Sta vas najvise nervira kod vozaca

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#23951 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by tempuser »

Nevista, sezona ajvara u tijeku, nece samo...
User avatar
vjeshalica
Posts: 17256
Joined: 31/03/2019 14:56

#23952 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by vjeshalica »

tempuser wrote:Nevista, sezona ajvara u tijeku, nece samo...

Ĉlan 27.
(1) UreĊaji za osvjetljavanje ceste na prednjoj strani vozila moraju biti povezani tako da se ne mogu ukljuĉiti
dok se ne ukljuĉe stražnja poziciona svjetla i svjetla za osvjetljavanje stražnje registarske tablice.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17256
Joined: 31/03/2019 14:56

#23953 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by vjeshalica »

Concord wrote:
vjeshalica wrote: Svijetla????
Kojem zakonu?
Mijesas upotrebu prednjih dnevnib svjetala i zadnjih pozicija
Nema zadnjeg dnevnog svjetla
Nemas pojma.
Dnevnib?
Po zakonu o bezbjednosti saobracaja BiH, kojeg bi ti preporucio da prelistas prije nego poletis nekoga da stavis na forum. Po danu uopste ne mora da ima upaljenu poziciju nazad.

Ĉlan 27.
(1) UreĊaji za osvjetljavanje ceste na prednjoj strani vozila moraju biti povezani tako da se ne mogu ukljuĉiti
dok se ne ukljuĉe stražnja poziciona svjetla i svjetla za osvjetljavanje stražnje registarske tablice

clan Pravilnika za koji ti nikad u zivotu nisi cuo
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#23954 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by tempuser »

vjeshalica wrote:
Concord wrote:
vjeshalica wrote: Svijetla????
Kojem zakonu?
Mijesas upotrebu prednjih dnevnib svjetala i zadnjih pozicija
Nema zadnjeg dnevnog svjetla
Nemas pojma.
Dnevnib?
Po zakonu o bezbjednosti saobracaja BiH, kojeg bi ti preporucio da prelistas prije nego poletis nekoga da stavis na forum. Po danu uopste ne mora da ima upaljenu poziciju nazad.

Ĉlan 27.
(1) UreĊaji za osvjetljavanje ceste na prednjoj strani vozila moraju biti povezani tako da se ne mogu ukljuĉiti
dok se ne ukljuĉe stražnja poziciona svjetla i svjetla za osvjetljavanje stražnje registarske tablice

clan Pravilnika za koji ti nikad u zivotu nisi cuo
Prvo, nevista, nema potrebe da sama sebe citiras! :-)
Drugo, za sticanje prava upravljanem M/V vozac mora poznavati ZOBS, vjerujem da sam clan istog koji se odnosi na ovu materiju uspjesno citirao, a ne pravilnbik za koji u zivotu nisam cuo.
Trece, kad smo vec kod pravilnika za koji ja nikad u zivotu nisam cuo, sta kaze tacka e) tog istog clana 27? :D

Član 27.
15
(1) Uređaji za osvjetljavanje ceste na prednjoj strani vozila moraju biti povezani tako da se ne mogu uključiti
dok se ne uključe stražnja poziciona svjetla i svjetla za osvjetljavanje stražnje registarske tablice. Izuzeci
su:

a) parkirna svjetla;
b) svjetla za davanje svjetlosnih znakova;
c) svjetla za osvjetljavanje mjesta na kojem se izvode radovi;
d) pokretno svjetlo (reflektor);
e) specijalno ugrađena i izvedena svjetla za osvjetljavanje puta na prednjoj strani vozila namijenjena
za vožnju po danu.


Uh sunce ti *ebem zarko, kad se sani nisam slogiro necu nikad!
Ajvara se fataj, pametnije ti je!
zdruzdjo
Posts: 5213
Joined: 16/08/2009 00:27

#23955 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by zdruzdjo »

bitanga_sa_otesa wrote:
Laplace wrote:
Pa onda kažu "gužve zbog velikog broja vozila".
davno rekoh guzva je samo zbog velikog broja degenerika koji nemaju veze s voznjom i treba to stalno ponavljati
sad kad se pojedini ''pravnici'' upale 8-)

E joooooj
Pa sto nisi malo prije rekao sta ces napisati(neka uvertira) pa da mogu smoki otvoriti i limunadu napraviti.
zdruzdjo
Posts: 5213
Joined: 16/08/2009 00:27

#23956 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by zdruzdjo »

