj takav da ne dozvoljava iskljucivanje?
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#34194 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by foxlife »

adsubzero wrote: 03/08/2021 09:57
foxlife wrote: 03/08/2021 09:53
Sve pise u tekstu
"Ukoliko uvjeti, odnosno saobraćaj u kružnom toku ne dozvoljavaju isključivanje, onda ste dužni napraviti još jedan krug kako biste se isključili sigurno u narednom pokušaju."
Pa da, ako si priseban neces ulijetati u sudar, ali ko je kriv sto je saobracaj takav da ne dozvoljava iskljucivanje?
Ne mora niko biti kriv za uvjete ako neko ne moze se iskljuciti
Uvjeti su takvi
Citaj sta pise
adsubzero
Posts: 2994
Joined: 08/02/2013 15:52

#34195 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by adsubzero »

foxlife wrote: 03/08/2021 09:59
adsubzero wrote: 03/08/2021 09:57
Pa da, ako si priseban neces ulijetati u sudar, ali ko je kriv sto je saobracaj takav da ne dozvoljava iskljucivanje?
Ne mora niko biti kriv za uvjete ako neko ne moze se iskljuciti
Uvjeti su takvi
Citaj sta pise
Pa opet mi to nije strogo definisano. Ako imam jedno auto pored mene u vanjskoj traci, znaci nemam uslove za iskljucivanje? Bez obzira sto mi se ne smije pojaviti desno automobil koji ide paralelno sa mnom jer je na taj nacin napravio prekrsaj?
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#34196 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by foxlife »

adsubzero wrote: 03/08/2021 10:04
foxlife wrote: 03/08/2021 09:59

Ne mora niko biti kriv za uvjete ako neko ne moze se iskljuciti
Uvjeti su takvi
Citaj sta pise
Pa opet mi to nije strogo definisano. Ako imam jedno auto pored mene u vanjskoj traci, znaci nemam uslove za iskljucivanje? Bez obzira sto mi se ne smije pojaviti desno automobil koji ide paralelno sa mnom jer je na taj nacin napravio prekrsaj?
fino je napisano samo treba citati

ako ne kontas napisano onda je do tebe
kao i do onih sto su tvrdili suprotno i nasli se da prozivaju ovdje

jedino je problem sto ovo nije u zakonu nego je siva zona pa si upravu i ti i ja i neko trece peto deseto misljenje
adsubzero
Posts: 2994
Joined: 08/02/2013 15:52

#34197 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by adsubzero »

foxlife wrote: 03/08/2021 10:09
adsubzero wrote: 03/08/2021 10:04

Pa opet mi to nije strogo definisano. Ako imam jedno auto pored mene u vanjskoj traci, znaci nemam uslove za iskljucivanje? Bez obzira sto mi se ne smije pojaviti desno automobil koji ide paralelno sa mnom jer je na taj nacin napravio prekrsaj?
fino je napisano samo treba citati

ako ne kontas napisano onda je do tebe
kao i do onih sto su tvrdili suprotno i nasli se da prozivaju ovdje

jedino je problem sto ovo nije u zakonu nego je siva zona pa si upravu i ti i ja i neko trece peto deseto misljenje
Jbg procitao, ali ja jedno razumijem ti drugo.

Pise ovo:
...ukoliko se drugi vozač nalazi u fazi prestrojavanja, potrebno je prilagoditi brzinu i olakšati mu promjenu trake
A i ovo:
U slučaju isključenja iz lijeve trake pazite na vozila u desnoj traci, jer ona mogu nastaviti vožnju kružnim tokom. Prestrojavanje, odnosno isključenje iz lijeve trake obavite samo kada ste sigurni da vozila iz desne trake sreću desno.
Kako ce biti do mene sto ne kontam kad je napisano ovako konfuzno i nedefinisano, a pomalo i kontradiktorno? Ono sto jeste zdrava logika je da ti se ne moze pojaviti desno vozilo ako te nije "preticao" sa desne strane ili se nepropisno ukljucio u kruzni tok.
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#34198 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by foxlife »

adsubzero wrote: 03/08/2021 10:41
foxlife wrote: 03/08/2021 10:09
fino je napisano samo treba citati

ako ne kontas napisano onda je do tebe
kao i do onih sto su tvrdili suprotno i nasli se da prozivaju ovdje

jedino je problem sto ovo nije u zakonu nego je siva zona pa si upravu i ti i ja i neko trece peto deseto misljenje
Jbg procitao, ali ja jedno razumijem ti drugo.

