Sta vas najvise nervira kod vozaca

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
vjeshalica
Posts: 17243
Joined: 31/03/2019 14:56

#23926 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by vjeshalica »

Concord wrote:Po zakonu je da dnevna svijetla gore danju naprijed, za nazad ne treba. Tako da ovaj sa meckom nije nista pogrijesio.
Svijetla????
Kojem zakonu?
Mijesas upotrebu prednjih dnevnib svjetala i zadnjih pozicija
Nema zadnjeg dnevnog svjetla
Nemas pojma.
Concord
Posts: 952
Joined: 14/12/2017 15:51

#23927 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Concord »

vjeshalica wrote: Svijetla????
Kojem zakonu?
Mijesas upotrebu prednjih dnevnib svjetala i zadnjih pozicija
Nema zadnjeg dnevnog svjetla
Nemas pojma.
Dnevnib?
Po zakonu o bezbjednosti saobracaja BiH, kojeg bi ti preporucio da prelistas prije nego poletis nekoga da stavis na forum. Po danu uopste ne mora da ima upaljenu poziciju nazad.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#23928 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by tempuser »

"14. Upotreba svjetala u saobraćaju

Član 90

(1) Za vrijeme upravljanja motornim vozilom danju na vozilu moraju da budu upaljena kratka ili dnevna svjetla."

("Sl. glasnik BiH", br. 89/2017)
User avatar
Travnički Noćni Šetač
Posts: 3925
Joined: 13/01/2006 20:48
Location: Travnik
Contact:

#23929 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Travnički Noćni Šetač »

Clan 124.

Na motornim vozilima za vrijeme kretanja kroz tunel moraju biti upaljena kratka svjetla za osvjetljavanje puta.


a vezano za napomenu kolegice Vjeshalice :
vjeshalica wrote:U tunelu prije ovog mjesta slikanja nista se nije vidjelo...
hali gali halid
Posts: 2381
Joined: 08/10/2007 22:45

#23930 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by hali gali halid »

Pa mora pozicija raditi valjda
User avatar
Travnički Noćni Šetač
Posts: 3925
Joined: 13/01/2006 20:48
Location: Travnik
Contact:

#23931 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Travnički Noćni Šetač »

Kod dnevnih svjetala ne moraju raditi svjetla nazad....
Kod kratkih svjetala koja su obavezna u tunelu, nocu i danju u slucaju smanjene vidljivosti moraju raditi i svjetla nazad....
Kolegica je spomenula voznju kroz tunel...
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#23932 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by tempuser »

"Kolegica" je po obicaju prvo i bek ikakvih objasnjenja napljuvala lika koji na slici nije nuzno morao krsiti propise, pa je tek naknadno objasnila da mu oborena svjetla nisu radila u tunelu
Last edited by tempuser on 06/10/2019 12:39, edited 1 time in total.
BadBoy
Posts: 8088
Joined: 01/11/2005 21:55

#23933 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by BadBoy »

nepass1 wrote: pa i mi se sad lokalno krecemo samo pjeske sta moze :D najgore sto moras djete izvesti, sto se mene tice ja bih plejku upalio ne bih ni kroz prozor pogledao a kamo li izasao.
U boldanom je srž problema. Mi smo toliko lijen narod da ljudi neće 2 stanice pješke da idu ni po ravnom ni po lijepom vremenu. Jok, to upali auto i ide. Normalno da će biti kolaps.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#23934 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by tempuser »

BadBoy wrote:
U boldanom je srž problema. Mi smo toliko lijen narod da ljudi neće 2 stanice pješke da idu ni po ravnom ni po lijepom vremenu. Jok, to upali auto i ide. Normalno da će biti kolaps.
Vjerovao ili ne, ja sam sretan kad skontam da nesto mogu zavrsiti pjeske!
Meni je do grada 20-25 pjeske i ako nije bas pasje vrijeme i ako nesto ne tegarim u rukama sve sto mogu po gradu zavrsavam pjeske.
BadBoy
Posts: 8088
Joined: 01/11/2005 21:55