Evo ja cu samo malo prebaciti iz cetvrte u drugu vezano za ovo sa svjetlima.
Molim vas ne izvrcite kontekst price vezan za svjetla po danu, aka dnevna svjetla.
Znaci procentualno ogroman broj taxista(ukoliko mu vozilo ne posjeduje fabricki ugradjena maxuz dnevna svjetla) uopste ne pale svjetla ona da ih nazovemo "ne-dnevna".
Nebrojeno puta vidjeh situaciju gdje se vozi na dugim jer je jedna sijalica riknula pa da ne bi drot zaustavljao i kazne pisao. Nebrojeno puta vidjeh istu situaciju, ali gdje su ugradjeni china-senoni, jer je sijalca rekla laku noc a kosta 20-50 km. Pa ko ce kupovati i davati tolike pare. Moze se ultri napuniti za cjeli mjesec i jos da ostane za goriva ihaaaaa....
Zmigavci isto. Ponekad se pitam da li postoje sijalice na kojima tacno pise koliko ce puta upaliti i ugasiti se prije nego riknu pa ih vecina raje ima na kolima. Ili ima ono tarifa skupa/jeftina struja. Kao da je rucica od zmigavca teska jedno 20-30 kila pa je treba dici.

Uglavnom razlozi za nepaljenje svjetala/zmigavaca su najcesce povezani sa nekakvom patoloskom stedjom tipa 0.15pf ili 0.20pf.
Znaci filozofija vezana za stereotip sejdic/finci.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17256
Joined: 31/03/2019 14:56

#23957 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by vjeshalica »

Nije sijalica 100KM realno
Bar ne na prosjecnom automobilu, sve osramove obicne su do 10KM osim ako neces ubudzene od 30 KM po komadu,obicni par za zmigavac je oko 3KM...
Na nekim skupljim autima te sijalice tesko da crknu jer su tako napravljene da dugo traju a i mijenjaju se vjerovatno u servisu strogo uz nadzor
User avatar
konektovan
Posts: 40633
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#23958 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by konektovan »

vjeshalica wrote:Nije sijalica 100KM realno
Bar ne na prosjecnom automobilu, sve osramove obicne su do 10KM osim ako neces ubudzene od 30 KM po komadu,obicni par za zmigavac je oko 3KM...
Na nekim skupljim autima te sijalice tesko da crknu jer su tako napravljene da dugo traju a i mijenjaju se vjerovatno u servisu strogo uz nadzor
Ma nije puno, ali dok odigras jedan listic fudbal, pa cuke, odes na kaficu, hebiga, još na nekom ne mozes bez servisa zamijeniti, ne ostane puno u novcaniku. :-)
User avatar
drug_profi
Posts: 50610
Joined: 16/07/2012 16:00

#23959 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by drug_profi »

Ima na YT tutorial za svaku sijalicu na svakom autu.
User avatar
hopi
Posts: 5699
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#23960 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by hopi »

ma to treba ko u ameriki prije što je bilo, ne mijenjaš sijalicu nego čitav far

nego ja se okupao đe video? :lol:
User avatar
Travnički Noćni Šetač
Posts: 3925
Joined: 13/01/2006 20:48
Location: Travnik
Contact:

#23961 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Travnički Noćni Šetač »

hopi wrote: nego ja se okupao đe video? :lol:
Uranio si nešto... :D
...
Dok sam istovario mandarine, pa uz stepenice, pa kafu, pa sokić, pa španski vjetar al sa onom malom kašićicom pa polako ide....
uglavnom evo ide video... malo preticanja, par prolazaka kroz crveno svjetlo, jedan kamion koji je zaglavio cijelu cestu u po noći, fini crveni cool autić, jedan zastoj radi malog bezveznog sudara i tako još par situacija...

zdruzdjo
Posts: 5213
Joined: 16/08/2009 00:27

#23962 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by zdruzdjo »

konektovan wrote:
Ma nije puno, ali dok odigras jedan listic fudbal, pa cuke, odes na kaficu, hebiga, još na nekom ne mozes bez servisa zamijeniti, ne ostane puno u novcaniku. :-)
Odlicno receno.
Ljudi sa ovdasnjih prostora su nauku napravili od titizluka.

Neki dan ispred mene u lokalnoj prodavnici puni lola ultru za dvije marke na samsung s10 i uzima sinalco kolu.
E tako i to sa sijalicama. Bolje dvije marke ultre, a sto ljudima oci izbi dugim jer je sijalica krknula, to nista.
Throttle
Posts: 13012
Joined: 10/06/2016 12:35

#23963 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Throttle »

Sta li bude kad rikne i ta od dugog? Proda auto?
User avatar
Travnički Noćni Šetač
Posts: 3925
Joined: 13/01/2006 20:48
Location: Travnik
Contact:

#23964 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Travnički Noćni Šetač »

Prebaci sijalicu od dugog lijevo da bolje smeta drugima a ostavi kratko desno da slabije vidi pješake i znakove...
User avatar
vjeshalica
Posts: 17256
Joined: 31/03/2019 14:56

#23965 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by vjeshalica »

Ma ti likovi pojma nemaju da im je riknula
Samo im se nesto ko mutnije vidi
Pa pojaca dugim svjetlima jos ako je rastelovano govno u faru tad mu je hidzretska nova godina na autu
Seljobani
kakaljin
Posts: 11651
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#23966 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by kakaljin »