Pise ovo:
...ukoliko se drugi vozač nalazi u fazi prestrojavanja, potrebno je prilagoditi brzinu i olakšati mu promjenu trake
A i ovo:
U slučaju isključenja iz lijeve trake pazite na vozila u desnoj traci, jer ona mogu nastaviti vožnju kružnim tokom. Prestrojavanje, odnosno isključenje iz lijeve trake obavite samo kada ste sigurni da vozila iz desne trake sreću desno.
Kako ce biti do mene sto ne kontam kad je napisano ovako konfuzno i nedefinisano, a pomalo i kontradiktorno? Ono sto jeste zdrava logika je da ti se ne moze pojaviti desno vozilo ako te nije "preticao" sa desne strane ili se nepropisno ukljucio u kruzni tok.
moze se pogledati i slika pa je jasno kad sta kako

kako te neko moze preticati sa desne strane?
kako ti se na glavnoj ulici u sarajevu npr pojavi vozilo sa desne strane?
dao sam primjer ulice kod vrazove iako je kontra strana al ne mijenja mnogo situaciju
ako si ti u srednjoj traci onaj ce se ukljuciti u lijevu traku i moras paziti na njega a nije te preticao
adsubzero
Posts: 2994
Joined: 08/02/2013 15:52

#34199 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by adsubzero »

foxlife wrote: 03/08/2021 11:13
adsubzero wrote: 03/08/2021 10:41

Jbg procitao, ali ja jedno razumijem ti drugo.

Pise ovo:


A i ovo:


Kako ce biti do mene sto ne kontam kad je napisano ovako konfuzno i nedefinisano, a pomalo i kontradiktorno? Ono sto jeste zdrava logika je da ti se ne moze pojaviti desno vozilo ako te nije "preticao" sa desne strane ili se nepropisno ukljucio u kruzni tok.
moze se pogledati i slika pa je jasno kad sta kako

kako te neko moze preticati sa desne strane?
kako ti se na glavnoj ulici u sarajevu npr pojavi vozilo sa desne strane?
dao sam primjer ulice kod vrazove iako je kontra strana al ne mijenja mnogo situaciju
ako si ti u srednjoj traci onaj ce se ukljuciti u lijevu traku i moras paziti na njega a nije te preticao
Pa nije kruzni isto sto i glavna ulica.
kako te neko moze preticati sa desne strane?
Kako ne moze? Iza mene je u unutrasnjoj traci, prestroji se u vanjsku i stisne gas.
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#34200 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by foxlife »

adsubzero wrote: 03/08/2021 11:25
foxlife wrote: 03/08/2021 11:13

moze se pogledati i slika pa je jasno kad sta kako

kako te neko moze preticati sa desne strane?
kako ti se na glavnoj ulici u sarajevu npr pojavi vozilo sa desne strane?
dao sam primjer ulice kod vrazove iako je kontra strana al ne mijenja mnogo situaciju
ako si ti u srednjoj traci onaj ce se ukljuciti u lijevu traku i moras paziti na njega a nije te preticao
Pa nije kruzni isto sto i glavna ulica.
kako te neko moze preticati sa desne strane?
Kako ne moze? Iza mene je u unutrasnjoj traci, prestroji se u vanjsku i stisne gas.
kruzni u biti jeste kao glavna ulica a ovo ostalo su sporedne
zato kruzni i ima prednost

za prestizanje reci da se zezas ?
koliko ti vozis po kruznim 5kmh?
Post Reply