#23935 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by BadBoy »

tempuser wrote:
BadBoy wrote:
U boldanom je srž problema. Mi smo toliko lijen narod da ljudi neće 2 stanice pješke da idu ni po ravnom ni po lijepom vremenu. Jok, to upali auto i ide. Normalno da će biti kolaps.
Vjerovao ili ne, ja sam sretan kad skontam da nesto mogu zavrsiti pjeske!
Meni je do grada 20-25 pjeske i ako nije bas pasje vrijeme i ako nesto ne tegarim u rukama sve sto mogu po gradu zavrsavam pjeske.
Ja druže 5 dana u sedmici pješke idem i vraćam se sa posla bez obzira na vremenske uslove. Istina, imam tu sreću da mi je posao 20-25 minuta od kuće, ali vjeruj da ujutro viđam masu komšija koji rade na istoj relaciji ili čak i bliže ali uredno idu autom. Sve i jedan stranac kojeg sam upoznao ima istu rečenicu "Sarajevo je tako super grad sve je tako blizu za pješke obići". Oni cijene Sarajevo kao "walkable" grad ali bošnjo je uvijek bio veliki gospodin pa će upalit auto da sa Vratnika siđe na Čaršiju po meso kod Hodžića.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#23936 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by tempuser »

BadBoy wrote:
tempuser wrote:
Vjerovao ili ne, ja sam sretan kad skontam da nesto mogu zavrsiti pjeske!
Meni je do grada 20-25 pjeske i ako nije bas pasje vrijeme i ako nesto ne tegarim u rukama sve sto mogu po gradu zavrsavam pjeske.
Ja druže 5 dana u sedmici pješke idem i vraćam se sa posla bez obzira na vremenske uslove. Istina, imam tu sreću da mi je posao 20-25 minuta od kuće, ali vjeruj da ujutro viđam masu komšija koji rade na istoj relaciji ili čak i bliže ali uredno idu autom. Sve i jedan stranac kojeg sam upoznao ima istu rečenicu "Sarajevo je tako super grad sve je tako blizu za pješke obići". Oni cijene Sarajevo kao "walkable" grad ali bošnjo je uvijek bio veliki gospodin pa će upalit auto da sa Vratnika siđe na Čaršiju po meso kod Hodžića.
Ti si bas sretan, moj posao je 3 x dalje + redovno nosim sa sobom nesto sto nije bas za "na kisu", ali bih volio da sve mogu pjeske.
Slazem se sa tim da je Sarajevo, bar ovi ravni dijelovi, apsolutno walkable grad, pogotovo za strance kojima je sve do pola sata pjeske blizu!
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 20512
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#23937 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Bullet Tooth Tony »

BadBoy wrote: Oni cijene Sarajevo kao "walkable" grad ali bošnjo je uvijek bio veliki gospodin pa će upalit auto da sa Vratnika siđe na Čaršiju po meso kod Hodžića.
Iz jednog jako prostog razloga , zato sto mu je policija dozvolila da jednostavno upali 4 zmigavca , nasadi auto na trotoar da niko ne moze proci , dok on zavrsi svoje poslovi .... Da vidis kako bi ljudi pjeske isli ili koristili taksi da je sat parking 3 marke i da se non stop pisu kazne za seljadiju po trotoaru...

Firme nemaju parkinge ( cak i da platis ) , jako puno automobila , vlasnici ne zele da plate parking (BBI ; Svecenicki, Evropa) i onda imas haos u gradu
User avatar
Laplace
Posts: 10412
Joined: 19/11/2012 18:37

#23938 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Laplace »