Ne mogu da shvatim vozace koj ne daju zmigavac kada se prestrojava iz trake u traku, ali nakon nekoliko sekundi upali zmigaca da skrene iz trake iz koje ne moze nigdje drugo sem skrenuti ili lijevo ili desno, nema dva pravca iz te trake. Koji je rezon pogresnog davanja ili ne davanja zmigavca, pa kada se prestrojava obavezan si dati zmigavac, a kada skreces iz trake gdje nemas gdje drugo nego tu gdje skreces on pali zmigavac.
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#23967 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by dobar osjecaj »

Ko god vozi noću bilo kuda po našim magistralnim cestama a ne vodi računa da uvijek ima rezervne sijalice i da ih promijeni čim crknu uživa u patnji. Meni noću po mnogim našim putevima gdje nema nikakve rasvjete, znaka života a ni minimalne signalizacije (takvih puteva i dionica puteva ima previše) i uz ispravne sijalice često cesta izgleda kao velika vodena mrlja.
Nisam mahnita da uz sve obaveze još patim sebe ćoranjem, nagađanjem gdje je cesta i razmišljanjem hoće li me neko spucati jer me ne vidi.
kakaljin
Posts: 11651
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#23968 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by kakaljin »

dobar osjecaj wrote:Ko god vozi noću bilo kuda po našim magistralnim cestama a ne vodi računa da uvijek ima rezervne sijalice i da ih promijeni čim crknu uživa u patnji. Meni noću po mnogim našim putevima gdje nema nikakve rasvjete, znaka života a ni minimalne signalizacije (takvih puteva i dionica puteva ima previše) i uz ispravne sijalice često cesta izgleda kao velika vodena mrlja.
Nisam mahnita da uz sve obaveze još patim sebe ćoranjem, nagađanjem gdje je cesta i razmišljanjem hoće li me neko spucati jer me ne vidi.
Kakve fajde ima rezervna sijalica u autu kada kod novijih auta mozes to uraditi u servisu, ili da se pravo namucis sam da to promjenis i da imas specijalni alat.
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#23969 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by dobar osjecaj »

kakaljin wrote:Kakve fajde ima rezervna sijalica u autu kada kod novijih auta mozes to uraditi u servisu, ili da se pravo namucis sam da to promjenis i da imas specijalni alat.
Naravno da ja pišem o vozačima poput mene koji voze auta s jednostavnijim rješenjima sijalica kakvih je ipak još uvijek većina na našim cestama.
Ne mogu da pišem o sijalicama koje je teško mijenjati jer me ne muče ti problemi a i da imam takve sijalice vjerujem da svi imaju priliku da odu do servisa da ih promijene. U mom slučaju se sve sijalice prilično jednostavno mijenjaju prema uputstvu koje je došlo s autom. Srećem previše vozača koji voze auta s jednostavnijim varijantama sijalica pa ih svejedno ne mijenjaju kad crknu, neki čak i dva puta plate kaznu po istom osnovu pa opet im mrsko.
User avatar
drug_profi
Posts: 50610
Joined: 16/07/2012 16:00

#23970 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by drug_profi »

Uglavnom ti ne treba vise od jednog kljuca i jednog torx nastavka. A jeftino se moze uzeti set takvog amaterskog alata u finoj futrolici sa ziperom.
Kad kupis auto malo se educiras uz prirucnik ili YT i sve je ok.

A ti farovi koji se samo kod majstora mijenjaju se uglavnom i ne kvare.
User avatar
Qler
Posts: 23605
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#23971 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Qler »

Ja imam vise sijalica u rezervi, i nije kompliovano, ali moras vaditi far... mislim da bi se kako god napatio da mi u nekoj vukojebini u mrklom mraku crkne...
shandrprcSA
Posts: 9797
Joined: 23/02/2013 08:16

#23972 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by shandrprcSA »

koja je patnja u megane 2 :izet: caca inzinjerski :D
User avatar
konektovan
Posts: 40633
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#23973 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by konektovan »

shandrprcSA wrote:koja je patnja u megane 2 :izet: caca inzinjerski :D
Samo zavrnes rukav i namotas puni.. :mrgreen:
Throttle
Posts: 13012
Joined: 10/06/2016 12:35

#23974 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Throttle »

Lijepa auta od prije 30 godina. Ima kvadrat slobodnog prostora oko fara pod haubom :lol:
User avatar
Industrialyzer
Posts: 4839
Joined: 11/06/2011 23:51

#23975 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Industrialyzer »

Qler wrote:Ja imam vise sijalica u rezervi, i nije kompliovano, ali moras vaditi far... mislim da bi se kako god napatio da mi u nekoj vukojebini u mrklom mraku crkne...
Nedavno me bas napatilo na Fordu to, sve polako da sta ne polomim, nekakve plastike ga drze... i samo jedan saraf. Nije bas najjednostavnije rjesenj, ali je mila majka za Megane/Scenic II :mrgreen:
Post Reply