nepass1 wrote:
zdruzdjo wrote:Koji se quratz desava subotom u Sarajevu na saobracajnicama????????
Svake subote sto ima auta u gradu izadju na ulicu od 12:00 pa do nekih 14:00. Isto da je najveca spica i dan pred bajram svakr subote. Kolona nepregledna od stupa do ilidze. Kolona nepregleda od stupske petlje prema aerodromu. Kolona od bazena do otoke..
Ne kontam. Da je lijepo vrijeme pa da se kaze idu ljudi negdje.
Da li je miguce da je u sarajevo se toliko doselilo pa da subotom se ide u zavicaj pa se tolike kolone naprave. Bez zle namjere po pitanju ovoga.
dodje valjda raje iz drugih gradova, pa onda evo npr meni zena radi od 8 do 18h, jedino sub ned mozes negdje, koliko tako raje ima sto jedva cekaju sub. ja sam danas oko 11 krenuo i dobio blagi lom zivaca, sve 30, kisa pomalo pada, svi usporili. sad subotom vozim samo ako imam obavezu izbio sam zeni hodanje, scc, bbi i druge gluposti iz glave
30 je još dobro, neki dan je cijela kolona za golfom dvojkom od Malešića do Semizovca vozila punih 20 km/h, par njih je na nekih 4000+ o/min preticalo kolonu na punoj i krivinama, ja kao treći iza nisam ni pomislio. Iza Semizovca, na ograničenju, ubrzao je do vratolomnih 30, ja sam ga uspio preteći (pri preticanju čak nisam dostigao ni 60, ubrzao do nekih 55-58, toliko je sporo vozio). Jasno, čim sam se uklopio ubrzao sam na između 60 i 70 - na par sekundi, jer sam brzo naišao na vozilo tipa caddyja koje je na ograničenju 80 vozilo 50 a kolona sa suprotne strane.

Pa onda kažu "gužve zbog velikog broja vozila".

U gradu naiđemo na semafor na kojem svijetli zeleno (odranije), vozači stoje i gledaju negdje kao zbunjene kokoške, tačno zamišljam kako kokoška stoji na jednoj nozi i u čudu razgleda okoliš. Dok taj krene, meni brada naraste za centimetar.
User avatar
Laplace
Posts: 10412
Joined: 19/11/2012 18:37

#23939 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Laplace »

Bullet Tooth Tony wrote:
BadBoy wrote: Oni cijene Sarajevo kao "walkable" grad ali bošnjo je uvijek bio veliki gospodin pa će upalit auto da sa Vratnika siđe na Čaršiju po meso kod Hodžića.
Iz jednog jako prostog razloga , zato sto mu je policija dozvolila da jednostavno upali 4 zmigavca , nasadi auto na trotoar da niko ne moze proci , dok on zavrsi svoje poslovi .... Da vidis kako bi ljudi pjeske isli ili koristili taksi da je sat parking 3 marke i da se non stop pisu kazne za seljadiju po trotoaru...

Firme nemaju parkinge ( cak i da platis ) , jako puno automobila , vlasnici ne zele da plate parking (BBI ; Svecenicki, Evropa) i onda imas haos u gradu
Šta bi tek bilo kada bi potpuno zabranili vožnju automobila u užem centru grada?

Još vikendom znaju blokirati glavnu cestu promovišući "zdrav način života" sa vožnjom bicikala (zanimljivo je da se to izvodi na glavnom putu, a ne kroz VIlsonovo, koje je tu blizu).
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 20512
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#23940 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Bullet Tooth Tony »

Laplace wrote:
Bullet Tooth Tony wrote:
BadBoy wrote: Oni cijene Sarajevo kao "walkable" grad ali bošnjo je uvijek bio veliki gospodin pa će upalit auto da sa Vratnika siđe na Čaršiju po meso kod Hodžića.
Iz jednog jako prostog razloga , zato sto mu je policija dozvolila da jednostavno upali 4 zmigavca , nasadi auto na trotoar da niko ne moze proci , dok on zavrsi svoje poslovi .... Da vidis kako bi ljudi pjeske isli ili koristili taksi da je sat parking 3 marke i da se non stop pisu kazne za seljadiju po trotoaru...

Firme nemaju parkinge ( cak i da platis ) , jako puno automobila , vlasnici ne zele da plate parking (BBI ; Svecenicki, Evropa) i onda imas haos u gradu
Šta bi tek bilo kada bi potpuno zabranili vožnju automobila u užem centru grada?

Još vikendom znaju blokirati glavnu cestu promovišući "zdrav način života" sa vožnjom bicikala (zanimljivo je da se to izvodi na glavnom putu, a ne kroz VIlsonovo, koje je tu blizu).
Ja, licno, sam protiv da se zabrani voznja a da ne pisem koliko sam protiv toga da svaka banka u Sarajevu moze organizovati neku trku i blokirati centar grada svaka nedjelje a tolike nam planine zjape prazne i da ne govorim o vilsu i ostalim lokacijiama itd ...

Problem je sto pojedinci koji zele da zavrse nesto u , recimo, opstini Stari Grad , ne plate parking u Evopi 2 KM nego ga parkiraju na autobuskoj stanici kod Centrala , nasade na trotoar kod Vanija i sta vec ne ... Isto se to desava kod poste na Carsiji, kod BBI itd itd
alipasijaner
Posts: 1254
Joined: 01/08/2016 23:05

#23941 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by alipasijaner »

Hajde sto naprave trku vec sto se od druge saobracajnice ne napravi dvosmjerna na nacin da policija regulise saobracaj.. ocigledno je lakse blokirat' cijeli grad..
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#23942 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by bitanga_sa_otesa »

Laplace wrote:
Pa onda kažu "gužve zbog velikog broja vozila".
davno rekoh guzva je samo zbog velikog broja degenerika koji nemaju veze s voznjom i treba to stalno ponavljati
sad kad se pojedini ''pravnici'' upale 8-)
User avatar
nepass1
Posts: 9700
Joined: 06/07/2017 07:35

#23943 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by nepass1 »

bitanga_sa_otesa wrote:
Laplace wrote:
Pa onda kažu "gužve zbog velikog broja vozila".
davno rekoh guzva je samo zbog velikog broja degenerika koji nemaju veze s voznjom i treba to stalno ponavljati
sad kad se pojedini ''pravnici'' upale 8-)
situacija od neki dan, krecemo drug i ja ispred moje zgrade i idemo do pionirske, svak sa svojim autom (za pravnike on ce se odmah vratiti a ja cu ostati pa nismo sa jednim autom). ja na ap zove zena kupi vlazne maramice, skrecem desno kod opstine ng, pred DM nema parkinga vozim do merkatora, parkiram se, trci u DM, na kasu naravno neko je ispred mene, trci do auta, ponovo semafor kod opstine, pa izgubio sam minimum 5min. skrece drug na parking kod pionirske ja skrecem odmah iza njega. jos ja nigdje 65 nisam presao. to je mozda 10km voznje i jbt nadoknadim toliki zaostatak. koliko god ima auta sporaci najvise zajebaju
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#23944 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by bitanga_sa_otesa »

nepass1 wrote: sporaci najvise zajebaju
puževi,boliqrci i puštaĆi su najveci problem sarajeva....
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#23945 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by tempuser »

nepass1 wrote: situacija od neki dan, krecemo drug i ja ispred moje zgrade i idemo do pionirske, svak sa svojim autom (za pravnike on ce se odmah vratiti a ja cu ostati pa nismo sa jednim autom). ja na ap zove zena kupi vlazne maramice, skrecem desno kod opstine ng, pred DM nema parkinga vozim do merkatora, parkiram se, trci u DM, na kasu naravno neko je ispred mene, trci do auta, ponovo semafor kod opstine, pa izgubio sam minimum 5min. skrece drug na parking kod pionirske ja skrecem odmah iza njega. jos ja nigdje 65 nisam presao. to je mozda 10km voznje i jbt nadoknadim toliki zaostatak. koliko god ima auta sporaci najvise zajebaju
Jutros krenuo prema Vogosci i najzgodnije mi bilo kroz tunel pa da preko stadiona presjecem od P. lige do Alipasine i negdje kod minibuskog depoa stgnem Fabiju koja se vukla ko slina po cesti do Hotonja 30-35 kmh... 5 x sam brojao do 10 da ne preticem preko pune! :-)
User avatar
Romeo 80
Posts: 4374
Joined: 11/12/2006 16:55
Location: Seljajevo, al Centar brale
Grijem se na: Džemper
Vozim: Azijsku nakazu

#23946 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Romeo 80 »

tempuser wrote:
nepass1 wrote: situacija od neki dan, krecemo drug i ja ispred moje zgrade i idemo do pionirske, svak sa svojim autom (za pravnike on ce se odmah vratiti a ja cu ostati pa nismo sa jednim autom). ja na ap zove zena kupi vlazne maramice, skrecem desno kod opstine ng, pred DM nema parkinga vozim do merkatora, parkiram se, trci u DM, na kasu naravno neko je ispred mene, trci do auta, ponovo semafor kod opstine, pa izgubio sam minimum 5min. skrece drug na parking kod pionirske ja skrecem odmah iza njega. jos ja nigdje 65 nisam presao. to je mozda 10km voznje i jbt nadoknadim toliki zaostatak. koliko god ima auta sporaci najvise zajebaju
Jutros krenuo prema Vogosci i najzgodnije mi bilo kroz tunel pa da preko stadiona presjecem od P. lige do Alipasine i negdje kod minibuskog depoa stgnem Fabiju koja se vukla ko slina po cesti do Hotonja 30-35 kmh... 5 x sam brojao do 10 da ne preticem preko pune! :-)
Ja krivim policiju za ove stvari. Jednostavno ne kaznjavaju sporace i ometace saobracaja svojom nerealno sporom voznjom, a za sta imaju apsolutnu zakonsku potporu! Ometanje protoka saobracaja nije bez veze oznaceno kao saobracajni prekrsaj.

Sve pocinje od auto skola, a zavrsava policijskim bolikurcizmom za ovakav tip prekrsaja i koristenje jebenog mobitela tokom voznje!
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#23947 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by tempuser »

Romeo 80 wrote:
Ja krivim policiju za ove stvari. Jednostavno ne kaznjavaju sporace i ometace saobracaja svojom nerealno sporom voznjom, a za sta imaju apsolutnu zakonsku potporu! Ometanje protoka saobracaja nije bez veze oznaceno kao saobracajni prekrsaj.
Naravno, ali me ne cudi! Pucen vlastitim iskustvom, gro policije su prouceni i nekuki drotovi koji nit znaju nit hoce da provode zakon.
User avatar
nepass1
Posts: 9700
Joined: 06/07/2017 07:35

#23948 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by nepass1 »

tempuser wrote:
Romeo 80 wrote:
Ja krivim policiju za ove stvari. Jednostavno ne kaznjavaju sporace i ometace saobracaja svojom nerealno sporom voznjom, a za sta imaju apsolutnu zakonsku potporu! Ometanje protoka saobracaja nije bez veze oznaceno kao saobracajni prekrsaj.
Naravno, ali me ne cudi! Pucen vlastitim iskustvom, gro policije su prouceni i nekuki drotovi koji nit znaju nit hoce da provode zakon.
ma realno policiju boli qrac, samo se skloni odradi smjenu i to je to.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17243
Joined: 31/03/2019 14:56

#23949 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by vjeshalica »

Concord wrote:
vjeshalica wrote: Svijetla????
Kojem zakonu?
Mijesas upotrebu prednjih dnevnib svjetala i zadnjih pozicija
Nema zadnjeg dnevnog svjetla
Nemas pojma.
Dnevnib?
Po zakonu o bezbjednosti saobracaja BiH, kojeg bi ti preporucio da prelistas prije nego poletis nekoga da stavis na forum. Po danu uopste ne mora da ima upaljenu poziciju nazad.
Zobs nikako ne poznaje termin zadnje pozicije. Samo nađi clan gdje pise zadnja pozicija. A ne dnevno prednje svjetlo.
Dakle ne znas razliku izmedju prednjih dnevnih svjetala i zadnjih ppzicija.
Po danu po tvojoj logici nema potrebe da ima upaljenu a kad udje u tunel isto tako. Iako tunel nije osvjetljen. Logika tvoja pojma sa zivotom nema.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17243
Joined: 31/03/2019 14:56

#23950 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by vjeshalica »

tempuser wrote:"Kolegica" je po obicaju prvo i bek ikakvih objasnjenja napljuvala lika koji na slici nije nuzno morao krsiti propise, pa je tek naknadno objasnila da mu oborena svjetla nisu radila u tunelu
Ovo nisu oborena svjetla.
Pravilnik slijedeci put u sake pa pricati.
Post Reply